NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 28 JANUARI 1926 uitbundig geworden matrozen, in res taurants en cabarets andere menscben bet genoegen vergallen. Dat bleek ook uit de spontane actie om de opvaren den van de Java feestelijk in te balen. En al hebben nu de matrozen op den feestavond later blijkbaar onder den invloed van het leutig programma bun stemming ten goede gewijzigd, de wij ze, waarop zij eerst de tegemoetkomen de houding der burgerij hebben beant woord, kan maar niet dadelijk verge ten worden. Panter in de thee. Het is onlangs gebeurd op de onder neming Soeka Ati, dat een panter plot seling te voorschijn sprong tusschen eenige theepluksters. Groote conster natie natuurlijk. Gelukkig was er een koelie in de nabijheid werkzaam, die den moed had om met een' mes gewa pend op het beest los te springen en het met één steek af te maken. Het dier was niet heel groot, had on geveer de afmetingen van een herders hond, meldt het Alg. Ind. Dagblad. Van een losbandig leven. Een voormalig stadgenoot, thans te Makassar woonachtig, zendt ons, zegt de N. R. Cr t. een sollicitatiebrief, dien hij ontving van een jongmensch, af komstig van Timor. De brief is met een mooie hand geschreven, maar de Timoreesche jongeling springt raai* met de taal om. Hij schrijft o.a.: „Re current, thans sine verdienste, aan- waagt zich tot UEd. te wenden, vervol gens poliet te supplieeren, hem op uw welwillendheid een baantje te willen schenken. De artio, dat hij zich hierbij de vrijheid neemt tot UEd. te wenden om hulp, isr dat hij reeds langen tijd onverdienstelijk is gebleven, weshalve hij een losbandig leven leidt, hetwelk hem zeer tortureert, en hij aldus uwe welwillende subventie noodig acht, als een uitredding daarvan, vooral dewijl iedere werkzaamheid hem zeer be haagt. UIT DE OMGEVING. VALKENBURG. Maandagavond hield de heer R. A. den Ouden voor de A.-R. Kiesvereen. een rede over den uitslag der stembus in 1925. De voorzitter, de heer D. de Vries Sr.* verzocht de aanwezigen, waaronder twee dames, te zingen Ps. 25 6, waar na hij voorging in gebed. De voorzitter heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder den spreker en gaf dezen het woord. De heer den Ouden begon er zijn blijdschap over uit te spreken, dat hij het woord kon voeren. Al is de groep A.-R. hier niet groot zij hebben toch bewezen, dat er, nog vooruitgang mogelijk is. Want hadden zij in 1922 51 stemmen, in 1925 hebben zij dat weten op te voeren tot 60, ter wijl de C>H. daalden van 212 op 155. Hier dus van ons A.-È.geen overgang naar Herv. Ger. St.- of St. Ger. partij. Een beschamend voorbeeld voor vele groote gemeenten, waarvan er een met 9000 kiezers, 1700 stemmen verlies opleverde. Wij hebben een ernstige les gehad en we doen zeer verstandig, als we die ter harte nemen. De A.-R. hebben het er slecht afgebracht. Maar waarom dit verlies? Wat is de oorzaak er van? Heeft de partij wellicht zelf schuld? Hebben we op verkeerde paden gewan deld? Is dit de reden der ontrouw? Is er misschien verband tusschen het verlies der partij en het optreden van den leider? Velen hebben het aan hem toegeschreven. Maar komt het dan door zijn leiding van den verkiezings veldtocht of door zijn optreden als mi nister van financiën? Spreker wijst op de geestelijke en zedelijke gevaren der armoede. Nu heeft Coijln in zijn Cinan- cieele politiek harde maatregelen moe ten nemen, maar-is het scherpe oor deel daarover nu wel geheel gerecht vaardigd? Achter het veilig stellen van de gul den zat een groot geestelijks-beginsel. Colijn heeft dat openlijk uitgesproken in de Eerste Kamer tegen Mevr. Pot huisSmit. Wanneer we de gevolgen der inflatie in Duitschland nagaan, dan kunnen we God danken, dat Co- lijn ons daarvoor behoed heeft. Hebben wij daardoor 25Ö00 stemmen verloren? Spr. weigert dit te gelooven. Spr. kan ook niet gelooven, dat ze vervreemd geworden zijn tijdens de verkiezingscampagne, want Colijn heeft alleen over onze A.-R. beg'nse- len gesproken en heeft zich zorgvuldig onthouden aanvallen te doen op ande re partijen en hun leiders. Zelfs den laatsten avond, toen hij na Wibaut sprak en van deze nog opving „Colijn niet", heeft hij hem daarin niet nage volgd en slechts eigen beginselen ver dedigd. Hij heeft ons slechts willen vereenigen en daarvan -getuigt voor al zijn slot: „Gij toch, Gij zijt hun roem de kracht van hunne kracht". Wie zoo handelt, geeft geen reden, dat 25000 stemmen ons verlaten hebben. En hou den we nog rekening met de toene ming van 't aantal kiezers sinds 1922, dan is ons verlies nog wel 2000 stem men meer. Men heeft getracht, duide lijk te maken, dat ze afkeerig werden van Colijn's politiek, omdat de V. D. 2 zetels en S.D.A.P. 4 zetels wonnen. Spr. verklaart dit anders. Wij had den in 1922 2 zetels meer, dan waar we recht op hadden door overschotten. Dat ging in 1925 niet. Mej. van Dorp werd niet herkozen en ook de Platte landspartij verloor een zetel. A.-R. van 10 op 13, de C.-H. van 10 op 11,-dus 1 winst, de R.-K. verloren er 3 enl ge wonnen door R.-K. volkspartij; de twee verlorenen bij Ds. Lingbeek terugge vonden. We zien wel bij links zoowel als rechts een verschuiven naar de uiterste vleugels. De S.D.A.P. heeft echter stand gehouden, want de com munisten verloren ook een zetel. Aan weerszijden kwam men verder van elkaar af te staan, door verscherp te beginselstrijd. Links eendrachtig in de leus „Colijn verdwijn" en geen Gods- gezag over het staatsbeleid. Bij rechtst hechtere aaneensluiting, omdat men daar wel Gods soevereiniteit erkent. Spr. meende die hechtere aaneen sluiting vooral te bespeuren bij de be handeling van de bioscoopwet. Links probeerde de totstandkoming te verhinderen, rechts stond gelukkig schouder aan schouder er tegenover, ook Ds. Kersten en enLingbeek, omdat zij voelden, dat er geestelijke en zede lijke gevaren dreigen. Nu hadden wij gehoopt, .dat dit tel kens weer gebeurd zou zijn, wanneer er gevaar dreigde. En ziet bij een simpelen post van 28000 voor het gezantschap bij den Paus, daar loopt 't mis. Zien de heeren Kersten en Lingbeek, en ook de C.-H., die met hen meegin gen, dan niet in, dat wij nu juist de grootste kans krijgen, dat er mannen aan het bewind kunnen komen, die geen rekening met God en Zijn woord houden, wanneer het op regeeren aan komt? Vooral van de C.-H. betreuren wij dit, omdat wij nu bijna 40 jaar heb ben samengewerkt. Spr. is blij, dat wij met het spelletje van Ds. Kersten niet meegedaan heb ben. En nu had spr. zoo gehoopt, dat de poging van Dr. de Visser zou sla gen, maar ziet, op den onwil van de C.-H. is zij afgestuit. Moeten wij de roomschen dan verjagen? Moeten wij dan trachten de geloofsvrijheid te ver drijven? Ook inquisitie invoeren even als Filips dat deed? 'Spr. hoopt, dat God er ons voor bewaart, en dat de A.-R. de gewetensvrijheid steeds zul len hooghouden. Spr hoopt, dat God ons kracht zal geven, om op de ingeslagen weg voort te gaan. En nu door de schuld der C.-H* de samenwerking verbroken is, staan we voor de vraag „Wat nu?" Alle me dewerking met een andere regeering weigeren? Dat zij verre. Wanneer die komt met voor ons aannemelijke voor stellen, laten wij ze dan ook welwil lend tegemoet treden. Dat God ons daartoe sterke. De Voorzitter dankt den spreker voor zijn leerzame rede en vroeg of iemand mit de vergadering het woord verlangt. Daar niemand het woortd vroeg, ver zocht hij den spreker of hij hem eens wil ophelderen, wat er aan is van het verwijt, dat wij Art. 36 van onze ge loofsbelijdenis of althans een gedeelte ervan, niet gehandhaafd hebben? Spr. beantwoordde deze vraag uit voerig en zeer duidelijk tot volle tevre denheid van den vrager. Ook de heer Booi deed nog een vraag n.l. of het tegen 4e partij getuigt, dat wij die stemmen verloren hebben. Ook wees spreker er vooral op, dat er door huisbezoek en de menschen te bewe gen een krant van eigen richting te lezen, veel goeds te bdreiken viel. Daar niemand meer het woord ver langde, dankte de voorzitter de aan wezigen voor de trouwe opkomst en den spreker voor zijn genomen moeite waarna hij den heer den Ouden ver zocht de bijeenkomst met gebed te sluiten. GEMENGD NIEUWS. Spelen op een auto. Op e>en Jangen auto met ze3 wielen, waarvan het voorste gedeelte als tractor dienst •deed, rijdende op de Nassaukade te Amsterdam, waren eenige jongens aan het spelen. Een hunner gooide de pet van een ander af. De j«ngen wilde deze grijpen, doch viel' en kwam te" recht onder een der achterwielen. De knaap, 12 jaar oud, werd zoo ernstig 'wond, dat hij spoedig na het on" geluk overleed. Het .lijk is door den Geneeskundigen Dienst naar het Wil" helmina-Gasthuis. vervoerd. •Naar de chauffeur verklaarde, had hij tevoren nog eenige jongens van den wagen verjaagd; of het slacht offer onfier hen was, wist hij niet. De auto reed, volgens getuigen lang" zaarri, ongeveer 10 K.M. Vruchteloos gezocht. H. M.s mijnenveger 1 is Dinsdag van het zoeken naar het vermiste vliegtuig te Hellevoetsluis teruggekeerd, zonder iets gevonden te hebben. E x-k e i z e r Wilhelm. Gister morgen is op huize Doorn, de verjaar dag van den ex-keizer gevierd. In de met groen en bloemen versierde ves tibule werd om 9 uur een kerkdienst gehouden, geleid door pa tor Herbst, uit Den Haag. Na afloop werd de keizer gecomplimenteerd, waarna hem verschillende geschenken werden over handigd. Prins Hejnrich van Pruisen, prin ses Marie van Hessen, met haar zoon, prinses Louise van Pruisen en haar echtgenoot, de hertog van TSrunswTjk, met hunne kinderen, vertoeven thans als gasten te Doorn. De ex-kroonprins wiens bezoek eerst verwacht werd, is niet gearriveerd. H,el is evenwel niet uitgesloten, dal hij over eenige dagen een bezoek aan zijn vader zal brengen. De watersnood. Naar wij vernemen zijn niet minder dan 30k H.A. wei" en bouwland van de gemeente Over" en Neerasselt, welke in de on middellijke nabijheid lag van de Maas dijkdoorbraak met 1 tot 2 meter fijn zand bedekt. Men beschouwt deze uit gestrektheid verzande weide en akkers voor den landbouw verloren. Verschil lende boeren worden hierdoor zwaar gedupeerd. Misdadiger gezocht.De Londensche politie is thans op zoek naar Edward Charles Stanley, als ge volg van een verzoek der politie te New York. De gezochte is op 2 No vember j.l'. in het Aerodrome van Croydon per vliegmachine uit Parijs gearriveerd en werd op verzoek van de Fransche politie nagegaan. Daar evenwel' zijn antwoorden op de hem gestelde vragen bevredigend waren en zijn papieren in orde bevon" den werden, en aan de Amerikaanscbe ambassade niets bekend was, dat even tueel aanleiding kon geven tot zijn ar restatie, werd aan Stanley permissie gegeven om naar Londen te gaan. Tien minuten later ontvingen de de tectives nieuwe berichten uit Parijs en toen ze Stanley gingen zoeken, bleek deze plotseling onvindbaar. Sindsdien heeft men niefs meer van hem gezien. Hij liet zijn bagage achter in een wel bekend hotel, waar hij a'fgiestapt was, doch keerde niet terug. Scotland Yard heeft aanleiding gevonden, deze ba gage in beslag te nemen. Naar verluidt, is Stanley de aan voerder van een troep Amerikaansche misdadigers en is hij "in September j.l. uit Tsew York gevlucht, waar hij vermoedelijk een moord gepleegd heeft Een opium smokkelaar. Maandagavond is te Folkestone een opiumsmokkelaar gearresteerd, W©in~ house geheeten. Hij is vermoedelijk Amerikaan en was aen vorigen avond van Boulogne gekomen. Vernuftige vrouWkens. On langs heeft generaal Pangalos het ver bod uitgevaardigd dat de Grieksche vrouwen korte rokken mogen dragen. Een aantal Atheensche dames,"die met dezen maatregel geenszins scoord konden gaan, hebben er nu iets op gevonden om het verbod te ontduiken. Zij blijven Tiaar korte rokken dra gen, doch laten ze door middel van in de rokken verborgen 'banden van elastiek op de vereischte maat zak ken, wanneer een agent nadert. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Redactie, Naar aanleiding, van het uitvoerige rapport, uitgebracht aan de Coöp. Tumdersleenbank, door den heer D.. ten Cate Brouwer, dat pas Zaterdag 23 Jan. in mijn bezit kwam, verzoek ik u vriendelijk, mij eenige ruimte af te staan; waarvoor ik u bij voorbaat hartelijk dank zeg. Laat ik beginnen met te verklaren, dat de commissie voor zoover het be treft de heeren Laman en pnderger teekende, niet weinig verwonderd zijn over het feit, dat de heer t. C. B. zijn taak als afgedaan beschouwde op den avond na de eerste vergadering van bedoelde commissie, waar alléén de verklaringen van ondergeteekende en den heer- Laman zijn afge,egd. Zon der eenig verder onderzoek naar die afgelegde verklaringen is de commis sie naar ifïuis gezonden, en meende de heer tan Cate Brouwer, dat onder zoek verder maar alleen te moeten doen, en l^eft hij' zonder de commis*" sle daarin kennen, verklaringlen cloen afleggen door de heer Hardebol, Flin terman, Nieuwenhuizcn en diens raads man en verder ook alléén zijn conclu sies vastgesteld. Als het na boveimiec-gedeelde nog noodig is te betoogen, Hat het rapport, uitgebracht door den heer ten Uate .Brouwer als het resultaat van genoem de commissie is te beschouwen, wil' ik even als mijn conclusie vaststellen, dat hier per sé van een voonngenor menheid sprake is van de zijde van den heer t. B>. C. ten opzichte der T uindersleenbank. Veronderstellen we eens, dat de heer Laman en' ondergeteekende niet wa ren benoemd in die commissie van onderzoek, waren zij dan ook alleen gehoord door den heer t. C. B. als onpartijdig voorzitter evenals hij' thans gedaan heeft met alle andere heeren? Wat beteekende dan die commissie van onderzoek? Na deze vragen, geachte Redactie, wordt het duidelijk, dat liet heftige verzet waarover ik gesproken heb in mijn ingezonden stukje in uw blad van Vrijdagavond j.l. niet zon der grond is geweest. De instelling dier commissie is louter comedie ge weest. Men had beter gedaan met al leen naar de meening van den heer t. G. B. te vragen. Dit bleek reeds op de eerste en eenige zitting dier com" missie. Daar is door ondergeteekende, evenals op de vergadering der Bank vooropgesteld, dat nooit of te nim mer is besloten die gelden aan de Bank aan te bieden, en ik heb als mijn meening te kennen gegeven, dat, als de commissie zich dat vraagstuk op te lossen als haar taak wilde be schouwen, ondergeteekende zoowel als de heer Laman van verder onderzoek afzagen, die zaak natuurlijk gewonnen gevend. Wij wilden ons daarna direct verwijderen. Echter, op uitdrukkelijk en herhaaldelijk beweren van den voor zitter, den heer t. C. B., dat bij hem voorop stond de kwestie onpartijdig te onderzoeken, zijn wij gebleven met het resultaat als boven omschreven. Rest mij nog, geachte Redactie, den sluier verder geheel weg te nemen, welke door dat geheimzinnig rapport over de kwestie ligt verspreid. Door onze vereenigüng was het stand punt ingenomen, alleen dan de schuld af te doen, als de Ons Belangiers ons daarbij steunden. Waar echter steeds geweigerd is hieraan te voldoen, (een schrijven in dien geest is in mijn bezit? daar hebben wii dat standpunt verlaten en namen de volle schuld op ons, om te voorkomen, dat de borgen de dupe zouden worden van de ruzie on der de tuinders. Als gevolg van dat veranderde sland punt besloten wij in onze vergadering van December 1924 om geleidelijk de schuld af te lossen en is door onzen Raadsman Mr. Averbeck een behoor lijk omschreven voorstel geformuleerd, hetwelk' staande de vergadering werd goedgekeurd eli aan de Bank toege zonden. Dit voorstel' is door de' bank absoluut afgewezen, wat trouwens door ondergeteekende op bovenbedoelde vér gadermg reeds was voorspeld. Toen reeds is door mij aan de vergadering voorgehouden, dat alléén door aflos sing van de volle schuld in eens aan den verderfelijken invloed van de bank was te ontkomen. Intusschen was on dergeteekende met den heer Laman aan 't weric getogen, om tot cfelging van de volle schuld* te kunnen ge raken en hebbein wij den heer Harde bol bereid gevonden ons f 15000.on der hypothecair verband te geven, wel ke met onae spaarpot groot f 18000. ons reeds een eind op weg hielpen. In een spoedig daarop gehouden ver gadering werd met algemeene stem men het besluit genomen om de volle schuld in eens af te lossen, welk be sluit als volgt is geformuleerd. Door de vergadering werd besloten de spaarpot van f 18000 at te staan en werd goedgevonden de f 1500Ü on der hypothecair verband te aanvaar den. terwijl het bestuur opdracht kreeg te pr b eren, dat de borgpen het res" teerend bedrag, groot f 15000 zouden fourneeren, waarmede dus de som van tT8000 werd bereikt. Het bedrag, dat de borgen alsnog zouden fourneeren, werci 'door de vereeriiging gedekt, door zich op zegel' te verbinden, dat be drag jaarlijks met 1 pet. van den vei" lingomzet af te lossen. Daarmede wa ren de borgen dus volkomen ?afe gezet Ondergeteekende is toen, aangezien de tijd drong, den Zondag daarop naar den heer Flinterman in Den Haag ge weest en heeft daar met hem de zaak besproken. De heer Flinterman zeide veel voor het voorstel te voelen en be loofde den volgenden avond bij mij' in Leiden te komen om de zaak na der te regel'en. In plaats dat de. heer Flinterman voor vegere regel mg dien avond bij' mij geweest was, zond hij mij den volgenden ochtend een briefje van den volgenden inhoud: Den Haag, 29 Dec. '24. Mijnheer, Tot mijn spijt Was ik hedenavond verhinderd bij U te komen. Wat be treft hetgeen u mij' verzocht hebt, is mijn gedachte geweest, hieraan niet te moeten voldoen. Mij dunkt als 130 tuinders willen, zij toch wel f 15000. kunnen krijgen en mijn haiidteekening hier niet voor noodig is. Inmiddels hoogachtend, (w.gD FLINTERMAN. Dit schrnven is door mij ook aan den heer t. C. B. overgelegd. Onder niet geringe verbazing van de geheele vergadering, die een paar dagen daarna is gehouden, werd kennis ge nomen van net verloop der zaak, terwijl verschillende aanwezigen konden ver klaren, den heer Flinterman dien eigen avond, dat hij beloofd had bij mii de zaak te komen regelen, gezien t© neb ben in Leiden, en wel óp den Morsch- weg. Niettegenstaande dit alles, bleef de vergadering van meening. dat alsnog oen poging zou worden gedaan den heer Flinterman te bewegen ons voorstel te aanvaarden. Ik vond den heer Harde bol bereid nog eens naar Den Haag te gaan om Flinterman te overreden. Éch ter zonder resultaat. Intusschen brak ide tijd aan, waarop de huur de Gemeen- tieveilingloods zou afloopen en is een vinnige kamp gevoerd door beide yer- eenigingen om in het bezit te komen van die loods. Wij herinneren ons het vermoeiende werk daaraan besteed als het persoonlijk bezoek bij H.H. Raads leden, conferenties met verschillende Wethouders, het samenstellen van cir culaires, enz. enz., want wie der partijen de loods zou bezitten, zouden de macht hebbers der tuinders zqn voor de toe komst. En deze, bij bijna iederen tuin der ingewortelde overtuiging, vooral bü de „Ons Belangers", was het, die ons het gekste van het gekke te zien gaf, dat onze tegenstanders voor f 18.750 huur bezitter werd van de Gemeente- veilingloods na veel berekening en sluw overleg, en vele beloften aan H. H. Raadsleden gedaan,, dat, als Ons Belang de loods verkreeg, de borgen geen zorg behoefden te hebben. Is dat niet door verschillende Raadsleden in de bewuste zitting, waarin zou worden besloten, aan wien de loods zou worden gegund, bij het motivce-ren hunner stem, verklaard? Daarbij kwam nog dat zeer gewichtige document, afgezonden door Mr. Thom son, door den voorzitter van den Ge meenteraad, even voor de stemming voorgelezen, wat behelsde de alles voor ons Belang reddende tijding, dat zijn cu- randa door het uitgesproken faillisse ment met behulp der borgen verkregen, niet in staat was de huur der loods te aanvaarden. En wie van alle lezers van dit mijn ingezonden stukje zal mij overtuigen van ljet feit, dat de weigering van den heer Flinterman, zooals die hier door mij is afgedrukt, aan de bovenbedoelde ingewortelde overtuiging vreemd is? Geachte Redactie, de hierboven door mij omschreven feiten waarvan verschil lende bewijzen in mnn bezit zijn en die door ver over de nonderd tuinderd onder eede kunnen worden bevestigd, breng die in vergelijk met het uitvoe rig rapport in uw blad van Zaterdag avond. Bij dat vergelijk kunt u 05 velerlei punten een treffende gelijkenis vinden en daarnaast, de meest schrille tegen stellingen. Hoe dat komt? Hier verzoek ik u dringend niets te schrappen van wat ik ga schrijven. In naam der ge ree h tigheicl verzoek ik u mij uwe Ez ts te laten zegg! 11, wat mij op het hart brandt en waarvan ik reeds lang beho dte ge- voel het af te schudden. De volle ver antwoording is voor mij. „Ons Belang", de Ben!:, medegesteund dcor {Je Centrale uit Utrecht, de bor gen en wie w t nog meer, schrikken thans terug voor d? cc.nsek wen ties van hun daden en het rapport is daar een afspiegeling van, want zij hebben zich vergist. Zjj hebben zich absoluut ver gist, want zij meenden, dat alle tuin ders zwoeren bij de Boommarkt. Zij hebben zich vergist als zij meenden, met het bestuur van de toenmalige han delaren, alle handelaren aan zich ge bonden te hebben. Zij hebben zich ver gist als zij meenden door de sympathie van hoogstaande mannen te bezitten, daarmede in hunne bedoelingen te kun nen slag<£; Toen was de leuze: „niet het geld, maar de macht". En nu? Nu de veiling Houtmarkt een succes is ge bleken, nu trots alle verdachtmakingen van de zijde van Ons Belang en Bank onder onze gelederen, onze tuinders door de practijk bewezen zien, dat zrj voor een rechtvaardige zaak strijden, nu onze tegenpartij gaat inzien, dat zij in alles faalde, nu zij alles op alles zet, zelfs een semi-oiriciéd lichaam als da Kamer van Koophandel, door opzetbet- lqke onware en onjuiste adviezen be werkt, 0111 wat zij met al haar kracht toeren niet heeft kunnen bereiken, de Kamer te doen bereiken, n.l., dat wn gaan goedmaken,. wat zij met zooveel oruutheid hebben stukgesmeten. "Neen, en nogmaals neen. Wq eischen, dat zij de conseikwenti© van hun eigen daden zullen aanvaarden. 0, vonden wij slechts enkele mannen bereid, om te 'onderzoeken, wat ik hun ten laste leg. Mannen met een breed standpunt, die niet alleen een meening durven vor® men, maar naar buiten durven uitdragen zonder de bangheid iets te zeggen, waar door deze of gene zich gekrenkt zou, gevoelen of persoonlijk eenig nadeel daarvan zou ondervinden. Dan kwam de zaak duidelijker te' staan, want dat die tuinderskwestie zoo gecompliceerd is, is de schuld van de-vroegere kop stukken. Door hun geknoei is de zaak voor een buitenstaander haast hopeloos verward, en toch, zij is zoo eenvoudig. Onze moraal is aan elk wetenschappe'- lijk stelsel te toetsen en dien toets veri wezenlqkt te zien, is de taak, die ik mq voor mijn organisatie gesteld heb. Door nog eens onze zaak te belichten, hoop ik, geachte Redactiei, dat ,uwe lezers in staat zullen zijn veed te zien en te begrijpen, van wat onder dien: sluier verDOigen lag. Door velen, ook door belanghebben den, is wel eens getwijfeld aan het nut van openbaarheid. Thans zal toch wel niemand ontkennen, dat het stadium, waarin onze kwestie is komen te ver- koeien, te belangrijk is geworden om' het schouderophalend voorbij te gaan. Wat thans gebeurd is door ae bemoei ing der Kamer van Koophandel, dat eeu groote groep middenstanders in hun nsïaischappelqKe onderneming wordt be leminerd, waardoor een precedent is ge schapen, waarvan straks andere groepen onzer samenleving die dupe zouden kun nen worden. Dat zulks door tijdig in grijpen, door mannen van gezag en in vloed, worde voorkomen, is niet alleen in het belang van die groote groep mid denstanders, als waarvoor ondergetee kende thans op de bres staat, maar te vens van een zeer groot gelang voor hot maatschappelijk leven in haar geheel. U nogmaais dankende voor de gulle gastvrij neid mij verleend. Hoogachtend, Namens-de Houtmarktera, A. J. DE GRAAF, Voorzitten Scheepstijdingen. HOLLAND-AMERIKA LIJN. DINTELDIJK, Pacifickust n. Liverp. Rott., 25 v. Los Angeles. LOCHKATRINE, v. d. N.-Pacifickust n. Rott. 23 v. Sristobal. LOCHMONAR 25 v. Tacoma n. Rott. EEMDIJK, Vancouver n. R'dam, 27 te Londen. NOORDERDIJK, Vancouver n. R'dam via Liverpool 26 (2.40 n.m.) 160 mijl W. v.è Land's End. BURGERLIJK, R'dam n. New-York p. 27 (7.50 n.m.) Lizard. BILDERDIJK, 27 v. R'dam n. Newport News. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. CELEBES (charter) 27 v. Rott. n. Hamb. EUGGANO (thuisr.) 27 te Duinkerken. GROTIUS (uitr.) 26 v. Algiers. GROTIUS (uitr.) pass. 24 Sagres. JOHAN DE WITT 27 v. Batavia n. Ara- JAN PIETERSZ. COEN (uitr.) pass. 25 Perim. RONDO (uitr.) 20 v. Colombo. - SINGKEP (uitr.) 26 te Port-Said. SOEMBA (thuisr.) 25 v. Singapore. BINTANG (thuisreis) p. 26 Gibraltar. SIMALOER (thuiesreis) 27 v. Marseille KON. HOLLANDSCHE LLOYD. DRECIiTERLAND (uitr.) pass. 25 Te- neriffe. FLANDRIA (uitr.) 26 v. Santos. ORANIA (thuiesr.) 27 v. Lissabon. ROTTERDAMSCHE LLOYD. DELI (uitr.) p. 27 Vlissingen n. Antw. DJAMBI (uitr.) 26 v. Aden. INSULINDE (thuisr.) wordt Vrijdagm. 8 u. te Marseille verwacht. KAWI (thuisr.) 25 te Belawan. TJERNATE (uitr.) 24 v. Singapore. TJERIMAI (uitr.) 27 v. Sabang. SLAMAT, R'dam n. Batavia p. 27 Sue* HOLLAND-AFRIKA-LIJN. BAN KA (thuisr.) 26 te Kilindini. SALAWATI (thuisr.) 27 te Antwerpen. SPRINFONTEIX (uitr.) 27 te Kilidini. KLIPFOXTEIN 26 v. Amst. n. Durban

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6