CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN ADVERTENTIE-PRIJS be JAARGANG VRIJDAG 19 MAART 1926 NUMMER 1776 UWE LEIDSGHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaalf 2.50 Per weekI 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Oil nummer bestaat uit TWEE Bladen. BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 Gewone advert entiën per regel 22l/i cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent EERSTE BLAD. V Spoorwegtarieven. Mag men de berichten gelooven en er is geen reden de waarheid daarvan te betwijfelen, dan kan binnenkort een verlaging van de reizigerstarieven op de spoorwegen worden tegemoet ge zien. De vreugde over dezen voorgenomen maatregel wordt echter wel een wei nig getemperd, als men de plannen tot verlaging der tarieven meer van nabij beziet. Uit alles blijkt toch dat bet streven is, om bet reizen in de boogere klassen te bevorderen. Voor de eerste en de tweede klasse worden de tarieven mei onbelangrijk verlaagd, veel meer dan voor de derde klasse. Houders van abonnements- en vacantiekaarten zul len voorzoover ze van de derde klasse gebruik maken, van de voorgenomen verlaging in 't ge-heel niet profiteeren. Dit kan niet nalaten verwondering te wekken. Als bekend mag toch worden ver ondersteld, dat bet met name de eer ste klasse is die tekorten geeft, terwijl daarentegen de derde klasse voordee- len afwerpt. Een. meer gebruik van de boogere klassen kan daarin eenige ver betering brengen, maar er valt niet op te rekenen, dat bet gelukken zal met name voor de eerste klasse, de ont vangsten met de uitgaven in overeen stemming te brengen. Een radicale oplossing zou zijn in dien de eerste klasse eenvoudig werd afgeschaft. Behalve de volksvertegen woordigers en enkele boogere ambte naren zou niemand zich daardoor ge dupeerd gevoelen. Hierbij komt nog iets. De tariefsver laging wordt voorgesteld niet alleen en zelfs niet in de eerste plaats om het publiek te gerieven, maar om den concurrentiestrijd mei andere midde len van vervoer te kunnen volhouden. Daaruit zou dus volgen, dat hot streven zou moeten zijn, bet reizen in die klasse aan te moedigen waarvan bet meest gebruik wordt gemaakt en die van de concurrentie bet meest te lijden beeft. Maar nu worden juist maatregelen genomen, waarvan het grootste deel van bet publiek het minst profiteert, met het gevolg dat het beoogde doel allicht niet zal worden bereikt. Het is een ietwat kwaad punt omdat onze volksvertegenwoordigers dan zelf hun eerste klas plaatsen moeten af staan, maar toch zouden we er op wil len aandringen te bevorderen dat een maatregel genomen wordt die allang genomen had moeten worden, n.l. de groote slokop, die eerste klasse heet, af te schaffen. Daardoor wordt niemands belang geschaad, terwijl zoowel de spoorwe gen als het reizend publiek er door ge baat worden. Minister de Geer heeft aangekon digd, dat tengevolge van de te nemen maatregelen de spoorwegen weer met verlies zullen werken wat natuurlijk uit de schatkist moet worden bijgepast Dat zal dus beteekenen, dat de reizi gers eerste klasse, indirect een toeslag uit 's lands schatkist zullen ontvangen En dat sc-hijnt ons toch in hooge mate ongewenscht. Een ander punt waarop wij zeer spe ciaal de aandacht vestigen is, dat de prijs der jaarabonnementen derde klasse feitelijk wordt verhoogd, ter wijl die voor de eerste en de tweede klasse resp'. met f80 en f40 worden verlaagd. Wanneer men nu bedenkt dat de houders van de derde klasse abonne menten in vele gevallen zijn handels reizigers die van de porivisie der met veel moeite verzamelde orders moeten leven, dan is het niet voor tegenspraak vatbaar, dat hier een fout wordt go- maakt die hersteld dient te worden De Regeering wil zich buiten de p o 1 i t i e k e kwesties houden. Een reden te meer om aan deze za k e 1 ij k e kwestie volle aandacht te schenken. voorstellen worden aangenomen. Het advies van de Commissie van Rappor teurs die het best tot oordeelen be voegd is, wordt als regel gevolgd. Ditmaal was dat echter anders. Nauwelijks had de Commissie haar voorstel ingediend of daar had men aï poppen aan het dansen. Achtereenvolgens kwamen de hee- ren Albarda, Dr. de Visser. Merchant en Kersten betoogen dat zij van zulk een onderzoek niets moesten hebben. 'tWas alsof men bevreesd was van het landsbelang overtuigd te Zullen "rorden. Het voorstel werd dan ook met 43 tegen 38 stemmen aangenomen. De Regeering meent het ongetwij feld als zij zegt zich buiten de politiek te willen houden en een zakelijke be handeling te wenschen maar zij heeft nu reeds ervaren hoe onmogelijk dat is STADSNIEUWS?"" V Zakelijke beslissing? De Regeering heeft in haar bekende verklaring van 11 Maart te kennen ge geven, dat zij de kwestie van het ge zantschap opnieuw aan de orde heeft gesteld om haar in. een zuiver zakelij ke sfeer te doen behandelen en de Ka mer in de gelegenheid te stellen een zuiver zakelijke beslissing te nemen. Hoe moeilijk, om niet te zeggen on mogelijk dat is, bleek gisteren. De Commissie van Rapporteurs stel de voor het gezantschapsvoorstel op nieuw naar de afdeelingen te verzen den teneinde alle gewenschte voorlich ting te kunnen krijgen. Een ui ver zakelijk voorst*! dus. En nu W het gewoonte dat dergelijke Jubileum Dr. J. Riemens. De met veel zorg en toewijding voor bereide zangdienst in de Hoogland- sche Kerk gisteravond is een mooie, en voor de plaats die de jubilaris in het ambtswerk inneemt karakteristie ke huldiging geworden. Groot, zeer groot was de belangstel ling. Men wist het reeds uit het groo te aantal kaarten dat tevoren in „Pa trimonium'' was afgehaald, maar het bleek gisteravond te duidelijker. Ruim een half uur voor den aanvang was het voor den ingang bijna geheel stil echter niet omdat er geen bezoekers kwamen, maar omdat allen reeds bin nen waren. Hoewel ook de zijkapel achter den kansel geheel bezet was moesten nog honderden met een staanplaats genoe gen nehien. Een woord van lof ver dient de politie voor de wijze waarop zij den toegang regelde, ,en zorgde dat allerf zonder dringen konden binnen gaan. De jubilaris met zijn echtgenoote werd even acht uur in de consistorie ontvangen door het bestuur vhn het kerkkoor „Ex Animo het huldigings comité uit de catechisanten en een de putatie uit den Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel, namens welke de heer Lek, voorz. van Ex Animo Dr. Riemens dezen avond aan bood. Nadat de aanwezigen met begelei ding van het orgel Psalm 65 1 hadden gezongen verhieven zij zich van hun plaatsen, en werd, terwijl het koor a capella „Den hoogen God alleen zij eer!" zong, de jubilaris binnengeleid. Ds. W. Th. Boissevain die de leiding van het geheel had, ging voor in gebed en sprak daarna een openingswoord waarin Z.Eerw. de eigenaardige be- teekenis van dezen avond in het licht stelde. Hij wees erop hoe Dr. Riemens er steeds voor had geijverd om in meer dere mate het lied en de zangkunst dienstbaar te maken aan de verheerlij king van God in de vergaderingen der gemeente. Al ondervondt ge op dien weg wel eens tegenstand, aldus spr., zoo zult ge dat nu toch wel vergeten, en zoo dit niet het geval mocht zijn zal de herinnering eraan u toch niet kwel len omdat ge weet dat die tegenstand ontsproot aan de beste bedoelingen. Deze dienst kan u een bewijs zijn, dat het den goeden weg opgaat en met u hopen we dat de kerkzang op een steeds hooger peil zal worden gebracht en een breede plaat9 in onze diensten zal gaan innemen. Aan de hand van een geschreven overzicht memoreerde spr. vervolgens enkele data die van belang zijn in de korte geschiedenis van het door Dr. R. opgerichte kerkkoor. Als zoodanig noemde spr. 27 Jan. '20, toen dr. R. het eerste concept van Ex Animo in de Stadszaal leidde, 28 Juli '20, toen hij tot eerelid werd benoemd; 8 Juni 1924 toen een kerkkoor voor het eerst in een Pinksterdienst medewerkte. Onder lei ding van den heer Mens werd een an der koor gevormd doch dit bleef niet in stand, en ook een andere combina tie, onder leiding van den heer v. d. Keur hield geen stand. Steeds sterker werd gevoeld, dat de koorzang niet in enkele repetities is te leeren en dat een vast koor moest worden gevormd. Dit gebeurde in Nov. '24, toen Ex Animo den koorzang voor haar rekening nam. Een mooie gedachte noemde spr. het om Dr. Riemens door een avond als deze te huldigen, waardoor de eigen aardige beteekenis van een deel van zijn werk zoo juist uitkomt. Het koor zong hierna een door P. Hartog getoonzette lofpsalm naar Ps. 65, vervolgens „Heer, waar gij zijt. woont Vrede" en het bekende „Lof zij den Heer, den Almachtigen Koning der eere". Op het kerkorgel gaf de heer Kools een fijne orgel-solo en daarna een voor deze gelegenheid door den heer W. F. Kools, directeur van Ex Animo gecom poneerde feesthymne, die zeer geslaagd ten gehoore werd gebracht. Ds. Boissevain hield vervolgens een hartelijke toespraak tot den jubilaris, waarin hij met veel waardeering ge waagde van den arbeid van Dr. Rie mens op kerkelijk en sociaal terrein. Het is lang niet altijd zoo vroom als het schijnt, aldus spr,, om den mensch niet te huldigen want het ligt al in onze verkeerde natuur om zuinig te zijn met onze hulde voor anderen. Wij kennen, aldus spr., uw toewijding en overgave en uw oprechte bedoeling om Alleen Gods eer te zoeken. Ik zal me niet van de farizeesche taak kwij ten om de hoop uit te spreken, dat ge op dien weg voortgaat. Als we ons eigen werk zoo onder de loup namen als we dat van anderen doen, zou net er in de wereld heel anders uitzien. Gedachtig aan het „wacht u voor het beest, dat collega heet" hebben pessi misten het misschien aan psychologi sche onervarenheid toegeschreven, dat men een collega vroeg den collega te huldigen, maar het is ook bekenu, dat. in Leiden zooiets wel kan. Ik wii het u wel eerlijk zeggen: ge hebt uw werk goed gedaan, het is onze hoop en bede dat God u tijd en kracht zal gevenhei- voort te zetten. Dat geldt ook voor net deel van uw werk, waarin ge ais pio niet zijt opgetreden: den kerkzang. De oogst is des Heeren; wij blijven zaaien. Steune u God met wijsheid, dapperheid en zachtmoedigheid: Kort om, vervulle Hij u met den Heiligen Geest, opdat, wanneer de Oppeiote Herder zal verschenen zijn, gij do on verderfelijke kroon der heerlijkheid moogt ontvangen. Hem zij de heerlijk heid en de kracht tot in eeuwigheid, Amen. De voorzitter van het Kerkk^.r ver wijderde nu een doek en maakte L«n fraai cadeau zichtbaar, dat hij den ju bilaris namens Ex Animo aanbood: een zeer groote en prachtig geslaagde fo tografie van het koor der Hoogï Kerk met het volledig zangkoor; werkelijk een fijn. stuk, dat ook gaarne werd aan,- vaard. De jubilaris dankte zelf vanaf den kansel. Als ge mij echt blij hadt willen ma ken, aldus spr., hadt ge niets bc+ers kunnen uitdenken dan dezen avond. Wat ge mij hier vanavond hebt bereid, zoo geheel onverwacht, is een uiting van liefde en vriendschap die ontroert en waarvoor ik niet de juiste wou/den kan vinden. Met de handigheid en list der vriendschap heeft men tot een kwartier vooi* den aanvang ades ver borgen weten te houden, belangrijk geholpen door mijn echtgenoolc (vroo- lijkheid). Spr. heeft altijd gehouden van de Hooglandsche kerk, waarin alie« heen- wijst naar Boven. Hier is slechts een klein, nietig zondig mensch die ge tracht heeft, zijn plicht te doen, die vooral hier diep gevoelt, hoe er Eén gehuldigd moet worden (Spr. had van avond bij het binnenkomen wel achter een der dikke pilaren willen blüven). Maar daarom is een bewijs van liefde als hier een bondgenootschap van vrienden aanbiedt niet minder ver kwikkend. Wat spr. in Ds. Boissevain v >oral goed doet is naast zijn vriendelijk woord het bewijs van een bijzondere grootheid van karakter die hem als collega zoo deed spreken. Intusschen heeft ook hij blijk gegeven groote ga ven te bezitten. Den catechisanten zal spr. nu niet behoeven te vragen: ben je wel in de kerk geweest?" want ze zijn hier in tal en macht. Ik hoop, zei spr., dat jullie nu zoo'n liefde voor de Hoogl Kerk zult krijgen dat je voelt nooit meer te kunnen wegblijven. In dit verband besprak spr. de jeugd diensten, die nu altijd in deze kerk zullen gehouden worden. Na nogmaals, ook Ex Animo en de vrienden van den P. C. B. te hebben gedankt stond spr. nog eens stil bij de groote genade van predikant te mo gen zijn, te mogen wijzen op de schuld vergevende liefde van God die wij, en juist de predikant, zoo noodig hebben. Staande werd Dr. Riemens na deze woorden door de massa toegezongen: De Heere zal u steeds gadeslaan Nog zong het kerkkoor een schoon lied, en daarna werd geëindigd met het gemeenschappelijk zingen van Ps. 909: Laat uw genft ons met haar troost verrijken enz. Het duurde geruimen tijd eer de cathedraal geheel was leeggestroomd, en honderden, speciaal de leden van Ex Animo en de catechisanten gingen in de consistorie den jubilaris de hand drukken. Op verzoek van Dr. Riemens zal het huldeblijk van het Kerkkoor, ter be zichtiging gesteld worden bij den heer Bleuzé (de fotograaf), Apotheker9dijk, tot a.s. Maandag. Dlaconessenhnls. Het Dames-Comité, dat zich ten doel stelde om ten behoeve van de uitbreiding van het Diaconessenhuis aan den Witte Singel giften te verza melen bij oud-patiënten en belang stellenden, kon tot zijn blijdschap en met groote dankbaarheid een bedrag van ruim zesduizend gulden (f 6192.25) aan het Bestuur ter hand stellen. Concours „Orphens". Voor het op 2 en 3 Augustus a.s. te houden concours werden reeds de vol gende prijzen toegezegd: 1 verguld zilveren medaille van den heer Jhr. Mr. Dr. N. C. de Gijselaar; 1 zilveren Lauwerkrans van den heer A. B. Batenburg, Eigenaar „Zomerzorg 2 zilveren Lauwertakken van den heer J. H. van Rossum du Chattel, Haar lemmerstraat 82. De Leidsche Winkelstand. Even voor de Mon Père-kerk op de Haarlemmerstraat, pand no. 252 ligt een uitstekend ingerichte slagerswin kel, die binnen vrij korten tijd door verschillende omstandigheden nogai eens van eigenaar verwisselde. Het langst was hij bekend als de zaak van den heer van Brussel. Thans is deze slagerij echter overgegaan in handen van de op dit gebied meer genoemde fa. Gebrs. Oud, zooals trouwens uit een mededeeling in de adverten tierubriek van dit nummer blijkt. Daaraan toe te voegen hebben wij niet veel. De winkel is uitnemend geschikt voor het beoogde doel, en wat daar voor in aanmerking kwam, werd door de nieuwe eigenaars verbeterd. De zaak beschikt over de noodige midde len om de clientele modern te bedie nen en is ongetwijfeld gunstig gele gen. Daarbij zijn de meest gewenschte artikelen in de vleeschwarenbranche in verscheiden soorten voorhanden en van uitsluitend eigen fabrikaat, zoodat voor het geleyerde wordt ingestaan Vinde ook deze zaak een goed afzet gebied. De Voorjaarsreclameweek geopend. Het feit ligt er de Voorjaarsre clameweek, waarvan vooral in de laat ste weken bijna iederen dag gewag werd gemaakt, is geopend. De vliegmachine van de K.L.M. is alweer op Schiphol gedaald, heeft haar tienduizend verras9ingbrengende biljetten boven de sleutelstad laten dwarrelen en van den Burcht hebben de sware schoten geklonken als een opwekking aan het adres van winke lend Leiden en zijn omgeving, als een' groet aan de winkeliers die hun voor jaarsuitstallingen gereed hebben. Wat dit gedeelte betreft kan Üe ope ning als uitstekend geslaagd worden beschouwd. Niet wat het vlaggen der winkeliers aangkat maar wellicht vinden zij het ietwat te voorbarig ora nu reeds te vlaggen, en nemen ze zich voor het te doen als er goede, zak' n gemaakt zijn.... Of zouden ze geen tijd hebben gehad om- de vlag uit te steken? Als dat waar is, mag zelfs het niet-vlaggen als een blijk van succes worden beschouwd. Gelukkig trof het L.A.W.E.T.bestuur want daarom draaide het werk prachtig weer voor dezen dag. Er hin gen om twaalf uur wel enkele donkere wolken, maar daartegen teekende zich het slanke vliegtuig slechts te helder der af, vooral wanneer een zonne straal de vleugels deed blinken. Het strooien der circulaires bleek weer een aardige attractie. Het stille weer liet toe dat de verspreiding zoo eerlijk mo gelijk toeging en zoo heeft elk stads gedeelte zijn portie kunnen krijgen. Hier en daar za'g men zelfs op de da ken de bewoners op zoek naar het laatste nieuws. Het wachten is nu nog maar op de bekendmaking van de cijfers waarop de honderd prijzen zijn gevallen. Nog eenige dagen zullen de gelukkige vin ders geduld moeten oefenen Zater dag over een week zal de volledige uit slag worden gepubliceerd. Het 10-jarig zoontje van den heer V. heeft Woensdagavond op het Steen schuur een steen togen het hoofd gekregen van een anderen jongen waarschijnlijk zekeren L. De behande lende geneesheer moe9t 'n lichte bloed uitstorting in de hersenen constatee- ren. Gisteravond is een heerenrijwiel gestolen, dat voor het caté van den heer A. aan de Heerenstraat was ^eer- gezet. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. T Een initiatief-voorstel inzake artikel 123 R.-R.7 Het debat over de Regeerlngsverkia- ring in de Tweede Kamer beëindigd. Buitenland. De regeeringsverkfaring van het Ka- blnet-Briand. Een opgewonden zitting der Fran- sche Kamer; Malvy valt flauw. Een motie van vertrouwen in het kabinet-Briand aangenomen. van. Bouwpatroons, den Betonbond, de Vereeniging van Timmorfabrikanten., den Ned. Houtbond, de Ned. Ver. van IJzerhandelaren eri de Ver. van Han delaren in Bouwmaterialen in Neder land, werd besloten tot instelling van een gemengde commissie, welke tot taak zal hebben vraagpunten van al gemeen belang voor het geheele bouw bedrijf te bestudeeren en daarover ad vies uit te brengen aan de verschillen de vereenigingen. In gevallen, die daar toe aanleiding geven, zal overleg ge zocht worden met andere vereenigin gen van bij het bouwbedrijf betrokke nen. Aan een kleine commissie uit de aanwezigen werd opgedragen een pro gram van werkzaamheden te ontwer pen en voorstellen voor te bereiden ter behandeling in de. volgende bij eenkomst. Het groote doel is door samenwer king te komen tot verbetering van ve le D3i99tanden, die nu in het bedrijf bestaan. Emigratie. De werving voor emigratie naar overzeesche landen is weer in vollen gang. Het is aan den directeur vai^. het Informatiebureau der Nederlandsche Vereeniging Landverhuizing" geble ken, dat o^der de aangeworvenen tal van personen voorkomen, die in het land, waarheen zb zich willen begeven geen of slechts een zeer geringe kans van Slagen hebben. Bedoelde directeur acht het daarom dringend noodig, allen die over emi gratie naar overzeesche landen den ken, wederom ernstig te waarschuwen tegen het doen van overijlde stappen. Niemand besluite tot vertrek alvo rens inlichtingen en raad te hebben gevraagd aan genoemde Vereeniging, Bezuidenhoutsche weg 97, 's-Graven- hage. Intern. Christelijk Vakverbond, De Christelijke vakvereeniging^be- weging heeft een aardige en bemoedi gende overwinning behaald, doordat de volkenbondsraad gisteren besloten heeft den heer Pauwels, onder-secre taris van het internationale verbond van Christelijke vakvereenigingen en secretaris-generaal van het Belgische Christelijke Vak vereenigings verbond uit te noodigen alsnog het lidmaat- schapman de commissie van voorbe reiding der economische volkenbonds conferentie te aanvaarden. Zooals men zich herinneren zal had het internationale arbeidsbureau on danks den aandrang van het Interna^ tionale Christelijke Vakvereenigings- verbond, waarvan onze landgenoot Serrarens secretaris is besloten, uit sluitend leiders der socialistische vak- vëreenigingsbeweging als arbewLsver- tegenwoordigers in deze commissie aan te bevelen. Dezen zijn dan ook benoemd. De volkenbondsraad heeft thans en wel just op voorstel van den socialistischen Belgischen minister van buitenlandsche zaken V&ndorvel- de besloten, dat nog een vierde arbei dersvertegenwoordiger zal zitting krij gen, de heer Pauwels. Daar Nederland reeds twee leden telt, de heeren Kroeller en Oudegeest, was het niet mogelijk den heer Serra rens zelf te benoemen en deed men de keuze op zijn Belgischen medewer ker vallen. BINNENLAND. Uit het Sociale Leven Het oonUlet t. Deventer. De directie der firma Horst en Man» te Deventer beeft aan de staken.lv sigarenmakers medegedeeld, dat rij met ingang van 15 Maart j.l zijn ont slagen. Dit bet bouwbedrijf. In een te Amsterdam gehouden ver gadering van afgevaardigden v den Ned. Aannemersbond, den R.K. Bond DE REDEERINO EN DE LUCHT VAART. Aan het Haagsche Aneta-kantoor nordt bet volgende gemeld: Daar het bestaande subsidie-contract tusschen de Regeertng en de K.L.M einde 1926 is afgeloopen, heeft de directie der K. L. M. bij den minister van Waterstaat een nota ingediend, in zake de ver strekking van subsidie over bet tijd perk 1927—1934, ln welk Jaar men ver wacht bet luchtvaartbedrijf dusdaoit te hebben ontwikkeld, dal bet rende bel zal wordens en geen Regeerliu^ steun meer behoeft. Ten einde de ontwikkeling vanV

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1