PUROL 30° NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 20 JANUARI 1926 DAG-AGENDA. Woensdag 20 Jan., 's avonds 8 uur, „Jeruël", Middelstegracht 3, Samenk. Spreker de heer v. d. Horst, Lichtbeeld. Voorschoten. Woensdag 20 Jan. s av. acht uur. Gebouw Chr. Belangen. Le zing door den heer R. v. d. Ende over „Oud-Voorschoten". Donderdag 21 Januari. Stadsgehoor zaal. Uitvoering Chr. Gymn.vereeniging „Jahn". Donderdag 21 Jan., *s avonds acht u. Nutsgebouw. Steenschuur. Openb. feest verg. der J. V. op G. G. „Dr. Bavinck". Donderdag 2i Jan.' 's avonds acht u. „Nathai Moriaansteeg. Verg. van den L. Chr. Besturenbond. Spr. de lieer G. Post van Utrecht, over „De Eiigcl- sclie Vakbeweging". Rijnsburg. Vrijdag 22 Jan. 's avonds half acht Zaal J. J. Verbree. Dr. M. H. v. d. Valk, van Rotterdam over „Het leven na den dood". Vrijdag 22 Jan., 's av. 8 u. Winterl. door Dr. Callenbach van Rotterdam' over „Guido Gezelle". Dinsdag 2S Jan., 's avonds 8 uur. Chr. School Kagerstr. 1: Jaarverg. der Ver. v. Chr. M. O. Woensdag 27 Jan., 's avonds acht u. Volkshuis, Apothekersdijk 33. Lezing door Dr. Verhagen van Solo, over „Ons Zendingsterrein Solo', toegel. met lan taarnplaatjes. De avond-, naeht- en Zondags dienst der Apotheken wordt van Maan dag 18 tot en met Zaterdag 24 Janu ari a.s. waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Telefoon 552. rapport niet gunstig is geweest voor de bestaande regeling.- De Protesiantsche Volkspartij. De N. R. C r t. verneemt, dat pogin gen worden gedaan cm de onlangs ont bonden Protestantsche Volkspariij (de partij van mr. v. d. Laar) onder een anderen naam opnieuw te continu- eeren. In verband hiermede deelde het vroegere hoofdbestuurslid der ontbon den partij, de heer R. van der Brug, te Gouda mede, dat het besluit tot op heffing der partij werd genomen door het dagelijksch bestuur, zonder dat 'n algemeene vergadering was bijeenge roepen. Verschillende af deelingen der partij, zooals' die te Amsterdam, Rot terdam, Almelo en Gouda, hebben met dit besluit geen genoegen genomen en trachten thans, in samenwerking met andere christelijk-sociale groepen, een nieuwe landelijke organisatie te vor men Onderhandelingen met den Chr. Dera. Bond, waarvan jhr. Sandberg t.s 's-Gravenhage voorzitter is, worden reeds gevoerd. Een nieuwe loonregeling bij de N. Z. H. T. M. De directie der N.Z.H.T.M. heeft een nieuwe loonregeling voor de ambtena ren bij die maatschappij ontworpen, Waaraan het volgende ontleend is. Er zijn elf loongroepen ontworpen, nl. als volgt: Loongi'oep I voor klerk-typiste te Haarlem f 140 per maand, voor de ove rige standplaatsen f 130 Loongroep II voor klerk(e) en hulpteekenaar resp. f 165 en f 155 Loongroep III voor magazijnmeester II, afrekenaar II, controleur II, remisechef II, resp. f 145 f 185 en f 135f 175 Loongroep IV voor bureau-ambtenaar, teekenaar II, controleur I, haltechef I, remisechef 1, chef onderh. monteur, verantwoorde lijk machinist en hoofdploegbaas resp. f 145f 205 en f 135f 195 Loon groep V voor commies-titulair, teeke naar I, hoofdcontroleur en assistent chef U. D. resp. f 162—f 225 en f 155— f 215 Loongroep VI voor magazijn meester I, opzichter Weg, opzichter v. d. B. v .1., opzichter electrische uit rusting en remise-bedrijfschef resp. f 190f 250 en f 180f 240 Loongroep VII (a) voor commies, kassier, tech nisch ambtenaar II en werkmeester resp. f 220—f 280 .en f 210—f 270; (b) voor 2e chef U. D. resp. f 230f 290 en f 220f 280 Loongroep VIII (a) voor chef-de-bureau, hoofdopzichter v. d. W. en technisch ambtenaar II resp. f 230—f 310 en f 220—f 300; (b) voor eer sten chef U. D. resp. f 240—f 320 en f 230f 310 Loongroep IX voor hoofdcommies, assistent-afdeelings- chef,, chef van de werkplaats te Haar lem en chef v. de werkplaats te Rijns burg 250—f 350 en f 240—f 340 Loongroep X voor ingenieur resp. f 450 en f 440 Loongroej) XI voor afdee- lingschef resp. f 570 en f 560. Ten opzichte van deze loonregeling worden de standplaatsen Schoten en Heemstede gelijkgesteld met de stand plaats Haarlem. Verhoogingen van salaris hebben plaats voor de loongroepen I en II naar bekwaamheid. Verder resp. acht maal f 5, acht maal f 7.50, acht maal f 7.50, acht maal f 7.50 acht maal f 7.50 acht maal f 7.50 acht maal f 10, acht maal f 10, acht maal f 12.50 en voor de loon groepen X en Xlonbepaald. Verder worden in de door de direc tie ontworpen loonregeling nog eenige bepalingen gemaakt voor pensioehkor- ting, enz. De Ned. Ver. voor spoor- en tramw.- personeel heeft een tegenvoorstel ont worpen, waarbij zeven loongroepen zijn In de eerste helft van Februari zal een conferentie in zake de loonregeling worden gehouden, RECLAME. Gesprongen Winterhanden Jeukende Winferyoeten Ruwe, Schrale Huid Springende Lippen Bij Apoth. en Drogisten. 1335 iuiSNL^ DE EüïTSCHE CRISIS OPGELOST. Het nieuwe kabinet. Rijkspresident Von Hindenburg heeft gister, onder aanwezigheid van rijks kanselier Luther, de afgevaardigden Marx (centrum), Scholz (Duitsche V - partij), Erkelenz, Koch en Hags (demo craten) en Leicht (Beiersche volks partij) ontvangen. De rijkspresident hield een korte toespraak, waarfiü hij wees op den ernst van den toestand en op de nood zakelijkheid om zoo spoedig mogelijk een kabinet te vormen. De nood van de bevolking eischt, dat er thans een eind komt aan de ministerieele crisis. Aan deze toespraak werden verdere beschouwingen vastgeknoopt. De par tijleiders begaven zich daarna met Lu- thei naar de rijkskanselarij, waar de ze hun zijn lijst van ministers voor legde die zonder verdere bespreking werd aangenomen. x j Deze lijst luidt aldus: -.A'- Rijkskanselier: rLuther. Buitenlandsche zaken: Stresemann, (D Volkspartij). Binnenlandsche zaken: Ivuelz (dem) Financiën: Reinhold (dem.) Economische zaken: Curtius (Duit sche volkspartij). Arbeid: Brauns (centrum). Justitie: Marx (centrum). Rijks weerbaarheid: Gessier.. Posterijen: Stingl (Beiersche volks partij) en Verkeerswezen: Krohne (D. Volksp.) Het ministerie van voedselvoorzie ning is op het oogenblik nog niet be zet en zal waarschijnlijk toevallen aan iemand, dié aan het centrum ver want is Als die bezetting niet spoe dig kan geschieden, zal de rijkskanse lier zelf deze portefeuille ad interim nemen. Het ministerie voor de bezette ge bieden blijft voorloopig onbezet en zal door Marx ad interim op zich worden genomen. DE CRISIS IN DE ERITSCHE STEENKOOLMIJVERHEID. Verlenging van het subsidie? In Mei moet, volgens het voornemen van de regeering, de verstrekking van subsidies aan de steenkoolnijverheid ophouden. Het is echter le. moeilijk den toe-" stand tot klaarheid te brengen, 2e is de kwestie zeer ingewikkeld, 3e. zal de verantwoordelijkheid van de regee ring bij het kiezen van de een of an dere oplossing zeer groot zijn en 4e heeft de regeering zulk een afkeer van radicale oplossingen, welke alleen iti dit geval effect zouden kunnen sor- teeren, dat men thans open over een verlenging van de subsidies spreekt. De koninklijke commissie, die sedert Augustus van het vorige jaar den toe stand in de kolennijverheid onderzoekt moet zelve, naar officieus wordt go- meld, niets erop weten dan een be stendiging van het subsidie, dijs een verlenging van de crisis, welke vroeg of laat tot een conflict moet leiden. Er is echter sprake van dat het sub sidie eerlang in den vorm van een uitvoerpremie betaald zal worden. Steun bij een eveniueele staking. De nijverheidscommissie van het vakvereenigingscongres heeft gisteren overleg gepleegd met de voormannen van de vakvereenigingen der mijnwer- over de mogelijke vooruitzichten voor Mei, als de wapenstilstand in de mijnen en de regeeringssubsidies op houden. De leiders van de mijnwerkers zon den een algemeene beweging van de vakvereenigingen wenschen in geval het tot een geschil mocht komen en zouden gaarne bij voorbaat V£gi den steun der andere vakvereenigingen verzekerd zijn. De commissi# heeft echter besloten eerst het rapport van de enquêtecom missie voor het mijnwezen en het be sluit der regeering af te "wachten. ZWITSERLAND EN RUSLAND Een toenaderingsvoorstel. Tusschen Zwitserland en Rusland bestaat al sinds eenige jaren een niet opgelost geschil ten gevolge van den moord op den vertegenwoordiger der Russische Sovjetrepubliek Wolows ky. De moordenaar werd door de jury te Lausanne schuldig verklaard aan moord, doch vrijgesproken van eenig strafbaar feit. Het is begrijpelijk, dat na dit incident Sovjet-Rusland wei gerde, conferenties van welken aard ook in Zwitserland bij te wonen. Thans evenwel bestaan er kansen op bijlegging van het geschil. Na den aan deze kwestie gevvijden gister gehouden ministerraad, die van daag nog zal worden voortgezet hoopt men voldoende zekerliejd te hebben verkregen, of sovjet-Rusland eveneens bereid is op de volgende wijze liet ge schil uit den weg te ruimen. De Zwitsersche regeering zal offici eel haar leedwezen herhalen over dc vermoording van Wórowsky te Lau sanne en zal zich bereid verklaren aan de dochter van den^ vermoordo een pensioen toe te kennen, mits de sov- jetregeering harerzijds bereid is aan Zwitserland schadevergoeding te ver- leenen voor de plundering van het Zwitsersche gezantschap te Leningrad tijdens de bolsjewistische revolutie eu voor andere schade, in dien tijd aan Zwitsers toegebracht. De Zwitsersche regeering is bereid haar vorderingen, die veel hooger zijn dan de Russische pensioeneisch hier door voor gecompenseerd te verklaren. Als vanzelfsprekend wordt aangeno men, dat door een bijlegging van het Worowskygeschil op deze wijze de Russen den boycot tegen Zwitsersche goederen zullen opheffen en niet lan ger zullen weigeren voor de ontwape ningsbesprekingen naar Genève te ko men. KORTE BERICHTEN. De toestand van kardinaal Mer rier is steeds achteruitgaande. De Engelsch-—Italiaansche be sprekingen over de schuldenregeling maken goede vorderingen. Te Odessa is een monarchistisch complot ontdekt; vele arrestaties had den plaats» Tusschen China en sovjet-Rus-, land zou een conflict ontstaan zijn in zake de exploitatie van China's Ooster spoorweg. Een orkaan heeft groote verwoes tingen aangericht op de Canarische eilanden. Het parlement van Irak heeft het nieuwe verdrag met Engeland goedge keurd. Voor het eerst is in Korea een officieele volkstelling gehouden. Ge bleken is, dat het bevolkingscijfer niet zooals men aannam, 18 millioen be draagt, maar ongeveer 19.520.000. De Italiaansche luchtvloot telt thans 2200 eenheden tegen 6o0 der Britsche luchtvloot. Uit het Sociale Leven. Een conflict te Dordrecht. Aan het 18 man sterke personeel der Basalt-Maatschappij te Dordrecht is tegen 18 Januari een loonsverlaging aangezegd van zeven gulden per week waardoor het loon van gemiddeld 22 op 15 gulden zou dalen. De arbeiders zijn op deze nieuwe loonregeling gis teren niet aan het werk gegaan en ook heden wordt nog gestaakt Een nevenbeclrijf der maatschappij is de Basaltinefabriek, waarin 46 man werken. De loonen varieerden daar van f24 tot f28 pér week en de nieu we regeling bracht een vermindering van f 10 per week. Ook deze regeling is niet' aanvaard, doch het personeel is .op het oude loon aan den arbeid gebleven omdat er spoedwerk is. Tegen Donderdag a.sy is den arbei ders echter wegens vorst ontslag aan gezegd. Inmiddels is een schip cement voor den wal gekomen, dat gelost moet worden. Hierbij wordt gebruik gemaakt van de kranen véli den Ba- salthandel, waarvan de machnisten. zooals gezegd, in staking zijn. .Uit de metaalnijverheid. Naar de Metaalbewerker meldt, is voor de actie in de metaalnijverheid voor 1926 geen samenwerking tot stand gekomen tusschen de moderne en de chr. en r.k. metaalbewerkersbondeu. Het bestuur van den Algem. Ned. Me taalbewerkershond had aan cle beide andere bonden hun meening gevraagd inzake een ontworpen concept-contract De r.k. bond heeft samenwerking af gewezen wegens de houding van den modernen bond inzake de conflicten van den laatsten tijd en achtte verder den economischen toestand nog te slecht voor een landelijke actie. Ook de chr bond heeft samenwer king om eerstgenoemde reden afgewe zen. De bondsraad van den Algem. N. Metaalbewerkersbond heeft nu beslo ten, de actie zelfstandig te voeren; het opgestelde concept-contract zal in Maart of April bij den patroonsbond worden ingediend. De bondsraad heeft verder een ere- diet van f 10.000 toegestaan aan het hoofdbestuur om in Januari 1927 het 40-jarig bestaan van den bond op fees telijke wijze te herdenken. INGEZONDEN. (Buiten verantwoorcelijklieid der Redacli*,) De tuinderskwesiie en de K. v. K. Geachte Redactie. In uw blad van Zaterdag staat een vervolg-verslag van de Kamer v. Koop handel voor Rijnland, waarin door den voorzitter dier Kamer mededeelingen zijh gedaan aangaande hare bemoei ingen inzake de Tuinderskwestie, waaromtrent ik U vriendelijk verzoek eenige regelen te willen opnemen, om te voorkomen, dat onjuiste conclusies worden getrokken inzake het beleid der yeilingvereeniging Houtmarkt, Het verslag op den voet volgende, moet ik direct opmerken, dat onzer zijds nooit een verzoek aan de Kamer is gedaan om hare bemiddeling in te roepen, eveneens ook niet door „Ons "Belang", maar door de Vereeniging v. handelaren in Aardappelen, Groenten en Fruit. In zooverre was die mededeeling Juist, „dat de Kamer reeds eerder door belanghebbenden was gemengd in de geschillen, welke de tuinders te. Lei den en Omstreken verdeeld, hielden De directe belanghebbenden in die geschillen hebben dus de Kamer niet gemengd in die kwestie, en, voor zoover de indirect belanghebbenden (de handelaren) dat hebben gedaan is dat niet op reëele wijze geschied, want mede naar aanleiding daarvan ligt ook thans die vereeniging gesplitst en het overgroote deel dier vereeniging heeft zich homogeen verklaard met de Houtmarklers, omdat het principe ver plicht veilen voor de handelaren de grootste waarborg is voor een reëel en handel. Dat de Kamer, op grond van een ver zoek van den Min. van Justitie, om ad vies uit te brengen over een eventueel te verleenen Kon. Goedkeuring op de Statuten der Houtmarkters, opnieuw aanleiding' vond zich ongevraagd in onze zaak te mengen, moet toch eenige bevreemding wekken, vooral bij diege nen, die de mededeelingen v. den voor zitter der Kamer goed hebben gele-» zen. Want'goed lezende, dringt als van zelf de vraag naar voren: Waarom moet de Kamer een advies uitbrengen, dat is toch niet de gewone weg hij verleening eener Kon. Goedkeuring? Waarom dan juist bij de aanvraag v. de Houtmarkters en niet bij de aanvraag van „Ons Belang", die inmiddels wel is goedgekeurd? Waren zij het niet, die als leiders, die enorme groote schuld hebben weten te bereiken ondei dek king van argelooze bergen (want een der borgen verklaart drie jaar geleden pas tot de entdekking te zijn gekomen, dat hij als borg geteekend had!) en die de vereeniging verlieten onder de im- .moreele leuze: „kom bij ons veilen, wij werken goedkoop en hebben geen s c h u 1 d". Dat is het moment geweest waarop cle voorzitter der Kamer zijn plicht ten uitvoer had moeten leggen „op grond van het publieke belang, gelegen in de handhaving der goede zeden en van den reëelen handel als ook ter verkrij ging van de gewenschte eenheid", een plicht, welke hij meende pas in Decem ber 1 9 2 5 aan de goedkeuring der Kamer te moeten overleggen. Eveneens doet het vreemd aan, dat hij beweert na ruggespraak met j,le den" van cle veiling Houtmarkt tot de overtuiging te zijn gekomen, dat een belangrijk aantal tuinders de moreele verplichting voelde om de schuld af te doen. De voorzitter der Kamer heeft als lid van de Houtmarkt alléén ge sproken den heer Kntftter, die als ant woord op de hem gestelde vragen van den voorzitter der Kamer te kennen heeft gegeven een bestuur te erkennen aan de veiling Houtmarkt, dat volko men zijn vertrouwen genoot en aan wiens beleid hij dergelijke zaken te re gelen overliet. Een loffelijke houding, dien het betrokken lid eert en naar welk voorbeeld gezocht moet worden onder de. andere groep waarvan ik eveneeqs gereede twijfel koester, dat er meer dan één lid gehoord zijn. Reeds vóór November vóór dus de voorzitter der Kamer een pnderzoek instelde naar de moreele gevoelens der tuinders, wat die oude schuld betrof, was reeds een commissie benoemd, be staande uit een zestal tuinders, om na te gaan of er nog eenig moreel gevoel was overgebleven bij de tuinders na alles wat zich heeft afgespeeld. Toen die commissie verslag uitbracht van hare bevindingen (zij hebben zich hoofdelijk tot een groot aantal tuin ders hegeven) heeft die commissie haar taak opgegeven,want niemand was bereid, nog iets daarvoor te doen. Echter stelde die commissie toen reeds in uitzicht, bij monde van den heer v. Vliet, dat een ster aan het firmament was verschenen, die misschien nog uitkomst kon brengen, die ster was de Kamer van Koophandel, die, onder bedreiging van het uitbrengen van een afwijzend advies ter verkrijging van cle de Koninklijke goedkeuring ons gedetailleerde voorstellen te slikken heeft voorgelegd. Dat door den rechtskundigen advi seur als zijn meening is geuit, dat de zaak wel in orde zou komen, als het verplichte veilen werd aanvaard door „Ons Belang", is eveneens aan de ver gadering der Kamer verkeerd voorge- steld.Maar bovendien, geachte Redac tie, de meeni,ng, door den Voorzitter der Kamer aan zijn vergadering mede gedeeld, heeft reeds lang geleden afge drukt gestaan in „De Nieuwe Leidsclie Courant" van 21 April 1925 en was daar afkomstig van de kopstukken der Bank en van „Ons Belang". Verder is daar de mededeeling, dat de bemiddeling er Kamer door alle par tijen was geaccepteerd en dat de Ka mer op grond van de besprekingen een schema zou samenstellen, die een basis zouden vormen voor verdere onder handelingen, waarbij door de Kamer van de aanwezige bestuursleden is af gedwongen, dat zij dat schema eerst in de besturen zouden behandelen om daarna een definitief voorstel te kun nen gereed maken voor de algemeene vergaderingen. Ik heb er reeds vroeger op gewezen, dat de Houtmarkters hun standpunt ten aanzien van bemiddeling reeds lang hadden vaststaan en dat de alge meene vergadering van Donder dag 12 Maart 1925 als haar uit- drukkelijken wil heeft uitgesproken, geen enkele onderhandeling inzake de Radio-Programma. Wat er vanavond te hooren is. 5.20 (Brussel, 265 M.). Concert. 5.20 (Hamburg, 395 M.) Lezingen. 5.20 (Frankfort, 470 M.) Lezingen, enz. 5.20 (Bremen, 300 M.). Lezingen. 5.20 (Hannover, 395 M.). Lezingen. 5.35 (Davcntry, 1600 M.). Kinder uurtje, zang, lezing, muziek. 5.35 (Londen, 365 M.). Kinderuurtje zang, lezing, muziek. 6.20 (Berlijn, 505 M.). Verschillende lezingen. 6.20 (Parjjs, Eiffeltoren, 2650 M.). Lezingen en orkestmuziek. 7.05 (München, 485 M.j. Concert. 7.15 NSF. Een praatje over radio. 7.20 (Hamburg, 395 M.). Muziek. 7.20 (Stuttgart, 445 M.j. Concert. 7.20 Alle Èngelsche stations. Tijdsein nieuws, toespraken, lc.k.gen. 7.30 (Hilversum, 1050 M.). Politiebe richt, weerbericht. 7.45 Alle Engelsclie stations. Muziek. 7.45 (Hilversum, 1050 M.). Uitzen ding van persberichten enz. door het persbureau Vaz Dias. 7.50 (Berlijn, 505 M.). Concert. 7.50 (Frankfort aan de Main, 470 M.) 7.50 Königswusterhausen (1300 M.J Concert. y.50 (Munster, 410 M.) Concert of lezing. 7.50 (Zurich, 515 M.). Concert of voordracht. 7.50 (Parijs, Eiffeltoren, 2200 M.). Concert. 8.(Rome, 425 M.). Concert. 8.(Hilversum 1030 M.) Uitzend- avorid Chr. Radio. 2ie hieronder het programma. 8.20 (Hamburg, 395 M.). Concert. 8.20. (Bremen,' 330 M.). Concert. 8.20 (Hannover,.296 M.). Concert. Concert of voordracht. S.20 (Daventry, 1600 M.). Concert en lezingen. 8.20 (Londen, 365 M.). Concert en lezingen. 8.35 (Brussel, 265 M.). Concert, on derbroken door nieuws. 8.50 (Madrid. 392 M.). Concert. 8.50 (Parijs, 1750 M.). Concert. 9.20 (Parijs, 345 M.). Concert. 10.(Hilversum, 1050 M.) Uitzen ding van persberichten enz. door liet persbureau Vaz Dias. 10.20 Alle Èngelsche stations. Tijd sein, weerbericht, nieuws, enz. Ned. Chr. Radio Ver. De eerste helft van dezen avond (van: 8 tot^g uur) is afgestaan aan. dem Bond van Uhristélrjke Oranje-V ereonigingen, di© het volgende programma verzorgt: Eerste spreker: Ds. J. van der Sluis te Ouderkerk a. d. IJssel'. Onderwerp: „De Nederlandsche Vlag" Daarna de "Bondsvoorzitter Ds. Ia. Voorsteegh, te Katwijk aj.u 2ee. Onder werp: „Woord éii Daad". Afgewisseld door het Trio Steina vaal Hilversum, met den heer A. van. Stei geren van 's-Gravëlan,d (piajxo, .viool, cello.) De tweede helft wordt verzorgd dooï ae Ned. Flir. Radio Vereen. JHeaewdTkendea: Meg. M. Adolfs, zang en orgel. De heer M. F. Jurjawuz. pr ee! en vleugel, 'I schuldkwestie meer aan te gaan. fin dat is reeds aan.den voorzitter d^r Ka mer door onderget. medegedeeld bij een, eveneens onder bedreiging van inmenging in onze zaken tegenover het Gemeentebestuur, afgedwongen confe rentie. Dat dus een schending van af spraak heeft plaats gehad, zooals de voorzitter der Kamer meedeelde, is ab soluut onjuist, want uit boven aange haalde blijkt overduidelijk, dat het be stuur zich voor geen enkele onderhan deling kon en mocht binden inzake de schuldkwestie en dat de twee vertegen woordigers van het bestuur eenige toe zegging hebben gedaan imzake een her-v eeniging der tuinders, maar dan is dat geschied onder uitdrukkelijk beding, dat de schuldkwestie buiten beschou wing zou blijven. Hoe kan het ook anders? Er is een' enorm groot verschil in het doel, wat door de Kamer wordt nagestreefd en dat wat de Houtmarkters zich sedert langen tijd voor oogen hebben gesteld. De eerste staat op het standpunt: del ging der schuld, waarvoor als middel moet dienen: het samenwerken der tuinders, terwijl de Houtmarkters, na alles wat zij inzake schulddelging 4eb-L hen gepresteerd, hetgeen door bruut- geweld van de zijde der Bank is be let, die zaak als afgedaan beschouwen en alleen en uitsluitend zich tot, doel stellen hereeniging der tuinders om de reeds meer dan twintig jaren ver waarloosde belangen beter te kun nen behartigen. En is dat zoo vreemd, dat door de bemoeiing der Kamer in onze zaken, welke blijkens het bovenstaande zoo diep ingrijpen inr de levensbelangen der tuinders, het bestuur in zijn geheel be sloot deze kwestie aan de algemeene vergadering voor te leggen, waartoe het toch krachtens het boven meege deeld vergaderingsbesluit verplicht was? En is het dan wonder, dat de groep tuinders eens en vooral aan do Kanier te kennen geeft in een motie, als is aangenomen, dat haar stand punt een geheel ander is; een stand punt wat door ieder onbevooroordeel de kan en moet worden gerespecteerd? Verder is daar nog, als zou het mij nerzijds een insinuatie geweest zijn, dat die conferentie was voorbereid. Alleen het feit, dat alle cijfers en gege vens reeds in het bezit waren van do Kamer stelt vast, dat die van te voren waren verzameld en die cijfers zoekt men toch niet tusschen de straatstee- nen? Deze zijn toch verstrekt door de betrokkenen! En dat waren de bank- menschen. Trouwens, deelde de voor-

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2