NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DINSDAG 2 MAART 1926 TWEEDE BLAD. Wfll DE BLfiDEM ZE6GEM. Les uit België. 't Gaf indertijd een interessant debat tusschen minister Colijn en senator Wibaut, doch het groote publiek trok er zich weinig van aan. De eerste verdedigde de zelfstandig heid der Nederlandsche Bank tegen over de Regeering; de laatste meende, dat de Bank de bevelen der Regeering had op te volgen. Nieuw was deze gedachte niet. De soc.-dem. Belgische bewindvoerders hadden de Belgische Bank tot Staatsbank en aan de Regeering ondergeschikt gemaakt. Deze kon nu zooveel bankpapier in omloop bren gen, ais ze zelf wilde. Doch nu kwam de stabilisatie van de Belgische franc aan de orde en hiervoor bleek een Britsche leeniiig noodzakelijk. De „Bank of Engeland was bereid om aan de uitvoering van het Belgi sche herstelplan mee te werken. Doch 4e directeur Normann stelde niet al- Iten het oordeel van Minister Colijn ep hoogen prijs, hij eischte, dat de Bel gische Bank in de vroegere positie hersteld zou worden; ze mocht geen staatsbank blijven. En de partijgenooLen van den heer Wibaut moesten aan deze voorwaarde voldoen. Leerzaam, zegt onze Rotter d, die les uit België. BINNENLAND. DE KABINETSCRISIS. Waarop de poging van mr. Limburg is afgestuit. Naar de „N.R.Crt." heeft het verschil van meening waarop de poging van mr. Limburg tot vorming van een ka binet is mislukt, zich geopenbaard in een bijeenkomst van de door mr. Lim burg aangezochte heeren een soort van voorloopigen eersten minister raad. Daar toch bleek, dat het de in druk van de katholieke heeren was, dat van het herstel van het gezant schap bij het Vaticaan een kabinets kwestie zou worden gemaakt. Zoover wilden de christelijk-historische hee ren, althans de heer Slotemaker de Bruine, echter niet gaan. Hun gedach te was, dat de minister van buiten- landsche zaken wel een voorstel tot herstel van het gezantschap zoude doen doch dat het kabinet zich van deze poging verder niets zoude aan trekken. De zaak zou ter beslissing aan de Kamer worden overgelaten, zonder dat het kabinet als zoodanig zich door mislukking van de poging tot herstel zou gedeerd achten. Toen de katholieke heeren zich bij deze op vatting niet konden aansluiten, en de christelijk-historische heeren daaraan bleven hechten, viel de geheele com binatie in een in duigen. Nieuwe stappen? In politieke kringen heeft bet „Hbld." de mogelijkheid hooren op peren, dat de Kroon den loop van het Kamerdebat afwachten zou, alvorens verder stappen te doen ter oplossing der crisis. Oogenschijnlijk is het feit, dat de Koningin thans de heeren Idenburg en Cort van der Linden in gehoor ont- vagen heeft, daarmede in strijd, om dat dit reeds zou kunnen wijzen op nieuwe overwegingen der Kroon. Maar daartegenover staat dat de bei de heeren Minister van Staat zijn en als zoodanig van zelf in- aanmerking komen te worden gehoord, zoodat de mogelijkheid van eenig oponthoud tot na het Kamerdebat daarmede niet a priori als buitengesloten moet wor den beschouwd. In politieke kringen zou men dit op onthoud van beteekenis achten, voor zoover het tot eenige verheldering van den politieken toestand zou kunuen medewerken. Weliswaar zal over de voornaamste phasen der crisis die nu voorbij zijn uit den aard der zaak geen opheldering kunnen worden ver kregen, wijl dr. De Visser afwezig is en mr. Limburg geen zitting heeft in de Kamer, bovendien zich op het standpunt stelt, dat zijn besprekingen personen betroffen en geen partijen en dus geen openbaarmaking vergen; maar men verwacht, dat in het Ka merdebat thans de grootste aaudacht zal worden gewijd aan de vraag, of Mgr. Nolens nu „de uiterste noodzaak" aanwezig zal achten of niet. In dit opzicht zou dus kunnen ko men vast te staan, of alsnog een laat ste poging (door een opdracht aan mgr. Nolens) voor een parlemen taire oplossing der crisis zou belmo ren te worden genomen. Het voorstel tot Kamerontbinding. De aandacht van het H. b 1 d. is er op gevestigd, dat het voorstel tot Ka merontbinding, indien het wordt aan genomen, (waarop in poliieke kringen niemand rekent) weer naar de afdee- lingen der Kamer moet worden ge zonden. De afdeelingen moeten dan elk een redacteur kiezen De afdee- lingsredacteuren moeten vervolgens een adres opstellen aan de Kroon en dit adres moet dan weer bij ue Kamer in openbare behandeling komen. Het is niet te verwachten, dat net Kamerdebat door de Regeeiing zal worden bijgewoond, aangezien het de bat over het voorstel buiten de Regee ring omgaat. Anders zou het staan, in dien het voorstel, eenmaal aangeno men, in den vorm van een ontwerp- adres weer in openbare behandeling zou komen. Ket handelsregister. De voorzitter van de Utrechtsche Kamer van Koophandel, afd. Klein bedrijf, maakte in een rede deze on derscheiding: wanneer een midden stander gevraagd wordt, wat het Han delsregister eigenlijk is, dan antwoordt hij: „dat is een ding, waar je veel last van hebt en dat ontzettend veel geld kost". Het doel van die registers is eigen lijk „Het verzamelen en ten dienste van het publiek beschikbaar stellen van verscnillende gegevens welke door het handelsverkeer wenschelijk werden ge acht". Het oordeël van den middenstand en 't wezenlijke doel van de instelling staan hier wel lijnrecht tegen ëlkan- der over. Te merkwaardiger, omdat de middenstand de instelling mede moet bekostigen. Wijst dit oordeel, vraagt de „Maat schappij", dan niet op laakbare on kunde Dit laatste is natuurlijk mogelijk. Maar zou 't ook niet kunnen zijn, dat we hier weer een staaltje hebben van onnoodige ambtenarij De watersnood. Uit Grave werd Zaterdag aan de „N. R. Crt." gemeld, Gok het laatste etmaal is de Maas voor Grave weer ongeveer i c.M. per uur blijven vallen, zoodat de hoogst ge legen punten van de Overasseltsche «uiterwaarden weer boven water zijn ge komen. Blijft de Maas in dit tempo val len, dan zal Zondag de Veears craat te Nederasselt weer boven water komen. En zijn er dan niet te groote gaten in dezen weg geloopen, dan kan het ver keer Maandag weer op de gewone wijze plaats hebben, over dit gedeelte Rijks weg. Vanmorgen ontmoetten wn te Huur- lingsche sluis onder Lunen (gem. Wy- chen) den heer M. H. A. Straater, tech nisch ambtenaar van den rijkswaterstaat te Nijmegen ein belast met het toezicht op den Rijksweg Grave-i\Tijmegen. Deze zeide ons ,dat de nieuwe Huurlingsche sluis niet zal gebouwd worden op de oude plaats (waar nu de noodbrug in den weg ligt), maar meer Oostwaarts, waarheen dan ook de weg moet verlegd worden, wat zeer ten goede zal komen aan het snelverkeer, daar dan de bocht in den weg flauwer wordt. In verband met het gestadig vallen van de Maas, zal men vannacht voor het eerst niet werken, aan den nieuwein dijk bij de doorbraak te Overasselt. Wel zul len vier mannen des nachts de wacht houden. De opzichter van het polderdistrict het Rijk van Nijmegen, de heer Wolters, uit Nederasselt, zeide ons vanmiddag, dat nu alle gevaar voor de Maasdijken in het Rijk van Nijmegen geweken is., maar het er gespannen had met een ge deelte van den bestaanden Maasdijk, even ten westen van het veer de Tem pel. Wel een bewijs, dat dijkverzwaring en verhooging zeer noodig zijn. Op vele plaatsen zagen we het pol- iderwater van Overasselt over den Zee dijk (de scheiding tusschen den polder Over- en Neder-Asselt en den polder Wychen) stroomen. Op den Ruffelsdijk (de scheiding tusschen de polderdistric ten het Rijk van Nijmegen en het Land van Maas en Waal) moet men op steeds meer plaatsen de gemaakte kistingen verhoogen, daar het polderwater nog blijft stijgen. De peilschaal te Grave tee kent thans 10,25 M. plus N.A.P. Later meldde deze correspondent nog De Maas voor deze gemeente blijft voortdurend op regelmatige wijze val len, zoodat er slechts 14 c.M. water meer op de Veerstraat te Nederasselt staat. Van betrouwbare zijde hoorden we vanmorgen, dat boeren uit Batenburg en omstreken tot den heer de Leeuw, dijkgraaf van het polderdistrict „het land van Maas en v/aal" het verzoek gericht hebben, om aan den polder Wy chen niet toe te staan het overtollige polderwater te loozen naar het land van Maas en Waal, en wel op dezen grond, dat men bang is, dat dit stroo- mende polderwater het slib, dat door de overstrooming op de landerijen in het land van Maas en Waal gekomen is er weer af zal spoelen. Onze zegsman vond dit echter geen steekhoudend argument, daar men toch door het meer of minder openen van liet afwateringssluisje in den Ruffels dijk (en loozend op een wetering) de water toevloed zoo kan regelen, dat het polderwater regelmatig door de wetering wegstroomt. De peilschaal te Grave teek&nt thans 10.04 M plus N..A.P. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Woudrichem, A. van Willigen te' Nieuw-Beijerland. Te Iioog- en Leeg kerk, M. C. Slotemaker de Brui ne te Ter kap Ie. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Den Helder, W. J. Velders te Amsterdam. Te Varsseveld, S. van Dijken te Nieuweroord. Te Ab coude (ProcstdijJ te Nieuwer kerk a. d. IJsel, en te Woubrugge, N. Willemse, cand. te Amsterdam. Bedankt: Voor Meliskerke, A. Wijn gaarden te Baarland. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal: Te Vlaardingen, H. Kie viet te Veenendaal en A. Verhagen te Middelburg. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Aangenomen: Naar Twisk, en M-Sr diemblik, H. C. Barthel te Aalsmeer. Bevestiging, Intrede, Afscheid. Ds. L. K. Allaa,rt heeft Zondag afscheid genomen van de Geref. Kerk van Rozenburg met een preuicatie over 1 Cor. 1558, laatste gedeelte. Toespraken werden gehouden tot Jon- gelings- en Jongedochbersvereenigingem, catechisanten, ue bouwcommissie voor het nieuwe kerkgebouw en Ds. W. H. H. Dijkman, Ned. Herv. predikant. Ds. Allaart werd namens de Gemeente en de classis Schiedam toegesproken door den oudsten ouderling J. Westdrjk Hem werd toegezongen Ps. 121:4. Ds. Allaart gaat naar Hillegersberg- Terbregge. Predikant-arts. Ds. K. HendriKs, Ned. Herv. pred. te Thesinge (Gr.), welke 20 April 1906 zijn leeraarsloopbaan begon in dé Ned. Herv. gemeente te Nieuwveen en na Nieuw- veen Akersloot, Surhuisterveen, en Adu- ard gediend te hebben, sinds 17 Fe'or. 1918 te Thesinge staat, die dus binnen kort mag terugzien op een 20-jarig© ambtsbediening, is aan de Rijksuniversi teit te Groningen bevorderd tot arts. Naar wij vernemen, beeft dezelfde tredi ant eenige jaren g Ie. en de a.te Eoeküoude.i M. 0. gexiaalu. Zendeling W. Stade, f Bij de familie nier te lande is bericht ingeKomen van het overlijden van dein heer Willem Stade, zendeling-.e raar N. Z. V., overleden te Gamlaha op Halma- heira. J. Pelser, f Zooals wij gisteren reeds meldden is Zondag te 's Gravenhage in den ouder dom van 61 jaar overleden de heer J. Pelser, in leven hoofd der Marnixschool van de Ned. Herv. gemeente aldaar. De heer Pelser, die in de kringen van het bijzonder onderwijs een zeer be kend man was, werd te 's Gravenhage opgeleid en diende ook gedurende bijna zijn geheele loopbaan het bijzonder on derwijs te 's Gravenhage. Slechts en kele jaien was hij werkzaam buiten de gemeente, n.l. te Voorburg en te Breu- kelen. Achtereeenvolgens was hij hoofd der Mollschool, der Prins Widemschool en sedert 1911 der Marninschool aan de ^Ferdinand Bolstraat. Voorai op het gebied van het zan& onderwijs heeft hij zich verdienstelijk gemaakt. Met Van Zanten heeft hij den bekenden liederenbundel voor de Chr. School uitgegeven; hij was de ziel van de directeurcursussen van den Bond v. Christ. Zangvereenigingen ,van welken bond hij 35 jaren bestuurslid geweest is de laatste twee jaren voorzitter. Van het orgaan „De Loistem" was hij vele jaren hoofdredacteur. Tot de bin ven de herinneringen aan zijn arbeid, behoorea tal van voor de bondsmuziek bewerkte liederen, zoome de twee cantates; de een ter gelegenhid van het zilveren regeeriijgs-jubileum v. H. M. de Koningin en de andere nog niet uitgegeven bestemd voor de vie ring van het 40-jarig bestaan van den Bond van Chr. Zangvereenigingen, dat binnenkort gevierd zal worden. Een Luther-Bijbel ontdekt. De „Neue Berliner Zeitung" meldt, dat te Chemnitz een zeer zeldzame Lutherbijbel ontdekt is. Het goed bewaarde exemplaar is door Hans Lufft in 1534 te Wittenberg ge drukt en de tekst is door Luther van eigenhandig geschreven kantteekeningen voorzien. De bijbel bevat «een opdracht in Lu thers handschrift van Januari 1543. GEMENGD NIEUWS. Het a u 10-0 n g eu k bij Heeren- veen. Omtrent het ongeluk met den auto van den heer Dokter uit Grouw, kunnen wij nog het volgende mededeelen: De echtgenooten van de heeren Dokter en diens zwager, waren op bezoek in Heerenveen. Zij-' zouden 's avonds per auto worden teruggehaald. iBjjiAkkvum is een onbewaakte over weg. Daar komen te ongeveer acht uur dicht achter elkaar twee treinen uit Leeuwarden. De eerste is een snel trein, de tweede een bominellrein, die in Akkrum stopt. Men vermoedt, dat de heeren den trein voor den bommel- trein hebben aangezien, en erop re kenden, dat deze te Akkrum zou stop pen. Dit was echter niet he: geval. De sneltrein is met volle vaart op den auto geloopen. De auto werd geheel vernield. De béide lijken werden geheel ver minkt aan den kant van den weg ge vonden. Eerst te halt 'twaalf bereik.e de da mes het entzettendé bericht van het ongeluk, dat haar echtgenooten was overkomen. De oorzaak van het ongeluk is ver moedelijk mede nog te wijten aan den dichten mist, waardoor de beide hee ren den trein niet gezien zouden heb ben. V e c h t p a r t ij te Amersfoort. Zondagnacht te vijt uur had in de Krommestraat te Aersfoort een ern stige vechtpartij plaats, waarbij zekere V., die dronken \a.i een danspartij uit Café Odeon kwam, den bejaarden S. ernstige hoofdwonden toebracht iret een fietspomp. V. verzette zich hevng vegen zijn arrestatie, maar werd toch meegenomen r.aar i e. hoofdbureau van politie, waar proces-verbaal tegen hem werd opgemaakt. Met twee vrouwen getrouwd. Een allerzondelingst geval heeft zich te Den Haag voorgedaan, indertijd vroeg een vrouw tegen haar man scheiding van tafel en bed, en ver kreeg die ook. Daarna vroeg deze man tegen zijn vrouw echtscheiding, en verkreeg die eveneens, blijkbaar bij verstek. Het echtsche.dingsvonnis werd ook door een deurwaarder aan de vrouw beteekend, maar niet op de goede manier. Althans zij kréég er toen geen kennis van. Niettemin werd dit echtscheidings- Rechten en plichten van wielrijders. Rechts houden is plicht. Alleen links inhalen is geoorloofd en veilig. Rijd een hoek naar links in een grooten boog, die naar rechts in een kleinen. Snijd nimmer „het hoekje af". Op een kruispunt heeft „rechts" voorrang. GEZONDHEIDSRAAD. vonnis in de registers van den Bur gerlijke Stand ingeschreven, en "het huwelijk dus werkelijk ontbonden. Sedert zijn ongeveer vijt jaar ver- loopen. De vrouw hoort van de echt scheiding en komt met een „request civTél" (een buitengewoon rechtsmid del) "tegen dat vonnis op, en krijgt het ook inderdaad vernietigd. Dus her leeft weer het oude tafel- en bed-schei- dingsvonnis, dat het huwelijk, gelijk bekend is, in stand laat. Maarin die vijf jaar is de man met een andere vrouw getrouwd en wei volko men wettig, want hij was toen officieel gescheiden. En nu voelt men wel, dat het moreel niet aangaat, om een wet tig gesloten huwelijk, waar stellig de tweede vrouw, en misschien zelfs ook wel de man, te goeder trouw bij ge weest zijn, en waar misschien zelfs wel kinderen uit geboren zijn, achter af nietig te gaan verklaren op grond van een formeele fout bij een exploit van beteekening. Wettelijk is zulk een nietigverklaring wel mogelijk. Zoodat deze man voor net oogen- blik in het bezit is van twee wettige vrouwen. Weer een mijnongeval. In de mijn „Laura en Vereeniging" te Eygelshoven, is Zaterdagmiddag de 47-jarige mijnwerker Brinkman uit Rimburg door vallend gesteente ge troffen en gedood. De overledene was weduwnaar en vader van 4 kinderen. Door de tram overreden. Op den Scheveningschen Weg bij de Duinstraat is het 8-jarig jongetje M. v. B. uit de Keizerstraat door een wagen van lijn 8 overreden. De linker voet van het ventje werd verbrijzeld, De Geneesk. Dienst bracht hem naar het zièkerihuis. Een prettig familielid. Terwijl zekere de M., koopman te BiezelinglTin den loop der vorige week zich voor zaken naar Rotterdam had begeven, ontdekte hij 's avonds bij zijn thuiskomst, dat zijn paard en wagen was verdwenen, uit een op zijn erf staande schuur, welke hij met een slot had afgesloten. Den anderen clag zich naar Goes begevende, bleek bij informaties, dat een bij hem inwonena familielid den vofigen dag aldaar paard en wagen te koop had aange boden voor f 30L). welke koop even wel niet was doorgegaan. Tevens bleek dat de - bestuurder met paard en wa gen in de richting Middelburg was vertrokken. Nadat de commissaris an politie aldaar met een en ander in kennis was gesteld, bleek al spoedig, dat het familielid, den wagen en hei paard te Middelburg had gesta d. en eveneens te koop had aangeboden. Des avonds werd hij aangehouden en overgebracht naar Kapelle. Hij is ter beschikking van de justitie ge^.e.d. Een massa-moordenaar, Toen men dezer dagen bij de fa. Gebr. de Ruiter te Veenendaal, grossiers in lompen enz. naar hun kippen wilde gaan kijken, gelegen achter de pak huizen. vond men vele kippen ver spreid en dood bij de hokken liggen. Bij nader onderzoek werd cle dader op heeievdaad betrapt, ter,.ij, hii nog me: ijn luguber werk bez g was. Een magere zwarte hond had, toen men de zaak eens kalm kon overzien, ruim 80 kippen van het leven be roofd. Deze nie: alle dag voorkomende zaakj is in handen gesteld van de politie en men weet reeds den eige naar van dezen bloeddorstigen massa moordenaar. Gashouder ontploft. Vól gens een bericht uit Posen is daar een gashouder ontploft, waardoor ver schillende personen min of meer ern stig werden gekwetst. 42 personen lie pen verwondingen van lichten aard op, doordat zij getroffen werden do ir glasscherven van springende ruiten. FEUILLETON. Uit nood en dood gered 8), Op hetzelfde oogenhlik klonk er luid hoefgetrappel, vermengd met het ram melen van sporen en wapenen. Met den uitroep: „Wat is dat?" ijlde tante Dorothea, naar het raam, en het gor dijn wegschuivende, riep zij: „O, hoet schoon! Zie eens, Jacques!" Het was inderdaad een schoon ge zicht, die troep krijgers met hunne schitterende wapenen en harnassen, zoo fier op hunne krachtige rossen ge zeten, terwijl de grond dreunde bij hun marsch. Een aantal kinderen, door dit tafereel bekoord, stroomde juichend en hunne, mutsen zwaaiend, toe. Maar toen ik die mannen in het bar- •sche gelaat zag, met diepe litteekens bedekt, en hun gefronste wenkbrau wen en grimmigen blik gewaarwerd, begreep ik, dat zij in vredestijd even zeer te duchten waren als op 't slag veld. Toen zij voorbijgetrokken waren, nam ik plaats bij mijn oom; hij scheen de handen gevouwen, te sluimeren. Mijne tante zorgde inmiddels beneden voor zijn middagmaal', en het was nu *00 stil in huis, dat men niets dan het eentonig getik der hangklok hoorde. Opeens vernam ik het geluid van ruwe stemmen en zware voetstappen, die naderden, en weldra werd er zoo hard op de deur gebonsd, dat zij be zweken zou zijn, als zij niet van zwaar eikenhout gemaakt ware geweest. Toen de deur geopend \Verd, hoorde ik mijn tante een kreet van schrik slaken, en daarna een vreese-lijk ge stommel en geschuifel. E11 over de trapleuning gebogen, zag ik tot 42 dragonders achtereenvolgens de deur binnenkomen; het huis, slechts van middelmatige grootte, kon hun nauwe lijks voldoende ruimte bieden. Noch tans droingen zij, elkander stootende en dringende, naar binnen, terwijl zij oder vreeselijke vloeken en verwen- schingen om strijd riepen: „Hola, bier! Geef ons te eten! Geef ons te drinken!' „Goede heeren, een oogenb/ik ge duld! Wij zullen ons haasten u te ge rieven" riep mijne tante, ten hoogste ontsteld. „Naar Jericho met uw geduld! Wij wachten op niemand. Ik neem dit hoen voor mij" sprak er een, terwijl hij het voor den zieke bestemde mid dagmaal greep en riep: „Maak er nog een paar dozijn van gereed kook al wat gij in den kippenloop voorhanden hebt, of ik zal u zelve in den ketel stoppen." „Ik eisch mijn deel van dit hoen" sprak er een. „Laat het hem maar" riep een an der; „hij heeft toch reeds de Deste stukken er af. Kom, wees nu eens vlug, mevrouw! Waar zijn de kelder sleutels?" „Ik kan ze niet vinden, goede hee ren" antwoordde de arme vrouw, van schrik verbijsterd. „Dan zullen wij de deur wel open breken. Hier zijn hammen! Ha., ham is goed! Nu het vuur opge stookt om ze te koken." „Neen, snijd ze aan stukken en roos ter ze" sprak een ander, „koken duurt te lang. Brood! Waar is het brood? 'Waar is de oven Als hij maar groot genoeg was, zouden wy er u in schuiven. Ha, ha, wat vind ik hiér? Een zak met geld!" „Deelen, deelen!" riepen nu een aan tal stemmen. „Het behoort mij, ik heb het gevon den" krijschte de eerste, en toen raak ten zij handgemeen., enkelen raakten onder den voet en werden gewond, de geldbuidel werd den vinder ont rukt, zoodat de inhoud op den vloer gestrooid werd, en daarop tuimelden zij over elkander heen, om al lachend cn vloekend er van op te strijken. An deren doorzochten de kasten en ver dere bergplaatsen, en eenigen braken de kelderdeur open en begonnen te drinken. Buiten mij zelve van schrik en ont zetting, snelde ik naar m'n oom terug, en bemerkte tot mijn blijde verwon dering, dat hij in een vasten slaap ge raakt was. Uit het raam ziende, zag ik mijne tante, verbijsterd van angst 't pluim gedierte opvangend, waarmede de dragonders haar nu eens hielpen, dan weder hinderden, terwijl z« het uit schaterden, als een hen hun over het hoofd vloog. De dieren waren echter spoedig opgevangen en geplukt, en eenigen werden terstond egbraden of gekookt, al naar zij het bevolen had den. En toen alles zoo goed mogelijk voor het feest gereed was twee of drie vuren waren bij het gewone aan gelegd, sprak een hunner: „Laat ons den tijd korten met een weinig goede muziek" en hij begon terstond op een trom te lsaan. „Harder! Harder!" schreeuwden zijn kameraden. „Een koor van trommen!" Hoe zij er zooveel bijeen hadden, be grijp ik niet, maar zeker was het hun voornemen, ons er mede te kwellen, want een zes- of achttal werden om de schouders gehangen en men begon er op te slaan, roepende: „Nu een toer door het huis!" „Het kost zeker mijn oom het leven!' dacht ik, angstig over hem heen gebo gen. Maar zijn ademhaling, ofschoon zwak, bleef regelmatig, en mocht zijn slaap ongestoord blijven, dan zou het tot zijn herstelling kunnen zijn. Maar helaas, daar hoorde ik onder een zacht tromgeroffel, als een nade rend onweer, de dragonders de trap opkomen, en nu ging het in optocht van de eene kamer in de andere en was men spoedig aan die van mijn oom verschenen. Toen zij er een blik in geslagen had den, riepen zij juichend uit: „Ah! v la notre ami! Hier is hij, dien wfj zoch ten, en voor wien wij de reveille zullen slaan." En nadat zij zich om zijn le gerstede geschaard hadden, roerden zij, zonder zich in 't minst aan mijn© waarschuwende teekenen te storen mijn stem had onmogelijk verstaan kunnen worden, hunne trommen met een geweld, dat het bijna een doo- de had kunnen doen ontwaken. Geen wonder dus, dat mijn oom uit zijn slaap opschrikt© en zich in een benauwden droom waande. Vergeef9 bewooog hij de lippen, vergeefs strekt© hij de handen van den een naar den ander uit; hoe meer zijne ontsteltenis toenam, hoe meer geweld zij maakten. Te midden van het oorverdoovend ge raas verscheen mijn tante, wier kloek heid en tegenwoordigheid van geest ik ditmaal niet genoeg kon bewonderen; met een glimlachend gebaar en be leefde noodiging beduidde zij hun, dat hun maaltijd gereed was. [W.ordl eervol ff d). J

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5