CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Dil Rü»r fceslaa! ail TWEE Slao'en. 6e JAARGANG DONDERDAG 28 JANUARI 1926 NUMMER 1732 COURANT ABONNEMENTSPRIJS Ia Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal f 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22*/* cent, Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke rednctie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten Hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent EERSTE BLAD. Een waarschuwend woord. Nu verschillende reclitsclie bla den bun ingenomenheid hebben uitge sproken met de aan Mr. Limburg ver leende opdracht tot Kabinetsformatie, acht het liberale „Utrechtsch Dag blad" het noodig een ernstige waar schuwing te laten hooren. „Wij zijn van oordeel, aldus dit libe rale orgaan, dat er door een deel der rechterzijde gevaarlijk spel wordt ge speeld, en dat men zich daar herou wen zal over het huidig onverstand, een kabinet voortbengend dat b.v. in de huwelijkswetgeving een doorwer king zal te aanschouwen geven van het vrijzinnig-democratisch beginsel. Dat men aldaar, wanneer het te laat is, tot. het inzicht zal komen: wij heb ben roekeloos gehandeld, door de ele menten van links kans te geven, die aan onze beginselen diametraal zijn tegengesteld, en andere elementen van links, die onze beginselen niet zijn toe gedaan, maar toch door hunne ethi sche levenshouding meer begrip heb ben van hetgeen wij bedoelen, te dis- qualificeeren. En ook de christelijk-historischen. die van het kabinet-Limburg het ge zantschap zullen ten geschenke krij gen tot straf voor hun verbreken der coalitie, zullen als haren op hun hoofd spijt krijgen, wanneer'zij zoowel hun christelijke als hun protestantsche be ginselen door in dit kabinet zitting te nemen, zullen zien overboord gegooid. En eindelijk de Vrijheidsbond, die, dwars tegen mr. Knottenbelt's vorde ring in, het Nederlandsch-Belgische verdrag door een kabinet-Limburg zal zien bevorderd, in strijd met de belan gen van Rotterdam, zal zich berouwen over zijn onberaden politiek. Alleen mr, Marchant zal verschijnen als de eenige eerlijke, de eenlge „ke rel" te midden van al deze politieke tournooien. Hij zegt. en van zijn stand punt is dat volmaakt juist: ik wil hee- le en geen halve democratie. Ik wil vechten voor mijn denkbeelden, met open vizier, en niet democratische wenschen cadeau krijgen onder een roze servetje. Wij zijn op de coalitie veel minder verliefd dan de Tijd op het kabinet- Limburg. Wij zouden van ons stand punt de zaak bekijkend, wenschen dat er 'n krachtige liberale partij was, om het land te redden uit zijn tegenwoor- digen nood. Maar nu dat niet mogelijk is, verkiezen wij den heelen Colijn bo ven de halve politiek, die thans wordt ingeleid." Met ingenomenheid maken wij nu er zooveel blijken van politiek onver stand worden gegeven, van deze zeer verstandige opmerkingen van dit libe rale orgaan melding. Het is toch wel merkwaardig. Terwijl tal van Christelijke staats lieden met een zekere luchthartigheid over het verdwijnen van h.et tegen woordige Kabinet heenstappen en het optreden van, een onder vrijzinnige leiding stdand kabinet met ingenomen heid begroeten, komt hier eèn liberaal orgaan met klem waarschuwen tegen de ernstige gevolgen die dit alles zal kunnen hebben ,niet het minst voorde handhaving en 'de doorwerking van de Christelijke beginselen. Terecht wordt er op gewezen, dat van een Kabinet onder Vrijz. Democra tische leiding te verwachten is een ontwrichting van onze huwelijkswet geving, en eën overboord werpen van de protestantsche beginselen,-die ve len, door hunne sjarre houding mee- nen te bevorderen. Wij zijn nu van twee kanten gewaar schuwd. Aan de eene zijde heeft men kunnen hooren de juichkreten van de vrijzin nige en socialistische pers, omdat nu eindelijk aan het Christelijk bewind een einde zal komen en de baan wordt vrijgemaakt voor de toepassing van de revolutionaire beginselen. En aan den anderen kant wordt hier nu en nog wel door een liberaal or gaan met nadruk gewezen op Ue nood lottige gevolgen, die het verbreken van de rechtsche samenwerking kan hebben. Of naar deze waarschuwingen zal worden geluisterd? i Wij vreezen met groote vreeze. STADSNIEUWS. Dr. Verhagen over Solo. Op uitnoodiging van de Zendings commissie der Geref. Kerk alhier heeft gisteravond Dr. A. Verhagen, die met Dr. K. P. Groot als zendeling-arts is verhonden aan hel zendings-zieken- huis te Solo, in het Volkshuis aan den Apotliekersdijk gesproken over het werk van de Medische Zending, speci aal te Solo. Zeer velen hadden aan den oproep van de zendingscommissie gevolg ge geven en vulden de voor dit doel zeer geschikte zaal tot achterin. Dr. J. G. van Es opende als voorzit ter der Z.C. de vergadering met het la ten zingen van Ps. G8:14, het lezen van Marcus 16 en gebed. In zijn openingswoord constateerde spr. met voldoening de goede opkomst. Wanneer het waar is dat het medele ven met de zending de thermometer is voör het geestelijk peil der gemeente, zou men te Leiden wel eens tot een minder gunstige conclusie komen. Maar gelukkig blijkt op een avond .als deze weer dat er wel een kring van vaste en trouwe zendingsvrienden is, die voortdurend belangstelling blijft toonen. Hen heette spr. hartelijk wei- kom, en in het bijzonder Dr. Verhagen die" zelf deelneemt aan het werk der zending, dat, zooals spr. het noemt, de laatste wilsbeschikking is geweest van onzen Heiland. Spr. gaf daarna het woord aan dr. Verhagen, die begon- met er zijn voldoening over te uiten dat ook Lei den, evenals andere gemeenten het ver langen had te kennen gegeven om na der over de zending, speciaal de medi sche zending, te worden ingelicht. Het voorrecht, om voor de zending te mogen arbeiden is wel heel groot, en dat niet alleen voor hen die er zelf in werkzaam zijn, maar voor de ge- heele gemeente. Het Evangelie is thans in 850 talen overgezet en zoodoende is men over de geheele wereld bezig te voldoen aan het zendingsbevel van den Heiland. De Gereformeerde Kerken, die niet door middel van corporaties, doch in gevolge het besluit van de Syonde van Middelburg in 1896 zuiver kerkelijk zending drijven, arbeiden^ in hoofd zaak op Midden Java ten Zuiden en op het eiland Soemba. Daarvan heb ben de kerk van Delft en de andere kerken in Z.-Holland ten Noorden, dus ook de classis Leiden, de residentie Soerakarta en Wonosobo voor haar rekening. Dit arbeidsveld omvat een bevolking van ruim 3 millioen zielen. Uitvoerig beschreef spr de beteeke- riis van de stad Solo, als een econo misch en wetenschappelijk centrum. Spr. memoreerde de vestiging van Dr. J. G. Scheurer in 1895, die echter zooals men weet. van het Gouverne ment toch geen toestemming kon krij gen en na twee jaar moest vertrekken. 5 jaar later echter slaagde Ds. Rakker eiyn zich er blijvend te vestigen. Hij werd gevolgd door eenige anderen, w. o. eenige medische zendelingen, en Ds. en Mevr. van Andel. Verder ging spr. hierop voor dit oogenblik niet in, om meer speciaal te kunnen stilstaan bij het resultaat dat dit kleine begin heeft gehad. Achtereenvolgens besprak spr. de 3 hoofdtakken, waarin 't zendingswerk •gewoonlijk wordt onderscheiden, n.l. de Hoofddienst, de Missionaire Dienst, en Je Schooldienst. Onder den hoofddienst ressorteeren ook de Evangelische, hoofdzakelijk door middel van lectuurverspreiding, en de opleiding van Javaansche die naren .les Woords (pandita's). In dit verband herinnerde spr. ook 't mooie werk van de opleidingsschool te Djoc- jacarta aan het hoofd waarvan sinds verleden jaar Dr. Bakker staat. Reeds ontstonden op verschillende plaatsen zelfstandige gemeenten, die slechts aanvankelijk eenigen moreelen en fi- nancieelen steun behoefden, doch later geheel zelfstandig zijn gaan werken. De colportage-arbeid ontwikkelt zich zeer voorspoedig. De colporteurs zijn eenvoudige mannen uit het volk, doch hebben tevens de gave om de hoofd waarheden van den Chr. godsdienst voor het volk uiteen te zetten. Belangwekkend was ook het over zicht dat spr. daarna gaf van den schooldienst, die zich verbazend heeft uitgebreid en veel invloed heeft. Spr. deelde o.m. mede dat er op Solo thans 19 lag. scholen zijn, w.o. 15 gewone des sa- en 4 z.g. standaard-scholen. Het onderwijs van de laatste sluit via de schakelscholen aan op dat van de H- Indische scholen. En zelfs ook een M. UL.O. Verder zijn er 10 Holl.-Chinee- sche scholen, met 2000 leerlingen, en de bekende meisjesschool voor Javaan sche meisjes uit den hoogen stand, van mej. Hemmes. De derde categorie scholen, die voor de algemeene opleiding van goeroe's gaat uit van het college van zendings- deputaten der Geref. Kerken. Deze scholen b.v. die van Dr. Meijering lei den op voor alle zendingsterreinen en niet alleen voor die der Geref. Kerk, doch ook voor de Rheinische Mission, de Minahassa-zending enz. De jonge lui die hier studeeren zijn bij de lee raren intern en staan zoo onder den gezegenden invloed van het Chr. ge zinsleven. Aangaande bet onderwijs op de gewone scholen vertelde spr. ver schillende treffende bijzonderheden, die een indruk gaven van de groote beteekenis van dit werk. Het andere gedeelte van zijn lezing wijdde spr..geheel aan den Medischen hulpdienst, hetgeen hij echter meer in causerie-vorm deed, aan de hand van lichtbeelden. Zoowel het uitwendigè als het inte rieur van het groote zendings-zieken- huis te Solo werd geheel in beeld ge bracht en duidelijk toegelicht. Terecht kon spr. opmerken, toen hij eerst de platte grond liet zien: het is een heel bezit dat ge daar hebt, en moeilijk kan men zich bij het zien van dat gewel dige gebouwen-complex indenken dat daar Dr. Vogelesang eerst in 1912 is begonnen met de zaal, die thans als zusterhuis deel uitmaakt van het ge heel. De practische inrichting voldoet aan de strengste eischen en kan met de beste Europee sche inrichtingen wed-ij veren. Dit geldt zelfs voor het labora torium en de mooie inrichting voor microscopisch onderzoek. Niet minder dan 230 patiënten vinden er tegelijk een zeer goede verpleging, terwijl de bevolking bestaat uit het bijna 100 personen bestaande personeel. Verder heeft het ziekenhuis een eigen water leiding, een eigen boerderij met zuivel bereiding, een waschinrichting enz! enz. De patiënten gorden, zonder dat er ooit eenige dwang wordt geoefend, geestelijk bearbeid door den helper van Ds. van Andel, die naast het zie kenhuis woont, en iederen morgen 2 maal een „morgenandacht" leidt en er zijn geheele werk vindt. Verder heeft het ziekenhuis nog een viertal dependances, op verschillende plaatsen in den omtrek, w.o. er zijn die 40 patiënten kunnen opnemen en die ook geregeld door de beide artsen be zocht worden. In zijn slotwoord gewaagde spr. van groeiende waardeering bij de zenden de kerken voor het zendingswerk. Toch moet het nog beter worden. On bekend maakt onbemind, maar daar uit volgt dat wie eenmaal kennis neemt van den zendingsarbeid, ook met liefde ervoor wordt vervuld. Dr. v. Es dankte Dr. Verhagen har telijk. Gij hebt. zei hij, Solo vanavond weer dichter bij ons gebracht. Geve God u, als ge straks weer naar Indiö gaat een voorspoedige reis, en stelle hij u tot zegen voor de velen die nog gebracht moeten worden aan den voet van het kruis. Dr. Verhagen eindigde met het laten zingen van Ps. 72:11 en dankgebed. „Mijn zoon geef Mij uw hart." Gisteravond hielden de beide afdee- li.ngen van de Geref. Knapenvereeni- ging Mijn zoon geef Mij uw hart" :n het Evangelisatiegebouw aan den Morschweg hun jaarvergadering, die een feestelijk karakter droeg. De vergadering 9tond onder leiding van den heer Abr. v. Weeren Hz. die na de gebruikelijke opening een ope ningswoord sprak, waarin hij in 't bij zonder de afgevaardigden van den kerkeraaid welkom heette. Nadat de heer P. v. Weeren nafnens den Kerkeraad had gesproken, werd een begin gemaakt met'de afwerking van dit rijk voorziene programma. Voordrachten en samenspraken in ernst en luim wisselden elkaar in bon te verscheidenheid af. De jongelui ble ken zich terdege te hebben ingespan nen. In de plaats van de vroegere sa menspraken werden nu een aantal films afgedraaid, dtie zeer in den smaak vielen en waarbij de heer C. de Bruyn zijne welwillende medewerking verleende. Eenige dames zorgden voor de noo- dige versnaperingen. Zij hadden een dankbare taak. Het was reeds vrij laat geworden toen de uitslag van de wedstrijden in het makeh van opstellen en het hou den van voordrachten bekend kon ge maakt worden. Nadat de voorzitter nog een kort slotwoord had gesproken, werd de uit stekend geslaafde feestavond met dankzegging gesloten. Ghr. Jongel. Vereen. „Pred. XII la Elk jaar beter dit is zeker van toepassing op de Propaganda-avonden die bovengenoemde vereeniging orga niseert. Was verleden jaar de gehou den avond uitnemend geslaagd, *die van gisteren heeft hem nog overtrof fen. Het beste bewijs, dat er nog fut en energie zit in cle bijna 65-jarige, met name de Jopgelingsvereen., want de spelers van dien avond hebben zich bijzonder van hun taak gekweten. Te even acht uur opende de le voor zitter, de hoer L. Questroo Jr. het sa menzijn door het laten zingen van Ps. 84 3 en ging daarna voor in gebed. Spr. heette -vervolgens allen harte lijk welkom, zoowel jongen als oude ren. In de eerste plaats was het dezen avond om de eerste categorie van men- schen te doen, maar ook kunnen we niet buiten den steun der ouderen,want zij toch kunnen onze vereeniging op dragen in gebed tot Hetn van Wien alle goede gaven en volmaakte giften zijn. Nadat spr. ook het strijkje, dat zoo welwillend was dezen avond zijn medewerking te verleenen, welkom geheeten had, eindigde hij zijn speech door het meteen maar de gelegenheid te geven eenige nummers ten gehoore te brengen, waarna een der propagan disten een zeer mooi opstel over de ervaringen der Prop.-Comm. in het af- geloopen jaar, hield, waarin naar vo ren kwam welke ontmoetingen een propagandist van een Jongel.vereen. wel eens heeft. De samenspraak: „De Jodenerfenis bracht hierna de lachspieren dermate in beweging, dat het noodig bleek even op verhaal te komen, wat dan ook ge beurde, terwijl het strijkje zich ander maal liet hooren. De aandacht werd nu gevraagd voor een stukje getiteld: „Vreeselijke oogenblikken in een luchtballon". Vol spanning zit liet pu bliek te luisteren en misschien sommi gen ook wel vol vrees. Maar dan komt de ontnuchtering. Hij wordt uit de bal lon gegooid enzit in zijn bed. Hierna werd eenige minuten gepau zeerd, waarin een collecte gehouden werd voor onkosten en Bouwfond wélke 12.09 opbracht. Na de pauze gaf nog een der leden een stukje over „humor" in den goe den zin van het woord, welke als van zelf op een Jongelingsvereen. niet mag en kan ontbreken. Het hoogtepunt van den avond was de opvoering van het Kamerstukje „De Ommekeer", wat een propaganda voor de vereeniging ten doel had. Een rijke, fatterige baron haalt een „zwakkeling" over tot kaart spelen, die dat doet ondanks waar schuwingen zijner vrienden. De jongen verliest een groote som, welke zijn moeder onmogelijk kan be talen. Gelukkig komen nu de twee oud-vrienden binnen en vernemen den toestand waarin zijn moeder verkeert. Zij betalen zijn schuld, en de zwakke ling ziet het verkeerde van zijn daden in, en dat de omgang met den baron heel slecht was. Hij besluit dan ook lid te worden hunner vereeniging en zich met hart en ziel er voor te geven. Nadat de voorzitter allen, die tot het welslagen van den avond meegewerkt hadden dank gebracht had, werd het samenzijn na het zingen van den Avondzang metN dankgebed gesloten. Prediker kan'op een welgeslaagden Propaganda-avond terug zien. Watersnood-Comité. Bij het Watersnood-Comité zijn wederom de volgende giften ingeko men: A. D. V. 2 bijdragen f 25; C. H..f 2; Oranje Comité Leimuiden f 50; Dirk R. f 1; N. N. f 1.25. Gisteren stond in de verantwoording A. D. V. 2de bijdrage f 25; C. H. f2; Dr. J. A. S. f 5, dit moet zijn: Dr. A. J. S. Giften worden nog gaarne ingewacht bij den Penningmeester, den heer F. Muys van de Moer, Plantsoen 40, Lei den, postgironummer 57471. Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren. De afdeeling van bovenstaande ver eeniging zal a.s. Woensdagavond een ledenvergadering houden. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. Dr. J. C. de Moor Gerei. pred. te Utrecht is gisteren te Assen plotseling overleden. De Generale Synode van de Geref. Kerken te Assen is tot nader order ge schorst. Buitenland. De inhoud der Engelsch-Italiaansche schuldregeling. Luther eischt van den Rijksdag een positieve motie van vertrouwen. Na de jaarverslagen van de secreta resse en den penningmeester zal aan de orde komen bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreden zijn Mevr. C. S. Vosmaer-Roell en Mr. G. H. E. Nord Thomson, die beiden herkies^ ljaar zijn. Ten slotte zal een bespreking plaats hebben over het program van werk zaamheid der afdeeling in 1926 en de vormjhg van een Comité van actie. a.s. Maandag 1 Februari zal in het Volkshuis een lezing met lichtbeelden worden gehouden door de dames Arnt zenius uit Deii Haag. Onderwerp: Waarnemingen van in het wild levende dieren in Amerika en dressuur van filmdieren. De dames Arntzenius zullen dan vertellen en in lichtbeelden laten aan schouwen velerlei uit haar persoonlij ke rijke ervaringen als wereldreizig sters. Schaken. Leidsch Schaakgenootschap. Na de vorige opgave werden nog de volgende partijen beslist: Groep A. W. A. A. v. Otterlo en Ir. H. N. Francois io. Groep C. Dr. C. H. Hins en D. de Jong (afgebr. partij) io. D. Note boom en M. M. Segaar (algebr. partij VaVa- W. H. Bosscna en Noteboom (afgebr. p.) Va—Va- Groep D. Ir. J. J. G. v. Hoek en G. Schoppen oi. G. Bol en A. Th. Ca- hen, afgebr. partjj. Groep E. Th. A. M. Couwenberg en C. Jv v. Goor oi. Van Goor en J. J. Swaan jr. oi. Stand groep A. Demmendal 9 uit 10, v. d. Nat 6 uit 8, Ir. Francois 4 uit 10, .Nieuwold 1 uit 9, van Otterlo 5 uit 7, en Karnin 1 uit 8. Stand groep C. Dr .Hins 4Va uit 7. en 1 afgebr. partij, M. M. Segaar 5 uit 8, De Jong 1 uit 7, W. H. Bosscha 3 uit 6 on 1 axge-r. partij sn Notoeooom 41 2 uit 8. SlaiKi i,roep «P. Bol 4 uit j en 1 af gebr. partp. De Bruin o uit 4 en 2 afgebr. j artijen. Schoppen 4* uit en 1 afgebr. pai'uj, I .1. Rijnenberg Va uit 6 en Ir. van Hoek 7, uit 10. Stand groep E. Swaaii 4 uit 8, P. C. Segaar 7 uit 10, M. C. Hofman 2 Va uit 7, Kapt. G. Kuyper 3 uit 3. Couwenberg 3 Va uit 10, 'Dtriessen 2 uitt 8 en vajp Goor 6 uit 10. In deze wedstrijden zijn in elke gro&p sterke en minder sterke spelers ge plaatst. Men zou ze j>unnen noemen: voorwedstrijden. De nieuwe wedstrijd, waarin de deelnemers in drie groepen naar speelsterkte zijn geplaatst, vangt aan op Dinsdag 2 Febr. a.3. De deelT nemers zijn de volgende: Eerste groep. 1. Ir. J. J. G. van Hoek 2. W. H. v. q. Nat [r. 3. W. A A van Otterlo. 4. G. Bosscha. 5. Dr. C. H. Hins. 6. W. Demmendal. 7. G. Bol. 8, B. Vies. 9. C. Drossaart v. Dusseldorp» 10. M. M. Segaar. Tweede groep. 1. W. H. Bosscha. 2. J. J. Swaan Jr. 3. W. de Bruin. 4. M. Bloem. 5. A. Th. Gaken. 6. D. de Jong. 7. J. C. v. Goor. 8. Ir. H. N Francoih 8. G. Schoppen. 10. D. Noteboom. .Derde groep. 1. H. G. Hofman. 2. M. J. Dieben. 3. Th. A. M. Couwenbere. 4. M. B. Hofman. 5. P. C. Segaar. 6 F. Niewold. 7. Ds. C. R. Rijnenberg. 8 N. N. Elke speler heeft het nurfime" verkre gen door loting. Er wordt éen ronde gespeeld. BINNENLAND." Crisisgemchten. Naar aanleiding van een bericht in de „Telgr.", dat in geen geval een so- siaal-democraat in een extra-parle mentair kabinet zitting zou nemen, acht „Het Volk" zich verplicht mede te deelen, dat het Partijbestuur hier omtrent zelfs nog niet beraadslaagd heeft. Trouwens heeft mr. Limburg ook geen enkel sociaal-democraat ge« polst. De nieuwe minister van Onderwijs. In parlementaire kringen worden ge noemd als minister van onderwijs in

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1