NIEUWE Lt£IDSCHt£ COURANT VAN DINSDAG 9 MAART 1926 DE 0VER8TR00MINGSRAMP. De vluchtelingen. Een der belangrijkste problemen in de dagen van den watersnood, aldus meldt het Persbureau Vaz Dias te Am sterdam, was het vervoer en de ver zorging der vluchtelingen. Het vraag stuk was des te moeilijker omdat in den aanvang de bewoners der ontier- geloopen huizen, nadat zij reeds naar de zolderverdiepingen hunner wonin gen waren gevlucht, weigerden hun huis te verlaten. Eerst toen ernstig le vensgevaar dreigde, konden de meea ten pas besluiten hun have en goed achter te laten. 13.953 vluchtelingen werden in die dagen vervoerd en voor zoover zij geen onderdak vonden hij familie of bewoners van hooger gele den gedeelten der eigen gemeente, overgebracht naar Amby, Arnhem, Beek. Bermel, Berlicum, Deurne, Die ren, Doesburg, den Dungen, Ede, Éls- loo, Gent, 's-Hertogenbosch, Megen, Nijmegen, Oldebroek, Udenhout en Vorden. Daarbij kwam nog het ver voer en de stalling van ongeveer 15.000 stuks vee naar vele der hierboven'ge noemde en eenige andere plaatsen. De leiders van het R.K. Huisvesting-Co mité te Den Bosch, het Oranje Kruis en do Algemeene Watersnoodcommis sie, bijgestaan door officier en man schappen van land- en zeemacht heb ben in die bange en koude Januari dagen n buitengewoon moeilijke taak verricht. De storing van gas- en electricl- teietsvoorziening. Dat het angstige dagen en vooral bange nachten zijn geweest, kunnen zij verhalen, dié in dien tijd in het watersnoodgebied zijn geweest en in de eerste plaats zij. die vertoefden in 'de plaatsen, die eenigen tijd van. ver lichting verstoken zijn geweest. In niet minder dan 25 gemeenten was in die dagen de gas- en (of) electriciteitsvoor ziening voor korteren of langeren tijd onmogelijk. Het waren de volgende plaatsen: Afferden, Deventer, Dreumel Erlecom, Gennep, Hedwen, St. Hubert, Leeuwen-Boven Linne, Maasniel, Mook en Middelaar, Iy, Oitersum, Pan nerden, Roermond, Rijkevoort, Suste- ren, Swalmen, Tegelen Thorn en Venlo. Bovendien waren verscheidene plaat sen eenige dagen telefonisch niet te bereiken. In Beek, Ubbergen en eenige aansluitingen op Berg en Dal was de telefoonverbinding ongeveer drie we ken gestoord. Het aantal werkloozen. In 22 gemeenten zijn tengevolge van den watersnood arbeiders voor eeni gen tijd werkloos geworden. Het aan tal bedraagt volgens de officieele cij fers 3113. Velen konden evenwel te werk worden gesteld bij den herstel- lingsarbeid. De plaatsen, die het meest getroffen zijn. Al is de geleden schade in vele ge meenten aanzienlijk, er zijn eenige plaatsen, die meer dan andere door de ramp getroffen zijn. De schade aan openbare wegen, werken en gebouwen bedroeg meer dan f50.000: in Dreumel f 68.500, Deventer f 110.000. Ubbergen f50.0>00, Pannerden f112.000 en Venlo f 60.000. Bij Deventer en Pannerden is de aan de dijken toegebrachte schade inbegrepen, bij Venlo de bedrijfsscha de der gasfabriek en electrische cen trale. Meer dan f50.000 schade aan parti culiere eigendommen, uitgezonderd de schade aan den land- en tuinbouw, werd aangericht te Herwen en Aerdt f135.000, Tegelen f 111.620, Dreumel f 1.500.000, Deventer 150.000 Druten f170.000, Batenburg f 60.000, Borgha ren f 67.200, Grevenbricht f 50.000, Oef feit f170.000, Roermond f150.000, Ub bergen f 100.000, Bormeer f 55.000, Pan nerden f 140.000, Wamel( ongeveer f 500.000) en Venlo f 450.000, en f 400.000 aan de industrie, excluis bedrijfs schade. Ook uit het aantal vernielde huizen blijkt welke gemeenten het zwaar te verantwoorden hebben gehad. Respec tievelijk geheel en gedeeltelijk werden vernield te Elsoo 3 en 43, Herwen en Aerdt 5 en 60, Dreumel 150 en 220, Ap- peltern (van welke plaats overigens tot nu toe geen schadebedragen kon den worden vastgesteld) 150 en 100. Druten 30 en 46, Oefeflt gedeeltelij^ '102, Ubbergen 6 en 15 en Wamel 100 en 150. Meer dan 2000 vluchtelingen kwa men uit Dreumel 2100, Deventer 2500. Ubbergen 2060 en Wamel 3000, die niet bij het totale bedrag zijn opgeteld. De overige schade. Behalve de schade, die is aangericht aan openbare en particuliere eigen dommen, voor zoover hier boven ge noemd. vallen er nog eenige belang rijke posten op rekening van de over strooming te boeken. In de eerste plaats de schade, die de Nederlandsche Spoorwegen hebben geleden. Eenige spoordijken zijn doorgebroken (tus- sehen Wijchen en Ravenstein, en tus schen Nijmegen en kruispunt Beugen het spoorwegviaduct bij Haps is inge stort en verder de vernieling der spoor wegen door het wegspoelen van het zand. De Directie der Nederlandsche Spoorwegen kon tot nu toe geen op gave der schade doen, doch deze zal zeker eenige honderd duizenden gul dens bedragen. Evenmin kan thans reeds «en opgave worden gedaan van de totale schade, die de steenindustrie heeft geleden. Uit de cijfers, die wij tot nu toe ontvingen, blijkt evenwel, dat ook deze zeer belangrijk is. Uit het Sociale Leven. Leven wij ie duur? De heer W. O. A. Koster heelt le Utrecht een lezing gehouden over: ..Hooge kosten van levensonderhoud in Nederland De heer Koster, die van meening is dat wik duurder leven dan in Duiischland en Engeland, zoekt de oorzaken in een achttal feiten of verschijnselen. Allereerst is het aanmerkelijk groo- ter deel, dat de arbeiders thans van het maatschappelijk inkomen krijgen clan vroeger (netgèen hij niet afkeurt) Ten tweede is er een groot productie- tekort, zich uitsprekende in een werk loosheid, die chronisch dreigt te wor den, waarbij ook de acht urendag in zijn algemeene toepassing nadeeiig werkt. Derdens zijn er de on-econo- misch werkende bedrijven, tengevolge van ongemotiveerde bestellingen in het buitenland. Ten "vierde eischt de over heid een te groot deel op van het maatschappelijk inkomen. De heer K. merkt t.d.a. op: „De overheid houdt kun .tmatig de duurte in stand door de overheids afdracht te groot te doen zijn, ook door de te hooge kosten van ae over heidsdiensten als: spoomachten, post, telefoon en telegraaf, gas en electri- citeit in vele plaatsen. Al deze over heidsdiensten zijn veelal een middel geworden om staat en gemeenten aan gelden te helpen, zonder dat dit zoo openlijk uit de belastingen blijkt". Maar niet de Overheid alleen draagt schuld. Een groot deel daarvan rust in de te hooge distributiekosten. Men zie hierin niet een aanval op den Mid denstand. „Ik erken dat de middenstand een noodzakelijke schakel is tusschen pro ducent en afnemer. Maar deze functie moet niet verkeerd worden toegepast. De verbruikers zelf zijn. soms schuld van de duurte. Het gemis aan markten hier te lande werkt hiertoe sterk mee. Voorts ligt er schuld bij de labn- kanten en den middenstand, die toe laten, dat de distribuant veel te hooge kosten vordert. Verder is er een teveel aan winkels en lusschenpersonen. Vooits bestaat bij vele producenten, tusschenperso- nen en distribuant en* nog de neiging welke in de oorlogs- en na-oorlog- sche jaren is ontstaan, om met te hooge winstmarges te rekenen. Een zesde oorzaak noemt de heer Koster de hooge woninghuren. Voorts is z.i. de inning van achterstallige vor deringen te duur en te omslachtig. „Er moet een politierechter komen ook voc civiele zaken. Dat zal dui zenden gulden redden". En eindelijk zijn er. de pr ijs-af spraken met te hooge winstmarge. Terugziende op dat alles adviseert de heer Koster: „Bij de overheid moet aandrang worden uitgeoefend., Hiervoor moet steun gezocht worden ook bij andere organisaties, vooral ook bij de Kamers van Koophandel, om te komen tot belastingverlaging, tarieven-verlaging, enz. Het heeft mij altijd getroffen, dat de werkgevers zoo slap zijn in het steunen van hun organisatie, laten zij een voorbeeld nemen aan de werkne mers. De werkgevers moeten hun slem doen hooren, om het publiek in deze op te voeden; op het publiek moet invloed worden uitgeoelend, ook door middel van de pers. Bevorderd moet alles wat strekken kan om de onmatig hooge distributiekosten te vei lagen, de productie moet vergroot worden, ook door het bevorderen van een effi ciënte inrichting van de bedrijven. Daardoor bestrijdt men de duurt e en maakt het levensonderhoud goedkoo- per. Bevordering van vermeerdering van industrie, aan welke dan de kans gegeven moet worden, zich te ontwik kelen, waardoor de chronische werk loosheid wordt tegengegaan, en een betere regeling van het werkloosheids vraagstuk zullen leiden tot verminde ring van de duurte. De overheid zal dezen weg moeten volgen, zoo zij den naam van overheid wil verdienen". Aan dokters ontbreekt het niet en aan recepten al evenmin. We komen er echter tot nu toe ^veimg verder mee. Commissie inzake Sociale verzekering Het NiV.V. heeft liet volgend schrij ven gezonden aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid: „Van 'uw ambtsvoorganger, den heer Kooien, gewerd ons data 3 Maart 1926 Nr. 499/ afd. A. V., antwoord op on zen brief van. 27 Februari, betreffende de instelling van een commissie van deskundigen, inzake de sociale verzeke ring. In dat schrijven betoogt uw voorgan ger, dat de Jwrief van. ons Verbond op een misverstand berust, want dat voor de betreffende commissie gezocht is naar personen, die deskundig geacht kunnen' worden op het gebied van de administratie der Sociale Verzekering zonder dat daarbij de maatschappelijke groep, waartoe die deskundigen behoo- rem in aanmerking is genomen. Uit de samenstelling dezer kommissie blijkt echter volstrekt niet, dat u-itslui tend deze maatstaf is gevolgd. Maar ook, al1 zou ae commissie ge heel uit de door Uwe Excellenties ambtsvoorganger bedoelde deskundigen zijn samengesteld, dan nog is ons Be stuur van meening, dat daarin een ver tegenwcordig'ng van de arbeiders-vak beweging had moeten opgenomen wor den. "De arbeiders zijn bij het onder- vverpelijke vraagstuk ten nauwste be- Dokkein; zij hebben niet alleen groot 'belang bij ae uitvoering der sociale ver zekering, maai* ook bij de wijze waarop de administratie wordt gevoerd. Te ster ke bezuiniging in de administratie kan de uitvoering der sociale wetgeving ln ernstige mate schaden. Het is duidelpk gebleken bij de bezuinigingen, welke de laatste jaren bij de arbeidsinspectie hebben plaats gevonden. Het is thans ook mede uit deze over wegingen, dat ons bestuur zich thans tot uwe Excellentie wend met het drin igeiid verzoek, alsnog de hier bedoelde commissie met een vertegenwoortliging van de arbeidersbeweging aan te vullen Terwijl wij de beslissing, welke te üezer zak door uwe Excellentie wordt genomen gaarne spoedig tegemoet zien". GEMENGD NIEUWS. Zware binnenbrand. Te 's- Gravenhage brak gistermiddag om streeks 5 uur brand uit op den zol der van het perceel Meidoornstraat 2, waar de N.V. Steen- en Boekdrukkerij Van der Ven gevestigd is. Op 'den zolder was papier opgeslagen, waarvan vermoedelijk: vellen gevallen zijn op de fél brandende dioogkachel. Toen een der knechts uit de druk kerij, welke beneden is gevestigd, naar boven ging om de kacnel na te zien, bemerkte hij den brand, die zeer snel om zich heen greep. Onmiddellijk werd daarop de b randweer gcwaar chuwd. Deze slaagde er spoedig in, met een slang op de waterleiding en een op de motorspuit den brand te blusschen. Het binnenwerk van den zolder, bene vens een groote hoeveelheid papier en dröogkratten verbrandden, terwijl de machines der drukkerij belangrijk van het water te lijden hadden. De schade, die dus zeer aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. Het bedrijf zdl vermoedelijk geruimen fljd gestoord zijn. Na den storm. Voor de on-, geveer 120 visschers uit de onderschei dene Zuiderzeeplaatsen zullen de storm dagen van de vorige week lang, in het geheugen blijven. Bijna al deze vis schers toch visschen tusschen Enk huizen en Stavoren, waar bij N.W. stormen als de vorige week een zeer sterke stroom gaat. Het visschen ge schiedt met staande netten, die met. ankers op den bodem worden vast gehouden en van boven van kurken zijn voorzien. Ten gevolge van den sterken stroom en de langdurige stor men waren de meeste netten thans van de ankers geslagen. Het over schot, dat gisteren aan wal werd ge bracht of in den mast werd geheschen, vertoonde een troosteloozen aanblik. De schade wordt op duizenden gul dens geschat. Enkele kleine visschers hebben zelfs voor een bedrag van f500 verloren. Noodlottige twist. Zondag avond ontstond een vechtpartij te Heer lerheide tusschen twee broeders uit Kerkrade en een man en diens zoon uit Heerlerheide. De messen werden ge trokken met het gevolg, dat van de twee laatsten de vader een steek in den rug en de zoon een steek in een der longen kreeg. De zoon is in zorg- wekkenden toestand opgenomen in het ziekenhuis. De twee anderen zijn ge arresteerd. Een dezer had nog een steek in een der beenen. Tegen het smokkelen. In verband met het vele smokkelen aan de grens, treedt in den laatsten tijd de douane met de grootste gestreng heid op, en heeft ook de medewer king van. het treinpersoneel verzocht om eveneens op te letten, dat reizigers die uit België komen, de voorwerpen niet verstoppen onder banken, op de W.C.'s of in toiletkastjes. Bij ontdek king moeten zij onmiddellijk daarvan meoedeeling aan de douane doen. Paard vermist. Gisteren deed zekere v. G. te Amersfoort bij de po litie aangifte, dat zijn paard weg was, In den afgeloopen nacht was het beest een 7-jarige donkerbruine ruin van Belgisch ras, ter waaaxie van f 40ü, spoorloos verdwenen. Het is niet uit gesloten, dat het paard is weggeloo- pen, want het dier kon zelf de stal deur openmaken. De mogelijkheid is ook vrij groot, dat het beest te koop wordt aangeboden, door menschen, die het beest hebben gevonden". Vriendelijke chauffeur. Te Heerlerheide kantelde gisteren een autobus, waarbij drie personen licht gewond werden. Toen de autobus weer op zijn wielen stond, vertrok de chauf feur, zonder zich van de drie gewonde personen iets aan te trekken. Dezen nebben nu een aanklacht bij ae politie ingediend. Dure biggen. In de laatste dagen is naar uit Dinxperlo wordt gemeld, de prijs der biggen verba zend gestegen en wordt daarom reeds 119t 25 per stuk betaald, zo:dat deze feitelijk f 1 per pond kosten. K i p p e n-r e g i s t r a t i e. De at- deeling Doetinchem der G. V. Mij. van Landbouw heeft in verband met de toenemende kippendietstallen beslo'en bij de regeering aan te dringen op een wet, waarbij de poeliers verplicht worden, al het door hen gekochte in een register in te schrijven. Een gedeserteerde huzaar. Vrijdagnacht j.l. is ingebroken in café Masier te den Hulst, gem. Nieuw- leusen. Ontvreemd werden f 65 en eeme flesschen drank. Daarna was de Inbreker gegaan naar de slagerij van van de fa. Waanders, waar vleeschwa- ren gestolen zijn. Dé veldwachters kre gen het spoor van den dader. Het bleek te zijn een huzaar, die voor eenige dagen uit zijn ^garnizoen te De venter gedeserteerd was. Hij is van Nieuwleusen naar Zwolle gegaan, heelt zich daar in burgercostuum gestoken, en is vervolgens spoorloos verdwenen. Het bruidstoilet. Over het algemeen hebben de bruid jes bij het kiezen van haar bruidstoilet een voorliefde voor de witte kleur en (ook toonen zü zich nog gaarne met sluier en krans. De Joden bekransten slechts den brui Idegom, terwjjl1 de Grieken en Romeinen fewoon waren beide gelukkigen te be- ransen en wel' bij voorkeur met de myrthe, die aan de godin der liefde gewijd was en dan ook bij all'e feesten gebruikt werd. Bij bruiloften in de Grieksche kerk is het tot op heden gebruikelijk, dat de geestelijke de bruid en bruidegom met een krans tooit, dien hü vooruit gewijd heeft. En van de Grieken en Romeinen is dat gebruik verder overgegaan. In het begin was het een kransje versch af gesneden bloemen, maar uit dezen be scheiden tooi werd een heele kroon van goud- en zilverloovers met lint en kunstbloemen versierd, ja soms zelfs een diadeem met kostbare edelgesteen ten. Evenals de bruidskrans is ook de bruidssluier van ouden oorsprong: hü is langzamerhand in alle landen van Europa overgenomen. In Scandinavië werd het hoofd van de bruid geheel in fqn linnen gehuld. Geheel de middeleeuwen door was de sluier de dracht, die uitsluitend voor de gehuwde vrouw bestemd was; de oh gehuwden droegen het hoofd onbedekt. De witte kleur van den bruidssluier dateert nog niet van zoo heel lang terug Was eerst rood de meest gebruikelijke bruidsdracht, pas in den loop der acht tiende eeuw vond de Fransche mode om lichte bruidskleeren te dragen alge meen ingang. De adel koos bii voorkeur zilverstof voor haar bruidskleeren; de burgers volgden dit na door wit damest te gebruiken voor de plechtigheid. Tegen het einde der achttiende eeuw was de witte kleur voor het bruidstoilet aangenomen. Land- en Tuinbouw. Een verbod van vee drijven. De gemeenteraad van Purmerend heeft eenigen .tijd geleden de politie verordening aangevuld met een arti kel, bepalende, dat het geleiden van vee In de gemeente verboden is aan een ieder, die niet voorzien is van een te zijnen behoeve door den burgemees ter uitgereikt bewijs van vergunning. Ook is bepaald, dat de vergunning niet gegeven wordt aan personen, die buiten de gemeente woonachtig zijn, wanneer dat zonder nadeel van de markt kan geschieden. Op grond hiervan werd geen vergun ning verleend aan het personeel van de booten, waarmede veel vee voor de markt te Purmerend wordt aange voerd. Toen eenige werklieden van een boot uit Helder toch eenige koeien van hun boot naar de markt brachten, werden zij bekeurd. Deze zaak werd behandeld voor het kantongerecht te Purmerend, waar Üe directeur van de betrokken stoomboot onderneming als gemachtigde voor do beklaagden is opgetreden. Hij wees er op, dat het bewuste artikel onbillijk is Üaar aan den een wèl en den ander niet een vergunning wordt verleend. Overigens achtte spreker het artikel in strijd met de grondwettelijke vrij heid en ook in strijd met het algemeen belang. Op grond van artikel 135 van de gemeentewet achtte hij het artikel niet verbindend. De ambtenaar van het O. M. meende ook het -artikel niet verbindend, even-, wel op grond dat het een verboden delegatie inhoudt. Het uitreiken van de vergunningen is in handen van den burgemeester, waar dat in ditg evah nu het betreft den openbaren weg. aan burgemeester en wethouders zou moe ten zijn. Daarom vroeg de ambtenaar ontslag van rechtsvervolging, waarmede de kantonrechter zich heeft vereenigd. RECHTZAKEN. KANTONOERECHT LEIDEN. Er stonden voor de strafzitting van het Kantongerecht 15 zaken op de rol, waarvan echter geen enkele beklaag de en slechts één getuige was versche nen. Het publiek, dat anders in groo- ten getale aanwezig is, had er blijk baar lucht van gekregen en was nu ook weggebleven. Het eerst opgeroepen werd de wed. A. M. geboren O. te Noordwijk, dagvaard ter zake, dat zij eenige hon den op haar erf houdt, die door geblaf en gejank de rust der buren verstoren, wat volgens een in deze gemeente gel dende verordening strafbaar is gestel Als getuige werd gehoord een der buren, de heer A. Oord, die verklaarde dat de honden het den bewoners der omgeving door hun geblaf zeer lastig maken. De honden bevinden zich in een hooiberg bij de woning van be klaagde en liggen vast. Hij is meer dan eens bij de eigenares wezen kla gen, maar zonder baat. De Ambtenaar vroeg nu f 10 boete of 10 dagen hechtenis. De volgende zaken gingen zonder eenige bespreking er door. Uitspraak over twee weken. De zaak Muylwijk. Naar de „Tel." verneemt, is in het proces-Muylwijk, waarvan de behan deling in hooger beroep heden voor het Gerechtshof te Amsterdam begint, op initiatief van en door het O.M. nog gedagvaard als deskundige dr. S. de Boer, privaat-docent in de physiologie aan de Gemeente-Universiteit te Am sterdam, een bekend hartphysioloog. Uitgaande van de beschrijving, wel ke beklaagde Muylwijk heeft gegeven van zijn Avorsteling met Busch, is dr. De Boer tot de conclusie gekomen, dat Busch den natuurlijken dood door op winding tijdens de vechtpartij is ge storven en dat de dood niet kan zijn ingetreden als gevolg van. verstikking of door druk op den vagus. In verband hiermede zijn ook nog eenige andere deskundigen door het O. M. gedagvaard. Jeugdgevangenissen? Zal Nederland jeugdgevangenissen krijgen? De vraag is niet nieuw meer. Reeds lang wordt in de kringen der practici op het gebied van het toegepaste straf recht als een erastige lacune gevoeld, dat de overgang van tuchtschool naar de gewone strafgevangenis e:n hiaat ver toont, dat noodzakebjk dient te worden overbrugd. De beneden 18-jarige wordt berecht naar de regelen van het kinder strafrecht en gaat n^ar tuchtschool of opvoedingsgesticht; hij, die boven 18 jaar is, moet naar de cellulaire straf gevangenis, waarin helaas het educatie ve element vrüwel geheel ontbreekt. An dere landen zijn ons in dezen reeds voor Engeland heeft sinds de Prevention of Crime Act van 1908 zqn Borstal-insti tutions voor delinquenten van 1621 jaar, en denkt er over dien leeftijd uit te breiden tot 23 jaar. Duitschland vertoont hier en daar ook pogingen in die richting. Ik wjj$ op Hahnoelersand bij Hamburg en Witfc- lich au der Mosel. België beeft ook zjjn jeugdgevqngenl#- sen bereids, maar wr) in Nederland slui ten een 18-jarigen delinquent nog steeds ,op 'iii de gewone strafgevangenis en pas sen op hem hetzelfde regime toe, dat iedere verstokte beroeps- of gewoonte misdadiger ondergaat. Voor deze jeugdige delinquenten moet het opvoedende element veel meer naar voren worden gebracht. Ook voor de volwassen gevangenen dient dat te ge scheden en ik moge in dit verband wü- zen naar h t bo k van den vroegcren Utrechtscheu psycholoog Prof. Ziehen „Ueber die Erziehbarkeit von Erwach- senen". Prof. Ziehen betoogt daarin overtuigend, dat degenen, die geen fcgjj! meer verwachten van de opvoeding en innerlijke verandering van volwassenen in sterke mate ongelijk hebben. Maq& in geen geval zal de stelling bestriding (ondervinden dat die opvoeding zeker mogelijk is bij delinquenten tot 21 wel licht tot 23 jaren. lm het voorloopig verslag op de laatst ingediende Justitiebegrooting, wordt van de regeering gevraagd, wat zij denkt te doen ten aanzien van het toegepaste strafrecht voor de jeugdigen, ajs boven bedoeld. Daar wordt zelfs reeds ge vraagd, of daarvoor niet kunnen wor den ingericht als Borstal-instituten de gevangenissen te Zutphen en (of) Alk maar. Naar dezerzijdsche meeiPng moet echter veel meer aansluiting worden gezocht bij het systeem der tuchtscho len en opvoedingsgestichten, dan bij dat der strafgevangenissen en vooral fotj dat der eerste, die immers straf- instituten zijn. En dat zal nu in een gevangenisge bouw welhaast niet mogeijjx zijn. Wan het zoover komt, dat gebouwen moe ten worden ingericht, richte men het oog op de ledig staande tuchtschool te Harem of op een ledig komend op voedingsgesticht. Met Leiden- zal dai bin nenkort het geval zyn, al zal het oude Pesthuys ook niet het meest geschikte gebouw blüken te zijn. Hoe het ook zij, men zal in ieder ge val goed doen de Juni vergadering van het Genootschap voor Zedelijke verbete ring der Gevangenen af te wachten, waar de zaak der jeugdgevangenissen ook voor Nederland, uit en ter na zal' worden besproken. Twee praeadviezen zijn daarvoor in bewerking. Het eerste wordt geschreven en verdedigd door Lr. Curt Bondy, privaat-docent te Ham burg en vroeger leider van de Jugenü- gruppe aan de gevangenis te Hamburg en het tweede door e n Commissie van Nederlandsche ter zake kundigen. De bedoelde commissie bestaat uit do hee- tren: Prof. Mr. J. V. van Lijek fce Am- sterdam, voorzitter; G. H. Honig, oud- directeur R.O.G. Leeuwarden, thans di» recteur der Toevlucht voor Onbehuis» den te Amsterdam, secretaris en. als leden de hoeren; Mr. S. J, M, van Geuns, advocaat-generaal bü het Ge rechtshof te Amsterdam, J. J, H. Haaits ma, directeur der strafgevangenis te Rotterdam, W. Hielkema, opvoedend ambtenaar te R.O.G. Veldzicht en Mr, •B. G. A. Smeets, directeur der Rgks- tuchtschool te Nijmegen. Scheepstijdingen. KOLLAND-AMER1KA LIJN. BREEDÏJK, v. 'R'dam tl. Baltimore, 5 Sable Island gep. LOCHKATRINE,v. R'dam n. d. N„- Pacifickust, 8 v. Londen. ROTTERDAM, 8 v. New York te Alexandrië. .VOLENDAM, v. New York n. R'dam S vm. 11 u. 15 v. Plymouth. 8T00MV. MIJ. NEDERLAND. MAPIA, thuisr., 7 ie Madras. PRINS DER NEDERLANDEN, 8. v. A'dam te Betavia. BONDO 6 v. Batavia n. A'dam. KARIMOEN, thuisr., p. 7 Perim. PRINSES JULIANA, uitr., pass. I Parim. BATJAN, uitr., 8 te Sabang. ROEPAT, uitr.. 8 te Pt. Said. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. iMONTFERLAND, 7 v. A'dam te Antwerpen. ZAANLAND, thuisr., pass. 8 Fernan do Noronha. ROTTERDAMSCHE LLOYD. MENADO, 5 v. Balek Pappan n. Bassein. SITOEBONDO, 8 v. R'dam te Ba tavia. BANDOENG, uitr., 8 v. Pt. Said. INSULINDE, uitr., pass. 8 Kaap del Armi. SLAMAT, thuisr., 8 v. Sabang.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6