Vrouwen PUROL NIEUWE LEiDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 10 FEBRUARI 1926 TWEEDE BLAD. WflT DE BLADEN ZEGGEN. Goede klanken. Er is onder de liberale werkgevers organisaties een fusie tot stand ge komen. De Vereen, van Ned. Werkgevers, liet Verbond van Ned. Fabrikantenvereen. en het Centr. Industr. Verb, hebben zich aaneengesloten en hun verlan gens vindt men thans in een en het zelfde orgaan. Het valt niet te ontkennen, zegt ae „Stand.", dat op deze wijze een krach tiger actie -kan worden gevoerd, onze Christelijke werkgevers mogen daar mee rekening houden, floor den plicht tot organisatie onder de eigen banier te beseffen en zich ook krachtig aan een te sluiten. In het eerste nummer van het nieu we orgaan der genoemde fusie troffen ons enkele hoopvolle klanken. In het inleidend artikel wordt ge- zejgd: „Wij vertrouwen niet mis te tasten, wanneer wij als een der ge wichtigste kenmerken van de na-oor- logsche periode beschouwen een was send saamhoorigheidsgevoel tusschen den werkgever en den werknemer." Dit is uitnemend gezegd. De leiten kunnen deze saamhoorigheid ook vol doende uitwijzen. Als de een lijut, lijdt ook de ander. En het verheugt ons, dat ook door de vrijzinnige werkgeversbonden de be geerte komt, om die saamhoorigheid op den voorgrond ie plaatsen. Het is een gedachte, die in de Chris telijke organisatie voorzit. En hoewel wij gelooven, dat zij al leen dan een veilige schutse vindt, als de Christelijke beginselen voor het maatschappelijk leven weer worden aanvaard, verblijdt het ons, dat de be- tèekenis ervan ook in de kringen der neutrale organisatie meer en meer wordt beseft. Moge de daad het woord steeds vol gen. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Asten, Dr. H. E. G. van der Meene, te Over-Langbroek. Bedankt: Yoov Ritthem, E. Raams te Hoek (Z.). GEREF. KERKEN. Aangenomen: Naar Heemse, (toez.j, L. J. C. Yisbeek, cand. te Nij- Bedankt: ,Voor Oostmarsum, L. J. C. Yisbeek, cand. te Njjverdal. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Viertal: Te Heerenveen, J. Koster te Helder, H. C.'Bartbel te Aabmeer, C. Vis te Kampen en A. A. Sepp te Édam. Beroepen: Te Twisk-Medemblik, H C. Barthel te Aalsmeer. EVANG. LUTH. KERK. Beroepen: Te Purmerend, M. J. imdeyer te Monnikendam. Ds. K. van Dijk. Ds. K. van Dijk, Gerei. missionair predikant te Keboemen op Java zou, volgens de Indische bladen, deze maand met verlof naar Nederland vertrekken. De Synode te Assen. Er gaat een gerucht, dat een belijdend lid van de Geref. Kerk te Amsterdam, zich noemende W. Sluis, mede namens 42, andere leden, een telegram aan de Synode heeft gezonden, waarin alsnog aangedrongen Wordt op behandeling van de klacht tegen de hoogieeraren Kuyper en Hepp. Naar van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, is het bedoelde telegram, dat inderdaad ter Synode ontvangen is, bij onderzoek een falsificatie gebleken, daal de afzender op het postkantoor te Am- Sterdam een valschan naam en idem adres heeft opgegeven. Een jeugdpredikanl in Den Haag. Naar het „Vad.' verneemt, bestaat er in de Ned. Herv. Gemeente te 's Gra venhage plan om een jeugdpredikant te beroepen en daarvoor een i/de predi- RECLAME. en MeisjesI Er is geen deugdelijker middel voor het verkrijgen en be houden van een fraaie Huid van Handen en Gelaat, dan 30-60-90 ét. kantsplaats te stichten. Deze predikant zal geen wjjk krngen, doch zich geheel aan het werk onder de jonge menschen moeten wijden. Men heeft het plan om Ds. G. Fer guson te Durgerdam, die zich als lid van de N. C. S. V. steeds met jeugd werk heeft ingelaten en ook in Indië als zendeling, zich byzonder met de jeugd bemoeide, dit werk op te dragen. Het Christendom in Voor-Indië. De zendingsbeweging in Britsch- Indié maakt grooten vooruitgang. In de Tijerstreek in Malabar vonden ver gaderingen plaats, die door groote menschenmenigten werden bezocht; en waarin besloten werd, den hand met het boeddhisme te verbreken en aansluiting met het christendom te zoeken. Weliswaar is de grond van dit verlangen niet zuiver religieus, want in de aangenomen resolutie lezen we dat het hindoeïsme leidt tot sociale onderdrukking en slavernij. Het chris tendom wordt dus niet gezocht om liet geloof zelf. Toch mag men aan de Ba seier en de Leipziger Zendingsgenoot schappen den lof niet onthouden, dat zij in deze landstreek een practis< h christendom hebben te aanschouwen gegeven, waardoor bij de bevolking het begrip van verschil tusschen den over geleverden en den geimporteerden godsdienst doorgedrongen is. Uit het Sociale Leven. Ter dankbare gedachtenis. In den gezegenden ouderdom van 83 jaar is Zaterdag j.l. overleden Jhr. G L. M. H. Ruys de Beerenbróuck. Bij het heengaan van dezen edelman aldus de „Amsterdammer" past het ons Christelijke arbeiders, dankbaai te gedenken datgene wat door Jhr. Ruys ten opzichte van de arbeidswet geving gedaan is ter bescherming van bet zwakke. Jhr. G. L. M. H. Ruys de Beeren bróuck was het toch, die in het eerste Christelijk Ministerie-Mackay in 1889 de eerste arbeidswet tot stand bracht, n.l. de „wet tot het tegengaan van over matigen en gevaarlijken arbeid van jeugdige personen en vrouwen." Prof. Diepenhorst geeft in zijn „De Nederlandsche. Arbeidswetgeving" de volgende teekening van de beteeken is dezer wet: „Beperking van den arbeid voor de vrouwen en jeugdige personen was '1 uitgangspunt. Zij mochten niet langer werken dan elf uur daags, met dien verstande, dat ie arbeid niet vóór vijf uur 's morgens mocht aanvangen en niet na zeven uur 's avonds eindigen. Nachtarbeid was dus verboden. Bij algemeenen maatregel van bestuur kon aanvang en einde voor bepaalde bedrijven anders geregeld worden, maar het maximum van elf uur mocht niet overschreden worden, terwijl voor personen beneden veertien jaren nacht arbeid absoluut verboden was. Tusschen elf uur 's voormiddags en drie uur namiddags moest minstens één uur schafttijd worden gegeven. Zondagsarbeid was voor vrouwen en jeugdige personen verbodem Als uit zondering kon bij algemeenen maatre gel van bestuur aan mannelijke per sonen tusschen veertien en zestien jaar vergund worden op Zondag tot uiterlijk zes uur te werken. Eindelijk verbood de wet de vrouw binnen vier weken na hare bevalling arbeid te doen verrichten." Van beteekenis was ook? de instel ling der Arbeidsinspectie. Daardoor werd gedemonstreerd dat men niet een wet wilde voor den mooien schijn, maar deze ook wilde toepassen. Inderdaad met dankbaarheid moet van dit werk. bij de baar van dezen doode, worden gewaagd. Men denke zich in hoe de toestand nu 37 jaar geleden was. Talrijke po gingen waren voorbereid of onderno men om tot bescherming van vrouwen en kinderen in fabrieken en werk plaatsen te komen. Telkens mislukten deze echter stuk voor stuk. Jhr. Ruys bracht de eerste Arbeids wet tot stand. Hij zijn verscheiden willen wij dit dankbaar gedenken. Metaalbewerkers. Zaterdag heeft de Nederlandsche Neutrale Bond van Metaalbewerkers en Arbeiders in aanverwante Vakken een buitengewoon congres gehouden o.m. ter bespreking van een voorstel van het bondsbestuur om te besluiten tot liquidatie van den hond op 1 Maai t en van de werkloozenkas op 27 Febru ari a.s. Dit voorstel is door het congres met 23 stemmen voor en 4 tegen aanvaar! UIT ONZE INDIEN. Versterking poiitie-middelen. ,Men seint aan het Soer Hbl. uit Buitenzorg, dat de procuieur-generaai bij 'den landt ojgd een voor-tei heef. ingediend om de poLtie-middelen op Java te versterken. Deze versterking was noudig gemeden in de laatste we ken, toen de stakingen vee* van de pon tie vergden. Bovendien eisch. de afgekondigde bepermng van nee ver- gade^recliL vanzelf spiedend meercon- crule van de zijde der pontie. He. voorstel van den pio.uieui'-generaai zal onder de aandacht van de hoof den van geweste.ijk bestuur worden ge Dracht. Zware regens te Makasser. Te Ma.Kasser rijn zware regens ge. vallen, waardoor het meer Tempe overstroomde, gedeehehjk de mans velden in de lagere landen, welke over tien dagen voor den oogst gereed zouden zijn, beschad.gend. De hoogere gronden zijn beplant met jonge mais, welke er goed oor- staat. Het beoouwde opper wak is een derde meer dan in vroegere jaren. Zeer vermoedelijk zu.len óUj.vOJ picol voor den expoit beschikbaar zijn. Vervoer per hospitaal-vliegtuig. In Indië is. voor de eerste maal een patient per vliegtuig naar het bosp.taai gebracht; een v'lieger, die naar het ziekenhuis te Tjimani werd getransporteerd. Van af Kali Djati. Dr. Weber was vol lot over hei- transport, aangezien de gewonde nu slechts ongeveer een halve minuut bij het opstijgen en een haive minuut bij, het neerstrijken schokken te verdu ren had gehad, die door de prach tige veerinrichting nog tot een mini mum beperkt werden. Bij vervoer met een auto gaat het ongeveer drie kwar tier over een slechten "tfeg. De ge wonde lag nu, na eerst te Kali Djati door dr. Weber verbonden te zijn, die dadelijk constateerde dat een spoed operatie niet noodzakelijk was, een uur na het ongeval in het hospitaal te Tjimahi. Communisme en bijgeloof. In de groote moskee te Serang, (Bantam) bevinden zich, schrijft het ,,Bat. Nwsbl." de graven van de oude ^ultans van Bantam, welke als „hei lig" worden beschouwd en bewaakt en onderhouden. Bij de bevolking staan die heilige graven hoog in eere; in het bijzonder vereert zij het graf van den oudsten (eersten) sultan Maula.ia Hassanoedin. Bij haar bekenden zin tot mysticisme is zij geneigd al wat van die graven verteld wordt, als waar aan te nemen. Nu wordt onder de be olking druk gecolporteerd een verhaal, volgens hei welk de bewaker der graven l^ort geiteden boven het graf van Mauland Hassanoedin, een gre-ot, wonderbaar lijk licht zou hebben zien schijnen, dat even geheimzinnig als het geko men was, na eenigen tijd weer ver dween. En tezelfdertijd dat het wonderbaar lijk licht zich manifesteerde, zou een santri van Tjiomas, dus op een be hoorlijken afstand van Serang, een „droom" hebben gehad, waarin ook "hij'het wonderlicht boven het graf aan- sohouwd zou hebben. Als door een ge heimzinnige macht erheen getrokken, zou hij het vorrecht hebben gehad den geest van Bantam's eersten sultan te zien ente spreken. De geest zou zich (in den droom) uitermate tevreden hebben betoond over den gang van zaken in Bantam. De „beweging" die onder de bevolking den laatsten tijd was waargenomen, kon vo'komen zijn goedkeuring wegdragen; zij kon de ontwikke'ing van de bevolking alleen ten goede komen. Verder liet de geest zich volgens het verhaal niet uit. Maar de uit.egging, die aan delicht- manifestatie en den droom gegeven wordt is deze: de „beweging" is de communistische en omdat zij goed is, worden er nu zooveel communisten in Bantam aangetroffen. Als men nu weet, dat zekere Toeba- goes Hiiman, een afstammeling van de vroegere su.tans van Bantam, se cretaris is van de communistische pa- tij, en braaf deelneemt aan de propa. fanda, dan is het niet moeilijk de erkomst van hei droomverhaal te vinden. Men zal goed doen in Bantam de ooren en oogen goed open te houden. Opium-gebruik in Indië. Het jongste rapport der opiumregic bevat wel interessante gegevens. Opium blijft nog altijd een onder werp van beteekenis voor de bevol king en voor de schatkist. Niet ieder weet, dat gemiddeld voor méér dan 55.00U gulden opium per dag wordt ge schoven. In werkelijkheid is het nog méér. Aan die 55.ÜU0 gulden per dag ver dient althans het land. En als in Djain- bi en andere rubberlanden liet ver bruik met 30 tot 40 percent stijgt, komt dat den schuiver niet, de schatkist wel ten goede. Maar van wat er wordt gesmoxkeld, krijgt niemand iets en dat smokkelen duurt nog immer voort schijnt zelfs toe te nemen. Duidelijk blijkt uit de gepubliceerde cijfers, dat de opium-sluikhandel voortdurend toeneemt en natuurlijk volgt juistx daaruit dat de officieele inkomsten-cijfers geen juist beeld ge ven van het opium-gebruik. Immers, er wordt heel veel opium gebruikt, d»e niet door de regie is verstrektI O^merkelrk is voorts de mededtc lino- /»~j belan-——-rderin van het deh"~' p"-~Ar had in Pal?: bang, Oostkust van Sumatra, Atjeh, Riouw, Biliton en de Westcrafdcc- ling van Borneo. Hier is de invloed der „nieuwe nabobs" merkbaar! In de meeste van laatstgenoemde gewesten zullen immers als voornaamste oor zaak van de toeneming van het debiet zijn aan te merken, de hooge prijzen van rubber en and*>™ uitvoerprodu ten, wpm'o v'----- tal benoodigde koelies en stijging van werkloonen ten gevolge hebben. De strijd tegen hei Communisme. Aneta meldt aan de Indische bladen dat bijzondere maatregelen zijn ge troffen betreffende de werving van militairen, welke het doel beoogen, om verbreiding van bet communisme in het leger langs dezen weg vrijwel onmogelijk te maken. Zoo zullen tegenwoordig geen nieu we elementen een'militair engagement kunnen aangaan, indien uit een ver klaring van den wedana, die zich daar voor verantwoordelijk stelt, niet ge bleken is, dat zij niet bij eene of ande re ongewenschte partij zijn aangeslo ten, terwijl bovendien oj> de werfbu reaus van hen een vingerafdruk ter onderzoek verlangd wordt. Wat het Europeesche element be treft, zij vermeld, dat kort geleden in Indië een recruut arriveerde, die in het bezit bevonden werd van commu nistische papieren. Een onderzoek had tot resultaat, dat de man per eerste ge legenheid naar Nederland werd terug gezonden. AAN HET ZOEKLICHT. Leiden, 10 Februari 1926. De Nederlandsche belastingbetalers zijn toch maar gelukkige menschen. Onlangs werd in een correspondentie uit Spanje gewezen op de hooge belas tingen die daar geheven worden, 't Werd toch al te bar meende men. Een Nederlander, die thans in Span je woont kwam daar echter tegen op. Hij was meer dan tevreden. Als ik in Nederland woonde zoo schreef hij, zou ik 30.000 a 40.000 aan directe belastingen betalen. Hier echter betaal ik nog geen 1000, waarin dan nog begrepen, een bedrag van 34(T voor een automobiel, die ik niet verplicht ben te houden. Ik wil aannemen, dat de Staats huishouding in Spanje goedkooper kan werken dan de onze. Maar "t ver schil is toch wel heel groot. 't Mooiste is evenwel, dat als er een Minister opstaat, die een krachtige poging wil doen om den druk te ver minderen en de verhouding tusschen directe en indirecte belastingen een beetje te wijzigen, heel het land op z n kop staat en alles te hoop loopt om zoo een snood bedrijf te verhinderen. Maar gelukkig, dat Colijn straks den Kneuterdijk verlaat. Syinen zal wel betalen. OBSERVATOR. r-.'üLT-i Be valsche bankbiljetten-obsessie. Reeds werd een en ander geseind omtrent een vergeefsche aanhouding, te Tandjong Priok, van een Hongaar aan boord van het s.s. „Patria Omtrent dit incident vinden wij na der vermeld: Het is gebleken, dat de heer Sable jar een gewezen officier in het Hongaar- sclie leger is, die de "laatste twee jaar in Nederland woonde, waar hij handel dreef. Sable jar is nauw verbon den aan het Hongaarsch consulaat in Nederland. Onder zijne documenten werd absoluut niets gevonden dat eenigerlei betrekking heeft op de Hon- gaarsche bankbiljettenaffaire. De heer S. is zelfs in het bezit van een aanbe velingsbrief van het Rotterdamsclie consulaat, geteekend door baron Pol- manicky, den consul-generaal. De heer Sablejar was naar Indië vertrok ken met een officieele opdracht van den consul-generaal in Rotterdam, om de mogelijkheid te onderzoeken van de vestiging van een Hongaarsch con sulaat in Indië. BureaucraUus vergeetachtig. De „Jav. Ct." bevat het reeds aange kondigde gouvernementsbesluit, ge lastende de onteigening van een per ceel op het land Grogol, waarop e eni ge jaren geleden het doorgangshuis voor krankzinnigen is gebouwd. Dit is een vreemde geschiedenis de onteigening van een perceel, ecu paar jaar nadat men het in beslag ge nomen en bebouwd heeft. Toen het perceel klaar ul zoo good als klaar was, kwam men tot de ont dekking, dat men geen eigendonsbï- wijs van den grond had. Vast stond dat de grond, oorspronkelijk particu lier eigendom, door het gouvernement gekocht en betaald was, maar.men had vergeten den eigendom over te schrijven; en dat ondanks het feit, dat tot driemaal toe daaraan herinnerd was. En de verkooper, een Chinee?, had den grond ten tweeden male ver kocht, nu aan den kapitein der Ara bieren Mangoes, die wel voor over schrijving had gezorgd, dus wettig eigenaar was geworden. De heer Man goes, grootmoedig als altijd bij de bui tenkansjes welke hem ten deel vielen, bood een „schikking" aan, maar daar is het al dien tijd niet toe geko.nen wegens de moeilijkheden, waarin hij zelf is geraakt. En nu zal dan ten slotte onteigening plaats vinden en zal het gouvernement voor de tweede maal betalen, al is het dan niet zooveel als de crediteuren van Mangoes wt I zouden wenschen. FEUILLETON. Kathlyn Barrington. 57) Hij luisterde ademloos en hoorde, hoe iemand tegen het biezen scherm dat de kamer in twee deelen deelde, was aangeloopen. Vervolgens viel er Iets met een luid gerinkel; een gerin kel, dat, als zijn ooren hem niet be drogen, afkomstig was van een mes* HOOFDSTUK XXIII. Verrast. Al die geluiden overtuigden Forsyth dat Ching niet gedroomd had. Er wa ren werkelijk menschen in de kamer en hot gerinkel van het mes was vol doend om hem te overtuigen van een vijandige bedoeling. Een oogenblik lag hij stil en daar degene, die het mes had laten vallen» zich ook stil hield, heerschte er in de kamer volstrekte rust. Toen begon Ching zwaar en diep adem te halen. Terstond begon het ge luid, heel voorzichtig, opnieuw en For syth was zeker, dat er drie indringers in de kamer waren. De gedachte aan dieven verwierp hij terstond. Ah IJeo was zelf verder gegaan en had zich niet aan de grenzen van het isdbied 'van den naasten mandarijn gestoord. Voorzichtig kroop hij overeind en ging rechtop in zijn bed staan. Nauwelijks stond hij, of Ching gaf een waarschu wende kreet en m 't donker onder scheidde Forsyth een schaduw, die hij terstond vastgreep. Samen vielen ze op den vloer. Chi/ig werd op gelijke wij ze tegen gehouden .Nog vochten ze, toen hij Kathlyn's stem hoorde: „Dick, Dick! O, Dick!" Die kreei, vol vrees en angst, maak te hem wanhopig. Ruw wierp hij den man van zich af, die zich nu haastig uit de voeten maakte. Kathlyn!" riep hij, „Kathlyn." „Dick, DiMeer hoorde hij niet. Waarschijnlijk had iemand haar de hand op den mond gelegd en hetzelfde oogenblik was er een haastig geloop in •de richting van de deur. Zelf wilde hij ook vlug dien weg volgen, maar hij struikelde over de kisten, die in de kamer stonden en viel met een zwaren slag voorover. Hij voelde alles voor zich wegtrekken en verloor zijn be wustzijn. Toen hij weer tot zichzelf kwam, hoorde hij Ching fluisteren: „Dokter, dokter Forsyth." „Al klaar, Ching. Wat is er?" „Zij gaan, zij Missie Barrington mee nemen." Forsyth zat terstond overeind. Een gevoel van wanhoop maakte zich van hem meester. „Ben je er zeker van, Ching?" „Zeker" antwoordde hij. „Mij hooren haar roepen; mij gaan zien. Missie Barrington weg." „Dan moeten we haar terstond vol gen, Ching" zei Forsyth en strompelde overeind. Van den herbergier was niets te zien en zonder moeite kwamen ze buiten. Door de frissche buitenlucht knapte Forsyth spoedig weer wat op „Met hoeveel man waren ze, Ching?'1 „Mij denken Ah IJeo, nog één man. twee man." „O, dus met z'n drieën." ,Naar de heuvels "terug. Ah IJeo zal wel zoo vlug mogelijk naar Pi Chow terug willen. We moeten hem overvallen, voor ze de heuvels over zijn." Zoo liepen ze voort, van tijd tot tijd stilstaande om te luisteren, of zeniets hoorden. Zoo waren ze bijna twee uur voortgegaan, zonder eenig spoor ont dekt te hebben en reeds begonnen ze te twijfelen of ze wel den goeden weg waren ingeslagen. „Ah IJeo ander weg gegaan?" vroeg Ching plotseling. „Dan is ai onze moeite vergeefsch antwoordde Forsyth. „Hem vlug loopen met stoel" ver volgde Ching, die de wanhoop in For syth's stem hoorde. „Ja" stemde Forsyth toe. „Maar we moesten toch wel eenig spoor van hem vinden." Ineens evenwel stond hij stil cu greep Ching bij den arm. „Wat was dat, Ching?" „Mij niets hooren. Mij niet zien kan." 't Geluid, dat Forsyth tot luisteren had gebracht, herhaalde zich. ,Man ergens" fluisterde Ching. „Hij kermen. Hij gewond!" „We moeten hem opzoeken. Hij kan ons misschien nog van dienst zijn. Wie weet, of hij niet Weer hoorden zij het gekerm, en op het geluid af loopende, kwamen ze bij den rand van den weg, waar een man lag Dat hij niet in orde was. bleek uit de wijze, waarop hij lag. Zijn eene been lag onder hem. Forsyth begreep ter stond, dat het been gebroken was. „Help me even om hem op te tillen Ching" zei Forsyth. „Neem jij zijn schouders, dan zal ik zijn been goed leggen." Zoo zorgvuldig mogelijk werd de pa tient behandeld. Dat was voorloopig alles, wat voor hem gedaan kon wop- den. Toen begon Ching den man te on dervragen, die hem antwoordde in een dialect, dat Forsyth onbekend was en dat Ching hem dus moest vertalen. Eensklaps uitte Ching een kreet van verrassing. „Wat i9 er?" vroeg Forsyth. .Hoort hij tot de soldaten van Li-Weng-Ho?" „Neen, hij niet hooren tot manda- rijns mannen. Ah IJeo hem huren en nog een man huren." Forsyth begreep, wat de listige Ah IJeo gedaan had Om geen achterdocht te wekken, had hij zijn soldaten ach tergelaten, maar twee mannen ge huurd uit de omgeving om hem be hulpzaam te zijn in zijn plannen. „Hij zeggen boos op Ah IJeo. H'j breken been en Ah IJeo hem liggen la ten en weggaan zonder hem. Hij zoo sterven als een hond." Dit vond Forsyth toch te erg en daarom wilde hij hem helpen, zooveel hij kon. „Ching. we zullen het den man zoo makkelijk mogelijk maken. Als de dorpsbewoners hem dan morgen vin den kunnen ze...." „Dorpsbewoners hem dooden'. zei Ching. Inderdaad zou dit gebeuren, zooals Forsyth na eenig nadenken begreep. Toch vond hij een oplossing, die zoo wel den kreupele, als hen helpen zou. CWordt vervolg dl.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5