NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 19 MAART 1926 DAG-AGENDA. Noordwijk-Binnen. Maandag 22 Mrt. 's avonds acht uur. Hotel „Royal": Dr. M. H. A. v. d. Valk over: .,De Slang in het Paradijs". 'Woensdag 24 Maart 'sav. acht uur Graanbeurs, Jaarfeest v. d. Chr. zang- ver. „Ledagoh." De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 15 Maart tot en met Zondag 21 Maart waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, telefoon 594. de aanwezigheid van Malvy in het ka binet, en vooral tegen diens terug keer op het ministerie van Binnenlan 1 sche Zaken. Hij noemde dit een uitda ging. De oppositie verweet Malvy het wan gedrag, dat hij volgens haar geduren de den oorlog als minister van binnen- landsche zaken had getoond. Hij zou ten deele voor den Franschen tegen slag bij den Chemin des Dames aan sprakelijk zijn en het defaitistische drijven van het blad Le Bonnet Rouge hebben geduld, zoo niet aangemoedigd De Senaat, als Hooggerechtshof ge constitueerd, veroordeelde hem we gens ambtsmisdrijf tot 5 jaar balling schap buitenslands. In zoo ver trad het hof harder tegen hem dan tegen Caillaux op, wien slechts het verblijf in bepaalde Fransche streken, met na me Parijs, verboden werd. Caillaux is het vorige jaar bij zijn wederint^ee als minister van financiën door de op positie zonder veel moeite aanvaard. Zijn naam van financieel deskundige werd door het als minister geleden echec nauwelijks geschaad. Nu wordt hij algemeen als toekomstig president van'den ministerraad en minister van financiën genoemd. Groote opwinding. Dadelijk na den aanval van Ybarne- garay heklom Briand het gestoelte, maar zijn pleidooi was zwak en zelfs werd hij door het kabaal van rechts gedwongen, zijn rede te staken. Gedu rende Ybaraegaray's onmeedoogenden aanval zag men Malvy teekenen van felle opwinding geven, maar Briand hield hem in bedwang. Deze zelf was na de uitputtende dagen van Genève zichtbaar vermoeid en toen Malvy ein delijk zichzelf verdedigen mocht, brak de orkaan pas goed los. Links steunde hem onstuimig, maar de minderheid betaalde de tegenpartij met gelijke munt. Terwijl Malvy aan het woord was in verzoeningsgezinden geest, viel hij flauw. Als één man rees de linkerzij overeind, terwijl vele handen zich rep ten om zijn kleeren te ontknoopen en hem weg te dragen. De aanvankelijke stilte, die de Ka mer met verlamming had geslagen, week toen voor de heftige scheldwoor den van links, waar men de oppositie voor het schokkende, voorval aanspra kelijk stelde, maar Herriot schorste de vergadering en de zaal liep aanstonds leeg. Malvy kwam in het Kamerge bouw spoedig bij,, maar bezwijmde op nieuw. Nederlandsche luchtvaartbedrijf in 'n tijdperk van 8 jaar mogelijk te maken en dfe Nederlandsche luchtvaart te handhaven tegenover de sterk gesteun de buitenlandsche luchtvaartmaat schappijen, heeft de K.L.M. over dit tijdperk een subsidie van f4.000.000 aangevraagd. Zij houdt daarbij rekening met de sterke uitbreiding van het Nederland sche luchtnet en met name van een luchtweg naar Nederlandsch-Indië. Zij beschouwt het tot stand brengen van een luchtverbinding tusschen een Europeesch en Aziatisch Nederland «en van haar voornaamste taken. Art. 123 van het Indisch Regeerlngs- reglement. Naar Het Centrum meldt is bij groepen der rechterzijde een initiatief voorstel in bewerking tot wijziging van art. 123 van het Ind. Regeerings- Reglement. (Verbod van zending in Ned.-Indië zonder toestemming van de burgerlijke Overheid). De Tabakswet. Gelijk bekend, heeft in Februari 1925 de toenmalige minister van fi nanciën, de heer H. Colijti, een com missie geïnstalleerd, welke een onder zoek had in te stellen naar de moge lijkheid van een systeem belasting-hef fing op ruwe tabak, zonder dat de op brengst daarvan lager zou zijn dan die vazi de huidige banderolle-belasting. Deze commissie heeft uit haar mid den een sub-commissie benoemd, om i?.an de Staatscommissie voornoemd om Trent bovenstaande kwestie te rappor teeren. Deze subcommissie, waarin ver tegenwoordigd zijn de drie gfroepen 5 igar enf abrikant en, sigar ettenf ab r ikan - ten en kervers, heeft ongeveer 4 maanden geleden een uitvoerig rap port uitgebracht,-waarin zij1 conclu deert tot de wenschelijkheid en moge lijkheid van afschaffing van het ban- jaerollé-stelsel en een systeem belas ting-heffing ontwikkelt, gaande in de (richting van heffing bij de bron. Haar rapport berust thans bi) den voorzitter^ der Staatscommissie, het Tweede Kamerlid mr. Van Schaik, die Ihet nu aldus het „Eindhovensch Dagblad" ongeveer vier maanden onder zijn berusting heeft, zonder in dien t ijd de Staatscommissie ook maar eenmaal te hebben bijeengeroepen. KORTE BERICHTEN i- De Volkenbondsraad heeft beslo ten tot instelling van een commissie, welke het vraagstuk van de Raadsuit- breiding en alle daarmee samenhan gende vraagstukken zal onderzoeken. Behalve de Raadsleden zullen Duitsch- land, Polen, Zwitserland, Argentinië, en China worden uitgenoodigd verte genwoordigers in de commissie aan te wijzen. De Volkenbondsraad heeft beslo ten 1 September te Genève een confe rentie te houden om de moeilijkheden voor Amerika om toe te treden tot het Internationaal Gerechtshof uit den weg te ruimen. De zitting van den Raad van den Volkenbond is gesloten. De uitsluiting in de Engelsche machinenijverheid is vermeden. De prins van Wale9 zal binnen kort een reis naar het vasteland ma ken. De Zwitser sche pers wijdt zeer 'waarde erende. beschouwingen aan de rede van Jhr. Loudon. Coolidge zou zijn plannen tot bij eenroeping van een co.nferentie tot be perking van-de bewapening ter zee hebben opgegeven. KERK EN SCHOOL. Een briei l ao een Herv. Kerkeraad. Bij de Synode te Assen is nog het volgende schrijven ingekomen van den Kerkeraad der Ned. Herv, Gem te Oene aldus lkidend: WelEenvaarde Zeergeleerde, WelEer- waarde en Eerwaarde Broeders, De Kerkeraad der Ned. Herv. (Ge ref.) Gemeente te Oene (bij Epe), met belangstelling kennis genomen hebbend van Uwe handelingeln inzake den heer Dr. J. G. Geelkerken, kan het niet na laten u openljjk zjjn adhaesie te betui gen met de waardige, wijze, waarop door u in deze is opgekomen voor het gezag der Heilige Schrift, als niet afhankelijk van welke opgegeven resultaten vam we tenschap ook, en voor het bindend ka rakter der Belijdenis, zoolang eventueels gravamina niet door deze kerken zijn gesanctioneerd. De Kerkeraad betuigt u zijn volko men instemming met de conclusies uwer dogmatische commissie en spreekt als zijjn meening uit, dat de aanneming daar van een gewichtige dienst beteekotnt voor het Gereformeerde beginsel. Hjj bidt u daarom de genade des Hei ligen Geestes toe, om ondanks alle be zwaren, met volstandigheid op Uwen weg voort te gaan tot esre Zijns Naams en Bevestiging en opbouw van de Kerk des Heeren. Waar in uwe vergadering ook de z.g. Uitbouw der Belijdenis is ter sprake gekomen, zou de Kerkeraad u willen vragen of hier niet in overweging zou kunnen genpmen worden het belang, dat het Geref. volk in Nederland (ait is ook dit, wat niet kerkelijk met u sa menleeft) heeft bij een eventueele wij ziging als verrijking der Beljjdenif en of het niet wenschelnk zou zi|n uit dit oogpunt, <J5t eerst de respectievelijke Gereformeerde Kerkgemeenschappen en groepen in ons land zouden trachten zich omtrent dit punt nader te verstaan zooveel de Belijdenis ook hun gemeen goed is Indien deze weg tc bewandelen ware, zou het einde daarvan ongetwijfeld me dewerken onder Gods zegen tot een betere verstandhouding en waardeering van elkander, die in het alndere geval allicht nadeel zou kunnen ondervinden. Moge derhalve de kennelijke leiding des Heeren uw "deel zijn, en Hij make uw verderen arbeid dienstbaar aan den vrede, wasdom en eenigheid des waren Geloofs in en hhiten uwe Kerken. God de Heere zij Uwe sterkte. Met broedergroeten, (Volgen de handteekenimgen). De zaak-Geelkerken. In de Parkkerk werd gisteravond een Kerkeraadsvergadering gehouden van de Geref. Kerk Amsterdam-Zuid. Voor het gebouw hadden zich weder cm talrijke gemeenteleden verzameld. Na afloop der bijeenkomst deelde men aan den vertegenwoordiger vam het pers bureau V. D. het volgende mede om trent het verloop der vergadering: De z.g. meerderheid van den Kerke raad der Geref. Kerk van Amsterdam- klam-Zuid heeft met verwondering ken nis gekomen vam de berichten in „De Standaard" van 18 Maart 1926 omtrent de besluiten van de Synode te Assem". Volgens die berichten zou de Synode hebben besloten 27 ouderlingen en 14 diakenen van den Kerkeraad der Geref. Kerk van Amsterdam-Zuid te veroor- deelen cm uit hun ambt te worden ont zet, indien zij niet zonder meer zou den gevolg geven aan de besluiten der Synode. In de vergadering is bij de; afgezette broeders hoofd voor hoofd geïnformeerd of zij tevoren door of vanwege de Sy node verhoord zijn overeenkomstig het negende gebod en antwoord 112 van den Heidelbergschen Catechismus. Dit bleek niet te zijn geschied. In de kerkeraadsvergadering was voorts ingekomen, met uitdrukkelijke adresseering aan den (afgezettem) scri ba, „het ontzettingsbesluit van dein Ker keraad". Naar aanleiding hiervan is over elketn ouderling en diaken, die aam het besluit van Zaterdag j.l. deel' had, door de- ove rige leden gestemd, of zij zich aan diens afzetting konden cojnformeeren. De vergadering besloot, speciaal we gens het „onverhoord oordeeten" en ook nog om andere redenen, niet tot die conformeering over te gaan en bleef verder bijeen, zich als den wettigen Kerkeraad der Gereformeerde Kerk Amsterdam-Zuid beschouwende.- Aangezien de meerderheid van dein Kerkeraad van de Geref. Kerk van Am sterdam-Zuid heeft besloten de afzet ting van Dr. Geelkarken niet uit te voe ren en zich te handhaven als Kerke raad, zou het gedeelte van deze gemeen te, dat staat op het standpunt, dat de besluiten van de Synode dienen té wor den uitgevoerd, niet in de gelegenheid zjjn a.s. Zondag de bediening des Woords bij te wonen. .Vermoedelijk zal daarom in het Con certgebouw een morgen- en middag- dienst gehouden worden, waar Prof. T. Hoekstra uit Kampen zal1 voorgaan. Het ligt ook in de bedoeling de volgende week verkiezingen ,te houden tot aan vulling van den kerkeraad op dan voet van het besluit van de Synode te Assen. Dwaze actie. Bij de droeve kwestie-Geelkerken ont breekt ook de vroolijke moot niet. Gemeld wordt toch, dat de kerkge bouwen van Amsterdam-Zuid nacht en dag worden bewaakt; 's nachts door vrijwilligers en overdag door gehuurde krachten en dat zich een speciale lijf wacht heeft gevormd, teneinde den per soon van Dr. Geelkerken te beschermen Wie even nadenkt, gevoelt het bela chelijke van dit optreden. Alsof er ook maar iemand was, die Dr. Geelkerken op eenigerlei wijze zou willen hinderen of zich op onrechtmatige wijze in het bezit der kerkgebouwen zou willen stel ten. UIT DE OMGEVING. SASSENHEIM. Woensdagavond vergaderde de afdeeling van den Nederl. Christen Vrouwenbond in een der lokalen van de „School met den Bijbel", nadat do pres.e., Mevr. WesterbeekKlijn, op gebruikelijke wijze de vergadering opende, werden eenig huishoudelijke zaken behandeld en mededeelingen gedaan in verband met de a.s. jaarver gadering. Mevr. Eelderink verkreeg nu het woord, om te behandelen het 5e hoofd stuk van „De vrouw in de heaenaaag- sche Maatschappij" n.l. „Het vrouwen vraagstuk". Op zeer prettige wijze werd door haar aangetoond hoe de vrouw zoo zeer ver schillend van den man, in aanleg en karakter, in gevoel en optreden, toch ook zich bewust wordt van hare per soonlijkheid. De ziel der vrouw is ont waakt en geene macht ter wereld brengt haar terug tot de onbewust heid van weleer (Prof. Dr. Bavinck/. Besproken werden ook ter dege de gevaren die verbonden zijn aan deze bewustwording, maar als Christen vrouwen zij steeds Gods Woord ons richtsnoer en dan is er ook geen sprake van eenige heerschzucht; maar steeds „een dienen in liefde". De pres.e. dank te Mevr. Eelderink voor dit keurig werk, waarna kort werd gepauzeerd. Na de pauze sprak voor de aid. Ds. Boeyinga, over „Spurgeon", die voor de een meer den ander minder ecu be kende persoonlijkheid is. Toch mochten allen genieten van hetgeen Ds. Boeyin ga vertelde. Charles Haddon Spurgeon, geboren 1834 te Kelvedon (Essex), was een kind van zeer vrome ouders, inzonderheid over zijn moeder spreekt hij zeer dik wijls in groote liefde. Reeds vroeg was het zijn begeerte den Heere te-dienen RECLAME. illtfv lYaoi ZATERDAG RECLAME. Wie ZES Handdoeken koopt, ontvangt er ZEVEN. Dus: 7 voor 6 en óp bijzondere wijze werd dit werke lijkheid voor hem. Reeds op zeventien jarigen leeftijd werd hij geroepen tot het predikambt op een klein Engriseh dorp. Daarna heeft hij in Londen 34 jaar de Baptisten gemeente gediend, hij had steeds een buitengewoon groot gehoor. Tot duizenden mocht hij elke week spreken van het groote heil in Christus. Rijk gezegend was zijn ar beid. Overleden in 1892 te Mentone (Frankrijk), waar hij vertoefde om herstel te zoeken, was dit een zware slag voor de Londensche gemeente on ook voor de gansche Christenheid. Maar ook na zijn dood spreken nog zijn. werken. De pres.e. dankte Ds. B. voor deze schoone lezing die met groote aan dacht was gevolgd geworden* Nadat de spreker nog enkele vragen had be antwoord, ging hij op verzoek voor ia dankzeggig. KOUDEKERK. Woensdagavond gaf de Chr. Zang vereeniging „Koudekerk's Gemengd Koor", onder leiding van hare Direc teur den heer C. v. d. Keur, Jr. te Lei den, zijn 10de openbare Uitvoering. Nadat Ds. C. D. Israël, een openings woord gesproken had, kreeg het koor gelegenheid het programma af te werken, hetgeen heel wat schoons be vatte. Als hoofdnummer troffen wij aan Psalm 95 van F. Mendelssohn. Hierbij zij vermeld, dat Directeur en koor zich bij dit meesterwerk volko men van hun taak hebben gekweten. Als solisten traden hierbij op Mej. A. van Driel en Mej. C. J. van Beek, ter wijl M. van Harskamp het koor door zijn heldere tenorstem begeleidde. De schoone klanken van de beide dames-, solisten brachten de aanwezigen tot een ademlooze s'tilte. Na de pauze kregen we o.a. te hoo- ren: „Prijs den Heer", van E. Wettig Weissenborn, waarbij mej. E. Boer, als soliste optrad. Ook zij wist de* aan dacht van het publiek te veroveren. De overige stukken werden op uitmun tende wijze uitgevoerd, een en ander afgewisseld door Solozang van den heer De Boer, te Lisse. Ds. Israël sloot na afloop, dezen flink bezochten avond, waarbij hij allen, die tot het welslagen van dezen avond hadden medgewerkt, hartelijk dank zei en meende ook namens allen te spreken, als hij het koor met haren directeur gelukwenschte voor hun directeur gelukwenschte met de bij tevens wijzende op de zeer goede uitspraak en voordracht, waarmede de stukken ten gehoore werden ge bracht. BODEGRAVEN. Tot hun niet geringen schrik be merkte de landbouwer V. en z'n vrouw dat een hunner kinderen was wegge- loopen. Men dacht toen alle zoeken tever geefs bleek aan' het ergste en begon dan ook de slooten af te dreggen, ook al zonder resultaat. Tot niet geringe verbazing en blijdschap der ouders kwam geheel onverwachts de kleine aangestapt, die tegen de gewoonte in z'n wandeling wat verder dan anders had uitgestrekt. Ned. Herv. Kerk. V.m. 9.30 en n.m. 6 uur, Ds. Pott. Geref, Kerk. V.m. 9,30 en n.m. 6 uur Ds. v. Dam. Geref. gemeente, V.m. 9,30 Preekle- zen, n.m. 6 uur Ds. van Reenen. Donderdag werd alhier op het oude marktterrein de jaarijksche stie renkeuring gehouden. 40 stieren wa ren voor de keuring' ingeschreven. Van de driejarigen werd no 1 geplaatst: Herman 36813 S, eigenaar Joh. Mi- chielen met 84.2 punten, No. 2 werd de Hoop 6595 S. eigenaar W. Verburg Czn. met 76.9 punten. Van de 2-jarigen werd. no. 1 Anton 7035 S. eigenaar W. Boer en J. Rij laarsdam Jzn. met 78.9 punten, no 2. Max 92, 7315 S. eigenaar Erve H. J. Heemskerk te Alphen a. d. Rijn. No. 3 Constantijne 3240 S eigenaar H. W Speelman met 77.2 punten. Bij de een jarigen was de volgorde: I Leen 9, eigenaar H. W. Speelman met 77.4 punten. 2 Herman 6 eigenaar Joh. Michielen met 77.2 p, 3 Koosjes Leen, eigenaar H. W. Speelman, met 77.1 p, 4 Leida's verwachting, eigenaar XV. Boer, 76.8 p; 5 Wilhelm Ceres, ei genaar A. J. den Hertog Noorden 76 7 p, 6 Marinus, eigenaar idem 76.2 p, 7 Prins Hendrik, eigenaar J. M. A. Moons met 75.3 p. Door B. en W. van Bodegraven is aan A. A. C. van den Oudenrijn, tim merman alhier vergunning verleend tot het bouwen van een woonhuis met garage voor rekening van den heer P. Voordouw, eveneens wonende te Bo degraven. WOUBRUGGE. Een aardige vondst werd door een broeder van den heer v. B. alhier ge daan; bij een opgraving ontdekte deze Radio-Programma. Wat er vanavond te hooren is BERLIJN, 505 en 57.6 M. (Vanaf 7.50 ook op 1300 M. 5.55 Lezingen. e.20 Orkestconcert. 9.20 Nieuws. 9.50 Muziek. BERN, 435 M. 6.50 Lezing. 7.20 Weerbericht. 7.20 Lezingen en muziek. BRUSSEL, 262 M. 5.20 Kindermatinée. 6.20, 9.20 en 10.20 Nieuws. S.50 Causerie. 9.05 Concert. - DAVENTRY, 1600 M. Zie Londen. 10.45 Weerbericht voor zeeyareneïen. DORTMUND, 283 M. S.50 Lezingen. 9.05 Heruitzending buit. statior.:. ELBERFELD, 259 M. 6.40 Lezingen. 9.50 Heruitzending buit. stations HILVERSUM, 1050 M. 5.Concert. 6.30 Fransche les. 7-3° Politiebericht. 7.45 en io.Persberichten. 8.15 Uitzending Concertgebouw A'dam. LONDEN, 365 M. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Muziek. 7.20 en 10.20 Tgdsein, weerb^r i?uwa» 7.45 Pianocomposities. 8.Lezing. 8.20 Symphonieconcert. MüNSTER, 410 M. 5.50 Lezingen. 7.50 M. Reger-concert. PARIJS (Radio-Paris), 1750 M. 6.05 en 8.35 Persberichten. 9.05 Orkest. ZURICH, 515 M. 6.10 en 9.10 Weerbericht en n 7.35 Lezing. 7.50 Concert. 9.10 Nieuws. op een diepte van pl.m. twee meter een goudstuk, dat later bleek waarde te hebben, als zijnde een Utrechtsche ducaat uit de jare 1607 met opscrift „Concordia. Res P ar. Cres trad",, met den bekenden ridder met vier pijlen, en aan de ommezij'de „Mo ardi ProvinFoeder Belg. ad leg. Imp". Of dit document bij onze oudheid- verzameling ten raadhuize komt, is ons nog niet bekend. Deze week zal de nieuwe mo torspuit alhier arriveeren en zal ver moedelijk Zaterdagmiddag worden be proefd, en wel gelijk met de stoom spuit, 0111 te zien de vlugheid van watergeven, alsmede de quantiteit van water bij ieder dezer spuiten. ZOETER WOUDE. De Raad dezer gemeente zal a.s. Woensdag v.m. 9Va uur vergaderen, ter behandeling v. d.-t volgende'agenda 1. Ingekomen stukken. 2. Aanbieding gemeenteverslag over 1925. 0. Als voren van het verslag der Volkshuisvesting. 4. Vaststelling van het kohier der hondenbelasting 1926. 5. Voorstel van B. en W. tot wij ziging der begrooting 1925. 6. Als voren tot wijziging van straf verordeningen. 7. Als voren tot verhuur van een woonhuis 'aan N. Loos. 8. Als voren lot benoeming van een lid-secretaris der commissie van toe zicht op het L. O. Aanbevolen worden 1. N. Loos en 2. Mej. C. Dullemans. 9. Als voren tot benoeming van een lid der commissie tot wering van schoolverzuim. >De aanbeveling luidt als bij punt 8. 10. Als voren tot vaststelling eener verordening, regelende het openbaar Lager Onderwijs. 11. Als voren tot vaststelling van het bestek en voorwaarden voor de aanbesteding van leverantie, vervoer en uitkarren van grint. 12. Als voren tot net verleenen eener bijdrage in de kosten van de elec- tnsche verlichting van het klooster aan den Vrouwehweg. 13. Als voren tot het leggen eener isoleering in de Zuidbuurt, nabij de iNieuwewegsbrug. 14. Als voren om over te g^aan tot demping der sloot langs de Brugge- straat en het daarin leggen eener rio- feering. 15. Als voren tot verhooging der jaarwedde van den administrateur der waterleiding. 16. Behandeling 'reclames school geld. 1 17. Rondvraag. Sluiting. ALPHEN AAN DEN RIJN. Alhier is aanbesteed het gedeel telijk afbreken van de molen in den Gnephoekpolder en het plaatsen van een windmototi met bijbehoorende wer ken. Ingeschreven was als volgt: N. J. Breedveld,'De Bilt, f4650; J. Jon- geleen, Woubrugge, f4550; Boot, O.- Wetering f4500; r. van Zanten Wou- brugge f4392; W. van Egdom, Al phen, f4200; T. van Driel, Koude kerk f3750; H. Turkenburg, Alphen f3584. VOORSCHOTEN. Woensdagavond hield de Chr. Meisjes vereeniging „De Balsemien" haar 4e feestelijke jaarvergadering in „Het Gebouw". De aardig versierde zaal was vrij goed bezet, toen de presidente, mej. D. de .Vlieger, de. vergadering BUITENLAND. DE FRANSCHE REGEERINGSVER- KLARING. De inhoud der verklaring. Gisteren is in de Fransche Kamer en den Senaat de regeeringsverklaring van het nieuwe kabinet-Briand afge legd. De regeeringsverklaring zegt, dat het kabinet evenals zijn voorgangers den dringenden plicht heeft een vol ledig algemeen en werkelijk evenwicht in de begroeting te verzekeren. Om daartoe te komen, zal de regeee- ring gebruik maken van alle reeds toe gestemde maatregelen. Zij zal de on derhandelingen in zake de geallieerde schulden voortzetten met den vasten iWensch tot een duurzame overeen komst te geraken. Zij zal de politiek van internationa le verdragen, die de Kamer reeds heeft goedgekeurd, voortzetten. Zij betreurt het, dat het ongelukkigerwijze niet mogelijk is geweest te Genève Duitscli- land's toelating tot den Volkenbond te verwezenlijken, maar dit uitstel zal geen invloed hebben op de betrekkin gen tuschen de onderteekenaars van bet verdrag van Locarno. De aan het licht getreden strijd van belangen cn wenschen moet echter bijgelegd wor den om den vrede duurzaam te verze keren, wat meer dan ooit parlement en regeering den plicht oplegt van waakzaamheid, eendracht, vastheid van lijn en continuiteit in het volgen daarvan.. Het kabinet zal de toezeggingen van de voorgaande regeeringen in za ke vraagstukken op militair en onder wijsgebied, in zake het bestuurswezen en. de sociale maatregelen gestand d,oen. Een koele ontvangst. De regeeringsverklaring werd in do Kamer koel ontvangen, zij werd hoofd zakelijk toegejuicht door een deel van de linkerzijde en het centrum. Ten slotte werd een motie van vertrouwen in de regeering met 361 tegen 164 stemmen aangenomen. In den Senaat werd de regeerings verklaring met toejuchingen ter lin kerzijde aangehoord, maar rechts werd er nu en dan schamper gelachen De regeeringsverklaring werd een stemmig goedgekeurd, waarna de zit ting werd opgeheven. Een heftige aanval op minister Malvy. Het eerste contact van het 'nieuwe ministerie met de Kamer heeft tot een zeer bewogen en hoogst dramatische zitting aanleiding gegeven. De oorzaak daarvan was een heftige aanval van den royalist. Yharnega^ay, gesteund door de rechterzijde, tegsu

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2