Jii nummer besfeal «i? TWEE BEaden. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Belangrijkste nieuws in dit Hummer. 5e JAARGANG VRIJDAG 22 JANUARI 1926 TJUWMER T727" ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Pez week 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 EERSTE BLAD. Waard en gasten. De politieke Hoofdredacteur van ,Het Vaderland" is er nog niet gerust >p, dat het bestaande Kabinet zal ver- ïwijnen en dat de rechterzijde defi nitief uiteen zal worden geslagen. Hij heeft een heimelijke vrees, dat aet Kabinet thans op de Vissers laat ste mislukking wacht, om dan zoo velwillend en opofferingsgezind te we ten tenville van het land, dat niet tonder regeering kan, zijn ontslagaan vrage terug te nemen Een meening die £an o.m. als volgf tvordt verduidelijkt: „Men vergete eindelijk niet, dat als de gemoederen aan de Rechter zijde nog niet genoeg bekoeld waren om de met elkaar strijdende fracties met elkaar tot verzoening «te bren gen, dit volstrekt nog niet wil zeg gen, dat de Rechterzijde ook de macht uit de handen wil geven. Dit kruisleger, dat oorspronkelijk zou optrekken tegen ieder, die van mea ning was. dat Gods geopenbaard woord in ons staatsleven-nooit weg wijzer kon zijn voor onze wetgeving, heeft zich langzamerhand, nadat het harnas voor de heilige'zaak reeds sinds lang is uitgetrokken vervormd tot een concern, dat het doel heeft de politieke macht in handen te houden, benoemingen tot de ambten daarbij niet te vergeten. En al moge er nu en dan in de Coalitie over en weer geklaagd zijn, dat de drie par tijen daarbij niet altijd gelijkelijk werden bedacht hoofdzaak was toch dat het leeuwendeel aan Rechts bleef. Wij hebben zelfs het verhef fend schouwspel gehad, dat niet zoo lang geleden sommige Katholieke bladen er statistieken van aanleg- den(!) hoeveel burgemeestersplaat sen en notariaten, om van andere heerlijkheden niet te spreken,' de par tij nog toekwamen. Om die macht gaat thans feitelijk alleen nog de strijd, en men tracht dat aan de Rechterzijde tevergeefs onder allerlei dierbare woorden te verbergen." „Niets is ons te dol" zeide inder tijd de heer Wijnkoop, maar van de zen liberalen politicus zou men kun nen zeggen: „niets is mij te grof als het maar kan dienen om de rechter zijde in een hatelijk daglicht te stel len." De coalitie niets anders dan een concern dat ten doel heeft de macht in handen te houden en baantjes te vergeven! Het is een schandelijke insinuatie, die men in een fatsoenlijk orgaan niet zou verwachten. Toch willen wij verzachtende om standigheden pleiten. De liberalen hebben een jarenlangen en wanhopigen strijd gevoerd om jie macht en om de baantjes. In den goe den liberalen tijd heeft men een uit- sluit-systeem toegepast, dat zijn weer ga niet heeft. Alleen liberalen kwamen in aanmer king om benoemd te worden. Burge meesters, notarissen, schoolopzieners tot zelfs politieagenten, 't was alles li beraal wat de klok sloeg Wie niet liberaal was werd 'als „on bekwaam en ongeschikt" op zij gescho ven •En tot op den laatsten dag hebben de liberalen in allerlei colleges de pos ten van beteekenis bezet gehouden. Toen het liberalisme in Zuid-Hol land reeds lang in de minderheid was dacht men er niet aan ook maar een stukje van zijn macht in het college van Gedeputeerden prijs te geven. Bij dat schandelijke uitsluitsysteem is de heer Roodhuyzen' opgevoed. En zoo is het verklaarbaar, dat hij andere pariijen bij zijn eigen geestver wanten afmeet. Zooals de waard is, vertrouwt hij nu eenmaal zijne gasten. En waar bij het liberalisme de macht en de baantjes als zaken van overheerschende beteekenis werden beschouwd, kan hij zich niet inden- ken dat er andere partijen zijn, die niet het eigen belang, maar het lands belang op den voorgrond schuiven en die inplaats van een belangenpolitiek een principieele politiek wenschen te voeren. BUREAU: Hooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone adverten+iën per regel 22*/* cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine adrertentiën bij vooruitbetaling ▼an ten hoogste 30 woorden, worden dage- lijka geplaatst ad 40 cent Ma^r aan de andere zijde kan ook worden toegegeven, dat de rechterzij de mee oorzaak is, dat in minder gunstigen zin over haar optreden ge oordeeld wordt. Wij hebben een Kabinet dat zich ten doel stelde de bevestiging van de christelijke grondslagen van ons volks leven. Het ging dus om het hoogste goed. En als nu om kwesties van zeer on dergeschikten aard aan zulk een Ka binet het leven onmogelijk wordt ge maakt en de geheele coalitie op losse schroeven wordt gezet dan kan dat wel niet anders dan verwarrend wer ken. STADSNIEUWS. Prof. Dr. D. Plooy. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteren in de vacature ontstaan door het aftreden van Prof. Yölter, tot buitengewoon hocgleeraar in de uitleg ging van het Nieuwe Testament en de cud-Christelyke letterkunde aan de Am sterdamsche Universiteit benoemd, Dr. D. Plooy, predikant der Ned. Herv. Gem. alhier. Daniël ilcoy werd te Schiedam gebo ren fcien I7en April 1877, waar hij, na het lager onderwijs te hebben g:noten, het gymnasium bezocht, waarna hij als theologisch student aan de universi teit te Leiden werd ingeschreven. Tot zijn leermeesters mocht hij nog rekenen de indertijd tekende lioogjeer- aren Acquioy, Koosters, Tiele, Gunning, Gooszens, Offerhaus en Oort. Zijn proef schrift schreef hij onder leiaing van Prof. Van Manen. Ook heeft hij nog de colleges gevolgd van de hoogleeraren Chantepie de la Saussaye, Pijper en Eerdmai.s. In zijn studentenjaren beantwoord de hij een prijsvraag ever de Essenan, waarmede hij werd bekroond. H.t proef schrift, waarmede hij in 1902 promo veerde tot poctor in de godgeleerd heid, was mede aan de studie der £s- senen gewijd, ,en droeg tot titel: „De bronnen van onze kennis van de Es- senen." Na afgelegd preponents-examen in 1902 werd hij door het Provinciaal Kerkbestuur van Friesland toegelaten tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk. Van 24 Augustus *1902 ïot Januari 1909 was hij werkzaam bij de Evange lisatie te Tieï, waarna hij werd beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. Gemeen te te Leiden, welke gemeente hij sinds dien tijd heeit gediend. Naast zijn veel omvattend herderlijk werk vond hij nog tijd tot ernstige studie, door hem 111 tal van geschriften neergelegd. Wij laten hier enkele van zijn geschriften inchro- -nclcgische volgorde voegen: Het Boed dhisme geschetst en gewaarde rel" 1906/ „De literatuur uit den Romeinschen Keizerstijd op onze gymnasia" (niet een inleidend woord van Dr. J. J. Liezen- berg, Nijkerk 1914); „De chronologie van het leven van Paulus" (1918);,,De Pilgrimfathers" (1920); „A primitive text of the Diateosaron the Liège M. S. of a mediaeval Dutch translation W.| introd. by J. Randels", Ley den (1924); „Maarten Luther's Keformati- aansche nazaten" (1923). "Bij de Filgiimfathers' he. denking te Leiden nam Er. Plooy indertijd een vooraanstaande plaats 111 en heeft als secretaris van het herdenkingscomite veel tot het welslagen dezer herdenking Zooals bekend werd Drv Plooy reeds meermafen voor de benoeming tot Hoog leeraar voorgedragen. Het vorig jaar scheen zijne benoe ming verzekerd, maar toen werd tot veler verrassing 'Mr. Loosjes benoemd. Ook thans ging de benoeming niet zonder strijd. .Hoewei Dr. Plooy de eenig voorgedra- gene was, werd Van zekere zijde ge tracht Dr. G. A. van den Berg'n van Eysinga benoemd te krygen. Na een langdurige geheime zitting had gisteren onder grocte belangstelling de stemming plaats. De uitsla# was 'dat op Dr. Plooy 25 stemmmen en op Dr. G. A. van aen Bergh van Esyinga 15 stemmen werden uitgebracht. Naar wy vernemen zal Prof. Plooy die wy met deze eervolle onderschei ding van ïi'arte geluk wens cheh, te Lei den blijven wonen. De Engelsche vakbeweging. Gisteravond sprak in „Nathanaël", voor den Chr. Besturenbond, de heer G. P o s t van Utrecht over bovenstaand onderwerp. De voorzitter van den Besturenbond, de heer J. B. H. Grotenhuis open de de vergadering met gebed, las een gedeelte van Matth. 7 en heette daarna de aanwezigen welkom. Na een kort openingswoord, waarin spr. er op wees,dat het geloof de kracht is can onze Christel, vakbeweging, gaf hij het woord aan den spreker. De heer Post had zijn stof verdeeld in drie deelen: le. de redenen en oor zaken van het ontstaan der Engelsche vakbeweging, 2e. de verschillende pe rioden van haar groei en ontwikke ling, 3e. de richting, waarin zich de Engelsche vakbeweging beweegt; ten slotte zou spr. de vraag beantwoorden „wat nut verstrekt ons het werk der Engelsche vakbeweging?" De kiem der Engelsche vakbeweging ligt in het gildewezeil. In de meeste landen waren de gildenvereenigingen van meester en gezellen die hetzelfde beroep uitoefenden; in Engeland ont stonden daaruit de vereenigingen van enkel gezellen. Omstreeks 1750 waren er al verschil lende vereenigingen, die in de eerste plaats zieken- en begrafenisfondsen waren, doch na de afhandeling dezer zaken werden ook de door de werkgs- vers betaalde loonen besproken. De eerste trade-unions (dit is de naam der Engelsche vakvereenigin- gen) was die van de Londensche kleer makers; op aandrang der werkgevers werd toen door het parlement een we.t tegen de vereenigingen aangenomen. Niet de moderne groot-industrie doch de ver doorgevoerde arbeidsverdeeling was het die den krachtigsten stoot gaf tot het ontstaan der vakbeweging, zoo dat zij van beteekenis Werd ondanks de tegenwerking van werkgevers en regeering. Een van de voornaamste doeleinden der vakvereenigingen was het leerlingwezen te beinvloeden ten einde door vermindering van het aan bod te komen tot opvoering der loonen. In 1756 kwamen de'eerste mechani sche werktuigen in gebruik; in nog later tijd ook de door .stoom gedreven machines. De georganiseerde arbeiders dienden bij het parlement petitionne menten in tegen invoering der nieuwe machines; zij begrepen nog niet, dat zij zich aan het nieuwe moesten aanpas sen. De arbeidersbeweging kwam in dien tijd in revolutionaire banen; moord en brandstichting werden als strijdmiddelen gebruikt en door pres sie op de regeering uit te oefenen, werd de laatste er toe gebracht een wettelij- ken loonstandasid en een leerlingwe zen vast te stelleh. In het begin der 19de eeuw waren de vakvereenigingen reeds een macht van beteekenis in het bedrijfsleven; dit leidde er toe dat het coalitieverbod op strenge wijze werd toegepast. Toen begon een tijd van groote ver drukking en ellende voor de arbeidci^, mede ten gevolge van de economische depressie na de Napoleontische oorlo gen. Toen weer een periode van bedrij vigheid intrad, nam de vakbeweging weer buitengewoon in omvang en be teekenis toe. Later (na de financiëele paniek in 1825) had weer een inzinking plaats; toch werd de kieip der vakbe weging niet meer verstikt. De arbeidersleider Robert Owen leg de den grondslag voor het latere Marx isme; zijn ideaal was een wereldbond van voortbrengers. Hij leerde, dat de arbeid de oorsprong is van allen rijk dom en groot was de propagandis tische kracht zijner denkbeelden, die zich bewogen in de lichting van den klassenstrijd. Omstreeks 1850 begon de Engelsche vakbeweging een andere, meer verzoe nende en vredelievende tactiek aan te nemen en werd de grondslag gelegd voor de tegenwoordige vakbeweging. Na dien tijd had de vakbeweging haar tijden van op- neergang, die ge lijken tred hielden met de betere of slechtere toestanden in het bedrijfsle ven, zooals wij ook in onzen tijd kun nen opmerken. Wat kunnen wij in Holland van de Engelsche vakbeweging leeren? Uit de geschiedenis is gebleken, dat de Engelsche vakbeweging steeds in min of meer socialistische richting zich heeft bewogen. Dit is een gevolg van het feit, dat op de 37 millioen in woners van Engeland zeker niet meer dan 2 millioen positieve Christenen zijn, zoodat de laatste een verdwijnend kleine minderheid vormen. Spr. eindigde met een opwekking 0111 met niet minder volharding dan de Engelsche arbeiders te strijden, die immers niet zulk een schoon beginsel hebben als wij met onze Chr. vakbewe ging. Aan de discussie over de inleiding van heer Post werd deelgenomen door de heeren: Dekker, Loman, Brak en de voorzitter. Het ging daarbij in hoofd zaak om de vragen, hl hoeverre de En gelsche vakbew. social, is en of een der gelijke vakbeweging voor ons land te prefereeren zou zijn, alsmede over de kwestie, of de klassenstrijd bestaat. Nadat de heer Post in dankzegging was voorgegaan, werd de geanimeerde vergadering door den voorzitter ge sloten. Jongelingsvereeniging op G. G. Dr. H. Bavinck. Gisteravond was de beurt aan de Jongelingsvereen, op Geref. Grondslag „Dr. H. Bavinck" om haar jaarverga dering te houden, die ook ditmaal een feestelijk cachet droeg. De belangstelling kon, vooral wan neer men het groot aantal der gister avond gehouden vergaderingen in aan merking neemt, bevredigend worden genoemd. Het waren niet het minst de andere jeugdvereenigingen. die hun belangstelling toonden. De voorzitter, de heer A. Boekkooi liet aanvangen met het zingen van Ps. 33:11, waarna hij in gebed voorging. Vervolgens las hij een gedeelte uit de H. Schrift, n.l. Jésaja 30, om daarna een openingswoord uit te spreken. Gewezen werd op de bedenkelijke on verschilligheid welke onder de -jeugd in onze kringen moet worden gecon stateerd, wanneer het op de bestudee- i'ing der beginselen aankomt. Wan neer de belangstelling van onze rij pere jeugd in dit opzicht als barome ter mag dienen, zoo merkte spr. op, dan ziet het er voor de doorwerking van onze Gereformeerde beginselen niet rooskleurig uit Daarnevens echter werd erop gewe zen dat de historie met betrekking tot dit verschijnsel punten van over eenstemming toont, en dat met het oog hierop de hoop niet ongegrond is dat de belangstelling voor het boven zinnelijke weer zal toenemen. Nadat op dit openingswoord, waar in de afgevaardigden van Kerkeraad. Oudervereeniging, de Zustervereni gingen en „Patrimonium" afzonderlijk werden verwelkomd, applaus was ge volgd, betrad de heer H. L. Boter den katheder om als secretaris een over- ii^ht te geven van wat in het afge- loopen vereenigingsjaar passeerde. Evenals vorige malen was ook nu zijn woord met zout besprengd en ver mocht het de algemeen© aandacht te boeien. De beeldspraak, ontleend aan het zeemansleven, die een vorig ver slag kenmerkte, liad thans plaats ge maakt V001* die "van den bloeienden boomgaard. Jammer, dat hij gewagen moest van wel veel bloesem en \\jel veel loover, maar van weinig rijpende vruchten. (We ztfuderi zoo zeggen dat men niet alles tegelijk kan verwach ten). Een niet onbelangrijk gedeelte was gewijd aan een lid dat als een mooie vrucht 'langen tijd den boom had gesierd, doch nu, rijp geworden, wasgeplukt. Overigené blijven er bij dezen boom de dames nogal af. Wat ook maar goed is, want helaas (geldt liier niet het: aan een hoorn zoo vol geladen.aangezien het le dental niet schitterend is te noemen. Evenwel, wanneer allen trouw opko men behoeft dit geen vruchtbaar wer ken te beletten, en daarom zocht spr. de oorzaak ook niet in de eerste plaats in uitwendige omstandigheden, maar noemde hij meer persoonlijke toewij ding eerste voorwaarde voor verbete ring. Den „verslaggever" gewerd een wel verdiend applaus. De lijn van den ernst werd nu even onderbroken door vr. N. Anes die een geslaagd stukje proza voordroeg. Het woord was daarna aan vr. H. v. Bostelen. Hij gaf een weldoordacht en logisch opgebouwd referaat over liet onderwerp „Solidariteit" op „stel lingen" die gehectografeerd, den aan- wezigen waren te:- hand gesteld. Het referaat kwam goed tot zijn recht en vond veel waardeering. Nadat vervolgens de heer H. J. Blommendaal de gelukwenschen van den raad der Geref. Kerk had overge bracht, natuurlijk met een hartig, maar zeer wel genietbaar woordje er bij, bracht de heer J. L. Boter verslag uit van het financieel beheer. Den aan wezigen kon daarbij duidelijk worden dat ook „Dr. Bavipck" ieder dubbeltje nog eens omkeert alvorens het uit te geven, en niet zonder reden. Wel kon in den loop van het jaar een mooi standaardwerk worden aangekocht, maar daarmede was de kas ook tot op het minimale punt gedaald. Gelukkig bleek de vergadering den wenk te heb ben begrepen, want de collecte bracht een flink bedrag op. hetgeen zich aaja- sloot bij het voorbeeld van de leden, die vooraf de kosten der vergadering hadden bijeengebracht. Met het zingen van Ps 100:4 ging de pauze in. Het lag in de bedoeling, dat deze een etherische attractie zou brengen maar om mysterieuse redenen bleef zij achterwege, weshalve wij de mysterieuse aankondiging ervan zul len volgen door er mysterieuselijk over te zwijgen. Binnenland. Dr. D. Plooy te Leiden is benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de godgeleerdheid aan de Gem. Universi teit te Amsterdam. Omtrent de verongelukte vliegers is nog niets bekend. Een eereteeken voor ken die zich bij den watersnood verdienstelijk maakten Buitenland. Rusland is bereid het geschil met Zwitserland voor een neutraal scheids gerecht te brengen. De regeeringsverklaring van het ka- binet-Luiher. Staande zong de vergadering het onsterfelijke Wilhelmus, en daarmede werd de afwerking van het tweede ge deelte ingeluid. Afgewisseld door het op peil staand vioolspel van den heer Bouhuy9 op de piano keurig begeleid door Mej. Hen driks, vroegen en verkregen verschil lende letterkundige bijdragen de aan dacht der vergadering. Vr. Jacq. Ie Graaff gaf poëzie, de vr. H. L. Boter, Joop v. \Yeeren en J. L Boter proza, waarvan vooral het laatste als wa tersnood-schets bijzonderen indruk maakte. Ook vr. A. v. Weeren, die 'n Ghetto-Gijntje vertelde, vr. Zandber gen die eenige moppen tapte en vr. Anes die een Falklandje voordroeg, hadden veel succes. Aan het einde dankte de heer Boek kooi de dames en heeren, die hadden medegewerkt, speciaal het musical duo, waarna hij de vergadering een. tot het volgend jaar! toeriep en ein digde met dankgebed. Toen men te half twaalf uiteenging kon „Dr. Bavinck" weer in haar pas geopende annalen een welgeslaagde jaarvergadering inschrijven. De toren der Pieterskerk. Bij Raadsbesluit vaïi 25 Febr. 1924 werd ter beschikking van B. en W. gesteld een bedrag van f3000 ten be hoeve van de herstelling van den to ren der Pieterskerk, welke toren, zoo als bekend is, in eigendom aan de gemeente Leiden toebehoort. In hun desbetreffend voorstel wezen B. en W. er nadrukkelijk op. dat de kosten van het werk niet dan zeer globaal konden worden geraamd, aan gezien voor een meer volledig onder zoek de toren eerst moest worden be- steigerd en de constructiedeelen moes ten worden blootgelegd en dat het voorts niet was uitgesloten dat tijdens de uitvoering van het werk nog an dere gebreken aan het licht kwamen. Nu hebben de werkelijke kosten de voorloopige raming met f1458 over schreden. Daarom stellen B. en W voor. voor dit doel hun college alsnog f 1458 toe te staan. Medewerking Centrale verwarming der R.-K. scholen. Zooals bekend, is het beroep op de kroon tegen een beslissing van Ged. Staten van Zuid-Holland inzake de ge vraagde medewerking, niet ten voor- deele van de gemeente uitgevallen, en zal die medewerking voor den aanleg van centrale verwarming, ter vervan ging van de bestaande kach elver war ming in de scholen aan het Pieters. kerkhof 4, Rapenburg 48, Haarlem merstraat 240 en Pelikaanstraat 20. alsnog moet worden verleend. Hoewel B. en W. niet overtuigd zijn van de juistheid van de door de Kroon in de zaak genomen beslissing, staat ihët nu wel vast, dat de gevraagde medewerking moet worden verleend. Ernstig hebben zij zich echter afge vraagd, of daarmede het laatste woord zal zijn gesproken, dan wel, of er, nu het beroep op de Kroon heeft gefaald, ïiog een poging kan worden gedaan,, teneinde te voorkomen, dat deze plan nen van het Schoolbestuur, waarmede direct een bedrag van f27000 is ge moeid, en welke plannen naar hun stellige overtuiging de grenzen van het noodzakelijke overschrijden, worden uitgevoerd. Vervanging van kachelverwanning in bestaande schokn dcor centrale ver warming moge misschien nog wen- schelijk kunnen worden geacht, nood. zakelijk is z© geenszins. Bestaat er vooral in de tegenwoordige omstan digheden reeds bezwaar, om voor een niet strikt noodzakelijke verandering gelden uit de gemeentekas te votee- ren, nog bedenkelijker wordt het, ia-

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1