CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN ADVERTENTIE-PRIJS Be JAARGANG maandag 25 januari 1926 Mummer 172§ AB ONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenjen gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per weeki 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 Gewone advertentiên per regel 22'/i cent Ingezonden Mededeelingen, dnbbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiên bij Yooruitbetaling ran ten hoogste 30 woorden, worden dage* lijks geplaatst ad 40 cent (iii ra» beslaat ui! TWEE Bladen. EERSTE BLAD. V Dr. De Visser. Dr. de Visser zal zich in verband met de'n gezondheidstoestand van zijn échigenoote tn ook om zelf v-in d© vermoehmiss .-n van de laatste weken uit. te rusten, vuoi een korten lijd naar het buitenland begeven. Dit is verklaarbaar. Het is opzichzelf reeds pijnlijk wan neer een staatsman van beteekenis na gedurende 7 weken onafgebroken ge poogd te hebben een Kabinet te vor men en den parlementairen wagen weer op gang te brengen, dat pogen moet opgeven. En het wordt het temeer wanneer bij dat mislukken voor een groot deel beeft te wijten aan- zijn naaste poli tieke vrienden, die hem enkele weken tevoren de eer van het leiderschap waardig keurden. Want zoo staat toch de zaak. Na lang zoeken en onderhandelen was Dr. de Visser zoo goed als gereed gekomen door wat men genoemd heeft het compromis-Bern tot stand te bren gen. Mannen als Dr. Schokking, Dr. de Geer e.a kqpden zich met dit compro mis vereenigen. Toen echter de leider van het Kabi net op kondschap uitging om na t© gaan of een eventueele motie van af keuring bij de rechtsche fracties steun zou vinden, toen bleek het, dat de Christelijk-Historische fractie niet be reid was een bevredigende verklaring af te leggen. De „Nederlander" verklaart nadruk kelijk dat de Christelijk historische Kamerleden nooit het compromis-Bern hebben aanvaard en do „Maasbode" voegt hieraan nog toe, dat het door de Chr. Hist, fractie met 7 tegën 4 stem men werd verworpen Wel zouden de Chr. Hist Kamerle den naderhand op een enkele na indi- vidueele toezeggingen aan Dr. de Vis ser hebben gedaan, maar er was geen zekerheid, dat een eventueele motie van afkeuring niet met -de hulp van Chr. Historische stemmen zou worden afgewezen. Voor Dr. de Visser is dat een on aangename situatie. Als de leider van een fractie, die daarbij gesteund wordt door de meest vooraanstaande mannen in zijne par tij, op een dergelijke wijze door zijne volgelingen wordt losgelaten en op een zoo belangrijk punt hun vertrou wen niet blijkt te bezitten, waardoor zijn werk met onvruchtbaarheid ge slagen wordt, dan is dat in hooge ma te ontmoedigend. En we verstaan het, dat de leider van de C .H. fractie behoefte heeft, eenigen tijd buitenaf te gaan. V Kwetterende eksters. Stenhuis, de groote man van het roode 'vakverbond werd dezer dagen door zijn partijgenoot Prof. Bonger ste vig onder handen genomen. Prof. Bonger had zich veroorloof.! over de leiding der moderne arbeiders beweging enkele opmerkingen te ma ken en daarbij o.m. gezegd niet in te willen gaan op de delicate kwestie of ld© jongere leiders uit de handenarbei dersklasse voo^tgekomefn van dezelfde kwaliteit zijn als de oudere leiders. Daarop vatte de heer Stenhuis vuur. Zooiets liet hij zich niet zeggen. „Ik, zoo verklaarde hij, behoor tot die jongere leiders en al behoor ik niet tot hen die Bonger na-papegaai en, ik laat mij niet op een wijze als B. doet op zoo insinueerende wijze kwalificeeren Prof. Bonger is het antwoord niet schuldig gebleven. Hij begint met te zeggen dat de door hem uitgedrukte twijfel bij ongeveer alle oudere partijgenooten reeds is op gekomen en cok herhaaldelijk priva- tium is geuit. En wat dat na-papegaaien betreft, merkt Prof. Bonger op: „Nu wij het toch over vogels heb ben, meet ik bekennen, dat ik toch wel eens in Stenhuis een kwaliteit van een vogel heb ontdekt. Het was niet die van een papegaai; het was die van een ekster. Toen de Social i- satie-commissie haar moeizamen ar beid nog niet geheel geëindigd had, hield plotseling het N.V.V. een socia lisatie-congres hoe actief is toch die organisatie, en altijd de Partij vóór! De voorzitter van het N V.V. te vens lid van de Socialisatie-commis- sie,. had toen de stellingen gemaakt en hield de inleidingsrede. Wie, als lid van de Socialisatie-commissi© dit schouwspel gevolgd heeft, bemerk te onmiddellijk, dat hierbij in de ruim ste mate gebruik is gemaakt van ds gegevens, die de voorzitter alleen in zijn andere kwaliteit kon weten. Soms werd niet eens de schijn gered, en werden de woorden van het Sociali- satie-Rapport toen nog in concept letterlijk gebruikt! Dat was geen „na-papegaaien" maar wel iets ergers. Men zegt, dat daaraan eksters zich nog al eens schuldig maken." Het spreekt wel vanzelf dat wij geen behoefte hebben ons in deze roode ru zie te mengen. Alleen merken wij op dat, ook in niet socialistische kringen meer dan eens twijfel is gerezen omtrent de be kwaamheid der leiders van het mo derne vakverbond. En voorts moet het toch wel een eigenaardigen indruk maken, dat zul ke kwetterende eksters als hier aange duid niet alleen in de roode vakbewe ging, maar ook in de S D.A.P. een zoo groote rol spelen en als de speciale vertegenwoordigers van 't georgani seerde proletariaat naar 't parlement gezonden worden. STADSNIEUWS. Sadhoe Jphn Nelson. In de overvol.e groote Nutuzaal trad Zaterdagavond Sadhoe John Nelson op, die bij zijn hoorders werd ingeleid door Ds. Rauws, Zendingsdirector te O egstgejest. Na opening met het zingen van 2 verzen van Gezang 3 en gebed, las Ds. R. Joh. 1:1—18 voor. Z.Ëenv. was dankbaar dat zoovelen waren ge komen en zeide in 't bijzonder dank aan de plaatselijke pers, d e door haar medewerking zeker tot het welslagen van dezen avond het hare had bijge dragen Wat een sadhoe is, vertelde daar na Prof. Dr. v. Nes, die even herinne rend aan Sadhoe Soendar Singh, mee deelde, dat deze zwarie broeder in on derscheiding van Soendar S'.ngli, ge boren is uit Christenouders. Vader en moeder kwamen met het Christendom in aanraking door de z ndelingen van Hermannsburg in Duit.chianti. Toch kwam John Nelson er eerst later toe om zijn studie vaarwel te zeggen, om als sadhoe, d.i., als iemand^ die uit sluitend. zijn leven aan den dienst van God wijdt, verscheidene landen en vol ken zijn prediking te doen hooren. Zoo vertrok hij van Madras in Voor- Indië en kwam na al heel wat lan den bezocht te hebben oor enkele dagen hier aan, om straks weer naar Zweden te gaan cn daarna ook 't bo vengenoemde Hermannsburg te be zoeken, bijna niets met zich medene mend dan zijn Grieksch Bijbeltje, waar op aan de buitenzijde staat: Voor mij is het leven Christus, en het sterven gewin. John Nelson zal doen hooren in veelszins Oostersche voorstellingen, hoe het Christendom leeft in het Oos tersche hart. In zijn gele inlandsche kleeding, waarbij "het sprekende zwarte gelaat met korte baard en donkere oogen, scherp uitkwamen, trad na deze mede deelingen de Sadhoe zelt op, sprekend over Joh. 1 11. De Joden, zegt spr., hebben Jezus in hun midden gehad, maar ze hebben Hem niet aangenomen. Maar Hij is ook gekomen tot de Britsch. Indiërs en velen hebben Hem daar wel aangeno men en het leven in Christus gevon den. Jezus riep ook Lazarus uit zijn frat. Toen leefde hij, maar nog ge_ onden. Jezus maakte hem echter vol komen vrij. Er zijn er zoovelen, die 't leven heeten te hebben en toch nog gebonden zijn. Kennis van Jezus te ebben alleen is onvoldoende. We moe ten ook ervaren, dat Hij onze Hei land is. Wanneer we Hem hebben aan genomen, zijn we pas ten volle Chris ten. Spr. zag bij Madras kudden scha pen met lammeren. Wat waren de jonge dieren verheugd, als de ouders weer bij hen kwamen. Zoo moeten wij ook God met vreugde ontvangen. On ze ziel is zonder Christus dood. Hij is ons leven. Hij vloeit ons toe a's een stroom van levend water. Christus is onze steunpilaar bij uitnemendheid. Door ervaring wordt Hij gevonden. In Br.-Indië wordt geworsteld om God te vinden. Als Christus 'inkomt,, zijn tfe menscfien verzadigd. Spr. zegt. dat de Westerlingen zoo veel beter in de gelegenheid zijn om God te leeren kennen. Hij ziet echter zoovelen een eigengekozen weg gaan, die niet naar God kan voeren. En toch is alleen Geestelijk voedsel in staat den geestelijken honger te stillen. Hebt er toch tijd voor, roept de Sa dhoe zijn gehoor toe. Zekerheid komt alleen door Jezus Christus. Met tal van teekenachtige beelden trachtte de Sadhoe de hooge waarde van de aanneming van Christus te schetsen. Hoe zullen we dan niet de mauwlettendste zorg besteden aan de dingen, die van eeuwige beteekenis voor ons zijn. Maar hoe kan de heilige Christus wonen in een onheilig hart. Velen kennen hun zonden niet. Lij ken voor de buitenwereld onberispelijk. Spr. heeft den storm zien gaan over een bosch. De boomen, die omwaaiden waren van buiten ook naar 't scheen geheel gezond. Maar een worm had reeds lang geknaagd Z$o zullen ook de menschen ontkomen, in wien dt zonde blijft voortleven. Christus geeft ons gelegenheid, aan de zonde te ontkomen. Hij kan alleen ons reinigen, 't Bewijs dat Christus leeft in ons hart, is de vrede, dien we gemeten. Spr. heeft voor tien jaar zijn been gebroken. Om 't gebrokene te zetten moest hij bij het zetten veel pijn lijden. Zoo brak de zonde onzen band met God. En wat toen brak, wordt ook weer terecht gezet door lod met be. proevmgen in om gee t lijk leven. Wandelen naar het vleesch voert ten docde Soms ook stelt men zich de vraag: Vanwaar toch de zonde r 'i Gaat ons dan als de zieke, die maar 'niet ge nezen wil worden, voor hij weet, van waar de ziekte kwam. Dat moet de vraag niet wezen. Laten we alleen ge nezing zoeken. Later wordt misschien indien ai noodig, ons de reden ver klaard. Verzekert uw leven in Christus. Dan kan ook de zonde niet op ons in werken. We zijn dan in midden der wereld als planten in zout water groei end, die spr. kent. waarin echter in de plant zelve geen zout voorkomt. Met de wereld verliezen we echter Gods gaven. Als we Christus hebben aan. genomen, staan we vast. Er is echter verschil' t usschen het gelcoven in Chris tus en 't bezitten van Hem. We moe ten ons aan Hem volkomen onder werpen. Dan pas krijgt ge volkomen zekerheid en dat kan alleen eeuwige blijdschap geven. Hiermede besicoi cle Sadhoe zijn toespraak, die door prof. van Nes op uitnemende wijze vertolkt werd. Prof. v. Nes dankte den Sadhoe daarop voor zijn woord en weiuchte hem cok op zijn verdere reis en leven God* zegen toe. De Sadhoe zeide daarop nog, dal de besten dank, dien zijn hoorders voor avond konden brengen was, dat ze zouden bidden o n de inwoning van Christus in hun harten. Prof. v. Nes weer er nog op. hoe deze Oosterling ons me. zijn beelden rijkdom het typisch Oostersche van den Bijbel, die ook zoo beeldenriik is. had herinnerd. En toch, l os geheel anders deze Oosterling zich uitdrukt, we toch hebben gevoeld, dat wij met Hem één Heiland hebben. Met dien indruk zijn s.tellig de hoor ders weer huiswaarts gegaan, opnieuw gesterkt in de waarheid van het En gelenwoord, dat de verschijning van Jezus een blijdschap is, die alle volken wezen zal. Na 't zingen van Ps. 89:7 werd de samenkomst door Prof. v. Nes met gebed gesloten. Aan den uitgang werd een collecte Sadhoe ontvangt daarvan slechts het tot dekking der onko~#n gehouden. De ✓strikt noodige voor i der réizen, daar hij ook „zonder buicL-1 en zonder male de r eis zal vervolgen. Het overblijvende komt ten goede aan de zending. Wtothouder A. Mulder. Naar wij vernemen heeft de ziekte van den heer Mulder, waaromtrent wij de vorige week melding maakten, een zeer gunstig verloop Hoewel nog aan bed gebonden, neemt 'de patient gestadig in beter schap toe en hoopt eerlang zijn werk zaamheden te kunnen hervatten. Deze mededeeling zal ongetwijfeld door velen met blijdschap worden ver nomen. Tweede uitkeering der Gredletbank. De Commissie van Liquidatie der Credietbank voor Nederland in liqui datie te Leiden bericht, dat een twee de uitkeering van 5 pet. op de schuld brieven idier instelling zal plaats heb ben. Een brochure over het kankeronder zoek door Prof. v. Calcar. De resultaten van het kankeronder zoek van prof. Van Calcar, hoogleeraar in de bacteriologie aan de Universi teit alhier, zijn uiteengezet in een de ze week te verschijnen brochure „Die Ursache des Carsinoam9." In de eerste plaats wordt in de bro chure het uitgangspunt, de idee pré- congue besproken, de theoretische over weging die aan het practisch onder zoek moet voorafgaan en vergelijkin gen gemaakt met die van Cohnheim, Ribbert en Boveri. De oorzaak van den kanker moet ge zocht worden in een protozoaire in fectie, zooals uitvoerig wordt uiteen gezet. Het experimenteel onderzoek tot op den tegenwoordigen tijd wordt daarna uitvoerig nagegaan. De experimentee- le teerkank'er, de wormkanker en het z g. havercarsinoom. Nergens kan de werking der protozoën worden uitge sloten. Een uitvoerig overzicht wordt gege ven van het experimenteels onderzoek en de wijze hoe op voorbeschikte bo dem door middel van uit granen en wormen gekweekte protozoën bij die ren kanker wordt opgewekt. Tenslotte wordt de cultuur-methode der kanker parasiet beschreven, die op de kennis van de biologie der protozoën dient te berusten. Waiersnocd-Comité. Bij het Watersnood-Comité zijn nog de volgende giften ingekomen: Jhr. Mr. W. J. M. van E f30; N. C.' F. v. G. 125; familie K f G; Nette op brengst darisavond op 20 Januari 1920 gehouden in het café-restaurant „Zo- merzorg f 116.01; Personeel en Leer lingen Avondteekenschool Ned R. K. Volksbond afdeeling Leiden f52.50; Leidsche Groenteüveiling „Ons Be lang" f50; Mevrouw de weduwe A. v. R.B. f2150; Voor den watersnood f 10 Van een klein clubje van de wolfabr f 7.5V0; N. N. f 1.75. Giften worden nog gaarne ingewacht bij den Penningmeester, den heer F Muy's van de Moer, Plantsoen 49, Lei den, postgironummer 57471. Gratificaties aan iaat personeel van Rijnland. In de op 23 Januari j.l. gehouden buitengewone bijeenkomst der Veree- nigde Vergadering van hel, hoogheem raadschap van Rijnland )j - Ten- ring gehecht aan het reeds* un i besluit van het dagelijksch bestin u aan het vaste personeel der vier stoom gemalen gratificaties te verleenen we gens de plichtsbetrachting, door dat personeel betoond tijdens de buiten gewone omstandigheden in de jongste hoogwater-periode toen deze gemalen onafgebroken dag en nacht gedurende worden, ingetrokken, te Spaaradam zelfs 32 etmalen ach tereen) in werking zijn geweest, in wel ke periode eenige Zondaeen. de Kerst dagen en Oud- en Nieuwjaar vielen. Van de zijde der hoofdingelanden werd lof gebracht voor de wijze, waar op Rijnland in deze moeilijke dagen den boezemstand heeft kunnen beheer schen in tegenstelling tot sommige aangrenzende waterschappen waar door rampen tengevolge van door braak van boezemwaterkeerende ka den zijn voorkomen. Steun van het Hoogheemraadschap Rijnland aan de overstroomde polders Broekvelden en Vettenbroek. In de op 23 Januari j.l. spoedshalve bijeengeroepen buitengewone Vereo- nigde Vergadering van het hoogheem raadschap van Rijnland is op voor stel van Dijkgraaf en Hoogheemraden besloten om mede te werken aan de 'door Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland voorgestelde steunverleening aan den overstroomden polder Broek- velden en Vettenbroek. Die steun be staat hierin, dat het Rijk, de provin cie Zuid-Holland en Rijnland gezamen lijk, elk voor een 'derde gedeelte, aan den polder een renteloos voorschot ver leenen van ten hoogste f130000 (op welk bedrag de kosten van dijkherstel en droogmaling zijn geraamd). Voor de aflossing is in het algemeen een termijn van 40 jaren gesteld, terwijl de aflossing in 1927 zal beginnen De tonderhandsche aanbesteding en de gunning van het werk zijn onderwor pen aan de goedkeuring van Gedepu teerde Staten. De Minister van Bin- nenlandsche Zaken en Gedeputeerde Staten hebben hun medewerking aan dit plan toegezegd aan het polderbe stuur. Het ligt in de bedoeling, dat het ge- heele werk reeds in April wordt opge leverd. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: D. Petit, jm. 24 J. en C. Stouten, jd. 23 j; P. J. van Os, jm. 28 j. en E C. A. Hoofeveen, 24 J. Belangrijkste nieuws in dit Hummer. Binnenland. De pers over de opdracht aan mr. Limburg. Buitenland. Kardinaal Mercier is overleden. Rusland beeft een ultima lum tot CZiina gericht. Duitschland heeft de uitnooiigv tot deelneming aan de voorbereidend a ontwapeningsconferentie nangcnorac? BBggfflBM——SMt&3&S22 SSHHfii Aangehouden is C. J. S. uit Gor- cum, die door het kantongerecht al daar veroordeeld was tot f 15 i oete of 15 dagen hechtenis wegens openbare dronkenschap en als zoodanig in h t Alg. politieblad was gesignaleerd. H. v. B. kwam Zaterdagmiddag, nadat hij een tapperij in het N or einde had bezocht tot de onaangena me ontdekking, dat van zijn rijwiel een Solar-carbidlantaarn en con eln tingplaatje waren oin vreemd Ten huize van de familie V. in «ie Bronckhorststraat ontstond Zaterdag middag om half drie een begin van brand, doordat eenig beddegoed in a? raking kwam met een brandende pe troleumkachel. Het v.uur, dat niet veel schade had aangericht, werd door de bev. oners met emmers water gebluscht. BINNENLAND. DE KABINETSCRISIS. Naar de jparlementsredacteur van het Volk uit goede bron verneemt, heeft dr. De Visser, nadat hem geble ken was, dat zijli pogingen in de rich ting van een extra-parlementair kabi net. onder rechtsche signatuur niet met goeden uitslag zouden kunnen be kroond worden, de mogelijkheid on derzocht van een extra-parlementair kabinet v linksche signatuur, welk onderzoek geleid heeft tot een contact met mr. Limburg, uit welk contact dr. De Visser dén indruk kreeg, dat mr. Limburg niet ongene gen was, pogingen tot vorming van zoodanig extra-parlementair kabinet aan te wenden, hetgeen dr. De Visser aanleiding heeft gegeven aan de Ko ningin te adviseeren, aan mr. Limburg opdracht tot vorming van een extra parlementair kabinet te verleenen In verband met de pogingen van mr. Limburg tot kabinetsformatie zal, naar het Volk voorts verneemt, dr. De Visser op dit oogenblik niet overgaan tot publicaties van den gang van za ken bij zn formatiepogingen. Van ministers en brievenbestellers. De groote puzzle, aldu9 de N. R. Crt. zal ook voor mr. Limburg wel zijn ge legen in de keuze dergenen, die. hen: bij de afwerking van zijn program zul len behulpzaam zijn. Hij zal zijn oog wel meest naar links willen, en ook moeten richten, en in zooverre is hij daarmee bij dr. de Visser in het voor deel, het verschot" links wellicht wa grooter is, dan rechts. Maar de geneigdheid, om zich vooi een ministers-portefeuille te laten vin den, zal ook daar, waar mr. Limburg zal hebben te zoeken, niet groot kun nen zijn. Het ministersambt heeft voor veler die daarvoor in aanmerking kunnen worden gebracht, weinig aantrekke lijks, en qp het oogenblik is de ambitie zeker wel op het laagste punt. Slechts weinigen, die niet den steun van eer eigen vermogen hebben, kunnen aan de ongewisheid van het parlementaire leven eene positie, die zekerheid biedt wagen. In eene dezer dagen aangenome mo tie van postbestellers zagen wij mis noegen geuit, dat na de jongste, zeei gerechtvaardigde, verhooging van hel ministerstractement eene verhoo ging, immers, die geheel lag in de lijr van de vlak voor het uiteengaan dei Kamer aangenomen wetsontwerpcr betreffende de ambtenaarssalarissen dit tractement overeenkwam met het salaris van.... wel negen postbestel lers. Maar dit is waarlijk niet veel. Wij willen niemand grieven of on aangenaam zijn zelfs, doch wij zouden niettemin de stelling wel aandurven; dat een minister meer waard is, dan negen brievenbestellers, en dat hel koninkrijk der Nederlanden -.ijn minis ters slecht betaalt. Eén minister heeft heel wat meer zorgen, heel wat meer kunde noodig en heel wat meer verantwoordelijkheid

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1