NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN ZATERDAG 23 JANUARI 1926 - JS ïit i>e opdracht aan Mr. Limburg. De Maasbode zou bij de tegen woordige samenstelling van de Kamer liever' een reclitsch man als premier iienoen gezien. Overigens neeft het blad tegen den persoon van Mr. Limburg niets. Jtiij is een gematigd vrijz dem., die vooral de laatste jaren groote achting geniet bij de rechtsche partijen en die aan den gezantscliapspost te Home groote waar de toekent. „Mr. Limburg, vervolgt het blad, is een doortastend en bekwaam man, en het feit, dat hij de opdracht in beraad heeft genomen, bewijst, dat deze oud parlementariër rekening houdt met de mogelijkheid van slagen. Reeds dadelijk na zijn bezoek aan H. M. de Koningin is bij aan het werk gegaan en reeds gisteravond heeft hij tal van besprekingen gevoerd „Toen dr. de Visser opdracht kreeg tot vorming van een extra-parlemen tair Kabinet, heette bet, dat daarmede aan het ministerschap van den heer Colijn een einde was gekomen. Wij hebben dat nooit geloofd en ook nooit geschreven. Zoo mr. Limburg slaagt, is dat nu wel het geval. Want het is on mogelijk, dat deze met het oog op het conflict ColijnMarchant den demis- sionnairen premier in zijn kabinet zou kunnen opnemen. Mr. Limburg heeft, gezien zijn kwa liteiten en zijn vrijheid van handelen, ontegenzeggelijk kans van slagen. Of zijn pogen gelukken zal, dient te worden afgewacht, want gemakke lijk zal het niet zijn, gegeven de hou ding der Christelijk-Historischen ten opzichte van het punt, waarover de crisis is uitgebroken. Wil hij den gezantschapspost, in welken vorm dan ook, handhaven, dan dient hij, ongeacht het extra-parlemen tair cachet van zijn Kabinet, zich te voren te overtuigen, dat daarvoor een meerderheid in de Kamer is. Overigens is voor en door hem te vormen kabinet, dat zeer zeker voor uitstrevend en democratisch zal zijn, op 't oogenblik ongetwijfeld steun in de Kamer te vinden". Het Handelsblad (lib.) wijst er op, dat de taak van Dr. de Visser zeer is bemoeilijkt door de omstandigheden, dat de leiding van zijn eigen fractie in de Tweede Kamer niet direct uitmunt door verziend staatsmanschap en in de gegeven omstandigheden bovendien een althans verklaarbare aanleiding vond tot een zéér starre houding Het blad hoopt, dat nu een natio naal Kabinet zal worden gevormd. Misschien kan Mr. Limburg de brug zijn over de kloof der antithese, als hij bij de tegenwoordige samenste ring der Kamers een kabinet zou aandurven van groote allure, van Wibaut, Van Aalten, tot Slotemaker de Bru'uie en Weiter desnoodig. Wij zeggen niet, dat dat waarschijnlijk is. Een dergelijke formatie vraagt een andere mentaliteit dan die vermoed kan en moet word< n dat deze crisis tot nu toe scheen te be- heerschen. Mr. Limburg is in elk geval een mi- nistraal man in den goeden zin van het woord en omdat hij politieke kennis combineert met een betrekkelijk sclioo- ne lei op politiek gebied (al behoort hij dan anders dan mr. Cort van der Lin den wel tot een politieke partij) zou hij zeer wel de formateur kunnen zijn van een kabinet, dat ons uit de woes tijn van deze crisis kan leiden naar een land, waar het partijbelang door fatsoens-overwegingen althans iet9 verder achteruitgedrongen wordt, dan in de laatste paar maanden in het bij zonder bij. rechts en zeer in het bijzon der bij de roomsch-kathol. het geval was. Laat ons hopen, dat hij het waagstuk van een kabinet van wat grooter allu re zal aandurven. Op de vraag of mr. Limburg zal sla gen, antwoordt de N.R.Crt. (lib.): „In één belangrijk opzicht staat hij bij zijne pogingen sterk. Uit al de crisismisère, die wij in de laatste maanden nu hebben doorgemaakt, is dit wel boven allen twijfel duidelijk geworden, dat de rechter partijen niet in staat zijn, op welke wijze dan ook een kabinet samen te stellen, en Van hare réchten daarop hebben afstand gedaan. Wie ook aan Mr. Limburg en zijn eventueel kabinet de plaats achter de regeeringstafel zal willen betwisten, niet iemand, die rechts van den voor- zitterstoel is'gezeten, kan dat doen. En dit zal een kabinet-Limburg op zich zelf reeds in de Kamer eene sterke positie bezorgen. Alleen indien de rech ter partijen niet slechts door onwil en onvermogen, om op te bouwen, werden beheerscht, doch door een positieven wil om af te breken, waren bezield, zou het anders zijn, doch dit laatste be hoeven wij niet, en willen wij ook niet veronderstellen. Ook ter rechterzijde zal men Mr. Limburg erkentelijk zijn, zoo hij ons land helpt uit de impasse, waarin de mislukking van de coalitie politiek ons gebracht heeft". Het blad erkent echter, dat er nog tal van moeilijkheden zijn te overwinnen. Het ministersambt heeft voor velen weinig aantrekkelijkes, terwijl de po sitie van het Kabinet, min of meer speelbal van sommige politici, allicht niet pleizierig zal zijn. „En er zal daarom bij de mannen, die Mr. Limburg aanzoekt eene groote dosis vaderlandsliefde en opofferings gezindheid moeten opkomen, een groot verlangen om het land een dienst te bewijzen, zullen zij het jawoord kun nen geven. Intusschen, laten wij het beste van Mr. Limburg's beralad hopen. Zoo lnj slaagt zal hij in ieder geval het land zeer aan zich verplichten". Het Vaderland (lib.) acht de kansen van Mr. Limburg wiens be kwaamheden ver boven het normale uitgaan, niet zoo heel groot. „Er wordt, zegt het blad, reeds weken lang een spel gespeeld, dat ons ver sterkt in de meening, dat er op aange stuurd wordt alles te laten mislukken, om het verzoek aan het demissionaire kabinet, om aan te blijven, tot eenig mogelijke oplossing te maken. Mogen wij ons daarin vergissen. Want, als bet mr. Limburg werkelijk kan gelukken een ministerie te vormen, dat er zijn mag, en dat na al het gebeurde zelfs den meest roekeloozen tegenstander huiverig maakt om het omver te wer pen, zal hij den lande geen geringen dfienst hebben bewezen". Uit het Sociale Leven. Vit de textielindustrie. De textielarbeidersbond „De Een dracht" te Enschedé heeft opnieuw een schrijven gericht aan „St. Lam- bertus" en „Unitas", betreffende de voorgestelde samenwerking, waaraan wij het volgende ontleenen: Het antwoord op de vraag, wat in bepaalde omstandigheden bij eventu- eele samenwerking een of meer vak- vereenigingen moreel geoorloofd is, hangt af van een reeks van factoren en omstandigheden, die in ieder gege ven geval onder oogen zullen moeten worden gezien Het hoogst bereikbare in deze aan gelegenheid is, 'naar de Eendracht meent, dat bij iedere samenwerking ge poogd wordt, de grenzen der samen werking vast te stellen. Het wil aan het bestuur van ge noemde vereeniging dan ook voorko men, dat verdere correspondentie in denzelfden geest-als tot nog toe, nut teloos is. Haar hoofdbestuur wenscht, op het oogenblik in verband met de tegenwoordige verhoudingen een sa menwerking van de vier textielbonden 'die voorheen hebben samengewerkt. 'Wanneer de beide andere corpora ties daartoe principieel bereid zijn, is het algemeen te onderzoeken, onder welke voorwaarde in dit concrete ge val zulk een samenwerking kan wor den aanvaard. Het wil ons voorkomen, aldus ein digt bet schrijven ,dat dit de eenige weg is, waarlangs kan blijken, of sa menwerking mogelijk is. Personeelraad Spoorwegen. Naar wij vernemen, zal de Perso neelraad bij de Nederlandsche Spoor wegen zijn samengesteld uit de navol gende heeren: P Moltmaker, H. J. van Braambeek, en G. Joustra, allen van de Nederland sche Vereeniging; J. Hellemons en H. F. Timmermans, beiden van St. Ra phael; K. Bloothoofd, van den B A.N.S J. Augusteijn van den P.C.B en G, Cramer, van den Centr. Bond. UIT DE OMGEVING. HIJNSBUKU. Gemeenteraad. Vergadering van den raad dezer ge meente op Vrijdagavond half 8. Voorzitter: tie heer J. L Bosschieter burgemeester. Aanwezig: alle leden, behalve de heer van Delft. De voorzitter opent de vergade ring met ambtsgebed en beet daarna de leden in deze eerste vergadering van dit jaar welkom, hun een geze gend jaar toewenschende. De notulen worden aangehouden tot de volgende vergadering. De voorzitter doet vervolgens mededeeling van de ingekomen stuk ken, w.o. een verzoek van den heerG. v. d. Gugten Johz., in het Hofje 2 of 3 rioolkolken aan te brengen; ter afdoe ning gesteld in handen van B. en W Aan de orde is de gunning van het havengeld 1926, de eenigste inschrij ver i9 de heer Wolthau9 voor f225. De raad gaat ermee accoord, het ha vengeld aan den heer W. te gunnen. De verpachting van het grasgewas en vischwater hebben resp. f5.50 en f6 opgebracht, dezelfde bedragen als verleden jaar. Aan de Leidsche Duinwater Maat schappij, zal overeenkomstig art. 4 der overeenkomst vóór 31 Jan. worden meegedeeld, dat het min. afname lei dingwater voor '26 wordt bepaald pp 10.000 kub. M. Eenige wijzigingen der gemeentebe- grootmg 1925 worden goedgekeurd. Besloten wordt een medaille ten Le drage van f50 beschikbaar te stellen voor de Bloemententoonstelling der Veilingsvereeniging „Flora." Hierna komt aan de orde de over eenkomst met den Directeur der N.Z. H.T.M. inzake de Sandtlaan. Van 10 over 8 tot kwart voor 10 wordt in geheime zitting over deze zaak beraadslaagd, bij heropening der openbare vergadering deelt ."e voor zitter mede, dat deze zaak in han- nn er- 1 v;orden van en W ter afdoening. Bij de rondvraag vraagt de heer v. d. Gugten, hoe het staat net de lahtarenr, waarover spr. in de vorige vergadering gesproken heeft De voorzitter antwoordt, dat 'n onderzoek heeft plaats gehad, doch B. en W. zijn het nog niet over deze zaak eens. Wel wordt overwogen, op enkele plaatsen meer verlichting aan tebrengen. Een definitief antwoord kan spr. nog niet geven. Niemand meer het woord verlan gende, sloot de voorzitter de verga dering. Er is de laatste dagen van de week meerdere vraag te bespeuren. Ook voor Darwinlulp Copland, die begin der week niet in trek was. Thans werd weer tot f 6.80 per 100 besteed voor Cop land, Fred. Moore kon graag tot t6 halen, Gele Prins blijft op f 7 tot t 7..20 staan. Voor La Reine is geen erge vraag. De prijs hiervan is ook niet hoog, tot f4.10. Couronne d'or gaat van fo.50 tot ^f 5.90, Cramoisie Brilland f4..50 tot f4.60, Vermilion Brillant tot f 7.10. Engeland kan op heden nogal wat gebruiken. KATWIJK AAN DEN RIJN. iWe kunnen mededeelen, dat het ver_ eischte getal abonnementen om aan te kunnen sluiten aan het telefoonnet te Lisse, bereikt is. Het ligt dus nu nog aan Rijnsburg en Leiden, waarvan nog niet bekend is of 'het getal is bereikt. Weinig verandering is er de laat ste dagen in den handel te bespeuren. De prijzen voor 1ste soort roode en gele kool blijven zeer goed, tot f15 per 100. Uien is iets oploopend, tot t'7.20 per 100 K.G. Spruiten blijven ook in de prijs van f0.14 tot f0.18 per K..G. hangen. 'Winterpeen gaat van f2..80 tot f3.10 per 100 K.„.G. Voor 2de soort worden prijzen betaald varieerend van f5.50 tot r9. Hiervan is nog voldoende. BOSKOOP. Donderdagmiddag had er op z.g'. Blonksloot een wedstrijd plaats in het hardrijden, uitgeschreven door de ijsclub „Boskoop". Het aantal deel nemers bedroèg 20. ie pf. J. v. Vliet, f 12.50; 2e pr. J. v. Wjjk f7.50; 3e pr. C. v. öijen, 15en 4e pr. VI. Paling, f 2.50. Donderdagavond gaf het Chr. gemengd zangkoor „Sursum Corda" in de Geref. Kerk haar le uitvpering in dit seizoen. Het zeer" ruime kerk- febouw was geheel bezet met een aan. achtig gehoor. Het was een genot volle avond voor allen, die aanwezig zijn geweest. Donderdagmiddag kwamen twee ïongens, die op fiet ij's aan de Rozen- laan aan "het schaatsenrijden waren, zoodanig met elkaar in botsing, dat een hunner een hersenschudding kreeg. Geneeskundige hulp moest ingeroepen wortjen. Woensdagmiddag is door onbe kende oorzaak afgebrand de tuinloods van de Gebr. G., gelegen in het buurtschap Zuidwijk. Assurantie dekt de schade. HAZERSWOUDE. Woensdagavond werd in het lokaal achter de Geref. Kerk een gemeente, vergadering gehouden onder leiding van Ds. Gispen, die door vele belang stellenden werd bijgewoond. Na gebruikelijke opening door Ds. Gispen werd door aen heer .B Of- fringa een inleiding gegeven op het on derwerp „Huwelijk", en daarop door den heer A. Maaskant behandeld „Huis gezin en Kerk". Op beide inleidingen, waarin vele practische en leerzame wenken werden gegeven, volgde een levendige besDreking. De heer B. Of- tringa sloot het samenzijn met cfahk aan den Heere. De heer C. H. kreeg bij het mel ken een trap van een koe die dusdanig aankwam, dat hij aan zijn hoofd ern stig werd verwond en per auto naar den dokter moest worden vervoerd ter behandeling. Bij het schaatsenrijden kwam 'de 16-jarige zoon van den heer B. T. alhier te vallen, mét het gevolg, dat hij zijn pols braJc. Predikbeurten a.s. Zondag. Ned. Herv. Kerk half tien en half zeven Ds. Luuring. Geref. Kerk half tien eri 2 uur Ds. Gispen. GEMENGD NIEUWS. Gevaarvolle tocht. De mi litairen uit het garnizoen te Arnhem, die op het eerste alarm' te hulp zijn gesneld naar het overstroomde gebied en daar eenige weken de bevolking zooveel in hun macht lag, behulpzaam zijn geweest, keerden thans weer naar hun garnizoen terug. Een aantal dagen heeft men in de rootste ongerustheid verkeerd over et lot van een sergeant en drie man schappen, die zich op een middag met een ponton naar Horssen begaven om hulp te bieden, en daarna niets meer van zich lieten hooren. Het viertal is in Horssen dagen lang geisoleerd geweest en kon geen verbinding, ook niet langs teletoni. schen weg met de buitenwereld krijgen Dezer aagen heeft het viertal den terugtocht naar huis aanvaard: over het ijs. Op den terugtocht werden nog vier kinderen van een zolder gered. Een der manschappen zakte door het ijs, doch kon nog door zijn kameraden worden gered. Uitgeput heeft het vier tal ten slotte, via Bruten, Nijmegen bereikt, van waar de trein hen naar 1 et garnizoen terugbracht. Het vermiste vliegtuig. Ook gisteren zijn weer pogingen in het werk gesteld om zekerheid: te krij gen omtrent het lot van het vermiste vliegtuig, van de luchtvaart.afdeeling te Socsterberg, dat, naar wordt ver moed, in den sneeuwstorm is vergaan Men heeft gisteren met een mijnen- legger, een mijnenveger en twee torpe- doboolen de kust van Zandvoort tot Katwijk afgezocht. Ook zijn gistermorgen een drietal vliegtuigen van uit den Helder ver trokken. Een daarvan heeft gezocht langs de duinen van Helder tot Wijk aan Zee, een tweede is naar T exel gevlogen, terwijl het derde de Zuider. zee.kust tot Hoorn heeft afgezocht. Aanvankelijk bestond, gistermorgen bij" de Marine_autoriteiten het voome men eenige vliegtuigen over de Zuider zee te doen vliegen; In verband met de weersgesteldheid is daar achter van afgezien. Doodelijk ongeluk. -Gister morgen circa 8 uur had op den Bos- schendijk te Oudenbosch eene doode lijk ongeluk plaats, meldt het „D. v. N. B.". De landbouwer Laurijssen,. kwam met paard en kar van het erf rijden, den weg op, Juist passeerden 3 autobussen van ae kunstzijde fabriek uit Breda. De laatste auto schijnt den man niet gemerkt te hebben. Zijn kar werd door de bils grgrepen. Daar door kwam de voerman onder de auto. terecht. Nog enkele oogenblikken heeft bij geleefd. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is hij' ter plaatse overle den. Zijn lijk is naar het R.K. gast huis vervoerd. Het geval is te tragi scher omdat verleden week de vaaer van L. werd begraven. De gladde wegen. Het was gisteren te Aalsmeer een ongeluksdag voor eenige autorijders. Waarschijnlijk ten gevolge van de gladheid van den weg, geraakten bij net passeeren op den smallen Oosteinderrijweg twee auto's, ieder aan een kant, in de weg sloot. De eene auto kon met een eind touw door eenige toegeschoten perso nen weer spoedig op aen weg getrok ken worden, doch ae andere, een vrij froote vrachtauto, der fa. K. J. B. al aar, was zoodanig neergekomen, dat hulp van een monteur moest worden ingeroepen. Eerst nadat deze repara ties aangebracht waren, kon mep aan het gevaarte gaan hijschen. Een eind verder op denzelfden weg, reed een auto van den steenkolenhan delaar J. een met gevulde melkbussen beladen wagen van den melkslijter K. aan. De geheele inhoud van de verschik lende bussen geraakte over den weg, terwijl de vele melkflesschen voor een groot deel' stukgevallen waren. Een wegwerkerigedo od. Te Niemversluis is gisterochtend omstreek halftien een wegwerker van de ?,poor. wegen door een rangeerende goede rentrein aangereden. De man, die op de baan aan het werk was, en ver moedelijk den trein te laat zag, werd zoo ernstig gekwetst, dat hij na een uur aan de gevolgen van het ongeu luk overleden is. Hij laat een gezin met acht kinderen achter. RECHTZAKEN. KANTONGERECHT ALPHEN. Voor hot Kantongerecht kwam in behandeling de zaak tegen W A. V. waarbij bekl. was veroordeeld tot een boete van f 60 met intrekking van zijn rijbewijs voor dep tijd van 3 maanden. Bekl. was tegen dit vonnis in verzet gekomen en nu kwam de zaak op nieuw in behandeling. Het ten laste gelegde omvatte dat V. in een bocht van den Machineweg en Noordeinde, te Aarlanderveen tegen een tilbury was gereden, waardoor de beide in zittenden min of meer verwondingen opliepen en de tilbury eveneens werd beschadigd. Getuige L. verklaarde, dat beklaag de rechts in de bocht reed, doch daar na recht op zijn wagen was gereden. Hij verzekerde echter dat bekl.. voor dat bij in de bocht was, de tilbury had kunen zien. M. de J., buishoudster van bekl legde eenzelfde verklaring af. Getuige A. v. d. V., vond het gevaar lijk van L. om in de bocht te blijven staan. Het uitzicht voor de boiSht wordt belemmerd door struiken, die terzijde van den weg staan en zijn meening was dan ook, dat bekl. er geen vermoeden van had kunnen heb ben dat in de bocht een rijtuig zou staan. Het kwam hem verder voor dat bekl. niet wild had gereden Nog 5 getuigen werden in deze zaak gehoord, waaronder eenige chauffeurs die allen een soortgelijke verklaring aflegden. Het was volgens hem een gevaarlijke plaats waar L. was blijven staan. Bekl. had er wel voorbij ge kund, doch dan had hij door het gras moeten rijden, maar in dit geval kon zulks niet, omdat zijn auto daar te zwaar voor geladen was. Verder wa ren allen het eenparig eens dat bekl. op dien korten afstand niet had kun en stoppen. De ambtenaar van het O.M. hand haafde zijn requisitoir en verzocht een geldboete van f70 met intrekking van het rijbewijs voor drie maanden Mr. K., die als rechtskundige op trad, vond het eerder onverantwoor delijk van L. om in zoo'n gevaarlijke bocht te gaan 3taan, terwijl hij de auto zag aankomen, dan de schuld bij bekl. te zoeken. Zelfs L.'s huishoud ster had het gevaar ingezien en ge zegd dat het maar raadzamer wa9 om niet door te rijden. Bovendien heeft bekl. niet9 kunnen zien door de weer spiegeling van het zonlicht in de voorruit van de auto. Pleiter /ond het alleszins onverantwoordelijk om op een dergelijke plaats de dingen af te wachten, zooals L. dit deed. De ver klaringen van de getuigen wezen er voldoende op, dat bekl. alle mogelijke voorzichtigheid in acht genomen heeft en verzocht daarom de meest moge lijke clementie. De Kantonrechter achtte de schuld van bekl. niet voldoende bewezen en sprak hem vrij. D. v. L. en A. K. stonden terecht dat zij op den openbaren weg hadden ge voetbald. Beiden bekenden het hun ten laste gelegde. De Kantonrechter veroordeelde beiden tot een geldboete van f3 subs. 3 dagen. C. v; O. f4 subs. 4 dagen. A. B. was gedagvaard terzake dat hij zonder vergunning van den belang hebbende had gevischt in vischwaxev van V. Getuige V. zeide dat hij veel last van bekl. haid, waarop de Ambte naar van het O.M. een geldboete ver zocht van f5 subs. 5 dagen. Vonnis f8 subs. 4 dagen. A. v. d. B. had als bestuurder van een motorvaartuig in de Woudwate ring boven de maximum snelheid ge varen. Bekl. bemerkte dat zijn boot niet de in het proces-verbaal genoem de snelheid kon varen, doch ontken de tenslotte niet boven de maximum snelheid te zijn gegaan. Uitspraak f8 of 8 dagen. J. v. T., te H a z e r s w o u d e moest zich verantwoorden terzake dat hij een kalf had verkocht, terwijl onder zijn koeien het mond- en klauwzeer heerschte Bekl. ontkende het hem ten laste gelegde en verklaarde dat op den datum van verkoop de ziekte reeds geweken was. Hij had echter ver zuimd de gezondheidsverklaring te halen. Getuige C. de B„ aan wien hij het dier verkocht, verklaarde dat het in uitstekende conditie verkeerde. Be klaagde was echter in overtreding, waarom de Kantonrechter hem veroor deelde tot f5 boete, subs. 5 dagen. D. v. D. had als bestuurder van een vierwielig motorrijtuig half spoor ge reden. Bekl. bekende het feit, doch zei dat de weg vol bazaltslag lag De Ambtenaar van het O.M. verzocht een boete van f4 of 4 dagen, welk requi sitoir de Kantonrechter bekrachtigde. Voor een zelfde feit stond terecht C. M.. te Leiden, Bekl. verweerde zich door te zeggen, dat hij wel genood zaakt was half spoor te rijden, daar de weg vol hopen steen lag, even ver der was hij weer op het midden van den weg gaan rijden. Verbalisant L. ter H. bevestigde zijn verbaal en zeide dat bekl. ook na de door hem genoem de steenhoopen half spoor was blijiven lijden. Vonnis f4 subs. 4 dagen. HAAGSCHE RECHTBANK. Voor den Politierechter te 's-Gravea hage werd gisteren de volgeo.de zaak behandeld. Vernieling was ten laste gelegd aan den lossen werkman H. ae H. te Rijns burg. Op 4 Januari had'beu klaagde, naar zijn zeggen, in drift een ruit 'ingeworpen bij een bakker, die (hem een brood, waarop hij vanwege het Armbestuur alsnog recht had, zou hebben geweigerd; bovendien zou de bakker beklaagdes vrouw Rebben ge dreigd. Bekl. vertelde nog, om zijn driftbuien het Indische leger te héb ben moeten verlaten en voorts bleek, dat hij at en Toe ook wei ébus op stroopéni uïtgaat. De ofticier van Justitie merkte op, dat bekl. reeds dne malen eerder is veroordeeld en bekend staat als iemand, "die aan werken een broertje dood heeft. Getuige A. R„ de bakker in kwestie, verklaarde, dat de ruit ongeveer 760 waaide had en verder, dat bekl. on gunstig bekend staat in Rijnsburg, waar "hij "bij een aannemer steeds voL doende werk kan krijgen, waar de man echter geen zin in heeft. 'Beklaagde beweerde, dat hij niet on gunstig bekend staat. In Rijnsburg, waar men twee malen op den Zondag naar de kerk gaat, zou men bekl. een voudig maar laten verhongeren; wat getuige weer tegensprak; Deld. ont vangt voortdurend ondersteuning van de diaconie. Bekl. hield vol, dat hij ten onrechte te Rijnsburg „ingeschreven staat als de bonte hond", pi) hoorde een maand fevangenisstraf tegen zich eischen. Be laagde vroeg een hechtenisstrat of, hoewel hij geen „leggende gelden" heeft, een lichte gieldboete. Vonnis: 14 dagen gevangenisstrai. iWegens mishandeling had zich te verantwoorden de 26-jarige tuinder A'. A. uit Valkenburg, die aldaar naar eigen bekentenis 2ekeren G. J. E. wegens kwaadsprekerij op Oudejaars dag had geslagen. De mishandelde, een timmerman uit Katwijk, vertelde dat broodnijd de oorzaak van de kwesi tie is: getuige kan altijd werk krijgen, doch bekl.'s vader, eveneens timmer man, niet. Daarom werd getuige al jaren gesard en gescholden. Op Oude jaarsdag was hij zoo gescholden en getrapt door den Dekl1.. aat hij er thans nog pijn van had, want: „als een ma ger mensch als ik in den buik wordt geschopt, dan valt dat niet mede. edd|_ achtbare". Een 20-iarige jongedame uit Kat wijk E. \V. L., heeft de mishandeling gezien. Eisch: f40 boete of 20 dagen hech tenis. Het vonnis luidde dienovereenL komstig. Niet verschenen was zekere H. T. de G. uit Leiden die bij een relletje aldaar den politieagent B. eenige klap pen heeft gegeven. Eisch bij /erstek 2 maanden gevangenisstraf; vonni» 1 maand.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 7