VALEKTIfl 25 c.M. (2,35 H. G. v. LUIJKEN, N. Rijn 87, Tel. 35 NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAiM vVOENSDAG 17 MAART 1S26 DAG-AGENDA. Woensdag 17 Maart 's av. vacht uur „Prediker" Janvossensteeg. Jaarverg. v. d. L. Chr. Oranje Ver. Zang, Mu ziek, Tractatie. Woensdag 17 Maart 's av. acht uur. Geref. Kerk, Hooigr. Dr. B. Wielenga van Amsterdam over „De Litteraire schoonheid van den Bijbel" voor het Chr. Com. v. Win terlezingen. Woensdag 17 Maart, s avonds acht uur. ,Jeruël", Middelstegracht 3. De Heer v. d. Horst over „Jezus voor Pila- tus". Hazerswonde. Donderdag 18 Maart, 'sav. half acht. Zaal van C. M. Nat zijl. Dr. M. H. A. v. d. Valk van Rot terdam over „De slang in het Para dijs." Vrijdag 19 Maart, 'sav. half vijf, Breestraat 27. Alg. Ledverg. der 0}jenb' Leeszaal. Woensdag 24 Maart '9 av. acht uur Graanbeurs, Jaarfeest v. d. Chr. zang ver. „Ledagoh." De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 15 Maart tot en met Zondag 21 Maart waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, telefoon 594. aan de afwerking van het programma begonnen. Dit bestond uit- muziek, zang, voor brachten enz., ten slotte een balpro gramma in 19 ns. 't Spreekt vanzelf, dat wij tegen een punt als het laatste bezwaar hebben en dat een Christelijke vereemging haar program anders in el- Laar zou zetten, Jan deze neutrale ver- leemging. Dit neemt evenwel niet weg, dat wij toch wel waardeering kunnein hebben voor hen die dezen avond hadden ge organiseerd, en die dit bewijst het isucces, daarbij den rechten loon wisten te treffen. Ze kennen hun volkje. Er was muziek van een. jaszband-or- kest-, dat heel veel lawaai maakte; wel- inu Jat hoort er bij, want een koopman inoudt van reclame, en vooral op de markt komt 't er op aan, de aandacht van het publiek op luidruchtige wijze tot zich te trekken. De heeren M. van Egmond en J. Ra- vensbergen en de „soubrette", Mej. J. Kcrenhoi zongen op aardige wijze lied- jes^ov r Moederliefde ed. De feeststemming zat er wel in bij ide aanwezigen en we wemscben deze vereoniging en ook haar oudere zuster toe, dat ze nog tal van jaren, hetzij afzonderlijk of „gefuseerd", de belan gen zullen mogen behartigen van dit •deel van den Leidschen middenstand, want daartoe behooren de marktkoop lieden en venters; zij zijln immers geen arbeiders, doch zelfstandige onderne mers. De naturen der enzymen. Voor dfe Leidsche Vereeniging voor etenschappelijke Voordrachten heeft gisteravond in het Klein-Auditorium der Universiteit alhier prof. dr. R. [Willstatter uit München een voor dracht gehouden over ,,Die Natur der Enzymen". Na een korte inleiding over de moei lijkheclen verbonden aan de structuur bepaling v an betrekkelijk eenvoudige organische verbindingen, b.v. mor phine, coca, tropin, schetste spr. de nog grootere bezwaren verbonden aan het onderzoek van chlorophyl en van de kleurstoffen uit de bloemen. Toch is het blijkbaar eenvoudiger ook hier van een inzicht te verkrijgen dan van de structuur der enzymen, waarover spr. dezen avond een en ander van zijne onderzoekingen mededeelt. De voordracht werd ingedeeld in vier gedeelten, n.l. Ie het meten van de hoeveelheid en de concentratie der enzymen. 2e het uitgangsmateriaal voor de bereiding der enzympreparaten. 3e de methoden, welke worden toe gepast om de enzymconcentratie te verhoogen. 4e de nieuwste resultaten door het onderzoek verkregen. Spr. beëindigde zijn hoogst belang wekkende voordracht met een aan moediging van de organisch-chemikers om in het belang van hun werk meer dan tot heden aandacht te schenken aan de wijze, waarop in de levende natuur de verschillende chemische om zettingen tot stand komen. Algemeene Voorjaarsreclame 19—27 Maart 1926. De circulaire, voorzien van boven- itaand omschrift, hebben do driifei plaat selijke middenstandsvereenigiaigen en de ^.A.W.E.T. zich tot de Leidsche win teliers gericht, om deze op te wekken jot deelname aan de algemeene voor jaarsreclame van den Leidschen wiinkel itand. Btf het secretariaat van de LAWET. tan den Nieuwen Rijn 50 zijn reeds een lantal' opgaven van deelnemende win ders ontvangen. Reeds werden door deelnemende win teliers ruim 40 cadeaux, waaronder teer fraaie, beschikbaar gesteld. Aan alle winkeliers werd verzocht om jedurende de voorjaarsreclame de vlag lit te steken. Als aan dit verzoek ge- 'olg wordt gegeven, zal het publiek aan iet wapperen van de driekleur reeds tan verre kunneja zien, bjj welke win- :eliers fraaie voorjaarsetalages te be- ichtigen zjjn. Vrijdagmorgen a.s. om 12 uur zal >en vliegmachine van de Koninklijke luchtvaartmaatschappij boven de Leid- tóhe straten zweven, terwijl door het litstrooien van biljetten het publiek vaki ie officiëele opening der voorjaarsre- •iame in kennis zal worden gesteld. Het is van belang, dat men zooveel Togelhk biljetten ziet te bemachtigen «uit de biljetten zijn genummerd en RECLAME ONE-STEP DUBBELZIJDIG gespeeld door de Savoy-Havanna Band. Alléén verkrijgbaar bij: 2513 op een groot aantal nummers wordeln cadeaux beschikbaar gesteld. In de plaatselijke bladen worden de nummers, die voor een cadeau in aan merking komen, bekend gemaakt. Aan het Leidsche publiek is het thans te laten blijken, dat het de activiteit van de winkeliers, die in fraaie etalages op elk gebied het nieuwe demonstreeren, waardeert, niet alleen door de etalages te jjezichtigen, maar ook, om door aan- kcopen de winkeliers aan te moedigen om op, den ingeslagen weg voort te gaan. Nationale wedstrijden „Generaal Snijders." De uitslagen van den eersten dag zijn: Personeele Baan Buks. i. v. d. Drift, Burgerwacht Leiden, 9785. 2. Mij Eurgjr wacht Alp hen, 97. 3. Kok, rsiu'gerwacht meiden, 03 —95. 4. Hiebrink, Willem Teil, Bode graven, 92. 5. Versloot, Willem Teil, Bodegraven, 91. 6. v. Waver, Willem Teil, Bodegraven, 89. 7. v. Ingen, Wil lem Teil, Bodegraven, 84. 8. de Vries, Burgerwacht, Bodegraven, 67. Vrije Baan Buks. 1. Werkhoven, D.O.B., Voorschoten, 2 maal 100, 3 m. 99. 2. Meijs, Burger wacht 'Alphen, 1 m. 100, 1 111. 99. 3. de Gunst, Burgerwacht Leiden, 1 m. 100, 1 m. 96. 4. Derogee, D.O.Bi, Voor schoten, 2 m. 99. 5. Barthen, Willem Teil, Leiden, 2 m. 98. 6. v. d. Drift, Burgerwacht Leiden, 2 m. 96. 7. de Vries, Burgerwacht Eodegravon, 1 m. 96. 8. Kok, Burgerwacht Beiden, 2 m. 993. 9. v. Ingen, Willem Teil, Bodegra ven, 1 m. 93. 10. Hiebrink, Willem Teil Bodegraven, 1 m. 94. Rozenprijs. Derogee, D.O.B., Voor schoten, 64 rozen. Dagmedaille, Werkhoven, %D. 0. B., Voorschoten. Personeele Baan Marga. 1. Steenbergen, Gen. Snijders, Leiden 5.933- 2. v .Weerén, Willem Teil, Bo clegraven, 5721. 3. v. Ingen, Willem Teil, Bodegraven, 5032. 4. Meijs, Bur gerwacht Alphen, 56. 5. Kok, Burger wacht, Bodegraven, 55. 6. de Vries, Bur eerwacht Bodegraven, 55. 7. de Wil, Willem Teil, Leiden, 53. 8. Bergman, Burgerwacht Leiden, 52. 9. v. d. Drift, Burgerwacht. Leiden, 52.. 10. v. Dam, Willem Teil, Bodegraven, 51. 11. Ver sloot, Willem Teil," Bodegraven, 51. 12. Derogee, D.O.B., Voorschoten, 49. 13. Hiebrink, Willem Teil, Bodegraven 46. Vrije Baan Marga. 1. Meijs, Burgerwacht Alphen, 3 m. 36. 2. Worst, Gen. Snijders, Leidsn 2 m. 36, 5 m. 35. 3. de Wit, Willem Teil Leiden, 2 m. 36, T m. 35. 4. Barthen, Willem Teil, Leiden, 1 m. 36, 6 m. 35.- 5. de Vries, Burgerwacht Bodegraven, mi. 36, 1 m .35, 3 m. 34. 6. «Steen bergen, Gen. Snijders, Leidein, 1 m. 36, 1 m. 33, 2 m. 34. 7. de Gunst, Burger wacht Leiden, 1 m. 36, 1 m. 32. 8. v. Dam, Willem Teil, Bodegraven, 1 m. 36. 9. de Winter, Gen. Snijders, Leiden, 1 m. 35, 1 m. 31. Rozenprijs, Meijs, Burgerwacht Al phen, 34 rozen. Dagmedaille, Me\js, id. id. Burgerlijks stand. Geboren: Maria Barbara, dv. J. Ar- noldus en M. B. Griffioen; Frans Jo zef Marie, zv. G. W. Seisveld en j. v. d. Beid; Abraham, zv. A. Smit en J. Trouwee; Johanna Elisabeth, dv. C. A. Akkermans en C. v. d. Gaag; Lucia Ludwina Thera. dv. B. G. de .Gunst en P. M. Bonte; Wilhelmina, dv. B. Ter .W.eijden en M. A. van Leeuwenberg; Thomas zv. Q. J. Kroe ze en A. J. Brittijn; Christina Hen- drikaj dv. P. N. J. Pasdeloup en .G J. Visee; Anton, zv. H. W.. H. Klin kenberg en B. Groenendijk; Frede- rik, zv. P. J. de Nobel en J. Otgaar; Samuel, zv. H. Kanbier en A. Brusse; Johanna Geertruida Iienda., dv. A. Zaalberg en J. A. Kruit; Anthonia Dirkje dv. H. S. van Iterson en J. C. Arnoldus; Antoinetta Josepha Ma ria, dv. J. J. A. Soupan en 'B. M. A. Baijer; Karl Pleins Rudolf zv. C. Ie Grand en F. E. Jahns; Pietertje, dv. F. J. Blijdenstein en A. Mars; 'Helena Catharina, dv. G. Langezaal C. Verplancke; Catharina Henda. Maria, dv. L. H. v. d. Meel en S. van Egmond; Geertruida, dv. A. Stik- voort en J. Viele; Johanna dv. J. Las- schuijt en. M. Briejer; Theo Jan, zv. L. Boerstra en E. Faber; Johanna Maria Clasina, dv. J. Azier en J. M. C. v. d. Hoed; Petr. Theodoretha Ma ria, dv. D. A. de Roo en H. Hagen; Klaas, zv. J. Horsman en A. van Oosten; Wilhelmina Janna, dv. F. Sij- brads en M. A. de Graaf; Johannes Diederik zv. A. van. Tongeren en F. H. Slijkhuis; Johan, zv. L. M. W. Zeegers en J. van Steenbergen; Mar- garetha. dv. J. J. Veilbrief en M. Wet- selaar; Elisabeth Johanna dv. G. Hols- wilder en W. den Oude; Plelena Ma ria, dv. M. Laman en C. Neuteboom. Gehuwd: A. v. d. Lof, jm. en M. A. Bonrite, id.; H. Mieremet jm. en M. 'H. A. Zilvertant, jd.; P. Oostveen, wedr., en E. Verwoerd, wede.; P. P. Hagendijk jm. en P. v. d. Berg jd.; A. Kooien jm. en E. Paauw jd.; J. Dirk jm. en L. Verstraaten, jd.; J. Smit, jm. en M. Schroef id.; D. L. Beukenholdt jm. en H. Planje id,; J. Betgen, gesch. en A. E. Mooij jd.; J. Sieras jm.'en M. W. Dubbelaar jd.; A. G. Schipper jm. en P. M. Benning id- Overleden: E. TrelDieben, wede. 71 jr.; J. v. d. MeijDriebergen, vr. 72 jr.; P. v. Veen dr. 13 mnd.; L. D. Schoordijk man 48 jr.; A. Voor ham, wedr., 90 jr.; G. Snaar dr. 5 uur; J. A. M. Witjes dr. 7 weken; A. Husgmeeir, zn. 24 jr.; F. v. Veen dr. 13 mnd.; M.. P. Kwestroo dr. 1 mnd.; F. Remer zn. 13 jaren; D. Ver kerk zn. 19 jr.; A. Elkerbout--Le jVtaitre, vr. 67 jr.; W. C. Robr1-' nan 61 jaar. Schakon. Competitie 3e klasse,, groep A. In café Neuf,Breestraat, werd gis teravond een competitiewedstrijd ge speeld. met den volgenden uitslag; L. Sch. „Philidor". L. Stud. Sch. H. I. de N ie en Jangenburger 1o K. Heine en A. Quartei V2-V2 W. Segaar en J. Stam 1— H. v. Buuren en Jonkergouw 1o J. Worst en C. J. Gorter o1 W. F. Snieder en J. P. Hunting 1o v. d. Burgh en J. L. ter Haar 1o v. d. Zeeuw en H. N. Samsom 1/2-1/2 J. de Boer en H. Lindeman o1 B. Meijn en B.. A. Prinsen 1^—o Totaal 64 „Phihdor" won met 6 punten tegeti 4 punten. BINNENLAND.^ DE NIEUWE SPOORWEGTARIEVEN Het nieawe tarievenstelsel. Eenige dagen geleden hebben wij reeds gemeld, dar waarschijnlijk dooi de directie van de Nederlandsche Spoorwegen een verlaging van de ver- voerstarieven zou. wórden ingevoerd. Het „U. D." deeit omtrent deze ver laging eenige cijfers mede. Fr is een geheel nieuw stelsel van tarieven ontworpen, zoowel voor rei zigers als voor goederen- en baga- gevervoer, waarbij tevens nieuwe ver- houdingscijfers zijn ingevoerd voor de tanéven, le, en 2e en 3e klas. Vol gens de thans nog geldende tarieven, is deze verhouding 1 IV2—2, met an dere woord egals het tarief 3e klasse als norm wordt genomen, is de prijs der 2e klasse IV2 maal zooveel, en der eerste klasse tweemaal den norm, be houdens de gebruikelijke afrondingen. Deze verhóucling'wordt thans: 1— I.4 1.77. Hieruit volgt 'dus, dat de tarieven 2e en le' klasse het meest verlaagd worden. Dit is geschied met de bedoeling om het reizen per 2e of le klasse meer aan te moedigen. Is er dus wijziging in de onderlinge ver houding der tarieven gekomen, ook de norm, dus de 3e klasse-prijs is ver laagd. Hoe de nieuwe tarieven zullen worden, laat zich door middel van de volgende cijfers gemakkelijk be rekenen. Voor 4 tot 150 K.M. wordt de le klas per K.M. 4.875 cent, 2e klas 3.875 cent en 3e klas.2.75 cent; voor 151— 300 K.M. wordt de le klas 3..9 cent, 2e klas 3.1 cent en derde klas 2.2 cent; voor mééi\ dan 300 K.M. wordt de eerste klas 2325 cent, de 2e klas 2.325 cent, en de 3e klas 1.65 cent alles per K.M. Ter vergelijking mogen hieronder volgen de zelfde cijfers van het oude tarief, dat thans nog geldt: 4—200 K.M.: le klas 6.5 cent, 2e klas 4.875 cent, 3e klas 3.25 cent; 201—300 K M le klas 4.785 cent, 2e klas 3.65 cent, 3e klas 2.45 cent, eveneens alles per K.M. Uit de hierboven gegeven cijfers kunnen aan de hand van het Spoor boekje, waarin de kiiometerafstandtus schen de verschillende plaatsen is aan gegeven, alle gewenschte tarieven be rekend worden, dat wil zeggen, hoe veel men ria 1 Juli a.s., wanneer het nieuwe tarief zal worden ingevoerd, voor een kaartje naar een willekeu rige plaats zal hebben te betalen. Ook de prijzen der abonnementen ondergaan een verlaging. Op het oogennblik kost een algemeen abonne ment voor 12 maanden: le klas f800, 2e klas 600, 3e klas 400. De prijs wordt met ingang van 1 Juli: le klas f720, 2e klas 560, 3e klas 400. De prijs van het 3e klas abonnement wordt dus niet verlaagd. Hierbij djent te worden opgemerkt, dat de mogelijk heid van verlenging van een abonne ment wordt opgeheven. Men zal dus niet meer een abonnement, dat men voor een half jaar neemt, kunnen ver lengen tot een jaar. Daartegenover wordt een regeling ingevoerd, waar door het in prijs voordeeliger wordt, om een jaar-abonnement te sluiten, dan telkens een maand- of tweemaan- delijksch abonnement. De vacantiekaarten, die op het oogenblik kosten resp. f 10, f 7,50 en f 5, zullen volgens het nieuwe tarièf worden: f9, f7 en f 5. Het traject-abonnement zal worden berekend naar een minimum van 8 K.M., terwijl dit volgens het oude sy steem gebeurde naar een minimum van 4 K.M. De eenheidsprijzen van een traject-abonnement zijn thans per ta- riefkilometer f 1,120, f O.90 en.fO .60 en zij worden resp. f 1.08, f 0.84, en f 0.60. Deze bedragen verminderen, in verhouding tot een grooter aantal maanden, waarvoor het abonnement wordt genomen. De bcholierkaarten zijn momenteel f 0.94, f 0.70 en f,0.47 per tarief kilometer, en zij zullen worden volgens de nieuwe regeling f 0.86, f 0.65 en f 0.47. Tot zoover de tariefsverlagingen, voor wat betreft he;: re'.zigersveivoer, verlagingen, die, zooals wij, hierboven reeds zeiden, met ingang van 1 Juli a.s. zullen worden, ingevoerd. .Wat betreft het bagagevervoer, ook hiervoor wordt een verlaging inge voerd, die varieert van 30 pCt. tot 35 pCt. per 10 K.G., naar gelang van den afstand. Het „U.D" licht deze tarieven met een enkel voorbeeld toe. Een enkele reis Utrecht-Arnhem (een afstand van 57 K.M. )kost op het oogenblik: le klas f 3.70-, 2e klas 2.80, 3e klas f 1.90. De nieuwe prij zen worden na 1 Juli: le klas f 2.80. 2e klas f 2.25, 3é klas f 1.60. De reis naar 's-Hertogenbosch kost op het oogenblik (49 K.M,): lei klas f 3 20 2e klas f 2.40, 3e klas f 1.60; volgens het nieuwe tarief wórden deze prijzen resp.: f 2.40. f 1.S0 en f 1.35. Provinciale Staten van Zaid-Holl?nd. De buitengewone zitting vam de Pro vinciale Staten, welke tegen 9 April bij eengeroepen is, wordt gehouden in de vergaderzaal van de Tweede Kamer, des v.m. te 11 uur. Het ligt in de bedoeling van dein voor zitter voor te stellen enkele der te be handelen voordrachten in de ochtend vergadering in handen van de dan te benoemen commissiën te stellen, die daarna des namiddags te half drie daar over rapport kunnen uitbrengen. Een uitweg op den rijksweg. De heer .Van Ra^pard he.ft den minis ter van Finanriën' de volgende vragen gesteld Is het waar, dat aan eigenaren van gronden, aan de.n Rijksweg gelegen, een schrijven gericht is, dat zij in het ver volg voor een bestaan den uitweg op den Rijksweg jaarlijks f 1 moeten ^betalen, en voor eexi nieuw te maken uitweg f 2,50 per jaar? Zoo ja, wat is de roden, dat, terwijl vroeger, ingevolge het Rijkswegenregie - ment, één kwartje ais reccgnit.e moest worden opgebracht, thans die recogni- tie verviervoudigd is, en dat f 2,50 be taald moet worden Joor hen, die voor het eerst een uitweg krijgen? Waaraan ontleent de minister de be voegdheid deze fiscale maatregelen te nemen Opbrengst Rijksmiddelen. De opbrengst der Rijksmiddelen heeft gedurende de maand Februari beÜ'ra- gen f 35-737.469. In dezelfde maand van- het vorige jaar werd in toiaal ontvangen f 33-3io.29o, zoodat er dus een ver meerderde inkomst is van ruim f 2 mil- licen, een vooruitgang, die in hoofdzaak ie danken is aan de rechten op den invoer, die een kleine f 2 hooger wa ren, de tabaksbelasting, die een hoo- g:re opbrengst gaf van glm. 8 ten ein ue inkomstenbelasting, die ook een klei ne vooruitgang te zie-n gaf. Hiertegen over stond echter een teruggang vein de gltijd onberekenbare successierechten van plm. f 1 millioen. Over de eerste twee maanden van dit jaar werd in totaal ontvangen f 78.54.241; over hetzelfde tijdvak van het vorige jaar was de opbrengst f 74.164.838. "^BUITENLAND. DE VOLKENBONDSVERGADERING. Geen overeenkomst bereikt. Als resultaat van een bespreking, gisteravond in de zaal van den vol- kenbondsraad gehouden, is, tengevol ge van de moeilijkheden, ondervon den om eenstemmigheid onder de le den van den raad te bereiken, vooral door de houding van Brazilië, besloten dat Chamberlain, de rapporteur dei- politieke commissie, heden 111 de vol tallige zitting der volkenhondsverga- dering zal voorstellen om tot de as semblee van September uit te stel len zoowel de toelating van Duitsch- land tot den volkenbond en tot den volkennbondsraad, als de kwestie van de uitbreiding van den volkenbonds raad. Om aan te toonen, dat de overeen komsten van Locarno door deze be slissing niet aangetast kunnen wor den. zullen de onderteekenaars van de verdragen van Lócarno, met in begrip van Duitschland, onmiddellijk éen gemeenschappelijke verklaring pu- bliceeren, waarin zij eens te meer hun vasthouden aan de gesloten verdragen te kennen geven. Bij Brazilië de beslissing. De „Times"-correspondent te Ge- nève verneemt nog, dat, wanneer Bra zilië niet voor hedenochtend 10 uur, wanneer de Assemblée bijeenkomt, zijn eisch heeft ingetrokken voor een per manenten raadszetel, bovengenoemde verklaring door Sir Austen Chamber lain zal worden afgelegd. Deze zal daarbij tevens een uiteenzetting geven van de situatie en van de oorzaken, die tot dit voorstel geleid hebben. De griep te iïoskou. Uit Moskou wordt bericht, dat de epidemie aldaar dreigende afmetingen panneemt. De laatste week waren er reeds 7896 gevallen d.w.z. zooveel gevallen wer den aangegeven bij de autoriteiten; het werkelijke aantal gevallen was natuur lijk veel hooger Een week erder wa ren er sleohts 3129 en in de daaraafri voorafgaande week slechts 710 geval len. De epidemie breidde zich dus met onrustbarende, snelheid uit. Er is een commissie benoemd, die de oorzaken van de snelle ontwikkeling van de epidemie moet bestudeeren. De Moskousche afdeeling van het volkscommissariaat voor volksgezond^ heid roept een speciale conferentie bij leen ter bespreking van de te treffen maatregelen om de besmetting te be strijden. De strijd wordt zeer bemoei lijkt door het feit, dat vele artsen door de ziekte aangetast zijn. KORTE BERICHTEN. De „Times"-correspondent te Gé- nève meldt, dat Frankrijk, Italië en foegosiavië de basis hebben gelegd voor een verdrag ter regeling van de situatie in Centraal-Europa. Een motie van wantrouwen in de regeering, wegens schending van de taalrechten der Duitsche minderheid is door het JTsjecho-Slowaksche Hui® van Afgevaardigden verworpen. Het aantal werkloozen in Enge land bedroeg 8 dezer 1.094.000, d. i. 13.038 minder dan de vorige week en 126.633 minder dan het vorig jaar. Na een proces van 13 dagen is te Boekarest het Fokker-proces met een vrijspraak van de aangeklaagde officieren Berionade en Minkoe ge ëindigd. In Joega Slavië openbaart zich een toenemend verzet tegen eénig vér- drag met Italië. Aan de bevelhebbers van het na tionale leger te Tagoe is door de mo gendheden te Peking een ultimatüm gezonden. GEMENGD "NIEUWS^ W a go 11 in b r and. Gistermid dag is nabij hei, station Leidschendam Voorburg, 'de electrische tram naar Rotterdam, die om 5.45 min. van Den 'Haag vertrok, een wagoa in brand geraakt. De reizigers moesten overstappen en plaats nemen in de andere coupe's, waarna de in brand geraakte wagen afgehaakt werd. Na enkele minuten kori de trein de reis naar Rotterdam vervolgen. A u t o g a v a g e verbrand. Gis' termorgen haliVier ontstond dooronbe kende ^oorzaak brand in de autoga- >age K nsbergen aan de Nieuwstraat te Apeldoorn. De brandweer rukte er met al het materiaal op uit en wist met vijf' slangen up de waterleiding den lievig uiislaandeii brand te blus- schen. Door den N.-W.-wind bestond groot gevaar voor beiendende gebou wen. Drie auto's verbrandden. Ver zekering dekt de schade. Ernstige Vechtpartij. Gis- teravond bemerkte de 40-jarige koop man L. H. uit het wooavagenkamp te Lindhoven. dat rifa zwager, de J0- jarige H. v. S„ in zijn wagen aan het uitvaren was tegen zijn vrouw. PI. wierp .daarop zijn zwager buiten den wagen. Er ontstond een wors.elpar.ij, waarbij H. plotseling zijn mes trok en van S. ernstig in tien buil: ver wondde. Vervolgens nam hij een hout blok en bracht daarmede v. S. nog eeri zware hoofdwonde'toe. Men vreest voor diens leven. H.-is in verzekerde bewaring gesteld. Diep gezonken. De politie te Wageningen heefc ee:i dronken vrouw aangehoudend.e uij haar ver hoor opgaf te heeten H. K., wed. van J. ,W. uit Groningen. Zij kon echter geen enkel bewijs 0111 zich te legiti- meeren overleggen. Bij haar onder vraging door den commissaris den {volgenden dag, bekende :ij een val- schen naam te hebben opgegeven en te heeten f. B., geb. in 1880 te Gronin gen. Bij het nazien van het Politieblad bleek zii nog de volgende vonnissen te goed te hebben: Kantongerecht te Roermond flO of 10 dagen, idem idem 2 maal f 30 of 2 maal 30 dagen, idem te Arnhem f 15 of 15 dagen, idem te Boxmeer f 20 of 10 dagen, en f10 of 5 dagen, idem te Arnhem f 15 of ,15 dagen. Totaal had zij dus 115 dagten uit te zitten. Alles' wegens open bare dronkenschap en opgeven van een valschen naam. "Bovendien werd haar aanhouding verzochtp door den burgemeester van. Beverwijk voor ge lijke feiten. Zij is daarheen overge bracht. Spannende redding. TeSo- ham (Cambshire) brak een brand uit in een meubelmagazijn. De. vlammen deelden zicli aan eenige woonhuizen mede, waardoor de bewoners niet meer langs de trappen konden ontsnappen. Door bedddelakens aan elkaar te knoopen en zich daarlangs naar bene den ie laten, wisten, de menschen zich te redden. Plet vuur werd aangewakkerd door een hevigen wind en dooi' een reeks ga s on tpl of f i ngen Het meubel magazijn met de daarin aanwezige voorraden, brandde geheel uit, evenals de aangrenzende woonhui zen. Verscheidene gezinnen werden dakloos gemaakt. Een bescheiden redder. In dezen tijd van verafgoding van „Sporthelden" is het feil, dat iemand, om zijn waarlijk moedig gedrag hulde verdienend, voor eerbewijzen op de vlucht slaat, merkwaardig genoeg om vermeld te worden. Een jonge Londeuaar, Derrny La:ch- ford geheèten. redde te Cardiff een schooljongen, die daar in een kanaal gevallen was en op 't punt stond te verdrinken. Na zijn moedige redding volbracht te hebben, rende Latchford weg om aan de huldebetuigingen der menigte te onntvluchten. Hij werd echter aclrf tervolgd, gegrepen en gedwongen, de luidruchtige dankbetuigingen van h£ volk in ontvangst te nemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2