NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 24 FEBRUARI 1926 DAG-AGENDA. Donderdag 25 Febr., 's av. acht uur. Ambachtsschool, Haagweg: Ledenver gadering dezer Vereen. Donderdag 25 Febr., 's avonds acht uur. Stadsgehoorzaal: Uitvoering van het Gemengd Koor „Sursum Corda". Vrijdag 26 Febr., 's' morgens elf uur. Café „Zomerzorg", Stationsweg: Verg. tot oprichting van een Bond van Pulp- verbruikers. Voorschoten. Vrijdag 26 Febr., s av. acht uur. Ned. Herv. Kerk: Samenk. Spr. Ds. J. G. Steenbeek Jr. Vrijdag 26 Febr., 's avonds acht uur. Geref. Kerk Hooigracht: Ds. Voor- steegh over „De daad", voor het Chr. Com. v. Winter!. Oegstgeest. Vrijdag 26 Febr., s avonds 8 uur. Rehoboth-kapelde heer J. A. v. Herwaarden, over „Hoe staan wij tegenover de gelijkstelling van man en vrouw voor de Ver. v. Chr. Be langen. Rijnsburg. Zaterdag 27 Febr., 's av. half acht. Zaal van den heer J. J. Ver- bree: de heer C. J. Smit van Groot Am- roers, over „Bijbel en Oorlog'. Maandag 1 IJCaart 's avonds acht uur „Graanbeurs": Oud-min. J. J. C. van Dijk voor de A.-R. Kiesvereeniging. Dinsdag 2 Maart s middags vier uur L. Broodfabriek (Vergaderzaal) Alg. Verg. v. Aandeelli. dezer fabriek. De avond-, nacht- en Zondag- dienst der apotheken wordt van Maan dag 22 Febr. tot en met Zondag 28 Febr. waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 8, Tel. 523. Indertijd erkende de regeering zijn verdiensten door hem te benoemen tot ridder in de orde van den Nederland- sclien Leeuw. Nederland in den vreemde. De vereeniging „Nederland in den Vreemde" _is met het nieuwe jaar een levendige actie begonnen in de Engel sche uitgeverswereld, teneinde tot een verbetering te geraken van de Engel- sche schoolboeken, die van Nederland veelal een onjuist of onvolledig beeld plegen te geven. In een uitvoerigen en gedocumcn- ieerden brief aan iederen uitgever van dergelijke boeken afzonderlijk, wijst de leider van deze actie, de vertegen woordiger dezer vereeniging te Lon den, prof. dr. P. Geyl, lien op de fouten die speciaal in de door hen uitgegeven boeken voorkomen. Men mag aannemen, dart binnen af- 2ienbaren tijd de schoolboeken daar ginds een juister beeld van Nederland zullen geven, temeer daar de vereeni ging niet zal aarzelen zal het „frappez toujours" toe te passen. Staatscommissie waterbestuur. Bij Kon. besluit is aan prof. mr. F. G. Scheltema, te Leiden, lid en secretaris der staatscommissie, bij Kon. besluit van 21 April 1892 no. 4 ingesteld, ten aanzien van het waterstaatsbestuur behooren te worden gesteld, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als secretaris van die commissie, onder dankbetuiging voor de in die hoeda-- nigheid door hem bewezen diensten, en zijn benoemd: tot secretaris: mr. A. F. Visser van noemd: mr. C. W. van der Pot Bz., hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Groningen; ir. G. Rooseboom, inspec teur-generaal van den rijkswaterstaat in algemeenen dienst, en mr. M. W. Scheltema Jz., administrateur ter pro vinciale griffie van Noord-Holland, te Haarlem, en tot secertaris: mr .A. F. Visser van IJzendoorn, advocaat te 's-Gravenha- ge. Het staatsbedrijf der P.T.T. Een negental Oud-Hoofdinspecteu- ren en Oud-Inspecteureji der Poste rijen en Telegrafie heeft het volgend adres gezonden aan de Tweede Ka mer der Staten Generaal en een af schrift aan de Eerste Kamer der Sta ten Generaal: „Ondergeteekenden, die tot kort voor het optreden van den tegenwoor- digen Directeur-Generaal der Poste rijen, Telegrafie en Telefonie, belang- rijké functies bij dat dienstvak bekleed den, waartoe zij bij keuze werden be noemd, hebben door het hun verleen de eervol ontslag persoonlijk geen be lang bij den gang van zaken aan het Staatsbedrijf van genoemden dienst. Niettemin gaat liet dienstvak, waar bij zij meer dan 40 jaren werkzaam waren, hun nog zoozeer ter harte, dat zij liet zouden betreuren, indien mis standen aan het Hoofdbestuur, hun uit ervaring bekend, bleven voortbéstaan, tot groot nadeel van het algemeen belang, van liet Staatsbedrijf en van het personeel, dat daarbij: werkzaam is. y Dit geeft hen aanleiding de wen- schelijkheid uit te spreken, dat een Koninklijke Commissie worde benoemd tot onderzoek van het huidige conflict tusschen den Minister van Waterstaat en den Directeur-Generaal, alsmede van de reeds geruïmen tijd bestaande misstanden, die dergelijke verwikkelin gen mogelijk maken. In verband hiermede geven zij' 'Uwe Kamer eerbiedig in overweging de in stelling van een dergelijke onpartijdige kommissie te willen bevorderen". NederL Werkl. Verb. „Patrimonium." In de gisteren voortgezette vergade ring van het Nederl. Werkl. Verbond „Patrimonium" werd het voorstel Leiden om eene permanente com missie te benoemen ter behartiging ?&n bet jeugdwerk, aangenomen. Voorstellen om het initiatief lo no men tot het bijeenroepen van een con ferentie teneinde tot overeenstemming 1e komen omtrent de in te voeren Ziek tewet, werden verworpen. Wel zal het Verbondsbestuur nauwlettend acht geven op alles wat staat te geschieden en de invoering of tot standkoming cener Ziektewet zoo krachtig" mogelijk bevorderen. Een voorstel Leiden inzake de con tributieregeling werd op advies van het Bondsbestuur verworpen. Een ander voorstel Leiden, lui dende: Het Verbondsbestuur stelle zich in verbinding met het Bestuur van het C.N.V. om te verkrijgen, dat ook de leden van „Patrimonium" zich on der dezelfde voorwaarden als de le den der vakvereenigingen, bij het T. B. C.-fonds kimnen aansluiten, bleek blijkens een door den heer Goudijs uitgebracht rapport, niet uitvoerbaar. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren J. Hollander, 's-Gravenhage en H. Lutter, Groningen. RECLAME. de collectie VS I RAGE is compleet. in Februari één dag afies gratis. Waarom zoudi U het niet kunnen ireüfea??? BUITENLAND. DE FANSCKE FÏNANCIEELE CRISIS. Een accoord verwacht. De overheerschende meening in Fransche politieke kringen is, da1: tus schen Kamer en Senaat, in zake dc fi- nancieele wet een accoord gevonden zat worden. Zelfs de belasting op de betalingen zal, naar men verwacht, in de Kamer een meerderheid krijgen. Men strijdt er feitelijk nog alleen over, of het per centage dezer belast'ng niet vermin derd kan worden van 1.2 pet. tot 0.5 pet., maar minister Doumer zal waar schijnlijk op zijn stuk blijven staan en betoogen, dat hij geen 1 Va milliard van de door de Senaatscommissie ge voteerde inkomsten kan missen Ten slotte zullen in de Kamer mis schien alleen de socialisten en com munisten tegen stemmen. Op de radicalen wordt een druk uitgeoefend, om deze allen voor de regeering te doen stemmen, daar an ders de radicale ministers in het ka-' binet een eenigszins scheeve positie zouden innemen. Gistermiddag hebben de radicalen van Senaat en Kamer samen verga derd, eenerzijds ter bepaling van e?n gemeenschappelijke houd'ng yah de leden dezer partij in beide huizen, en anderzijds ten einde na te gaan, op welke basis een transactiën eel accoord gevonden zou kunnen worden. De socialistische Kamerfractie zal Donderdag opnieuw samenkomen om de wenschelijkheid na te gaan van het al dan niet weder opnemen der socia listische tegen-ontwerpen tegenover het financieel bntwerp van den Senaat. Naar Doumer gisteren in de zitting van den ministerraad mededeelde, zul len de debatten in den Senaat waar schijnlijk tot Vrijdag duren, zöodat zij niet' voor Zaterdagmiddag of zelfs eerst Zondag in de Kamer zullen kun nen beginnen. DE A. S. VOLKENBONDSRAASVER- GADERING. Briand over de zetelkweslie. De Fransche regeering stelt voor, dat de Kamer Vrijdag de accoordeti. van Lccarno zarTeiiandelen, öpUat Ka mer en Senaat deze vóór de zitting van den Vofkenbgndsraad op 8 Maart- geratificeerd zullen hebben. De Kamercommissie voor de Buiten landsche Aangelegenheden heeft giste ren Briand gehoord in zake de ver dragen van Locarno. Paul Boncour had aan de commissie rapport uitge bracht over cTeze verdragen. Briand heeft nu de omstandigheden, waaronder de onderhandelingen te Locarno gevoerd zijn, nader gepreci seerd. De premier verklaarde, dat er niets behandeld is buiten den gepu- bliceerden tekst om, en dat deze tekst alle door het vredesverdrag aan Frank rijk toegekende rechten in stand houdt. In zake de toetreding van Polen tot den Volkenbondsraad deelde Briand nog mede, dat de kwestie van de uit breiding van den .Volkenbondsraad te Locarno niet te berde gebracht is. De volken, die toelating gevraagd heb ben, hebben dit enkel gedaan opgrond van het feit, dat Duitschland ook zal worden toegelaten. De polemiek, die over deze kwestie ontstaan is, noemde Briand volkomen voorbarig. De Volkenbond zelf, zeide hij, is de beste en eenige rechter in deze zaak, welke men vrijelijk en ob jectie! ter bespreking móet overlaten aan de volken, die daarvoor in aan merking komen. Na afloop Her discussie werd het rapport-Boncour met op 4 na alge- meene stemmen aangenomen. De voorbereidende ontwapenings conferentie. De algemeene opvatting in Genève ia. dat de voorbereidende conferentie voor tie <pniwapening tegen mi'clèen Mei'bijeen /al komen, ondanks dc op positie van Rusland. Het is waarschijnlijk, dat de confè- rentie te Genève zal gehouden worden. Anti-fascistische actie in België. De algemeene raad van de socialis tische partij heeft besloten, een militie van arbeidersverweer te stichten, om zich tegen eventueele fascistische aan slagen te verdedigen. Veder zullen eerstdaags de socialis tische bladen inschrijvingslijsten ope nen, om gel'den in te zamelen ten 'be hoeve van een compagnie tegen-fa!scis- me in België. De Spaansche stierengevechten. De Spaansche vereeniging voor die- renbescherming is, naar een Madn- leensch blad weet te melden, erin ge klaagd, althans één weerzinwekkend onderdeel van de stierengevechten ver boden te krijgen. Nadat de sïier 'door "de torero's be werkt was, kwamen er tot dusver pi cadors, op oude, versleten paarden de arene binnen, met het eenige doet, dat de stier zich op zoo'n paard zou stor ten en het op zijn horens nemen. Dit vermoeide den stier en maakte dat banderillem's en matador hem veili ger konddtf afmaken. Als zoo'n paard bij den aanval niet gedood werd, werd het weer opgelapt om een tweede maal te dienen. Dit dooden van paarden bij de stie rengevechten is nu bij Koninklijk be sluit verboden. Anti-Italiaansche stemming te Müchen Tijdens de opvoering der opera „Traviata" in de „Nationaioper" te Miinchen hadden van de zijde van het publiek demonstraties piaa.s, daar dit de opvoering dezer Italiaansche opera in verband met de toestanden in Zu.d- Tirol wilde b-letten. De demonstra ties iiadcien bij open doek plaats. Alhoewel er veel politie in de zaal was, slaagde zij er toch met in, de de monstratie te verhinderen. Het oude Rome herleeft, Mussolini heeft het plan opgevat het oude Rome te restaureeren; daarvoor zal op een open plek nabii het Vati- caan een kolossaal groot badhuis ver rijzen voorzien van alle gerieve! ijkbe- den. In overeenstemming met ae oude imperators zal hij zijn naam aan dit machtige werk verleenen. Voor de Romeinen van tegenwoor dig zal het een verzamelplaats zijn waar zij onder toezicht van militaiien en staatsdienaren een goedkoope uit spanning kunnen genieten Ook is er een gemeente-badhuis geprojecteerd in verband met den aanbouw van een monumentale brug over de Tiber, ge heel van marmer. Op het programma staan thans nog veel grootschc plan nen; in dit verband zij genoemd :1e aanbouw van kleine viita's welke ua vijftig jaar in eigendom kunnen wor den verkregen. KORTE BERICHTEN De strijd in Marokko schijnt wc-er in volle kracht ontbrand. De Riffs bombardeeren Tetosan. Het aantal werkloozen in Enge land bedroeg 15 dezer 11.139.390, wat 25.057 minder was dan de vorige weck en 100.490 minder dan een jaar geleden De Britsche minister van bintien- landsche zaken heeft in antwoord op een vraag in het Lagerhuis meege deeld, dat hij overwoog de wettelijke' leeftijdsgrens voor het huwelijk te v{-.r- hoogen. Thans is de leeftijd, waarop het ouwelijk in Engeland geoorloofd is 14 jaar voor jongens en 12 voor meisjes Naar een Engelsch blaci meldt, zouden de fascisten te Milaan ter her innering aan de gesneuvelden in Tm oorlog een toren willen oprichten, die nog bco&cr zou moeten worden don de Eiffeltorén te Parijs. Het bouwwerk zou den naam van Mussolinitoren krij gen. Pangalos, de Grieksphe dictator, beeft een kort bezoek gebracht aan Saloniki en is aldaar met veel plech tigheid ontvangen. De gelieele stad was versierd. Men had zelfs eerepocr- ten opgericht. Tegengesproken wordt, dat de Roemeensche premier Bratianoe zal aftreden. Frankrijk heeft Hongarije ver zocht, de uitlevering van Schuizo te vragen. Het stakingscomité te Charleroi heeft besloten, de metaalarbeiders uit te noodigen, vóór 28 Februari zich weer aan te melden. Het aantal werkloozen in Dene marken bedroeg de vorige week 84.338 tegen 42.300 in denzelfden tijd van het vorig jaar en 100.200 in 1922. Uit verscheidene steden der Phi- lipijnen, inzonderheid uit Manila, wor den groote demonstratiën ten gunste van de onafhankelijkheid der Philipij- nen gemeld, die tot nu toe zonder in cidenten zijn verloopen. UIT DE OMGEVING. BOÜEGRAVEN. Varkensmarkt. Aanvoer 491 stuks. Magere varkens 4575, schrammen 30—40, biggen 22—28. Handel matig. Premies grootste aanvoer. Gebrs. v. Leeuwen 217 stuks le premie, C. Lok 119 stuks 2e premie, A. de Koning, 84 stuks 3e premie. Premie le kooper G. Kok, Langeruigeweide. Premie groot ste aantal, J. Rijlaarsdam, Bodegraven 51 stuks. Door B. en W. van Bodegraven is aan J. >de Bruin te Zwammerdam ver gunning verleend tot het bouwen van <twee woonhuizen en een kaaspakhuis voor rekening van den heer P. van de Pol te Bodegraven. Dezer dagen hield de vereeniging Patrimonium"," afd. Bodegraven en "Om streken, haar 34-ste jaarvergadering in het volkslokaal alhier. Deze vergadering, die> ook door de vrouwen der leden werd bijgewoond, was goed bezocht. Nadat gezongen was Ps. S9: r, ging de voorzitter, de heer Stapper, voor in gebed, en_sprak voorts een openings woord, waarin hij alle aanwezigen har telijk welkom heette. Hij releveerde daarna inog eenige bijzonderheden uit het afgeloopen vereenigingsjaar; om ver der de aandacht te bepalen bij het goed voorziene programma van den avond. Uit het jaarverslag van den secretaris den heer v. d. Vfcan, vernam men dat de vereeniging thans 36 leden, 4 -bui tengewone leden ep 24 begunstigers telde; een ziekenkas had, en een'ïbiblio- theek met 34 belangrijke boeken rijk was. Dit .jaar werden 9.6estuurs- en ledenvergaderingen gehouden, alsmede een radio-avond georganiseerd, zulks in verband met het 50-jarig bestaan der Zustervereeniging te Amsterdam. De Penningmeester deelde mede, dat do totale ontvangsten voor de kas Pa trimonium f 239,44 en diverse uitgaven f 165,15 bedroegen, zoodat een batig saldo bleef van f 74,29. Voor de kas van het ziekenfonds be droegen de ontvangsten f 658,49 en de uitgaven f 612,36 en deze s'oot aldus met een batig saldo van f 46,13. Aan dit fonds behoort nog een kapitaal van f 586,25. Voor het nazien der boeken werd een controlecommissie benoemd, bestaande uit de heeren v. Katwijk en Korenaar. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden herkozen de heeren Zwaneveld en Nottelman, terwijl als nieuw bestuurs lid gekozen werd de heer Lipelt. Door den heer Spierenburg werd een mooie inleiding gegeven, naar aanleiding van Luc. 17:2237. waarover om des tijdswille geen bespreking werd gehou den. Hierna kw%m een afgevaardigde van de Gerei'. Mannen vereeniging aan het woord en bracht zijn gelukwenschen over. Door den voorzitter werd ook eenge- lukwensch voorgelezen van de Geref. Jong. Vereen. „Eliëzer" alhier. De heer v. d. veer hield nog een pro- pagandarede, die op allen een goedeil indruk maakte. Een' en ander werd afgewisseld door Een en ander werd afgewisseld door goede en smaakvolle voordrachten, als mede door orgel- en vioolmuziek van de heeren H. Warnaar en J. v. Dam, idie vooral opwekkend en mooi was, en allen in de beste stemming bracht. Tenslotte werd nog .een gedachtenis- woord gesproken door den voorzitter, gewijd aap ons Koninklijk Huis, waar bij hij in 't bijzonder deed uitkomen de laatste dagen, die pas achter den rug liggen, en welke ons tot dankbaar heid moeten stemmen. Hierop werd staande het Wilhelmus gezongen. Na nog allen voor de medewerking •bedankt te hebben, werd deze opge wekte en succesvolle vergadering door den 2den voorzitter met dankgebed ge sloten. Het nieuwe winkelgebouw van de Coop. Bakkerij en verbruiksvereeni- ging „De Hoop" is Maandag j.l'. offi cieel geopend. Aan de uitnoodiging, om deze gele genheid bij te wonen, hadden velen gehoor gegeven. Bij de epening waren aanwezig de wet houder v. d. Marei, een afgevaardigde van de Handelskamer, de heer Kroon, die het gebouw heeft ontworpen, de aan (nemers van Osnabrugge en v. d. Grift, de dagelijksche opzichter1, de heer de Raad, de Raad van Commissarissen en het bestuur van de Coop, vereeniging. Het woord werd gevoerd door den heer A. van Looij, voorz. van de Coop, verbruiksvereen., door den voorz. van iden raad van commissarissen, door wet houder v. d. Marei, en de afgevaar^ig-1* de van de Handelskamer, onder aan bieding van een prachtige bloemenmand Daarna ging men uiteen om den win kel nog even in oogenschouw te kunnen (nemen. Door aanvaarding van dit gebouw heeft de Coop. Verbruiksvereeniging „De Hoop" een belangrijke uitbreiding ondergaan, die zich paarde aan een al- geheele moderniseering, uitwendig zoo wel als wat het interieur aangaat. Naar het gelukkig ontwerp van den heer Kroon, werd onder zjjn leiding het 'gebouw opgetrokken en gemaakt tot een (ruim en in alle opzichten smaakvol pand. Ziet het gebouw er van buiten zeer keurig,en gunstig uit, met zijn ruime en helder verlichte etalages, niet minder treft ons het inwendige gedeelte. Aller eerst verwonderd men zich over de ruimte, die van dien aard is, dat de verschillende verkoorsartik len. e k en aüdeeling hebben gevonden. Men merkt bij het binnentreden dubbele toonban ken, waarvan men rechts ziet de afd. vetten en fijne vleeschwaren en links de kruidenierswaren, terwijl men recht vooruit weer krijgt de afd. ellewaren, maar in een geheel afgesloten lokaliteit, met glazéndak verlichting, zoodat men moet getuigen, dat het gebouw hygië nisch en oordeelkundig is ingericht. De nette inrichting en uitvoering wer ken mede, om de verschillende artikelen de harmonischeomgeving te schenken, idie het vraagt om tot zijn recht te kunnen komen. Bepalen wij ons nog even bij de bak kerij-inrichting, Ook daar is alles eer ste klas ingericht, en de bakkersoven is van zeer goede constructie. Overal treft ons de goede indeeling en de goede voorziening; en wij twijfelen er niet aan, of het bestuur is er uitstekend in geslaagd, om aan .de vereen, de meest gunstige uitbreiding te kunnend geven, tot meerderen bloei van de zaak. SASSEN3SEIM. Maandagavond sprak in Openb. Ver gadering voor de afd. van den Ned. Radio-Programma. Wat er vanavond te hooren is. 5.(Hilversum, 1050 M.) Vooravond concert door het H.D.O.-orkest, onder leiding van Fr. Lupgens. 5.20 (Brussel, 265 M.j. Concert. 5.20 (Hamburg, 395 M.) Lezingen. 5.20 (Frankfort, 470 M.) Lezingen, enz. 5.20 '{Bremen, 300 M.). Lezingen. 5.20 (Hannover, 395 M.): Lezingen. 5.35 (Davcntry, 1600 M.). Kinder uurtje, zang, lezing, muziek. 5.35 (Londen, 36s M.). Kinderuurtje zang,' lezing, muziek. 6.20 (Berlijn, 505 M.). .Verschillende lezingen. 6.20 (Parijs, Eiffels ren, 2650 M.). Lezingen en orkestmuziek. 6.30 (Hilversum, 1050 M.). Duitsche les, vanwege de afdeeling Taalcursusses van de H.D.O. Leider Fred Fry. Leeraar ipdgar Grün uit Berlijn, Wilmersdorff. 7.05 (Miinchen, 485 M.). Uoucert. 7.20 Alle Engelsche stations. Tijdsein nieuws, toespraken, le_l~^en. 7.20 (Hamburg, 395 M.). Muziek. 7.20 (Stuttgart, 445 M.). Concert. 7.30 (Hilversum, 1050 M.). Politiebe richt, weerbe. icht. 7.35 (Hilversum, 1050 M.). Program ma van de Chr. Radio vereeniging. Voor programma zie hier onder. 7.45 (Hilversum, 1050 M.). Uitzen ding van persberichten enz. door het persbureau Vaz Dias. 7.45 Alle EogbL.lo stations. Muziek. 7.50 Königswusterhausen (1300 MJ Concert. 7.50 (Berlijn, 505 M.). Concert. 7.50 (Frankfort aan de Main, 470 M.) 7.50 (Münster, 410 M.) Concert of lezing. 7.50 (Zürich, 515 M.). Concert of voordracht. 7.50 (Parijs, Eiffeltoren, 2200 M.). Concert. 8.(Rome, 425 M.). Concert. 8.20 (Londen, 305 M.). Concert en' lezingen. 8.20 (Daventry, 1600 M.). Concert en lezingen. 8.20 (Hamburg, 395 M.). Concert. 8.20 (Bremen, 330 M,). Concert. 8.20 (Hannover, 296 M.). Concert- Concert of voordracht. 8.35 (Brussel, 265 M.). Concert, on derbroken doornieuws. 8.50 (Madrid. 392 M.). Concert. 8.50 (Parijs, 1750 M.). Concert. 9.20 (Parus, 345 M.). Concert. 10.(Hilversum, 1050 M.) Uitzen ding van persberichten enz. door liet persbureau Vaz Dias. 10.20 Alle Engelsche stations. Tijd sein, weerbericht, nieuws, enz. Ned. Chr. Radiovereeniging. Uitzending van de intreeprsdicatie v. (Ds. G. R. Kuijper, in een Geref. Kerk te 's Gravenhage-Oost. Deze Kerkdienst zal tot ongeveer 9.30 ,uur duren. Voorzang Psalm 123:1. Gelezen wordt Ezechiël 2:1 tot en met 3:4. Tekst: Ezechiël 2:8b tot en met 3:3. Te zingen: Psalm 19: 5, 6 en 7; Psalm 56: 5 en Psalm n99: 24. Na afloop van den Kerkdienst zal van uit de Studio een cello-concert ge geven worden door den heer J. A. Berg te Utrecht met begeleiding door den Jieer A. Diepenveen te Utrecht, waar schijnlijk afgewisseld door eenige zang nummers van mej. E. va 1 Daim Programma van het Cello-concert. 1. Adagio uit het cello-concert van Haydn. 2. Intermezzo uit het cello concert van Lalo. •3. Le Cygne, Saint Saens. r .4. Andante. Gottfried Mann. 5. Tarenfcelle, David Popper. 6. Gavotte, David Popper. 7. Arlequin, David Popper, 8. Ung. Rhapsodie, David Popper, ■iras S Christen Vrouwenbond mej. Mr. Frida Ivatz, over „Misdaad en Straf." Na te zijn ingeleid door de pres. der afd. mevr. WesterbeekKlijn, begon spreekster hare lezing. Het was haar een waar genoegen hier in dezen kring van Christenvrouwen te mogen spre ken over dit belangrijk vraagstuk. Tot een oplossing komen zullen wij niet, aldus spreekster; maan* noodig is het dat ook onder vrouwen meer ken nis, en minder vooroordeel zij omtrent deze zaak. Wij zoeken veel en diep naar oorza ken van misdaad; op den voorgrond staat echter dat de oorzaak allereerst ligt in '9 menschen hart. Nieman t, geen mensch gaat hier vrijuit; hier is misdaad verborgen die dus ongestraft blijft, maar ook misdaad, die openbaar wordt, en dus ook gestraft moet wor den, en clan wordt naar oorzaken ge zocht. Veelal komt het dan uit dat op voeding, aanleg, erfelijke belasting en nog verschillende andere omstandig heden, belangrijke factoren zijn in de ze zaak. Spreekster wees op het groote be lang, dat er zit in de zorg voor het kind, en de noodzakelijkheid van de zorg voor zwakzinnigen, ter voorko ming van misdaad. Hoe gevangenis straf te voorkomen; hierbij wees spr. er op hoeveel goeds kan worden ge daan door de vervanging der korte ge vangenisstraf (voor kleine misdrijven) door voorwaardelijke veroordeeling, of oplegging van geldboeten. Verder werd met groote belangstelling geluisterd, als spr. ons.sprak over de inrichting van gevangenissen. Naar aanleiding van het bijwonen van een Internatio naal Congres voor het Gevangeniswe zen verleden jaar in Engeland gehou den, vertelde zij ons van een reis door Engeland en Schotland gedaan, waar bij verschillende gevangenissen wer den bezocht. Als wij dan hooren, hoe die inriep

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2