NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN ZATERDAG 20 FEBRUARI 1926 1 WELDE BLAD. H Uit de Schriften. jj| DIE DAG KOMT. LW(ÈWt zie, die dag komt, bran dende als een oven; dan zul len alle hoogmoedigen, en al wie goddeloosheid doet, een stoppel zijn, en de toekomstige dag zal ze in vlam zetten, zegt de HEERE der heirscharen, die hun noch wortel noch tak laten zal. Maleachi 4:1. Door heel het Oude Testament gaat een stem der profetie: de Heere komt! Telkens weer schiüit de Heere ge weken; maar ook tem ens opnieuw, en altijd krachtiger betoont Hij zijn te genwoordigheid. Hij keert weder tot zijn volk. En eer de profetie zwijgen gaat, spreekt ze nog eenmaal haar mach- ,tig woord: Ik zend mijnen engel voor mijn aangezicht; snellijk zal komen de Hèere, dien gijlieden zoekt, de En- tel des verbonds: zie. hij komt, zegt e Heere der heirscharen. De Heere komt. Maar ook zijn dag komt. De dag, die zijne zal zijn, geheel en al, waarin het alles voor Hem is, waarin Hij overwint, en zijn .vijanden worden nedergeworpen, en alle tegenstand vernietigd wordt. Daarom volgt op de profetie van de komst des Heeren, voorafgegaan van zijnen wegbereider, meteen dat woord vol vrees en ontzag: Maar wie zal den dag zijner toekomst verdragen en wie zal bestaan, als hij verschijnt? Want hij zal zijn als het vuur van eenen goudsmit, en als zeep der vollers. Die dag is niet maar een dag, zoo als er zoovele zijn, waarop behalve de gewone dingen van het leven ook nog dit gebeurt, dat Hij komt. Neen, Hij zal dien dag geheel in hpslag nemen. Er zal maar één ding gebeuren,-dat al het andere wegdringt en dat heel dieil dag vult, zoodat er voor niets anders plaats is. Daarom noemt de Heere der heir scharen dien dag ookde dag, dien ,Ik maken zal. En dit zal zijn de dag, waarop degenen, die Hem vree zen, Hem een eigendom zullen blij ken te zijn. Het zijnmu nog de dagen der men- sohen, dikwijls der goddeloozen. De dagen, waarop zij beslag leggen, om ze te vullen met wat hun goeddunkt. En zelfs den wekelijkschen rustdag, die als des Heeren dag behoort te worden heilig gehouden, ontzien ze daarbij niet. Ze willen het alles voor zich hebben. Misleid uzelt daarom niet met drog redenen. Werp niet tegen, dat God eiken dag gemaakt heert, en dat dus alle dagen zijne zijn. W.eet, dat ge, met zoo te spreken, ingaat tegen het W.oord van uwen God, dat wel terdege onderscheid maakt tusschen de andere dagen en den dag des Heeren, den dag dien de Heere gemaakt heeft. Zeker, het recht van uwen God blijft onverkort. De aarde is des Heeren en hare volheid. Maar dat recht van uwen God wordt juist miskend door het misbruik, dat de menschen maken van de dagen, die Hij hun geeft. Dit is da" ook het bittere en het moeilijke yoor degenen, die den Heere vreezen, dat de krenking van Gods Teoht schijnbaar straffeloos geschiedt Een beproeving, waarin menigeen bezwijkt. Zoodat ze de goddeloozen en de hoogmoedigen gelukkig prijzen. En alleen door het geloof, dat de Heere er toch op let, en net lijden zijner verdrukten in gedachtenis houdt om het te zijner tijd te vergelden, kun nen de godvrudhtigen in zulke tijden staande Blijven. Leidsche Penkrassen. Amice, Zooals ge reeds in de bladen gelezen zult hebben, werd hier deze week een groote protestvergadering gehouden tegen het voorstel van B. en W. om aan de gehuwde en huwende onder wijzeres deswege ongevraagd eervol ontslag te verleenen. De vergadering was natuurlijk niet alleen bedoeld om te protesteeren te gen het optreden van B. en W. maar niet minder om indruk te maken op den Gemeenteraad, die omtrent deze kwestie a.s. Maandag een beslissing zal hebben te nemen.. Als daar hon derden en honderden bijeen komen, zoo zal men hebben gedacht, en daar een klinkend protest tegen den voor gestelde" maatregel laten hooren, dan moet dat toch wel indruk maken op den Raad. En waar de verhouding in ónzen Gemeenteraad is 17 leden rechts tegen 16 links, daar kan die indruk wellicht zoo groot zijn, dat daardoor het voorstel kantelt. Om een massale betooging te krij gen had men alle krachten ingespan nen. De afd. Leiden van de S.D.A.P., de afdeelingen van den Democrati- schen en den Vrijzinnig-Democrati- schen Bond, de' afd. van de Vereen, van Staatsburgeressen en van het Ned. Onderwijzers Genootschap en den Rond van Ned. Onderwijzers werkten broederlijk en zusterlijk saam endoor het groot aantal medewerkende orga nisaties stond het al van te voren vast dat op een overweldigende opkomst kon worden gerekend, 't Zou. zoo meende men storm loopen en op on Wiant eens komt de dag, waarop het alles omkeert. De dag, waarin alle hoogmoedigen en wie goddeloosheid doet, zullen zijn als een stoppel, die door'het vuur wordt verteerd. Die dag komt. NVjant die dag is door God vastge steld. Het wereldjaar, en de maand, en de datum staat bij Hem vast. En als die dag er is, dan zal het alles geschieden, wat geschreven is. .Verder kumien wij niet gaan, en mogen we ook niet 'willen gaan. En alle berekening, hoe lang net nog duren zal, is in den grond der zaak kleingelöof. Men heefi dan niet genoeg aan de belofte Gods, dat die dag er eenmaal zijn zal. Men wil meer. En als het dan keer op keer blijkt, dat men heeft misgezien, is het ge volg niet alleen teleurstelling, van eigen verwachting, maar ook spot van de hoogmoedigen. Ziet ge wel, zeg gen ze dan, die dag komt nooat! Die dag komt. Dat beteekent nog iets meer dan dat hij eens zal aanbreken. Het be teekent tevens, dat die dag wordt voor bereid. Hij komt, dat wil zeggen, dat hij komende is, dat hij nadert, en dat wij dien dag naderbij'komen. Naderbij, niet alleen wat het tijds bestek betreft. Maar ook naderbij, met het oog, op hetgene, er in dat tijds bestek gebeurt. Want ook dit gebeuren is niet een aaneenrijging van losse gebeurtenissen maar een ontwikkeling van het een uit het ander, een aaneenschakeling als van oorzaken en gevolgen. En dit alles gebeurt dan onder Gods bestel. Hij heeft het verband tusschen oorzaken en gevolgen gelegd. Hij doet het een uit het ander voortkomen naar zijn wijsheid en naar zijn rechtvaar digheid. Zooals het koren op den akker rijpt voor den dag des oogstes, zoo rijpt de wereld tot dien dag die komt. De boosheid rijpt ten oordeel. Maar ook de ellende van het verdrukte volk rijpt ter verlossing. En zooals God het rijpen van den oogst beheerscht door de jaargetijden, door koude en warmte door regen en droogte, zoo beheerscnt Hij ook het rijpingsproces op den akker der we reld. De tarwe en het onkruid moe ten te zamen opwassen tot den oogst De landman moet den dag des oog stes kiezen naardat het rijpen snéller of trager gegaan is. Maar God regelt het rijpingsproces naar zijn keuze van den dag door Hem bepaald. Gods toom en zijn lankmoedigheid gaan hierbij hand in hand. Zijn toom; als Hij de goddeloozen overgeeft in de begeerte hunner har ten, opdat de goddeloosheid openbaar worde in wat ze is. Maar aan ook weer zijn lankmoedigheid in het be teugelen van de zonde. In beide is zijn rechtvaardigheid. Als Hij de zonde laat uitkomen voor wat ze is, opdat de zondaar zich niet beroeme tegen den Heiligen God. Maar ook, als Hij de zonde beteu gelt, opdat de zondaren de wereld niet met ongerechtigheid vervullen. "En straks zal in den dag des ge- richts Gods gerechtigheid schitteren in de rechtmatigheid van de straf over zulk een gruwel der ongerechtigheid. Maar evenzoo tegenover een wereld, die Hij heeft gespaard in zijti lank moedigheid. Die dag komt. Hij 'is gekomen, met de' verschij ning van Christus1 in het vleesch. Van dat oogenblik at is het laatste bedrijf over de wereld ingeluid, is het laatste der dagen ingegaan. Maar het einde toeft nog. Over het Joodsche volk kwam die dag als dag des oordeels, branden de als een oven. Maai* over de wereld in haar geheel moet hij nog komen. Toch is hij komende. In de tee kenen der t,ijden zien we er soms iets van. dubbelzinnige wijze zou een groot deel van de Leidsche burgerij als haar oor deel uitspreken, dat het van zulke „re actionaire" maatregelen niet gediend i9. De uitkomst is echter een beetje anders geweest dan verwacht werJ. Er was een verbijsterend gebrek aan belangstelling. Slechts een klein club je menschen luisterde naar de spre kers, die hoewel ze hun beste beentje voorzetten, niet in staat waren steek houdende argumenten tegen 't voor stel aan te voeren. Nu moe* toegegeven worden, dat dit nu ook niet bepaald een gemak kelijk werk was. Principieel is de kwestie hier een 14 jaar geleden reeds beslist, toen bepaald werd, dat aan vrouwelijke ambtenaren eervol ontslag wordt verleend, met ingang van den dag waarop zij in het huwelijk treden. Dat is dus de regel hier in Leiden. Op dien regel bestond tot nu toe ééne uit zondering, zij gold niet voor de onder wijzeressen. Het gaat hier dus niet om iets nieuws, maar alleen over de vraag of de onderwijzeressen nog lan ger in een uitzonderingspositie moe ten blijven geplaatst. 't Is natuurlijk in het algemeen mo gelijk dat dit gewenscht is, maar het spreekt wel vanzelf, dat daarvoor dan zeer gewichtige argumenten moeten worden aangevoerd. En dat nu heeft men in de bewuste protestvergadering niet kunnen doen. Men kan natuurlijk zeggen, zooals reeds zoo vaak gezegd is, dat een on derwijzeres die zelf moeder is veel be ter dan anderen met de kinderen kan omgaan, en veel beter kinderen kan opvoeden, maar de consequentie, die 'daaruit volgt, dat bet dus in het be Maar alleen aan God staat het te beoordeel en, of deze wereld reeds rijp is voor zijn gericht. Dat weten wij niet. Zoo wij maar wakende bevonden worden en trouw in des Heeren dienst Dan zal die vreeselijke dag voor ons niet te vreezen zijn. HET EVANGELIE. Te middernacht Heb ik gedacht, O menschheid, aan uw smarte: Eén droeve klacht, Hier luid, daar zacht, Drong mij in 't luistrend harte. Te middernacht Heb ik gedacht, O menschheid, aan uw zonde; Ach, keer op keer En telkens meer Wordt gij onrein bevonden. Te middernacht Heb ik gedacht, O menschheid, aan uw lijden; Hoe zwak uw kracht, Hoe klein uw macht Tot dulden en tot 9trijden! Te middernacht Heb ik gedacht, O menschheid, aan uw hopen; Een Engel vloog Langs 's hemels boog God sloot den hemel open. A. W. .BRONSVELD. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Bergambacht, S. Ronner te Doornspijk. Te Hoogezand, B. Aris te Nieuw e-Schans. Te Ouddorp Ewoldt te Raamsdonk Bedankt: Voor Kortgene, J. Kra mer te Elden (bij Arnhem). Aangenomen: Naar Nieuw Weer* dinget Gerbrandy, cand. te Ntjland. GEREF. KERKEN. Zestal: Te Delft, A. M, Boejjinga te Sassenheim, T. Ferwerda te Amster- idarn, Dr. T. Hoek te Soest. P. van der SWifc t$ Spjjkernisse. J. L. van der iWolïte Kralingen. J. Wymenga te Char- lois. Tweetal: Te Delft, T. Wymenga te Gharlois en J. L. van der Wolf te Kra lingen. Beroepen: Te Haarlemmermeer Sloterweg, W. H. v. d. Vegt te Dracht ster-Compagnie. GEREF. GEMEENTEN. BjeX.h.ep,ei^ Te Den Haag, H. Kie viet j zn, te" Veenendaal. EVANG. LUTH. KERK. Beroepen: Te Schiedam, V. W. F. B .Schmidt te Groede. BAPTISTENGEMEENTEN Aangenomen: Naar Delfzijl, W. M. Roest te Leeuwarden. Emeritaat. Ds. N. O. J. de Minjer, Ned. Herv. pre&kaot te Sexbierpm heeft zqn eme ritaat aangevraagd. Ds. J. van der Linden. Naar het Kerkblad voor de Geref. Kerken te 's Gravenhage meedeelt, is de toestand van Ds. J. van der Lin den, em. pred. te 's Gravenhage van dien aard, dat niemand bij hem kan worden toegelaten. Op de geestelijke zwakheid is thans een inzinking van de lichaamskrachten gevolgd, zoodat de 'zieke geregeld het bed moet houden en nacht en uag ver pleegd wordt. Ds. De Gaay Fortman. Ds. N. A. de Gaay Fortman te *'s Gra venhage, emeritus predikant bij de Ge ref. Kerk te Amsterdam herdacht gis teren den dag, waarop hq 55 jaar ge leden bevestigd werd in zijn ambt van predikant te Vleuten. De jubilaris, die onlangs^ ter gele genheid 'J9.il zijn 8osten verjaardag van vele zijden gehuldigd werd, wenschte pm die reden gisteren den dag onop gemerkt voorbij" t e laten gaan. lang van het onderwijs zou zijn zoo veel mogelijk gehuwde onderwijzeres sen aan te stellen, heeft men nergens aangedurfd. En terecht. De. ervaring- heeft toch geleerd, dat een gewoon mensch geen twee belangrijke dingen tegelijk kan doen. Een goede moeder heeft de handen vol met haar kinde ren en haar huisgezin en een goede onderwijzeres heeft de handen vol met het op peil brengen of houden van haar klas. De ervaring heeft trouwens ook geleerd, dat het aantal verzuimen' bij de gehuwde onderwijzeressen veel en veel grooter is dan bij de ongè- huwde. Daarvoor zijn allereerst allerlei na tuurlijke oorzaken aan te geven,-maar daarbij komt dan nog dat de span ning, waarin de moeder-onderwijzeres leeft, vaak zoo groot is, dat haar ge stel daartegen niet bestand blijft. Een schoolhoofd met veeljarige ervaring. Mej. Westerman, Tweede Kamer-lid, verklaarde dan ook openlijk het niet eens te zijn met hen die het deden voorkomen alsof de gehuwde onder wijzeres als zoodanig veel voor heeft boven de ongehuwde. In de school en in de maatschappij, zoo zeide zij, heeft men noodig moederlijkheid, niet bepaald moederschap. Deze dingen zijn zoo vanzelfsprekend amice, dat het niet noodig is daarover lang te praten. Voor wie nadenkt is het duidelijk, dat het noch in 't belang van de school, noch in het belang van het gezin ge wenscht is, dat gehuwde vrouwen in dienst worden gehouden. En in 't belang van de gemeente is het al evenmin. De veelvuldige ver zuimen brengen voor de gemeente niet Hjj heeft echter een aantal schrifte lijke gelukwenschen ontvangen, zoowel van Amsterdamsche predikanten als uit andere 'kerkelijke kringen. Kerkelijke prijsvraag. Bij de redactie van „De Wartburg" is ingekomen de volgende vraag: „Wat is de odrzaak van den achteruitgang van het zielental in de Ned. Luthersche Kerk? Welke middelen zouden in dezen achteruitgang verandering ten goede kunnen brengen? De inzender van deze vraag stelt voor de best geslaagde geantwoording ter be oordeeling door een commissie, bestaan de uit den waarnemenden redacteur van „De Wartburg", hemzelven en nog een derde nader aan te wiizen lidv een be drag van f 25 beschikbaar. Dit ant woord zou dan vervolgens aan de re dactie van „De Wartburg" ter plaatsing worden aangeboden. Bijeen waarn. redacteur, Ds. C. F. Westermann, Nic. W'itsenkade 34, te Amsterdam, moeten de antwoorden wor den ingezonden. Misplaatste crltiek. De heer A. Komrjj, hoofd der school aan den Nieuwenbiltdijk onder St. An- liaparochie, had in school een opstel in briefvorm aan zijn leerlingen gedicteerd en dezen het schrijfboek mee naar huis gegeven. In dit dictée veroorloofde het hoofd der school zich, in verband met (diefstallen in de school, een scherpe cri- tiek op het bel'eid van den burgemeester van het Bildt als hoofd der politie. De inspecteur kwam er achter en thans is het schoolhoofd voor één maand geschorst. BINNENLAND. Défilé voor de Koninklijke Familie. Gistermiddag om halfeen had het dé filé plaats voor de vorstelijke familie, door de Brigade Grenadiers en Ja gers, waartoe ook behoort het 15e Re giment Infanterie. Toen de Koningin, de Prins en de Prinses op het voorplein verschenen, ging er een luid hoera op uit de groo te menigte. De troepen marcheerden, komende uit de Oranjestraat, in rotten van vier iii de richting van de Plaats. De stoei werd voorafgegaan door de Koninklij ke Militaire Kapel onder leiding van den l9ten luitenant Boer. De kapel stelde zich links van het ruiterstand beeld pp. De brigade-commandant, ko lonel Borel, met zijn adjudant was feveneens op het voorplein aanwezig Het eerst défileerde het Regimeht Grenadiers finder leiding van overste Verberne, vervolgens het Regiment Ja gers onder commando van' overste Wagner en ten slotte het 15e Regiment Infanterie onder commando van over ste Koning. Onder het spelen van den populai- ren Grenadiersmarsch „Turf in je ran sel" marcheerden de troepen voorbij de Koninklijke familie. Na afloop van het défilé riep H. M. de Koningin den brigadecommandant kolonel Borel bij zich en betuigde Zij hem Haar ingenomenheid en tevreden heid over het défilé. Onder gejuich der menigte trok de Koninklijke familie zich weder in het paleis terug. Prins Hendrik naar Duitschland. De Prins is gistermiddag per Staats spoor te 6 u. 4 min. vergezeld door zijn adjudant kap. ter zee jhr. von Müh- len, voor een paar weken naar Meck lenburg vertrokken. Het verdrag met België. Het nationale comité van actie tot wijziging van het verdrag met België schrijft De voorstanders van het voorgestel de tractaat met België verdedigen de groote offers, die hierbij door Neder land gebracht zouden worden, hier mee, dat Nederland zich hierdoor de vriendschap van België zou verzeke ren. I11 ons land, waar de gedachte der internationale solidariteit zoo ster ke sympathieën heeft, zouden velen onbelangrijk© kosten met zich, die als dat kan vermeden moeten worden. En dan is hier nog een ander punt dat ook niet over 't hoofd mag wor den gezien. Tientallen, honderdtallen onderwijzers loopen zonder betrek king evenals tal van andere menschen Welnu, is het dan gewenscht dat in de hand gewerkt wordt, dat het eene ge zin twee kostwinners heeft, terwijl de kostwinner van een ander gezin op de keien staat? Nu heeft men gezegd amice, dat men door het nemen van dergelijke maat regelen de onzedelijkheid in de hand werkt erihet buitenechtelijk samenle ven bevordert. En een van de sprekers, die nog wel als de tolk van de onder wijzersorganisaties fungeerde, sprak 'het openlijk uit dit niet te betreuren (evenmin als trouwens de heer Ver- wey) en een z.g. vrij huwelijk te prefe- reerèn boven hét ongetrouwd blijven. Ik geloof echter geen oogenblik. dat dit zoo'n vaart zal loopen. Daarvoor heb ik nog veel te veel respeet voor onze onderwijzeressen. En in elk geval staat daartegenover dit gevaar, het veel grootere en veel meer reëele ge vaar, dat dames die hun leven nu een maal op een dubbel inkomen hebben ingericht, het krijgen van kinderen als het grootste te duchten kwaad zullen gaan beschouwen en tot practijken zullen komen, waarvan ze misschien zelf een hevigen afschuw hebben. Zooals gezegd amice, steekhoudende argumenten zijn niet aangevoerd. En waar de purgerij door deze samen komst te nege^ren, blijk heeft gegeven voor een protestbeweging als hier be doeld was niets te gevoelen, daar mag dunkt mij de conclusie worden getrok AAN HET ZOEKLICHT. Leiden. 20 Februari 11$Ö. De S.D.A.P. heeft een goeden dag-ge had deze week. Er was onlangs in den kring der roode broederen eenige onrust gewekt omdat de heer Wibaut te Amsterdam met Z. K. H. Prins Hendrik aan een feestmaal had aangezeten en evenals de „burgerlijke" gasten netjes was op gestaan toen 't „Wilhelmus" gespeeld werd. Gelukkig is de fout, door de Amster damsche heeren gemaakt, door de Haagsche raadsfractie hersteld Toen deze week de Haagsche burge meester het zilveren huwelijksfeest van de Koninklijke Familie in een korte rede herdacht, waren de roode raadsleden zoo fatsoenlijk op een hol letje de zaal te verlaten. Een gelukwensch aan het adres van het zilveren Echtpaar, neen, dat was te veel voor de roode ooren, die nog tuitten van de opmerkingen aan 's hee ren Wibauts adres gemaakt. De heeren zijn 'ter natuurlijk wel over eens dat hun vlucht tamelijk_ on- beschoft was. Maar wat moet men al niet doen om bij sommige kiezers een rood voetje te houden,! OBSERVATOR. geneigd zijn, op dezen grond conces sies aan België te doen, zij hei ook zich afvragende, waarom ter berei king van deze vriendschappelijke ver houding, die evenzeer in het belang van België als van Nederland is, een zijdig uitsluitend door Nederland de afters moeten worden gebracht. Noodzakelijk echter zou het zijn, wil de men het doel dezer voorstanders van het tractaat bereikt kunnen wor den, dat in België ook inderdaad het begrip bestond, dat door het tractaat door Nederland offers in het belang van België worden gebracht. Dit nu is geenszins het geval. Telkens komt in de Belgische pers tot uiting, dat men, hetgeen Nederland zou toestaan, geenszins beschouwt als vriend chaps- feschenken, mahr dat men integendeel e door Nederland te brengen offers beschouwt als minder dan Belgisch recht. Zoo schreef dezer dagen het in België veel( gelezen dagblad La Nation België in 'een hoofdartikel mét des blijkbaar inrorusch bedoelden titel: Nas bon amis, les Hoilandais, waar in od uiterst onvriendelijke wijze over het Nederlandsche volk worde gespro ken, aangaande het voorgestelde trac taat, „dat daarvan is aari 'e'oond, dat de nadeelen ervan geenszins aan Ne- derlandschen kant zijn, wel integen deel", en dat „indien het Holland- sahe volk en het Hollandsche parle ment, in geheime overeenstemming met de Hollandsche regeering, ont werpster van het tractaat, weigeren het te ratificeeren, ditTe erger zal zijn voor hen (Nederland) en niet voor ons (België)". Het is duidelijk, dat bij een derge lijke opvatting in de Belgische publie ke opinie, het doel van ae Nederland sche voorstanders van het tractaat door de door ons te brengen offers geenszins zal worden bereikt, en dat* indien het tractaat in zijn huidigen vorm geratificeerd werd, Nederland daarvan de groote nadeelen zou te dra- fen krijgen, terwijl bovendien een on- evredigde Belgische publieke opinie zich nog door ons tekort gedaan zou achten en ons met andere dan vriend schappelijke gevoelens zou gadeslaan, hetgeen in Nederland een aubbele te leurstelling tengevolge zou hebben. Het ïs derhalve geboden, teneirftfe een werkelijk goede en duurzame ver- Standhouding met het naburige België baseert op grondslagen, die niet reëele Nederlandsche belangen prijs geven voor zeer speculatieve, uit een onjuisst ïnJficht. in ae Belgische opvatting van het tractaat voortspruitende, verwach tingen. ken, dat door deze protest meeting het standpunt van B. en W. is versterkt en dat daarmee den protesteerenden alle grond onder de voeten is wegge gleden. Ik ben hevig benieuwd wat nu a.s. Maandag de drie heeren van den Vrij heidsbond zullen doen. Als zij zich als één man bij de „democratische allian tie" aansluiten, dan is het een dubbel-* tje op zijn kant, maar vooralsnog kan ik dat toch nog niet gelooven. Het is weer een lange agenda, die onze Gemeenteraad Maandag te be handelen krijgt en onder de vele pun ten zijh er verschillende die* nog wel tot breede discussies aanleiding kun nen geven. Ook zal naar aanleiding van een in gekomen adres de roet- en stofplaag veroorzaakt door de Vuilverbranding, en de Gem. lichtfabrieken misschien weer aan de orde komen. Het vorig jaar heeft een onzer leden over deze kwestie geïnterpelleerd, waarbij door den betrokken wethou der afdoende maatregelen in uitzicht werden gesteld. Veel schijnt het echter niet geholpen te hebben, want do klachten over deze plaag die veel grooter is dan menigeen denkt, zijn weer algemeen. Ik wil hopen, dat nu eindelijk aan dezen onhoudbaren toestand voorgoed een einde wordt gemaakt en dat nu eindelijk eens werkelijk afdoende maat ■regelen worden genomen. Het gaat toch niet aan op bepaalde tijden ge- heele buurten bijna onbewoonbaar te maken. VERITAS.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5