CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Belanorijkste nieuws in dit Nummer. 6e JAARGANG WOENSDAG 27 JANUARI 1926 NUMMER 1731 ODRANT ABONNEMENTSPRIJS Is Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal1 2.50 Per weekI 6.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen, dobbel tarieL Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage- lij ka geplaatst ad 40 cant. Oil nummer heslaa! uil TWEE Blagen. EERSTE BLAD. Op een keerpunt. Wanneer niet alle voorteekenen be driegen, dan is het met de coalitie voorloopig en misschfen wel voorgoed gedaan. Zeker, de mogelijkheid bestaat dat ook de poging van Mr. Limburg om een Kabinet te formeeren mislukt en dat als uiterste noodzaak1' het Kabi net-Col ijn terugkeert op ongeveer de zelfde wijze als in 1924 het Kabinet Ruys de Beerenbrouck terugkeerde. Maar dit lijkt ons niet waarschijn lijk. En het is ook zeer de vraag of het gewenscht moet worden geacht. Als er tusschen de partijen waarop een Kabinet steunt niet is een harte lijke samenwerking, als er inplaats van een zoeken naar wat vereenigt een op de spits drijven komt van wat verdeelt, dan is er weinig grond om een vruchtbare samenwerking te ver wachten. Het blijft dan een krammen en lij men en kuntselen zonder eind, terwijl men tot het voeren van een krachtige doelbewuste politiek niet in staat is. En de kans dat als eerst een extra parlementair Kabinet getracht heeft de zaken voort te zetten, de rechtsche partijen elkaar weer zullen vinden omdat hunne beginselen hen naar el kaar toe zullen drijven, schijnt ons me de onwaarschijnlijk. Immers, zoolang men samenwerkt, is er een zoeken naar wat vereenigt en een pogen om de verschillen die er nu eenmaal zijn en die er ook zullen blijven, niet noodeloos toe te spitsen Er is wederzijds een zich voegen naar den gang des werks. Maar dat wordt anders wanneer men niet alleen los naast elkaar, maar zelfs tegenover elkaar komt te staan. De laatste weken hebben dat wel af doende bewezen. Er zijn over en wee'' scherpe uitdrukkingen gebezigd, die wel kunnen verbitteren, maar die nooit iets goeds tot gevolg zullen heb ben. Het gedeelde optreden zal er onge twijfeld toe leiden, dat de antipapis tische elementen in de Christel. Hist. Unie het hoogste woord gaan voeren. Menschen, die een man als Lohman niet hebben gekend en althans nooit hebben begrepen. Kortzichtige politici, die meer letten op een zeker deel der kiezers, dan op het groote doel van de politieke worsteling. Ook bij de R.K. Staatspartij zal de invloed van het uiteengaan worden gevoeld. Tot nu toe hebben daarprin- cipieele mannen als Mr. v. Wijnbergen den toon aangegeven en de leiding ge had. Het principe is door de volgelin gen van Dr. Schaepman altijd meer op den voorgrond gesteld en de in vloed daarvoor is in het politieke le ven jarenlang kenbaar geweest. Maar de kans is niet gering, dat 'na het verbreken der samenwerking an dere elementen de leiding krijgen of althans meer tot invloed komen. Zoo groeit men van elkaar af. Zoo wordt de afstand steeds grooter en de kans op hernieuwde aaneensluiting steeds geringer. Wij staan dus niet onwaarschijnlijk op een keerpunt in onze politieke ge schiedenis. Wat zoolang van vrijzinnige zijde is gewenscht, staat nu werkelijkheid te worden, n.l. dat de scheidslijn p.nders wordt getrokken. Wat met veel moeite door bekwame voorgangers werd gebouwd, staat nu vernietigd te worden. Dat is geen geringe zaak. Zien we slechts terug naar den tijd toen de rechtsche partijen ook In he land wel de meerderheid hadden maar het liberalisme, dank zij de kunstma tige districtsindeeling de lakens kon uitdeelen. Wat werd er toen gedaan ten op zich te van de toepassing van de Chris telijke beginselen, het onderwijs, de sociale wetgeving enz? Met de Christelijke beginselen werd steeds minder gerekend, het Christe lijk onderwijs werd achteruitgezet en In den hoek geduwd, op sociaal gebied werd niets gedaan om de tegenstellin gen te verzachten, maar wel werd ge zorgd, dat op iederen post van beteeke- nis vrijzinnige mannen werden ge plaatst om daar hun invloed te doen gelden. Daarin is verandering gekomen. We hebben gekregen gelijk recht voor al len. Niet in woorden, maar in werke lijkheid. Aan de systematische achter uitzetting van de Chrfistusbelijders is een einde gekomen. Op sociaal gebied is het recht betracht. Er is misgetast, zeer zeker, er zijn fouten gemaakt, on getwijfeld, maar toch er is op sociaal gebied zeer veel verbeterd. Niemand die 't zal kunnen ontkennen. Aan het Christelijk onderwijs is de vrijheid ge schonken die 't noodig had en door die vrijheid is het tot bloei en ontwikke ling gekomen. Allerlei maatregelen zijn voorts genomen om de Christelij ke grondslagen te beveiligen. En nu wordt aan het Christelijk be wind een einde gemaakt. Wat dat voor ons land en volk be- teekent is niet in enkele woorden uit te drukken. Er zijn er die nog steeds jubelen over de 7^g. overwinning die op 11 No vember met de hulp van Communis ten en Socialisten, met den steun van de verklaarde vijanden van God en den Christus werd behaald en die zich voor de geVolgen geen óogenblik be zorgd maken. Maar er zijn ook anderen, die den toestand donker inzien. Wij weten niet wat de toekomst zal brengen. Het gaat menigmaal anders dan wij verwachten. Maar regel is, dat er ver band is tusschen wat gemaaid en wat gezaaid wordt. En als dat ook nu het geval is, dan is er zeker reden tot be zorgdheid. Temeer als wij letten op de houding van de tegenpartij. Er zijn helaas partijen in ons land die zich met de meeste beslistheid van God en Zijn Woord afwenden. Die het openlijk uitspreken, dat zij Jezus Chris tus niet als Koning erkennen, dat zij Hem als Redder en Zaligmaker niet begeeren, omdat de mensch zichzelf wel kan redden en verlossen. En nu zien we het merkwaardige feit, dat er bij die partijen slechts één vrees is, n.l. dat de rechtsche samen werking toch nog weer zal worden hersteld. Zij z,ien het uiteengaan van de recht sche partijen als een triumf voor de revolutionaire- en een beletsel voor de doorwerking der Christelijke begin selen. In de tenten van hen die den Chris tus gram zijn is er gejuich. Een gejuich dat ons zeker wel iets heeft te zeggen en dat ons tot ernstig nadenken kan stemmen. STADSNIEUWS. Het bezoek van de Zuid-Airikaansche Studenten. De rede van den burgemeester ten stadhuize werd beantwoord door pref. dr. Rinde uit Bloemfontein, die in her innering bracht, welke groote mannen Leiden voortgebracht heeft. Het deed spr. zeer veel genoegen Leiden te kun nen bezoeken en hij bracht den dank der gasten over voor de ontvangst. Nadat ververschingen waren aange boden, werd het stadhuis bezichtigd en verdeelde het gezelschap, dat uit ruim 150 studenten bestond, zich in ver schillende groepen. De Pieterskerk, Hoogl. kerk en vooral het stedelijk museum De Lakenhal werden druk he^ zocht Anderen begaven zich naar de studentensociëteit Minerva. Om kwart voor vijf kwamen de gas ten weer bijeen in het Academiege bouw, waar zij de aula geheel vulden. Ook een groot aantal professoren gaf door tegenwoordigheid blijk van be langstelling. Nadat allen plaats had den genomen, hield de rector-magnifi- cus, Prof. Dr. W. de Sitter, de volgende rede: Van harte heet ik u welkom in deze oude universiteit. Ik behoef u niet te verzekeren, dat in Nederland vele har ten warm kloppen voor Zuid-Afrika, gij hebt dit op uw trek door ons land wel ondervonden. Speciaal voor mijzelf beschouw ik het als een groot voor- voorrecht u heden te mogen toespre ken, want vele banden verbinden mij met Zuid-Afrika. Maar laat ik niet over mijzelf spre ken. De liefde voor Zuid-Afrika die in mijn hart gloeit, leeft in ons aller har ten hier in Nederland. Wij voelen den band der bloedverwantschap, die er bestaat tusschen ons volk en het uwe. Wat is het eigenlijk, dat een volk een volk maakt? Niet alleen de staat kundige saamhoorigheid en onafhan kelijkheid. Niet ook de taal, zooals zoo dikwijls gezegd wordt: immers er zijn naties, die meer dan een taal spreken en er zijn talen, die door meer dan een natie worden gesproken. Een volk wordt geboren uit gemeen schappelijk lijden en gemeenschappe lijk streven. Daarom is er thans een Zuid-Afri- kaansche natie „van Kaap tot over Vaal, van Oos tot Wes, van strand tot strand: Daar is vir ons maar ène t huis ons skoon Suid-Afrika", zooals uw Unie-lied zegt, een nationaliteitsgevoel dat thans heel Zuid-Afrika omvat en dat 30 jaar geleden nog slechts bij en kelen der besten zoowel van Afri- kaansch-Hollandsche als van Engel- sche afkomst begon te ontwaken. Ook onze natie is in strijd geboren, en het was juist hier in Leiden, dat de hachelijkste strijd werd gestreden en het was hier, dat het eerste licht gloor de: „Leiden ontzet, Holland gered'En zoodra er maar een glimpje van licht was, is de eerste daad van het nieuw geboren volk geweest, de stichting van onze universiteit. Napoleon, die toch zeker de kracht van het zwaard niet onderschatte, heeft gezegd: er zijn twee machten hier op aarde, die van het zwaard en die van den geest, en de tweede over wint altijd op den langen duur. De Zuid-Afrikaansche natie is thans haar kinderschoenen ontwassen en gaat als volwassene haar eigen weg. Maar ieder kind heeft twee ouders, en een van de ouders van het Afrikaan sche volk, is het Hollandsche volk. De liefde der ouders houdt niet op ais de kinderen volwassen zijn en nog gaarne mogen ouders goeden raad geven, ook als de kinderen die niet meer n -*vlig hebben. Laat dan onze wenscli voor u zijn, dat het toekomstig lot van uwe natie meer zal worden bestuurd door de macht van den geest dan door die van het zwaard. Kleine geschenken onder houden de vriendschap. Daarom wen- sclien wij u een klein geschenk mede te geven, dat u aan Holland en aan Leiden zal kunnen herinneren. Het js een hoekje met voordrachten gehou den voor Amerikaansche studenten bij een dergelijk bezoek als gij ons thans breYigt. Ik hoop, dat de indruk, dien gij van hier medeneemt is, dat in Nederland en speciaaf in Leiden en in onze Uni versiteit, vele harten warm kloppen voor Zuid-Afrika, en ik hoop ook, dat de banden tusschen uwje universi teiten en de onze in de toekomst nog nauwer en inniger zullen zijn De rede, die vaak door applaus on derbroken werd, werd aan het slot luide toegejuicht. Het boekje, dat den studenten werd aangeboden, is getiteld: Lectures on Holland, in Juli 1924 door A. W. Sythof uitgegeven. Hierna begaven de heeren studenten zich naar sociëteit Minerva, terwijl de vrouwelijke bezoeksters ontvangen werden door de Vereeniging van vrou welijke studenten. Na deze zeer geani meerde recepties vereenigden zich gasten en gastheeren te half zeven aan een gemeenschappelijken maaltijd in de Stadsgehoorzaal. Ruim half negen begaf het gezel schap zich naar de Stadsschouwburg waar de Folkloristische film „Neer- lands Volksleven in den Zomer" van J. D. v. d. Ven, vertoond werd, opge luisterd door muziek van prof. Julius Röntgen. Per extra tram om 11 uur keerden de bezoekers gisteravod naar de residen tie terug. De dag van heden was ge wijd aan een bezichtiging van de resi dentie. Dnderdag vertrekken de bezoekers naar Delft, vanwaar zij te 4.25 naar Den Haag terugkeeren. Daarmee is de excursie geëindigd. Leidsche Zwemclub. Gisteravond heeft de Leidsche Zwem club, in hoofdzaak om de plannen te bespreken voor de a.s. viering van het 40-jarig jubileum, een algemeene le denvergadering gehouden. Na de aanwezigen verwelkomd en den secretaris, den heer H. Planjer ge legenheid gegeven te hebben voor het lezen der notulen, die ongewijzigd wer den goedgekeurd, opende de voorzit ter, de heer E. Ydo de bespreking van de feestplannen met de me- dedeeling dat de Provinciale Water staat officieus vergunning heeft ver leend voor het houden van zwemwed strijden in het Rijn- en Schiekanaal. De bedoeling is n.l. zooals de voor zitter verder uiteenzette, om het jubi leum te vieren met het organiseeren van wedstrijden, op 3, 10 en 11 Juli a.s. Daarvoor zou een baan worden ge reserveerd van 1500 M. lengte, tus schen de Wilhelminabrug en Crone- steyn. Met een keerpunt in de baan kan deze dan dienen voor het houden van 3 K.M. wedstrijden. De eerste dag, 3 Juli, zal gewijd zijn aan een Polo-wedstrijd en een demon stratie in het red din gz wemmen. Op Zaterdag 10 Juli d.a.v. zullen weer op groote schaal school wedstrij den worden gehouden, waarmede bij vorige gelegenheid zooveel succes ver kregen werd. Op het programma staan in de eerste plaats estafette-wedstrij den en touwtrekken, en voorts een on derlinge polo-Wedstrijd voor de junio res van de L.Z. III. Den laatsten dag, 11 Juli, zullen groo te Nationale wedstrijden worden geor ganiseerd, indien mogelijk, en waar schijnlijk zal het bestuur van de N. Z. B. daarvoor wel toestemming geven, verbonden aan de kampioenwedstrij den N.Z.B. Van de programmanum mers werden reeds genoemd 4 x 50^1. wisselslag, estafette, waterpolo, club drie kamp enz. Na afloop van de wedstrijden op 3 en 11 Juli zullen bestuur, deelnemers en jury zich aan een diner vereenigen. Het ligt vender in de bedoeling, om het publiek tot tal van wedstrijden, die op de groote baan gehouden wor den, gratis toegang te geven. De nieuwe leden, die gelijk met de reddingsbrigade zijn overgekomen, zullen ook tot de wedstrijden in de zweminrichting toegang hebben tegen betaling van de belastingkosten, onge veer 10 cent. Voor het organiseeren dezer wed strijden heeft de L-Z.C. natuurlijk vee'; geld noodig. Gelukkig kon de voorzit ter mededeelen, dat de gemeente dit jaar zal subsidieeren met f150. Maar toch is er veel en veel meer noodig. Het bestuur stelde daarom voor, de contributie van de leden, die thans slechts f2 bedraagt, te brengen op f3 per jaar. Voor de jongere leden, die voorheen met het bereiken van den 16-jarigen leeftijd lid werden, zou een tusschenkTas kunnen worden gemaakt waardoor zij tot hun 18e jaar slechts f2 blijven betalen. De vergadering nam dit voorstel zonder bespreking aan. De voorzitter deelde verder mede, dat de L.Z.C. dit jaar wil uitkomen met een eigen medaille, vervaardigd naar het ontwerp van den heer H. Planjer. Spr. merkte hierbij op, dat het bestuur eenparig den voorkeur ge geven had aan dit ontwerp, boven de in den» handel zijnde modellen. Vol gens deskundigen die het in de Voor- schotensche Zilverfabriek hebben ge zien, is het van hoog artistiek gehalte De heer Visser merkte hierbij op, dat hij het wel de moeite waard vond om het ontwerp, alvorens tot de ver vaardiging der medailles opdracht té geven, ook door de leden te laten be zichtigen. Hem werd geantwoord, dat wanneer de uerstt: afdruk ontvangen zal zijn, daaraan gaarne gelegenheid zal worden gegeven. In verband met het jubileum zal voorts een fraai uitgevoerd jubileum boekje worden uitgegeven, dat niet zoozeer ten doel heeft den lof van dc L.Z.C. te bezingen, dan wel om propa ganda te maken voor de edele zwem kunst. Verschillende vooraanstaande personen op het gebied van zwem- sport en -onderwijs hebben reeds bij dragen toegezegd. Als nu de leden de financieele zijde maar willen helpen verzorgen door advertenties bijeen te brengen. Om ook met betrekking tot dewed- strijdprijzen uit te komen met iets aparts zal bij „de porseleyne fles" of een andere bekende fabriek van kunst aardewerk een collectie fraaie herin neringsbordjes worden besteld, die voor ieder van veel waarde zijn. Ook aan deze voorstellen hechtte de vergadering eenstemmig haar goed keuring. Bij de rondvraag vroeg de heer Vink of er reeds iets gedaan was aan den springtoren in de zweminrichting om ongelukken, zooals dezen zomer ge beurde met een meisje, dat achter een ijzeren richel bleef steken, te voor komen. De voorzitter zei daarop, dat Inder daad alles is gedaan om de veiligheid grooter te maken. Over de betreffende U-balk is een getimmerte gemaakt, hoewel het eigenlijk niet noodig was daar bij verstandig gebruik ongeluk ken zijn uitgesloten. Nadat ook nog een vraag van den heer Post-Uiterweert was beantwoord Binnenland. Geruchten omtrent de vermoedelijke oplossing van de Kabinetscrisis en de personen, die in het Kabinet znllen zitting nemen. Mr. Marchant veroordeelt scherp het optreden van Mr. Limburg. De Generale Synode der Gerefor meerde Kerken te Assen. Buitenland. De nagedachtenis van Kardinaal Mercier in het Belgische parlement gehuldigd. De ontvangst der regeeringsverkia- ring van Dr. Luther in den Rijksdag. wek|9 de 'voonttter op tot propaganda voor de L.Z.C. Vooral het aantal juni ores kan veel grooter worden; de ver hooging van de contributie geldt voor hen niet. Ook het aantal gewone leden dat thans 261 bedraagt, kan veel groo ter worden. Met dank voor de getoonde belang stelling sloot de voorzitter daarna de vergadering. R. K. Middenstandsver. „de Hanze." Maandagavond werd de jaarverga dering van de Hanze gehouden onder presidium van den heer H^ Simonis. Het jaarverslag van den secretaris, den heer G. v. Deene, vermeldde een teruggang van het ledental van 236 tot 196. Het vergaderingbezoek was in het afgeloopen jaar slecht. Gemid deld bezocht slechts 15 pet. der leden de vergaderingen. Hartelijke woorden worden gewijd aan den scheidenden voorzitter, die zich niet meer beschik baar stelde. Het jaarverslag van den penning meester, den heer Th. Perquin gaf aan inkomsten en uitgaven een bedrag van f2705.60, waarbij een batig saldo van f 188.36. De begrooting 1926 werd vastgesteld op een bedrag aan inkomsten en uit gaven van f 2240.56. Hierna was de bestuursverkiezing 'aan de orde.- Tot vooriztter werd bij derde stemming gekozen de heer V. v Noort. Deze aanvaardde deze benoe ming tot de eerstvolgende bestuurs vergadering. De heer N. G. Zandvliet werd herko zen, terwijl in de plaats van de heeren J. A. Kohschulte en W. J. Thoolen be noemd werden de heeren Th. Bergera en B. Feld. Class. Bestuur v. Leiden der Ned. Herv. Kerk. Door de benoeming van Dr. D. Plooi; tot buitengewoon hoogleeraar te Am sterdam, wordt Dr. J. C. S. Locher, tol dusver secundus-lid, nu primus-lid van het provinciaal Kerkbestuur van Zuid-Holland en zal de a.s. Classical* Vergadering van de Classis Leiden 'n nieuw secun'dus-lid dienen te benoe men. Wafersnood-Comitó. Bij het Watersnood-Comité zijD wederom de volgende giften ingeko men: G. W. Z. f 5; Dr. J. A. G. f 5; S. K Leiderdorp f 2,50; Mevrouw R. f 10- N. N. f 100; Mej. M. v. d. E. f 1,50; Van een werkman f 1; Onder vriendinnen f 2.25. de dames H. en K. fl.50, gecollect op het bal masqué f28.07; J. R. f2.50 Giften worden ong gaarne ingewacht bij den Penningmeester, den heer F Muys van de Moer, Plantsoen 40, Lel den, postgironummer 57471. Schaken. Maandagavond hield de Leidsche Schaakclub „Philidor" in café „Neuf' Breestraat, haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer P. v. d. Zeeuw, verwelkomde de leden, daarna las de secretaris de notulen en bracht het jaarverslag uit. Uitvoerig weiden de lotgevallen der vereeniging hierin ge memoreerd. De kas sloot met een batig saldo. Een commissi-^ van twee leden kreeg inzage van alle bescheiden van den penningmeester en vond alles keu rig in orde. Bjj de bestuursverkiezing werden de aftredende leden, de heeren H. I. de Nie en W. F. Smeder, respectievelijk secretaris en tweede commissaris, bij acclamatie herkozen. De heer E. W. v. d. Burgh werd tot penningmeester gekozen in de plaats van d n aftre dendon functionaris, dc hern- J. J. Ab- spoel, die zich niet herkk-sbaj steil Alsnu verden verschillende voorsteil n van het bestuur aangenomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1