MODE-RUBRIEK NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DINSDAG 16 MAART 1926 pve pogingen die wij van den winter hebben kunnen gadeslaan, po gingen, om de rok een wijder aan schijn te doen geven hebben to< een zeer gedecideerd resultaat geleid. Er ligt ook iets logisch in, dat cnet het te voorschijn komen van luchtiger stoffen, ook het model van het cos- tuum lichter en dit wil in dit geval zeggen wijder worden wilde. Toch blijft echter nog een ding geboden; al is de rok ook wijd het model moet toch recht en slank blijven hetgeen het beste bereikt wordt, door de rok op een rechte voering te hechten. De taille zien wij hooger op loopen en dit alles maakt dat het princesse- model zich weer hoe langer hoe meer gaat inburgeren. De overgang vormt het princessemodel met in groote bogen aangezette klokrok. Bij het princessemodel maakt men de taille in meerdere banen om van onderen veel plooien te verkrijgen. De hals blijft voorloopig* nog tamelijk hoog, ofschoon vele dames met het komen van warmere dagen een grooter de collete gaan dragen. Voor in huis kan dat natuurlijk zeer goed, maar het is nu eenmal nooit gedistingeerd om op straat een groot decollete te dragen. De mouw is ook nog lang, echter kan dien aangaande hetzelfde gezegd worden als van de hals. Wat gameering betreft is het bor duursel nog altijd in de mode. Hierin wordt onze dames volop gelegenheid gegeven haar smaak en kunstzin ten volle te manifesteeren. Maar obk bij het bordueren moet rekening gehouden worden met de vraag of het costuum in huis of op straat gedragen zal worden Afb. 1. Princesscostuum met ingezette plooien Afb. 1. Princesscostuum met ingezette plooien. Dit princesscostuum heeft voor-en achterzijde van meerdere banen. Van boven licht aange sloten, valt het van onderen door de ingezette plooien wijd uit. De naden zijn van boven dik opgestikt. Midden-voor een split om sluiting onnoodig te maken. Bij donkerbruine wollen stof is het materiaal voor de bubi-kraag en de mouwopslagen zandkleurig laken. Afb. 2. Costuum met sjaalkraag en wijde mouwen. Op ons plaatje zien wij de rechte robe-chemise opzij verwijd door ingezette plooien. Harmo nieerend hiermede is ook de mouw door een ingezet stuk wijder geworden. De punthals wordt begrensd door een sjaalkraag waaraan zich een chabot voegt. Als materiaal neemt men lichte crepe de chine bij bruine ripsstof. Afb. 3. Costuum met klokrok en borduurwerk. Dit mooie costuum is versierde door wat een voudig borduurwerk, dat van voren de aanzet van de klokrok dekt en aan de pouwen patte- vormig oplpopt. De klokrok is glad aangezet. De inge knipte randen midden-voor zijn evenals de ver stelbare kraag en het vestje met lichte stof bekleed. Afb. 3. Costuum met klokrok en borduursel. 9. Voorstel van B. en W. om t.e be sluiten tot goedkeuring van de ver breeding van de Oranjestraat en van de verlenging van de Juliaastraat. De Julianastraat zal 30 M. worden verlengd, de breedte van de Oranje straat van 8 op 10 M. worden gebracht. De dringend noodige verhooging van een stukje terrein tusschcn de blok ken van Onze woning en Patrimonium heeft reeds plaats gehad. De drie wer ken bij elkaar kosten f 1925. Goedgekeurd. 10. Voorstel van B. en W. om te be sluiten tot nadere regeling van de tijd vakken, waarover door Bouwvereen. annuiteiten wegens ontvangen bouw- voorschotten, aan de gemeente ver schuldigd zijn. Voorgesteld wordt de begindata der termijnen te brengen van 1 Januari, voor Patrimonium op 15 Maart en voor Onze Woning en Sint Jozef op 1 April. De heer v. d. Wolf vraagt de ter mijn voor Patrimonium nog 14 dagen te. verlengen. - Op zichzelf hebben B. en W daarte- gc n niet zooveel bezwaar, aldus de voorzitter, maar om voor de ge meente, die op 1 Jan. telkens f '11000 mr.et betalen, het renteverlies niet on- ncodig te vergrooten, konden ander zijde de bouwvereenigingingen mis schien beter 2 X per jaar betalen, dan detien we het verschil wat In dezen geest wordt besloten. 11. Voorstel van B. en W om te be sluiten tot toekenning aan bijzondere scholen van voorschotten op de over 1926 te ontvangen vergoeding, inge- vrirge art. 101 der Lager Onderwijswet J92G. De vergoeding zal worden berekend naar de kosten per jaar en per leer ling van het O. L. Onderwijs, die thans f 13.18 bedragen. Op een vraag van den heer Noest deelt de Voorzitter me le, dat de gemeente wel controle heeft op het aantal leerlingen dat door de school besturen wordt opgegeven, vooral doordat de gemeente zelf de schoolgel den int, is de contröle vrij nauwkeurig. Werd een gefingeerd aantal opgegeven dan zouden immers ten onrechte aan- geslagenen direct reclameren. Overi gens meent spr., dat het beter is de contröle over te laten aan B. en V/. Ingrijpen is alleen gerechtvaardigd wanneer er reden is om de juistheid der opgegeven cijfers in twijfel te trekken. De heer Noest stelt tegen het voor stel, omdat de raad niet geneigd is het aan te houden. 12. Voorstel van B. en W. om mach tiging te verleenen tot aankoop van grond van de Maatschappij tot exploi tatie van Staatsspoorwegen. Na bespreking in geheime vergade ring aangenomen. 13. Voorstel van B. en W. om te be sluiten tot verkoop van een perceel bouwgrond aan de heeren A. Kerver en J. van der oZn. Prijs f 2.05. Grootte 3/4 Hectaren. Goed gekeurd. 14. Aanbieding door B. en W. van het verslag over 1925, van hetgeen, met betrekking tot de verbetering der Volkshuisvesting is verricht. Goedgekeurd. 15. Voorstel van B. en W. oin te be sluiten tot onbewoonbaarverklaring der perceelen Steilen Nos. 5 tu 29, Rid- derbuurt Nos. 41 tot en met' 45, 47 tot en met 49, 68 en 69 en Z.uidkade Nos. 30, 32, 34, 36 38, 40 en 42. De heer v. d. W o 1 f meent dat eeni- ge de ten doode opgeschreven percee len met een kleine verbetering nog wel bewoonbaar zijn te maken. Als zoo danig noemt spr. de perceelen Ridder- buurt 27 en 29, en Steilen 29. Er wor den wel heel wat woningen gebouwd, doch niet zóóveel, dat we zoon groot aantal kunnen afkeuren. De heer H o u d ij k bespreekt in den- zelfden geest het perceel Steilen 2a. Den heer N o e s.t verheugt dit voor stel. Er zijn nog wel niet veel wonin gen beschikbaar, maar we moeten eens beginnen met het afkeuren der slech-. te woningen. Spr. zou gaarne zien dat de poort naar de Zuidkade afgesloten en een nieuwe toegang gemaakt werd. Volgens den Voorzitter stellen B. en W. geen prijs op het behoud van de poort, maar zij is in geval van brand gemakkelijk. De vraag is overigens of de eigenaar de poort wil sluiten. De heer Brand vraagt een soepel optreden om» den woningnood nog niet grooter te maken. Overigens weet spr. wel woningen, ook in de Ridder- buurt, die even slecht en slechter zijn dan de ter afkeuring voorgedragene De Voorzitter: we moesten toch bij een zeker getal ophouden. De heer N ij h o f heeft den indruk gekregen, dat de rapporten van ge- zondheid9Comm. en Gemeentebouw- kundigc, die zeer eensluidend zijn op sommige punten wat, heel somber ge kleurd zijn. Er zijn wel slechtere per ceelen» dan de genoemde. De heer Boekraad is van dezelf de meening. Met betrekking tot de mogelijke verbetering van sommige der genoem de perceelen. zooals Steilen 20, noem de de voorzitter afkeuring het eenige middel -om die verbetering te bespoedigen. Binnenkort komen eeni ge perceelen leeg, en dan moet de emeente er bij zijn om te zorgen dat e verbetering tot stand komt. De gelegenheid daartoe staat voor lederen eigenaar open. De raad kan nog al tijd ontheffing verleenen. De heer Loef vindt ook de rap porten verdacht eensluidend. Ze zijn zeker overgeschreven. De voorzitter; het eene was ze ker niet voor verbetering vatbaar. „Inrichtingen boven de slcrh", die de W.C.'s vervangen, aldus de heer heer Loef, zijn er nog wel een paar honderd in Boskoop. Daardoor wordt een huis toch niet onbewoonbaar. De voorzitter brengt nog in het midden dat B. en W. ook: persoonlijk een onderzoek hebben ingesteld, en daarbij 'bevpnden zij den toestand niet zoo rooskleurig als men die zou af leiden uit de spreekwijze van eenige leden, (gelach.; De bewoners spreken tegen B. en W. ook wel eens anders dan tegen de eigenaars De heer Loef: of raadsleden In tweede instantie voerde over "dit punt nog een zestal leden het woord. De heer v. Kleef vroeg- uitstel tot de volgende vergadering. De eige naars weten wat hun boven 't hoofd hangt, dus is er wellicht over eenige weken reeds veel veranderd. De heer Boekraaad steunde dit voorstel. De heer Brand achtte uitstel niet noo- dig. De leden hebben de zaak kunnen onderzoeken en er is geen reden om B. en W. niet te volgen. Ook moeten we voorkomen, dat de woningen weer worden betrokken. Speciaal wat de Ridderbuurt aan gaat, komen de woningen door de voortdurende wegverhooging steeds dieper te liggen. Een vreemdeling ont waart dadelijk de duffe lucht. Het be lang der volkshuisvesting gaat voor dat der huiseigenaren. Daarbij1 is een soeoele toepassing toegezegd. De heer S p r u y t vroeg splitsing van het voorstel in dien zin, dat voor de woningen die verbeterd kunnen wor den, een uitzondering wordt gemaakt. De heer v. d. W, o 1 f sloot zich aan bij den heer Brand.en de heer Houd ijk drong aan op overleg met de eige naren. In zijn beantwoording van de ver schillende sprekers herhaalde de voor z i 11 e r nog eens de beweegredenen, die B. en W. hacjden "geleid. In ant woord op den heer Loef antwoordde spr dat bij den nieuwbouw een aan tal kleinere ramen door grootere ver vangen wordt. Het betrof hier een ver gissing. Overigens worden woningen om één fout niet afgekeurd. Hierna had stemming plaats. De heer Boekraad stemde tegen de on- bew.-verklaring van Stijlen 27. Ove rigens werd het voorstel z.h.s. aange nomen. (Vervolg eerste bladj. - iI.:./. Land- en Tuinbouw. De zetel van Bloembollencultuur. Thans is verschenen een communi qué uver de onderhandelingen van het Haarlemsche gemeentebestuur met de Alg. Vereenigiug voor Bloembollencul tuur over den zetel van deze vereeni- ging. In het communiqué wordt her- nnerd aan hetgeen is voorafgegaan aan do beschikbaarstelling van «le gemeen tehjke concertzaal voor deze vereeni ging. De beschikking over de noodige ruimte werd gegeven tegen een zeer tegemoetkomenuen prijs en voor den tijd va li tien jaar en tien optie-jaren, met recht van tusschentydd.;hd op zegging van de zijde der vereeniging. De kwestie van het eigen gebouw bleef echter niettegenstaande deze toezeg- om aen zetel der vereeniging voor Haar gingen aanhangig. Aan het streven lem te neliouden, zeiden B. or. W. hun moreel en steun toe, eraan toevoegen de dat het hun niet onwaarschijnlijk voorkwam dat de raad ook wel binnen zekere grónzen financieelen steun zou willen verleenen. Verder wilde het ge meentebestuur niet gaan, waut het wilde zich onthouden om bij wijze van opbod met andere gemeenten door het doen van aanbiedingen op de keuze van vestiging invloed te oefenen. In een bespreking van B. en W. met vertegenwoordigers van het hoofdbe stuur van Bloembollencultuur werd u.a besproken een eventueeie aanbie ding van grond in het Kleverpark en aan den Kinderhuissingel. Hiervoor werd echter niet-gevoeld, omdat aan 't Kleverpark en aan den Kinderhuissin gel alles nieuw zou moetea gebouwd worden en het Kleverpark bovendien te afgelegen was. Te kennen werd ge geven, dat wanneer Haarietn het Bron gebouw met tuin in eigendom aan Bloembollencultuur zou aanbieden en bovendien een bedrag van f 75.000, de aanbieding kans zou hebben op een gunstige ontvangst in de algemeene vergadering der vereeniging. Het voor stel uoor B. en W. óp 1 Maart aan den raad gedaan om het Brongebouw met tuin voor wat den grond betreft in vooitdurende erfpacht tegen een canon van f 1 per jaar en de opstallen in eigendom om niet aan Bloembollen cultuur over te dragen met recht tot ver- en bijbouw, gaf het Hoofdbestuur aanleiding opnieuw een bespreking met B. en W. te houden. In deze op 3 Maart gehouden bijeenkomst wercl toen te kennen gegeven dat, bij het geven van een som van f 25.000 neven9 bet Brongebouw, van een redelijke finan- cieele vergelijking met Ilillegom spra ke zou kunnen zijn. Aan deze mededeelingen van B. en W. kunnen wij het volgende toevoegen: De bedoeling is dat de tegenwoor dige exploitant het gebouw zou blijven beheeren en dat uitvoeringen, verga deringen en concerten ook in den ver volge in het gebouw en in den tuin zullen kunnen worden gegeven. Voor de bollenbeurs zal het alleen des Maan dags beschikbaar moeten blijven. De tegenwoordige groote zaal is echter te klein voor het houden van de beurs, daarom zijn thans twee plannen in onderzoek. Het eerste ia om de groote zaal met de daaraan grenzende klei nere uit te breiden en naar de tuin- zijde bovendien te vergrooten met een uitbouw. De zaal zou dan twee maal zoo groot worden als zij thans is. Men vreest echter dat de beurszaal op deze wijze toch niet zal worden zooals ze gewenscht is, terwijl de achteruitbouw het architectonische geheel zeer zou schaden. Daarom is het waarschijnlij ker dat het andere plan zal worden uitgevoerd. Dit wil aan de Oostzijde van het groote gebouw een bijgebouw plaatsen, ter diepte van 98 meter en breedte van 40 meter. Deze verkregen ruimte zou geheel worden ingericht als concertzaal en gelijkvloers ruim te bieden voor 1600 personen. Het zou dus de grootste zaal zijn, die in Haarlem bestaat, en de bollen beurs zou er des Maandags gemakke lijk in kunnen worden gehouden. Om tegemoet te komen aan de eischen vait beursbezoekers voor stalling van hun auto's zullen dan in de eerste plaats cle toegangen tot den tuin uit het Fre- derikspark worden verbeterd. De uitvoer van bloembollen naar Amerika. Aan het verslag van de Fed. Hort. Board over het belasting-jaar 1 Juli 19241 Juli 1925 is het voigende ont leend: Uit Holland werden in Amerika in gevoerd: 27.C40.271 hyacinthen, 96.163.628 tul pen, 40.689.570 narcissen (uit Frank rijk in Amerika ingevoerd 63.163.406 narcissen), 10.619.501 crocussen, 1.044. 625 Lelietjes der dalen (17.935211 Le lietjes uit Duitschland) en 1.739.101 Scilla. Daarbij komt nog een getal van een ongeveer 3 millioen bollen aan Muscari, Galanthus enz. Met uitzon dering van Hyacinthen. die het laatste jaar zijn teruggeloopen, valt een sterke stijging van den uitvoer naar Amerika te constateeren. Moeders. Laat u omtrent de voeding en ver zorging van uw zuigeling door een dok ter voorlichten. Ook als uw kind gezond is. Zoodoende zult gij veelal voorkomen, dat de kleine ziek wordt. GEZONDHEIDSRAAD. RECHTZAKEN. Ds snelheid van de tram Leiden— VoorburgScheveningen. Volgens art. 56 van het bijzonder re glement Vervoer op Tramwegen, of kortweg Tramwegreglement van 24 Febr. 1920, mag de snelheid, waarmee de treinen worden vervoerd, de groot ste toegelaten snelhéid niet overschrij den. Verder zegt dit artikel: Ze moet worden verminderd, overal, waar de maximumsnelheid voor het verkeer over den spoorweg gevaar kan opleve ren. De maximumsnelheid wordt als dan bepaald door den Raad van Toe zicht na besluit van den betrokken spoorwegdienst en het betrokken pro vinciaal bestuur te hebben gehoord. Voor den spoorweg Leiden-Voorburg 's-Gravenhage nu, werd 15 April 1924 bepaald, dat de grootste toegelaten snelheid op dien weg. zou zijn: 45 K.M. Evenwel binnen de kom van de ge meente werden de bordjes geplaatst, waarop de snelheid, waarmee mocht w.u-Jen gereden, stond aangegeven. Die snelheid werd herhaaldelijk over schreden en hierover werd tusschcn den Raad van Toezicht en B. en W. gecorrespondeerdzonder resultaat De snelheid bleef te groot. En er werd proces-verbaal opgemaakt. Want artikel 93 van hetzelfde reglement zegt Het niet naleven van krachtens en ter uitvoering van de bepalingen van dit reglement door den Minister of door don Raad van Toezicht gegeven voor schrift staat gelijk met overtreding van die bepalingen. En zoo werd de trambestuurder J. V. geverbaliseerd. Zaterdagmorgen diende de zaak voor kantonrechter Hollander. De verdachte erkende met een snel heid van 40 K.M. gereden te hebben. De Ambtenaar O. M. eischte f 10 boe te subs. 7 dagen hechtenis. De verdediger van verdachte, Mr. R. ter Laan uit Utrecht wees erop, dat verdachte zich wel had schuldig ge maakt aan een overtreding en der halve moest worden schuldig ver klaard, maar dat hij toch moest wor den ontslagen van rechtsvervolging, daar hij met een 40 K.M.-snelheid had gereden. Hierdoor toch had hij de door den Raad van Toezicht gestelde bepa ling, van 15 April 1924, n.l. dat de grootst toegelaten snelheid 45 K.M. zou zijn, niet overtreden. De Ambtenaar repliceerde, dat bet toch niet aanging langs weigen als Koningskade en Raam weg te rijden met een snelheid van 45 K.M, Mr. ter Laan: „Maar daarin voorziet de wet juist niet. Het gaat er hier niet om of die snelheid gevaarlijk is of niet.. Want daardoor komt men tot on- gewenschte toestanden. De wetgever zal op den duur inzien, dat deze wet veranderd moet worden." Pleiter haalde eenige vonnissen aan, waarbij andere bestuurders voor het zelfde feit wel waren schuldig ver klaard, doch ontslagen van rechtsver volging. De kantonrechter zal over 8 dagen uitspraak doen. INGEZONDEN. (Buitan verantwoorcaiijkheid der ftedaotlot) Mijnheer de hoofdredacteur, Beleefd .verzoek ik U opname van het volgende in Uw blad: Een tiental dagen geleden verscheen ook in Uw blad een stukje, waarin gewag werd gemaakt van proeven d e onder mijne leiding zouden worden ge nomen, in verband met het inzouten van augurken. Het blijkt mij, dat genoemd artikel, dat buiten mijn weten verscheen, aan leiding heeft gegeven tot verkeerde gevolgtrekkingen. Zoo heeft men er uit kunnen lezen, dat het gebruik van kunstmest een nadeelige invloed zou hebben op het inzouten, zoomede dat de augurken uit de streken Roelof- arendsveen en Langeraar voor het in zouten' minder geschiki zouden zijn. Beide gevolgtrekkingen in dezen vorm gemaakt moet ik nadrukkelijk te genspreken. De augurken uit genoem de streken zijn nog steeds ten zeerste gezocht. U mijnheer de Hoofdredacteur be leefd dannkend voor l.'we gastvrijheid, Hoogachtend, Ir. R. VERSCHUUR, Lector a. d. Landbouwhoogeschool. Scheepstijdingen. HOLLAND-AMEHIKA LIJN. LOCHMONAR, Vancouver n. R dam 15 te Londen. SPAARNDAM, 15 v R'óaui n. New- Orleans. EDAM, R'dam n. New-Gr leans. 14 v. Tampico. NOORDERDIJK, R'dam n. Seattle- 13 te Cristobal. DINTELDIJK, 14 v. R'dam to Antw. BLIJDENDIJK, 11 v. R'dam te Phila delphia. NiEUW-AMSTERDAM, 13 v. Now York n. R'dam. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. RJOUW, 14 v. Java te Adam. BALI (thuisreis) p. 13 Fsrim. B1NTANG (uitreis) 14 te Genua. J. P. COEN thuisreis)( 15 v. Port Said. KARIMOEN (thuisreis) 13 v. Port Said NIAS, 13 v. Kohsichang n. Zaandam. PURINSES JULIANA (uitreis) 14 v. Colombo. ROEPAT (uitreis) p. 13 Perim. KONINGIN DER NEDERLANDEN, 14 v. Java te A'dam. ROTTI, 14 v. Bremen te A dam. BAT J AN, 14 v. A'dam te Batavia. ENGGANO (uitreis) p. 13 St. Vincent. KANGEAN (uitreis) 13 v. Medan. BAT J AN (uitreis) 14 te Batavia. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. ZAANLAND (thuisreis) p. 13 St.-Vin- cent. FLANDRIA (uitreis) 14 v. Lissabon. ZEELANDIA (thuisreis) p. 14 Fern, Noronha. AMSTELLAND, 13 v. B.-Ayres n. Ro» sario. SALLAND (uitreis) 13 te Montevideo. IJSSELDIJK (uitreis) p. 13 Teneriffa, ROTTERDAMS'JHE LLOYD. INSULINDE (uitreis) pass. 15 Perim - (verb). SOEKABOEMI (thuisreis) 15 v. Su^a TJERIMAI thuisreis) 15 Gibraltar. KEDOE, 14 v. Batavia te R'dam. BUITENZORG 15 v. Batavia te R'daiv BANDOENG (uitreis) p. 14 Perim. MODJOKERTO (uitreis) p. 13 Perim. MERAUKE (uitreis) p. 14 Dungeness. SOEKABOEMI (thuisr.) 13 v. Djeddab TAB AN AN (uitreis) pj. 14 Finis terra. DELI, 13 v. R'dam te Batavia. DJAMBI, 13 v. Batavia n. R dam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6