DE KABINETSCRISIS ONVERWACHT OPGELOST NIEUWt LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 5 MAART 1926 Jhr. Mr. DE GEER FORMATEUR VAN EEN EXTRA-PARLEMENTAIR KABINET H. M. de Koningin heeft Maandag- in i:ldae; de formatie van een extra-par lementair kabinet opgedragen aan Jhr. \fr D J de Geer. Alvorens' deze opdracht in beraad te nemen heeft de heer de Geer ver- zocht eenige besprekingen te mogtn bout', i Deze hebben tot het resultaat, ge leid, dat hij gisteren aan H. \1. de vol gende ministers heeft voorgedragen: Buitenlandsche Zaken: Jhr. Mr Dr. H. A. van Karnebeek. Justitie: Mr. Dr. J. Donaer, Raad adviseur bij het Departement van Jus titie. Binnenlandsche Zaken en Landb Mr. J. B. Kan, secretaris-generaa'. Jn algeineenen dienst. Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen: Mr. M. A. M. Waszink, burge meester van Heerlen. Oorlog en Marine a.i.: Prof. L. A. van Royen, hoogleeraar aan de Tech nische Hoogeschool te Delft. Financiën: Jhr. Mr. D. J. de Geer. Waterstaat: Mr. H. van der Vegte, lid van Gedep. Staten van Overijssel. Arbeid, Handel en Nijverheid: Dr. J. R. Slotemaker de Bruine, lid der Eerste Kamer. Koloniën: Dr. J. C. Koningsberger, oud-voorzitter van den Volksraad in Ned.-Indië. Buitenlandscüe Zaken. Jhr. Mr, dr. H. A. van Karnebeek werd 21 Augustus 1874 geboren. Hij studeerde te Utrecht, waar hij in 1900 promoveerde tot doctor in de rechts- en staatswetenschappen. 1 Augustus 1911 werd hij benoemd tot burgemeester van 's-Gravenhage Sinds 9 September 1918 is jhr. van Karnebeek minister van Buitenland- •sche Zaken in de achtereenvolgende ministeries-Ruys de Beerenbrouck en Colijn. Justitie. Mr. dr. J. Donner (anti-revolut|io- nair) werd 3 Februari 1891 geboren. Achtereenvolgens was hij commies redacteur ter gemeente-secretarie van Deventer, hoofdambtenaar ter gem.- secretarie te Rotterdam; directeur van het Centraal Bureau van Voorberei ding in Ambtenaarszaken. Daarna werd hij Raad-adviseur aan het depar tement van Justitie. Hij is een zeer bekwaam man. Laatstelijk fungeerde hij als plaatsvervangend voorzitter van de centrale commissie voor geor ganiseerd overleg voor personeel in Rijksdienst. Binnenlandsche Zaken en Landbouw. Mr. J. B. Kan was, voordat hij tot secretaris-generaal in algemeenen dienst werd benoemd, reeds secretaris generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken, later ook van Landbouw. De heer Kan, die bij geen partij is aangesloten, is den 18en Mei 1873 ge boren. Hij bezocht het Erasmiaansch Gymnasium te Rotterdam, waar zijn vader rector was. Daarna ving hij zijn studiën aan te Leiden en promoveerde in 1896 cum laude op een proefschrift getiteld: De comptabiliteit in het Staatsbestuur. In 1918 zag de heer Kan zich daarna het gewichtig ambt van secretaris generaal van het Departement van Bin nenlandsche Zaken toevertrouwd en het is in wijden kring bekend op hoe kundige wijze hij in die functie is werkzaam geweest. Onderwijs Kunsten en Wetenschappen Mr. M. A. M. Waszink, (R.K.) is 44 jaar. Hij promoveerde 4 Juli 1912 als doctor in de Rechtswetenschappen aan de Universiteit te Amsterdam. Voor zijne benoeming tot burgemees ter van Heerlen, welke functie hij nu sedert 1913, dus 13 jaar bekleedt, was hij hoofdcommies ter secretarie te Maastricht. Hij is kantonrechter-pl.- vervanger in het kanton Heerlen en plaatsvervangend voorzitter van den Raad van Beroep te Roermond. BINNENLAND. Het heengaan van Mr. Limburg. Naar aanleiding van het besluit van Mr. Limburg om te bedanken als lid van de V.-D. partij en als lid van de Staten van Zuid-Holland schrijft „De Dag": „Mr. Limburg heeft gedaan, wat wa van hem, die een man van karakter i9, hadden verwacht. Hij heeft öen voorzitter van den Vrijzinnig-Democr. Bond, prof. R. Kranenburg, medege deeld, dat hij bedankt als lid van. dien Bond. En hij aarzelt niet, terstond daaruit het gevolg te trekken» dat hij dien Bond niet langer kan "vertegen woordigen in de Provinciale Staten van Zuid-Holland, zoodat hij daardoor tevens ophoudt lid te zijn van het col lege van Gedeputeerde Staten. Ook de reden geeft hij op: de per soonlijke aanvallen vayi den leider der Vrijzinnig-Democratisthe partij, mr. Marchant, hebben hem hiertoe ge noopt, aanvallen* waarop hij zich niet zal verwaardigen te antwoorden. Het doet ons leevd, dat mr, Limburg Oorlog en Marine A.I. Prof. L. A. van Roijen is geboren 9 October 1865. Op twintigjarigen leef tijd werd hij benoemd, tot tweede-lui tenant bij het le Regiment Vesting- Artillerie en drie jaren later (in 1888) volgde zijn bevordering tot eerste-lui- tenant. Hetzelfde jaar trad hij op als leeraar aan de Koninklijke Militaire Academie, een functie welke hij tot 1891 vervulde. Na vervolgens wederom eenigen tijd hij de Vesting-Artillerie te hebben gediend, werd hij daarna werkzaam gesteld bij de pyrotechni- sclie werkplaatsen en in 1895 geplaatst bij de constructie-werkplaatsen, ter wijl hij in 1900 bevorderd werd tot kapitein. Sedert 1906 is Prof. van Royen hoog leeraar aan de Technische Hooge school te Delft. Prof. van Roijen, die de liberale be ginselen is toegedaan, is op het oogen- blik lid der nieuwe hezuinigings-com- missie (voortzetting der commissie Rink onder leiding van luitenant-gene raai Pop). Financiën. Jhr. Mr. D. J. de Geer werd. 14 De cember 1870 te Groningen geboren. Hij bezocht het Erasmiaansch Gymnasium te Rotterdam en het Gymnasium te Arnhem, waarna hij te Utrecht aan de Hoogeschool in de .rechten stu deerde. Hij was lid van den gemeenteraad van Rotterdam, sedert 1902 lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland en vele jaren lid van Ged. Staten van Zuid-Holland. In 1907 werd hij tot lid der Tweede Kamer gekozen, 8 Mei '20 werd hij burgemeester van Arnhem. Jhr. de Geer was van 28 Juli 1921 tot 1 Aug. 1923 minister van financiën in de ministeries-Ruijs de Beeren brouck en Colijn. Waterstaat. Mr. H. van der Vegte behoort tot de anti-revolutionaire partij. De heer Van der Vegte is sedert jaren advo caat en procureur te Zwolle. Sedert 1901 maakt hij deel uit van de Prov. Staten van Overijssel en sedert 1907 heeft hij zitting in het College van Gedeputeerde Staten van dat gewest. Hij is oud-lid van den gemeenteraad en oud-wethouder van Zwolle. Arbeid, Handel en Nijverheid. Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine (C.H.) is 6 Mei 1869 geboren. Na het gymnasium te Haarlem te hebben be zocht, promoveerde hij in 1897 aan de Universiteit te Utrecht in de theologie. Hij was predikant in de Ned. Herv. Kerk en lid van de Prov. Staten van Utrecht, terwijl hij te Utrecht hooglee raar is in de theologie vanwege de Ned. Herv. Kerk. Sinds 28 Juli 1922 is hij lid van de Eerste Kamer. Prof. Slotemaker de Bruine heeft ge durende zijn politieke loopbaan met groote welsprekendheid de Christelijk historische beginselen zoowel in als buiten het parlement, verdedigd. Hij gevoelde zich in het bijzonder tot de studie van het sociale vraagstuk aan getrokken en nam een werkzaam aan deel aan de drankbestrijding. Eenigen tijd was hij hoofdredacteur van het dagblad „De Nederlander." In de Chr. iHst. Unie is hij een leidende persoon lijkheid. Koloniën. Dr. J. C. Koningsberger, oud-voor zitter van den Volksraad in Ned.-Indië is vele jaren werkzaam geweest in verschillende gouvernementsbetrek kingen in Indië. De heer Koningsberger, die de libe rale beginselen is toegedaan, werd in 1898 werkzaam gesteld in Indië hij de afdeeling Landbouw en klom in 1904 tot afdeelingschef op. In 1908 zag hij zich belast met de superintendantie van het onderwijs aan de Landbouwschool, terwijl hem het volgende jaar de waarneming op gedragen werd van de functie van di recteur van den Landbouw. In 1915 werd hij tijdens verlof van den heer Lovink belast met de waar neming van de directie van Landboyw Nijverheid en Handel. De heer Koningsberger is voorzitter van den Raad van Beheer der Veree- niging tot het houden van Jaarbeurzen aldus moet doen, doch dat hij het moet doen, is duidelijk. Zijn houding is even karaktervol als correct van vorm. Zoo lang hij werkzaam was als Kabinets formateur, kon hij op de ongepasthe den van mr. Marchant niet reagee- ïen; thans, nu zijn taak afgeloopen is, nu hij' vrij staat, doet hij wat hij te doen had. Die daad treft ons, huiten- staanders, des te meer, nu de hem ver strekte koninklijke opdracht geen suc ces had. Ware zij geslaagd en hadden we hem als hoofd van een Kabinet ge zien, dan zouden minderwaardige po litici wellicht gedacht hebben: nu ja, nu heeft hij gemakkelijk spel met zyn Gedeputeerde-schap er aan te geven. Het is ook wat, dat te doen als men minister is! Welnu, mr. Limburg is geen minis ter geworden, doch van den Bond, die hem bij monde van den partij-voorzit ter verwijten en hoe! deed hoe ren, wenscht hij noch het lidmaat schap, noch een post van vertrouwen. En zoo zal het regeerend college on zer Provincie een man moeten missen van de groote bekwaamheid van den heer Limburg. Mr. Marchant s kwet sende mond heeft weer eens voor de zooveelste maal onheil gesticht. Hoe goed zou het zijn, zoo deze man, de heer Marchant, naar het woord van den psalmist een wacht voor zijn lippen plaatste. Maar dat schijnt hij niet te kunnen. Wij herinneren ons jaren geleden de grievende persoon lijke aanvallen, die hij te Arnhem deed op den (afwezigen) mr. Treub, aanvallen, die met de politiek, waar om het ging, niets tp maken hadden. Mr. Marchant schijnt sedert dien niet veel geleerd te hebben. Onze provinciale regeering zal zich weer aanvullen; een ander zal mr. Limhurg's zetel als lid der Staten van Zuid-Holland innemen; het college zal zijn Gedeputeerde aanwijzen. Voor mannen, als hij er een is, opent zich steeds een nieuw verschiet. Doch het is erbarmelijk, dat zij een handel wijze kunnen ondervinden van zoo genaamde geestverwanten nog wel die hen dwingt om den band te ver breken met den kring, dien zij, in po- liticis, den hunnen rekenen. Fruitvorzending naar Ned .-Indië. Postpakketten met vruchten voor Nederlandsch Oost-Indië moeten ver gezeld zijn van een gezondheids-certi ficaat, afgegeven door den planten- zielctenkundigen dienst te Wagenin- gen. Vermits hij het ontbreken van dit certificaat de vruchten door den plan- ten-ziektenkundigen dienst worden vernietigd, is het van groot belang, dat de afzenders ter dege rekening houden met deze verzendingsvoor waarde. De sociale verzekeringswetten. Op de vragen van den heer Amelink, betreffende het niet benoemen van een vertegenwoordiger der arbeidersorga nisaties in de commissie voor evreen- voudiging en bezuiniging bij de uivoe ring der sociale verzekeringswetten, antwoordde de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid: De commissie heeft niet ten doel om wijzigingen voor te stollen in de ver zekering zelf, maar alleen in de admi- j nistratieve uitvoering daarvan. De ver zekerden hebben daarbij geen direct belang. Bij de benoeming van de leden der commissie in overleg met de Bezuinigingscommissie heeft de Minister daarom gezocht naar perso nen, die deskundig kunnen worden geacht op het gebied van de admini stratie der sociale verzekering, onge acht de maatschappelijke groep, waar toe die deskundigen behooren. Uit dit antwoord volgt, dat geen der leden is benoemd op grond van de overweging, dat de benoemde geacht kan worden eenige bij de sociale ver zekering belanghebbende volksgroep of organisatie te vertegenwoordigen, zoodat er geen sprake van kan zijn, dat het werkgeverselement wel, doch het werknemers-element -niet in de commissie vertegenwoordigd is. KERK EN SCHOOL. NED. HERV KERK. Bedankt: Voor Gouderak. C. Vlas blom te Driessum. GERËF. KERKEN. Twee tal: Te Rotterdam, Dr. C. Bou ma te Zwolle en W. J. J. Velders te Amsterdam. De Generale Synode te Assen. Gistermiddag om half twee ving de 13de openbare zitting aan. Na de gebruikelijke opening door den Sraeses, Ds. K. Pm-nhout, las Dr. K. ijjk het rapport van de exegetisoh-dog- matische commissie. De voorlezing van dit 35 Va pagina druks beslaande rapport vorderde meer dan 2 uur. Het rapport handelde over: 1. de Hoofdstukken Genesis 2 en 3; 2. het boek Job; 3. de Overtoomsche Kerkbode; en leidde tot de navolgende conclusies en Besluit. De Synode, uitspraak doende aan gaande "de zaak Dr. J. G. Geelkerken, zooveel haar confessioneele zijde be treft, spreekt uit: A. aangaande de vraag, of de Clas sis Amsterdam recht had, van Dr. J. G. Geelkerken in den zin van het omder- teekeningsformulier een „nadere ver klaring van gevoelen te eischen". ie. dat de z.e. preek-coupure van Dr. Geelkerken inderdaad uitlatingen bevat, welke redenen gaven tot ernstige be denking, wijl a. daarin een vergelijking wordt ge maakt tusschen den vorm van de open baring aangaande den staat der recht heid en dien van de openbaring aan gaande den staat der heerlijkheid, die aanleiding gaf om te vreezen, dat Dr. Geelkerken aangaande het Schriftver- haai van Gen. 3 een opvatting voor stond, die duidelijke mededeelingen der Schrift zou vervagen tot uitdrukkingen van onzekere beteekenis en daardoor met het in artt. 4 en 5 der Nederland- sche Geloofsbelijdenis foleden gezag dei- Heilige Schrift niet zou zijn overeen te brengen; b. daarin een onderscheid wordt ge maakt tusschen datgene, waarvan uit drukkelijk gezegd wordt, dat het is de goddelijke bekendmaking van een his torisch feit, het feit ran den zondeval, en de bijzonderheden, waarvan dit niet word tgezegd. maar alleen geconstateerd dat er evenveel „verklaringen'' van zijn als geleerde uitleggers; 2e. dat deze bedenking is versterkt door het feit, dat Dr. Geelkerken in de vergaderingen der classis van iS Maart en 1 April 192; geweigerd heeft hoezeer daarop ook bij hem werd aangedrongen een verklaring te geven van zulk een aard,, dat zjj bovengenoemde bedenking had kunnen wegnemen, terwijl lijj daar toe (indien hetgeen gevreesd werd, niet in zijn bedoeling had gelegen) in de gegeven omstandigheden toch verplicht ware geweest. 3 e. dat de Classis Amsterdam daarom genoegzamen grond had om te verklar ren, dat de „gewichtige oorzaken van nadenken", waarvan het Onderteeke- ningsformulier spreekt (en waaronder naar het oordeel der Synode niet meer is te versatan dan dat het noodig was om van Dr. Geelkerken „nadere ver klaring van zjjn gevoelens te eischen") aanwezig waren. B. aangaande het door Dr. Gt (Geelkerken ten opzichte van Gen. 2 en 3 ingenomen standpunt: ie. dat door haar ernstig wordt afge keurd de weinig doordachte wjjze. waar op Dr. Geelkertcen publiek is opgekomen voor de mogelijkheid van een „andere opvatting" van Genesis 2 en 3; zonder zich deugdelijk rekenschap te hebben gegeven, of hij in staat was een dusda nige andere opvatting aan te geven, die niet zou big ken neer te komen op een ontkennen raai wat door de Schrift ■duidelijk: wordt geleerd; en ook zonder der ernstige gronden te kunnen bijbren gen, waarom het noodzakelgk of wen- sc he lijk zou zijn, een zoodanige „an dere opvatting" te aanvaarden; een handelwijze, die (Behalve dat ze door de manier, waarop Dr. Geelkerken hierbij de wetenschap ler sprake bracht, aan den goeden naam der Christelijke wetenschap afbreuk doet) het besef van het (absoluut gezag der H. Schrift moet verzwakken; 2e. a. dat de boom der kennis des goeds en des kwaads, de slang en haar spreken, en den boom des levens naar de klaarblijkelijke bedoeling van het Schriftvernaal in eigenlijken of letter lijken zin op te vatten, en du6 zintui- gelijk waarneembare werkelijkheden wa ren; en b., dat derhalve de meening van Dr. Geelkerken, al zou men disputabel kunnen stellen, of deze zaken en feiten zintuiglijk waarneembare werkelijkheden waren zonder het in art. 4 en 5 der Nederlanasche Geloofbelijdenis be.euen gezag der Heilige Schrift in strijd te komen, moet worden afgewezen; 3e. dat uit Dr. Geelkerken's door hem zelf gepubliceerde antwoorden aan de Classis Amsterdam en verdere (deels in publieke geschriften, deels voor de Synode gedane) uitlatingen gebleken is, dat bij de mededeelingen van Gen. 2 en 3 aangaande de sub 2e genoemde zaken en lenen in haar daar aangegeven klaar- blijkelijken zin niet zonder voorbehoud aanvaardt als grondsiag van wat hij in dezen leert; 4e. dat het daarom noodig is, dat Dr. Geelkerken alsnog een verklaring af- legge, waarbjj hij zich aan de sub 2e uilgesproken beshssmg conformeert. C. Aangaande de bezwaren ingebracht inzake de lezingen over het boek Job: dat, daar de door br. A. van Kooten aan Dr. Geelkerken ten laste gelegde voorstelling inzake liet boek Job door Dr. Geelkerken als onjuist is afgewezen in deze aanklacht geen genoegzame rond ligt, om daarop eenige uitspraak trefi.nde Pr. .Geelkprken's ccnlessii neel standpunt te Daseeren. D. Aangaande de redactie van de Overtoomsche Kerkbode: ie. dat de recensie van Dr. Ober man's boek: „Was ons hart niet bran dende in ons?en het opnemen van ethi sche meditaties, gelijk door Dr. Geel kerken geplaatst zijn, verwarrend moet werken op de geloofsvoorstellingen der Gemeente, o.a. ten opzichte van den persoon en het werk van den Christus Gods, en daarom in strijd is met de roeping van den dienaar des vVoords om te waken voor de zielen; 2e. dat een gunstige beoordeeiing van het treurspel „Saul en David", als door Dr. Geelkerken gegeven is, afbreuk moet doen aan den eerbied voor Gods Woord; 3e. dat het plaatsen van stukken als het versje „Opgave van namen voor beroeping van een predikant" en van het artikel „De slang der Theologen" den eerbied voor de waarheid Gods moet verzwakken. Hierna volgden de conclusies, reeds gisteren door ons vermeld. Kerkbouw. De Geref. Kers van St. Anna Paro chie besloot met een gewijzigd plan tot nieuwbouw op het aangekochte terrein over te gaan. Gereformeerde Radio-kerkdienst Te Utrecht vergaderden onderschei dene afgevaardigden van Geref. Ker ken ,die deelnemen aan de uitzending van Radiokerkdiensten. Er werd een zeer eensgezinde en aan gename discussie gevoera, en deze ver gadering heeft dan ook de zaak van de radiokerkdienst (van zoo groot be lang voor ouden van dagen en zieken, alsmede voor den Evangelisatiearbeid in sterke mate vooruit gebracht. De vergadering kwam tot het vol gende besluit: De vergadering ran afgevaardigden, aangewezen door den kring van Geref. Kerken, die aan de radio-kerkuitzen- ding actief deelnemen, benoemt een comité, om deze zaak in den kerkelijken weg bij de Generale Synode aanhan gig te maken, en om in verband met de urgentie dezer zaak, de Radio-kerk dienst-uitzending verder practised te re gelen en uit te voeren; en zij machtigt voorts een comité om bij alle Gerefor meerde Kerken fiuancieelen steun aan te vragen. Het oorspronkelijke voorloopige co mité, dat bestond uit de predikanten Ds. Bouwman, Dr. Dgjk, Ds. van Nes, Ds. Goris, Ds. Schilder en Ds. Taae- laar, had destijds als voorloopig mode- ramen aangewezen, Ds. Bouwman, Ds. Tazelaar, en Ds. van Nes. Bij acclamatie werd dit moderamen thans definitief verklaard, zoodat het Comité voor Radio-kerkdienst aldus is geconstitueerd Ds. W. Bouwman te Leiden, Voorzit ter; Ds. J. A. Tazelaar te Rotterdam, Secretaris; D3. J. van Nes 1'en Haag, Pene mameester. De regeling en toewijzing vaa de Radio-beurten geschiedt aoor den se cretaris. Alle oorrespondentie gelieve men derhalve te voeren met Ds. J. A. Tazelaar, Bergweg 185 te Rotterdam. Eindexamens gymnasia. De minister van Onderwijs, K. en W. noodigt hen, die zioh in 1926 aan een der Dij de art 11, 12 en 157 der H. O.-wet vermelde examens ter toe lating tot de studie aan een universiteit wemschen te onderwerpen, uit daarvan voor 1 April te doen blijken aan den in specteur der gymnasia te 's Gravenhage Verhulststraat 60. Vlsscberlj-examens. De commissie voor de visscherij-exa- mens (stuurlieden en schipperszal, aanvangende 29 Maart, zitting houden te 's Gravenhage, Caxel van Bylandt- laan no. 5. De aanvragen om tot de exa mens te worden toegelaten moeten den voorzitter bereikt hebben voor 19 Mrt. De Lutherschen ln Amerika. Volgens de Luthersche „Wereldalma nak" is het aantal leden der Luth. Kerk in Amerika in 1924 gestegen van 2.566.925 tot 2.622.554. Het bedrag der vrijwillige bijdragen klom van 10.678.580 tot 12.110.121 dol lar, terwijl de gezamenlijke kosten tot onderhoud der Kerk en haar arbeid steeg van 44.035.401 op 51.090.327 dol lar. GEMENGD NIEUWS. Vreeselijk ongeluk. uezer dagen is in de buurt van Ramber- villers een luchtballon met de hoog spanningsdraden eener electrische een trale in aanraking gekomen, waardoor de ballon is ontplott en zijn bestuur der, Marcel Edard, op tragische wij ze om het leven is gekomen. Nader wordt nog gemeld, dat het ongeluk in den vroegen morgen om streeks zeven uur heeft plaats gehad, Eenige inwoners van Rambervillers, die den ballon uit de richting van Épinal zagen naderen, merkten reeds op, dat de luchtballon op slechts ge ringe hoogte vloog en klaarblijkelijk met moeilijkheden had te kampen. Er woei een stevige bries, die den ballon in de richting van Baccarat voortdreef op een hoogte van niet meer dan 60 Meter. Het stalen koord, dat door ballonvaarders wordt gebe zigd, als zij willen dalen, sleepte over den grond.. Plotseling bemerkte Edard, dat hij; recht op de kabels der electrische centrale van Etival aanvloog. Zoo snel mogelijk wierp hij nog den aller aat- sten zal ballast uit, dien hij overhad, doch ook deze zak was al half leeg en veel gat dit dan ook niet. Het volgend oogenblik was het sta len koord reeds met een der hoog spanningsdraden in aanraking geko men. Een ontzettende ontploïfi ïg volg de en in rook en vlammen gehuld, stortte de ballon met geweldige snel heid ter aarde. Onmiddellijk was hulp ter plaatse, doch de piloot bleek geheel verp'et- doch de piloot bleek geheel verp'et- terd te zijn. Met zulk een kracht was hij ter aarde geslingerd, dat zijn bee- nen en rug zich letterlijk in den gr nd hadden ingegraven. Eovezdien h-d hij verschrikkelijke brandwonden over het geheele lichaam opgeloopen. Marcel Edard, is tijdens den oorlog korporaal bij de luchtmacht geweest. Zaterdag 27 Februar. was hij uit het vliegkamp te St. Cloud opgestegen, met de bedoeling een tocht van lan gen duur te ondernemen ten einde zijn brevet te krijgen. Overreden en gedood. Om twaalf uur gistermiddag spreng op het Goinkete Tilburg een 9-jarig jon getje op een tramwagen van de Hol- landsche Buurtspoorweg Mij. De jon gen kwam tusschen twee wagens te recht en werd overreden. Vreeselijk verminkt werd het lijkje van onder den tramwagen gehaald. He: slacht offer bleek te zijn de 9-jarige van Gooi, wonende in de Houtstraat te Tilburg. Schip gered. Gistermiddag, kwam te Harlingen het bericht bin nen, dat bij de Doove Balg ezn schip in nood verkeerde. De stoomboot Prins Hendrik ser iiet daarop de haven en vond buiten de klipperaak Nelly" van Wieringen, van schipper Dekker, geladen met steen. Van het schip was de mast ge broken en lag het tuig overboord. De Prins Hendrik heeft ae aak op sleep touw genomen en omstreeks 7 uur te Harlingen binnengebracht. Storm. Tijdens een kort, he\ig onweer boven Leeuwarden, dat ge paard ging aan rukwinden me: sneeuw en hagelbuien, is gisternacht liet dak van tien houten woningen' aan den Greunsweg afgerukt en gedeeltelijk heel ver het land in geslingerd. Bin nenshuis werd aanzienlijke schade aan fericht. Ook de nieuwe loodsen en ergplaatsen op "het terrein der ge meentereiniging werden gehavend. Aan de oldegalileen is een hooge berg loods gekanteld en op twee woningen terecht gekomen, die gedeeltelijk in stortten. Alles liep zonder persoon lijke ongelukken af. Een botter in gevaar. Gis termorgen, toen het stormweer kwani opzetten, liepen vele Maiker botters de haven te Hoorn binnen. Daarbij had een der schuiten het ongeluk ijl aanvaring te komea met een anderen botter; hij verloor het roer en een zwaard. Hulpeloos bleet hij achter het groote gat dobberen, en hoe meer tijd er verliep, hoe bedenkelijker de positie werd. Ten slotte is de Hoornsche boot naar het schip gestoomd en haar ge lukte het, na herhaalde pogingen, den i botter op sleeptouw re nemen en aanj den wal te brengen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5