NIEUWE LEIDSCHE COURATN VAN WOENSDAG 10 FEBRUARI 1926 BINNENLAND. DE WATERSNOOD. Behoefte aan beddegoed en ondergoed. De directeur van het Centraal Bur. van het Oranje Kruis vestigt er de aandacht op, dat nu geleidelijk duide lijk wordt, hoeveel aan have en goed voor de noodlijdenden verloren gegaan of vernield is. Groote behoefte blijkt te bestaan aan beddegoed (dekens lakens enz;) en ondergoed voor mannen, vrou wen en kinderen. Hij doet daarom namens het bestuur van den Kon. Nationalen Bond „Het Oranje Kruis" en in overleg van de Al- gemeene Vereenigde Commissie ter le niging van rampen door watersnood een beroep op allen, die daartoe in staat zijn, om die goederen ter beschik king te stellen. Mede namens genoem de commissie maakt hij nogmaals op merkzaam op de wenschelijkheid, dat plaatselijke commissies, die zulks of andere goederen (hulpmiddelen in na- tura) inzamelen, hiervan aan het ge noemde centraal bur. van „Het Oran je Kruis", Amsterdam, Keizersgracht 134, Tel. 45268, bericht zenden. Het is voor een vlugge en doelmati ge vcrdeeling noodig, dat de goederen ter plaatse gesorteerd worden en bii de vermelding opgegeven wordt, wat ingezameld werd. Het Centraal Bur. kan daarna aan geven waarheen de.goederen gezon den moeten worden: direct naar de noodlijdende gemeente óf naar een van de grootere opzamelplaatsen en maga zijnen, vanwaar zij eventueel met an dere goederen gezonden moeten wor den, naar de hulpbehoevenden. Maandag is te Amsterdam de collec te voor den watersnood gehouden. Het resultaat is nog niet volledig bekend, maar vast staat nu reeds dat meer dan f 150.000 is bijeengebracht. Ongevallenwet 1921. Bij Kon. besluit is het tarief, be doeld in art. 40 eerste lid der Onge vallenwet 1921, over het kalenderjaar 1926 met 25 pet. verlaagd ten aanzien van: a. de werkgevers der ondernemingen die op 31 Dec. 1924 voor risico der Rijksverzekeringsbank waren verze kerd; b. hen, die met of in plaats van de onder a. genoemde werkgevers in de zelfde onderneming als werkgever zijn opgetreden of in den loop van 1926 als zoodanig zullen optreden. Bewaren v.va wapens. Het is gebleken, dat er een leemte bestaat in de bepalingen betreffende 't bewaren van wapens, uitgereikt aan militairen beneden den rang van offi cier, die niet in een kazerne zijn ge huisvest. Aan genoemde categorie militairen moet de gelegenheid worden gegeven, niet alleen om de aan hen uitgereikte wapens, doch ook voor zoover noo dig kijkers e.d. in de kazerne te be waren. Wenscht een hiervoren be doeld militair de wapens enz. in zijn woning te bewaren, dan mag dit. doch alsdan op eigen verantwoordelijkheid geschieden. Be nieuwe poMzegel van 9 cent. Een nieuwe postzegel van 9 cent is in gebruik gesteld. Het zal voorname lijk kunnen dienen voor de frankee ring van drukwerken naar het buiten land van 100 tot 150 gram. Het zegel is oranjerood. Ter vermijding van ver gissingen met zegels van ongeveer ge lijke kleurde is de waarde in zwarte drukletters aangegeven. GEMENGD NIEUWS. Je geld ot je leven. Ten 'huize van den aileeawonenden neer J. Mulder Jz. te Wielingen, is door het inslaan van een ruit in de deur inge broken. De heer Mulder, op 'i geraas zijn bed verlatende, trof den inbre ker met een zaklantaarn in de hand in zijn kamer aan. De inbreker vroeg om zijn ge»d of zijn leven, doch Mul. der wou geen van be;de missen en geraakte met den inbreker aan het vechten, waarbij hij verscaeicLne snij- wonden aan handen en gelaat opliep, doch meester in eigen huis bleet. Bii het licht van de lan.aarn meen. de de heer M. zijn aanvaller te her kennen; het zou een zekere Jb. D. zijn, doch deze ontkende bij 'het verhoor door de politie alles. Zijn kleerenzijn in beslag genomen en opgezonden aan den politiedeskundige, dr. Van Ledden Hulsebosoh te Amsterdaiyi. Geen schuld. Uit het verhoor, dat de politie den chauffeur heeft af genomen, die te Scheveningen een zes jarig meisje overreed, dat aan de ge- te staan, dat hem schuld treft. De chauffeur is dan ook weder in vrij- volgen overleed, is niet komen vast heid gesteld. Het beslag op den auto is opgeheven. Een pijl in het oog. Onder het spelen door kinderen met boog. en pijl1 werd te Venlo het 10-jarig zoontje van den chauffeur B. aan de Boluwter- straat, zoodanig met een pijl in het oog getroffen, dat onmiddellijk over brenging' naar de oogenkliniek te Maastricht noodig vvera geacht. Èr is weinig hoop, dat de jongen het oog behouden zal. Noodlottige vergissing. - Een landbouwer uit Twello had bij 'een familie te Deventer aardappelen afgeleverd. Toen de man weer wilde ^vertrekken, vroeg men hem, of hij een. borrel' beliefde, welk aanbod aan genomen werd. Bij vergissing schonk men hem echter ammoniak inplaats van jenever, tengevolge waarvan hij zoo ernstige inwendige brandwonden bekwam, dat hij onmiddellijk in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Roeiboot overvaren. Op de Maas, ter hoogte van het Kraling- sche Veer had gisteren een droevig ongeluk plaats. Eén roeiboot, waarin zich drie personen bevonden, n.l. de 22-jarige schippersknecht P. W. Dort mund. afkomstig uit Dussen (N. Br.) de 33-jarige scnipper van het sleep- schip „Roenbilde'A. Bijlsma. en de 43-jarige schipper T. J. Dolk van het sleepscnip „Ortlieb'' werd overvaren door de Lekboot, Lek II, kapitein G. E egdeman. De roeiboot was óp weg naar den trekdam, vanwaar men schipper Dolk naar zijn onder IJsehnonde gelegen vaartuig wilde gaan brengen. De Lek II, komende van Schoonhoven, wilde gaan aanleggen aan Krahngsche Veer, toen men op 70 Meter van den wal in aanvaring kwam met het roeibootje. Het v/as zeer donker op de rivier. Bovendien had men in het roeibootje de onvoorzichtigheid om zonder licht te varen, zoodat het aan boord van de Lek II niet gezien kon worden. Het roeibootje werd in den kop ge raakt, waardoor het omsloeg, en de 43-jarige Dolk als het ware omhoog werd geworpen. Hij wist een railing van de Lek II te grijpen, en zich daar aan vast te klemmen, waarna men hem binnen boord wist te halen. De 33-jarige G. Bijlsma werd uit de roeiboot geslingerd, en dreef door den sterken stroom naar het midden van de rivier. Hij wist zich gedurende 15 minuten zwemmende boven water te houden, en werd door eenige schip pers van daar ter plaatse liggende Rijnaken ten slotte opgehaald. Ook hem slaagde men er dus in te redden. Wat den 22 jarigen sch.ppersknecht P. W. Dortmund betreft, deze is na de aanvaring ter plaatse in de diepte verdwenen. Men slaagde er niet in, ondanks alle. aangewende pogingen, hem te vinden. Moord op een schip. Naar de „B. Z." uit Genua verneemt, is op het motorschip van de Hamburg. Amerika-iijn V'oigtiand", dat op de terugreis van Oost-Azië naar .Ham burg is, kort voor aankomst te Genua de motorpoetser Huber dood. gevon den, onder omstandigheden, die aan moord deden denken. Als verdacht van den moord is een Poolscli kolentremmer, sia.ii de politie te Genua uitgeleverd. Er gingen ge ruchten, dat Huber een bekend ge leerde zou zijn, Dit is echter geheel onjuist. Hollandsche Kunstz ij de- fabriek in Engeland. „Fin. News" verneemt, dat de Hollandsche Kunstzijde Industrie te Breda een fa briek zal openen te HuddersiiHd. De productie van deze nieuwe fabriek is nog niet bekend, doch het blad acht het waarschijnlijk dat op bescheiden schaal zal begonnen worden. De pro ductie zal geschieden volgens het vis- cose-procedé. Hiermede is dus de oprichliug van een tweede Nederlandsche kunstzijde fabriek in Engeland een feit. Zooals bekend heeft de Nederlandsche Kunst zijdefabriek te Arnhem den bouw on derhanden van een fabriek te Aintree, die op het einde van dit jaar, naar ver wacht wordt, 18.000 lbs. per dag zal produceeren. Dat thans ook de Hollandsche Kunst zijde Industrie zich in Engeland gaat vestigen lijkt ons een direct gevolg van de» vorig jaar daar te lande ingevoerde rechten op kunstzijde, die uiteraard van nadeeligen invloed moeten zijn op de zeer groote invoeren van kunstzijde ook van Nederland uit. DE TOESTAND IN HET VISSCHERIJ- BEDRIJF. Er komt wa,t leven in de visscherij. Al zijn de bedrrjfsuitkomsten nog niet alle even gunstig, wie het verslag van de Staatsvisscheishaven je I] muiden over 1925 doorleest, bemerkt niettemin op menig punt vooruitgang. Toch zette het verslagjaar slecht in. Immers de nagenoeg aigemeene staking van de bemanningen der stoomtreilers welke in het begin van December 1924 was uitgebroken, duurde bjjna de genee le maand Januari van het verslagjaar voort, waardoor het grootste gedeelte van de stoomtreilervloot in die maand ongelegd bleef. Nadat het conflict op den 23stein Ja nuari was bijgelegd, konden eerst in de laatste week van die maand de stoom treilers, welke bij staking betrokken waren, geleidelijk weer naar zee ver trekken. Over de geheele maand Januari moest het grootste deel van. het bedrqf der halve de gewone inkomsten derven», wat een verlies van minstens f500.000 aan besomming^ot gevolg had. En ook toen de vaart weer werd her vat, waren de aanvankelijke resultaten verre van gunstig. Doch daarin kwam in de tweede jaarhelft een verrassende omkeer. Verschillende' vischpl:.:.ts b n.l. weer rijken buit op te leveren, zoo- Jat de visschers voor de laatste jaren ongekend ruime vangsten konden be machtigen. Dit voor de treil visscherij zoo verblijdend verschijnsel drong het vraagstuk der overbevissching van de Noordzee uiteraard geheel op den ach tergrond. Niettemin was het totaal der in dc i.aven bin enge 00,en v;a t ge 1 lag.r dan in 1924: net oedroeg 13.092 uegen 13.722 in dat jaar. De stoomtreiivissche rii maakte het intusschen beter. Daar was in het algemeen de toestand over 1925 bevredigend: 4369 sioomtreilsrs kwamen flbe naven binnen tegen 3984 in 1924. Zoo was er dus in het verslag jaar een ruime vischaanvoer; vooral de kleine schelvisch kwam overvloedig ter markt. Werd door dat groote aanbod de visch arijs omLac.gedrukt,toch bleef over het algemeen liét bedrqf loon end. Vooral het binnenland. België en En geland bleken vlotte afnemers. Van de buitenlandsche concurrentie ondervon den de reedernen slechts weinig hinder. Nu de markt gunstig bleek, was er minder dan in 1924 aanleiding Jot het ondernemen van experimenten, teneinde door het gebruik van ander visehtuig de vangsten te vergrooten. Proeven op dat gebied in het vorig jaar begonnen wer den dan ook niet voortgezet. Dóór een drietal groote stoomtreilers van hier werd voorts in navolging van Engelsche en Belgische ondernemingen in net_ daarvoor gunstige seizoen de vis scherij op de Spaansche kusten uitgeoe fend. De vangsten bestonden voorname lijk uit tong en leverden niet onbevre digende besommingen op. De IJslandsche visscnerij werd aan vankelijk op ruime schaal uitgeoefend. Ook eenige Duitscbe stoomtreilers wer den van IJ muiden uit voor bedoelde vis scherij uitgerusi en brachten hun vang sten op deze markt aan. Dat het iptusschen met de visscherij nog niet algemeen gunstig staat, bewij zen de uitkomsten van de Kustvisscherij, de stoömbeugvisscherij en de haring vangst. De kustvisscherij gaf weder slechts 'n sober bestaan. Een groot deel van de verdiensten voor de kustvisschers be stond, evenals de vorige jaren, uit de opbrengst van ondermaatse he visch. Het aantal binnengekomen stoombeu- gers verminderde van 195 in 1924 tot 162 in 1925. Deze vermindering was toe te schrij ven aan de omstandigheid, dat de stoom beug visscherij in het verslagjaar over korteren termijn werd uitgeoefend dan gewoonlijk. De schepen vertrokken toch in verband met een loonconflict tus- schen bemanning en reeders eerst op 9 Januari ter visscherij, terwijl zij we gens onbevredigende resultaten vroeger met beugen eindigden, dan in vorige ja ren. De stoombeuger3 markten deels te Vlaardingen, in welke zij thuis behoor en De resultaten waren over het algemeen onbevredigend door schrale vangsten. De uitkomsten van de harmgvisscherij waren tengevolge van voortdurende wan vangsten over het afgeloopen jaar zeer ongunstig. Het aantal stoomiogger3 verminderde van 479 tot 305. Dit aantal bestond hoofdzakelijk uit Britsche stoomloggers of drifters' De vermindering van de komst van Britsche stoomdrifters was het gevolg van de schaarsohte aan haring op de Noordzee. De prijzen voor versche haring waren in verband met den geringen aanvoer, zeer hoog, waarom voor de Britsche ha- ringvisschers weinig aanleiding bestond pm deze markt te bezoeken. Hiertoe worden zij alleen verlokt, wanneer rij kans hebben op deze markt hoogere prijzen te maken, wat in het afgeloopen jaar, alleen bij zeer geringe aanvoeren, het geval was. Bij ruimere aanvoeren kwamen de prijzen al spoedig qp het zelfde peil als op de Engeische mark ten, zoodat dan hier geen voordeel voor bedoelde visschers viel te behalen. Terwijl de opbrengst van de visch in de Rijksvischafslagen in 1924 de som van f 13.410.807,79 bedroeg, daalde de ze in het laatste verslagjaar tot f 12.885.600,02. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Vereeniging tot Verzorging van kleine Kinderen. 1886 11 Februari 1926 „Het was in het jaar 1885, dat de heer en mevrouw Krantzvan Dijk, inzagen, hoeveel zorgen de moeders hadaen, die op de fabriek kwamen werken en hare kinderen dien tijd aan andere hulp moesten laten. Zij vorm den daarom het plan, hier, te Leiden, evenals reeds in Amsterdamsen Den Haag bestond, eepe vereeniging op te richten, met het doel kinaeren van zes weken tot zes jaar op te nemen, waarvan de moeders uit werken moes ten gaan om in haar onderhoud te voorzien of ziek waren en daardoor niet voor hare kinderen konden zor gen. Het plan werd besproken met oen heer en mevrouw prof. Lorentz— Kaiser, en den heer H. C. Harte- velt*die het goede doel met enthousi asme begroetten. Door het rondzen den van circulaires werden zoovele blijken van instemming ontvangen, dat nu veertig jaar geleden tot de op richting der vereeniging kon worden overgegaan. Het bestuur bestond uit de dames: Librecht Lezwijn, presidente; Lorentz, secretaresse, Huet. penningrneesteres- se; Krantz; van Wensen; Gerlings; Vos; Harte velt; Heynsms eti de Fre_- mery, terwijl de lieer Gerlings als ad. viseur optrad, van wi'e alleen nog me. vrouw van Wensen in hét tegenwoon dig bestuur zitting heeft. Een huis werd gehuurd in de Schei, straat, eene directrice en helpster wer. den aangesteld en reeds den eersten dag kwamen drie kinderen om ver. zorging vragen. Dit getal groeide over de eerste maand reeds aan tot 124. Steeds kwamen meer moeders hare kinderen aan de vereeniging toever. trouwen, zoodat het huis na een paar jaar te klein werd. De keuze viel op het huis Langebrug 87. waar èn de groote zaal met wiegjes, èn de speel, zaal voor de groote kinderen, beide met veel zon eti des zomers het genot van een flinken tuin, tot op heden naar gebleken is, geheel aan het doel beantwoorden. Hoevele grootmoeders en moeders brengen thans hare kleinkinderen en. kinderen nog daar, waar zij zelf als kinderen, indertijd zoo goed verzorgd werden. Het spreekt vanzelf, dat een nuttige vereeniging als deze, den dag waarop 40 jaar geleden hare Inrichting geopend werd, niet onopgemerkt laat voorbijgaan, evenmin ais nei. feit, dat het juist 1212 jaar geleden is, dat de directrice, mevrouw Schmidt, aan de inrichting verbonden werd Waarlijk, de taak van directrice is niet gemak, kelijk; steeds met verschillende men. schen om te gaan en. de kinderen een Erettig t ehuis te bezorgen, en tevens al are krachten te geven, om door een zuinig beheer en- groote zindelijkheid de inrichting op een hoog peil te houden. Dit dubbele feest wordt in de Kin. derbewaarplaats morgen in huiselijken kring herdacht, terwijl tot kasverster. king van 911 Maart in liet Nutsge. bouw aan de Steenschuur een bazar gehouden zal worden Giften en bijdragen zullen gaarne worden ontvangen bij mevrouw Pij. nacker Hordijk, Rijnsb.weg 5, mejuf frouw van .Vollenhoven, Rapenburg 106 en bij mevrouw We mink. Noord, eindsplein 2b. Mogen vele Leidsche in. gezeienen zich geroepen gevoelen zich als lid op te geven van deze nuttige, onmisbare instelling. Land- en Tuinbouw. Kaasinvoer in Duitschland. De Ned. Kamer van Koophandel voor Duitschland te Frankfurt a/M. deelt het volgende mede: Naar aanleiding van het laatste pers bericht der N. K. v. IC. v. D. (iinzake invoerrechten op Nederlandsche kaas in Duitschland, is haar van verschil lende zijden gevraagd om ook nog te trachten te'bereiken, dat het Rijksmi nisterie van Financiën, er in zou toe stemmen, dat ook kaas, welke weinig verpakt is (b.v. los in papier gewik keld bij een gewicht van minder dan 2Va kg. niet wordt beschouwd als af zonderlijk verpakte kaas en zou wor den belast met het lage tarief van RM. 20, volgens het Vertragstarif". De Rijksminister van Financiën heeft op een desbetreffende vraag der Ka mer als volgt geantwoord: „Een afzonderlijke verpakking in den zin der tarief bepaling voor kaas- briefnummer 135 en rubriek „kaas" in de naamlijst der goederen van het douanetarief) is ook dan als bestaand te beschouwèn wanneer de afzonder lijke kaas met dun papier is omhuld, zoodat tengevolge van deze verpak, kmgswijze de afzonderlijke kaas met haar papieren omhulsel uit de gemeen schappelijke grootere omsluiting (bv. van een kist) wordt genomen. Ik zou het daarentegen niet als een afzonder lijke verpakking, in den zin als uiteen gezet, beschouwen, wanneer onder en tusschen of over papier omwikkelde, dus „naakte" kazen los papier is ge legd en de tusschenruimten met pa pier zijn opgevuld, zoodat tengevolge van deze verpakkimgswijze, de afzon derlijke kazen zonder papieren omhul sel uit de gemeenschappelijke grootere omsluiting kunnen worden genomen. De behandeling door de douane zal telkens van de omstandigheden van elk geval afzonderlijk afhangen; de beoordeeling of een afzonderlijke ver pakking, in den zin van het douane tarief, is aan te nemen, ligt bij de dou anekantoren, in geval' van' betwisting van het besluit, bij het bevoegde „Lan- desfinanzamt" en in de laatste instan tie bii het „Reichsfinanzhof" in Mun. chen' Op deze wijze kan kaas dus, b.v. in kisten, rondom met los papier worden lelegd en zoodoende bewaard blijven voor event, schade, welke zou kun nen ontstaan door ae kazen los naast elkander te leggen, terwijl dan toch niet 'het hooge invoerrecht wordt ge heven, mits. slechts de kaas zelf niet met papier is omwikkeld- RECHTZAKEN. KANTONGERECHT LEIDEN. Voor, de openbare zitting staan 30 zaken op. de rol, voor niet openbaar 1 zaak. J. de Gr., landb. te Zoete rwoudle is .ten laste gelegd, dat bij djen arbeid in een coöperatieve graanmaler^ te lang heeft doen duren, waarvoor hg als voor zitter dier coöperatie de verantwoorde lijke persoon was. Beklaagde nam de verantwoordelijkheid op zich al wist hij van de werktijden niet veel af, daar die door den bedrijfsleider A. Maat geregeld werden. Hierna werden gehoord de be drijfsleider en de werkman J. Borreman, die een en ander bevestigde; alsook de secretaris der coöperatie A. Rijns burger te Leiderdorp, die echter van het geheele geval niets wist. Eisch 12 boe ten van 1,2 of 12 maal 1 dag hechtenis. H. P. M. D„ eigenaar eener wassche- rij te Leiden, had eon meisje beno den de 14 jaar aan 't werk geihad en onvoldoende arbeidslijst, Beklaagde wist niet, dat het meisje nog zoo jong was. Als getuige werd nog gehoord Bertha Angevaare, waarna f 10 of 5 dagen ge- eischt wera. H. J. v. N„ bakker te Leiden, heeft te vroeg brood bezorgd aan zijn depot- houdster, juffrouw v. Haasteren, geb. Smits, die zelf voor eigen gebruik geen brood, had, waarom hp een paai' stuks wegbracht. Beklaagde zoowel als ge tuige van Haasteren bekende, waarna f 5 of 2 dagen hechtenis werd geëischt. R. ,V„ een jeugdige „beurzer" van K a t w ij k, hoorde na het hooran van getuige fiuwhof vrijspraak vragen, daar gebleken was, dat er een abuis begaan was. J. H„ timmerman te Kat w ij k, heeft met een auto gereden zonder voldoend .achterlicht. Eisch f 5 of 2 dagen hech tenis. J. C. L,, visseher te Leiden, heeft zich bij of in een polder bevonden met een aalschaar, waarvoor geep vergun ning was. De ambtenaar eischte f 4 of 4 dagen hechtenis met verbeurdverkla ring van de aalschaar. C. de D„ reeder te K a t w ij k, heeft in de haringpakkerij 8 personen te lang fiïen werken. Beklaagde beriep zich op overmacht op stremming enz. ver voer door ijsgang, en buitenlandsche cou currentie en de order moest uitgevoerd, Desondanks eischte de ambtenaar 8 boe ten van f 1,50. J. v. d. L„ veehouder, Barwouts- waarder, heeft een koe vastgezet waar zulks niet mocht. De man had er vroeger al eens schade van gehad, waar om hij secuur geworden was. Eisch f 4 of 4 dagen hechtenis. I. N„ te Leiderdorp, heeft bij het de stad doorrijden met een auto een schijnwerper gebluikt, omdat hij het met de stadslichten niet kon zien, vulde 'beklaagde aan. Eisch f 4 of 4 dagen hechtenis. J. S„ winkelbediende te Leiden, heeft zonder licht gereden met een fiets, waarvoor f 2 of 2 dagen geëischt werd. Beklaagde was dat nog niet gun stig genoeg en gaf den kantonrechter een heel verhaal te hooren, waarvoor deze liem e?n reductie toekende van f 1.50 en zjjn boete op 50 cent bepaalde A. P., ijzerwerker te Leiden, die voor zeker doel de groene monumenten niet gebezigd had, hoorde een gulden boete tegen zich eischen, die de kan tonrechter meteen op 50 cent bracht. HAAGSCHE RECHTBANK. Mei vernietiging van een vnroordee lend vonnis van den kanto reenter heeft de Rechtbank vrijgesproken een motor rijder uit Leiden, die op den nieu wen biturpejjweg tusschen Den Peyl en de Haagsche Schouw had geraden met een snclhvvan ongeveer 60 K.M. en davea vervolge, was wegens het in ge vaar brengen of belemmeren van da veiligheid en vrijheid van het verkeer. Gisteren is veroordeeld de 23-iarige boerenarbeider J. W. V. uit Veur, wegens diefstal, tot 4 maanden gevan genisstraf voorwaardelijk met een proef tgd van 3 jaar. Vrijgesproken werd de 28jarigei bank werker J. v. B. uit Leiden, beschul digd van diefstal van een groot aantal manufacturen. De vrouwen E. T., huis vrouw Z., W. W., weduwe G. en Fr. P. ,G„ een 23-jarige naaister, alle drie uit Leiden, beschuldigd van heling van gestolen manufacturen, werden even eens vrijgesproken. De moord te Glessen-Nlenwkerk. Het Haagsche Gerechtshof heeft 'gis teren andermaal voortgezet de zaak van den moord op den spoorwegwachtar- haltechef J. de Jong, te Giessen-Nieuw- kerk, in welke zaai de rechtbank te Dordrecht de 35-jarige J. C. K, en den 35-jarigen J. T. heeft veroordeeld, ieder tot 15-jarem gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. Zooals men zich herinneren zal is de behandeling dezer zaak al twee keer geschorst moeten wordep in verband met ziekte van getuige Mpntjes, van wiens verhoor 'de procureur-generaal niet wenschte af te zien. Thans was de getuige, agent van politie te Slie- drecht aanwezig. Getuige verklaarde^ dat hjj den avond van het misdrijf tegen 11 uur de beide beklaagden heeft zien loopen ieder niet een fiets aan de hand, gaande in de richting Giessendam. Getuige beeft de beklaagden pertinent herkend. Ook om trent dan datum kan getuige, zoo zeide hij, zich niet vergissen. De procureur-generaal, mr. Royen, nam hierna requisitoir. Hij vroeg beves tiging van het vonnis. Vervolgens was het woord aan dein verdediger van den beklaagde Mr. G. j. van Tricht Jr. en M. L. Salomons, die van oordeel warem, dat in deze zaak geen absolute zekerheid van de schuld bewezen was en tot vrijspraak conclu deerden. De uitspraak werd bepaald op 17, Februari. Scheepstij dingen. HOLLAND-AMERIKA LIJN. VEENDAM, van Rotterdam naar New York. pass. 8 Febr. Sabfe Island. MAASDAM, van Rotterdam naar N. Orleans, 8 Febr. van Havana. SPAARNDAM, 9 Febr. van N. Or leans naar Rotterdam. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. SUMATRA, 9 Febr. van Amsterdam naar Java, via Antwerpen. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. DRECHTERLAND, uitreis, 8 Febr. van Bahia. GELRIA, uitreis, 8 Febr. van Rio. ZEELANDIA, uitreis, 8 Febr. van Lissabon. FLANDRLA, thuisreis, 9 Febr. van. Santos. ZAANLAND, .5 Febr. van B. Ayrea te Santa Fé. ROTTERDAMSCHE LLOYD. DJAMBL uitreis, 6 Febr. te Sabang, DJEMBER, uitreis, pass. 8 Febr. Fi- GORÓNTALO, uitreis, pass. 9 Fel)r- Kaap Carvoeiro. KEDOE, thuisreis, pass. 9 Febr. Point de Galle. KERTOSONO, thuisreis, 9 Febr. te Suez. MERAUKE, thuisreis, 9 Febr. te Rot teaxlam. SLAMAT, uitreis, 9 Febr. van Sabang HOLLAND-AFRIKA-LIJN. JAGERSFONTEIN, qRreis, pass. 9 Febr. Dungeness. MELISKERK, thuisreis, 9 Febr. te Antwerpen. TOBA, uitreis, 7 Febr. te P. Sudan; RANDFONTEIN, thuisreis, 8 Febr. van E. London. BANKA, thuisreis, pass. 7, Febr. (rim.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6