CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Oit nummer bestant uit TWEE Bladen. STADSNIEUWS. Belangrijkste nieuws in dit Nummer BINNENLAND. 6e JAARGANG ZATERDAG 30 JANUARI 1926 NUMMER 1735 COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per weeki 0.19 Franco per post per kwartaal 2.90 BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertenliën per regel 22'/» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine adrertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. EERSTE BLAD. Collectieve Arbeidsovereenkomsten. De verbindendverklaring van collec tieve arbeidsovereenkomsten is een onderwerp waarover den laatsten tijd veel gesproken en geschreven wordt. Het is plotseling actueel geworden. De oorzaak biervan is te zoeken in bet feit, dat Minister Aalberse in Juni van het vorige jaar een voorontwerp van wet regelende de verbindendver klaring van collectieve contracten ge publiceerd heeft en daarover het ad vies van den Hoogen Raad van Arbeid heeft_ gevraagd. Intusschen is Minister Aalberse af getreden en heeft ook zijn opvolger Mr. Kooien reeds aan H. M. de Konin gin ontslag gevraagd, maar dat wil volstrekt niet zeggen, dat daarmee nu ook dit voorontwerp van de baan is. Integendeel er is veel meer reden om te verwachten, dat nu deze zaak eenmaal publiekelijk aan 'de orde ge steld is. over niet te langen tijd een wetsontwerp zal worden ingediend, waarin deze materie nader wordt ge regeld. En dat niet omdat verschillende par tijen de verbindendverklaring op hun program hebben geplaatst, maar om dat deze zaak nu eenmaal groeiende is en er straks niets anders te doen zal zijn dan de 9teeds meer rijpende vrucht te plukken. Een collectieve arbeidsovereenkomst men weet bet, is een contract, gesloten niet tpsschen een individueelen pa-r troon en een of meer individueel© ar beiders, maar tusschen een of meer werkgevers of een of meer rechtsper soonlijkheid bezittende vereenigingen van werkgevers, met eene of meer rechtspersoonlijkheid bezittende ver eenigingen van arbeiders, omtrent ar beidsvoorwaarden bij het aangaan van arbeidsovereenokmsten in acht te né men. Dat is een ietwat lange zin, maar onleesbaar is hij toch niet. Het is wel duidelijk wat hier be doeld wordt. We hebben hier niet te doen met een gewone arbeidsovereenkomst, waarbij de eene partij, de arbeider, zdch ver bindt in dienst van de andere partij, den werkgever tegen loon gedurende zekeren tijd arbeid te verrichten maar met bepaalde regelen, die bij het aan gaan van een arbeidsovereenkomst in acht genomen moeten worden. Het zijn de algemeene voorwaarden waaraan partijen zich bij bet afslui ten van de eigenlijke arbeidsovereen komst hebben te houden. Het instituut der collectieve arbeids overeenkomsten is de laatste twintig jaren tot groote ontwikkeling geko men. Naar in bet bovenaangehaald voor ontwerp wordt medegedeeld, steeg het aantal dier overeenkomsten van 87 in 1911 tot 809 in 1924; dat bij de collec tieve overeenkomsten betrokken on dernemingen van 1126 op 16500 en dat der arbeiders, op wie de collectieve overeenkomsten, hetzij krachtens de daarin vervatte bepalingen, hetzij vrij willig werden toegepast van 23.500 tot 285 200. Deze ontwikkeling is van groote be- teekenis geweest. „Zij heeft op uitgebreid terrein met betrekking tot de arbeidsvoorwaarden orde en rust in het bedrijfsleven ge bracht, waar vroeger onrust en onze kerheid heersebte en telkens weer tus schen werkgevers en arbeiders een meer of minder felle strijd over die arbeidsvoorwaarden ontbrandde. D© werkgever kan thans onder de werking der collectieve- arbeidsover eenkomst voor geruim en tijd zijn prijs berekeningen maken op de basis van bepaalde arbeidsvoorwaarden. Hij is gewaarborgd tegen storing ifi den goeden gang van bet bedrijf, door tusschentijdsche conflicten omtrent loon en arbeidsduur en wat dies meer zij. En hij heeft tevens de zekerheid dat zijn georganiseerde concurrent geen voordeelen kan behalen door te lage loonen te betalen. Ook en niet het minst voor den ar beider is zulk een overeenkomst van belang. Hij heeft de zekerheid, dat tij dens den duur «van het collectieve con tract zijn arbeidsvoorwaarden niet zul len dalen beneden het peil dat bij de onderhandelingen bereikt werd. Geen wonder, dat de collectieve ar beidsovereenkomsten, die op de soci aal-democraten veroverd moesten wor den omdat niet in de eerste plaats rust en orde, maar onrust en strijd hun ideaal is. zich in veler sympathie mogen verheugen. Maar nu doet zich hier een moei lijkheid voor. Deze contracten gelden, evenals alle overeenkomsten, alleen tuschen de partijen die ze afgesloten hebben. Zij alleen zijn er door gebonden. Het Burgerlijk Wetboek toch bepaalt nadrukkelijk: Overeenkomsten zijn alleen van kracht tusschen de hande lende partijen. Dezelve kunnen aan derden geen voordeel aanbrengen, da/i alleen in het geval voorzien bij artikel 1353, wanneer men ten behoeve van 'n derde iets bedingt. En daarin zagen velen nu gaarne verandering gebracht. Sinds geruimen tijd, wordt er zoowel van de zijde der arbeiders als van de zijde der patroons op aangedrongen, dat collectieve con tracten óók, van toepassing zullen, wor den verklaard óp werkgevers en arbei ders die er buiten vallen, omdat zij de overeenkomst niet hebben afgesloten of geen deel uitmaken van de organi satie die het C. C. afsloot. Deze aandrang is volkomen ver klaarbaar. De arbeidersorganisaties wenschen wanneer zij voor hunne leden in een bepaald bedrijf gunstigp arbeidsvoor waarden hebben weten te bedingen, die biet in gevaar te zien gebracht doordat ongeorganiseerde collega's op minder gunstige voorwaarden werken gaan. Hierdoor ontstaat toch het gevaar, dat georganiseerde arbeiders door on georganiseerden worden vervangen, en dat daardoor het loonpeil wordt gedrukt omdat de georganiseerde pa troons op die manier uit concurrentie- oogpunt wel gedwongen zijn zich aan de bepalingen van het contract te on In trekken. En wat de werkgevers betreft die tot een collectieve arbeidsovereen komst zijn toegetreden, zij zien met leede oogen de concurrentie van bui ten het collectief contract staande vak genooten aan en wenschen daartegen gevrijwaard te worden, door de niet toegetreden collega's door middel van de wet te dwingen, de bepalingen van het collectief contract na te leven. Het is daarom dat gevraagd wordt verbindendverklaring van collectieve arbeidsovereenkomsten. Minister Aalberse heeft aan dien wensch gehoor willen geven, waarom door hem een voorontwerp van wet bij den Hoogen Raad van Arbeid werd aanhangig gemaakt. In een volgend artikel zaen wij op welke wijze Minister Aalberse deze materie wensch te te regelen. V Critieke toestand. Van het secretariaat van het Cen traal Comité van A.R. Kiesvereenigin- gen, ontvingeh wij belangrijke gege vens omtrent de gehouden verkiezin gen voor de Tweede Kamer en meer speciaal omtrent den uitslag in Zuid- Holland. Wij hebben reeds vroeger bij het be spreken van den uitslag van „waar schuwende cijfers" gesproken en er de aandacht op gevestigd, dat de positie van de rechterzijde in het algemeen en van de A. R. partij in het bijzonder, in deze Provincie ver van gunstig is. In deze opvatting zijn we door het thans ontvangen en met veel zorg be werkte cijfermateriaal versterkt. De aandacht wordt gevestigd op het verbijsterend verschijnsel, dat meer dan de helft van het door de A. R. partij op 1 Juli 1925 ingeboete stem- mencijfer in de Provincie Zuid-Hol land moet worden gevonden. Over het geheele land verloor de A R. partij 24862 stemmen en daarvan alleen in Zuid-Holland 16686 stemmen. Dat is dus ongeveer tweederde van het geheele verlies. Houden we rekening met den alge- meenen aanwas van het kiezerscorps, ten bedrage van ongeveer 5 pet., dan krijgen we de volgende cijfers: verlies over het geheele land 44876 stemmen en alleen in Zuid-Holland 23184 stem men. Ook zóó bezien komt dus meer dan de helft van het totale verlies voor re kening van Zuid-Holland. Onze ruimte laat niet toe thans op deze cijfers nog nader in te gaan. Alleen willen wij nog even de aan dacht vestigen op de conclusie waar toe bedoeld rapport komt n.l. deze. dat terwijl thans door de drie groote recht sche groepen in totaal 44 zetels van de 82 zijn bezet (n.l. 16 A.R. 12 C.H. en 16 R.K.) dit aantal naar den maatstaf van de gehouden verkiezingen zal da len op 37 (n.l. 13 A.R. 9 C.H. en 15 R.K) Daaruit volgt, dat als in 1927 de uit slag naar verhouding dezelfde is, de rechtsche meerderheid in de Staten van Zuid-Holland niet meer bestaat. Zelfs als we de Staatk. Gereformeer den meetellen, dan komen we nog niet verder dan tot 40 van de 82 zetels. De toestand is dus wat Zuid-Holland betreft critiek. Onze positie wordt zeer ernstig be dreigd. Inspanning van alle krachten is meer dan ooit geboden. Vereen, tot bevordering der bouwkunst Het zal meerderen onzer lezers en vooral bun die in de bevordering van de bouwkunst belangstellen opgeval len zijn, dat van de vergaderingen van bovengenoemde vereeniging in ons blad nooit een verslag werd opgeno men. En misschien heeft deze of gene wel aan een zekere partijdigheid on zerzijds gedacht. Wij zullen daarom hier gaarne even de verklaring van dit raadsel geven. Hoewel in het vrijzinnige blad hier ter stede geregeld verslagen voorkwa men ontving onzé redactie nooit een uitnoodiging om de vergaderingen bij te wonen. Toen nu onlangs weer een vergade ring zou worden gehouden waar de Directeur van Bouw- en Woningtoe zicht een belangrijk onderwerp zou behandelen heeft een onze ver slaggevers zich hoewel ongenoodigci naar deze vergadering begeven. Hem werd echter de toegang ge weigerd. De pers werd niet toege laten. Toen daarna een der aanwezi gen zich bereid verklaarde een verslag van de te houden lezing samen testel- leA, werd ook dit van de zijde van bet bestuur belet. Publiciteit werd onge- wensch geacht. Maar den volgenden dag stond er wel in het „L. D.' een breedvoerig verslag en nogwel een verslag verstrekt door hetzelfde be stuurslid, dat onzen verslaggever den toegang weigerde. Wij hebben ons daarover toen be klaagd en verkregen de toezegging, dat in bet vervolg ook onze redactie zou worden uitgenoodigd en dat aan de achteruitzetting van ons blad -een einde zou komen. Edoch, deze belofte werd niet ge houden. Toen Donderdagavond onze verslaggever zich naar bet Nut begaf om van de herdenking van het 30-ja- rig bestaan der vereeniging een ver slag te maken, werd hem opnieuw den toegang geweigerd. Het Vvas, zoo werd gezegd, een huishoudelijke ver gadering, niet voor de pers toeganke lijk. Voor volgende vergaderingen, waarvan de te behandelen onderwer pen voor publiciteit geschikt waren, zou onze redactie worden uitgenoo digd, maar ditmaal mocht geen ver slag worden gemaakt. Maarprecies als de vorige maal werd door een der bestuursleden wel gezorgd, dat het Vrijzinnige blad een verslag ter plaatsing werd aangeboden. Opnieuw hebben we weer de toezeg ging ontvangen, dat het met deze ach teruitstelling gedaan zal zijn en dat we evenals het „L. D." gelegenheid zuilen krijgen te houden vergaderin gen te verslaan. Wij hebben van deze toezegging met ingenomenheid kennis genomen. Maar wij meenden toch goed te doen onze lezers erover in te lichten om te laten uitkomen, dat het niet plaatsen van verslagen dezer vereeniging niet aan onze redactie kan worden geweten Chr. Letterk. Kring. De afd. Leiden hield gisteravond haar eerste vergadering in het nieuwe jaar. Na opening door den voorz. las de se cretaris de notulen, die nog deden na genieten van de behandeling van „Ego Flos" (Guido Gezelle), waarin de inlei der, de heer A. B. Mulder, het innig- schoone van dit lied in keurigen vorm had verklankt. Thans was het woord aan den heer N. La mail, die het ka rakter van Pirroen (Uit Anna-Marie van Felix Timmermans) uitbeeldde. Spreker wijst op de tegenstelling der hoofdpersonen: Pirroen, de 9terke, met een onverzettelijken wil, die ook „slaagt" en anderzijds Anna-Marie, de zwakke, die door innerlijken twee strijd ondergaat. Met tal van citaten bewijst spreker, dat zin voor bum or 'n zeer voorname eigenschap van Pirroen is, rasechte volkshumor, die men nog dagelijk in Vlaanderens beemden ge nieten kan. Dé behandeling door 'den inleider was van dien aard, dat de enkele le den, die Anna-Marie nog niet gelezen hadden, geen verdere aanmoediging tot de lectuur van dezen roman be hoefden, wat bovendien, uit het harte lijk applaus duidelijk bleek. Na de pauze sprak mej. R. Caspari over: Jacobus Revius. de dichter-pre- dikant. Na een zeer gedocumenteerde inleiding over „Het Calvinisme en de Kunst" plaatste spr. Revius den Calvi- nistischen predikant naast Revius den dichter, die juist in den laatsten tijd meer waardeering geniet dan men hem vroeger waardig keurde. De reci tatie van velerlei verzen, waaronder ook 't bekende: ,,'tEn zijn de Joden niet, Heer Jesu, die U kruisten" toon de aan, hoeveel schoons, ook in onzen tijd, uit Revius' verzen te „lezen" is en de ziel verkwikken kan. Öok op deze inleiding volgde een le vendige bespreking, met het gevolg, dat, om des tijds-wille, een discussie over de verhouding van Calvinime en kunst op „een" volgenden kringavond noodig bleek. Na dankzegging door Mej. Moene, de „gastvrouwe" van de zen avond, sloot de voorz. de leerzame vergadering. Maatschappij van Ned. Letterkunde. De eerstvolgende maandvergadering van de Maatschappij van Nederland- sche Letterkunde zal plaats hebben op Vrijdag 5 Februari a.s. 's avonds te 7.30 uur in een der localen van het Nutsgebouw. Als spreker zal alsdan optreden prof dr .J. Huizinga. met het onderwerp: „Eduard IV in Holland en Zeeland (1470—1471)." Prof. Barth naar Leiden. Naar wij vernemen, worden pogin gen gedaan, om in Mei a.s. wanneer Prof. Dr. Karl Barth, de bekende voor stander der z.g. Zwit9ersch© theologie, ons land bezoekt, hem in de gelegen heid te stellen ook in onze 9tad een lezing te houden. Herdenkingsavond. In dit nummer vinden onze lezers een advertentie betreffende den her denkingsavond ter gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hen drik op Zaterdag 6 Februari a.s. Ons werd verzocht hierop de aan dacht te vestigen. Wij doen dat echter niet met onver deelde instemming. Wij hadden een andere wijze van herdenking ver wacht, vooral ook na he£ hoogernstige persoonlijke woord onlangs door H. M. de Koningin tot haar volk gerichj. Wat betreft de keuze der sprekers is bet comité zeer gelukkig geweest. Prof. Dr. P. J. Blok en Ds. H. Thomas zijn wel de meest aangewezen mannpn om in dergelijke bijeenkomsten als sprekers op te treden. Vervolgens is er muziek van het Leidsch Muziekcorps, zang van San ders Gemengd Koor „De Ster" groeper. door de Dames-gymnastiekvereenig. „Brunhilde" en dan aan het slot, too- neelspel door de muziek- en tooneel- vereeniging „Nut en Vermaak" Wij kunnen het verstaan, wanneer vele trouwe Oranjeklanten er voor be danken op deze wijze het Koninklijk huwelijksfeest te vieren en van dezen herdenkingsavond wegblijven. De Afrika an sche studenten vertrekken heden. Het gezelschap Afrikaansche studen ten, waaronder zich, gelijk gemeld, 'n geval van gewijzigde pokken heeft voorgedaan, heeft gisteren nog niet, zooals aanvankelijk in de bedoeling lag, den Haag verlaten. Van het voor nemen, om groepsgewijze van den Haag uit naar een der plaatsen in het buitenland te gaan, om zich dan later voor de terugreis naar Afrika in En geland weer te vereenigen, ie afge zien. Het gezelschap zou, naar wordt ver nomen, vandaag naar Engeland afrei- Binnenland. De S.D.A.P. en de Kabinetscrisis. Het vertrek van de Afrikaansche studenten. Bnltentau" De Volken bon dscoramissis voor co dificatie van het Volkenrecht b haar tweede zitting beëindigd. Doumer verdedigt in de Fransche Kamer zijn financieel ontwerp. zen De student bij wien het ziektege val zich heeft voorgedaan, en die niet was ingeënt, wordt nog verpleegd in een barak van het gemeene-ziekanhuis De G. G. D. heeft voor alle veiligheid twee jongelui, die meer speciaal met den lijder omgingen, en met hem ka mercontact hebben gehad, in quaran taine gesteld in de observatie-inrich ting van genoemden dienst, aan de Koningstraat. Bij de politie zijn inlichtingen te verkrijgen aangaande een roeibootje» dat hier onbeheerd is aangetroffen. Een wagen van de Haagsche tram is gistermorgen op den hoek van den Stationsweg en den Morschsingel aan gereden tegen een door M. P. bestuur den sleeperswagen, die naar den Rijne- burgersingel moest. De sleeperswagen is beschadigd. Een door P. Gr. uit Berkhout be stuurde vrachtauto is gistermiddag op de Hoogewoerd, ter hoogte van de Kraaierstraat tegen een handwagen, die gedeeltelijk met aardewerk was geladen, aangereden. De autobestuurder moest uithalen om via een sleepers wagen, die schuin voor hem reed de Kraaierstraat te kunnen inrijden. Op hetzelfde mo ment echter maakte ook de wagenbe stuurder een wending naar links, zoo dat de chauffeur nog meer uit de koers geraakte en met zijn voertuig in aanraking'kwam met den handwa gen, die voor 't Venduhuis staande, go- laden werd. De broze lading kwam op de straat terecht en viel gedeeltelijk in puin. De schade, ad f 7J50 werd door den autobestuurder vergoed. Het huwelijksfeest der Koningin ta Parijs. Het zilveren huwelijksfeest van te Koningin en den Prins zal, volgens het „Hbl." te Parijs herdacht worden door een gemeenschappelijk noenmaal, te houden op 7 Febr. in hotel „Lutetia" en dat door Jhr. en Mevr. Loudon «al worden gepresideerd. Onze gezant heeft de uitnoodigingen doen vergezeld gaan van een circulai re, waarin hij de leden der kolonie op wekt, met het voorbeeld voor oogen van de Koningin, die persoonlijk troost is gaan brengen aan de van al les beroofde bevolking, naar vermo gen te willen bijdragen voor de slacht offers van den watersnood in Neder land. Een inschrijvingslijst ls daar voor in het legatie-gebouw neergelegd. Indische gasten ten hove. De Koningin heeft gistermiddag ie halfvijf met den Prins audiëntie ver leend aan Pangeran Ario Mataram, schoonzoon van den Soesoehoenan van Soerakarta, ritmeester der cavale rie a la suite van het Ned. Indische Leger en inspecteur van het marktwt zen in het rijk van Soerakarta die ver- gezeld was van zijn gemalin Kandjeng Ratoe Alit, oudste dochter van den Soesoehoenan, en van zijn zoon Raden Mas Maladni. Zooals bekend, zijn deze Indische vorsten naar Nederland gekomen om in opdracht van den Soesoehoenan van Soerakarta, Koningin en Prins ge luk te wenschen bij de herdenking v. hun 25-jarig huwelijk. De ontvangst geschiedde op plecht statige wijze In de kleine balzaal van het Kon. Paleis. Nadat de vorstelijke personen eenigen tijd vertoefd hadden in de Indische zaal, waar de geschen ken waren tentoongesteld, welke HM. de Koningin bij haar Recteerin c?jubi leum in 1928 ontvangen heeft van de vorsten van Soerakarta en Jok Jakarta, werden zij naar de kleine balzaal ge leid, en door den kamerbeer-ceremo-

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1