BINNENLAND. INGEZONDEN. j RECHTZAKEN. Scheepstijdingen. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DINSDAG 2 FEBRUARI 1926 klaarde, hem geen recept er voor te kunnen geven, daar de ziekte hem on bekend was. Daar hij den lijder niet had kunnen helpen, weigerde hij ho norarium aan te nemen, vertelt de „Ind. Telegraaf". Bandoeng is toch een bevoorrechte stad, zegt nu het „S. Nieuwsbl." In de eerste plaats: de kou! Secundo: de in ternationale Jaarbeurs. Drittens: de wereldberoemde Technische Hooge- school. En nu weer: een spiksplinter nieuwe ziekte en eendokter, die geen honorarium verlangt! Bandoeng wordt zoo langzamerhand een raritei tenmuseum Aanslagen In Deli. De juist verschenen „Planter" geeft de volgende lijst van aanslagen, welke ter Oostkust van Sumatra in het afge- t loopen jaar op assistenten werden ge pleegd. In totaal 28 bekend geworden aan slagen, waarvan 3 met doodelijken af loop, en nog 15 andere van eveneens min of meer ernstigen aard, ziekte en onbekwaamheid tot werken geduren de korteren of langeren tijd voor de slachtoffers ten gevolge gehad hebben de. In 21 gevallen behoorden de aanval lers tot de groep der Javaansche, in 7 tot die der Chineesche contractanten. Onder de 21 eerstbedoelden bevond zich éénvrouw! Acht der aanrandingen werden door twee of meer lieden in vereeniging ge pleegd. EEN MODERN VEEMGERICHT. Te Berlijn is een proces aan den gang tegen een aantal gewezen leder, van de zwarte rijksweerbaarheid, die ervan beschuldigd worden in opdracht van een veemgericht een hunner ka meraden, met name Panier, te hebben vermoord. In het geheel zullen er in verpand met deze zaak 11 personen terechtstaan. Drie hunner, waaronder een agent van politie, worden beschul digd van moord, de acht overigen van medeplichtigheid. Bij deze acht zijn 'n beambte van den Reichslandbund, een gewezen kapitein en een gewezen eer ste luitenant, die het bevel tot den moord zouden hebben gegeven. De drie moordenaars hebben bekend In de instructie hebben zij echter ook verklaard, de misdaad in opdracht van enkele hunner medebeklaagden te hebben gepleegd. Alle beklaagden be weren, dat Panier het bestaan van zijn commando van de zwarte rijksweer baarheid had verraden aan de com munistische partij, en aan de entente. Voorts zou hij ook diefstallen ten na- deele van het commando hebben ge pleegd. Ook zou hij zich tweemaal zon der toestemming van het commando hebben verwijderd; Bewezen is dit alles niet. Panier werd, na eerst naar Berlijn te zijn ge vlucht, door enkelen zijner kameraden naar Döberitz teruggebracht en daar opgesloten. Beklaagde Benn ontbood toen een der drie moordenaars, een zekeren Aschenkamp en zeide. Panier is een verrader, hij moet uit den weg worden geruimd. Aschenkamp aarzel de een oogenblik, dit als een bevel te beschouwen, waarop Benn hem vroeg: Waarom die aarzeling? Aschenkamp, die niet ongehoorzaam wilde zijn, ant woordde daarop: Zu Befehl, Herr Leutnant. Den volgenden dag stelde hij zich Jn verbinding met twee kame raden, Schirrmann en Von Stein, waar van een hem door Benn was aangewe zen. Weer een dag later wbrden de moordenaars vroeger gewekt dan hun kameraden. Een van het drietal haalt Panier uit zijn cel en zegt, dat hij hem naar Berlijn zal brengen en hem daar laten loopen. Zij gaan samen op weg. Intusschen hebben de beide anderen in het bosch reeds een grafkuil voor Panier gegraven. Aschenkamp valt dan onverwachts aan en slaat hem met een bijl op het hoofd. Panier valt neer, probeert zich weer op te richten, maar wordt ten tweeden male neerge slagen. Dan zegt Stein: Geef mij de bijl, hij rochelt nog en daarop slaat Stein tot driemaal toe op den schedel van zijn slachtoffer. Maar ook thans geeft Panier nog teekenen van leven, waarop Stein hem den genadeslag geeft. Dan wordt het lijk in de kuil ge worpen en keert het drietal naar Dö beritz terug om aan den officier te melden, dat het bevel is uitgevoerd. Gelukwensdhtelegrammen. Bij dienstorder is bepaald, dat het gebruik van gelukwenschtelegrammen door de aannemende telegraafambte naren zooveel mogelijk bevorderd moet worden, door de afzenders op de mogelijkheid van aflevering op luxe formulieren te wijzen telkens wanneer de inhoud van een telegram daartoe aanleiding geeft. De Militair Fascistische Partij. Zondag is te Rotterdam onder presi dium van den heef Heinen, uit Maas tricht, een bespreking gehouden om te komen tot de oprichting van een mili tair fascistische organisatie. Besloten werd, naar „De Rsb." meldt, om nog niet tot oprichting te komen, maar eerst de besprekingen af te wachten, die gaande zijn om tot fusioneering te geraken. Wanneer het tot oprichting zal ko men, zullen geen politieke doeleinden worden nagestreefd. Men zal Zich op het standpunt stel len, dat iedere Nederlander hoort me de te werken voor de weerbaarmaking van zijn vaderland, liefde in te prenten voor het Oranjehuis, en Nederland in het bezit van een goed bewapend leger en vloot te stellen». De bijeenkomst, welke door onder scheidene vroegere reserve-officieren werd bijgewoond, was tamelijk be zocht. Nederland en Amerika. Ten kantore van de Algemeene Ne- derlandsche vereeniging voor vreem delingenverkeer in Den Haag zijn gis termiddag bijeengekomen C. R. T. ba ron Krayenhoff, voorzitter van de Ame rikaansche propagandacommissie, mr. E. H. von Baumhauer, secretaris van de Nederlandschl-Amerikaansche Ka mer van Koophandel; dr. H. B. F.- Wes terouen van Meeteren, inspecteur van het lager onderwijs te Hoorn; mej. J. Westerman, lid van de Tweede Kamer, C. van Son, als vertegenwoordiger van het Algemeen Nederlandsch Verbond, en W. R. F. van Deventer, directeur der A.N.V.V. Mr. J. H Thiel, inspecteur van het handelsonderwijs in den Haag had bericht van verhindering gezon den. Doel van deze bijeenkomst was, na te gaan inhoeverre het mogelijk zal zijn, door middel van het onderwijs de kennis betreffende ons land en A- merika wederzijds te vermeerderen. Een commissie, bestaande uit bo vengenoemde personen, zal pogingen hiertoe in het werk stellen. Een vergoedingskwestie. In een openbare vergadering der Ged. Staten van Zuid-Holland werd gisteren behandeld het beroep krach tens art. 103, 5e lid der Lager Onder wijswet 1920 van het bestuur der ver eeniging tot stichting en instandhou ding van scholen met den Bijbel te Heerjansdam tegen het besluit van den Raad van die Gemeente, als be doeld in art. 101, 8e lid L.O.wet 1920. Rapporteur was het lid van Gedep. Staten, de heer Th. Heukels. Het gaat om de kwestie der weige ring tot uitkeering van een vergoeding aan deze vereeniging voor het bezit der zgn. na-akte. Het schoolbestuur is van meening, dat hiervoor wel dege lijk een vergoeding van f 300 moet be taald worden. De burgemeester van Heerjansdam de heer jhr. Beelaerts van Blokland, merkte op dat de na-akte voor gods dienstonderwijs volgens de bepalingen der wet niet voor vergoeding in aan merking komt. In gelijken zin ver klaarde de heer de Koning, die wees op de gevolgen voor een kleine ge meente als ieder die de na-akte haalt, daarvoor vergoeding krijgt; spr. acht de tuinbouwakte veel nuttiger. De heer Heukels deelde nog mede, dat het advies van den Onderwijsraad gunstig luidt voor het schoolbestuur, dat niet ter zitting vertegenwoordigd was. De beslissing volgt later. Nationaal Veiligheidscongres 1926. In aansluiting op het verslag van de Commissie van Organisatie voor het «in einde i Maart te houden Veiligheidscon- gres 1926, kunnen wij thans mèdedee- l'en, dat dezer dagen voor-vergaderin gen plaats hadden van de groepen „vei ligheid en onderwijs", (in school en in het huisgezin), resp. die van de veilig heid op den weg. De eerst bedoelde bijeenkomst werd gehouden onder leiding "van Prof. L. A. van Roven, die aan de vertegenwoor digers aer tot bijwoning dezer verga dering uitgenoodigde organisaties en ver eenigingen, in het kort toelichtte, dat het aanstaande congres ook een ant woord hoopt te kunnen geven op de vragen 1. Aan wie zal meer dan tot heden de veiligheid moeten onderwezen; 2. Wat zal dezen moeten worden ge leerd, en 3. Hoe zal dat geschieden. .Verder v,rerd in het kort er op ge wezen. ,dat niet alleen de scho.ol. doch misschien nog meer het huisgezin en de vereenigingen van vrije jeugdvor- ming op dit terrein nog veel1 'nut kun nen stichten. Vele aanwezigen voldeden aan het verzoek van den Voorzitter, het Con- fres-bestuur wenken te geven, die ze er ter harte zullen worclen genomen, waardoor de kans, dat het congres zal Blagen, vergroot wordt. Een met hetzelfde doel belegde ver gadering van de jroep veiligheid &p den weg had gister .plaats. Die büeen- komst werd door den heer Edo Bergs- ma, voorzitter der A.N.W.B. Touristen- bond voor Nederland, gepresideerd. In beide vergaderingen werd op mo- reele en financiëele steun ten bate der veiligheid aangedrongen. Ondubbelzinni ge bewezen, dat beiden gaarne zullen worden verleend, werden ae voorzitters der vergaderingen gegeven. Wg brengen hierbij in herinnering, dat het algemeen Secretariaat van het Congres geves tigd is in het Veiligheidsmuseum te Am sterdam, (Telef. 22060) waar inschrij vingsbiljetten tot deelneming aan het Congres verkrijgbaar zijn. Ondeugdelijke eet- en drinkwaren. Sedert 1920 zijn de bepalingen van de Warenwet voor ons land in werking en wordt toezicht uitgeoefend op eet- en drinkwaren en op enkele an dere artikelen, in het belang van de volksgezondheid en de eer lijkheid in den handel. Ruim 130 keurmeesters gaan dagelijks rond in winkels, op markten en andere openbare verkoopplaatsen. Eet- en drinkwaren, Welke bedorven of on deugdelijk zijn, worden ongeschikt ge maakt voor menschelijk gebruik of vernietigd. Een ieder, die gegronde klachten heeft over de hoedanigheid van eet- en drinkwaren, kan die klachten ter kon- nis brengen van den Directeur van den Warenkeuringsdienst, die toezicht houdt in de plaats zijner inwoning. De ze diensten zijn gevestigd in Alkmaar, Amsterdam, Arnhem, Assen, Breda, Dordrecht, Eindhoven, Enschedé, Goes| 's-Gravenhage, Groningen, Haarlem, 's-Hertogenbosch, Leiden, Leeuwarden Maastricht, Nijmegen, Rotterdam, Utrecht, Zutphen, Zwolle. Overtredingen der bepalingen kan met tweeduizend gulden boete of zes maanden hechtenis worden gestraft Toch komt nog een groot aantal over tredingen voor. In 1924 werden meer dan acht duizend partijen eet- en drinkwaren, welke bedorven of on deugdelijk waren, aan het gebruik onttrokken en werden meer dan der tien honderd perSönen wegens het ver- koopen van vervalschte of ondeugde lijke eet- en drinkwaren veroordeeld tot somtijds hooge geldboeten of tot maand of langer. Hoeveel kost dat alles wel? Het ge- heele toezicht kostte in 1924 niet meer dan een en twintig cent per inwoner. Behalve dit algemeene toezicht wordt nog bijzonder toezicht gehouden en de onschadelijkheid van vleesch en vleeschwaren door de ambtenaren van den vee- en vleeschkeuringsdienst, op de zuiverheid van .boter door de amb tenaren van de Rijkszuivel-inspectic, de botercontröle-stations en op de kwaliteit (vetgehalte) van kaas door- de kaascontröle-stations. (Bulten verantwoordelijkheid der Redaotl*,) De Tuinderskwestie. Geachte Redactie. Niettegenstaande het bestuur der Tuindersleenbank de zelfvoldoening heeft, dat zij, zooals zij zegt, voldoende gerehabiliteerd is ten opzichte van de tuinderskwestie, als gevolg van de „uit spraak na een serieus onderzoek' schijnt zij toch niet volkomen gerust te zijn. Hoe verklaart men anders het slot woordje van haar ingezonden epistel, wat overigens niets positiefs bevat, dat de vrees uitspreekt, dat eenige mannen van gezag, vrijstaande van alle moge lijke en onmogelijke invloeden zouden komen om eveneens een oordeel uit te spreken? Ik geloof, dat er buiten het bestuur der Tuindersleenbank eir den Voorzit ter der Kamer van Koophandel met zijn secretaris Mr. Knibbe, niemand te vinden zal zijn, die de uitspraak van den Voorzitter der K. v. K. serieus durft te noemen. Dit nog nader aan te toonen, dan ik reeds in mijn ingezon den stukje deed van Woensdag 1.1 lijkt mij overbodig, te méér, daar is komen vast te staan, dat het rapport de per soonlijke meening is van de Voorzitter der K. v. K. en de commissie aangewe zen voor het eigenlijke onderzoek, niets heeft kunnen onderzoeken. Ik moet gaan twijfelen of bet Be stuur der Bank de beteekenis begrijpt van de woorden: „serieus" en „gereha biliteerd". Het Bestuur der Bank schijnt even min te begrijpen wat bet zeggen wil als een advocaat aan bet einde zijner voorstellen de traditioneele woorden bezigd: „dit voorstel wordt gedaan on der alle voorbehoud". Laat ik me de vrijheid veroorloven een definitie te geven van de beteekenis dier woorden. In het algemeen genomen wil bet voorkomen, dat uit een eventueel ge daan voorstel geen verkeerde conclus- sies kunnen worden getrokken en spe ciaal in dit onderhavige geval betee- kende het niets minder dan het Vol gende: De schuld der L.T.P.V. bedroeg de ronde som vah 48.000 aan de Bank onder borgstelling van de heeren Flin terman en Nieuwenhuizen, terwijl uit hoofde van een andere organisatie ge naamd de Coöperatieve Groentenzou- terij „Ons Belang" nóg een schuld be stond van pl.m. 35.000, waarvoor na liquidatie dier coop, vereeniging alleen als borg over bleef den heer L. Verhaar Aangezien de hqer Verhaar een iid onzer vereeniging was en die coop, vereeniging was geboren uit de leden der L.T.P.V., werd door de L.T.P.V. de schuld dier geliquideerde vereeniging afgelost, omdat anders de heer Ver haar voor de laatste 35 duizend gulden moest opdraaien en wij ons medelid voor die strop hiélpen vrijwaren, voor waar een solidair standpunt! Toen echter om het principe ver plicht veilen de breuk in onze vereeni ging kwam, hebben wij, na weigering van, den heer Bink als voorzitter van de veiling „Ons Belang", om aan de schuld te blijven afbetalen, ons op bet standpunt gesteld, wij doen dat even min. De eenvoudige omstandigheid, dat onze vereeniging slechts was een gewoon Koninklijk goedgekeurde v r- eeniging en geen coöperatieve, was er geen persoonlijke aansprakelijkheid, bleef er dus alleen een moreele ver plichting over. Waar de schuld is gemaakt onder leiding van den heer Bink, ook de schuld van de coop. Groentenzouterij, waarvan hij destijds eveneens voorzit ter was, die zich dus zoo gemakkelijk aan zijn moreele verplichting wist te onttrekken, hebben wij achterblijvende in de L.T.P.V. ons geen hoogere mo raal dan de heer Bink en consorten eigen gemaakt en weigerde eveneens aan die moreele verplichting nog ver dere gevolgen te geven. Waar nu door den heer Bink, die naast al die leidende functies ook nog directeur der Tuindersleenbank was en nog is en de schuld van die c.iop Groentenzouterij als een moreele ver plichting der L.T.P.V. beschouwde, heeft onze rechtskundigen Raadsman die traditioneele woorden moeten be zigen, daar anders later de kwestie was kunnen ontstaan, dat bij ons ge dane voorstel die schuld .inbegrepen zou zijn en dan geen protest meer mo gelijk was. Ik heb deze definitie eenigszins uit voerig moeten geven om het voor een buitenstaander duidelijk te maken, hoe ons voorstel moest worden opge vat n.l. dat alleen dat voorstel was be doeld de schuld der L.T.P.V. en niet die der coop. Zouterij. Er was nog een tweede reden waar om die woorden moesten worden gebe zigd en wel deze: De schuld der coop. Groentenzouterij zou er momenteel niet geweest zijn als door de toenmali ge voorzitter dier Coöperatie den heer Bink aan zijn plicht als leider had vol daan, door n.l. de vaten inmaak van de Zouterij te verkoopen aan die koo- per, die gekomen was om de vaten der Coöperatie te koopen en niet in plaats van die, zijn eigen inmaak van de hand te doen aan die bewuste kooper. Die transactie leverden de voorzitter der Coöperatieve Zouterij pl.m. 30.000 voor zijn privé op; terwijl de resteeren- de vaten van de coop, na die transac tie onverkoopbaar bleken en hoewel de waarde van ongeveer 30.000 vertegen woordigende op de mestvaalt moesten worden gestort. Dat wij dus niet zoo happig waren om ons die schuld op ons hals te laten schuiven laat zich vol komen begrijpen, te méér, als men weet dat de borg voor die schuld zich intusschen van ons had afgescheiden en deel ging uitmaken van de veiling- vereeniging „Óns Belang"* en boven dien als mede-bestuurslid der Bank de zelfde tegenwerking bood als de heer Bink, door on9 bét faillissement op ons dak tg sturen. Wat het voorstel verder zelf betreft overduidelijk blijkt daaruit, dat ik het recht bad te schrijven dat de Bank ons voorstel absoluut weigerde. Als de Bank meende, dat zij geen voldoende waarborgen kreeg met dat voorstel bad zij ons om die waarbor gen moeten vragen en ver over de 100 tuinders staan daar om te getuigen, dat zij die waarborgen gekregen had, doch ik houd vol, dat het niet ging om het geld maar om de macht. Waarvoor anders die 18.750 huur voor de veilingloods onnoodig wegge smeten? want het bedrag vormde im mers juist dat portie wat de „Ons Be- langer's" moreel verplicht waren in de^ schuld der L.T.P.V. bij te dragen. Bovendien acht ik mij ontslagen van de verplichting om die voorstellen nader te verdedigen, na al hetgeen on ze rechtskundige Raadsman daarvan heeft gezegd en waarop den hee» Ten Cate Brouwer met nog geen woord heeft gereageerd. Dat verder het Bankbestuur de ad vocaten Mrs. Fokker'en de Haan in het geding brengen, daarmede bewij zen zij die beeren geen dienst. Het feit, dat het Bankbestuur werk te, nu eens met Mr. Gezelle Meerburg dan weer met Mr. Verloop of Mr. West- strate om later met Mr. Briët in zee te gaan, deed ons besluiten om aan on zen advocaat Mr. Averbeck nog een paar flinke rechtsgeleerden te voegen, om beter aan het gedoe der Bank weerstand te kunnen bieden. Wij meenden in de door de Bank genoem den heeren een paar eerlijke advoca ten gevonden te hebben, edoch, na do tweede conferentie, welke wij met die heeren hebben gehad, bleek ons, dat zij heulden met de tegenpartij, en ga ven bedoelde heeren spoedig hun con gé. Voor het overige blijf ik verwijzen naar mijn vorige ingezonden stukjes waarvan tot nog toe, noch door de Bank, noch door de Voorzitter en Se cretaris der K. v. K. geen enkele van de vele feiten en bewijzen is weerlegd, en dat zegt voor uwe lezers genoeg. U geachte dankzeggende voor de genoten gastvrijheid. Hoogachtend, a Namens de Houtmarkters, ■?JkT A. J. DE GRAAF, Voorz. KANTON GERECHT LEIDEN. Voor de openbare zitting staan op de rol 29 zaken, en 6 zaken voor niet- openbare behandeling. C. van R., timmerman en aannemer te N o o r d w ij k, is ten Taste gelegd het bouwen van een huis te Noordwijk aan Zee, daarbij afwijkend van het bouwplan ingeleverd Dij en goedge keurd door B. en V. Verder dat hij deze veranderingen aanbracht zonder daarin het college van B. en !W. te kennen. Door bekl. werd aangevoerd, dat hij van meening was, da!t B. en W. de veranderingen hadden gezien en goedgekeurd^ omdat al die veranderin gen verbeteringen waren. In ieder ge val was er met den gemeente-opzich ter over onderhandekT De verbalisant Limmers kan daarover niet oordeelen, wist alleen dat afgeweken was van het bouwplan en daarvoor geen ver gunning was verleend. De gemeente opzichter, de heer van Vliet, kon wel zeggen, dat hij met den heer Over- meer, den architect van bekl., over de wijzigingen had gesproken, echter verloi ze aan te brengen -hacl hij niet gegeven. Door den Ambtenaar werd 140 of 20 dagen geëischt. C. F. S., chauffeur te Leiden, is ten laste gelegd, dat hij 'bij 'het rijden met een auto langs de Oude Vest en bij de Ja'nvossenstceg, nagelaten had het vereischte signaal te geven. Hier van is de wielrijder v. d. Berg, die deze steeg uitkwam, het s!achtofter_ gewor den, ot althans zijn rijwiel. j_>ekl. is niet verschenen, zoomin cok de ge tuige Lena Mal-geb. Ravensbergen,. De zaak werd hierom aangehouden. Door den getuige v. d. Berg werd een schadevergoeding van f25 ge vraagd, waarvoor hij de rekening kon overleggen. Jac. de Gr., bloemist te Noord- w ij k, 18 jaar, zou volgens het ver baal op een laan geloopen hebben, met een paard aan den teugel,, waar voor hij niet de vergunning had, die daarvoor noodig was, van den heer W. de Ridder, eigenaar dier laan. Bekl. wil het feit met ontkennen, cloch meent er toe gerechtigd te zijn, op grond hiervan, dat zijn vader mede eigenaar is dier laan. Beklaagde's va der was meegekomen om deze zaak wat toe te lienten. Buiten eede gehoord, kon deze ge tuige bevestiging geven van het aan- fevoerde, doch, nu hij een civiele westie hieruit ziet voortspruiten, wil de hij in het belang van zijn zaak liever niet verder gaan. De eigenaar de Ridder, ontkende, dat bekl'. mede- eigenaar was, waarop de zaak 6 maan. den werd uitgesteld. R. V., visscher te Katwijk (18 jaar oud), was het leunen tegen een gevel' van no. 23 aan de Voorstraat ten Laste gielegd, pe kantonrechter merkte op, dat deze oude beurzenge schiedenis hoogst onaangenaam is voor de bewoners en voor de bedrijvers iets onbehoorlijks. Bekl. ontkende per tinent „geleund" te hebben. Hij stond ver genoeg van de gevel en wachtte op iemand. Om den verbalisant te hoo- ren werd de zaak aangehouden. Kr. D., opzichter bij de haringpak kerij .te Katwijk, is ten laste ge legd de arbeidswet, te hebben over treden. Bekl. bekende dat hij na het uur van eindigen 6 uur) nog een tien tal menschen aan het werk heeft ge had, doch hij meende, zich te mogen beroepen op overmacht, daar er stag natie in het vervoer was te verwach ten tengevolge van het ijs. Het moest daarom nog dienzelfden avond ver zonden wordeh. De Kant onréchter zeide, dat hij'dan vergunning had moeten hebben of meer menschen te werk had moeten stellen. Een beroep op de overmacht gaat niet. Beklaagde had de vergun ning gevraagd doch deze was eerst later afgekomen. De motorschipper Teurus Ouwehandi vertelt dat hij ér op stond, dat nog dien avond geladen zou worden, daar hij anders het vervoer niet kon ga randeeren. Hij voorzag stagnatie, en de haring, die voor Duitschland be stemd1 was, zou hij anders niet meer pp de trein te Leiden hebben kunnen krij gen. De Ambtenaar kon geen enkele versdhoonende aanleiding vinden om1 clement te eischen, en vroeg, tien geld boeten van f'2, subsidair tienmaal 2 dagen. Proces over een huurcontract. De N.V. Vleeschwarenfabrieken te Epe had een bouwplaats verhuurd on der beding, dat, wanneer zij een deel1 van den verhuurden gronid voor haar fabriek mocht noodig hebben, de huur 1 der dat deel aanstonds na aanzegging moest afstaan. Op grond van het ge sloten contract heeft de NjV. een paar stukken grond aap de huur onttrok ken. De huurder nam daarmede geen genoegen en eischte schadevergoeding De reohtbank te Zutphen en met bevestiging van het vonnis ook het Ge rechtshot te Arnhem, besliste, dat de Naamlooze Vennootschap moest aan nemelijk maken en bewijzen, dat rij dien grond voor haar fabriek noodig had. Overwogen werd evenwel, dat de N.V. dit bewijs niet had geleverd en, waar de huurder volgens het con tract eerst in dat geval van het ge huurde behoefde aistaixd te doen, werd de inbezitneming door de verhuurster, onrechtmatig geoordeeld en. de .NV» deswege tot schadevergoeding veroor deeld. HOLLAND-AMERIKA LIJN. ,GAASTERDIJK 29 v. R'dam te Van- couver. KINDERDIJK, Antwerpen n. Swansea p. 31 Prawlepiont. NAPIERIAN, 30 v. Boston n. Rotter dam via Antwerpen. SPAARNDAM, Rotterdam n. New-Or leans 31 v. Tampico. NESSIAN, Rotterdam n. Boston p. 30 Lizard. LEERDAM, v. N. Orleans n. Rotterd* 28 v. Havana. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. BINTANG (thuisr.) 30 te Liverpool. KAR I MAT A (uitr.) 30 te Sabang. NIAS (uitr.) 30 te Sabang. RONDO (uitr.) 30 te Sabang. TJILATJAP, Batavia n. Amst., 1 v. Pa- dang. JOHAN DE WITT, Batavia n. A dam 29 v. Singapore. BINTANG (thuisreis) 30 te Liverpool. ROTTERDAMSCHE LLOYD. INSULINDE (thuisreis p. 1 (8 v.m.) Sagres. BUITENZORG 22 v. Rotterdam te Soer rabaja. HOLLAND-AFRIKA-LIJN. SPRINGFONTEIN (uitreis) 1 v. Zan zibar. HEEMSKERK (uitreis) 1 te Port Natay

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6