NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 12 FEBRUARI 1926 Dit verhaaltje nu is een proeve van het onderricht der vrijdenkers aan de kinderen in de gezonde, wetenschap pelijke wereldbeschouwingen van dog ma en bijgeloof gezuiverde moraalAVij kunnen niet anders dan dit staaltje van het opwekken naar de waarheid betitelen met het woord: scherpe misleiding van de kinderziel. En waar in de vrijdenkerswereld de liefe lijke gewoonte bestaat, bij anderen zeer spoedig alles te betitelen als „bedrie gerij", daar kunnen wij toch stellig thans spreken van het grofste bedrog hunnerzijds. En dit vuil, wij schromen niet dit woord te gebruiken, moet dan, in wijden kring worden verspreid en krachtens den oproep van den uitgever de medewerking wordt ingeroepen van onderwijzers en onderwijzeressen om op de scholen den kinderen dit Veld viooltje in handen te spelen." GEMENGD NIEUWS. W eg geloop en. De Dolitie van het bureau St. Pietershal ie Am sterdam verzoekt, namens de c.-eis, opsporing van Maria Soen, 14 jaar oud en forsch gebouwd. Zij geeft zich uit voor 16 oi 18 jaar. Het .meisje is de ouderlijke woning ontloopen. Zij heeft zwart kort haar, zwarte wenkbrauwen, donkere oogen en was gekleed in zwarte molière scnoeneii, langen brur^aohtigen mantel met eenig Bont afgezet, benevens een grijs piuche hoedje. Het pokkengeval. Naar wij vernemen zijn de twee zusters uit hé: iGemeenteziekenhUis, te 's-Cra\enhage, die den aan pokken overleden Zuid- Afrikaanschen student Daniël de We: hebben verpleegd, in de darakken. aan de Spon.»an in observatie opge nomen. Deze maatregel is genomen om aile mogelijke veiligheid in acht te nemen. Er was namelyk bij bedoelde verpleegsters eenige verhooging van tempera.uur geconsta eerd. Omtrent de oorzaak hiervan valt nog niets te zeggen, aangezien de ob- servatietijd nog niet is verstreken en zich tot dusver geen andere verschijn selen hebben voorgedaan. Overreden en gedood. Gis teravond is de 58j'arige weduwe S. te Tilburg op het Goirke bij het lover steken van de straat door een auto bus van de „Cito" overreden. De vrouw kwam achter een tramwagen vandaan, zoodat de chauf.eur haar eerst op het laatste oogenblik <ag. 'Hij trachtte nog uit te wijken en reed tegen het trottoir op. De vrouw werd dc>r het spatscherm van den wagen getroffen. Met een ernstige hersen schudding werd zij naar haar woning vervoerd, waar aij een uur later aan de gevolgen is overleden. Gevaarlijke hond. Gister morgen werd de echtgenoo e van den heer T. te Doetinc..e.n djor aar hond aangevallen. Het woedende dier bee. haar rn de beide armen en rukte jat een der bovenarmen een gr o: ,uk vleesch. De ongelukkige werd dcor eenige toegeschoten knechts uit haar benarde positie bevrijd. De hond werd direct afgemaakt. Autobus-ongeval. Met de autobus, rijdende in gerege'dm dienst tusschen Venlo-Horst-Venray had gis terenmiddag ter hoogte van de ge meente Horst achter het molenhuis,, een ernstig ongeluk plaats. De stuur inrichting van de autobus, waarin een twin.igtai personen waren ge.e.en, ge raakte defect, tengevolge waarvan de autobus tegen een langs den weg staanden boom reed. De chauffeur werd door de voor rut geworpen,; hij bekwam overigens geen letsel. Een viertal passagiers werd vrij ernstig ge wond en in net St. Antonius-gesticht te Horst ter verpleging opgenomen. Er bestaat echter geen levensgevaar. Van de overige inzit.enden werden er verscheidene min of meer ernstig dcor glasscherven gewond. Mijnwerker gedood. In den mijn Willem Sophia te Spekholzer- heide werd gisteravond de mijnwer ker-voerman H. Pik in een der gangen dood gevonden. Vermoedelijk is hy door aivailend gesteente gétioFfen. Hy laat vrouw en twee kinderen achter. Bruggehoofd ingezakt. Gistermiddag is het bruggeh'oMd, lig gende in den weg 's-Gravenhage— Delft en in onderhoud bij de gemeente Delft, gescheurd en verzakt, hetgeen al lang te voorzien moet geweest zijn, schrijft het „Yad." Het drukke ver keer langs dien weg ondervindt daar door belangrijke stagnatie, daar de brug nu gedeeltelijk is afgezegen door de Kijswyksche politie wordt bewaakt. Vier kinderen gestikt. In een zand- en grintgroeve by Keulen Offendorf, aldus deelt de „Vosgische Ztg." mede, ontdekte een arbeider een vreeselijk ongeluk. Hij zag uit het grint een kinder armpje steken. De oogenblikkeiijk ge waarschuwde brandweer haalde vier kinderen van den leeftijd van U tot 12 jaar uit het grimt te voorschijn. Zij (hadden schopjes bij zich en hét ver moeden bestaat, dat zij een hol gegra ven hebben in de steile gr.nthelling, welke daarna is ingestort en de kin deren heeft bedolven. De vier kin deren zijn toen gestikt. Jongeavonturiers. Voor de politie rechtbank te Torquay heeft een groep jongens terechtgestaan, die zich aan een aania'l1 diefstallen had schul dig gemaakt. De detectievcn hadden veel moeite gehad, om deze bende in ■haar geheel op het spoor tc kómen, daar ae jongens elkander niei wilden verraden. Hun hoofdkwartier hadden de kna pen.' negeh in getal; wier leeftijd van 14 tot 17 jaar varieert, gedurende meer dan e';n jaar in een bergk.oof. welke .vroeger door smokke aars werd gebruikt. De politie vond in dit hol geweren, dolken, telefoon-instrumen ten, telefoondraad, camera's, lampen en kookgereedschappcn. Met valsche sleutels hadden dc jon gens zich toegang verschaft tot ver schillende woningen. Alle jongens behcoren to. zfer goe den stand. Zij waren tot hun bedrijf gekomen door het lezen van prullec- tuur en het zien van sensationeele films. De avonturiers zijn voor eqn jaar opgeborgen. Vreeseiijke misdaad. Een arbeidersvrouw te Aussig, dié 's nachts werkzaamheden had te verrichten, vond des morgens bij haar thuiskomst haar woning m brand staan ea haai drie dochters, van 16 tot 20 jaar joud, met bijlslagen gewond liggen. De oudstedochter is reeas gestor ven, en de toestand van de twee cn- dere dochters is zco ernstig, dat zij nog niet verhoord konden worden. Van de daders is tot nu toe geen spoor ontdekt. RECLAME. i\ooi Prima ijzerslerke MCCO DütëESHGUSEH 80 CIS. SEHEEL ZIJDEN KOUSEK f «r Ladderproaf.Alle kleuren. I 1.(3 Vergeet niet, dat II in FEBRUARI, ÉÉN DAG ALLES GRATIS KRIJGT. STADSNIEUWS. Ned. Chr. Landarbeidersbond. De afdeeling Leiden van bovenge noemde vakorganisatie hield gister avond in „Prediker" een feestelijke jaarvergadering, die door de leden en hun vrouwen alsmede andere belang stellenden bijgewoond werd en uitste kend geslaagd mag heeten: zjj was flink bezocht en er heerschte een aan gename stemming. De voorzitter der afdeeling, de heer H. van Boste len opende de ver gadering, liet zingen Psalm 68:10, ging voor in gebed, las 1 Cor. 13 en sprak daarna een pittig en goed prin cipieel openingswoord. Hij zette op duidelijke wijze het beginsel der Chr. vakbeweging uiteen, die niet in de eerste plaats negatief (anti-socialis tisch) maar positief moet zijn: Chris- telijk-sociaal. Wij moeten, uitgaande van de Chr. solidariteitsgedachte, opkomen voor elkanders rechten en dragen elkan ders lasten. Dat wij, een eigen organisatie heb ben is niet omdat wij onszelven beter achten dan socialistische of welke an dere menschen, maar omdat onze Meester beter is. Vandaar de bestrijding der wereld, die in diepste instantie is haat tegen den Chfistus. Deze bestrijding be wijst evenwel, dat we op den goeden eg zijn. Bedenkelijker evenwel dan de be strijding van socialistische zijde is de tegenstand, waarmee we in eigen kring helaas nog te kampen hebben Er zijn nog zooveel Christenen, die geen helder inzicht hebben in de ver houding van stof en geest en die ons beschuldigen van materialisme. Doch dit is niet juist, stof en geest zijn geen tegenstellingen, maar behooren bij elkaar als een organisch geheel. En in patroonskringen zijn er, die wel in hun persoonlijk leven Christe- nen zijn, doch van wier invloed ten goede in Christelijk sociale richting niet veel te bespeuren valt. Spr. roept de Chr. werkgevers in het tuinders- en bloemistbedrijf toe, onder hun collega's op te komen voor de so ciale gerechtigheid ten opzichte van ne arbeiders. Doch het is niet minder noodig dat de arbeiders zich met lief de geven aan hun organisatie, daar om voorwaarts, in de kracht van on zen God; Pro Rege, vóór onzen Koning zij ops devies. Zoo alleen kunnen we ook hier in Leiden komen tot betere sociale verhoudingen en tot sociale ge rechtigheid. Spr, heette vervolgens de aanwezi gen welkom, in 't bijzonder den heer Drevel en de afgevaardigden van den Chr. Besturenbond, alsmede dé mu zikanten, en verklaarde de vergade ring voor geopend. Hierna was het woord aan den heer L Wet se laay, U& der afdeeling, die de vergadering vermaakte met 'n luimige voordracht, getiteld: Man- nenhuishouden." Vervolgens sprak de heer G. Dre vel, van Utrecht, lid van het Hoofd bestuur van den Chr. Landarbeiders- bond, een* opwekkend woord. Spr. bracht allereerst ijl herinnering lioe de toestand vroeger was toen de oud-liberale patroons nog de alleen heerschappij hadden en de arbeiders nog niet over bun eigen belangen mochten meepraten en beslissen. Van ongevallenverzekering was destijds nog geen sprake; viel er eens een av- heider dood, dan konden zijn vrouw en kinderen naar het armbestuur of de diaconie gaan en voor den patroon was het ook niet zoo'n strop als wan neer er b.v. een paard doodviel; hij kon arbeiders genoeg krijgen. Dat dit anders geworden is, danken we aan de organisatie, waarvan niet het doel is de rollen omgekeerd te krijgen, zoodat de patroons de onder liggende partij zijn en de arbeiders het heft in handen hebben. Neen, het gaat althans bij de christelijke orga nisaties niet om de macht, maar om het recht. Patroons en arbeiders moe ten als gelijkgerechtigde partijen met elkaar onderhandelen over de arbeids voorwaarden; het moet komen tot een regeling van de rechtspositie der ar beiders en tot de afsluiting van col lectieve arbeidscontracten. De werkgevers zeggen wel eens, dat er strubbeling komt ten gevolge van het werk der vakorganisatie, doch dit is niet juist, wij willen vrede op het terrein van den arbeid, doch niet ten koste van het recht. En als de ,yverk- gevers den strijd uitlokken, zullen wij dien moeten aanvaarden. Spr. eindigde met een oproep tot de leden en hun vrouwen, allen er toe mede te werken, dat al onze mede arbeiders die bij ons behooren, ook in de Christelijke vakbeweging georgani seerd worden. Na de rede van den heer Drevel kre gen we eenige stukjes muziek te ge nieten; als oud-minister Heemskerk in ons midden was geweest, bad hij een goeden Jazzband kunnen hooren, wat hem zooals hij onlangs in de Ka mer meedeelde, nog nimmer gebeurd was In de pauze werden we op koffie met koek getracteerd (deze koffie was gratis door de fa. Molkenboer („Kla verblad") beschikbaar gesteld), er wer den loodjes verkocht ten bate van bet Tbc-fonds: alle 300 loodjes gingen a 10 cents weg. De beer J. B. H. Grotenbuis voerde daarna namens den Bestu renbond en de bij dien bond aangeslo ten organisaties het woord, alsmede namens het TBC-fonds. Spr. feliciteerde de afdeeling met haar ve aardag en wees er op, dat de Landarbeidersbond een geheel bijzon dere positie inneemt onder de bij het C.N.V. aangesloten bonden, omdat hij vrijwel de eenige is die vooruitgaat in ledental. Wel heeft deze bond nog met veel financieele moeilijkbeden te kam pen, mede doordat zijn leden tot de arbeiders met de laagste loonen be hooren, doch dit laatste maakt juist, dat er voor hen het meest te bereiken is: welk een perspectief hebben zij Spr. eindigde met een krachtige op wekking aan de leden zich te geven aan de propaganda onder de ongeor ganiseerden. Nadat nog een paar humoristische voordrachten waren gedaan door bet lid der afdeeling, den heer H. Schip pers, had onder groote belangstelling plaats de verloting der tombola, waar voor gaven waren beschikbaar gesteld door de volgende firma's: Talens zeep fabrieken, Klaverblad zeepfabrieken, Edelmetaalbedrijven van Kempen, Klaverblad koffiehandel alhier, de Gruyter alhier, Bat9chari sigaretten- fabriek Den Haag, Hero Groentenfa- briek Breda, Jurgent Margarinefa- brieken, N. V. Tabaksindustrie Maas tricht, Tabak Theodoras Niemeijer, Calvé Oliefabrieken te Delft en R. E. Beulink, banketbakkers alhier. Ten slotte werd gezongen Gehang 264:1 (het Lutherlied) waarna de beer Grotenhuis de vergadering met dank zegging sloot. DE PERS IN AMERIKA. De Amerikaansche krantenkoning Hearst geeft dagbladen, Zondagsbla den en tijdschriften uit en wel tot de volgende oplagen: aan ochtendbladen 1.183.203, aan avondbladen 11.669.511, aan Zondagsbladen 3.400.000, aan tijd schriften 2.773.784. Ieder vierde gezin in de Vereenigde Staten behoort tot de lezers van de Hearst-bladen. Behalve Hearst is er nog de Scrip- ner-pers en de invloedrijke „Chicago- Tribune" waarvoor onlangs tien mil- lioen dollar is geboden aan de eige naars Mac Cormick en den vroegeren socialist Medill Patterson. De „New- York Wold", opgericht door een Hon- gaarschen Israëliet heeft een oplage van 382.000 exemplaren, de „Nevv-York Times" van 352.000 exemplaren. Hiermede gaat gepaard een concen tratie-beweging: in Chicago, een mil- lioenenstad verschijnen slechts twee ochtendbladen, n.l. een „Hearst-blad" en de „Tribune". In New-York ver schijnen slechts zes ochtendbladen en in zeven van de twintig groote steden der Vereenigde Staten verschijnt maar één ochtendblad. De Zending in China. De Zendingsmedéwerker van het Hbld schrijft: Dat de positie der zendelingen in het binnenland van China, er niet beter van wordt, zal men gemakkelijk verstaan, als men geregeld de berichten uit China volgt. Het blijft moeilijk er zich een iuist beeld van te vormen: wii moeten afgaan qp berichten, die in verschillen de brieven tot ons komen, maar deze- brieven zijn aancensuur onderworpen. Aan enkele brieven van Duiteche zen delingen, die de meest: bewegingsvrn- heid genieten, is het volgende ontleena: De bolsjewistische propaganda ver staat uitnemend dekunst, om de aan dacht van het Chineesche volk af te leidon van de eigen volkszonden als opium en spel en ae „vreemde duivels tot zondebok voor alle ongerechtigheid te maken. Het China van vandaag is anders dan het China van gisteren. Het zyn vooral de Engelschen, aie het moe ten ontgelden, maar de Duitscbers roe men de Engelse he zendelingen om het geduld, waarmee zjj alles verdragen. De aan het Christendom vijandige beweging neemt toe, en op het oogenblik open baart zjj zich vooral in den strjjd tegen de zendingsscholen. Vooral onder de boerenbevolking, die 8p pet van het ge heel bedraagt, wordt de propaganda krachtig gevoerd. Bij den Boerenbond mogen geen predikers of onderwijzers, van welke religie ook, zich aansluiten. Een der zendelingen zag op een thee huis een plakkaat: ?,Het Christendom is de gevaarlijkste opium". De praeses der Basler Mission Schmid geraakte met zijn vrouw en een paar an dere reisgenooten op 29 October onver wacht onder een zwerm Tschin-tioepen, die hun paarden wilden afnemen en hen met geweren bedreigden. Zjj werden voor Russische spionnen aangezien, maar na eenige angstige oogenblikken weer losgelaten. De regeering van Kanton wil op alle Christelijke scholen beslag leggen, ook op het groote Canton Christian College, onder voorgeven, dat het onderwijs te gen het bolsjewisme gericht is, en dat ue bloei dezer ond-rwasinrichtingen niet in evenredigheid i met den nood van het volk, die harde offers eischt. Wang Yschin Wai, lid der regeering, verklaart: alle Zendingsscholen bedreigen het Chi neesche volk, daar zjj onder den schjjn van liefdadigheid en godsdienstige ver draagzaamheid de mogelijkheden om China uit te buiten, onderzoeken. In het belang van China moeten wjj al deze scholen overnemen. De Chineesche Studentenvereemiging heeft hare leden aangespoord om in de Kerstweek het volk op te zetten tot el ke mogelijke vijandige handeling tegen de Christenen. „Men drukke en verzen- de kaarten, die ean aan het Christen dom vjjandigen inhoud hebben, in plaats van de gebruikelijke Kerstkaarten". In het binnenland ljjdt de bevolking en de zendelingen met haar onder de stremming van alle scheepvaartverkeer in Kanton. Zendeling Weissenbruch, een Nederlander, te Longheu kon alleen door bemiddeling van den Nederland- schen consul een zending levensmidde len vrjj krijgen, maar hij moest die zelf van Kanton laten afhalen. Voor de Ba- seleir. zendelingen werd toestemming ver kregen- van Hongkong uit het binnen land in te gaan, mits zjj geen zaken, in Hongkong gekocht, meebrachten. Overigens roemen de zendelingen de welwillende houding der Chineesche Christenen, die al het mogelijke doen om hen te beschermen, anders dan in 1900 bjj den Boxer-opstand. De gods dienst-oefeningen worden goed bezocht en het aantal leerlingen op de scholen neemt toe. Typisch is echter de stakii^ van de leerlingen van het prediker-s^ minarie„ die tien dagen voor dp va- cautie er van door .gjngen „om de re publiek te redden". De Berliner Mission deelt mede, dat al baar zendelingeii in het binnenland ongestoord hun werk voortzetten, ter- wjjl bjjna alle andere zendelingen in de omgeving hun stations moesten ver laten. Door den oorfog zijn echter de gemeenten verarmd, ten deel© door ver huizing gedecimeerd, terwijl vele ge bouwen gehavend zijn. In Hundu werkt de Liebenaeller Mis sion. Het Oosten %n het Westen dier provincie worden door generaal Tschan beheerscht, die over goede troepen be schikt. De zendeling-arts Dr. Witt kon in een paar regimenten officieren en soldaten in een bijbelcursus vereenigen en voor het vertrek der troepen werdien 75 officieren en soldaten gedoopt. Ook de overste van een regiment, zjjn adju dant en ©en majoor zjjn Christen. Li het Westen der provincie heeft een groote hongersnood geheerscht. De troe- troepen daar onder generaal Zai zjjn minder aan orde en tucht gewend. De gouverneur liet onlangs een proclamatie uitvaardigen in vier zinnen, die alle eindigden met: kop af. Een ervan luidae „;Wie zich aan een buitenlander ver grijpt: kop ai". Men zegt, dat het een heilzamen invloed had. Het werk der zending gaat er ongestoord voort. Er is groote belangstelling voor de predi king. De zendelingen werden op reis door de roovers, die hen overvielen, Trots alle onzekerheid is er dus een bjjzondere arbeidsgelegenheid. KANKER-ONDERZOEK. Uit Londen wordt gemeid: In het juisc verschenen nummer van het „Bri tish jouraal of Experimental Pathor logy' komt een artikel voor van dr. .N Waterman, verbonden aan hel An- thoni van Leeuwenhoekhuis (Kanker instituut) te Amsterdam, getiteld „Gly colytic Activation by Tumour Ex tracts". Hec mzioht van dr. Waterman wordt in vakkringen druk besproken, immers in verschillende opzichten heeft het suikersplitsend vermogen van de kan kercel belang gekregen. Van het stand punt van ontwikkeling is het van be- teekenis, dat de kankercel haar ener gie voor een groot deel ontleent aan gisting. Waterman toont aan, dat dit verhoogde glycolytisch vermogen af hankelijk is van een aptiveerende stof, die ook in tumorextracten voorkomt, en waardoor ook overigens normale li chaamscellen tot versterkte fermenta tie kunnen worden aangezet. Dii verschijnsel kan van belang zijn voor de verklaring van verscheidene andere verschijnselen uit de tumor-, pathologie; bijv. voor het begrip van de bevorderende werking van tumor- extracten op den groei van cultures in vitro, die onder vrijwel .anaërobe voorwaarden verl'oopen. Zoo ook voor de uitbreiding van het tumorproces langs den weg van inductie. Wellicht, aldus meent Waterman, speelt een der gelijk 'proces van „activeering" ook een rol in de proeven van Gye, wa&h het „virus" van het gezwel door toe. voeging van het extract van het ge. zwel wordt gecompleteerd en daardoor eerst actief gemaakt. RECHTZAKEN. Belasting- en Accijnsontduiking. Gisteren werd voor de Haarlemsche rechtbank behandeld de zaak tegen J. K. E. L. S., verdacht dat hij voor zich zelf zoowel als firma gedistilleerd frau duleus heeft doen vervoeren naar Haarlem en voorts ter zake dat hij het gedistilleerd, dat in een aantal geheime distilleerderijen in den omtrek van Haarlem en in de stad werd vervaar digd, heeft gekocht, terwijl ook dat ge distilleerd tezamen 8186 ILL. a 50 pet. bij het vervoer naar den verdachte niet door een document gedekt was. In deze zaak waren 31 getuigen ge dagvaard. De verdachte was wegens ziekte niet in staat te verschijnen, zoo dat mr. Pliester voor deze als ge machtigde optrad. Na het getuigenverhoor vroegde Rijksadvocaat, mr. C. B. Asser namens de administratie 5 maal het totaal be drag der vermoedelijke ontduiking 11a herleiding door de wet bepaald, uitma kende een boete'van totaal 300.077.25 bij niet betaling of onmacht van beta ling te verhalen bij lijfsdwang. Het O.M. sloot zich bij dezen eisch aan en bepaalde den lijfsdwang op 6 maanden hechtenis. Mr. de Vrieze pleitte uitstel van de zaak tot het doen van een psycholo gisch onderzoek daar volgens een bij hem ingekomen doktersattest bekl. psychopaat was tijdens het plegen der handelingen. De rechtbank achtte hiervoor geen termen aanwezig. Uitspraak 25 Februari. Uitgeven van valsche Zilverbons. De rechtbank te Rotterdam zette gisteren de behandeling voort van de zaak tegen den 26-jarigen koopman J. van H. te Rotterdam, die 24 December j.l. had terechtgestaan, belaagd van uitgifte van valsche zilverbons van f 2.50 in de Hudsonstraat, welke zilver bons door den Dultscher A. vervaar digd waren. De rechtbank had op 5 Januari j.l. het vonnis aangehouden, ten einde het Genootschap tot Zedelijke Verbetering van Gevangenen in de gelegenheid te stellen rapport over den beklaagde uit te brengen. Bij behandeling van deze zaak op 28 Januari was dit rappott nog niet gereed. Thans wel. Het luidde zeer ongunstig. Beklaagde was meer malen wegens diefstal bij werkgevers ontslagen. In verband met dit ongun stige rapport handhaafde het O. M., waargenomen door mr. D. E. D. H. Schutter, zijn eisch. Spr. eischte tegen beklaagde derhalve één jaar gevange nisstraf. Bovendien vroeg het O. M. onmiddellijke gevangenneming. Na in raadkamer te zijn geweest, heeft de rechtbank dit verzoek afge- Scheepstij dingen. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. JOHAN DE WITT, thuisr., pas». 10 Tebr. Perim. PRINS DER NEDERLANDEN, uitr., 11 te Genua. RIOU W, thuisr., II v. Padang^ ROTTI, 11 v. A'dain n. Londen. VONDEL, thuisr., pass. 9 Gibraltar.. ROEPAT, 11 v. Hamburg n. Bremen. SING NEP, uitr., 10 v. Colombo. HOLLAN D-AMERIKA LIJN. BOSCHDIJK, N.-York n. R'dam pass 11 (3 n.m.) Lizard. ROTTERDAM, N.-York n. Mid. Zee 10 te Madeira. EEMDIJK, Vancouver, n. R'dam 11 v. Hamburg. MAASDAM, R'dam n. N..-Orleans, 11 te Vera Crüz. EDAM, R'dam n. N.-Orleans 11 te Gyon. KON. HOLLANDSCBE LLOYD. 'FLANDRIA, thuisr., 10 v. Rio Ja> neiro. MOXTFERLAND, thuisr., 10 van Bahia. GELRIA, uitr., 9 v. Santos. SALLAND, 11 van Antwerpen te Rotterdam. ROTTERDAMSCHE LLOYD. TAMBORA. uitr.. pass. 11 Suez, DJAMBI 11 v. R'dam te Batavia. BLITAR, 11 v. Batavia te Soerabaja. TE RN ATE, 11 v. Batavia te Soera baja. BANDOENG, 11 v. Middlesbro te Rotterdam. DJEMBER, uitr., pass. 10 Gibraltar INDRAPOERA, uitr., 11 v.m. '9 u. te Southampton. KAWI,t huisr., 13 te Marseille verw. PATRIA, thuisr., 10 v. Colombo. SITOEBONDO, uitr., 10 v. Port Said. TAMBORA, uitr., 10 v. Port Said. HOLLAND-AFRIKA-LIJN. NIJKERK, uitr., 11 v. Mosselbaai. HEEMSKERK, thuisr., II v. Beira. TO BA, uitr., pass. 11 Perim. SALEIER, il v. Antwerpen te A'dans. BAN KA thuisr., 10 v. Port Sudan. SPRINGFONTEIN, uitr., 9 teBeira._.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6