NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 26 FEBRUARI 1926 Zwerverslot. Op den Bos- echerweg langs de Maas bij Maas tricht werd een 65-jarige zwerver zwaar ziek langs den weg gevonden. De man iwerd naar Calvariëaiberg overgebracht waar hij spoedig overleed. Hi] bleek aan een nartaandoening te lijden. Lifk ge v o n*d e n. —"Nabil 'de sluis van den Oud-Glymespolder is giste ren het voor een üeei in staat van ontbinding verkeerende lijk gevonden van een naar schattmg'14-jarig meisje. !Vermoedeli[k: heeft men hier te doen met Tiet stoffelijk overschot van Grietje iFranken, afkomstig uit Poortvliet, wel ke bij het bekende auto-ongeluk op veer om het leven kwam en naar 29 December j.l. aan het Thoolsche wier lijk tot dusverre vruchteloos ge tocht werd. Snugger dan snugger. De IChinees Lie Bdau Ting, die te Soera- baja was aangehouden, verdacht van verduistering, zou op transport wor den gesteld naar Malang onder ge leide van een hoofdagent. De Chinees stélde voor de reis per auto te maken,waarmee de hoofd agent accoord ging. Nauwelijks onder weg, maakte hij' den hoofdagent op merkzaam op 'het waggelen van een der voorwielen en bood aan, een an dere auto te zoeken. Ook hiermee ging de hoofdagent accoord, doch de slim me Chinees maakte van het gestelde vertrouwen gebruik om spoorloos te verdwijnen; de hoofdagent zit ten minste nog op zijn terugkomst te /wachten. Tegen den hoofdagent zal nu een gerechtelijke vervolging worden inge steld, wegens het door onachtzaamheid laten ontsnappen van een gevangene. Zijn onachtzaamheid zal hem waar schijnlijk wel zijn baantje kosten. Meisje in brand geraakt. Gisterochtend te ongeveer acht uur is in een perceel aan de Ternootstraat te 's-Gravenhage een 7-jarig meisje in brand geraakt, doordat zij den thee pot had omgetrokken. De kleine bekwam ernstige brand wonden aan beide beenen en het on derlichaam. Zij wérd ter plaatse door den geneeskundigen dienst verbonden. Geheime d i s t i 11 ee r d e r ij Dinsdag werd voor de Rechtbank te Maastricht behandeld de zaak tegen den oud-distillateur J. M. H., in wiens beheer 't vorige jaar; in begin Maart een geheime distilleerderij werd ont dekt, in het huis van zijn zwager, den heer H. Men herinnert zich nog wel. dat in een kelder van die woning een ge deelte door een muur was afgescnoten, waarin een volledige distilleerketel was opgericht. De toegang was gemaakt door den vloer van een bovengelegen kamer, kunstig gedekt door een luik, waaromheen een kleerkast was ge bouwd. Die geheime distilleerderij was door de fiscus ontdekt doordat ambte naren uit een keldergat door een roos ter bedekt, dampen zagen opstijgen die naar alcohol roken. Alles wat in die kelder was gevonden, was opge steld voor de tafel van de rechtbank, een zestal ledige vaten incluis. Aan bekl. was ten laste gelegd: le. iHet in gisting brengen van suikerhou dende vloeistot (glucose); 2e. Het voor handen hebben van een distilleertoe- stel; 3e. Het afstoken der vloeistof. Terzake van het eerste feit luidde de eisch flOUO boete; terzake van het tweede feit werd drie maanden gevangenisstraf geëischt en terzake van het derde 'één 'jaar gevangenis straf. D o o d e 1 ij k o n g e 1 u k. Te S wal men gerhakte gistermorgen de 16-ja- rige arbeider Flapper uit Roermond in een glassliiperij aldaar tusschen de drijfriemen. Hij werd totaal vermor zeld. Lijk aangespoeld. Nabij de Amerikasteiger te Hoek van Holland is een lijk aangespoeld, vermoedelijk dat van den 35-jarigen matroos 'Roeth, die in Januari van de sleep boot Hudson is overboord geslagen. Slordige handelwijze. De landbouwer S. te Voorst deed bij de politie aangifte, dat hij een enveloppe met ongeveer f 87 vermiste, meldt de „Zutph. Courant". ^Vat was het ge val? 5 De melkrijder, die de melkbussen van en naar de fabriek brengt, neemt op geregelde tijden van de fabriek de gelden mee, gesloten in een enve loppe, om deze gelden, zijnde de op brengst der geleverde melk van een zekeren termijn tegelijk met het teru£ brengen der bussen bij' den boer af te geven. Aangezien vele boerderijen vaak een eindje van den weg afstaan, was het de gewoonte van den melkrijder de /enveloppen met het geld onder de bus té leggen. Bij1 het ophalen dei- bussen vond men dan op den grond liggen een enveloppe met de duiten. De heer S. heeft ze ditmaal echter niet „gevonden" en zeer waarschijn lijk heeft zich een ander over het be drag ontfermt. De gemeenteveldwach ter aldaar heeft de zaak in handen. Schipbrug aangevaren. Dinsdagavond is de schipbrug te De venter aangevaren door een tweetal schepen, de .,Eben Haëzer" u i Ooster beek en de Linquenda" uit Zwartsluis die, naast eükaar gemeerd, siroomai voeren en waarvoor de brug was open- edraaici om ze door te laten. Zoowel et b ruggedeelte aan den Worpkant als aan de stadszijde werden bescha digd. De schade wordt op ruim f 1010 geschat. Ook de ,,Linquenda" kreeg eenige avejij, terwijl een roeiboot van Üat' schi zonk. Het brug verkeer was gedurende korten tijd gestremd. Verdronken. Te Malden bij [Nijmegen is het 1 Va-jarig kind van Jtekeren G. P. in een onbewaakt oogen- blik in een waschkuip gevallen en verdronken. Inbraken te Amsterdam. Inbrekers hebben hun slag geslagen in een modemagazijn in de le Con- stantijn Huygensstraat te Amsterdam. Daar is een groote partij mode-ar tikelen als dames- en lieerenparapluies, sokken, kousen, slobkousen, regenjas sen en overhemden ontvreemd. Ook heeft men zich toegangver schaft tot een perceel in de le flel- mersstraat. Hier werd alles overhoop gehaald, doch er wordt niets vermist. Uit een kantoor aan de Ceintuur baan is een ijzeren geldkistje ont vreemd, inhoudende vier spaarbank boekjes, waarop een bedrag van f 13 stond, eenige familiepapieren en een sigarenkistje, dat f 127 inhield. Dure bezuiniging. Vanwege de „bezuiniging" dus lezen wij in het H d b 1is bij de belastingen sinds eenigen tijd de dubbele waar schuwing (waarschuwing plus aanma ning) door een enkele vervangen. 'Welke onaangename en dure gevolgen dat echter voor den belas tingschuldige kan hebben, beeft schrij ver dezes nu binnen enkele maanden reeds tweemaal ondervonden. Immers, reeds tweemaal is het hem nu al ge beurd, dat hij plotseling een dwangbe vel ontving kosten f 4.50 zonder dat een aanmaning was voorafgegaan. Klaagt men daarover, dan krijgt men ten antwoord: In onze" boeken staat aangeteekend dat op den zooveelsten een aanmaning aan u is verzonden. Dat zal dan wel .zoo wezen, maar ver zenden en ontvangen is niet synoniem gelijk wij, vermoedelijk door slordig heid van de post, nu reeds tweemaal hebben ondervonden. Hetgeen ons 2- maal f4.50 kost. Vroeger zal zoo iets óók wel eens zijn voorgekomen, maai' dan kreeg men toch allicht óf de waarschuwing óf Je aanmaning. En was dan aan het ver vallen van den termijn herinnerd. Nu echter krijgt men, tegenvolge van het samensmelten der twee waarschu wingsinstanties, door zoo'n postzonde onmiddellijk een dwangbevel op zijn dak. Dat dit ons in zoo korten tijd nu reeds tweemaal is--overkomen, doet ons vermoeden dat wij wel niet de eenigen zijn die de gevolgen van deze „bezuiniging"' -op detze wijze moeten bekostigen. Zou men de aanmaningen althans niet aangeteekend behoorente verzenden, opdat men zeker zij, dat ze de belastingschuldigen bereiken? Zooals het nu, blijkens onze eigen ervaring, kan gaan, is de belastingbe taler niet gevrijwaard voor feitelijke onrechten. UIT DE OMGEVING. WOUBRÜÜOE. In de stichtelijke bijeenkomst ter herdenking aan het 25-jarig bestaan der Chr .Jongelingsvereeniging „Obad- ia" gaf de voorzitter, J. J." A. Schijff, het volgend historisch overzicht: Met gemengde gevoelens van vreugd en dank, aldus spr., gedenken wij dit zilveren feest en wij stellen het op prijs, dat velen met hun vereeniging medeleefden en alles in het werk was gesteld, om deze heuchelnke gebeurte nis op feestelijke wijze te herdenken en bovenal denken wij God, dat er nog vele_ jongemannen hier zrjrq wier lust het is Gods Woord te onderzoeken, om kracht daaruit te putten voor hun le ven. Om een juisten blik tsrug te slaan, had spn nauwkeurig het archief der vereeniging nagezien, daarin had hij op gemerkt, dat de poging tot oprichting idriemaal was mislukt doordat er geen animo genoeg voor was. Doch mede door de bemoeiing van Ds. L? Grand kwam den iaden Maart 1901 deze tot stand, waaraan Dirk Wittebol Wzn. steeds gearbeid had. Een reglement uit Hoenderloo, waar Ds. Le Grand had gestaan, werd als leidraad genomen; de keus moest gedaan worden'omtrent den naam der vereeni ging. „Timotheus" kon niet. daar de Chr jongelingsvereenigïng op Geref. Grond slag alhier dezen naam reeds van 1884 droeg. Besloten werd den naam van „Obad ja" te voeren. In de tweede gehouden vergadering kwam een welkomstgroet van de zus ter vereeniging „Timotheus" alhier in, welke met een dankbetuiging werd be antwoord, en steeds bleef al die jaren de verhouding tusschen beide vereeni- gingen naar wensch en zonden steeds beide hunne afgevaardigden naar elkaar. De onderwerpen op ae vergaderingen waren vooreerst de Bijbelbesprekin'gen, alsmede onderwerpen tot bevordering van de kennis der vaderlandsche- ein kerkgeschiedenis en van het maatschap pelijk leven, en voor de leien en begun stigers werd de bibliotheek opengesteld. Deze bibliotheek was reeds aanwezig vóór de oprichting der Jongelincs-Ver- eeniging. Deze was bijeenverzameld door wijlen burgemeester A. L. Wichers, den hooggeachten bij velen hier nog beken den ijveraar voor Chr. lectuur. Deze gaf zelf alle weken boeken ter lezing uit, welke in zijn tuinkamer aanwezig waren, trouw bijgestaan door den ouden heer P. de Beer. De tweede bibliotheek in ons dorp was van de Jongelings-Vereeniging Ta- metheus", waarvan de veldwachter reeds jaren bibliothecaris was; zoo kon men te kust en te keur wekelijks Chr. boeken halen èn bij burgemeester en bij veldwachter, het was toen een goede opgewekte tijd in ons dorp. (Verslagg.) Wat de plaatsen der samenkomsten betreft zegt spr., dan heeft „Obadja" een zwervend leven geleid. Na twee ja ren moesten wij de Hervormde Consis torie verlaten, daar het lokaal op den vergaderavond voor ander doel mo-:st gebruikt; in 1903 trokken wij naar het het oude liuis tevoren bewoond door den ouden Joh. van der Boon. In 1905 werd dit afgebroken en trokken wij naar het huis nu bewoond door Mejuf- de Wed. Timmer, doch door bemiddeling van wethouder Jan van Dam, kregen wri in 1906 een ruimer lokaal, een leeg staand vain de openbare school. Hier bleven wij tot 1918, toen wij hals over kop, nog des avonds, ons meubilair moes ten overdragen, naai' een ongezellige koude kamér, achter de woning van Dirk Bergman. Het werd teen een lij densperiode; het gemeentebestuur had ons de huur opgezegd, maar dit gaf ze ker den stoot dat een jarenlange wensch werd vervuld en in 1922 „Immanuël" verrees, waar we niet uitgejaagd zullen worden. Zooals bij alle J.-V., wisselt het leden tal1 steeds; jongeren komen, ouderen gaan. Niet één van de oprichters is meer lid. Als Eere-Voorzitter hebben gefun geerd Ds. Le Grand van 19011908; Ds. van Ingen 1909—1912. Ds. Ekering 19131915. Ds. v. d. Wal 19171918. Ds. Mepers 1919—1923 en Ds. Kijne nu. Spr. zegt: Hier past ons in het open baar een woord van dank uit te spreken aan onzen eerevoorzitter, die zoo weke lijks met ons meeleeft en met zijn ken nis ons ten dienste staat. Als voorzitters hebben in dit tijdperk gefungeerd D. Wittebol Zz. 19011908. C. Anker 19081910. C. Vrolijk 1910 1915. C. Verweij 19151920. Jb. An ker 19201924 en spreker van dezen avond tot heden. Het ledental wisselde van 34 tot 10, thans bedraagt het 20 leden, een aantal, dat zeker wel verdubbeld kon worden. Tot oprichting van de Chr. Jongelings- véreeniging te Hcogmalde en de Chr. zangvereeniging alhier heeft „Obadja" het initiatief genomen, alsmede tot de knapenvereeniging. Spr. zegt alles nu naar buiten gemeld te hebben. De eeuwigheid zal het open baren, welk nut „Obadja" voor het zie- leleven heeft afgeworpen. Spr. eindigde met den wensch, dat nog vele jonge mannen zich mogen scnaren onder hun banier, die luidt: „Ik schaam mij het Evangelie van Chris tus niet, het is een kracht Gods tot zaligheid". Onder leiding van den eere-voorz. Ds. Joh. Kijne, hield de Chr. Jong. Ver. „Obadja" haar feestavond ter herinne ring aan het 25-jarig bestaan. Met het zingen van Psalm 68:10 en gebed opende de voorzitter deze ver gadering en las daarna Psalm 103. Er was reden tot blijdschap en in dien toon sprak dan ook spr. zijn ope ningswoord. 1 I livi liet programma deel1 veel verwachten. De secretaris-penningmeester en bi bliothecaris lazen hun verslagen en in alles was reden'tot dank. H. Angenent gaf een opstel, getiteld: „Herfstbespiegeiingen", dat met aan dacht werd gevolgd, waarop met tus- schenpoozen de voordrachten kwamen. I. van D. Brunt: „De drie sterren" 2. van C. Slingerlanat, meer humoris tisch: ,,'t Is erg met de dienstmeiden". 3. C. Brunt: Tante Jet tijdens de Mobi lisatie. Ook aan samenspraken ontbrak het niet. Een vijftal werden ten gehoore gebracht, en getuigd mag worcien, de jongens hadden er werk van gemaakt, zoowel voor het eerste als het tweede. En wat den avond, voor velen aan trekkelijk maakte? Het' waren de tableau's, een drietal: 1. „Eliëzer en Rebekka", de ontmoeting aan de wa terput. 2. „Ester en Ahasveros" en 3. de bekende plaatjes „Rots der eeuwen" Hier past een woord van dank aan de hoeren Buntsma en Zandstra voor het geen zij weder te aanschouwen gavein. Tijdens de tableau's zongen eenige meisjes op een afstand in het lokaal toe passelijke liederen. De feest vergadering had een zeer waardig slot. Ds. Joh. Kijne droeg het schoone vers van Ten Cate voor, ge titeld: „Christus Remunerator" en sloot het samenzijn met dankzegging. NOORDWIJK. B. en W. stellen den Raad voor in zijn Dinsdag te houden vergadering over te gaan tot invoering eener logeer- gastenbelastin'g op een tarief van 25 cent per dag en per persoon met een maximum van f 1 per gezin. Kinderen beneden 15 jaar zijn vrij. Indien het verblijf korter duurt djai 7 dagen, is geen belasting verschuldigd. NOORDWIJK AAN ZEE. De collecte, welke in de Ned. Her vormde Kerk alhier is gehouden voor den Watersnood heeft f 166 opgebracht. Deze week viel' in de Schoolstraat een wagen een z.g. gierbak om, Gelukkig was het voertuig leeg; de voer man bekwam geen letsel Een muurtje waarop een ijzer hek stond, werd nogal vernield, zooclat vernieuwing noodig was Gistermorgen viel Weer zulk een voer tuig om, doch nu in den Binnenweg, waar niets vernield werd en de voer man er eveneens goed afkwam. Als bijzonderheid zij vermeld, dat Dinsdag in het hoenderpark „Hoog Waak" alhier, de eerste kuikens zijn uit gekomen, en wel 79 van de 110 eieren. We wenschen dën eigenaar wel suc ces, want de beestjes zullen in dezen tijd wel bijzpndepe zorg noodig hebben. Predikbeurten, Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. Voorsteeg van Kat wijk aan Zee. Nam. 5 uur, Ds. Mulder van Zoeterwoude. Geref. Kerk. Vootm. 10 en nam. 5 uur, Ds. Koers. Gisteravond sprak op uitnoodigiiig der Chr. Jong. Vereen. „Volg Mp" in dé Ned. Iierv. Kerk Ds. Fortgens van Voorschoten over liet onderwerp: „Het beste wapen". Zijn Eerw. koos als uitgangspunt Ef. 3 vers 17: „opdat Christus door het geloof in uwe. harten wone". Spr. wees telkens op dat voor den Christen beste wapen, vooral ook voor de jonge mannen, opdat ze niet worden verleid en staande blijven in de wereld. Telkens werd ook hét versph'il geteekend als dat wapen ontbreekt of wel aan wezig is. Het gebed tot God, het ootmoedig gebed, dat leert vragen in ootmoed: „Heere, wat wilt Gij, dat ik deen zal?" Dat gebed moet gekend worden, opdat Christus door het geloof wone 'in uwe harten. Dat geloof schenkt dan levensmoed en stervenskracht. Levensmoed, omdat dan de zorgen niet wegblijven, want 't zal zijn op de bergen en in de dalen, dan toch moe dig voorwaarts door 't geloof en Chris tus in 't hart. En ook stervenskracht, dat een lijder ka,11 doen ontslapen in volle vrede dat is in Gods kracht de laatste vijand overwinnen, geloovende het eeuwige le ven door Jezu3 bereid in Zijn ge meenschap mcejubelend het nieuwe lied in het nieuwe Jeruzalem in het koor der verlosten. Deze bijeenkomst werd op de gebrui kelijke manier door spr. geopend en gesloten. Met onverdeelde aandacht werd door velen deze rede beluisterd. RIJN8bURa. Voor de vereeniging tot bestrijding der Tuberculose te katwijk en Omstre ken hield gister in de zaal van Con cordia alhier, Dr. Blanken, geneesheer- directeur van het Chr. Sanatorium te Harderwijk een rede, over de tuberculo- se-bestrijiding. Spr. werd ingeleid door Dr. J. Hue- ting van Katwijk aan den Rijn. Ï11 een uitvoerige rede zette Dr. Blan ken uiteen, wat ter bestrijding dezer noodlottige volksziekte wordt gedaan en moet worden, „waarbjj spr. behandelde de ontwikkeling en voortschrijding der ziekte, de besmetting, de invloed van zon en licht en luent. .en van soede voeding. Op onderhoudende wijze mocht het spr. gelukken eenige Uren de aandacht van zün weinig tadriik gehoar 'ti bo 1- en, en wel mag worden aangenomen, dat Dr. Hueting aller tolk was, toen hij spr. daarvoor harteljjken "dank bracht. Land- en Tuinbouw. DE ZETEL VAN BLOEMBOLLEN CULTUUR. Haarlem of Hillegom? Men schrijft tiit Hillegom aan de „L. Crt.": De actie, die te Haarlem op initia tief van de Vereeniging voor Vreem- delingeverkeer gevoerd wordt om den zetel en de beurs van de Alge- meene Vereeniging voor Bloembollen cultuur te Haarlem te behouden, wordt door de bloembollenbandelaren en de kweekers met eenige, doch niet al te groote belangstelling gevolgd. Ten behoeve van een centraal gebouw en een beurs te Hillegom is f 150.000 aangeboden terwijl de ontbrekende f 100.000 op zeer billijke voorwaarden geleend zullen worden. Het Hillegom- sche plan beeft alzoö een kwart mil- lioen ter beschikking, en waar de voorzitter der Algemeene Vereeniging de heer Krelage, in":cle laatste jaar vergadering nog zei: het gaat om „Hil legom of niets", maken de voorstan ders van Hillegom zich. niet bevreesd voor de Haarleinsche actie. Haarlem immers beeft het vak niet achter zich; Haarlem kan zich alleen op traditie beroepen en schermt met bet woord Bloemenstad. Daarin ziet de handelaar en de kweeker niet anders dan een fictie. Met bet gemeentebestuur van Hille gom, den Bond van Bloembollenhan- delaren en het kapitaal achter zich, is de vakman voor actie van Haar- lemsche winkeliers en caféhouders niet beducht. Slechts wanneer de gemeente Haar lem zich liet verleiden om tegen Hil legom met zijn kwart millioen op te bieden werd de kans voor Hillegom een weinig bedreigd. Niet meer dan een weinig echter, want de Bond van Bloembollenbandelaren is een organi satie, die haar zin weet door te zetten Bij den verhuur van kamertjes met telefoon in de te stichten beurs te Hillegom, is zoo veelvuldig ingeschre ven dat de rente van het te leenen ka pitaal zeer ruim gedekt is. RECHTZAKEN. KANTONGERECHT LEIDEN. Voor de openbare zitting staan op de rol 17 zaken, geene voor niet-open- baar. W. F., te L e i d e n, niet versche nen, heeft geweigerd, aan den R. v. A. inlichtingen te verschaffen. Gehooi d wordt als getuige de Ambtenaar J. M. H. Horrikx, die bevestigt, dat be klaagde weigerde de namen van zijn werkgevers te noemen. Eisch f 10 boe- J. v. L., te L e i d e n, is ten laste te of 5 dagen hechtenis, gelegd, dat hij voor een werknemer niet zou geplakt hebben. Getuige Gos- linga bevestigt een en ander, waarna de nachtwaker v. d. Lugt werd ge hoord die de rentekaart aan beklaag de had afgegeven. Eisch 34 geldboeten van f 1. P. D. H., timmerman te Leiden, heeft eveneens niet geplakt. Hij was door omstandigheden niet bij machte ook bij navordering te betalen. Hij wil echter in termijnen afdoen, everuJs zijn belasting. Nadat de timmerman- knecht C. v; d. Tnijn is gehoord wa den 22 geldboeten van 50 cent ge- eischt. A. C. M. D., bleeker te Leiden, heeft de arbeidswet overtreden, doch onbewust, daar hij in de meening ver keerde, dat de termijn voor overwerk- vergunning nog niet was afgeloopen. Marie van Eijgen werd als getuige ge hoord, waarna 5 geldboeten van f 4 of 5 maal 2 dagen werd geëischt. Be klaagde vond het wat veel voor een vergissing. Begaat gij veel zulke ver gissingen vraagt de Kantonrechter. Beklaagde zegt nooit waarop hij een geruststelling medekrijgt van milde uitspraak. B. van W., zwerver te Koude kerk, is van de Kippenbrug de Vrou- wensteeg ingereden met een met paard bespannen wagen en heeft daar bij een handwagen aangereden. Getui ge K. van Weizen verklaart, dat de schuld bij beklaagde ligt en hij f 8.50 kosten aan zijn pui heeft gehad. De koopman W. Segaar zegt, dat be klaagde er niet had door mogen rij den; 't kon niet. Hij heeft f 10 schade aan wagen en inhoud gekregen. H. J. v. d. Bosch, kellner, heeft uit de por tiek alles gezien en vindt ook schuld bij beklaagde, ofschoon hij wel zegt dat beklaagdes wagen zoo goed als stil stond. Beklaagde heeft zoo spoedig mogelijk gestopt, maar volgens hem had getuige Segaar bij zijn wagen moeten zijn, dan was er niets gebeurd 1-Iij kon er door, want zijn paard was er al voorbij. Dit bevestigt de getuige décharge J. C. de Heijder, die op den wagen zat en beweert, dat anderen, vooral de portiekgetuige het Diet kan gezien hebben. Eisch f 5 of 5 dagen hechtenis. C. K. te Lelden, niet verschenen, is beklaagd met een motorrijtuig een met kaas beladen wagen te hebben aangereden. Getuige Riethoven be weerde dat het juist andersom was. Beklaagde was aangereden althans zijn wagen. Getuigen v. Duin en De Graaf die de paard en wagen bereden, gaven een verklaring gelijk aan het verbaal waarna f 6 of 6 dagen werd ge- eischt. G. K„ winkelier te Leiderdorp, heeft de boterwet overtreden en mar garine verkocht met te veel waterge halte. Beklaagde was onbekend met die voorschriften. Eisch 2 maal f 20 boete. J. H. D., schipper te Leiden, hoor de voor het rijden op een rijwiel zon der remmen f 6 of 6 dagen eischen. J. K., mandenmaker te K a t w ij k heeft de arbeidswet overtreden. Pe menschen werken te lang om nog een daggeld te kunnen verdienen al ver bood beklaagde het. Eisch 4 maal f 1 boete. Nietigheid van een contract. Tusschen de firma's A. en B. was bij notarieel© acte overeengekomen, dat B. alle voor haar bedrijf benoodigde materialen uitsluitend zou betrekken van A. tegen de ten tijde der bestelling bij A. geldende prijzen. Op grond, dat B. ook van andere con curreerende firma's kocht, stelde A. voor de Rechtbank een vordering in tot ontbinding der overeenkomst met schadevergoeding. Voor A. trad als ad vocaat op mr. Ligtenberg. Gedaagde, voor wien mr. Hombroek occupeerde, verweerde zich o.a. met een beroep op de nietigheid van het aangehaalde beding. De Rechtbank te 's-Gravenhage, de zer dagen in deze procedure uitspraak doende, achtte het verweer van gedaag de gegrond. De opvatting der recht bank was, dat inderdaad ongeoorloofd was het beding, hetwelk de prijsrege ling aan de willekeur van de eene par tij, .ic. de verkoopster, overliet. Mits dien was het geheele notarieel e cop-, tract nietig en werd eischeresse niet ontvankelijk verklaard in haar vorde ring. Scheepstijdingen. HOLLA ND-AMERIKA LIJN. GAASTERDIJK, Pacifickust n. Rott. 24 v. Los-Angeles. NIEUW-AMSTERDAM, Rott. n. New York, 24 n.m. 10 u. 55 v. Southamp ton. NITONIAN, 24 v. Antwerpen te Rott ROTTERDAM, New York n. d. Mid del], Zee, 24 v. Napels. BREEDIJK, Rott. n. Baltimore 23 (7.59 n.m.) 130 mijl Z. v. Valentia. BURGERDIJK, New York n. Rott. 24 (8.13 v.m.) 420 mijl Z.W. v. Valentia. LOCHGOIL, Vancouver n. Rott. 22 v. NOORDERDuk, Rott, n. Vancouver 23 (11.51 n.m.) 70 mijl O. v. Land's End. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. JOHAN DE WITT (thuisreis), p. 24 Sagres. BALI (thuisreis) 25 v. Batavia. KONINGIN DER NEDERLANDEN (thuisreis) p. 24 Perim. RIÓUW (thuisreis) 24 v. Djeddah. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. FLANDRIA thuisr.) 24 v. Vigo. ZEELANDIA (uitr.) 24 v. Santos. ORANIA (uitr.) 24 v. Las Paimas. MONTFERLAND (thuisr.) p. 25 Finls- terre. ROTTERDAMSCHE LLOYD. INSULINDE, Rott. n. Batavia 25 te Southampton. TAMBORA, Rott. n. Batavia 25 v. ia- bang. TJERI.MAI, Batavia n. Rott. 25 V Co lombo. PATRIA (thuisr.) 25 (12 's midd.) van Marseille. TAPANOELI, 25 v. Hamburg n. RoU terdam via Bremen. ANi OENG (uitr.) pass, 24 Finislorre. iKüÜAPOÈHA (uitr.) 24 v. Suez,' AEKTOsONO, 25 v. Java te Rott. SAMAR1N11A (thuisr.) '24 te Marseille ZIJLD1JK uiitr.) 24 te Pernombuco.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6