CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Oil nummer bestaat üi! TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. eo JAARGANG WOENSDAG 10 FEBRUARI !9 26 NUMMER 1744- MANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal2.50 Per week f 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 BUREAU: Hooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiSn per regel 22l/i cent Ingezonden Me de deeling en, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiên bij vooruitbetaling ▼an ten boogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. V Kiezers en gekozenen. De klacht is algemeen, niet alleen hij de Antirevolutionaire partij, dat door de invoering van de evenredige vertegenwoordiging het verband tus- schen kiezers en gekozenen vrijwel ver broken is. Vroeger had ieder district zijn afge vaardigde en ieder wist wie voor een bepaald gedeelte van het land zitting had. Er was een zekere band tusschen de kiezers en den gekozene, die niet al leen in de dagen onmiddellijk aan de verkiezingen voorafgaande gevoeld werd, er kwam een zekere vertrouwe lijkheid, de afgevaardigde kende zijn district en de kiezers wisten tot wien zij zich in voorkomende omstandighe den hadden te wenden. Het teloor gaan van dezen band is herhaaldelijk als een grief tegen de evenredige vertegenwoordiging aange voerd. Terecht evenwel, naar het ons voor komt, wordt er door den heer Vliegen, die in ,,Het Volk" aan dit onderw. een artikel wijdt op gewezen, dat dit niet noodzakelijk uit het stelsel der even redige vertegenwoordiging voortvloeit, maar dat het ligt aan de toepassing, die de politieke partijen er aan geven. Gewezen wordt dan op de Antirevo lutionaire, de Christelijk Historische en de Vrijz. Democratisrhe partij, die met één lijst voor het geheele land uit kwamen, met het gevolg dat niemand weet wie nu eigenlijk de vertegenwoor diger van een bepaalden kieskring is Alle gekozenen zitten voor alle kies kringen tegelijk. Door den heer Vliegen wordt dan met de cijfers aangetoond, dat het al thans voor de S.D.A.P. ook onder het bestaande stelsel mogelijk is, daarin verandering te brengen en den band tusschen kiezers en gekozenen te ver sterken. Men zal zich herinneren dat door ons ook meermalen op dit aambeeld is gehamerd en dat door ons indertijd een verdeeling aan de hand is gedaai waardoor hei mogelijk zou zijn al thans voor 12 kringen of kringen-groe pen een bepaalden Antirevolutionai ren afgevaardigde aan te wijzen. In 1922 werd door de Antirevolutio naire partjj een stap in de goede rich ting gedaan. In 192o evenwel werd het roer om gegooid en kregen we inplaats van meerdere lijsten één lijst voor het ge heele land. De Statenkring Leiden heeft daarte gen toen bezwaar gemaakt, niet om dat zij den heer Colijn niet gaarne als lijstaanvoerder had voor het geheele land, maar omdat op die wijze de na- deelen van de evenredige vertegen woordiging onnoodig werden vergroot en van eenige relatie tusschen de kie zers en den gekozene geen sprake meer is. Bij het tegenwoordige kiesstelsel is het onmógelijk, (Jat iedere kieskring op eigen gelegenheid opereert. Maar toch schijnt het ons om meer dan een reden gewenscht dat aan de zelfstandigheid van die kringen zoo weinig mogelijk wordt geraakt en dat aan die kringen zoowel wat betreft de candidaat'stelling als de plaatsvervan ging. de grootst mogelijke invloed ge schonken wordt. Om alvast- een eersten stap in deze richting te kunnen doen, zou het o.i. aanbeveling verdienen, dat na ge pleegd overleg aan ieder Kamerlid 'n bepaalde kring of groep van kringen als zijn district werd aangewezen. Dit zou zijn in 't belang van de Ka merleden die nu. voor een deel al thans, vrijwel alle contact met de kie zers verliezen. 'tZou zijn in 't belang van de kies kringen, die dan steeds een adres heb ben voor de behartiging van meer spe ciale belangen. En 'tzou ook zijn in 't belang van de partij, omdat alleen op die Wijze een behoorlijke bewerking van de kies kringen mogelijk is. Wanneer enkele weken voor de ver kiezingen voor een bepaalden kring 'n „nieuwe naam" wordt uitgeroepen, dan kost het de grootste moeite zulk een naam bij de massa bekend te ma ken. Maar wanneer een afgevaardigde voortdurend in relatie staat met zijn district, zich met de eigenaardige be langen van zulk een district op de hoogte houdt en aan de bewerking van zulk een district zijn vplle aandacht schenkt, dan zal het weinig moeide kosten' bij de verkiezingen zulk een candidaat er „in" te werken. Ook de plaatsvervanging kan dan. worden geregeld öp zulk een wijze, dat onaangename ervaringen als zich na het overlijden van den heer de Monté verLoren voordeden, vrijwel oh denkbaar moeten worden geacht. V Gerehaoiliteerd. Van verschillende kanten is onlangs gepoogd een leelijke blaam te werpen op het Leidsche gemeentebestuur en meer speciaal op de Directie van de Leidsche Lichtfabrieken. Eerst in den Goudschen Gemeente raad en daarna is „Het Volk" werd het voorgesteld alsof bij de onderhan delingen over de levering van electri- citeit aan de gemeentet Boskoop op zeer laakbare wijze zou zijn gehan deld. Het doet ons genoegen dat deze be schuldigingen door den burgemeester van Boskoop, den heer Colijn in de Vrijdag gehouden raadszitting op de meest besliste wijze konden worden tegengesproken. „Ik stel er prijs op, zoo zeide hij, van deze plaats te verklaren, dat do door Leiden aangewezen onderhan delaars zich in elk opzicht correct hebben gedragen en zich hebben be toond te zijn zakenlui van de rechte soort, met een ijver en volharding welke bewondering afdwingt; kórt- om personen, welke een sieraad voor elke particuliere onderneming zou den zijn en het dus ook zijn voor de Leidsche Lichtfabrieken." Deze verklaring heeft temeer waar de, omdat door B. en W. van Boskoop was voorgesteld een contract met Gou da aan te gaan en een overeenkomst met Gouda ook door hen in den Raad werd verdedigd. Het Gemeentebestuur van Leiden treft geen lof, maar blaam. Het is volkomen gerehabiliteerd. STADSNIEUWS. Ds. W. den Hengst. Op de vergadering der Classis Am sterdam van de Geref. gemeenten, wel ke gisteren te Leiden gehouden is, werd aan Ds. W. den Hengst, op zijn verzoek, emeritaat verleend. Christelijke Besturenbond. Op Donderdag 18 Februari a.s. zal de Christelijke Besturenbond een open bare vergadering houden, waarin als spreker hoopt op te treden- Ds. K. Schilder van Oegstgeest. De vergadering wordt gehouden in „Prediker" en zal voor een ieder toe gankelijk zijn. Nadere bijzonderheden zuilen per advertentie bekend worden gemaakt. Christelijk Historische Unie. De afdeeling Leiden der C. H. Unie zal a.s. Vrijdag, 12 Februari een open bare vergadering houden in gebouw „Prediker" waarin als spreker hoopt op te treden de heer J. R. Snoeck Heri- kemans, lid der Tweede Kamer, met het onderwerp: „Politieke moeilijkhe den." De vergadering is toegankelijk voor leden en geestverwanten. Men zie de in dit nummer voorkomende adver tentie. Schenking voor het Etuin. Museum. Het Rijks Ethnographisch Museum alhier heeft van den heer jr. E. L. Siccama, door bemiddeling van den heer D. de Waard Sr. te 's-Gravenhage ten geschenke ontvangen: een medi- cijnboek (poestaba), een zeer fraai uit gesneden viool en een met touw om wonden vruchtenschaal als veldflesch, gekocht te Prapat aan 'tTobameer, 'n bamboe-koker als veldflesch en een doosje voor kalk, gekocht te Grastagi,® en een Atjehsch mutsje. De min. van Onderwijs heeft aan den schenker den dank der Regeering betuigd voor dit hlijk van belangstel ling in 's Rijks verzamelingen. Het Leidsche Universiteitsfonds. In de vergadering van het Leidsche Universiteitsfonds heeft de voorzitter, mr. P. A. V. Baron van Harinxma thoe Slooten ook herdacht de overleden le den van den Leidschen Universiteits raad, jhr. mr. W. Roëll en dr. Bijle- veld. Op voorstel van de Universiteits faculteit is de Kanaka-prijs toegekend aan mr. Sada. Tot nieuwe leden van den Leidschen Universiteitsraad werden benoemd de heeren G. G. Humme, oud-hoofdredac teur van het „Vaderland" te Den Haag, dr. J. C. Niemeyer, Bolsward; dr. P. Zeeman, Amsterdam; mr. G. W. baron van der Feltz, Assen; mr P. J. Swart, Rotterdam; mr. K. P. v d Mandele, Rotterdam; dr. A. A. G. Land, genees heer te Haarlem; dr. G. Fabius, direc teur van het ziekenhuis te Arnhem; dr. J. Glay hoogleeraar aan de techni sche hoogeschool te Bandoeng; dr. G. J. Hasliüghuis te Den Haag; mr. E. F. VM. K. baron Michiels van Verduy- nen, oud-gezant te Praag, Wassenaar; jhr mrj^ E. C. F. Verheyen, ambtenaar bij het openbaar ministerie van de arr. rechtbank te Den Bosch. De aftredende leden van het college van gecommitteerden, mr. P. A. V. v. Harinxma thoe Slooten en jhr. mr. dr. A. Roëll, werden herkozen. De Leidscfue Winkelstand. Het winkelpand, Hoogewoerd No. 65, waarin voorheen de lijstenwinkeJ van den heer Kanbier gevestigd was, heelt een andere bestemming gekre gen. De heer P. A. de Jong, die zich reeds in breeden kring naam maakte als schilder, heeft het pand in exploi-, tatie genomen en er een uitnemend uitgeruste zaak in verfstoffen, bor stelwerk, glaswaren, gereedschappen, wasch- en poetsariikelen etc. in geves tigd, die hedenmiddag werd geopend. Naar het, ons bij de bezichtiging voorkwam, kan de heer de Jong zich ermede gelukwenschen, dat hij op dit pand, dat om zijn ligging zoowel als om zijn inrichting voor het beoogde doel geheel geschikt is, beslag kon leggen. Voor de bewerking van glas, op den kleinverkoop van welk artikel de zaak mede is berekend is een achter gele- gen atelier met magazijn en afzonder lijken uitgang ter beschikking. Het winkelgedeelte is geheel gewijd aan den verkoop van chemicaliën, reini- gings- en verfstoffen nevens gereed: schappen en borstelwerk voor vakman en huisvrouw. Wie wasschen en poet sen wil, kan zich bij den heer de Jong van top tot teen uitrusten. De nieuwe zaak zal den, toepasselij- ken naam krijgen van „de verfton waaraan 'n voorwerp van dezen naam aan den voorgevel zal herinneren. Tenslotte, dat het interieur geres taureerd en netjes opgeschilderd werd, behoeven we zeker niet speciaal te melden. Het laat zich genoeg denken. Bijzonder Vervolgonderwijs. Bij Kon. Besluit van 1 Febr. 1926 No. 24 is ongegrond verklaard het beroep van den Gemeenteraad van Leiden te gen de beslissing van Ged. Staten var;- Z.-Holland van 6 Oct. 1925. waarbij met vernietiging van de besluiten van den gemeenteraad van 26 Jan. 1925, de bijdragen voor het bijzonder vervolg onderwijs over 1923 bepaald werden op aanzienlijk hoogere bedragen. Gedep. Stataen beslisten n.l. daarbij dat voor de berekening der bijdrage over 1923 niet de gemeentelijke kosten over 1922 doch die over 1923 maatstaf moesten zijn en verwierpen de door het gemeen tebestuur daartegen aangevoerde be zwaren, alsook de stelling van het ge meentebestuur, dat de in het dienst jaar 1923 over het cursusjaar 1922-23 ontvangen rijksbijdragen geheel in mindering van de kosten der gemeen te moesten worden gebracht. Alleen dat deel dier rijkssubsidie, dat betrek king had op het jaar 1923 mocht wor den afgetrokken. Thans heeft de Kroon het beroep van den gemeente raad op' alle punten ongegrond ver klaard en daarmede aan de besturen der gereformeerde scholen en van de Vereeniging voor Chr. onderwijs ge lijk gegeven. De bijdrage voor de Geref. School aan de Hoogl. Kerkgracht door het ge meentebestuur bepaald op f322.56, is nu vastgesteld op f618.30, die voor de scholen voor Christelijk onder wijs aan de Pasteurstraat en de Mid delstegracht resp. bepaald op f334.505 en f 637.65s is nu vastgesteld op f 641.20 en f 1222.29. Burgerlijke Stand. Geboren: Johanna Jacoba, d. v. J. J. Roziar en E. Boom; Jacobus Francs. z. v. C. v d Beng en J. M. Ouwerkerk; Stijntje, d. v. A. Flippo en S. Zwart; Cornelis, z. v. A. A. de Haas en M. M. GrootenbroerTheresia, d. v. J. Calk- hcwen en S. v. Stralen; Durk Kasper, z. v. K. Burger en C. v. Weerlee; An- toon Gerard, z. v. A. G. v. Leeuwen en G. Onderwater; Henda Maria Cath.a d. v. J. Bosman en M. E. v. Rossenberg; Hans Petrus Marie, z. v. W. Goddijn en C. M. Verbeek; Wilhelmus, z. v. W. v. Steenbergen en A. Ouwehand; Jan Willém, z. v. J. W. Planjer en L. A. Schippen; Cath.a. Adr.a d. v. Diggelen en T. v. Spanje; Helena, d. v. T. Stui- venberg en A. M. de Wolf; Susanna Sophia, d v.- A. v. Kampen en P. M. Broomans; \yilhs. Marie, z. v. C. J. Uitenhout en M. D. C. Barnhoorn; Amerencia. Everd.a Marg.t d .v. H. J. Mol en A. Fijn; Cornelia Wilh.a d. v. J. Favier en J. v. Leeuwen; Wilhelm, z. v. W. Keijzer en E. Visser; Simon Hendrik, z. v. M. Corsel en J. Spaan; Petrus, z. v. J. Giezen en E. Overdijk; Johannes, z. v. H. F. Jagerman en M. Bouwhout; Egbert, z. v. W. Wiggers en N. C. Gravendijk; Johanna Maria, d. v. J. v. d. Fliert en C'. H. v. d. Togt. Overleden: P. Molenaar, z. 57 j; M. v. d. Steen, m. 39 j; A. Plaizier, d. 18 j; M. Kueter, z. 25 j; W. Visser wed. Combé, 65 j; P. J. FlippoCharité. \u\ 66 j; J. L. v. d. Boog, wedr. 73 j; M. Verschut/'wddr. 80 j; W. Gordijn, dr. 2 j; H. Haasnoot, z. 2 j; C. E. Prins, d. 2 j; M. v. Duinv. Rijn, vr. 55 j; C. Rigteringvan Wijk, wed. 74 j; C. M. v. d. Hoorn, dr. 2 j; J. Vijlbrief, m. 81 j; C. E. Busken Huet. wed. Huet 87 7j; S.' S. de WitSjardin, vr. 49 j; M. v. d. LelieFlaman, vr. 79 j. Schaken. Competitie N. S. B., distr. Z. Holl. Gisteravond werd voor de 3de klasse groep A., een wedstrijd te Voorschoten gesjpeld met den volgenden uitslag: Voorschotensche Schaakvereeniging L. Schaakcl. „Philidor". T. v. Os Jr. en W. Segaar 1 o N. v. d. Eist' en H. I. de Nie 1 o M. de Graaf en H. v. Duuren o 1 A. Oudshoom en T. Worst 1o Dr. J. F. Sirks en W. F. Snieder 1 o A. C. v. t. Tooien en v. d. Burgh V2Va P. v. Kooy en P. T. v. d. Zeeuw 1" o K. Waasdorp en J. de Boer 1 o T. v. Os Sr. en B. Meijn o 1 W. Jansen en N. Schouten o 1 Totaal 61/2-3 Va in liet voordeel van de Voorschotensche Schaakvereeniging^ die hiermede met 3 gewonnen wedstrijden een eerste plaats inneemt. Ook werden buiten de partijen nog de 3 volgende partijen gespeeld:' Th. J. Broers en J. v. d. Wilk o1 W. Bolle en H. O. de Nie 1o J. Lekkerkerker en Nicaise 1o Tot onderwijzer aan de Geref. School aan de Hooglandsche Kerkgr. (h'oofd de heer D. Meyer) is benoemd de heer G. W. Wilschut, van Voort huizen. Bij den secretaris Van de Leid sche Chr. Cïanjevereeniging, den heer L. Boekkooi, is een dankbetuiging in gekomen van H. M. de Koningin als antwoord op het verleden week ver zonden telegram van gelukwensch. BINNENLAND^ DE KABINETSCRISIS. Wij vernemen uit parlementairen kring: Volgens het hoofdartikel in het Va derland (van 25. Januari), dat overi gens een tamelijk juist beeld geeft van de pogingen van Dr. de Visser, is ge-- zegd dat de A.R. Kamerclub geweigerd zou hebben het voorgestelde compro mis in de Kamer te verdedigen. Dit is een misverstand. Tegen het compromis in zake het Gezantschap, accrediteering van den gezant te Bern, of te Weenen, b.v. bij het Vaticaan. had de A.R. Kamerclub geen bezwaar. Toen zij bij schrijven van 9 Januari zich uitsprak, had de A.R. Kamerclub zich nog niet over dat compromis uit gesproken, maar, gesteld dat de R. K. Kamerclub er zich mee zou kunnen vereenigen ,had de A. R. Kamerclub 'n ander bezwaar. Het bezwaar was dit, dat als het Kabinet aanbleef op de wijze als door Dr. de Visser werd aan bevolen, de C. H. ook nu geen grond slag boden voor «en meerderheid waarop het Kabinet kon steunen. Dr. de Visser, die eerst de opdracht gekregen had tot vorming van een par lementair kabinet, en die reeds een dag van te voren begonnen was met Binnenland. De oplossing van de Kabinetscrisis dezer dagen verwacht. Geruchten omtrent de oplossing van de crisis. Bloemententoonstelling te Sassen- heim. Buitenland. Fascistische relletjes te Brussel tegen de regeering Ponllet-Vandervelde. Het Rijksdag debat over Mussolini's Kamerrede. zijn poging om op datzelfde compro mis de samenwerking rechts te her steilen, had daarbij instemming van de A. R. ondervonden, maar niet van de C. H. althans niet van de meerder heid van de C. H. Kamerclub. Zijn po ging tot vorming van een parlemen tair kabinet mislukte dus, en hij ont ving een gewijzigde opdracht, tot vor ming van een „kabinet." Maar het ver vuilen van die opdracht beproefde hij in dezelfde richting; het door hem te vormen kabinet zou zijn het demissi onaire kabinet, en weer beproefde bij cp den grondslag >van het compromis de samenwerking rechts te herstellen. Hij moest daarbij aan het bestaande kabinet mededeelen, dat, werd de in het compromis bedoelde oplossing door het Kabinet aan de Kamer mede gedeeld, de C. M Kamerclub een mo tie van teleurstelling zou indienen. Werd deze verworpen, dan was be houdens nog de twijfelachtige stem van eenige C H. Kamerleden over ver dere voorstellen, de samenwerking rechts hersteld en dus kon het kabinet aanblijven. Het kabinet zou dan moeten terug- keeren formeel als door Dr. de Visser geformeerd kabinet, maar in waarheid in zijn qualiteit van parlementair ka binet, steunende op de herstelde sa menwerking der rechterzijde, terwijl terstond de C. H. door het voorstellen hunner motie van teleurstelling, zou den doen blijken, dat de samenwer king niet hersteld was, en tegen de Regiering zouden stemmen. Niet het compromis, maar deze wijze om de crisis te beëindigen was het, waarme de de A.R. Kamerclub hare instem ming niet kon betuigen, en waarom verdediging in de Kamer van haar niet kan worden verwacht. Hadden de C. H. verklaard, dat zij het compromis zouden aanvaarden, doch niet dan onder protest van te leurstelling, en dat zij dan geen motie tegen de Regeering in zouden voorstel len, en ook niet kwamen er andere voorstellen, tegen de Regeering in de ze zouden stemmen, dan had de A.R. Ka mere lub geen bezwaar gehad. Een kabinet kan móeten aanblijven als het onmogelijk blijkt een ander ka binet te vormen; maar aanblijven op den gorndslag van herstelde samen werking, terwijl de samenwerking niet hersteld was. dat kon door de A. R. Kamerclub niet worden verdedigd. Gemeld wordt, dat Mr. Limburg waarschijnlijk nog deze week met de vorming van een Kabinet gereed zal komen. De Haagsche briefschrijver van de „Tijd" wist te vertellen, dat in parle mentaire kringen de volgende namen als toekomstige ministers worden ge noemd: Mr. Limburg, Justitie, Jhr. van Kar- nebeek, Buitenlandsche Zaken, Mr. Drooglever Fortuyn, Binnenlandsche Zaken en Landbouw, Mr. Rutgers, on derwijs, Kapt. ter Zee van Hengel, Ma rine, Jhr. de Geer, Financiën. Whit man. secr. gen. van Oorlog, Oorlog, Jhr. de Muralt, Waterstaat, Mr. van Schalk, Arbeid, Weiter, Koloniën. De „Residentiebode is van meening, dat dit bericht niet geheel juist is. Zoo zal mr. van Schaik niet als mi nister van arbeid optreden; wel is bij herhaaldelijk aangezocht, maar hij heeft als politicus gemeend, in dit ex tra-parlementair kabinet geen minis terzetel te moeten aanvaarden. Mr. Limburg doet inmiddels moeite om* een ander Katholiek als minister te krijgen, wijl hij, naast minister Wei ter, nog graag 'één Katholiek in het ministerie zag. Wat buitenlandsche zaken betreft, deelt men nog mede. dat minister van

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1