Oil «er beslaai uii TWEE Biaiien. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN" OMSTREKEN ADVERTENTIE-PRIJS Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 6© JAARGANG WOENSDAG 20 JANUARI 192£ Nummer 17237 COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per week..1 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 EERSTE BLAD. De politieke toestand. Door het gisteren gepubliceerde com muniqué van het behandelde in de R. K Kamerfractie, is het gemakkelijker geworden over den politiekèn toestand te oordeelen Hoewel dit niet omstandig wordt medegedeeld, krijgt men den indruk dat Dr. de Visser met de zittende mi nisters tot overeenstemming was ge komen op dezen grondslag, dat de di plomatieke vertegenwoordiging bij 't Vaticaan zou worden gehandhaafd, doch dat in het votum der Tweede Kamer van 11 November in zooverre zou worden berust, dat een der andere gezanten tevens bij het Vaticaan zou worden geaccrediteerd. Alvörens opnieuw in zee te gaan, heeft de heer Colijn, die nu niet meer op goed geluk de reis wilde voortzet ten, zich gewend tot de R K en de C. H. Kamerclubs of zij zich in haar geheel met zulk een oplossing konden vereenigen De R. K. Kamerclub, die aanvanke lijk te^en zulk een oplossing bezwaar maakte is tenslotte over die bezwaren heengestapt, en heeft zich tot verdere samenwerking bereid verklaard, mits de C. H. Kamerleden aan eventueele moties van afkeuring of teleurstelling hun stem zouden onthouden. Zulk een toezegging werd echter niet verkregen. Ondanks het betoog onlangs in de „Nederlander" met een beroep op Mr. de Savornin Lohman geleverd, dat dergelijke moties niet gesteund be hoorden te woeden, heeft toch een deel der C H. Kamerfractie zich blijk baar niet willen binden. Hieruit blijkt, dat er in de C. H. Unie twee stroomingen zijn: de eene die te gen een gezantschap bij het Vaticaan in welken vorm dan ook gewetensbe zwaren heeft, omdat daardoor hst Protestantsch beginsel wordt aange tast, en de andere, onder leiding van mannen als Dr. de Visser, Dr. de Geer (en Dr. Schokking?) die dergelijke be zwaren niet deelen. Even gewaagd als het was dat in Juli, terwijl men wist welke gevaren er dreigden, toch zonder eenige af spraak de ministerieele reis werd aan vaard, even verstandig was het nu van den heer Colijn en zijne collega's om in de gegeven omstandigheden zich niet bereid te verklaren de reis voort te zetten Had men het wel gedaan, dan zou er alle reden geweest zijn om van een avonturiersnolitiek te spreken. Daarmee heeft, voorzoover thans kan worden beoordeeld, het Kabinet- Colijn afgedaan. Hoe levenskrachtig het ook scheen èn met het oog op de meerderheid waarop het steunde en in verband met de personen die in het Kabinet zit ting hadden, het is voor het een kans kreeg om zijn program af te werken, aan den dijk gezet. Door Dr. de Visser wordt nu getracht een extra-parlementair Kabinet samen te. stellen. Daar ook zulk een Kabinet toch met het parlement zal moeten werken is er alle aanleiding om te verwach ten, dat het in elk geval rechts getint zal zijn, evenals het Kabinet Cort van der Linden een vrijzinnig karakter droeg. Over de levensvatbaarheid van zulk een Kabinet kan verschillend worden geoordeeld. Eenerzijds kan gezegd worden, dat de rechtsche partijen die zelf den wa gen hebben laten vastloopen er belang bij zullen hebben het in stand te hou den 'Wanneer men echter ziet om welk een onbeteekenende reden de terug keer van het bestaande Kabinet werd tegengehouden, dan zijn we daarop nog zoo gerust niet. Het verantwoordelijkheidsgevoel is blijkbaar niet zoo sterk, als men wel zou mogen verwachten. Veel zal hierbij afhangen van de personen die in het Kabinet zitting nemen en van het program dat het ontwikkelt. IJlt partijoogpunt bezien behoeft de Antirevolutionaire partij dezen loop van zaken niet al te zeer te betreuren. Mannen als Colijn en Rutgers op BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 wier terugkeer in het parlement met stelligheid kan worden gerekend kunnen ook in de Kamer uitstekend werk verrichten. En het kan ook geen kwaad, indien onze partij die nu reeds een twintig tal jaren mee de regeeringsverant- vvoordelijkheid droeg, weer eens gele genheid krijgt, zonder meer hare be ginselen te propageeren en alle be schikbare mannen in den strijd te werpen. Het groote bezwaar, of liever gevaar van het vastloopen der onderhandelin gen is, dat 'de rechtsche partijen, min der dan vroeger geneigd de groote hoofdzaken in bet oog te houden, lang zamerhand tegenover elkaar komen te staan. In elk geval moet het worden be treurd, dat van een wapen door GÓrl aan het Christelijk Nederland bij de gehouden verkiezingen geschonken, een zoo droevig en onhandig gebruik is gemaakt De in dezen verantwoordelijke per sonen, hebben een niet te benijden ver antwoordelijkheid te dragen. STADSNIEUWS. „Polyhymnia." Gisteravond heeft de Christelijke Mu ziekvereeniging „Polyhymnia" haar 15 jarig bestaan, waarover we dezer da gen reeds iets schreven herdacht met een uitvoering iiï de Groote Stadsge h oorzaal. Zeer waarschijnlijk mede als gevolg van het weinig tot uitgaan lokkende weer eenerzijds en het ijsfeest ander zijds was de groote zaal niet geheel bezet Nadat onder de goede begeleiding van het jubileerende gezelschap gezon gen was Psalm 150:1, en hij in gebed was voorgegaan, verwelkomde de heer P. M. Kuyvenhoven de aanwezi genen onder hen speciaal de vertegen woordigers van verschillende .zuster verenigingen, van de Leidsche Chr. Oranjevereniging en van de 3 Octo- bervereeniging Spr. deelde mede, dat de burgemeester verhinderd was per soonlijk aanwezig te zijn, maar op an dere wijze van zijn belangstelling had blijk gegeven. Ook de donateurs wer den verwelkomd, waaraan de wensch werd toegevoegd, dat hun aantal spoe dig zou toenemen en dat ook zij door de uitvoering een gunstigen indruk van het muziekgezelschap zouden krij gen. Na nog in het kort de voornaamste punten uit de 15-jarige geschiedenis van Polyhymnia te hebben gememo reerd, waarbij speciaal de verdiensten van wijlen Ds. R. J. W. Rudolph als oprichter en van de heeren Teljeur en Kouprie als directeur in het licht wer den gesteld, opende spr. de uitvoering met den wensch, dat allen een genoeg lijken avond zouden hebben en dat ook de pogingen om de kosten van dezen avond te dekken een goed resul taat zouden hebben. Met de afwikkeling van het goed voorziene feestprogramma werd daar na een aanvang gemaakt. Geopend werd met een forsch ge speelde marsch van Belleflamme („Les Moissonneurs") en een fantasie C>Le val de 1' Amblève") van denzelfden componist De directeur, de heer M. Kouprie, legde een mooie proef van virtuosi teit af in een salonstukje van Hubert, Painparé, voor trompet gezet. Wat hij uit dit instrument wist te halen, wek te de algemeene waardeering op, die duidelijk bleek in het lang aanhou dend applaus. Het gehoor was nog zóó onder den indruk, dat het den directeur, toen hij weer het podium opkwam, om het vol gend nummer te dirigeeren, met ap plaus begroette. Een succesnummer was voor 't korps ook „Freischütz" van M. J. H. Kessels, 'n fantasie op de Opera v. Weber. Ver schillende momenten hierin deden de goede krachten uitkomen, die Poly hymnia onder zijn leden telt. Voor de pauze werd nog een marsch „Granada" ten gehoore gebracht, die eveneens indruk maakte De min of meer bekende wijs, scheen het gehoor tot verhoogde belangstelling te prik- kelen. Nadat dit nummer ten einde was, ging het scherm neer, om even later weer te rijzen. De geuniformde man nen van „Polyhymnia" stonden toen aangetreden om hun directeur, den heer M. Kouprie een hulde aan te bieden. De heer Kouprie werd met zijn echt- genoote „voor het front" geroepen en door den voorzitter hartelijk en waar- deerend toegesproken. Als een stoffe lijk bewijs van dank werd den direc teur een sterk vergroote fotografie aan geboden, waarop het geheele muziek gezelschap keurig is afgebeeld. Mevr. Kouprie werden bloemen aan geboden, een en ander natuurlijk on der krachtig applaus. De heer Kou prie dankte en sprak den wensch uit dat nog vele jaren van goede samen werking onder gunstige omstandighe den zouden mogen volgen. Het woord was vervolgens aan den afgevaardigde der Leidsche Christe lijke Oranjevereeniging, den heer L Boekkooi, secretaris van genoemde vereeniging, die het muziekkorps en zijn directeur feliciteerde met haar 15-jarig jubileum. De Leidsche Chr. Oranjevereeniging en Polyhymnia hooren bij elkaar. Zij staan bijna in ouderdom gelijk, want toen de Oranjevereeniging zoo ver was, dat zij haar luiers kon afdoen, werd Polyhymnia geboren. Spr. is er vast van overtuigd, dat alle leden van Polyhymnia echte O- ranjeklanten zijn, en als ze dat nog niet waren, zouden ze het ongetwij feld de laatste weken geworden zijn, nu onze Vorstin op de waterplassen rondvoer om overal de behulpzame hand te bieden. Spr verzocht de vergadering staan de het eerste couplet van het Wilhel mus te zingen, aan welk verzoek met geestdrift werd voldaan. Hierna bracht spr. een jovialen groet over van de leden der Leidsche Chr. Oranjevereeniging én sprwenscht de jubileerende vereeniging toe, dat zij moge groeien en bloeien tot in lengte van dagen. Niet als afgevaardigde, maar na mens de leden der Oranjevereeniging sprak vervolgens de heer Alberts, die eveneens Polyhymnia en haar di recteur complimenteerde en mede den wensch uitsprak, dat zij op den inge slagen weg moge voortgaan. Wat de vereeniging kan, heeft zij dezen a- vond getoond, en spr. is vol lof over de schoone muziek, door haar ten ge hoor e gebracht. Hierna trad het trio „v. d. Woerd" met veel succes op in een geestig too- neelstukje dat veel bijval oogstte. Na de pauze, waarin velen het be stuur en den directeur kwamen geluk- wenschei> liet zich Polyhymnia nog uitstekend hooren in twee marschen -van Belleflamme, een Ouverture van Soli en een fantasie van J. Martin. Ten slotte trad nog eens het trio v. d. Woerd op, waarna de geslaagde uitvoering werd gesloten. Watersnood-comité. Bij het Watersnoodcomité zijn de volgende giften ingekomen: Zr. H,. J. D. f2; M. C. F. J. C. f5; een Zoeterwoudsche Singelbewoner f 10; Mej. X. Y. Z. f50; Dr. C. S. H. f25; Mej. J. C. R. f10; „Bridge Club" f 6; Uit de spaarpot van Willy N. f 1, De heer en mevr. O.G. f50; A. J. B. f 10; Mej. S. J. H. f20; P. J. H. f25; Mej. v. d. K. f2; Maandagavond clubje L. Volkshuis f2,50; Mej. S. S. H. A. f2.50; A. v. V. f0.50; Mej. N. N f2.50; J. J. de la C. f5: W. C. de la C. f20 Giften worden nog gaarne ingewacht bij den Penningmeester den heer F. Muys van de Moer, Plantsoen 49, Lei den, postgironummer 57471. De Engelscue vakbeweging. De vakbeweging, zooals wij die ken nen en zooals zij voor ons land ten zegen geweest is en nog is, is van Engelschen oorsprong. De Engelsche trade-unions dienden ten voorbeeld voor de Hollandsche vakvereenigingen Ook thans nog heeft Engeland een sterke vakbeweging, die bovendien en zie hier een onderscheid met Ne derland neutraal is. In hoeverre kan die eene en onge deelde vakbeweging ons ten voor beeld strekken en is het gewenscht, dat wij ook in die richting werken? Of zijn wij wellicht met onze Christe lijke vakbeweging Engeland vooruit en is in laatstgenoemd land nog. een ontwikkeling te verwachten, die hier reeds heeft plaats gehad? 'Wie belang stelt in al deze en der gelijke vragen die zich hier voordoen, verzuime niet, morgenavond 8 uur de vergadering in „Nathanaël" bij te wo nen, wahr de heer G. Post zal spre ken over „De Engelsche vakbeweging" Inzonderheid wekken wij daartoe op onze arbeiders en allen, die geroepen zijn leiding te geven of belang stejlen in de kwesties, die in de huidige maatschappij om een oplossing roepen. Christelijke Middenstands-Vereeniging Morgenavond zal de afd. Leiden van bovengenoemde vereeniging haar jaar vergadering houden. Na de verslagen van Secretaris en Penningmeester komt aan de orde de benoeming van een Kascontrole-com missie Bestuursverkiezing heeft plaats wegens aftreding van de heeren J. v. d. Steen, J. Zandbergen en M. Ziege- laar, die herkiesbaar zijn. Ten slotte zal op deze vergadering de heer L. Attema spreken over: „De gevolgen van de Ministerieele crisis voor de sociale wetgeving." Schaken. Competitie N. S. B., district Z.-Hol- land. Uitslag van een wedstrijd in de 2e klasse A., gisteravond alhier gespeeld: Rctterdamsche Schaakgenootschap I- Leidsch Schaakgenootschap I. 1. .Jansen-G. Bol V2-V2 2. Crasius-G. Bosscha o - 1 3. J. Groosjohan-Dr. T. Droste 1-0 4. L. Israëls-Dr. C. H. Hins o-1 5. Dr. J. Muller-W. Demmendal Va-1/* 6. Mr. Sandberg-W. H. v. d. Nat Jr. o-1 7. J. W. Kuyl-L. M. J. Chambrv o-1 8. Ir. Reydon-Ir. J. J. G. v. Ëoek o-1 9. J. Stakenburg-W. de Bruin Va-Va 10. J. Drukker-Kapt. G. Kuyper 0-1 Totaal 2V2-7V2 In het voordeel van het Leidsch Sch. genootschap 1, dat thans met 3 gewon nen wedstrijden uit idrie gespeelde boven aan staat. Te Voorschoten werd een wedstrijd igespeeld in de 3e kl., groep A. Hiervan was de uitslag de volgende Voorschctensche Sch.-vereeniging Leidsche Stud.-Schaakclub. 1. J. v. Os Jr.-A. Ou ar tel X - 2. N. v. d. Elst-M. 15. Jonkergoaw 1 - o 3. M. de Graaf-J. Stam V.' 4. A. Oudshoorn-C. J. Gorier V*- 1 -• 5. Dr. J. F. Sirks-J. P. Hunting o - 1 o. A. terToolen-JG.Grüschke 1 -o* 7. P. v. Kooy-J. L. ter Haar 1 - o 8. K. Waasdorp-W. N. Samson o - 1 9. J. v. Os Sr.-H. Lindeman V*- V* 10. W. Jansen-B. A. Prinsen 1 - o Totaal 5V2-3V2 De Voorschotensche Schaakvereeni- ging wint derhalve ook haar tweeden competitiewedstrijd, in het ongunstig ste geval met niet opgekomen. X wordt beslist. Burgerlijke Stand. Geboren: Alida, dv. J. Vermeer en E. J. v. Haarlem; Jannetje dv. J. Boekee en A. Zwaan; Nelly dv. W,. Verhooni en D. Sepers; Ene, zv. E. G. Mulholland en J. W. Kooran*. hot; Gijsbert zv. T. Hoogstraten en M. den Braver; Andreas Cornells, zv. A. C. Blok en A. H. O. v. d. Horst; Ja cobus, zv. C. Brocaar en M. Leget; Joseph Johannes, zv. J. J. v. Dort en f. N. v. Duuren; Arie Gerardus, zv. J. M. C. Kallenberg en C. de Goede; Hendricus Gers., zv. L. M. H. v. Platerink en J. W. Oudshoorn; Piet, zv. F. Greidanus en C. Motké; Jan Jacobus, zv. T. Barnard en P. Jvluijzer; Johanna Maria, dv. J. Del. vil'ee en J. Zandvliet; Cor, dv% H. S. Alsemgeest en C. J. M. de Gruiter; Johanna Petronella dv. W. v. Voort. huyzen en C. H. v. Keiijen; Gerritje Hendrika dv. J. Zandbergen en H. de Mooij; Ottaine Theodore, dv. *N. Tegelaar en O. T. Tegelaar; Leons. Hendrikus, zv. J. H. de Heiden en J. C. de Nobel; Alber'cus zv. M. Y. Belt en E. M. Biesot; Willem, zv. P. Gijs. man en. D. Geuken; Petrus Johannes zv. D. Driessen en M. W. Koemans; Gerrit, zv. G. Veldhuyzen en P. Flo. risson; Susanna Petronella, dv. J. van der Linden en P. A. van Loon; Jan_ nie, dv. C. J. Oudshoorn en Jac. GuL demond; Margaretha Barbara, dv. G. van Deuren en M. M. Pijnacker; Izak Jan Pieier, zv. A. D. S. Schalker en J. Ruitenbeek; Helena Maria, dv. J. H. Roose en G. E. van Rijn; Anna Ma ria, dv. H. B. Wolt en B. J. BuncL schuh; Hendrika Johanna, dv. F. Pi_ bon en W, Schipper; Catharina, dv. W. 'F. Lotte en J. C. Holswilder; Hen drik, zv. C. J. v. d. Kaay en M. Boelee; Lodewijk Simon, zv. L. Ver_ vaerd en A. C. Ganded; Leendert Willem, zv. Ij. W. v. d. Blij «en A. F. T. 'Huber. Ge'huwd: H. v. d. Meulen jm. en G. v. Leeuwen, jd.; J. J. Schoonwa- ter, jm. en A. J. Laporte, jd.; P. Oosterhoud jm. en J. Bavelaar, jd.; H. J. Derogee jm. en A. Paalman, id; A. Cornelisse jm. en J. Sloos, jd.; N. .Weizen jm. en C. J. Korpershoek, jd.; T. Zwanenburg, jm. en C. Hl. Gewone advertentiën per regel 22'/> cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Binnenland. Twee Nederlandsche vliegers waar schijnlijk verongelukt. Het agendum van de Generale Syno de der Geref. Kerken. Buitenland. Het nieuwe Duitsche kabinet samen gesteld. Er bestaat kans op verlenging van bet subsidie aan de Engelsche steen koolnijverheid. Zwitserland zal Sovjet-Rusland voor stellen doen om het Worowsky-gescliii bij te leggen. Stouten, jd.: M. B. de Koning jm. en M. Nieuwenburg jd. Overleden: E. B. KloosPerm, vr. 64 j.: J. W|. N. Ketel, zn.il mnd. C. NeuteboomStaffleu, vr. 5li j.; P. Kaashoek, zn. 66 j.; R. Pauiides zn. 22 j.; J.'C. H. P. Boerfee, 111. o j H. M. Wurzer, dr. 79 j..; E. C. Ver meulen, dr. 6 j.; J. J. Barnard, zn. 6 j.; J. C. v. d. B'ogt, m. 72 j.; .W> Snijdersv. Rijn, vr. 44 j..; K. Puchringer, dr. 33 j.; E. F. A. Leiuz zn. 3 j.; A. M. de HaanSiuijter, wede. 79 j\; F. Knap, m. 69 j. Gistermorgen had omstreeks 10 uur bij de Boommarkt een aanrijding plaats tusschep eën vrachtauto van P. de G. en een wielrijder H. tenge volge van het verkeerd uitwijken van den wielrijder. Het rijwiel werd ern stig beschadigd. Bij de Blauwpoortsbrug had een aanrijding plaats tusschen een wagen van de H. T. M. en een vrachtauto be stuurd door J, tengevolge van het ver keerd* opvolgen van een signaal van den verkeersagent door den autobe stuurder. Door de politie alhier is aange houden een zekere J. F. zonder vaste woonplaats, gesignaleerd door 't kan tongerecht te den Haag, waar hij tot f 5 of 3 dagen en f 2 of 1 dag veroor deeld was. BINNENLAND. Actualisme en de officieren. Onlangs namen wij een bericht over van de „Residentiebode" dat er een soort militaire actualistenpartij ge vormd zou worden. Naar het „Vad." verneemt, is het bericht geheel onjuist In officiers kringen weet men van niets. Waarschijnlijk is de berichtgever van de „Res.-bode" in de war gebracht door een gerucht, dat sinds langen tijd rond gaat, dat de ^.ctualisten zullen fusioneeren met het Vaderlandsch Verbond, waarin enkele officieren zit ten. De spoorlijn NijmegenVenlo. Het verkeer over de lijn der Ned Buurtspoorwegen NijmegenVenlo is hersteld. De „Msb." verneemt nog, dat over de breuk, welke in den spoordijk tusschen Cuyk en Beugen is ontstaan, een noodbrug zal. worden gebouwd, ten einde het verkeer naar het Zuiden zoo spoedig mogelijk te herstellen. De Administratiekosten der R VB. De Januari-aflevei ing van het „Tijd- schrift der Ned. Maavch. v. Nijv en Handel" bevat een polemiek van de centrale commissie voor bezuiniging met den chef van de afdeeling wis kunde en statistiek aan de Rijksver zekeringsbank inzake de administra tiekosten dier bank. De commissie constateert het feit. dat elk geval, hoe onbeteekenend, ook als het een uitkee- ring, hoe klein dan ook, ten gevolge heeft, f 65 aan administratiekosten medebrengt en zij vraagt naar aanlei ding hiervan, of medezeggenschap van hen, de kosten dragen, niet ur gent is. In herinnering wordt gebracht, dat minister Aalberse indertijd een com missie benoemde van twee heeren van de Rijksverzekeringsbank, twee perso nen betrokken bij de particuliere ri sicodragers en een vijfde die tot geen van deze beide partijen behoorde, om na te gaan, of de administratiekosten der Rijksverzekeringsbank wel juist worden verdeeld. Minister Aalberse weigerde elke publicatie van het rap port dezer commissie, waaruit de Be- zuinigingsoommissie afledt, sjja t het

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1