H. MENS, De Koffiebaal SCIMLÏJfS HUISHOIID- SCflJUiN Dennen Borst-Caramels VERHOUW SSTOKHUIJZEN, Steno Typen Het Geheim van den Haargroei vanaf 25 Cent Hei LindSlSim Orgel Haarl.straat 53, Koffiebranderij en Theehandel. Koffie f 1.30 Koffie f 1.05 Middelweg 3-7-9 Telefoon 69 NAAIMACHINES Maarsmanssieeg 8, Letten Hooigracht 5 PONT-SCHOOL NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN ZATERDAG 13 FEBRUARI 1926 UIT DE OMGEVING ALKEMADB. De raad dezer gemeente vergaderde Donderdagmiddag te 2.30 uur. Voorzit'er de burgemeeeter. Tegenwoordig 10 van de n leden. Afwezig met kennisgeving de heer A. iBouwmeester. Na opening der vergadering met het gebruikelijke gebed wirden de notulen van de vorige vergadering golezen en onveranderd goedgekeurd. Aan de orde kwam nu de agenda, i. Vaststelling raadsbesluit tot aan koop van een strook grond teOude- iWetering van den heer L. Spruitanburg, dienende Voor wegverbreeding. De Voorzitter doet voorlezing van het door B. en W. uitgebracht prae-ad- vies. L. Spruitenburg is bereid aan deze gemeente te verkoopen een strook grond ter lengte van 22.5 M. bij een breedte (van 2 M. tegen 'den prijs van 'f 3,50 per vierk. M. Deze prijs is aeör billpk te noe men, daar de weg bijna geen verharding noodig heeft. De voorzitter zegt, dat B. en W. met het oog op het drukke verkeer ter plaatse nog verder zijn gegaan en aan de eigenaresse van de boomen, staande voor de woning van perceel A 197 heb ben gevraagd om deze boomen te doen verwijderen. Hiervoor hebben B. en W; vergunning bekomen. De gemeente rooit de boomen, doch zp blijven eigendom van de eigenaresse. De beer Rotteveel' vraagt, of de overzetter De long, nabij het pontveer nog eigendommen in den weg heeft liggen, waarop de Voorzitter bevestigend antwoordt Spr. zal hierover straks bij punt 7 van de agenda nog wel nadere inlichtingen verstrekken. De heer Los vraagt den Voorzitter, wanneer de boomen zijn gerooid en of de gemeente ook de vrije beschikking over den grond krijgt, waarop de Voor zitter bevestigend antwoordt. Hierna wordt z.h.s. besloten tot aan koop van grond. 2. Vaststelling raadsbesluit tot dem ping van de sloot, gelegen aan den Lan- geweg, in eigendom toebehoorend aan deze gemeente en het R. K. Kerkbestuur van Roelofarendsveen, dienende voor De Voorzitter leest het door B. en W. uitgebracht prae-advies voor, waaruit blijkt, dat het kerkbestuur voor noemd, bereid is voor gezamenlijke re kening over te gaan tot demping van deze sloot^niits de gemeente esn ligus- trumheg op de scheiding plant en onder houdt. Bovendien moet de gemeente in bruikleen geven ean draagbaar spoor ter lengte van plm. 155 M. met ean plat wagentj-e voor vervoer van me3tspeeie, enz., daar door demping het tuinland anders bezwaarlijk en kostbaar is te bewerken. Voorts dient de gemeente 'n greppel te graven voor behoorlijke af watering van het land. De kosten wor den op 3500 gulden geschat, waar van bet kerkbestuur bijna de helft bij draagt. De beer Rotteveel vraagt, wie dit draagbaar spoor moet betalen, waarop de Voorzitter antwoordt: de gemeente. Voorts vraagt spr. naar de kosten. Deze zullen volgens de bewering van .den voor zitter niet zoo groot zijn, daar wellicht aan de fabriek Goudriaan te Delft, die in liquidatie is, dergelijk draagbaar spoor voor weinig kosten is te koopen. De beer Horsman vraagt, of in die f 3500 ook begrepen is het draag- spoor en of de greppel op den grond van de kerk wordt gegraven. De Voorzitter antwoordt, wat de beide vragen betreft, bevestigend. Hierna wordt z.h.st. besloten tot de ze slootdempin^ over te gaan. 3. Vaststelling raadsbesluit tot het buren van een strook grond, groot 162.5 vierk. M. van de Wed. H. Loos alhier, voor den tijd van 29 jaren tegen een huurprijs van f 25 per jaar, dienende voor opslagplaats van grind en gelegen aan de Zuidkade te Roelofarendsveen in de onmiddellijke nabijheid van bet Brasemermeer. De Voorzitter zegt, dat B. en W. reeds lang hebban uitgezien naar een geschikte opslagplaats in de .Veen, daar de opslagplaats aan de Bransche brug te ver is verwijderd, zoodat bet vervoer per praam veel tijdverlies en kosten met zich meebrengt. Thans kan de gemeente op zeer voor deelige wjjze een strook grond koopen en bij nat en slecht weer, als de wegen vol gaten en kuilen zitten, kan de weg in zeer korten tijd in behoorlijken staat worden gebracht. Na deze toelichting wordt z.h.st. tot den huur van dien strook grond beslo ten. 4. Vaststelling kohier Hondenbelis- ting, I lenst 1926. Dit kohier wordt z.h.st. vastgesteld, sluitende met een bedrag ad f 480. 5. Reclames schoolgeld, dienst 1925. Deze worden z.h.st. volgens voorstel van B. en W. afgehandeld. 6. Wijziging van de begrootingsdienst 1925. De Voorzitter zegt. dat enkele posten op de begrooting te laag zijn geraamd en derhalve met een totaal bedrag van f 596,31 moeten worden verhoogd, waarna de wijziging z.h.st. wordt vastgesteld. 7. Bespreking wegverbreeding te 0.- Wetering. De Voorzitter stelt voor dit punt in geheime zitting te behandelen, waar toe z.h.st. wordt besloten. Hierna doet de Voorzitter mededee- ling van eenige ingekomen stukken, o.a. de volgende: Een verzoek van het bestuur der ver- eeniging voor Chr. Nationaal school onderwijs te Oude Wetering om een voorschot op de gemeentelijke vergoe ding als bedoeld bij art. 101 der Lager onderwijswet voor 1926, groot f 1000. Z.h.st. besloten. Alsvoren, ten behoeve van de Chr. RECLAME. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten90 ct. Maag-Tabletten ..75ct. Bij Apoth. en Drogisten school te Nieuwe Wetering, groot f 500. Z.h.st. besloten. Alsvoren, ten behoeve van de R. K. Bijzondere school te Oude Wetering, groot f 700. Z.h.st. besloten. Alsvoren, ten behoeve van de R. K. Bijzondere school te Oud-Ade, groot f 850. Z.h.st. besloten. Alsvoren. ten behoeve van de R. K. Bjjzondere scnool te Rijpwetering, groot f 1200. Z.h.st. besloten. Alsvoren, ten behoeve van de R. K. Bijzondere Meisjesschool te Roelofa rendsveen. groot f 2000. Z.h.st. Desloten. Alsvoren, ten behoeve van de R. K. Jongenscchool te Roelofarendsveen, groot f 2000. Z.h.st. besloten. Een verzoek van H. Zoetemelk to Rijp wetering om afwijking van de rooilijn als bedoeld bij art. 1, 2de alinea dier Bouw- en Woning verordening. Óp voorstel van B. en W. wordt de gevraagde ontheffing verleend. Bij ae rondvraag komt de heer Los nogmaals op de schommelbanken, lig gende in het Brasemermeier, terug. In verband met de waterslag over den weg is herstelling in het belang van de- vei ligheid van net verkeer dringend noo dig. De paarden zijn er schrikachtig voor. De voorzitter vindt de kosten te hoog en wacht momenteel op een nog nadere prijsopgave van J. Saras uit 0.- Wetering. Bovendien acht spr. het nog een groote vraag, of de gemeente wel verplicht is ideze balken te herstellen, daar het water aan Leiden behoort. Dhr. Horsman vraagt, of de Voor zitter reeds met den opzichter van Rijn land heeft gesproken over het dempings materiaal nabij deze balken. De Voorzitter zegt, dat hij, in verband met een nog in te komen prijs opgave voor herstelling, heeft gewacht met den opzichter hierover te spreken. De heer de Vette brengt onder de aandacht van den Voorzitter den ver vallen gestand van het hek nabij tie woning van de wed. Weenink. De voorzitter zegt onderzoek toe. De heer Rotteveel vraagt, met het oog op lien slechten toestand van den weg, ioopende v^naf den tol aan het Zijlnek tot aan den Zijl dijk, of deze ge meente neg eenige zeggenschap in dien weg heeft. D^ Voorzitter antwoordt ontken nend. De weg is tor plaatse zeer slecht doch Leidejii knapt dm weg thans weer op. Hierna sluit de Voorzitter de verga dering en gaat over tot geheime zitting ter bespreking wegverbreeding te Oude Wetering. WAREN ER CHRISTENEN IN POMPEJI? Op 24 Augustus 79 werd Pompeji onder lava bedolven. Sinds ligt het onaangeroerd, en on veranderd onder dat harde, eeuwen durend kleed. Zoodat de onderzoeker thans na ruim achttien eeuwen nauw keurig constateeren kan, hoe destijds de toestand geweest is. Een der vragen, die daarbij onmid dellijk op den voorgrond treden, is: waren er destijds in Pompeji reeds christenen? In Rome waren ze, gelijk de historie ons leert en de catacomben ons toonen. Waren ze ook reeds in Pompeji? De katholieke geleerde De Waele heeft in Studia Catholica een interes sant artikel geschreven, waarin hij met voorzichtigheid de gegevens hier-- omtrent overweegt. Het resultaat is negatief. Omtrent, de vraag, of er op den ongeluksdatum christenen waren in de getroffen stad. is geen spoor te ontdekken. Een proeve zijner laten we hier vol gen. Op een der huizen heeft men het op schrift: „Sodoma Gomora" gevonden. Wat volgt daaruit? Men kan vermoeden, dat in deze la- konische uiting een belangrijk psycho logisch of historisch gebeuren verbor gen is en onwillekeurig gist men naar tijd en reden van dit graffito. De lo kale omgeving kan niets ter verkla ring bijbrengen, we zijn dus op inner lijke argumenten aangewezen. Aan die draad wordt nu aldus ver der gesponnen: Bij den schrijver van de_ bedoelde woorden kan men een gedachtengang veronderstellen, waaraan ten grond slag ligt een diepe verontwaardiging over het moreele peil der stad en een strenge Christelijke levensopvatting. Toch zou het verkeerd zijn, zich Pom peji voor te stellen als typisch voor de lage moraliteit van die dagen; mocht een of andere Campaansche stad weer aan het licht komen, ze zou zeker in moreel opzicht niet hooger staan dan Pompeji. Waar deze bijzonderheden meer op een Christen dan op een Jood wijzen, zal" men onwillekeurig naar de aanlei ding van deze uitlating vragen. Zeker volstaat men niet met te wij zen op de gedachte aan de nakende komst des Heeren: de aanleiding moet een duidelijk teeken geweest zijn, dat bij den schrijver de gedachte aan een naderenden ondergang wakker riep. Dit zal wel de eerste groote ramp geweest zijn, die in 63* de stad teister de: een geweldige aardbeving, waar van in 79 de sporen nog niet heelo maal verdwenen waren (in de nieuwe opgravingen der Strado dell' Abbon- danza is dit duidelijk te zien), ver woestte het grootste gedeelte van Porxi Pöji. Een tweede ramp moet de gedachte aan den laatsten dag zeker nog ver sterken: de verwoesting van de iijdens stad van hun Stichter moet op de Christenen een niet minder sterken indruk hebben gemaakt dan op de Jo den, te meer daar door deze gebeurte nis een voorspelling van Christus in vervulling ging. Samenvattend kunnen we zeggen: een inwoner, verontwaardigd over de heidensche moraliteit, ziet in zijn stad een ander Sodoma, dat op een geweld dadig einde wacht. Tevens denkt do schrijver aan het wereldeinde, aam de ramp in 63, aan den val van Jeruzalem met zijn bittere gevolgen. Of die schrij ver een Jood of een Christen was? Wiskunstige zekerheid zullen we wel nooit verlangen, maar de intrinsieke gegevens schijnen meer op een Chris ten te wijzen. Hoe het ook z4j, de op- grovingen boden ons tot nogtoe zeer weinig over het Christendom. Uit het Sociale Levezx. Uit hot kleedingebedriji. Namens de Belangen-Gemeenschap van werkgevers in het maat-confectir- bedrijft, schrijft men aan de „Telegr.' dat op de gisteren gehouden vergatit- ring van werkgevers in het maat-coti- fectiebedrijf is besloten, weer een l>e- langen-gemeenschap te sluiten, ten einde toch te kunnen geraken tot hot aangaan van een collectief arbeidscon tract met de samenwerkende werkne mersbonden. Aanvankelijk gevoelden de werkge vers er niet veel voor, omdat on danks de overeenkomst vele kleer makers, zoowel voor particulieren als voor ongeorganiserede werkgevers werken tegen een lager uurloon, dan in de overeenkomst is bepaald. Een en ander zal nu echter nog maals met de vertegenwoordigers der werknemersbonden worden besproken, hegeen naar gehoopt wordt tot het gewenschte doel zal leiden. Wel licht kan het dan toch nog tot de af sluiting van een collectief arbeidscon- Een openbaring door wetenschappelijk onderzoek. Over het algemeen bevat de men- gchelijke hoofdhuid 75000 haren, die per dag ongeveer 0.2 mM. groeien. Ieder mensch brengt dus dagelijks 15 M. haar voort. Dit natuurwonder ver schaft ons niet alleen het schoonste sieraad, maar o<Jk een zeer waarde volle bescherming voor het hoofl. In normale gevallen blijft d^ze enorme groeikracht tot - in hoogen ouderdom behouden. Wanneer die groei met het 16e jaar begint te verminderen, zooals ""n- woordig bijna regel is, dan is dit on natuurlijk. De verminderde haargroei wordt meestal na het 20e jaar eerst be merkt. De oorspronkelijke meteriange vlecht van de bakvisch is de helft kor ter geworden en de schedelhuid van den jongen man begint zichtbaar te worden. Zonder goede haarverzorging wordt men kaal. Ongelooflijk veel wordt in dit opzicht gezondigd uit on wetendheid. De grootste vijanden van uw haartooi zijn de onzinnig samenge stelde middelen, die men gebruikt. Op wekking van den celgroei moet vol gens Prof. Friedenthal het A. en Z. van alle haargroeimiddelen zijn en hij be wijst, dat de door Dr. Weidner met Silvikrin ingeslagen weg de eenige is, die hiermede rekening houdt. Het bijgeloof, dat een uitgeputte haarwortel dood is, bleek in den loop der jaren door Dr. Weidner's vinding onwaar, daar na gebruik van Silvikrin op kale plekken weer nieuw haar groeide. Zeker een troost voor hen, die door haaruitval en slechten haargroei geplaagd worden. Van veel gewicht is de weg, dien Dr. Weidner aanwijst, hoe het liaar op onnatuurlijke wijze ,te ver zorgen en' groei-aanzetting en schoon heid van het haar te verkrijgen. Aanzetting van d.en celgroei, bestrij ding van de vergrooting der vetklieren en opheffing van de verhoorning der schedelhuid vormen het middelpunt van zijn overwegingen. Dr. Weidner nam als grondstof menschenhaar, dat hij volgens een door patenten be schermd procédé behandelde en dan plaatselijk, d.w.z. op de haararme plek ken der schedelhuid, liet inwerken. Daar steeds meerdere oorzaken haar uitval doen ontstaan, schaadden dc tot nu toe toegepaste middelen meer dan ze baatten; de bestrijding der eene oorzaak verergerde de andere en bijna steeds bleef voortdurende haararmoe de als eindresultaat over. Dr. Weid ner's vinding nam de onzekerheid op stellige wijze weg. Wie meer omtrent deze belangrijke vinding wenscht te weten, vrage toe zending van het zeer leerrijke boekje: „De Haargroei, zijn Behoud en Her stel".. Het procédé voor de vervaardiging van Silvikrin uit menschenhaar i9 in alle landen gepatenteerd. Silvikrin is thans ook in Nederland verkrijgbaar, evenals Silvikrin Shampoon, dat het werkzame Silvikrin bevat. Wij zenden U tegelijk met het boek je een hoeveelheid Silvikrin Sham poon, voldoende voor drie hoofdwas- schingen, bij wijze van proef. Gebruik daarvoor nevenstaande bon: Aan het Laboratorium Silvikrin, Rotterdam, Schiekade 104. Als lezer van de N. L. Ct. verzoek ik om toezending van het boekje „De Haargroei, zijn Behoud en Herstel" en drie pakjes Silvikrin Shampoon. Ik sluit hierbij in 40 cents aan postzegels ter vergoeding van kosten en porto. Naam: - Straat: - Plaats 82. Duidelijk schrijven s.v.p, en als brief verzenden. Knip dezen bon direct uit, uitstel is veelal afstel. DE GLAZEN voor Kantwerk •n hel nieuw, vuurvast AARDEWERK voor de Hulshouding EXTRA LIGE PRIIZEN JV Zfe de Etalage. Dagdienstbode gevraagd, liefst boven 16 jaar. Adres: A. B. OOSTVEEN, Hoofdstraat 145a, S&ssenbeim. Inenting tegen pokken en Diphtherie. Kostelooze inenting eiken Woensdag, des namiddags om 2 uur in het Elisabetshof aan de Oude Vest. Trouwboekje medebrengen. Aangeboden Poters en partijgoed van zui vere Due of York. poters en partijgoed van eerstelingen en gr. partij beste eeta&rdappelen. C. VAN DELFT Dzn., Sandtlaan, Rijnsburg. Merk „De Drie Dennen" genezen snel en absoluut zeker hoest, kink hoest, heeschheid, vastzittend slijm en alle aandoeningen der ademhalingsorganen. - Doktoren noemen zet Het eenige werkelijke hoestmiddeL Sedert 40 jaren beproefd, millioenen in dagelijksch gebruik. 7000 attesten. Pakje 40, doos 75 cents bij Apoth. en Drogisten. Let op de origineele verpakking met het merk „3 Dennen" In Leiden beslist verkrijgbaar bij: S. Broerse, Hearl.atr 60, H. J. Christiaanse, Haerl.itr. 6. F. W. Donkers HeerLalr. 253. J. Elsinga, Hoojatr. E. de Jongh, Nieuw» Rijn 53. Reyst Krak, Steenitraat 41. D, Wif de Waal, L. Mare 56. C. Christiaanse, HoogewoarA M. V. Nood, Rapenburg 97. J. Vrijenhoek. Haarlatr. 117. voldoet aan de hoogste muzikale eischen Alleen-vertegenwoordiging voor Leiden en Omstreken bij LEIDEN. ■laaaiBBiiaicii Gevraagd* tegen begin of half Maart een Boerenknecht goed kunnende melken, niet bo ven de 18 jaar. A. BREEDIJK, Nieuw Endepoel, Warmond. Kinderwagen- en poppenwagenkappen over trekken, regenzeiltjes bekleeden en opschilderen van kinderwa gens. Ook leerdoek per Meter en alle onderdeelen van kinder wagens verkrijgbaar en alle re paraties van Kinderwagens. Middelweg 17a. Onderwerp door br. v. d. Horst De Liefde van God. Omvang Joh. 3 16. Breedte Joh. 3 15-16. Lengte Jer. 31 3. Diepte Gal. 2 10. Hoogte Eph. 2 6. a. Het obj. v. Gods liefde, b. Hoe God lief heeft. c. Wat Gods liefde tieed voor ons. d. Wat die liefde nog wil doen voor ons. Zondagmorgen 10 uur. Allen wel kom. Vrije toegang I 1795 Radiotoestel té koop aangeboden, compleet met accu, annodeblok, 10 spoelen, 2 dubbelen koptelefoons, volt meter en antenne, voor den prijs van f 50,Adres: Maredijk 25. Rijwielbanden. Door aankoop van een groote partij Bergognaii Banden, zeer voordeelig af te geven. Buiten banden f 2.75, binnenbanden f 1,75, met 1 jaar garantie. Blok's Ijzerhandel, Maredijk 25. Plant-Aardappelen Due of York, Eerstelingen, Schot- sche muizen, gekeurde en onge keurde Friesche Eigenheimers, Red Star enz., te bevragen bij T. Noort, Telefoon 61, Katwijk a/d. Rijn. 1797 NETTE JONGEN, leeftijd 14 k 15 jaar. fRMAN Zn., Utr. Jaagpad 10, Leiden. HALT II Doet uw voordeel en koopt nu uw Legpooters en wel van de zware Zeeuwsche Klei. Alle soorten tegen sterk concurree- rende prijzen. Tevens 1ste kwa liteit consumtie-Aardappelen bij P. KEMPENEERS, 1798 Oude Singel 60, Tel. 1820. GEVRAAGD: Een Boerenarbeider, tegen half Maart, goed kunnende melken. Hoog loon. M. DE GRAAF, 1799 Ter Horst, Voorschoten, SCHILDER, 1789 flinke halfwas gevraagd. G. SCHONEVELD, Pz. Rijnsburg. BLOK's IJZERHANDEL. Voordeelig adres voor vlecht- gaas, 1 M. X 1 d.M. k 25 cent p. M. Alle maten voorhanden ook met fjj mazen. Zwaar asphalt 25 c. p. M„ per rol f 3,-, Krammen, spijkers, timmer- en tuingereed schap. Maredijk 25. 1ste soort Onze verpakte Koffie en Thee is bij de meeste Winkeliers verkrijgbaar. merk A EN Meest practische opleiding Kantoor- en Handelsopleiding Lessen overdag en 's avonds Inschrijving dagelijks Telefoon 1219

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 8