CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Oil nummer beslaat ui! TWEE Bladen, EERSTE BLAD. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Be JAARGANG ZATERDAG 20 FEBRUARI 1926 NUMMER 1753 IDSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per week I 0.19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 'Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 BUREAUHooigracht 35 Leiden ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiSn per regel 221/» cent Ingezonden Mededcelingen, dubbel tariei Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage- lij ka geplaatst ad 40 cent. - Getrouw, ook nu! Wat ons de naaste toekomst op po litiek gebied zal brengen, weet nie mand te zeggen. De omstandigheden zijn niet gun stig. Tot op dit oogenblik staat de rech terzijde, niet wat de hoofdbeginselen betreft, maar in punten van onderge schikten aard verdeeld, en is er niets Wat op toenadering schijnt te wijzen. De Roomschen houden, wat van hun standpunt begrijpelijk is, vast aan het gezantschap bij tien Paus en voor de Ghr. Historischen wier woordvoerders Jegonnen zijn met te zeggen, dat het voor hen een gewetenskwestie is en dat hier een der beginselen van de C. H. Unie in het geding is, waarmede niet getransigeerd kan worden, is bet al evenmin gemakkelijk terug te tre den. Wel zijn sommigen van de lei dende figuren bereid tot een conces sie, maar aangezien zij daarbij niet hebben den steun van hunne volgelin gen in de Tweede Kamer, is het niet waarschijnlijk dat in deze richting iets bereikt zal worden. Oogenschijnlijk stonden de kansen van Mr. Limburg, die, daar hij niet een parlementair Kabinet tracht te for- meeren, minder aan de partijen gebon den is, niet ongunstig, maar wat zijn kracht schijnt te zijn is zijn zwakheid tevens. Immers geen staatsman van beteekenis zal zich in dezen tijd van verwarring, wagen in een Kabinet dat niet op den steun van een meerderheid in de volksvertegenwoordiging kan rekenen. Om de verwarring te vermeerderen hebben de Sociaal-Democraten, die niets zoozeer duchten als den terug- keer van Colijn, een vergadering van de Kamer aangevraagd, teneinde een voorstel te doen H. M. de Koningin te verzoeken de Kamer te ontbinden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Het staat wel van te voren vast, dat dit voorstel zal worden verworpen, om dat er voor Kamerontbinding op dit oogenblik geen enkele reden bestaat, en de oplossihg van de crisis daardoor zeker niet zal worden bevorderd. De mogelijkheid bestaat nog altijd, dat het Kabinet Colijn tenslotte ge noodzaakt zal zijn aan te blijven maar eer. begeerlijke oplossing zou dat ze ker niet zijn en er is geen grond voor de verwachting dat we daarmede aan het eind van de moeilijkheden zouden zijn. Als er niet is de hartelijke be geerte om voor het behoud van groote goederen samen te werken, dan zal de verwijdering langzamerhand groot er worden en is er op herstel van de vroe gere verhouding niet de minste kans. Bemoedigend is dit alles niet. Wij zijn den strijd ingegaan met de gedachte dat het verkrijgen van een rechtsche meerderheid tot de vorming van een rechtsch Kabinet zou leiden, een Kabinet waarvan zoowel negatief als positief veel mocht worden ver wacht. En nu hebben we wel een rechtsche meerderheid gekregen, maar de recht sche samenwerking voor een levens krachtig Kabinet onmisbaar, is er niet. En de kans is niet gering, dat we terwijl God ons een rechtsche meer derheid schonk, straks geregeerd zul len worden door mannen die zich in hun staatkundig leven niet laten lei den door Gods Woord en wet, maar door de menschelijke rade. Geen wonder, dat hier en daar uitin gen van teleurstelling worden verno men. Wat baat het, zoo wordt gevraagd, of wij ons al inspannen bij de stem bus? Voor hen die zoo redeneeren en die v misschien in stilte reeds hebben beslo ten zich met den politieken strijd niet meer in te laten, kan het goed zijn herinnerd te worden aan een woord van den stichter der Anti-revolutio naire partij. Mr. Groen van Prinsterer had met teleurstellingen van veel ernstiger aard te kampen Slag op slag zag hij zich verlaten, niet door zijne bondge- nooten, maar door zijne naaste vrien den. Het aantal zijner volgelingen'was gering en met dat kleine en zwakke hoopske, stond hij tegenover een op- permachtigen vijand, die hem hoonde als een veldheer zonder leger. En wat deed Groen toen? Adviseer de hij om den strijd maar te staken en de handen in den schoot te leggen? Neen, dat deed hij niet. Op de vraag wat hij omtrent de ge schiktheid van het oogenblik dacht luidde het antwoord; „Ik houd het niet voor gunstig. IJ dele hoop en fraaie voorspiegeling baat niet. Onnoodig is het ook te herhalen dat we leven in een tijd van verslap ping; eene crisis, heilrijk voor het kranke lichaam, hebben wij binnen kort niet te wachten. f Wij beloven u geen volledigen. geen spoediger), geen lichtverkrijgenden tri- umf. Niemand houde zich bezig met Antirevolutionaire politiek, indien hjj het heil des vaderlands begeert enkci op een weg langs welken de wandelaar voor eigen wenschen en verlangens bevrediging vindt; maar, hebt ge van dergelijk een kleingeestigheid afkeer, laat ons dan opmerken wat trouwens in het oog valt, dat het aan gelegen heid tot plichtsvervulling niet ont breekt. Of is het verkondigen van beginse len een weinig beteekenend werk? Ge looft gij, dat er, ik zeg niet enkel in de geschriften, maar in de gesprekken der 18e eeuw, geringe kracht ter voor bereiding van de revolutie lag? Er ligt ook thans in de vrijmoedige belijdenis onzer overtuiging een ver mogen, waarvan de werking alleen aan Hem. die den wasdom geeft, be kend is. Wij hebben lang genoeg gesproken en geschreven, hoort men somwijlen; de tijd van handelen is daar! Als of spreken en schrijven geen handelen was en alleen de zaaier niets deed. Laat ons getrouw zijn, een iegelijk op eigen post; laat ons bedenken dat, zoo het ons niet gegeven wordt groote dingen te verrichten, de ergste on trouw in de kleinste zaken kan wor den gepleegd; dat zoo de prediking daad mag heeten, ook de daad pre dikt; laat ons bij de zeer geringe op offeringen waartoe wij voorts nog ge roepen worden, ter plichtsbetrachting en zelfverloochening in het oog hou den, dat de heerschappij der waarheid veld gewonnen heeft door getuigen, die de kracht hadden om, waar het noodig was, getuigen tot in den dood, in den meest practischen zin, marte laars te zijn." Wanneer wij wat de stichter onzer partij hier neerschreef in het oog hou den, dan zal ons zeker de lust ver gaan, om ziende op de weinige resul taten die bereikt werden, ons uit den strijd terug te trekken. Onze taak is een andere. Wij hebben te ijveren voor de ver breiding en de toepassing van de anti revolutionaire beginselen, onverschil lig of wij in de meerderheid of in de mindereid zijn of 't voor den wind gaat of dat we met tegenwind hebben te kampen. Onze taak is getrouw te zijn; ge trouw in het kleine, zoowel als in het groote. En als wij in getrouwheid onzen plicht vervullen, met geen andere be geerte dan onzen Koning te dienen, dan mogen wij ook met vertrouwen do uitkomst aan Hem overlaten. V Tegen Colijn. „Het Volk"' 'geeft thans een nadere verklaring van het Soc. Democratische voorstel tot Kamerontbinding. De bedoeling, zegt het blad, is geen andere, dan het volk over een moge lijken terugkeer van den heer Colijn te laten oordeelen. Men verzoekt dus een uitspraak van de kiezers, niet over de oorzaak van de crisis, wat althans eenigen zin zou hebben, maar over of liever tegen Colijn. Nu springt het dwaze van zulk een voorstel al dadelijk in het oog. Immers bij de het vorig jaar gehou den verkiezingen, hebben de kiezers gelegenheid gehad zich uit 'te spre ken. En de S.D.A.P. heeft daarbij het mogelijke gedaan om de massa tegen den heer Colijn op te zweepen Een meer giftige campagne is zeker wel zelden gevoerd. Geen middel zoo schan delijk, of het werd aangegrepen om den heer Colijn verdacht te maken en met nadruk werd aan den avond van den verkiezingsdag geconstateerd dat aan den heer Colijn een donderend halt was toegeroepen. Het resultaat van heel de actie is echter geweest, dat de heer Colijn als d e aangewezen man werd beschouwd om een Kabinet te formeeren. Wat de S.D.A.P. thans wenscht heeft dus reeds plaats gehad. De kiezers hebben reeds gesproken en het is duidelijk, dat het de dwaasheid ge kroond zou zijn enkele maanden later terwijl er feitelijk niets veranderd is, thans opnieuw een uitspraak uit te lokken. Maar het voorstel is ook dwaas om dat een besluit tot Kamerontbinding de handteekening zou moeten dragen van den heer Colijn, die dus zelf de kiezers zou moeten uitnoodigen zich over zijn beleid uit te spreken, ter wijl de crisis met dat beleid absoluut niet in verband staat. Intusschen heeft dit dwaze voorstel ook zijn goede zijde. j Men verlangt een uitspraak zeer 9pe ciaal tegen den heer Colijn. Wanneer dus de Kamer, zooals te verwachten is het ontbindingsvoorstel verwerpt, dan kan dat worden beschouwd als een uitspraak van de Volksvertegen woordiging, dat zij van zulk een uit spraak niet gediend is en dat zij het beleid van den heer Colijn goedkeurt. Een andere conclusie is na de wijze waarop het voorstel is aangekondigd, niet wel mogelijk. En zoo keert het wapen, dat in'de roode smederij gesmeed werd, zich tegen hen die het hanteeren. STADSNIÈUWS. Kunstavond Centrale Wijkarbeid. Kuns t-Fil an tr opie Wie heeft die combinatie gevonden? Kan dat samengaan; zich geestelijk opheffen door de reine schoonheid van klanken en woorden en tegelijkertijd de hand uitsteken om te helpen waar nood is, geestelijke nood en maatschappe lijke nood, zich inlaten met de werke lijkheid van den levensstrijd? De goed bezette Stadsgehoorzaal heeft er gisteravond een antwoord op gegeven, dat geen twijfel laat;. h-?t comité voor den centrale wijkarbeid bleek den juisten weg te hebben geko zen om het gevoel en de beurs van zijn talrijke vrienden te bereiken. Ds M. J. Punselie opende met een vloeiende speech. Het is geen gebrek aan deferentie voor de kunst, aldus spr. als we dezen kunstav. tevens gebruiken om belangstelling en steun te vragen oer-echten kunstliefhebbers nf, ,.vn voor onzen wijkarbeid. Toch wenschen we allen een goeden kunstavond. Den oer-echten kunstliefhebbers zelfs een av. van schoonheidsontroering, maar daarnaast verdieping van de liefde vooi anderen en een bewogen hart voor hen in onze omgeving die in lijden verkee- ren en door de moeilijkheden dreigen onder te gaan. Spr. ging daarna voor in gebed en gaf toen gelegenheid het proarmma af te werken. Een kunstavond is het geworden, en een mooie ook. Fijntjes was het viool spel van Mej. Veldhuyzen, evenals de alt-solozang van Mej. Veenenbos en de piano-begeleiding van Mej. de Haas En dan de declamatie van den heer Grondsma nog eens, het was alles van een edel gehalte. Niet alle num mers van het rijk voorziene program ma behoeven we hier afzonderlijk te noemen maar eenige moeten we toch nog eens in herinnerig terugroepen, zooals het glanzend gespeelde Adagio van Max Bruch, waarmede Mej. Veld huyzen het eerste, en het stukje van Wieniawki waarmede zij het tweede gedeelte van den avond opende. Een golf van applaus kwam er los, telkens wanneer zij weer een laatste maat had uitgespeeld. Als een ster van dezen avond kwam ook Mej. Veenenbos uit. Algemeen was de bewondering voor wat haar mooien buitengewoon goed beheerschle Alt stem liet hooren; zij deed er letterlijk mede wat zij wilde, denk b.v. aan de Alt-solo uit de 2de Symphonic van Gustav Mahler, „les berceaux" een fijn aanvoelend liedje van Gabriël Faurl-, en het Friesche wiegeliedje, 't Werd alles lief en zuiver voorgedragen. Een aardig toegiftje gaf de Zangeres in „Mei" van Bern. Zweers. De dames genoten een zeer goede pianobegeleiding van Mej. ue Haas, he organiste der Waalsche Kerk alhier, die weer blijk gaf van haar talent door een warme intonatie en mooi gebon den spel. Zangeres en violiste lieten haar hartelijk deelen in de hulde van de toehoorders. De beleefdheid oordeelde (en de kunst liet het wel toe) dat wij «de dit- vjnes het eerst noemden. Nu iets over oen eenigen heer-medewerker, den heer Grondsma. Wat zou de avond zijn geweest, als hij niet was opgetreden met rijn inipo- neerend voorgedragen pleidooi van Ru ben uit het beroemde: „Jozeph in Do- thari", van Vondel, met het „O, gul den hoofd" en „de Zaaier", van Gezel- Ie, en het rijke „Via Crucis, via Lucis VI" van den jongen Frieschen a'chter Fedde Schurer dat zoo diepen indruk maakte? Neen ook dat was echte, ede le kunst, de gedachten van de dichters die in karakter zoozeer uiteenloopen, zóó te vertolken. Geen wonder, dat ook hem veel bijval gewerd en het publiek niet rustte eer als toegiftje een stijlvol stukske van Rene de Clerque was voorgedragen. Met enkele welgekozen woorden dankte Ds. Punselie aan het eind Mej. (A.) Veenenbos en den heer (G.) Grond sma, (beiden uit Alkmaar), Mej. de Haas en Mej. (M. M.) Veldhuyzen voor de echte kunst, die zü ten beste badoen gegeven. Er wordt wel eens met de kunst gesold, zei spr., maar dit was nu eens echte kunst, en wij gelooven niet, dat ze zich heeft gedegradeerd door ondergeschikt te worden aan on zen eigen wijkarbeid, want mogelijk zal ze zich roem en glorie hebben ver worven doordat we met het resultaat van dezen avond misschien leed kun nen wegnemen en tranen drogen in de kringen onzer arme wijkbewoners. Ook dankte spr. Ds. Groot Enzerink door wiens bemiddeling eenige der medewerkers werden „ontdekt". Zoo mede den heer H. Mens, die de vleugel welwillend had afgestaan en den heer v. d. Leeuw, Schelpenkade, die de fraaie phoenixen en kentia's voor de podiumversiering had gegeven. Ik hoop, zoo besloot spr., dat we hier elkaar nog eens terugzien, en dat dan de laatste terughoudendheid van onze Leidenaars jrerdwenen, en de groote Stadszaal nóg voller zal zijn. Daarna ging Z.Eerw. voor in dankge bed. Gedurende de pauze wandelde een jonge dame de rijen af met een spaar varken, dat met een welgevulde bin nenkamer naar het comité terugkeer de. Het was een heel mooi geslaagde avond. A.-R. Kiesvereeniging. Thans kan worden medegedeeld, dat de heer J. J. C. van Dijk, oud-minister van Oorlog en lid van de Tweede Ka mfer, op Maandag 1 Maart a.s. voor de Anti-revolutionaire Kiesvereeniging hoopt op te treden. De heer van Dijk is een zeer be kwaam spreker die uitnemend de kunst verstaat zijn gehoor te boeien, zoodat het aan belangstelling wel niei zal ontbreken. De vergadering wordt gehouden in de Graanbeurs. Kamer van Koophandel. De Kamer van Koophandel, en 'Fa brieken voor Rijnland te Leiden d3elt onS mede, dat zij bericht ontvipg van den Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie ,dat de kantoren Lisse, Hillegom en Sassenheim in dit jaar gedurende het tijdvak van 15 Juli tot en met 15 September bij wijze van proef ook des avonds van 910 uur voor den localen en interlocalen tele foondienst zullen worden opengesteld. Deze beslissing werd genomen naar aanleiding vaneen verzoek der Kamer van Koophandel te Leiden van 8 Oc tober .1925 om te Sassenheim tijdens de grootste drukte in het bloembollen- bedrijf het telefoonkantoor tot een la ter uur open te houden. Het ziekenhuis der Rijksuniversiteit. Het bestuur van de faculteit der geneeskunde vai* de Rijksuniversiteit heeft aan het maandblad Het Zie kenhuis het volgende stuk gezonden: In het Januari-nummer van dit blad laat het 'bestuur der Geneeskundige vereeniging ter bevordering van het ziekenhuiswezen een brief afdrukken, welken zij gericht heeft aan Z.E. den minister van onderwijs, kunsten en we tenschappen. Hierin geeft het bestuur zijn groot leedwezen te kennen over het feit. dat tot directeur van het ziekenhuis te Leiden een niei-genec^- kundige is benoemd. Hoewe' n dit protest veel eer aanvec t' a e ar u meuten naar voren worden ;,e icnt, zouden wij het onbesproken kunnen laten, wanneer hierin niet enkele uitin gen voorkwamen, welke den goeaeu naam van het Riiksziekenhuis aantas ten. Door deze benoeming toch, be weert het bestuur van G. .V. t. B. v. r. Z. W. kan de opleiding van de ver pleegsters eenvoudig met tot haar recht komen en volgens de meening van dit bestuur zal dit het ziekenhuis der Rijksuniversiteit te Leiden tot een lager niveau neerhalen. Er wordt in dit protest niet de mo gelijkheid geopperd, dat de e beide on- gewenschte oms.andigheden door deze benoeming zouden kunnen optreden; zij' >vórden reeds als vaststaande fei ten meegedeeld. Ons dunkt, dat het bestuur der G. V. t. B. v. h. Z. Wj. zich hier wel wat voorzichtiger had mogen uitdrukken en beter zou ge daan hebben met eerst e.ens of te wachten, of haar vrees werkelijk be waarheid zal worden, alvorens zich zoo positief te uiten. Het kan toch be zwaarlijk tot het heil der zieken, het uitgaïigspunt van alle ziekenhuiswezen, strekken om op een der grootste zie kenhuizen van ons land voorbarig en ongegrond het stempel te drukken van mindenvaardigheid, inzake opleiding van verpleegsters en van een neer halen tot een lager niveau. Door het publiceeren van dc^en brief wordt zon der grond wantrouwen gezaaid tus- echen verplegend personeel en directie van het Leidsch Ziekenhuis en dit zie kenhuis volkomen ongemotiveerd in een minder goed daglicht gesteld. De faculteit van geneeskunde, te Leiden, wil gaarne ervoor uitkomen, dat zij een der lichamen geweest is. die deze benoeming aangeraden heeft Binnenland, Het conflict bij de ia. Boot te Leiden opgelost. Een schrijven van de geneeskundige facnlteit te Leiden over de leiding van het Academisch Ziekenhuis. Bijslag op de rente der R.V.B. De Maas blijft wassen. Buitenland. De inhoud van het Fransch-Tnrkscb accoord. De binenlandsche toestand in Hon garije dreigt ernstig te worden. Mussolini protesteert tegen de rede van den Oostenrijkschen bondskanse lier Ramek. De Fransche voorstellen inzake de schuidenregeiing zijn door de Ameii- kaansche autoriteiten verworpen. en zij ziet de toekomst in dit opzicht met gerustheid tegemoet. Feestviering Oranjecomité. Het is ons gebleken, dat het bericht onlangs door ons geplaatst over den herdenkingsav. door het Oranje-Comi té georganiseerd, in verschillende kringen een verkeerden indruk heeft gemaakt en dat daaruit iets gehcei anders is gelezen dan onze bedoeling was. Wij schreven toen het te kunnen verstaan wanneer vele trouwe Oranje klanten er voor bedankten op deze wij ze het Koninklijk huwelijksfeest te vieren en van dezen herdenkingsavond wegbleven. Hieruit is de conclusie getrokken, dat wij dus van meening waren, iat hier een feestavond werd aang boden waarvan trouwe Oranjeklanten geen gebruik zouden kunnen maken, wat voor het Comité dat dezen avond orga niseerde onaangenaam en pijnlijk moest zijn. Dit was echter allerminst onze be doeling. Het is van algemeene bekend heid, dat er zeer vele zijn a ie tegen tooneelvoorstellingen princii-i ;e- le bezwaren hebben, bezwaren die or zeker niet minder op worden, nu daar mede de Zaterdagavond besloten zou worden. Wij hebben aan die bezwaren uiting gegeven, en wij hebben ge meend dat te moeten doen, maar allerminst hebben wij bedoeld te zeg gen, dat hier een minderwaardig pro gramma werd aangeboden, dat op eenigerlei wijze aanstoot zou kunnen geven. Alleen op de principieele bezwaren hebben wij de aandacht ge vestigd. Uit nadere mededeelingen blijkt ous trouwens, dat op de op te voeren stuk ken behoorlijke controle is geoeft»! en dat de ernstige bedoeling heeft voorgezeten niemands gevoelens- te kwetsen. Nu ons gebleken is, dat wat wij schreven tot verkeerde gevolgtrekkin gen heeft geleid en dat sommige i - r- sonen meenden reden te hebben zich gegriefd te gevoelen, stellen wij er prijs op deze nadere verklaring te pu bliceeren. Het conflict bij de fa. Boot Donderdag en Vrijdagmorgen heb ben de besturen van de Christelijke, de Nederl., R.K. en Alg. Ned. Metaal bewerkersbonden een onderhoud mèt - de Directie gehad en heeft deze voor gesteld de volgende wïjzi ingen in de loon- en. arbeidsvoorwaaiden te wil len aanbrengen: De loon en der geschoolde en ge oefende arbeiders zullen met 2 cent die der ongeschoolden me't 3 cent per uur worden verhoogd; Voor de jeugdige arbeiders zal do periodieke vernooging worden ver vroegd; De uren boven de vastgestelde ar beidsweek, zijnde 48 uur, zullen met 26 pCt. extra loon worden betaald; Den werklieden zullen twee \-acan- tiedagen worden gege\en, waarvan een aag op de 3e October, is gesield. Deze regeling gaat in 2aterda: 20 Februari. In de gehouden, ledenvergaderingen werd besloten, op de voorstellen van de Directie in te gaan, zoodat Maan' dagmorgen om zes uur de arbeid zal woraen aangevangen. Verlichting Pieterskerk. In het Ned. Herv. I'red kbeurten- blad, deelt de Gemeente-Commissie mede dat de gasleiding in de Pieters kerk 'door de Stedelijke Lichtfabrie ken is afgekeurd. In verband daar mede heeft nu de Gemeente-Commis sie besloten inplaats van een nieuwe dure gasleiding aan te schaften, over te gaan tot den aanleg van een cenvou-

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1