NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 23 JANUARI 1926 DAG-AGENDA. Donderdag 28 Januari, 's av. acht uur Geref. Kerk, Hooigracht, Samenkomst. Sprekers de heeren M. Germans en N. Baas van Amsterdam. Noordwijk aan Zee. Donderdag 28 Jan, 's avonds half acht. Geref. Kerk, Uitv. Chr. Zangver. „Zingt den Heer", Koudekerk. Vrijdag 29 Jan, 's avonds half acht. Koorzaal der Herv. Kerk. De heer H. J. Terwey over „De noodzake lijkheid van Chr. Vakorganisatie". Sassenheim. Dinsdag 2 Febr., 's av. half acht. Geref. Kerk. Samenk. Spr. de heer A. v. Rijn van Vlaardingen over „Levensroeping". Dinsdag 2 Februari. Abonnements concert: Rie Batenburg, Chopinavond. 8 uur Stadsgehoorzaal, Kleine Zaal. Donderdag 4 Februari, 's avonds 8 uur. Stadsgehoorzaal. Feestverg. der L. Chr. Oranjevereeniging. De avond-, nacht- en Zondag- dienst der apotheken wordt van Maan dag 24 tot en met Zondag 31 Jan. a.s waargenomen door de apotheken van de heeren: G. F. Reyst, Steenstraat 35, Tel. 136 en A. J. Douk, Doezastraat 31, Tel. 1313. een kabinet-Limburg in de eerste plaats prof. Symons, te Groningen, cn in 4e tweede plaats prof. Casimir. De Christel.-Hislorischen en de crisis. Naar aanleiding van de zeer uit" eenloopende berichten, in de bladen omtrent de houding van de Chr. Hist, leden der Tweede Kamer, ten opzichte .A an de oplossing der Kabinetscrisis en het gezantschap bij hel Vaticaan, stelt cle „Nederlander" de volgende t ei ten: Het eerste feit is, dat op 11 No vember 1925 alle Christelijk-Histori sche Tweede Kamerleden hunne stem gaven aan het amendement tot op heffing van het gezantschap bij het .Vaticaan, en dit, niettegenstaande de schriftelijke mededeeling van Minister Colijn van 1 November, dat, bij ver werping der begrootingspost, de vier Roomsch-Katholieke Ministers uit het Kabinet zouden treden en niettegen staande het bekende ultimatum van Dr. Nolens. Het tweede feit is, dat op 9 Decem ber door de Christelijk~Historische Kamerfractie, met bijna de grootst- mogelijke meerderheid, besloten werd niet te aanvaarden een plan tot behoud van den gezantschapspost, in den vorm, dat een onzer andere ge zanten bij den Heiligen Stoel zou wor den gëaccrediteerd. Na dien datum is door de Chr.-His torische Kamerfractie, op dit Dunt, geen nader besluit genomen. Wel zijn nog besprekingen gevoerd en brieven gewisseld over de vraag: jwat de leden der Chr.-Historische Kamerclub doen zouden, indien de -door hen niet-aanvaarde maatregel on verhoopt toch genomen werd, en daar tegen in de Kamer geageerd mocht worden. Het is duidelijk, dat op een vraag omtrent mogelijkheden, die zoo vaag zijn en geen concreten vorm aannamen, een antwoord zeer moeilijk is. Som mige leden der fractie verklaarden dan ook eenvoudig, dat zji zich de volle vrijheid moesten voorbehouden naar •omstandigheden te handelen. Anderen wezen er op dal Christelijk-historischen. nimmer tegen een begrooting stem men, om redenen daar buiten en (meenden, dat eventueel een eigen motié (moest worden voorgesteld. Maar za kelijk is er, na het besluit van 9 De cember, niets veranderd. De fractie staat volkomen op het zelfde standpunt als op II November 1925 ingenomen en op 9 December gehandhaafd. Men vergete niet, dat de Chr.-Historischen even sterk gezind waren vóór het Ka~ binet-Colijn als tegen het gezantschap. De strijdigheid tusschen deze twee ge zindheden, door anderen gewild, is door hen steeds verworpen". Hieruit blijkt dus, dat geen der le den van 'die Chr. Hist. Kamerfractie bereid was, het plan van hun lei der, Dr. de Visser, een man met zeer veel parlementaire ervaring, te aan2" vaarden. Nu niet bepaald een prettigle pósitie voor een leider, temeer waar hij blijk baar handelde in overleg met de Mi nisters de Geer en Schokking. (Wij herinneren, dat het eerste hier geconstateerde feit, toch geen feit is, Bekend is toch dat Dr. de Visser, nog wel voorzitter van de C.H. fractie, de Kamer verliet, omdat hij niet voor het amendement wilde stemmen. Red. N. L. Crt.) Nederland en Rusland. Dezer dagen werd medegedeeld, dat Nederlandsche kooplieden op bevel der Russisch© regeering vergunning zouden krijgen om Rusland binnen te komen. Daar deze mededeeling gemakkelijk aanleiding kan geven tot misverstand, wordt er de aandacht op gevestigd, dat in:!de "bejegening van den Nederland sehen handel van Russische zijdeniet de minste wijziging is gekomeü. Meer dan eens is, ook nog in den laatsten tijd, aan Nederlandsche koop lieden toegestaan, voor regeling hun ner zaken naar Rusland te reizen. Ie dere aanvrage daartoe wordt echter op zich zelf beoordeeld, en tot heden toe is deze regeling niet veranderd Mr. W. H. Roijer f Gister overleed te Zwolle de heer mr W. H. Roijer, oud-president van de ar rondissement-rechtbank aldaar, die met 1 Nov. j.l. zijn ambt als zoodanig neergelegd heeft. De heer Roijer werd 1 Juli 1854 te Zwolle geboren, werd in 1886 ambte naar bij het O. M. te Rotterdam en in hetzelfde jaar subst.griffier te Zwolle, in 1891 vice-president van deze recht bank en in 1908 president. BUITENLAND. DE ITALIAANSCHE OORLOGS SCHULD. De inhoud der overeenkomst. Gistermorgen is, zooals we reeds in 't kort meegedeeld hebben, in het Britsche ministerie van Financiën ne Engelsch-Italiaansche schuldovereen komst geteekend door den Britschen minister van Financiën Winston Churchill en den Italiaanschen minis ter van Financiën graaf Volpi. De overeenkomst bepaalt, dat Italië 2.000.000 pond sterling zal betalen in het loopende financieele jaar, 4.000.000 pond in elk der volgende twee jaren en voorts 4.250.000 pond tot 1986/1987. De betalingen zullen halfjaarlijks ge schieden in ponden sterling, en de eerste zal 15 Maart a.s. geschieden. Italië zal obligaties uitgeven en op 20 Febr. aan de Britsche Schatkist overmaken ten beloope van alle voor ziene betalingen, welke obligaties vrij zullen zijn van alle Italiaansche belas tingen. Deze Italiaansche obligaties ten ge- zamenlijken bedrage van 610.840.000 pond -vertegenwoordigen op het oogen- blik een waarde van 592 millioen. Als men rekening houdt met de te ruggave van een goud-deposito van 22.200.000 pond, toebehoorende aan Italië, welke dat land volgens over eenkomsten van 1915 gedeponeerd heeft als dekking voor de Italiaansche oorlogsschuld, bedraagt Italië's zuive re oorlogsschuld ongeveer 570 millioen pond (in Holl. geld 6.840.000.000). Een rede van Churchill. Voor de overeenkomst werd onder teekend, hielden Churchill en Volpi korte redevoeringen. Churchill, de Britsche kanselier van de Schatkist, zeicle onder meer, dat Gróot-Britt. steeds heeft erkend, dat men rekening moest houden met de betalingscapaciteit van den debiteur. De thans getroffen regeling zal, zeide hij, de banden der 'Engelsch-Italiaan- jsche vriendschap versterken, en onge twijfeld leiden tot de vestiging van Ita lië's crediet op een zekere en stevige basis. Tegen de concessies van Groot-Brit- tannië zal zeker opwegen het feit, dat men een nieuwen stap doet in de richting van Europa's herstel. Wij hebben steeds erkend, aldus Churchill, dat Italië een land is zonder groote delfstofijkdommen en dat het slechts een betrekkelijk gering deel van de Duitsche herstelbetalingen ont vangt. DE REGEERINGSVERKLARING VAN DR. LUTHER. De Rijksdag debatten. De gister gehouden Rijksdagdebat ten hebben plotseling een verscher ping der positie van het nieuwe kabi- net-Luther ten gevolge gehad. vLuther had namelijk bij de opstel ling zijner uiterst voorzichtige regec- ringsverklaring, die noch naar rechts, noch naar links aanstoot kon geven, er op gerekend, dat uitsluitend door de communisten en door de Völkischen, maar geenszins ook door de Duitsch- nationalen Tnoties van wantrouwen zouden worden ingediend. Het desbe treffend besluit der Duitsch-nationale Rijksdagfractie is dan ook met de stemmen eener sterke minderheid te gen, genomen." Toen de leider der Duitsch-nationa- len, graaf Westarp, de door zijn fractie ingediende motie van wantrouwen toe lichtte, toonde de Rijkskanselier stér ke teekenen van zenuwachtigheid. Onmiddellijk nadat Westarp zijn re devoering had beëindigd, vroeg de Rijkskanselier het woord en legde zij nerzijds, zichtbaar in groote opwinding en met schorre stem, een verklaring- af. Spreker keerde zich scherp tegen de Duitsch-nationalen, maar eveneens te gen de sociaal-democraten. Tot heide partijen richtte hij het verwijt, dat hij uitsluitend genoodzaakt is geweest een minderheidsregeering samen te stel len, doordien zoowel de Duitsch-natio nalen alsook de sociaal-democraten zich aan de verantwoordelijkheid heb ben onttrokken, ten einde in de gele genheid te zijn thans goedkoope cri- tiek uit te oefenen en goedkoop eischen te kunnen stellen. Onder sterke beroering van den Rijksdag verklaarde Luther toen, dat de regeering niet tevreden zal zijn met verwerping der ingediende moties van wantrouwen, maar dat zij integendeel de aanneming eeer positieve motie van vertrouwen verlangt. KORTE BERICHTEN Chamberlain is gisteren te Parijs aangekomen, waar hij besprekingen zal voeren met Briand. De secretaris generaal van den volkenbond is even eens naar Parijs vertrokken. Zuid-Slavië heeft besloten onder handelingen te openen ten behoeve van een garantiepact voor den Balkau. De prins van Wales is weer eens van zijn paard gevallen. De commissie voor buitenland- sche aangelegenheden van den Belgi schen Senaat heeft het verdrag van Locarno goedgekeurd. De Roémeensche premier Brati- anu is door een beroerte getroffen. Z'n toestand is ernstig. Te Napels hebben 6000 studenten getracht voor het Duitsche consulaat te demonstreeren om te protesteeren tegen de perscampagne tegen Italië in verband met Zuid-Tirol. Het indexcijfer voor Parijs was in het laatste kwartaal van 1925 ge middeld 421, tegm 377 in het laatste kwartaal van 1924 en 100 in 1914. De Fransche posttarieven zullen met ingang van 1 Februari met 25 pet. worden verhoogd. KERK EN SCHOOL. Dr. J. C. de Moor f De toch reeds zoo onverkwikkelijke zaak-Geelkerken heeft nu in eens wel een heel tragischen kant gekregen door het plotseling overlijden van Dr. T. C. de Moor, predikant der Geref.. Kerk te Utrecht. Met groote ontroering zal dit treu rige bericht door velen in den lande vernomen zijn, en wel in het bijzonder door de leden zijner vroegere Gemeen ten. Dr. de Moor was een man, die een plaats van groote beteekenis in het Ge reformeerd kerkelijk leven innam, en daarbij iemand, dié aan een onverzet telijke wilskracht een zeer innemend karakter paarde. Hij bereikte slechts den leeftijd van 47 jaar. 17 Mei 1878 te Gorrediik geboren uit eenvoudige ouders, verloor hij al vroeg zijn vader. Hij studeerde, na te Amsterdam het Gereformeerd Gymna sium dcorlcopen te hebben, aan de Vrije Universiteit. In ziin studententijd is hij zoo ern stig ziek geweest, dat alle hoop op be houd van zijn ieven uitgesloten scheen, doch God heeft hem tegen alle verwach ting in weer deen herstellen. m 1903 promoveerde hij tot doctor in de godgeleerdheid op een proefschrift getiteld: „Be profeet Malieachi". Hierin toonde hij reeds de uitnemende exegeet te~ zijn., als hoedanig hij zich later deed kennen. Opmerkelijk is een der st Hingen ach ter dit proefschrift, waarin hij verde digde, dat de geheelonthouding niet 111 strijd is met de Gereformeerde ethiek. 6 Dec. 1903 werd hi] bevestigd en deed hij intrede als predikant bij do Geref. Kerk van Breda. In de bijna 2 jaar, dat hij daar werkzaam was, strek te hij zijn arbeid uit tot de Evangeli satie in geheel Noord-Brabant. In 1905 werd Dr. de Moor beroepen tot .predikant van de Geref. Kerk te 's Gravenhage, in de vacature ontstaan door het overlijden van Ds. R. K. Brou wer. 10 Sept. 1905 deed hij .aldaar intrede, sprekende over Psalm 122 9: „Om des Huizes des Heeren onzes Gods wil, zal ik het goede "voor u zoeken". Te 's Gravenhage heeft Dr. de Moor gearbeid tct 26 April 1916, toen hij afscheid preekte over den tekst Psalm 122:68: „Bidt om den vrede van Je ruzalem". Vervolgens was Dr. de Moor te Am sterdam werkzaam tot 1920, waarna hij deze Gemeente verwisselde met Utrecht. Overal waar Dr. de M-oor gestaan heeft, was hij een zeer geziene figuur, doch wel geen Kerk is met, meer en nauwer banden aan hem verbonden geweest, dan die te 's Gravenhage, waar hij ook het langst gearbeid heeft. Hij was een geliefd predikant, die in zijn preeken veel werk maakte van de uit legging der Schrift; cok was hij een uitstekend catecheet. Hij was degene, die het initiatief nam tot de oprienting der Chr. H. B. S. te 's Gravenhage. Om zijn erkende bekwaamheden als theoloog werd hij in 1912 benoemd tot hócgleeraar in de ambtelijke vakken aan de Theol. School te Kampen, voor welke benoeming hij meende te moeten bedanken. Meermalen presideerde hij de Gene rale Synode der Geref. Kerken, o,m. de voorlaatste maal te Utrecht. Maan dag j.l. werd door hem in de Kerk aan' de Molenstraat te Assen de re<te uitgesproken, ter inleiding op het gy bed voor de thans bijeenzijnde Gene rale Synode, waarbij Dij tot tekst had genomen 2 Cor. 13:8. Naar ons medegedeeld werd, moet hij zoo onder den indruk van de droe vige geschillen in de Geref. Kerken zijn geweest, dat hij zijn stem van ontroe ring soms niet meester was. Van de vele geschriften van Dr. de Moor noemen we: „De rechtvaardig- making van eeuwigheid"; „T'ieosophie en Christendom": „Mijn Nardus" Xover- denkingen); Drie bundels preeken: „De Hemel ^geopend", .„Ruth", en .„Genade voor Genade". Ook op het gebied van kunst en lit teratuur bewoog hij zich. Als uitnemend muziekkenner deed hij zich kennen in de mede door hem geredigeerde „Stem men des Tijds"; men denk© aan zijn artikelen over Mahler. Verder noemen wij nog zijn boek over „Rembrandt en de Bijbel1", alsmede zijn artikelen in de „Stemmen des Tjjds" over Henrietta Roland Holst. Op 6 Jan." j.l'. hield Dr. de Moor nog een lezing voor de Chr. Radio-vereen# over: „Gorter's Mei". Vele predicatiën van Dr. De Moor verschenen in „Menigerlei Genade"; hij was medewerker aan „De Heraut" en een der redacteuren van het „Diaco naal Correspondentieblad". Tenslotte is Dr. de Moor bekend als een der voormannen van de Geref. Ver. voor Drankbestrijding. Een rijk leven is met dit sterven af gesneden; Christelijk Nederland heejt een man verloren, van wiens arbeid nog veel verwacht werd. Het is een troost voor de velen in den lande, die over dit overigden treu ren. ook voor zga zwaar getroffen echt genoot© en kinderen, dat wij weten, dat hij den geopenden hemel is binnen gegaan en dat aan hem is vervuld het ;vcord uit Ps. 122: „Wij zullen in het Huis des Heeren gaan; onze voeten zrjn staande in uwe poorten, 0 Jeruzalem". Generale Synode Geref. Kerken. De bijeenkomst der Synode wettig geacht. De 3de zitting van de Generale Sy node gisteren, werd geopend door den voorzitter, ds. Fernhout, die deed zin gen psalm 123 vers 2 en voorging in gebed. Daarop las hij de presentielijst voor en deed mededeeling, dat dr. De Moor op weg van de kerk naar zijn logies, door ongesteldheid is overvallen, en zijn toestand hoewel niet zonder zorg, toch niet hopeloos is. Daarop volgde de lezing van de ac te der vorige vergadering, welke werd goedgekeurd. Besloten werd een tele gram van dankbetuiging te zenden aan de Gereformeerde Kerk van Indië, in antwoord op het ontvangen telegram. Daarna kwam aan de orde het rap port van de op de vergadering van gis teren benoemde commissie, om te rap porteeren aangaande de vragen be treffende de zaak ds. Geelkerken, en of deze Synode noodzakelijk daarvoor moest worden bijeengeroepen. De commissie rapporteerde op de vraag: a. of er genoegzamen grond bestaat voor de Synode om op de zaak in te gaan, te meenen, dat het geen bezwaar was dat de Particuliere Synode van Noord-Brabant geen motieven voor hare tyjeenroeping had aangegeven. De ingebrachte bezwaren van Amster dam-Zuid werden ongeldig verklaard omdat artikel 30 niet zegt, dat de za ken in mindere vergadering moeten worden afgehandeld. In dat geval zouden zoowel de Clas sis als de Particuliere Synode voor zoodanige moeilijkheden worden ge plaatst, dat zij niets zouden kunnen afhandelen, of, indien dit laatste onmo gelijk vas, zich tot de meerdere ver gadering konden wenden. b. Ook werd de bijeenkomst der Ge nerale Synode noodzakelijk geacht om de beroering, die de kwestie in het land had gewekt. De onrust, die was teweeggebracht, liet in geen geval lan ger uitstel toe. c., Tenslotte merkte de commissie 'op, dat de Generale Synode de 'zaak diende te behandelen, ómdat door Dr. Geelkerken in den Kerkeraad van Am- süerclam-Zuid- geappelleerd was- tegen de besluiten van Classis en Particu liere Synode. Na Dreed© discussies, waarbg de vraag, wat of verstaan werd onder de zaak in haar geheel, werd nagegaan en de bezwaren tegen artikel 30 wer den besproken, veresnigde de verga dering zich, nadat de hoogleeraar Kuy- per de. wettigheid van de Synode had verdedigd, met de conclusies, zoodat besloten werd 2 commissies van prae- advies te benoemen, die de kerkrech terlijke en dogmatische zijde "van het geheele vraagstuk zullen onderzoeken. In deze- eerste commissie werden be noemd de heeren predikanten Gispen, voorzitter, Koopmans, van Lum mel^ Mile, Petersen, Telkamp, en Ver hoef en de ouderlingen Koster, van der Schaaf, Beukenkamp, Mulder, Hol- ters en de hcogleeraren Bouman, Hoek stra, Geesink en Kuyper. De tweede commissie zal bestaan uit de heeren predikanten: Dijk, Donner, Heida, Kolthof, Laman, Meyer, Thijs, van der Veen en Dr. van Es en de ouderlingen Hekman, Vellinga, Bruin, de Brink en Bouma, benevens de hoog leeraren Greydanus, Grosheide en Ho- nig. De vergadering besloot deze commis sies vandaag te doen samenkomen en daarin de atvaardiging van Amsterdam Zuid te hooren. - Tenslotte werd besloten vandaag geen openbare vergadering te houden. De Synode geschorst. In de hedenmorgen gehouden zit ting der Generale Synode te Assen her dacht de voorzitter, (nadat gezongen was: „Gelijk het gras is ons Kortston dig leven", het treffend overigden van Dr. de Moor. Spr. wees er op, hoe hij als predikant en als synodelid steeds zijn uitnemen de gaven en krachten, hem door Gód geschonken, in den dienst des Heeren had gebruikt, tot ook voor hem het ©ogenblik der aflossing van zijn arbeid gekomen was. De Synode hoorde onder ademlooze stilte deze woorden aan. Daarop werd besloten, de vergadering tot nadere bg- eenroeping te schorsen' ten teeken van rouw. Een enkele commissie kwam nog ter voorbereiding barer werkzaamheden bij een, waarna de leden uiteengingen om nader geconvoceerd te woraen. UIT DE OMGEVING. LEIMUIDEN. De Raad der gemeente Leimuiden vergaderde Vrijdagavond te zeven u. Voorz. de Burgemeestei*. Do Voorz. opent de vergadering met gebed. Do notulen der vorige vergadering worden gelezen. Alvorens tot behandeling van de agenda over te gaan deelt de Voorz. mede dat deze zitting weder de-eerste is in het nieuw ingetreden jaar en spr. wil niet van de goede gewoonte afwij ken oin enkele woorden tot den Raad te richten. Hij wenscht den Raad van harte ge luk, dat alle leden gespaard zijn ge bleven en constateert dat allen alhier wederom tegenwoordig zijn. Het jaar is vrij kalm voorbijgegaan en naar Radio-Programma. Wat er vanavond te booren is. 5.20 (Bi-ussel, 265 M.). Concert. 5.20 (Hamborg, 395 M.) Lezingen. 5.20 (Frankfort, 470 Ml) Lezingen, enz. 5.20 (Bremen, 300 M.). Lezingen. 5.20 (Hannover, 395 M.). Lezingen. 5.35 (Londen, 365 M.). Kinderuurtje zang, lezing, muziek. 5.35 (Daventry, 1600 M.). Kinder uurtje, zang, lezing, muziek. 6.(Hilversum, 1050 MJ. Vooravond concert door het H.L.Ü.-orkest,- onder- leiding van Fr. Lupgens. 6.20 (Berlijn, 505 M.j. Verschillende lezingen. 6.20 (Parijs, Eiffeltoren, 2650 M.). Lezingen en orkestmuziek. 7.05 (Miinchen, 485 MJ. Concert. 7.20 Alle Engelsche stations. Tijdsein nieuws, toespraken, lc.k.gen. 7.20 fHamburg, 395 M.). Muziek, 7.20 (Stuttgart, 445 M.). Concert. 7.30 (Hilversum, 1050 M.). Politiebe richt, weerbericht. 7.45- Alle Engelccho ztations. Muziek. 7.45 (Hilversum, 1050 M.). Uitzen ding van persberichten enz. door het persbureau Vaz Dias. 7.50 (Berlijn, 505 M.). Concfert. 7.50 (Frankfort aan de Main, 470 M.) 7.50 (Miinster, 410 MJ Concert of lezing. 7.50 (Zurich, 515 M.). Concert of voordracht. 7.50 (Parijs, Eiffeltoren, 2200 M.). Concert. 7.50 Königswusterhausen (1300 M.) Concert. 8.— (Rome, 425 M.). Concert. 8.15 (Hilversum, 1050 M.). Aanslui ting van het concertgebouw te Am sterdam. Het conoerteebouworkest onder lei ding van Willem Mengelberg. Uitge voerd worden o.a. de 5de symphonie van Beethoven. 8.20 (Daventry, 1600 M.). Concert en lezingen. 8.20 (Hamburg, 395 M.). Concert. S.20 (Bremen, 330 M.). Concert. 8.20 (Hannover, 296 M.). Concert. Concert of voordracht. 8.20 (Londen, 365 M.). Concert en lezingen. 8.35 (Brussel, 265 M.). Concert, on derbroken door nieuws. 8.50 (Madrid. 392 M.). Concerl S.50 (Parijs, 1750 M.). Concert. 9.20 (Parijs, 345 M.). Concert. 10.(Hilversum, 1050 M.) Uitzen ding van persberichten enz. door het persbureau Vaz Dias. 10.20 Alle Engelsche stations. Tijd sein, weerbericht, nieuws, enz. spr. met cijfers aantoont is het voor de gemeente niet ongunstig geweest. In verband met den watersnood zou spr. den Raad willen uitnoodigen zich tot een comité te vormen om een in zameling te houdep. De beide predi kanten en den pastoor zou spreker ook willen uitnoodigen om in het comité zitting te nemen. De Raad kan zich hiermede volko men vereenigen. Spreker wenscht den Raad vertier een goed jaar toe en hoopt dat de Raad steeds in het belang van de gemeente werkzaam ial blijven. De wethouder, de heer van Dam, meent de tolk van denRaad te zijn, wanneer hij den voorz. dank zegt voor zijne woorden en hoopt dat God hem en zijn gezin moge zegenen zoowel ambtelijk als burgerlijk. De voorz. doet mededeeling van ee nige ingekomen stukken. Op een verzoek van J. Spykstra te Hoofddorp, om in aanmerking te mo gen komen voor de levering van druk werken en kantoorbehoeften voor de gemeente-administratie^ wordt afwij zend beschikt, aangezien de Voorz. de mededeeling heeft gedaan, dat ai ja ren lang de modellen enz. van vaste firma's worden betrokken en hierover steeds tevredenheid kan worden be tuigd. In behandeling komt een schrijven van Ged. Staten dezer provincie, hou dende eenige opmerkingen tegen de ingezonden verordening op de heffing van bruggeld in deze gemeente. In het tarief in art. 2 der heffings verordening voor het verweiden van vee, ware aan te geven of het vastge stelde bedrag van fl strekt voor alle te verweiden dieren tezamen of per dier. De Raad verklaart bedoeld te heb ben alle te verweiden dieren tezamen. Verder wordt door Ged. Staten opge merkt, dat het nieuwe artikel 6 der invorderingsverordening in strijd is met het bepaalde bij artikel 273 der gemeentewet. Bovendien is het niet-betaien van de verschuldigde belasting niet te be schouwen als strafrechtelijke overtre ding van een plaatselijke belasting verordening. Wenscht de Raad behal ve de strafbepaling in artikel 271 der Gemeentewet, nog in de verordening op de invordering een strafbedreiging op grond van artikel 257 dier wet op te nemen, dan zou dit kunnen plaats vinden .indien tevens in de heffings verordening de vervulling van eenige formaliteit wordt voorgeschreven, b.v. de bepaling, dat alle personen die de brug willen passeeren met een dier of een ander voorwerp, dat in het ta rief der heffingsverordening is ver meld, zich daartoe bij den pachter moe ten aanmelden. De Voorz. acht opneming dier be-

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2