CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Se JAARGANG DINSDAG 2 FEBRUARI 1926 NUMMER 1737 OORANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal f 2.50 Per week f 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 Bil nummer isesM uil TWEE Bleien. EERSTE BLAD. V Staat en kerk. In verband met de pogingen van Ds. Lingbeek om te komen tot de vórming van een groote protestantsche partij, acht de „Nederlander" het noodig te gen het voeren van een kerkelijke po litiek met klem té waarschuwen. Na er op gewezen te hebben, dat sinds 1648 godsdienst (blijkens 't ver band wordt hier meer gedoeld op Kerk) en politiek hun eigen weg zijn gegaan, vervolgt het blad: Politieke 'redenen gaven reeds toen, meer dan eens, boven de kerke lijke den doorslag en na 1648 is het steeds meer dien kant uitgegaan Wij mógen dat betreuren, maar daarbij toch ook het goede der nieuwe toe standen niet uit het oog verliezen. Onze predikanten bijv. hebben nu veel meer vrijheid Met Oldenbarnc- veldt en Jan de Witt hebben zij al tijd gebotst. Aan den val dier beide staatslieden is hun houding niet vreemd geweest. Thans zal geen overheid het meer verzinnen aan onze predikanten voor te schrijven wat zij, al dan niet, op den kansel mogen behandelen, maar het is bijna niet te gelooven, hoe juist in de dagen van de meest intieme verhouding tusschen gods dienst, kerk en politiek, toen onze Hervormde Kerk een bevoorrechte positie had, de overheid zich met de inwendige aangelegenheden dier kerk durfde bemoeien. Laten wij dus niet weer tot vroe ger dagen trachten terug te keer en. Met ingenomenheid maken wij van deze uitspraken melding. Wanneer op scheiding van kerk en staat, op losmaking' van „de zilveren koorde''' wordt aangedrongen en ge wezen wordt op de gevaren, die bij het nauwer aanhalen van de bestaande handen dreigen, dan zijn velen er maar al te gaarne hij om het voor te stellen alsof daarbij de bedoeling voor zit de belangen van de Kerk te scha den. Volkomen terecht wordt hier echter door de „Nederlander" in herinnering gebracht dat veeleer het tegendeel het geval is. Een nauw aanhalep van de banden tusschen Kerk en Staat, heeft tenge volge dat de Kerk aan den Staat ge kluisterd wordt, en dat zij hare eere positie verspeelt. De geschiedenis ook van de vorige eeuw heeft dit afdoende bewezen. Professor Opzoomer schreef het nog In 1875: „Ik meen dat de Nederland- sche Staat niet, onder de dubbelzin nige leus van „vrijheid voor de Kerk, onzijdigheid voor den Staat" onver schillig mag 'aanzien wat hier op zijn terrein woelt en dreigt. Ik zie het oo- genblik komen dat ook Nederland zijn Meiwetten zal moeten maken." Hier werd er dus duidelijk op gezin speeld, dat het noodig kan zijn het optreden van de Kerken door wettige maatregelen te beteugelen. 'Nu is de kans dat het hiér dien kant op zal gaan in de gegeven om standigheden en dat is weer een der vruchten van de veel gesmade co alitie al zeer gering. Maar 't kan verkeeren. Als wij zien hoe om een zeer onder geschikte kwestie het rechtsche Kabi net tot aftreden wordt genoopt en het zoover gedreven wordt, dat een vrijzin nig man geroepen moet worden om een Kabinet te vormen, dan is 'twel duidelijk dat er in korten tijd veel ver anderen kan. Wie zal zeggen of over enkele jaren de revolutionaire partijen het roer van het schip van staat niet hebben ge grepen. En wee dan de Kerk die van den Staat afhankelijk is. Daarom houden we ons aan wat Groen van Prinsterer schreef, in welke opvatting wij door de opmerkingen van de „Nederlander" zijn versterkt: „Door scheiding van Kerk en Staat zelfstandigheid der Kerk, en voorts zooveel doenlijk gemeen overleg. Zelf standigheid van Kerk en Staat beide in eigen kring en, zooveel doenlijk, in gemeen overleg naar de geboden Gods en te Zijner eer werkzaam." BUREAUHooigracht 35 Leiden V Ingrijpen van de Overheid. De Leidsche fabrieken staan over het algemeen, wat de arbei'dsvoorwaar den van het_ personeel betreft, niet in een al te besten reuk. Bij 'tbeoordeelen daarvan worde evenwel niet vergeten rekening te hou den met de omstandigheden, die soms dwingen tot maatregelen, die men zelf ongewenscht acht. Zoo werd er nog de^er dagen aan herinnerd, dat het mee aan de Leid sche fabrikanten te danken is, dat in de vorige eeuw aan de wettelijke be scherming van de ki'nderen aandacht werd geschonken. De fabrikanten gevoelden dat de wij ze, waarop in dien tijd de kinderen ge ëxploiteerd werden, niet door den beu gel kon. De scherpe concurrentie v^n minder sociaal voelende collega's, maakte het echter onmogelijk daarin verandering te brengen en aan dezen gruwel een einde te maken. Vandaar dat in 1863, dus al meer dan 60 jaar geleden door 32 Leidsche fabrikanten een adres aan den Koning werd gericht, waarin gevraagd werd dat de Regeering maatregelen zou treffen inzake de uren van arbeid en rust der kinderen. Het ging toen, zooals het zoo vaak gaat in het leven, n.l. dat de kwade elementen den toon aangeven en an deren dwingen hun voorbeeld te vol gen. In dergelijke gevallen i9 het ingrij pen van de Overheid niet alleen ver dedigbaar, maar zelfs noodzakelijk. En het is volstrekt niet antirevoluti onair dergelijk ingrijpen af te keuren en met een beroep op de vrijheid van de Overheid te eischen, dat zij zich van het terrein van het maatschappe lijke leven zal terugtrekken. Het voorbeeld van de Leidsche fa brikanten leert ons hoe onmogelijk het vaak is om zonder steun van de Over heid tot verbetering van misstanden te geraken. STADSNIEUWS. Dierenbescherming. Op een door het Leidsche Volkshuis in samenwerking met de Vereenigir.g voor Dierenbescherming georganiseer den avond werd gisteravond in het Volkshuis door Mej. Arntzenius een serie lantaarnplaatjes vertoond en toegélicht. Deze dame heeft met haar zuster per auto een tocht gemaakt dwars door Amerika; zij hebben geruimeii tijd gekampeerd in de bosschen en prairies van Californië met het doel van de schoóne natuur te genieten, kennis te maken met de verschillende dieren, die in deze streken in het wild leven en last not least met een mooie verzameling foto's voor lan taarnplaatjes in 't vaderland terug to keeren. De zaal was geheel gevuld en de aanwezigen hebben, daar zijn wij ze ker van, genoten van de interessanto lichtbeelden en de spreekster heeft zich een aangename causeuse bewezen Wij maakten gisteravond kennis met de Nieuwe Wereld, doch dat niet al leen, er is ons inderdaad een geheel nieuwe wereld opengegaan. De beide dames Arntzenius toonden zich wel koene reizigsters; zij gaan voor geen klein' geruchtje op de vlucht, noch voor het ratelen van de ratelslang, noch voor het „praten" van een paar beren, <fie het over haar hebben. Om uit het vele, wat we gezien heb ben, een greep te doen, noemen we de opnamen van de beren in den natuur staat, alzoo nog heel wat anders dan in den dierentuin. De beide dames waren niet bang voor de beren, al gingen deze op hun achterpooten staan; je moet alleen maar een beetje voorzichtig met deze dieren omgaan, ze niet doen schrik ken, dan is er hoegenaamd geen ge vaar bij. En zoo is het ook met de slangen. De menschen zeggen altijd, dat slan gen zulke „gemeene" beesten zijn. Niets van waar, zegt Mej. Arntzenius. Ze zijn voor den mensch vrijwel onge vaarlijk als hij zijn beenen maar met hooge laarzen beschermt, want zij bij ten nooit hpven de knie. Daar komt bij dat ze alleen maar aanvallen als ze er- gen honger hebben of uit zelfverdedi ging; daar zit niets „gemeens" in; bo vendien zijn. 3e nog zoo fatsoenlijk van Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22'/$ cent Ingezonden Mededeelingen, dnbbel tariet Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage* lijk* geplaatst ad 40 cent. RECLAME. flMSÏESDAMSCHE ANTHRACIET P. Heorenslngei 34/35. Tel. 1523. PRIMA KWÜL3TE8T. VERZEGELDE ZAKKEN. te voren door hun geratel, dat op ver ren afstand hoorbaar is, te waar schuwen. Bijzonder frappeerde ons ook, wat de spreekster verhaalde van de dres suur van filmdieren. 'lis ongelooflijk, waartoe sommige dieren in staat zijn. Zoo vertelde spr. van een paard, dat kans zag het touw uit de knoop te ha len, waarmee zijn collega vastgebon den was, dan nam het 't andere eind van 'ttouw in zijn bek en kwam op die wijze met 't andere paard bij zijn baas! En wat zegt u van 'n hond, die door een schot los kruit z.g, in zijn poot getroffen is, en nu gedurende het verdere gedeelte van het spel op drie pooten blijft hinken? Wat ons vooral ook trof in de cause rie van Mej. Arntzenius is haar groóte liefde voor en haar begrijpen van de dieren, ook van de „wilde" dieren waar de meeste menschen zoo bang voor zijn. En aldus heeft deze avond ongetwij feld meegewerkt aan het schoone doel, dat de Vereeniging voor Dierenbescher ming zich stelt: ,dat de mensch de dieren leert begrijpen en waardeereri, en ze daarom zal beschermen tegeri het onnoodige leed, dat ze nog maar al te veel wordt aangedaan. Een hartelijk applaus beloonde de spreekster voor den genotvollen avond dien zij aan de aanwezigen bereid had. Uit de S.D.A.P. 1 Door de afd. Leiden van de S.D.A.P. is besloten de volgende voorstellen voor het te houden congres van de S.D.A.P. in te dienen: Hetcongres spreekt uit de wensche- iijkheid, dat de leden der S.D.A.P. niet deelnemen aan plechtigheden of feestvieringen van publieke lichamen, waaronder begrepen de opening der Staten-Generaal, wanneer die deelna me leidt tot handelingen, welke het soqialisisch - gevoel kwetsen, zooals b.v: het mede-aanzitten aan kostbare maaltijden, het huldigen van vorste lijke personen, of het eerbied bewijzen aan het ten gehoore brengen van na tionalistische liederen. Het congres besluit de volgende wij ziging te brengen in het Gemeentepro- ram: In sub 6 wordt achter „Vrije Zater dagmiddag ingevoegd: met behoud, van den achturendag (45-urige werkweek)" Het congres draagt het Partijbe stuur op in overleg met het bestuur van het N.V.V. een commissie te be noemen, die tot taak krijgt de verhou ding tusschen partij en vakbew. te bestudeeren en met een rapport, even tueel voorstellen tot wijziging van sta- uten en huishoudelijk reglement ie komen. Herdenkingsavond. Naar wij vernemen heeft Ds. Tho mas, die aanvankelijk had toegezegd op den herdenkingsavond ter gelegen heid van het zilveren huwelijksfeest van H. M. de Koningin en Z. K. TI. Prins Hendrik op Zaterdag a.s. met Prof. Blok het woord te zullen voeren, zich teruggetrokken en aan het comité medegedeeld, dat hij zijne toezegging niet kan handhaven. Aan dit besluit van Ds. Thomas zal wel niet vreemd zijn de samenstelling van het programma voor het verdere gedeelte van den avond. Een loonactie. Ter bespreking van een gehouden conferentie en verdere gevoerde cor respondentie was het personeel van 1e N.V. Scheeps- en Reparatievverf, v. h. Gebr. Boot j.l. Zaterdag ter vergade ring opgeroepen. De vergadering stond onder leiding van den Christ. Alg. Ned. Ned. R.K. en Ned. Neutr. Bond van Metaalbewer kers. Door de besturen werd de uitslag der gevoerde onderhandelingen be kend gemaakt, waarin ten duidelijkste uitkwam, dat de Directie niet berei'd was aan de gestelde verzoeken te vol doen, daar volgens haar, de bedrijfs- toestand zulks niet toelaat. Echter had zij jnmiddels een overwerkvergunning aangevraagd, waardoor het weekinko- men ongeveer met 10 pet. zou kunnen stijgen. De vergadering was echter van oor deel, dat vooralsnog haar medewer king daaraan niet kon worden ver leend, op grond, dat wanneer men lan ger ging werken, de gunstige tijd tot verkrijging van betere loons- en ar beidsvoorwaarden zou zijn verstreken Besloten werd dat dit de Directie zou worden bekend gemaakt en haar als nog om een bespreking zou worden ge vraagd ten einde te komen tot een be tere loonregeling, terwijl indien de Di rectie op haar ingenomen standpunt blijft staan, overwogen zal worden wat den werklieden te doen staat. Aan de Direptie" is voor 6„Febr. antwoord ver zocht. De gestelde verzoeken zijn: a. de loonen uwer werklieden wor den met 5 cent per uur verhoogd", ter wijl de loonen der jeugdige arbeiders naar evenredigheid verhoogd zullen worden; b. voor uren, boven de wettelijk vast gestelde arbeidsweek, zij'nde 48 uur, wordt 25 pet. extra loon betaald; c. aan alle werklieden zullen per jaar 3 vacantiedagen met behoud van loon worden verstrekt; d. de Directie verbindt zich een bij drage aan het bestaande Ziekenfonds te geven, zijnde de helft van datgene wat thans door de werklieden wordt betaald: e. de Directie zal haar volle mede werking verleenen, dat jeugdige ar beiders spoediger in staat gesteld kun nen worden, als zelfstandige personen te kunnen arbeiden. Watersnood-Comité. Bij het Watersnood-Comité zijn weer de volgende giften ingekomen: E. W. F. P. f 10, B. en N. f 10, W. P. f 2j50, Wilhelm L. D. f2 50, N. N. f2.50, G. I. f2.50, van Willy en Gerhard f2.50 Giften worden nog gaarne ingewacht hij den Penningmeester, den heer F, Muys van de Moer, Plantsoen 49, Lei den, postgironummer 57471. Schaken. Competitie 2e klasse, groep A. Door de beslissing van den arbiter is de wedstrijd Schev. Schaaksoc.N., Rotterd. Sch. II geëindigd in een ge lijk spel (5—5). No. 1 is thans in deze groep het Leidsch Schaakgen. met 6 p. (3 gew. wedstrijden), no. 2 de Schev. Schaaksoc. met 5 p. De èerstvolgende wedstrijd (L.S.G.—D.D. II) is thans be paald op Vrijdag 12 Februari a.s. Daarna moet de Leidsche club nog spelen tegen de Schev. Schaaksoc. Beide clubs zijn wel mede de sterk ste uit deze groep, hoewel de Haag- sche club tot dusver niet veel resulta ten heeft bereikt. L. Stud. Schaakgen. „Morphy"—L. Schaakgen. Op Woensdag 3 Februari a.s. zal op de sociëteit „Minerva" een wedstrijd gespeeld worden tusschen bovenstaan de clubs. Van weerszijden zullen een tiental spelers deelnemen. Winterwedstrijd L. Sch. „Philidor." Uitslagen der 8e ronde: W. Immink wint van W. H. Colpa (w.n.o.) A. J. J. Nicaise verliest de afgebr. partij van H. C. de Nie. In de 9e (laatste) ronde werden de volgende partijen gespeeld: H. v. Duuren verliest van H. I. de Ni.ee. P. b. v. d. Zeeuw wint van J. v. d. Wilk. W. Smeder—E. W. v. d. Burgh afgebroken partij. Het bouwen van 8 villa's te Was senaar is opgedragen aan den heer J. Splinter Wzn. alhier. BINNENLAND. Het zilveren huwelijksfeest van de Koningin en den Prins. De bijzondere vrijwillige landstorm en de landstormkorpsen motordiensf. vaartuigendienst, spoorwegdienst en luchtwachtdienst, bieden op aanstich ting van de nationale landstormcom missie der Koningin en den Prins ter gelegenheid van hun 25-jarige echtver- eeniging een tegeltableau aan, dat in een bijbehoorende oorkonde wordt be schreven. Gisteren was het tableau ter bezich tiging gesteld ten bureele van de land stormcommissie, aan de Koninginne gracht in Den Haag. Elk verband was uitgenoodigd om drie menschen af te vaardigen, n.l. een officier, een onder officier en een soldaat. Kolonel Duymaer van Twist heeft gisterochtend deze afgevaardigden ontvangen. Tegen 12 uur kwam minis ter Lambooy, die zich ook met de sol daten onderhield. Den geheelen dag zijn de landstorm Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. De begrafenis van Dr. J. G. de Moor. Buitenland. Hei Volkenbonü^secretariaat heeft den wsnsch uitgesproken, dat Duitschland vóór 5 dezer het verzoek om toelating tot den Bond zal indienen. De voorbereidende ontwapenings conferentie zal vermoedelijk tegen 15 Mei bijeengeroepen worden. De onderhandelingen over bijlegging van het Zwiisersch-Russische geschil zijn op het doode punt gekomen. mers hij elkaar gebleven. In den mid dag is de groote groep gefotografeerd en daarna is men in een speciale tram naar De Twee Steden gereden, waai* geluncht werd. Minister Lambou; en verscheidene hooge militairen zaten aan. Na het noenmaal hebben de lands'tormers het Vredespaleis bezich tigd. H. W. de Wilde f Gisteren is te Leeuwarden plotseling overleden de heer H. W. de Wilde, di recteur der registratie en domeinen, voorzitter van het College van Regen ten over de gevangenissen, ridder in de orde van den Neder landschen Leeuw. De heer De Wilde heefi zich zeer ver dienstelijk gemaakt als schrijver van verschillende werken op belastingge bied; tal van jonge registratie-ambte naren en notarissen hebben hun oplei ding aan hem te danken. Vereeniging „De Tulp". Dezer dagen heeft te Haarlem het bestuur der vereeniging „De Tulp' ver gaderd, welke een groep vormt der AI- gemeene Vereeniging voor Bloembol lencultuur. De voornaamste werkzaamheid van deze groep is bestrijding-van het gevaar voor overproductie. Een aan zienlijk bedrag van de contributie werd bestemd voor aankoop op veilin gen van ruim 300 mud kleine tulpen, en een hoeveelheid van ruim 700 mud kleine tulpen werd door de leden inge leverd, welke als veevoeder werden verkocht. Waren de toestanden anders ge weest, dan zou het niet onaanzienlijke kassaldo ongetwijfeld zijn aangespro ken voor meer uitgebreiden aankoop van kleine tulpjes .Overwegende, dat zeker tijden zullen aanbreken, waarin aan deze zaak veel aandacht zal moe ten worden gewijd, was het bestuur van oordeel, dat de gelden bewaard moeten blijven om straks wellicht reeds spoedig te helpen, om de teelt van tulpen op peil te houden. De gevaren betreffende het afzetge bied, die door de kweekers van andere artikelen sterk worden gevoeld, wor den door de tulpenkweekers wellicht nog niet zoo zeer ingezien. Het bestuur bleek echter van meening, dat het be houd van den geregelden zoo moge lijk stijgenden uitvoer van andere artikelen, tevens een levensbelang is voor de tulpencultuur, en dat meer dan misschien menigeen denkt, de be langen der tulpenkweekers onafschei delijk verbonden zijn aan de actie ,die door de kweekers van andere artikelen wordt noodig geacht.Het bestuur heeft dan ook niets onbeproefds gelaten, om de deelneming door de tulpenkwee kers aan liet fonds voor algemeene belangen (2 cent per R. R.-fonds) te be vorderen. Meer en meer wordt echter door het bestuur beseft, dat de tulpenkweekers zonder uitzondering in één krachtige organisatie moeten worden bijeenge bracht, teneinde met algemeene deel neming ter hand te nemen, wat thans niet door de betrekkelijk weinig krach tige vereeniging „De Tulp" kon voor den gedaan. Langdurig werd van gedachten ge wisseld, of het oogenblik niet is aange broken, om een poging te doen, zulk een algemeene deelneming aan de be hartiging van de cultuur- en export belangen van de tulpenteelt in het le ven te roepen. In verband hiermede werd vastgesteld, dat de basis, waarop de vereeniging thans gegrondvest, niet voldoende is, zulk een poging met succes te ondernemen. De steun, die b.v. voor het volhouden van den strijd tegen Amerika's uitsluitingspolitiek ook. uit tulpenkweekerskringen moet komen, kan door de tegenwoordige or ganisatie niet worden verleend. Mocht echter worden aangedrongen op het tor hand nemen van een groepsvorming van de tulpenkweekers, dan zal het bestuur zonder twijfel ernstig over wegen wat de vereeniging in deze zou kunnen doen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1