NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN MAANDAG 1 FEBRUARI 1926 kelder te beperken. Om twee uur was men den brand meester. Onder de gasten in de balzaal ont stond een oogenblik een paniek, waar bij velen overhaast de vlucht namen. De schade bepaalt zich in hoofdzaak tot de voorraden wijn en bier, die in den kelder waren opgeslagen. Hier dekt verzekering de schade. Voorts is er in de balzaal veel glas werk gebroken, terwijl' tal van gasten waren verdwenen zonder hun con sumptie te hebben betaaldHier tegen was de buffethouder niet ver zekerd. De zalen van den Dierentuin hebben zoo goed als niet (van den brajid te lijden gehad. Vermoedelijk is de brand ontstaan, doordat goederen, die tegen de cen trale verwarming waren opgeslagen, vlam hebben gevat. Gefingeerde roofaanvai. De 27-jarige wissellooper C. v. M. in dienst van de firma v. d. Zoo de Tong en van Ophoven, te Amersfoort, heeft een aanrijding in scène gezet, waarvan hijzelf de dupe geworden is. Op Laan 1914 werd hij, om onge veer één uur 's middags bewusteloos gevonden bij een bank, terwijl zijn fiets z.g. „opgereden" was, dwz. het .voorwiel vertoonde de eigenschappen welke het gevolg konden zijn van het in volle vaart tegen de bank oprij den. De geldtasch van v. M. was zoo goed als leeg; v. M. had in zijn jas- "zak nog een buidel met zilvergeld. Per ziekenauto werd de „bewustelooze" naar het ziekenhuis gebracht. Volgens eenige getuigen ter plaatse, kon er tmoeilijk sprake zijn van een aanrij ding. Zaterdagmorgen werd de 'wisselloo per door ae recherche gehoord en ten slotte bekende hij. zelt het geld ver borgen te hebben, op een plaats in !het Bosch nabij de bank. Nadat eenige politiebeambten ter plaatse ijverig naar hadden gezocht, werd op aanwijzing van den wissellooper het geld, verdeeld over twee plaatsen, ge vonden. Hij had het geld, een bedrag vaiL f5410.50 niet achtergehouden met tie directe bedoeling om zich te ver rijken, maar om wraak te nemen voor het hem per 1 Februari aangezegde .ontslag. Hij zal ter beschikking wor den gesteld van den officier van jus titie te Utrecht. Doodgereden. Zaterdagmor gen omstreeks half elt is in de Hob- jbemastraat te 's-Gravenhage een wiel rijder, die, door voor een wagen uit de wjjken tusschen het tramspoor terecht kwam, door een tram aangereden met ihet droevig gevolg, dat de man op slag werd gedood. Een avontuurlijke reis. .Zondagavond omstreeks 10 uur be merkte een spoorwegbeambte van het Centraal Station te Utrecht dat een !man, die mank liep, ziofi op het am- lacement bevond, dat voor het pu- liek verboden is. Bh onderzoek bleQk hij een z.g.n. blinde passagier te zijn, een zekere J. S., oud 28 jaar, van beroep boe renarbeider, in Hannover. Hij wilde in Amsterdam grachten werk te vinden en aangezien hij geen geldvoor zijn verdere reis had, was hij op het sta tion t e Osnabrück onder den treip. ge kropen en hjad zich aldaar op de as van een der wagens gewrongen, met zijn rug tegen den onderkant van het rijtuig, waarbij hij zijn koffertje in de hand hield, Zoo trok hij' met aen trein Holland in en tot Amersfoort ging lalles goed. Toen de trein echter laatst genoemd station verliet, viel het kof fertje uit zijn hand en bij een poging om zijn eigendom te grijpen, raakte hij in een zoo moeilijke positie dat, hij den rug kneusde en genoopt was zijn reis in Utrecht op te geven.' Toen men hem vond, was hij zoo .uitgeput van koude en vermoeienis, 'dat hij bijna niet meer kon staan. Op het station werd dadelijk geneeskun dige hulp ingeroepen en de genees heer achtte overbrenging naar de rijks klinieken noodzakelijk. Daar werd ge constateerd, dat zijn verwonding niet ernstig was, doch men achtte opne ming in 't stedelijk ziekenhuis voor- Ioopig gewenscht, ten einde te kun nen nagaan of de vreemdsoortige reis voor den patient nog nadeelige ge volgen zal hebben. Een verloren zoon. Het was een eigenaardig geval, daar was al een zweempje van tragiek, maar het slot was gelukkig komisch. Enkele dagen geleden verscheen er in de bladen een oproep; het was de pijnlijke klacht van een vader die te (Nijmegen gastvrij onderdak genoot, maar zijn zoon verloren had. Dagen en dagen, langer dan een week stellig, maakte de vader een periode van onrusf door. Hij was ge red; en h\ij had ook gezien dat zijn zoon behouden uit het overstroomde gebied was gekomen en met een boot vol menschen was weggevoerd. In het eerst was er bij den man nog geen angst, want hij begreep dat na enkele dagen als van alle vluchtelingen in de gastvrije gemeenten de burgerlijke stand was opgenomen, hij wel bericht zou krijgen waar zijn zoon was. Maar het bericht bleef uit; en ook de zoon. Tot hij dezer dagen opeens ontdekt werd. De zoon was met de boot naar Arn hem gekomen en op het bureau van huisvestingscomité op i.e. Ruerfnonds- plein had hij ervaren dat de een hier, de ander daar naa ioe werd gezon den. Hij was er iezaam met zijn vriend en de leeperd bemerkte dat twéé jon gens wel bij elkaar mochten blijven als zij broertjes waren. En toen nu hel vriendje zeide E. te heeten, verklaarde W. zich dapper het broertje van E. te zijn. Zoo wer den beiden naar de barakken te Ede gezonden. En de snuiter die vist dat zijn vader goed verzorgd zat in Nijme gen, vergat de rare gevolgen van jij n slimheid tot de alarmeerende persbe richten de waarheid aan het licht brachten. UIT DE OMGEVING. BOSKOOP. Bij den penningmeester van het wa- tersnoodcomitè alhier is nog ingeko men van J. v. O. f2.50, A. G, f 1,50; X, Y. Z. f 2.50, "Whisteclub J.A.G.A. 5.83, D. V. f 10, B. van N. O. f 10, en F, f 2,50, te zamen f 36,83 Het nieuwe bankgebouw van de firma T. Goetiewagen en Zonen is voor de zakenwereld in gebruik genomen Het gebouw is volgens de eischen des tijds ingericht, Verder is in het ge bouw ondergebracht een kluis met sa fe-inrichting met. 81 loketten, terwijl er binnenkort nog 50 spaarloketten bij geplaatst zullen worden. Verder is het gebouw centraal verwarmd en reeds voorzien van electrische lichtleidingen en lampen. Dinsdag 2 Februari n.m. 7 uur hoopt voor de C'onfessioneele Vereeni- ging in het gebouw Salvatori" op te treden de heer W. G. de Jonge, in bid stond voor het gewas. Op 8 Februari a.s. nm. 8 uur zal de heer J. K. Budde, hortulanus in ho tel „Klaassen" een lezing met lichtbeel den houden over het onderwerp. „Plan tenrijkdom van Brazilië." Burgerl. Stand. Ondertrouwd. J. Ramp en H. Herbst. (geboren: Martina Maria, D. v. H. Geers en B. Looibach; Gijsbertus Jo hannes, z. v. G. Belt en H. E. Ammer- laan. Overleden: Josephus Abraham Brand 16 j. Willem Arie Nijhof, 5 j. H. de Bos wed. van J. A. Uittenbogaard, 72 j. MOORD WIJK AAM SBB. Ned. Herv. Kerk. Woensdagavond half acht, ds. Gravemeijer van s-Gra venhage. RIJNSbURd. Ü9 A. Altena alhier was Zondag door ongesteldheid verhinderd in den kerkdienst voor te gaan. In de bedie ning des Woords werd voorgegaan in de ochtendoefening door den beer C. Brussee en in de avondoefening door Ds. Punselie. Geboren: Willem, z. v. D. Schone- veld en B. Molenaar, Albertus, z. v. C. Noort en'G. .van der Veen, Hendrik, z. v. P. van Iterson en J. Koekoek, Cor nells Willem, z. v. C. de Mooij en J. Bouwmeester; Thomas Hermanus, z. v. J. Verbave en J. Heemskerk, Anna, d. v. J. Ravensbergen en M. Passchier, Maria Catharina, d. v. Gerrit Zandber gen en Arendje Jungerius. Johannes, z. v. J. van der Gugten en G. A. de Mooij, Gerrit, z. v. J. v. Vliet en N. Heemskerk, Hendrik, z. van D. de Mooij en A. de Roode, Johanna, d. v. A, Tuinenburg en J. van der Meij, Adriana, d. v. A van Egmond, Willem, z. v. J. de Mooij en M. ten Donkelaar; Jacobus, z. v. J. Wijsman en A. J. van den Berg; Jacobus, z. v. W. v. Vliet en J. van Klaveren, Willem Cornelis, z. v. J.. Peursum en C. de Mooij. Getrouwd: P. Ravensbergen, 33 j. en P. van Egmond, 29 j. Ondertrouwd: C. Kuyt, jm. 32 j. te Katwijk en C. B. Driebergen, jd, 28 j. Overleden: Daniel Oudshoorn, 30 j. echtgenoot van M. J. Vianen, Jan van den Eijkel, 2 mnd. z. v. H. van den Eij- kel en J. de Koning; Hendrik den Haan, 82 j. echtgenoot van C. Krom hout; Margareta van Dijk, 85 j. wed. van J. de Best, Johanna Noort, l5 j. d. v. D. Noort en S. M. Schoneveld. WOUBRUGGE. Burgerl. Stand. Geboren: Jap, z. v. G de Wit en M. A. MeeuwisBernardus z, v. J. J. van Wieringen en C. Dissel dorp; Pieter, z. v. T. den Hertog en L. Blom; Lambertus, z. V. J. Buitenhuis en M. A. Leeuwenhoek. Overleden: Wed. J. van Zwieten, geboren Havestad, 82 jaar. NOORDWIJK. Bij het alhier gevestigde correspon dentieschap voor arbeidsbemiddeling waren de afgeloopen week als werk zoekenden ingeschreven 114 personen, t.w. 14 losse arbeiders, 34 landarbei ders, 56 visschers, 1 timmerman, 1 met selaar, 1 schilder, 1 opperman, 1 stuca- doors, 1 smid, 1 houtbewerker en twee kantoorbedienden. ZOETERWOUDE. In de afgeloopen week zijn ten na- deele van eenige landbouwers in de Weipoort alhier niet minder dan 13 schapen in de weide door honden ver scheurd. Een en ander is een schade- postje van pl.m. f 350. De politie heeft met den meesten tact de zaak onder zocht, doch de hond(en) niet kunnen opsporen. Een ieder, die prijs stelt op zijn hondje, zij «r nogmaals op attent gemaakt, dat losloopende honden des nachts door de politie kunnen worden gedoöd. Geboren: Marijtje, d. v. J. van Til burg en>J. C. van Teijlingen. Ondertrouwd. Theodórus Kok en Ca rolina Thomassen. Getrouwd: Gijsbert Adrianus van Kempen en Johanna Cornelia de Groot. Marinus Sijs en Catharina Bernandina Maria Onderwater. Overleden: Antonia Willemse, 61 j. Proces-verbaal wegens mishande ling is opgemaakt tegen H. N. een der stakende werklieden van Gebrs. van Hoeken, wonende te Leiden, die' een der werkwilligen heeft afgeranseld. HAARLEMMERMEER. Burgerlijke stand. GeborenPeter Lambertus, zoon rèm M. F. Ver he ij en en H.. J. van Lijssel. Theodora Aniceta Maria, dochter van C. Okkersen en C. H. Kerkhoff. Cornelia Jacoba, dochter van J. 0verbeek en C. J. van Rijswijk. Dirkje Maria, dochter van A. P. Fèe- leus en G. F. A. Walgraeve. Hendri- kus, zoon van L. Tameris en M. Visser. Lena, dochter van D. Luijt en J. Lan- ser. Ondertrouwd: Theodorus Franken, 21 jaar en Reiniera. Uiterwaal, 29 jaar. Overleden: Sijtske Minnes Smeding, 63 jaar, geh. niet M. Dekker. Trijntje Kiert, 58 jaar, gehuwd met D. de Jong. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der tfiedaclle.) De Tuinderskwestie. Geachte redactie. Het spreekwoord zegt: „Als de kat in 't nauw zit, doet hij rare sprongen" en dat zien wij ook bri onzen heer De Graaf, nu hij na het zeer gedocumen teerd betoog en onpartijdig oordeel van den heer ten Cate4 Brouwer opnieuw eeinige kolommen vult en tracht met een groote vloed van woorden zich zelf schoon te praten. Eigenlijk vond het bestuur der Tuin dersleenbank het niet irteer noodig op de zaak terug te komen, wij .zijn vol doende gerehabiliteerd door een uit spraak na een serieus onderzoek. Op één punt willen we echter nog de aandacht vestigen, want de inzen der laat niet na, door te gaan met absoluut onjuiste en misleidende voor stellingen. Wanneer hij schrijft, dat de L.T.V.P, in de vergadering van December 1924 besloot de schuld af te lossen, en door den raadsman een behoorlijk omschre ven voorstel geformuleerd is en aan de Bank werd toegezonden en dat dit voorstel door de Bank absoluut werd afgewezen, dan kan men zijn oogen haast niet gelooven over de verregaan de brutaliteit van iden heer de Graaf. Dat is juist het fatalei, dat een ver gadering in goeden gemoede een be sluit neemt, en meent, dat alles in orde komt, doch door haar leiders jdermate wordt bedrogen, dat aan een reëel1© af doening der genomen besluiten niet ge- <dacht wordt. Toen tegen den wil der leiders, doch onder den drang van enkele goede ele menten onder .ae leden, dit besluit ge nomen werden moest word. uitgevoerd, werd dit zoo slap mogelijk gedaan wat blijkt uit het volgende briefje, dat de raadsman der Bank, Mr. Briët van den Raadsmander L.T.P.V., Mr. _Averbeek, ontvirjg „Ingevolge ons telefonisch gesprek, deel ik*u mede, dat een vergadering der Leddsche Tuinderspatroonsvereeni- ging o,p hedenmiddag besloten heeft voor te stellen aan de Tuindersleenbank na te gelde making van de onroerende goederen, de schuld af te doen door inhouding van 1 pet. over de geveilde producten, welk bedrag dan door de geheel) afgescheiden Staande veilingcom missie kan afgedragen worden aan de Tuindersleenbank. De bedoeling is, dat de voor dit doel gereserveerde 1 pet. over het loopende jaar direct betaald wordt. Het beslag op de roerende goe deren wordt dan opgeheven. Dit voor stel wordt gedaan onder alle voorbe houd". (get.) AVERjBECK. Nu vragen we aan ieder, is dat'nu een behoorlijk omschreven voorstel? Welke garantie had de Bank, gezien de leiders, dat de verplichtingen zou den worden nagekomen? Ten .eerste zou men slechts 1 pet. van het geveilde beta-len, dat was even meer dan de rente van de schuld, dan moest het beslag worden opgeheven en verder alles „onder alle voorbehoud". Over de bekende f 18.000 werd met geen woord gerept, terwijl voor verdere afbetaling absoluut geen zekerheid toe gezegd werd^en ook niet wordt ver klaard, dat de opbrengst der te gelde, gemaakte onroerende goederen ten bate van de Bank komt. Mr. Briët antwoordde dan ook: Geachte Confrere, „Namens het Bestuur der Tuinders- leenbank deel ik u mede, dat het voor stel der Tuinderspatroonsvereeniging niet kan worden aangenomen. Het voorstel is te vaag en er is geen enkele waarborg voor de juiste uitvoe ring. Gaarne zal ik e|en nader, meer om schreven voorstel overwegen. (w.g.) BRIET. Hieruit blijkt, dat van een absolute afwijzing geen sprake was en nadere voorstellen toegemoet gezien werden. Die zijn echter nooit gekomen, daar pasten de leiders wel voor op, omdat ze wel wisten, dat een behoorlijk voorstel geaccepteerd zou worden, en dat moest niet gebeuren. Evenwel deelde de Graaf op zijn ver gadering mede, dat het aanbod abso luut was afgewezen, en dat geëischt werd, de volle schuld ineens te betalen. Zoo werden de leden zijner vereeni- ging verleugend en de gemoederen te gen de Tuindersleenbank opgehitst en het doel bereikt om niet te betalen. Zullen we nog mededeelen het voor stel, dat een paai" wekeii later door mid del van Mr. Fokker en De Haan was gekomen en weer opzettelijk door het bestuur wordt gesaboteerd, men vrage genoemde advocaten, hoe die behan deld zijn door, de leiders van de Hout- marktersvereeniging. Het lust ons niet om verder op de verschillende feiten in te gaan, daar, voldoende is gebleken, welk soort men schen die leiders zijn. Mooie gebaren, groote woorden, op zettelijke misleiding, verkeerde voorstel lingen, ziedaar de middelen van de Graaf, waarmede hij heeft bereikt, dat de moreele verantwoordelijkheid - voor de schulden zijner vereeniging hoe lan ger hoe minder worden; en nu vraagt de Graaf opnieuw, mannen met een breed standpunt om de zaak te onder zoeken, mannen, die niet bang zijn. iets \e zeggen, of persoonlijk nadeel ondervinden. Is het niet bar. dat dit gezegd wordt na het vele en belanglooze werk van den voorzitter en de andere heeren der Kamer van Koophandel? Waren dat dan geen menschen, die absoluut boven de partijen stonden en niets anders dan de waarheid wensch- ten? is dat de waardeering voor gedane arbeid Wat is echter de beteekenis van dit gebaar? Het is de cude geschiedenis. De leden van -de Houtmarkt vei ling, meet zand in de oogen worden ge strooid en op een dwaalspoor woraen gebracht. Door de wijze, waarop de Graaf te gen de Kamer van Koophandel, vooral tegen de heeren, die hunne bemiddeling zoo belangloos hebben aangeboden, is opgetreden, wordt het voor elk welden kend mensch moeilijk, zoo niet onmo gelijk gemaakt, om op een eventueel verzoek, om 11a,der de zaak te onder- roeken, in te gaan. Met dank voor de plaatsing. Het Bestuur der Tuindersleenbank, W. BINK, Directeur. C. BOEKÉE, Secretaris. P. STUIFZAND, Bestuurslid. Het jongste geschil tusschen gemeen tebestuur en de Geref. Schoolvereen. Tot recht verstand van het jongste geschil tusschen het gemeentebestuur en de Geref. Schoolvereeniging zij het ihij vergund, ter voorlichting onzer .medestanders het volgende mede te deelen. Ingevqlge de wet op het lager onder wijs heaft een schoolbestuur recht op betaling van onderwijzers uit de ge meentekas boven het aantal dat uit 's rijks kas wordt vergoed indien ook bij het openbaar onderwijs zulke bo ventallige of surnumeraire onderwij zers worden gevonden. Natuurlijk niet tot elk gewenscht aantal. Dat spreekt van zelf. Er moet evenredigheid zijn. Die evenredigheid wordt gevonden door uit te rekenen welk het gemid deld aantal leerlingen is per onderwij zer aan de gezamenlijke openbare scholen in een gemeente. Dit gemid delde wordt gedeeld op het gemiddeld aantal leerlingen van de bijzondere school, die aanspraak maakt op een vergoeding uit de gemeentekas. De uitkomst wordt naar boven afgerond indien de breuk Va °f meer bedraagt en naar onderen als 't minder dan Va is. Van het aldus gevonden aantal on derwijzers worden afgetrokken het aantal dat voor 's rijks rekening komt. De rest moet de gemeente betalen. B.v. het totaal aantal leerlingen bij het ge woon openbaar lager onderwijs is 4800. Het aantal onderwijzers is 160. Het ge- 'middeld aantal leerlingen per on derwijzer is dus 30. Een bijzondere school met 196 leerlingen heeft nu recht op 196 30 is 616/30 of 7 leer krachten. Worden er naar de nieuwste schaal daarvan 5 door het Rijk ver goed, dan moet de gemeente er 2 beta len. Dit is alles zeer duidelijk en een voudig. Minder gemakkelijk was het antwoord op de vraag: hoe moet het gemiddeld aantal leerlingen berekend worden. Het K.B. van 22 Sept. '25 No. 31 bracht daarop een antwoord in zoo verre, dat sindsdien vaststaat, dat voor de beantwoording van *de vraag of over 1924 een onderwijzer uit de gemeente kas zal betaald worden het leerlingen aantal over 1923, dus over 't vorig jaar, beslissend is. Dit was een zeer logische beslissing want ook voor de vraag, welke onderwijzers uit 's rijks kas be taald zullen worden over 1924 i6 t leerlingenaantal van 1923 de maat staf. Maar nu komt de kwestie. Hoe berekent men 't. gemiddeld aantal leer lingen per onderwijzer over 1923. Vol gens het schoolbestuur door het ge middeld aantal kinderen over 1923 te deelen door het aantal onderwijzers op 1 Januari 1924, omdat vanaf dien da tum de vergqeding zoowel voor ver plichte als voor surnumeraire onder* wijzers begint te loopen. Neen zeggen B. en W., en 's Raads meerderheid zegt 't natuurlijk grif na: door het aantal kinderen over 1923 te deelen door het gemiddeld aantal onderwijzers over 1924. Voor deze laatste opvatting is schijn noch schaduw van grond in de wet te vinden en Mr. Terpstra de kundige secretaris van den Schoolraad achtte haar dan ook onjuist. Ondanks de Opgebrachte bezwaren handhaafde het College zijn meening. Doordat nu in 1924 een onderwijs-reorganisatie heeft plaats gehad bij het openbaar on derwijs en ér dientengevolge in Sept. '24 2 onderwijzeressen van het open baar u.l.o.-onderwijs waren ontslagen daalde het gemiddeld aantal on derwijzers over 1924 zoover heneden dat van 1 Januari '24, dat de uitkomst voor de school van den heer Vros werd ongeveer 3.4 onderwijzers. Volgens de berekening van het schoolbestuur had dit recht op 3.51 onderwijzers. Een ver schil dus van 0.11 zegge elf honderste onderwijzer hetgeen aan dit bestuur kost de kapitale som van 2860. Dat de opvatting van het gemeente bestuur niet juist kan zijn blijkt wel uit het volgende voorbeeld: Gesteld er is een dorp met 2 scholen 1 openbare en 1 bijzondere. Aan beide zijn onge veer evenveel kinderen en evenveel on derwijzers. Ken der onderwijzers van beide scholen is boventallig. De ge meente moet. ze dus beiden betalen. Nu gaat er in-den loop van het jaar een der onderwijzers aan de openb. school weg of hij sterft en de vacature wordt vóór Januari niet vervuld. Volgens B. en W. van Leiden zou dan het school bestuur der bijzondere school daar door zijn aanspraak op vergoeding kunnen verliezen. Ieder begrijpt, dat zulks niet in de wet kan staan. Een an der bezwaar, althans van de kant van het bijzonder onderwijs bezien, is, dat in het stelsel van B. en W. nooit met zekerheid te zeggeu is of een bijzon der bestuur een onderwijzer voor ge meenterekening kan aanstellen. Na tuurlijk zijn er zeer velen die dat juist een voordeel vinden maar dat zijn nu juist niet de warmste vrienden van de gelijkstelling. Opnieuw zal het Bestuur in beroep moeten gaan de zooveelste maal en zijn goed recht in Den Haag moeten bepleiten. De ontevredenheid over het onder wijsbeleid van B. en W., zich openba rend in een ontstellend aantal beroeps zaken, vindt gelukkig ook in den ge meenteraad meer en meer weerklank. De heeren Wilmer en Zuideïha treden daarbij telkens op als tolken van de voor de belangen van het hijzonder on derwijs opkomende schoolbesturen. On getwijfeld verdienen zij daarvoor den dank van alle voorstanders van het bijzonder onderwijs. Niet dat er nu direct zooveel resul taat bereikt wordt want 's Raads meer derheid staat vrijwel ongevoelig te genover deze zaak maar de aandacht wordt er toch teljcens op gevestigd en de wethouder moet door deze opposi tie uiteraard zich voortdurend scherp bezinnen op mogelijke tegenwerpingen Het min of meer netelige in deze po sitie tegenover het bijzonder onderwijs heeft hij ongetwijfeld doorvoeld toen hij in de jongste zitting geheel spon taan de ietwat zonderlinge verklaring aflegde, dat noch bij hem, noch bij eenig lid van het College, noch bij de afdeeling onderwijs antipathie bestond tegen welk schoolbestuur ook. Deze verklaring in het openbaar af gelegd mag zonder iemand onaange naam te zijn, ook ih het openbaar wor den besproken. En dan moet het mij van het hart, dat ik gaarne de op rechtheid van 's Wethouders verkla ring ook tegenover de gereformeerden aanneem, maar het gaat om iets an ders. Antipathie wordt door het Geref. schoolbestuur niet begeerd natuurlijk en naar gunsten dingt het niet, het vraagt 9lechts recht. Grondwet en lager onderwijswet geven de normen van dat recht aan en de klacht is dat aan dit recht niet ten volle voldaan wordt. .Ook een socialistisch of liberaal wet houder zou tot het rechtvaardig be handelen van het bijzonder onder wijs gehouden zijn en als hij het deed dan zouden wij hem eeren al stond hij noch zoo antipathiek tegenover oq- ze zaak. Zou het nu niet anders kunnen wor den in Leiden, heb ik mij al zoo vaak afgevraagd. Zou het nu werkelijk on mogelijk zijn om de beide deelen van het lager onderwijs hier rustig tot ont wikkeling te brengen op de basis van de grondwettelijke gelijkstel- lingsgedachte. Soms heb ik het gevoel: ja nu zal 't gaan. Er komt wat toenadering hoewel overleg het ware zou zijn. Maar ach dan krijgen wij weer zoo'n pats van 't Stadhuis ditmaal een van 2800 en daar ver vliegt weer alle hoop. 't Is zeker goed voor ons in den druk te leven denk ik dan maar weer maar waar blijft het recht ook door de gereformeerden mee bevochten. Al thans naar zij dachten. Met beleefden dank voor de plaatsing, Hoogachtend, Uw dw. T. S. GOSLINGA, Penningm. Geref. School ver. Leiden, 29 Januari 1926. Scheepstij dingen. HOLLAND-AMERIKA LIJN. KINDERDIJK, van Vancouver naar Rotterdam, 30 Jan. van Antwerpen. VEENDAM, 30 Jan. van Rotterdam naar New York. MONTGOMERSHIRE van de N. Pa- cifickust naar Rotterdam, 28 Jan. te Havre. SILARUS, 28 Jan. van Anacortes n. Rotterdam. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. ROTTI, thuisreis, 29 Jan. van Mar- SALEIER, 30 Jan. van Amsterdam naar Hamburg. SOEMBA, thuisreis, 29 Jan. te Medan. PRINSES JULIANA, thuisreis, 30 Jan van Southampton. ROTTERDAMSCHE LLOYD. TAPANOELI, 30 Jan. van Rotterdam naar Hamburg. BLITAB, uitreis, 30 Jan. te Belawan. SOEKABOEMI, uitreis, 28 Jan. te Soe T^MBOiRA, uitreis, pass. 30 Jan. Ou- essant. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. AMSTELLAND, uitreis, 29 Jan. 60 mrjl Z. van Lizard. QIRANIA, 30 Jan.' van B. Ayrea te Amsterdam. HOLLAND-AFRIKA-LIJN. BOEROE, 30 Jan. van 0. Afrika te Rotterdam. KLIPFONTEIN, uitreis, pass. 29 Jan Dover. RANDFONTEIN, thuisreis, 29 Jan. te Durban. HEEMSKERK, uitreis, te E. Londen.J.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6