NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 4 MAART 1926 zoek van een vader, om verlof tot het opg.aven van de lijken van 2 zij ner dochters, begraven in een alge meen graf op de R.K. begraafplaats aan de Bincxhorstlaan, ten einde de zen in een eigen graf op dezelfde begraafplaats te doen begraven. Daar bij overwoog de burgemeester, dat beide lijken staan in een graf voor 20 personen en dat volgens mededeeling van den directeur van de begraaf plaats voor het lichten van een der oedoelde lijken, dat geheel onder in het graf is geplaatst, feitelijk de ge- heele kuil tijdelijk zou moeten wor den ontruimd, terwijl voor het lich ten van de andere lijkkist nog 10 lijken moeien worden verplaatst, zoo- da i de graf rust van anderen op groote schaal moet worden gestoord. De vader beriep er zich op, dat bij het overlijden van zijn dochters aan het koop en van een eigen graf niet is gedacht terwijl hij zeer gegriefd wordt bij de gedachte, dat na verloop van een aantal jaren hare graven zullen worden geruimd, zoodat zij niet meer zullen kunnen worden bezocht. De Kroon overwoog nu, dat met het oog op de rust, welke de wet aan het stoffelijk overschot ook van hen, die niet in een eigen graf begra ven liggen, waarborgt, aan het ver langen van den verzoeker niet kan worden voldaan. Het onderhoud van dijken. Het lid van de Prov. Staten van Noord-Holland de heer C. Thomassen heeft de volgende vragen tot Ged. Staten gericht: Zijn Ged. Staten niet van meening, dat het beheer en onderhoud der zee weringen tusschen de Oranje-sluizen en de hooge gronden van "het Gooi zoo spoedig mogelijk gecentraliseerd moet worden Zoo ja: Kunnen Ged. Staten mededeelen of voorstellen om tot die eenheid in be heer en onderhoud te komen, spoedig kunnen worden venvacht? Kunnen Ged. Staten reeds mededee- lingen doen aan Provinciale Staten omtrent de definitieve herstelling van de zeedijken bij Muiden en omtrent de financiering van de kosten voor het voorloopig en definitief herstel? KERK EN SCHOOL. NED. HERV KERK. Beroepen: Te Wagenborgen, A. M. v. d. Most van Spijk te Op wier da. Aangenomen: Naar Maassluis, A. J. Bosman te 's-Gravendeel. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Aalsmeer, N. Wjl- lemse, cand. te Amsterdam. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Zeist, A. M. Berk- hoff, te Amsterdam. VRIJE EVANG. GEM. Aangenomen: Naar Wemeldiiï- ge, A. W'. F. Waardenburg, te Oude Pekela. Bevestiging, Intrede, Afscheid. Ds. Joh. IJzerman, gekomen van Wons, deed Zondag j.l. intrede bij de Ned. Herv. Gem. te Heemskerk, na bevestiging door dr. "G. Sniit, van Makkum, met een predikatie over 2 Tim. 4 vers 5. Ds. IJzerman deed zijn intrede met een predikatie over Josua 3 vs. 17. Ds. D. Tromp. Ds. D. Tromp, te Lemele, die de toezegging van Beroep naar de Her vormde gemeente van Heerlen heeft aangenomen, zal eerst op 12 Augustus drie jaren predikant zijn geweest. Der halve zal hij eerst na dien datum de officieele beroeping mogen ontvan- fen, overeenkomstig het reglement op e vacaturen. In memoriam Ds. Js. v. d. Linden. Te 's-Gravenhage is een comité op gericht, met het doel op het graf van wijlen Ds. Js. v. d. LiYiden, in leven emeritus-predikant der Geref. Kerk, een gedenksteen te plaatsen. Ambtsjubileum. Ds. T. C. Dagevos, Geref. predikant te Ouderkerk a. d. Amstel, herdacht gisteren zijn 25-jarige ambtsbediening. Ds. Dagevos, studeerde aan de Theol. School te Kampen en werd 3 Maart 1901 te Zuid-Beijerland beves tigd. Daarna stond hij te Oosterland, (Texel) van 1910 tot 1918. Op 24 Maart van laatstgenoemd jaar deed hij zijn intrede te Ouderkerk a. d. Amstel. Paschen en Inwendige Zending. Dezer dagen is door den Centraal- Bond voor Inwendige Zending ein Chris telijk Philantropiscne Inrichtingen een circulaire verzonden aan alle Kerken en evangelisatie vereenigingen, inzake de Inwendige Zending. Daarin wordt herinnerd aan den nieu wen koers, dien de Centraal-Bond nam, door n.l., waar hij vroeger het werk der Inwendige Zending alleen indirect diende, nu ook direct en wel in fi nancieel opzicht zich voor zijn leden te interesseeren. Maar bizonder wordt opgewekt om met Paschen overal collectes te houden voor de in den Centraal Bond samen werkende Inwendige Zending (Evangeli satie-arbeid en Chr. Philanthropie i en de gedachte wordt onderstreept, dat het goed zou zijn, wanneer geluk Pink steren en de Uitwendige Zending in het Christelijk bewustzijn zijn saamgekop- peld zoo ook op Paschen steeds aan de Inwendige Zending werd gedacht. Het feest des Levens en het werk, dat dit Leven in deze wereld tot uiting wil laten komen, hooren bijeen. In den Centraalbcnd zijn op het oogcin blik 130 vereenigingen en stichtingen tot samenwerking gekomen. Adres van den Bond en van den pen ningmeester, Baron G. J. K. van Lyn- den, is: Stadhouderskade 137 te Am sterdam (gironummer 21075); waar ook rechts tree ksche bijdragen van particu lieren gaarne zullen worden ontvangen. Geref Zendingsbond. De Geref. Zendingsbond heeft te Makale in Zuid-Celebes (N.-Indië) een zendin^sziekenhuis opgericht, waar voor de Bond thans een zendeling- arts zoekt. Klaar en belijnd. Nog steeds, aldus schrijft Dr. Kaajan, is aller oog op Assen gericht. Nog staat onze Synode voor het be slissend moment. Met de buitengewone Synode van Dor drecht, in 1618, heeft de buitengewone Synode van Assen dit gemeen, dat de zaken van gewicht tot dusver met ge sloten deuren zijn behandeld. Een Engelschman, Mr. John Hales, klaagde dan ook in 1618: „De Synode loopt als een uurwerk; de voornaamste raderen, waarop alles draait, zijn heit minst in het gezicht Algemeen is bij ons Gereformeerde volk de hope, dat Assen hierin op Dordt zal gelijken, dat het een even .elder en kloek geluid zal doen hooren. Volgens den sympathieken assessor Ds. H. W. Laman, verkeeren ~nze Ker ken wetenschappelijk aliesöe'rive in staat van faillissement. „Laten de ongeruste» niet in en asch nederzitten, want óaar is olstreki geen reden voor", schrijft de predikant van Assen. Om de waarheid te zeggen, Ds. Laman hqude het mjj ten goede, heb ik dienaan gaande weinig ongerustheid bespeurd. Twijfel, dat er op onze Synode gebrek aan wetenschappelijk toegeruste leids lieden zou zijn, 'heb ik nergens zien op komen. Maar Prof. Grosheide heeft eens dit geschreven: „De man van wetenschap 13 gedwongen kennis te nemein van aller lei meeningen van anderetn. Toch zal ook de man van wetenschap neen moeten zeggen en vasthouden, dat al, wat uit het geloof niet is, zonde is. 't Is voor hem vaak veel moeilijker dan voor het eenvoudigste kipd van God, da.t dicht leeft bij den Vader in de hemelen. Maar daarom kunnen de vooraanstaanden het Gereformeerde volk niet missen. Ze moeten van dat volk uit worden bezield en gehouden in het zuivere spoor. In gemeenschap met het volk wordt ge voeld de eenheid des geloofs". Nu schreef Prof. Grosheide deze woor den weliswaar in een ander verband, maar ze blijven voortdurend hun bctee- kenis behouden. Welnu, het Gereformeerde volk in Nederland verwacht, dat deze Synode onder de leiding des Heiligen Geestes Gods Woord en de Belijdenissen onzer Kerken hoog zal houden en naar welken kant ook, geenerlei menschenvrees zal openbaren. We staan voor zeer ernstige beslissin gen. 't Is in Assen maar geen weten schappelijk steekspel, neen, een hcu- sche worsteling om waarheid en recht. De negentien vragen, door de Synode aan Dr. Geelkerken ter beantwoording voorgelegd en buiten den wil der Synode gepubliceerd, hebben bij velen ontroe ring gewekt. Deze ontroering zal èn door Dr. Geelkerken èn door de Synode moeten worden weggenomen. Prof. Fabius, geen theoloog maar een jurist, sprak kort geleden tot onze Ge reformeerde studenten o.a. deze woor den: „Men heeft te bedenken, dat, naar de Apostel Petrus heeft voorzegd, zelfs verderfelijke" ketterijen bedektelijk, zoo dat het gros der Gemeente ze aanvan kelijk niet opmerkt, zullen worden in gevoerd". Ook riep hij de studenten op om in te leven in de geschiedenis der Kerk. En wat leert de geschiedenis der Kerk? Dit; dat telkens gevaarlijke leerstel lingen en pernicieuze opvattingein het ge zonde leven der Kerk hebben bedreigd. Wij waarschuwen ernstig. De Synode spreke zich klaar, en belijnd uit. Zij spre ke zich nog kloeker uit dan in 1920. toen in het bekende „Getuigenis" wel' de Mormonen, maar niet de Ethischen met name werden genoemd. Ons Calvi nistisch volk is wars van alle onbeljjnd- heid. Ga gedurig ons gebed op, dat op de Asser Synode waarneid e:n recht mogen zegepralen Go de tot eer en onzen Ker ken tot heil. J. van der Kolk. De heer J. van der Kolk, directeur van de Chr. Kweekschool aan de Gal- vanistraat te 's Gravenhhage, is ernstig ongesteld. Sinds September is de heer zaamheden waar te nemen, en thans van der Kolk reeds verhinderd zijn werk heeft zijn ongesteldheid een meer ern stige wending genomen. Ned. instituut van doctorandi in de handelswetenschappen. In een vergadering van ibctoren en doctorandi in de handelsweten schappen, in fiet gebouw uer Ned. Hariaelshoogeschool te Rotterdam ge houden, werd besloten tot de oprich ting van bovengenoemd instituut. Het doel is de behartiging, zoowel in ideëel als in materieel opzicht, van de belangen dezer gegradueerden. Na goedkeuring van de statuten werd het bestuur als volgt samengesteld: C. Visser, voorzitter; Dr. G. A. H. Wie- bols, vice-voorzitter; A. W. Schippers Jzn.; secretaris-penningm., 'Schiedam- scheweg 3, Vlaardingen, te wiens kan tore het bureau der vereeniging is gevestigd; J. Harrath, 2de secretaris; C. de heer; Dr. J. H. Wisseling, en J. v. d. Waals. Bond van Ver. v. Chr. M. en Voorb. Hooger Onderwijs. De Februari-aflevenng der Mede- deelingen van den Bond van Vereeni gingen voor Christelijk Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onderwijs, be vat uitvoerige statistische gegevens be treffende, de aangesloten scholen met daaraan verbonden personeel op 1 Jan. 1926. Uit dit overzicht blijkt, dat op 1 Jan. 1926 bij genoemd onderwijs in vasten dienst waren 384 m.nl. en 56 vr. leerkrachten. (1 Jan. '1925 jresp. 375 en 49) en in tildelijken dienst 143 mnl. en 36 vr. leerkrachten (1 J^- 1925 resp. 140 en 37.,)'Het aantal be ambten bedraagt r jan. ^926 01 (1 Jan. 1925 47.) Na-examen C. V. O. Het na-examen van de Vereeniging voor Chr. Volksonderwijs wordt gehou den te Utrecht op Woensdag 7 April en zoo noodig de volgende dagen. De examen-commissie wordt gevormd door: Voorzitter Prof. Dr. W. J. Aal- ders te Groningen; waarn. voorzitter, K. Brants te Haarlem; leden en plaatsv. leden: Dr. J. F. Beerens te Utrecht, Ds. B. Tichelman te Sche veilingen, Ds. P. J. Molenaar te 's Gravenhage, Ds. H. Visser te Zwolle, Ds. H. Stegesiga te Cothen, P. A. Versluijs te Amsterdam, S. Stemerding te Rotterdam, J. H. Fran ken te Zwolle, G. J. Uit den Boogaard te Utrecht, E. J. van der Eist te Utrecht en G. J. van Zanten te Bussum. Aangifte moet geschieden voor 21 Mirt a.s. bij den secretaris, P. A. Versluijs, directeur der Ned. Herv. Kweekschool, Plantage Middenlaan 21, Amsterdam. Akte Wis- en Natuurkunde. Bij no. 11 van de „Ned. Staatscrt" van 26 eti 27 Febr. geeft het verslag AAN HET ZOEKLICHT. Leiden, 4 Maart 1925. Kleine oorzaken, groote gevolgen. Het amendement Kersten tot af schaffing van het gezantschap heeft neit alleen op politiek gebied grodte verwarring gesticht, maar 'tzou me niet verwonderen als het ook tot ge volg heeft dat de heer -Schaper de lang begeerde Gedeputeerden zetel krijgt. Als de heer Limburg bedankt, zal wel niet een man van rechts worden gekozen en het ligt dus eenigeimate voor de hand, dat dan de heer Schapee een kans krijgt. Jammer voor hem, dat nu zijn eigen vrienden bezig zijn hem den voet dwars te zetten. De Leidsche afd. van de S.D.A.P, wie hei verdriet dat zooveel voorman nen al scheldende op het kapitalisme en jammerende over de ellende van het proletariaat zooveel vette baan tjes inpikken, heeft n.l. ten congresse een voorstel ingediend om samenvoe ging van betrekkingen, die in totaal meer dan f 6000 inkomen geven, te ver bieden. Sommige volksmenners hebben «t*- 'stekend voor zichzelf weten te zorgen en daar wil nu de Leidsche afd. een stokje voor steken. Wordt dit voorstel aangenomen, dan zou de heer Schaper f500 boven de maat komen, tenzij hij bereid zou zijn het Kamerlidmaatschap er aan te geven. Hij heeft echter nog één kans. Als Mr. Limburg een beetje haast maakt en de Staten kiezen gauw een opvolger, dan kan hij nog net binnen zijn voor de roode bui over hem los breekt. OBSERVATOR. tier commissie, die in 1925 geëxami neerd heeft voor de akte M. O. wis- en natuurkunde en lager onderwijs in wis kunde. Geëxamineerd zijn voor: K I (wisk.) 150 cand., gesl. 35 K II (beg. mechanica) 5 cand., gesl. 5 Kill (beg. natuurk.) 10 cand., gesl. 3 KIV (fceg. delfstofk.) 25 cand., gesl. 13 K V (hoogere wisk.) 66 cand., gesl. 32 Wiskunde L. O. 298 cand., gesl. 75 In totaal zijn dus geëxamineerd 554 candidate», van welke 159 hei diploma kreeg of ruim 28 pCt., uat is goed een vierde deel. De klachten der verschillende com missies over onkunde en slechte voor bereiding der candidaten zijn legio. Voor de wiskunde lager onderwijs trok zich 'n vrij ~root aantal candidaten voor het examen terug. Zeer terecht zegt de commmissie In den aanhef merkte de commissie reeds op, dat van de 376 candidaten, die zich hadden aangemeld, 78 candi daten niet opkwamen. Dat is ruim 20 pet. „Waartoe aangifte", vraagt zij, ,ab men tenslotte toch niet komt Dat zich een vrij groot aantal inge schreven candidaten voor h:t bogin terug trekt, komt bij ongeveer alle ex a mens voor. Het is duidelijk, dat dit neerkomt op geldverspilling voor de examencommissies en te overwegen wa •re het volgende: Men late de candidaten bfl inschrq. ring een bepaald bedrag, b.v. f 15 als „waarborg" voor opkomst storten, welk bedrag terug wordt betaald bij hri ein de van het examen. Misschien dat dit lichtvaardig aan melden in deDnesste gevallen kan wor- iden voorkomen. Veeren hoofdkussens een gevaar voor zuigelingen. Nu en dan worden sterfgeval.en ge meld van' zuigelingen. d:e te slapen gelegd zijn met het hoofdje op een week-veeren kuisen. De kinderen ge raakten in een kuil van he: kuisen en konden hun hoofd niet mee.' vrij maken. Zij stierven daardoor den ver stikkingsdood. Moeders, gebruikt dus nooit zachte, weeke hoofdkussen in de bedjes uwer kleinen. Vervang ze door dunne kussens, gevuld me ee- gras of varen. Veeren kussens ,.broe.en' ook te veel aan het hoofdje. De kussens moe ten dun zijn, omdat anders óf het kindje afglijdt, óf de rug krom groeit, GEZONDHEIDSRAAD. TWEEDE LLAD. BINNENLAND. DE KABINETSCRISIS. Nieuwe onderhandelingen gaande? Naar clo Res.bode Verneemt, zijn Maandagmiddag verschillende leden van het bijna geformeerde kabinet- Limburg telegrafisch naar Den Haag opgeroepen, met wie Dinsdag en giste ren besprekingen zijn gehouden. Aan deze besprekingen zouden wel de ka tholieke leden van dit kabinet heb ben deelgenomen, maar niet de chris- telijk-historischen, althans niet de heer Slotemaker de Bruine. Aanvan kelijk was gedacht, dat deze bespre kingen gisteren voorloopig ten einde konden worden gebracht, maar hierin is men niet geslaagd, zoodat de bur gemeester van Heerlen, mi\ Waszink, die gisteravond noodzakelijk in Heer len moest zijn voor het presideeren van een raadsvergadering, gistermor gen telegrafisch mededeeling ge'daan heeft, dat hij gisteravond onmogelijk ie Heerlen aanwezig kon zijn en de raadsvergadering moest worden uitge steld, wijl er voorstellen aan de orde kwamen, die de aanwezigheid van den burgemeester noodzakelijk maakten. In bepaalde kringen ging gisteren bet gerucht, dat, alvorens zou worden overgegaan tot de benoeming van een formateur, gepoogd zou worden of de ze opdracht werkelijk kans van slagen had, wijl, wanneer dit laatste niet het geval was, de opdracht beter achter wege kon blijven. Wie op dit oogenblik de leider is van deze besprekingen en wie deze heeren bij elkaar heeft geroepen, kon het blad niet, althans niet met zekerheid, te weten komen. De parlementaire redacteur van de „Maasbode" zegt uit gode bron verno men te hebben, dat bovenstaand be- rirhx allen grond mist. Het bedanken van Mr. Limburg. De formatie-Limburg, schrijft de Standaard, heeft ten slotte nog tot een resultaat geleid, maar een re sultaat dat te betreuren valt. Mr. Limburg was een der Gedepu teerden van Zuid-Holland en een der beste. Zoo was ieders oordeel, Bij was daar als vertegenwoordiger der Lin kerzijde in het college; gekozen met steun van Rechts. De leider der Vrijzinnig-Democrati sche partij is hem, nadat Mr. Limburg de formatie van een Kabinet in beraad genomen had, geducht te lijf gegaan over het feit, dat hij, hoewel V. D. nochtans aan de formatie van een ex tra-parlementair Kabinet werkte, zon der daarover van te voren met ds partijleiding overleg te hebben ge pleegd. Op dit feit zelf gaan we niet in. Het is een geschil in den boezem der Vrij zinnig-Democratische partij, waarin we ons niet te mengen hebben. Maar het gevolg betreuren we. Mr. Limburg nam zijn ontslag als lid van den V. D. Bond en zal zijn mandaat als lid der Prov. tSaten ter beschiking stellen, waardoor hij van zelf ophoudt lid van Ged. Staten te zijn. Zoo betaalt Zuid-Holland ten slotte de rekening van wat gebroken werd. Chr. Middenstandsraad. De vereeniging van den Chrisrt. Han- deldrijvenden en Industrieelen Mid den stand in Nederland, houdt Woens dag 10 Maart a.s. te Utrecht een bui tengewone algemeene vergadering, ter bespreking van het ontwerp van wet betreffende de verbindendverklaring van Collectieve Arbeidsovereenkom sten. Mr. R, v. Maare te Arnhem heeft schriftelijk bezwaren ingediend tegen het ontwerp van wet zoowel als togen verbindendverklaring in het algemeen Op deze vergadering, die niet voor de pers toegankelijk is, zal de heer v. Maare zijn bezwaren nader uiteenzet ten, terwijl de heer R. K. v. d. Berg van Baarn, secretaris der vereeniging, het standpunt, door het hoofdbestuur ten aanzien van deze materie steeds ingenomen, nader verdedigen zal. Een begrafenis-kwestie. De Burgemeester van Den Haag had afwijzend beschikt op een ver- FEUILLETON. Uit nood en dood gered 10) HOOFDSTUK V. Het paspoort. Eerst vrij laat in den ochtend kwam ik te huis. De 'dragonders, kortelings van de Spaansche grenzen teruggeroe pen, verspreidden zich over het land, waarbij hun uitdrukkelijk gelast werd, de Hugenoten zooveel mogelijk te kwellen; maar Nimes hadden zij nog niet bereikt. De ouderlijke woning binnengetre den, vond. ik daar mijn vader, clie te gen rijn gewoonte niet naar zijn kan toor was gegaan. Hij ging mij te ge- moet en zag mij uitvorschend aan, terwijl mijne moeder, hare handen op mijne schouders leggende, mij medelij dend aanzag. „Mrjn zoon, gij zijt den geheelen nacln uitgebleven." „Bij oom, moeder. Hij lag ziek te bed; de dragonders waren er, en mijn tante verzocht mij hen te beschermen.1 „Gij.deedt wel, daaraan gehoor te geven, mijn jongen" zeide nu mijn va der vriendelijk; „ik hoop, dat de dra gonders geen misbruik van ooms goed heid gemaakt hebben." „Wat zoudt gij zeggen, als zij bij zijn bed den geheelen nacht op hun trom mels geslagen hadden? Zij hebben hem door hun woest getier bijna ge dood, al hunne levensmiddelen heb ben z;ij geplunderd en verbrast, zij ei9chten nog meer mishandelden mijne tapte roofden haar geld weg, braken den kelder open en ledigden daar alles tot den laatsten druppel." Dit bracht ik in één adem uit, ter wijl vader en moeder mij verbaasd en ontsteld aanstaarden. Daarop noodig- de mijn vader mij bedaard uit, plaats te nemen en al het gebeurde van het begin af geregeld te verhalen. Na over weging werd besloten, mijn oom wiens verzwakte krachten geen hervat be zoek der dragonders gedoogden, tegen den avond op een met hooi gevulden huifwagen te vervoeren en hem in ons huis te verbergen, totdat hij veilig over de grenzen kon gebracht worden; „ofschoon dit laatste bezwaarlijk genoeg zal wezen, nu hij zelf zich bij den bisschop verdacht gemaakt heeft" merkte mijn vader aan. Daarna ging mijn vader als gewoon lijk naar het zijde-kantoor, terwijl ik een poos bij mijne moeder bleef, om voor mijn oom een zoldervertrekje te helpen inruimen, waarvan de deur ver borgen kon blijven. Voorts bracht ik Madeleine een kort bezoek, die ik na mijner moeders me dedeeling ov<-r mijn nachtelijk uitblij ven in tranen vond. Na haar met ee nige woorden gerustgesteld te hebben, deed ik haar een kort verslag van liet gebeurde, en volgde daarbij mijns ooms vermaning om het gebeurde niet te donker voor te stellen. Daar Made leine hem mede groote achting en ge negenheid toedroeg, moedigde zij mij aan, hem verder ter zijde te staan, en verheugde zij er zich in, dat ik hem naar ons huis zou brengen. „Wij zijn niet geheel vrij gebleven gedurende uw korte afwezigheid" zei- de zij voorts; „onze avonddienst werd gisteren gestoord pp het oogenblik. dat de vergadering een psalm zong, door eenige kerkbeambten, die op ruwe wij ze ons geboden, op te houden, wijl de hostie zou worden voorbijgedragen." „Uit de stemming waarin zij verkee ren, die 't gezag in handen hebben, is het te voorzien" merkte ik aan, „dat wij eerlang ergere dingen zullen zien gebeuren." Nu keerde ik bemoedigd naar mijn dagelijkschen arbeid terug, en na aan den huiselijke» avonddisch te hebben deelgenomen, begaf ik mij in kalme stemming weer naar mijn oom. Zonder stoornis kwam ik in het na burige stadje aan, en na mijn wagen uit 't gezicht geplaatst te hebben, licht te lk de klink van de deur en 9tapte binnen. Mijn oom en tante waren ge heel alleen in huis, wijl hunne eenige dienstbode naar hare familie was ge gaan. Zij was op zijne sponde gezeten en zijn hoofd rustte op haar schouder. Op tante's blijden uitroep: „Daar is Jacques!" sprak nu mijn oom, mij zijn matte hand toereikende: „Mijn goede jongen, ik dank u voor uw bezoek, en inzonderheid voor uwe hulp ons dezen nacht bewezen." „Gij hebt toch buiten weer geen dra gonders zien ronddwalen, hoop ik?" vroeg mijn tante angstig. „Neen" antwoordde ik, „het schijnt thans overal rustig, maar men weet, niet of zij zullen terugkeeren, zoodat mijn ouders mij gezonden hebben om u van hier te vervoeren; mijn moeder verklaarde geen rust te hebben, voor dat zij u onder haar dak weet." „Mijn be9te jongen, mijn krachten veroorloven mij niet, van hier te gaan' zeide mijn oom. „O. oom, dat kunt gij wel. Ik heb een gemakkelijken huifwagen meege bracht. met hooi voorzien, waarop gij zacht kunt liggen en ik zal u er in dragen." Mijn oom en tante dankten mij innig en na eenige kleine schikkingen werd de woning zorgvuldig gesloten. Voor mijn oom werd een gemakkelijke lig ging in den wagen gespreid, mijn tante nam naast hem plaats, en zoo verlie ten wij onopgemerkt de woning. Ik vernam opgewonden stemmen in de verte en soms een angstig geroep, maar ook deze treurige geluiden ver minderden allengs. Eigenlijk achtte ik onzen tocht niet zonder gevaar en lk duchtte steeds 'n onwelkom oponthoud Naderhand verklaarde mijn tante mij, dat oom al dien tijd biddende had doorgebracht. En wij zijn zeker daar aan ons behoud verschuldigd. Onze God immers is een Hoorder der gebe den: Hij verstaat de verzuchtingen van het bekommerd hart. de smeekin gen van hen die verdrukking lijden. Eerst tegen den ochtend bereikteu wij Nimes. Mijn vader ontving ons, omzichtig rondziende; mijn moeder betoonde den vluchteingen de teeder- ste deelneming. Een verkwikkelijk maal wachtte hen, en na dit genoten te hebben, wa ren zij dankbaar zich naar de voor hen ingerichte schuilplaats te kunnen be geven, die zelfs den kinderen onbe kend was, terwijl de jongste der beide dienstboden naar huis gezonden wa9. Mijn vader deelde mij mede, dat men ook hier eerlang een bezoek der dragonders te wachten had, „en daar uw oom den tocht beter bekomen is dan men had kunnen verwachten" zeide hij, „is het raadzaam, hem zoo spoedig doenlijk over de grenzen to brengen." En nu deelde hij mij zijne plannen daartoe mede, en bepaalde dat, wan neer mijn oom er den volgenden dag toe in staat was, ik hem en mijn tan to naar een veilig oord zou brengen, van waar zij dan onverhinderd verder v den reizen»

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5