NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 15 JANUARI 1926 DAG-AGENDA. Sassenheim. Vrijdag 15 Januari, s av. zeven uur. Hervormde Kerk 4e Winter- lezing door Dr. K. Dijk van Den Haag. Onderwerp: „Twijfel of zekerheid". Vrijdag 15 Jan., 's avonds acht uur. Stadsgehoorzaal 4e Concert v.d. Kunst kring „Voor allen". Dinsdag 19 Januari 's avonds acht u. Stadsgehoorzaal. Uitvoering Chr. Mu ziekgezelschap „Polyhymnia". Donderdag 21 Januari. Stadsgehoor zaal. Uitvoering Chr. Gymn.vere^niging „JahrT. Donderdag 21 Jan., 's avonds acht u. Nutsgebouw, Steenschuyr. Openb. feest verg. der J. V. op G.'G. „Dr. Bavinck Donderdag 21 Jan., 's avonds 8 uur. Nathanaël, C. B. B. Spr. de heer Post van Utrecht over „de Engelsche vak beweging". De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 11 tot en met Zondag 17 Januari a.s. waar genomen door de apotheek van den heer J. de Croix, Rapenburg 9, Tel. 807. jaar onbevredigend, vooral wat rna- tchmefahricage hetrelC. De scheepsbouwwerven in ons dis trict hadden in het afgeloopen jaar voldoende werk. Verschillende weiwen zijn zelfs voor geruimen tijd bezet. De prijzen, welke bedongen konden wor den, waren nauwelijks loonend; men gaat echter met goed- vertrouwen het nieuwe jaar in. In de groentenconservenfabrieken valt er over de resultaten van 1925 biet te roemen. Ook deze tak van nij verheid heeft van hare exportmarkt een belangrijk deel aan andere landen moeten afstaan. Exporteerde deze industrie in 1913 nog 2.500.000 K.g ter waarde van circa f900,000, alleen naar Ne der 1. Oost- Indië, in 1924 bedroeg de uitvoer naar Nederl. Ocst-Indië slechts circa 1.000.000 K.g. met een waarde van slechts f 100.000 voor 1925. Nam de export af, de invoer in Ne derland nam bovendien toe. Bedroeg de import in 1913 slechts f 60.00/ in 1924 had deze een waarde van niet minder dan f369 000 en in het jaar 1925 f 742.000. De totale export in 1913 bedroeg 3.393.000 K.g. tegen slechts 2.253.364 K g. in 1924. De gewijzigde invoerrechten van 25 ct. per K.g. in 20 pet. der waande waren door de lage valuta van België en Frankrijk van Juli 1925 mede yoor deze industrie zeer nadeelig. In de vruchtensapfabrieken was de toestand over 1825 evenmin rooskleu lig. Een tweetal fabrieken in ons di strict, waarvan er een meer dan 100 jaar had bestaan, zijn tengevolge van deze malaise stopgezet. Het is voor de ze industrie te hopen, dat de voorge nomen heffing van accijns van 10 ct. per liter niet doorgaat. Een dergelijke heffing zou clit in- landscli product van de markt ver dringen, ten behoeve van de buiten- landsche, in hoofdzaak Fransche wij nen. De toestand in de dakpannenfabrie- ken, waarvan ons district er niet min der dan 12 telt, met een gezamenlijke productie van 20.000.000 stuks, was ge durende het eerste gedeélte van 1925 vrij gunstig. Levendige vraag brachfo ver het al gemeen .loonende prijzen. In het laatste' gedeelte van 1925 ver- iminderde echter de vraag, wat eens- jdeels haar oorzaak vond in den sterk •verminderden aanbouw van volkswo ningen, anderdeels in cle geweldige 'toename van de import van Belgische 'dakpannen. Ondanks de inwerkingtreding van 'de nieuwe Tariefwet, waarbij de pan nen instede van onbelast te zijn, zoo als voorheen, aan een invoerrecht van 8 pet. onderworpen waren, is de in voer aanmerkelijk toegenomen. Wer den er in een tijdvak van 1 Juli 1924 tot en met 30 November 1924 2.300.000 pannen ingevoerd, in hetzelfde tijdvak over 19^5 toen dus de pannen heiast waren, bedroeg de invoer 3.850.000 stuks, een vermeerdering van niet minder dan circa 65 pet. De import 'van verglaasde dakpannen, voorheen onbeteekenend, steeg met niet minder Idan 50^ pet. De stelling» zoo vaak verkondigd', dat een verhooging van een invoer recht tengevolge moet hebben een prijsverhooging in hét binnenland, is hier bovendien onjuist gebleken De prijzen in het binnenland zijn sinds de verhooging van het tarief geheel gelijk gebleven. Bedroeg de prijs van den rooden onverglaasderi dakpan (tuile du Nord) in Juli van dit jaa| f53 per 1000 stuks, thans is deze prijs nog even. hoog. De geuite meening van de Belgische belanghebbenden, ten tijde van de be handeling van de nieuwe Tariefwet, dat met een belasting met 8 pet. voor de Belgische dakpannenfabrikanten de concurrentie met de Hollandscho fabrikanten niet meer mogelijk zon zijn, blijkt onjuist geweest te zijn. De prijzen der dakpannen zijn wel in België, maar althans niet noemens waard. hier te lande gestegen, zoodat RECLAME. WinlsrpanMels a i 1,65 mei Siah. Vifien itóeyzeis» 9 eeni per paar. Solia&lsetöiïg k 1,65 per stel. VAM ESGi-ü, Honkersteeg 5 naast DE STAD PARIJS (1132 hierdoor is vast ie stellen, dat de in voerrechten niet door het Nederland- sche volk, doch cloor de Belgische ex porteurs zijn betaald. Analoog met deze branche is de toe stand in cle steenbakkerijen, in de bo- tonfabrieken en in de Ifasaltinefabrie- lcen, overal het grootste deel van 1925 gebrek aan orders, terwijl bestellin gen tegen te lage prijzen moeten wor den geaccepteerd. In Alphen a. d. Rijn hebben de be- tonfabrikanten, niettegenstaande de mogelijkheid tot het verkrijgen ervan bestond, gemeend in 1925 geen pogin gen te moeten doen om den offici- eelen arbeidstijd gedurende de zomer maanden verlengd te krijgen Gebrek aan orders was hier eveneens oorzaak Voor de s c h e 1 p k a 1 kbranderijen is cle belangrijke toename van den in voer der goedkoopere Belgische kluit- kalk zeer ongunstig geweest. Bedroeg deze invoer in 1913 volgens de opgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek slechts 3170 ton, in het afgeloopen jaar heeft cleze invoer het formidabele cijfer van 211.170 ton bereikt. De fabrieken hebben tengevolge van dezen invoer, dan ook groote moeite om slechts de helft hunner productie te verkoopen. Voor de houtzagerijen en houthan del was 1925 evenmin een gunstig jaar Uiterst vinnige concurrentie drong tot ongekend lage prijzen. In tegenstelling met vele andere tak ken van bedrijf in ons district is de toestand in het bloembollenbe- drijf uitermate gunstig. In niet gerin ge mate is de oorzaak hiervan te zoe ken in de enorme vermeerdering van de export dezer bloembollen naar A- merika en Engeland. In 1925 expor teerde deze branche 31227.000 K.g. voor niet minder 'dan een waarde van f44.807,000. In het reeds gunstige jaar 1924 waren deze cijfers resp. 26.369.000 K.g en f29.886,000. De wettelijke maatregelen door d£ Amerikaansche Regeering genomen om per 1 Januari 1926 den invoer van narcisbollente verbieden, zijn aanlei ding dat er bij de kweekers van bloembollen groote bezorgdheid, be staat voor 'den vrijen invoer van an dere soorten in de naaste toekomst. Deze bezorgdheid wordt nog ver groot door de omstandigheid, dat he laas enkele kweekers of exporteurs aanleiding gaven tot ontevre den beid door incorrecte aflevering of afwijken de soorten te expedieeren. De uitkomsten van het Noordzee visscherijbedrijf zijn in het afgeloopen jaar zeer ongunstig. In tegenstelling met de verwachting van het voorafgaande jaar, toen de toekomst voor de visscherij weder hoopvol werd tegemoet gezien, heeft 1925 zoowel wat vischvaart als haring- visscherij betreft, groote teleurstelling gebracht. Zorgelijk is de merkbare achteruit gang van den vischstand en vermin dering der kwaliteiten, welker oorza ken in den laatston tijd ernstig wor den onderzocht. Van jaar tot jaar ne men vangsten en kwaliteiten af, ter wijl 1925 over het geheel wel bijzon der slechte resultaten heeft afgewor pen. De trawlvissch erij heeft bij de eerste reizen, die gewoonlijk den door slag geven, omdat de zeilloggers in het vroege voorjaar door winderig we der in de gelegenheid zijn zich snel en voortdurend te verplaatsen, slechts matige besommingen 'opgeleverd., In Maart waren de opbrengsten reeds zoo uitermate gering, dat een aantal vaar tuigen cle trawlvisscherij staakten. Zonder uitzondering heeft het zeil- trawlbedrijf in 1925 voor den reeder belangrijk verlies veroorzaakt, en de visschers slechts een karig loon laten verdienen. De slechte uitkomsten van dit be drijf gaven aanleiding tot vroege uit rusting der vaartuigen voor de ha- ringvisscherij. De geringe vangsten, de betrekke lijk lage prijzen, en het groote netten- verlies, gesteld tegen de immer nog hooge exploitatiekosten, wegens de dure materialen e.d. hebben in 1925 aan de reederijeh over het algemeen groot verlies toegebracht, zoodat waar schijnlijk vele bedrijven met financi- eele moeilijkheden te kampen zullen hebben. De haringhandel heeft in 1925 evenzeer te wensohen overgelaten. De belangrijke oude voorraden in Engeland en Holland belemmerden in ernstige mate den gezonden handel en de loyale concurrentie. De sterk verminderde koopkracht van Duitschland was oorzaak, dat daar meer op lage prijzen dan reëele levering werd gelet, wat het knoeien zeer in de hand werkt*»- Overigens werd door Duitschland slechts mondjesmaat gekocht, het ge volg der nijpende geldscliaa-rselite. Half September «tegen het opnieuw heffen van cle Duitsche invoerrechten op haring per 1 October kwam een tijdelijke opleving en werden er voor 1 October groote kwantiteiten haring over cle grenzen gebracht. Na dien datum, toen Duitschland voorloopig gedekt was, en de orders uitbleven, werd de afzet tegen sterk gereduceerde prijzen zeer gering, en was het nauwelijks mogelijk inkoop prijzen.. te bedingen. In het algemeen was 1925 voor den haringhandel al weinig lucratief en is de hoop er op gevestigd, dat althans voor de nog aanwezige haring bij toe ne-mende vraag betere prijzen bedon gen zullen kunnen worden Naar aanleiding van een mededee- ling van een belanghebbende is de Ka mer thans betrokken bij een poging om onderzoek mogelijk te maken om na te kunnen gaan of door een bijzon- 1 dere prepareering der netten, deze' duurzamer en daardoor goedkooper kunnen worden. (Vervolg ze blad.) Classikale vergadering. Gisteren hield de classis Leiden der Geref. Kerken in de Kerkeraadskamer van de kerk aan de Hooigracht een buitengewone vergadering, waarin de lieer H. J. Ivouwenhoven Jr., cand. aan de Theol. schooi te Kampen, praepara- toir geëxamineerd werd. Als examinatoren fungeerden Ds. v. Herksen te Hillegom voor exegese O.T.; Ds. Bouwman, te Leiden voor exegese N. T.; en Ds. Koers te Noordwijk a. Z. voor dogmatiek. De examinandus hield een proef; preek over Mattk. 11 28: „Komt her waarts tot mij, allen die vermoeid eu belast zijt, en ik zal u rust geven. Het resultaat van het onderzoek was, dat de heer Ivouwenhoven met alge- meene stemmen beroepbaar werd ge steld in de Geref. Kerken, wat hem. door den praeses Ds. Koers in harte lijke bewoordingen werd inedegedeeld. Een schenking. Dr. J. van der Hoeven, te Eefde bij Zutplien, heeft aan de bibliotheek dc-r Rijksuniversiteit te Leiden een aantal series van nieuwe chirurgische tijd schriften ten geschenke gegeven. De schenking omvat ruim 400 deelen. De regeering heeft met erkentelijk heid van dit waardevol geschenk ken nis genomen. Aan den schenker is de dank der regeering betuigd. Pïof. Einstein. In een gisteravond te Londen ge houden vergadering van de Royal As tronomical Society is besloten cle gou den medaille die het instituut voor gewichtige wetenschappelijke ontdek kingen uitlooft, aan te bieden aan prof. Einstein voor zijn ontwikkeling van de relativiteitstheorie. Commissie voor staös-evangelisatie der G-ereL kerk. Gisteravond hield bovenstaande commissie liaar drukbezochte jaarver gadering in 't Gebouw aah den Morsch- weg. Na opening door den heer Verschoor (Ds. Ivouwenhoven was verhinderd aan wezig te zijn) sprak deze een inleidend en terugblikkend woord, dat van groo- ten zegen op den arbeid in 1925 ge waagde. Treffend waren in dit opzicht de feiten, die spreker memoreerde van zichtbare geestelijke vrucht. Hij bracht allen dank, die hun kracht aan dezen arbeid gegeven hadden (de trou we concierge, de heer van Duuren, en gezin, zeker niet te vergeten) en wekte allen op met goeden moed in den nieu wen jaarkring voort te varen. Namens den Kerkeraad sprak Lr. van Wijnen een hartelijk woord, de commissie dankende voer haar vaak moeilijke werk, dat thans zoo de in stemming van den Kerkeraad had en kennelijk bleek niet vergeefs te zijn begonnen. In een geestigen speech liet de heer Van Ulden zijn bewondering hooren voor den moed en cle trouw der Bijbel- tentcommissie. Met vreeze is deze „kiel" uitgevaren, maar onder leiding van „Kapitein Kiel" bleek ze, met de Kruisvlag hoog in top, stormen te kunnen verduren. De rij sprekers (door „gestadige" consumptie afgewisseld) werd nu on derbroken door Mej. Frégeres, die de geestige voordracht „De Oude Boek houder" reciteerde en den heer De Die, die Van Meurs deecl genieten. Ten slotte sprak cle heer De Ru een ontroerend slotwoord. Hij herinnerde o.m. aan de kostelijke proclamatie on zer Vorstin (de vergadering zingt spon taan de beide coupletten van het Wil helmus) en beëindigt zijn rede met de commissie zijn wensch op 't hart te drukken (in 't Woonwagenkamp op 3 Oct. smaakte hij er reeds een heerlij ke voorproef van) voortaan 'niet meer alleen in 't Gebouw, maar ook „op de straat" het Eyangelie des Kruises te brengen. De Voorzitter sprak de beste wen- schen.uit voor het herstel van br. v. Muiden, die ernstig krank is en op een avond als deze noode gemist werd, en liet vervolgens den Avondzang zin gen, waarna br. Meyer in dankzegging voorging. BINNENLAND. DE KABINETSCRISIS. Nog steeds geen oplossing. Brengt men de aanwijzingen, van verschillende zijden verstrekt, met ei kaar in verband, dan moet men wel tot cle conclusie komen, dat in de.eer ste dagen cle crisis nog niet zal wor den opgdlost. Uit anti-revolutionairen kring ver neemt men, dat aldaar het compromis voorstel De Visser uiterst koel iu ont vangen. De christelijk-historischen zouden er maar matig mee zijn inge nomen, en zelfs met hot plan rondlop- pen van hun misnoegen ter gelegener tijd openlijk te doen blijken. Dat on Ier die omstandigheden bij de katholie ken niet veel geestdrift bestaat, laat zich gemakkelijk begrijpen. Het moet clan ook niet uitgesloten worden ge acht, dat weldra dr. De Visser zijn po gingen zal opgeven. De opdracht zou dan vermoedelijk aan een ander worden gegeven. Ver schillende namen worden geoemd, o. a.: mr. van Leeuwen, vice-president van den Raad van State. Zou ook dat niet lukken, dan pas zou, naar de meening van sommigen, het moment gekomen zijn voor «ie Ko ningin om het ontslag te weigeren, en zou ook het kabinet-Colijn terugkeek' ren, gelijk het kabinet-Ruys na de Vlootwet-crisis. Alleen de veronder stelling, dat dit laatste zou kunu'on ge beuren, wijst er reeds op, in welke groote moeilijkheden het gemengde votum van 11 November regeering en parlement heeft gebracht. In verband met een bericht in som mige blad.en dat een kort verblijf in Den Haag van mr. Th. B./Pleylc, Ne- derlandsch gezant te Madrid, verband zou houden met de oplossing van de Kabinetscrisis, kunnen wij uit bevoeg de bron verzekeren, dat mr. Pleyte uit sluitend voor particuliere aangelegen heden in de Residentie vertoeft. Wegblijvers van de stembus. Donderdag werden voor het Kanton gerecht te Amsterdam de eerste zaken behandeld van hen, die hij de verkie zingen voor de Tweede Kamer op 1 Juli niet aan -hun stemplicht hadden voldaan. Zoo ongeveer 10.000 Amster dammers zullen in de eerstvolgende dagen worden gedagvaard, om voor den Kantonrechter te verschijnen. Zij kunnen de boete ook nog afmaken aan de griffie. De meesten die gistermorgen waren verschenen, hadden geen oproeping ontvangen of waren verhinderd ge weest, naar ze verklaarden. Ook waren er die uit principe niet gekomen waren die zich niet aan stemplicht wilden on derwerpen. Allen zonder uitzondering werden veroordeeld tot drie gulden boete. F. J. Baron van Heeckeren. f Te Dieren is Dinsdag overleden de heer F. J. baron van Heeckeren, adju dant en kamerheer in b. d. van de Ko ningin. De begrafenis is bepaald op 16 de zer te Hummelö. Verdragen met Duitschland. De Duitsche Rijksdag heeft het ver drag van 26 Nov. 11925 ter aanvulling van het Duitsch-Nederlandsche han- des'l- en scheepvaartverdrag en het Duitsch-Nederlandsche douane- en cre- dietverdrag naar de commissie verwe zen.' Wat de banderoles kosten. Blijkens de, bij het wetje van 30 Dec. j.l. aangebrachte wijziging in het 7e hoofdstuk b der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1924, is voor aanmaak van zegels (banderoles), benoodigd voor de uitvoering van de Tabakswet, övër genoemd jaar een bedrag van 82000 meer benoodigd geweest, dan ge raamd was. Spoor- en Tramwegpersoneel. De burgemeester vhn Doetinchem de beer W. P. Duval Slothouwer is naar 's-Gravenhage vertrokken, ten einde te trachten Rijksbemiddeling te verwerven in zake het conflict tus- schen de besturen van de Ned. Vereen, van Spoor- en Trampersoneel en de di rectie der Tramwegmaatschappij Zut- fen-Emmerik. De burgemeester heeft zich gewend tot het hoofdbestuur van dg vakver- eeniging en ook tot de werkgeversor ganisaties. Heden en morgen vinden besprekingen met die besturen plaats. BUITENLAND. BELGISCHE MINISTERCRISIS. Minister Kestens neemt ontslag. Generaal Kestens is gisterenavond naar het Koninklijk paleis gegaan om zijn ontslag ais "minister van natio nale verdediging aan den koning aan te bieden. iMinister iVan de iVijlveire zal het in terim van nationale verdediging nemen De regeering wil trachten, vóór 15 Februari het wetsontwerp op de ver korting van den diensttijd te doen aan nemen, met Toepassing reeds op de lichting 1925 en op het deel van de lichting 1924, dat thans onder de wa penen is. De regeering wil eveneens de finan!- cieele en muntontwerpen doen aan nemen. Na het aannemen van die twee ont werpen, die van 't grootste belang zijin voor de huidige regeeringscoalitie, zal men een definitieven opvolger voor ge neraal Kestens aanwijzen.. DE FRANSCHE FINANCIEELE CRISIS. De belasting op de betalingen ver worpen. De oommissie voor financiën uit de Fransche Kamer heeft met 18 stem men tegen 2 onthoudingen besloten, over het financieel ontwerp te beraad slagen. De minderheid had de zittingszaal verlaten om de meerderheid alleen te Radio-Programma. Wat cr vanavond te booren is. 5.20 (Brussel, 265 11.). Concert. 5.20 (Hamburg, 395 M.) Lezingen. 5.20 (Frankfort, 470 M.) Lezingen, enz. 5.20 (Bremen, 300 M.). Lezingen. 5.20 (Hannover, 395 M.). Lezingen. 5.35 (Daventry, 1600 11.). Kinder uurtje, zang, lezing, muziek. 5-35 (Londen, 365 M.). Kinderuurtje zang, lezing, muziek. 6.20 (Berlijn, 505 M.). .Verschillende lezingen. 6.20 (Parijs, EiffeLzren, 2650 M.). Lezingen en orkestmuziek. 6.50 (Hilversum, 1050 M.). Lezing door Ir. ten Hooge over: „Accumulato ren". 7.05 (Münchén, 485 MJ. Concert. 7.15 NSF. Ken praatje over radio. 7.20 (Hamburg, 395 Al.). Muziek. 7.20 (Stuttgart, 445 11.). Concert. 7.20 Alle Engelsche stat,0113. i'jjdsein nieuws, toespraken, k_:..aen. 7.30 (Hilversum, 1050 M.). Politiebe richt, weerbericht.- 7.45 Alle Engekihc stations. Muziek. 7.45 (Hilversum, 1050 M.). Uitzen ding van persberichten enz. door het persbureau Vaz Dias. 7.50 (Berlijn, 505 M.). Concert. 7-5° (Frankfort aan .de Main, 470 M.j 7-5° Königswusterhauseii (1300 M.J Concert. 7.50 (Münster, 410 M.) Concert of lezing. 7-5° (Zürich, 515 M.). Concert of voordracht. 7-5° (Parjjs, Eiffeltoren, 2200 M.). Concert. 8.— (Rome, 425 11.). Concert. S.io (Hilversum, 1050 M.j. Concert, H.D.O.-orkest. 8.20 (Hamburg, 395 M.). Concert 8.20 (Bremen, 330 M.). Concert. 8.20 (Hannover, 296 M.). Concert Concert of voordracht. 8.20 (Daventry, 1600 M.). Concert en lezingen. 8.20 (Londen, 365 M.). Concert en lezingen. 8.35 (Brussel, 265 M.). Concert, on derbroken door nieuws. 8.40 (Hilversum, 1050 M.). Lezing van het Nut v. h. Algemeen. Spreker: Prof. H. de Graaf over: De menscb tegenover zijn medomenseli in dan I00R der tijden". 8.50 (Madrid, 392 M.). Concert I 8.50 (Parijs, 1750 M.). Concert fw 9.20 (Parus, 345 M.). Concert 10.(Hilversum, 1050 M.) Uitzenr ding van persberichten enz. door het persbureau Vaz Dias. 10.20 Alle Engelsche stations. Ijjdr sein, weerbericht nieuws, enz. 1 laten beraadslagen over de financli eeie ontwerpen. Gistermiddag werd over het regeet ringsontwerp gestemd en heeft de comj. missie van financiën met 21 tegen j stemmen en 12 onthoudingen art 1$ van het regeeringsontwerp verworpen betreffende de vaststelling van een dol lasting op de betalingen, door handa, laars en industrieeden ontvangen. Men kan dus wel zeggen, dat nH Jiet regeeringsontwerp in zijji mees .wezenlijke strekking voor de eeie commissie heeft afgedaan. Na afloop der stemming begaven rich de voorzitter van de commissi^ MalvJ en diens rapporteur-generaal 1 .aainrj reux naar den premier, om dezen van het besluit van dé commissie in keu nis te stellen en de situatie jgezamenljjk ondier de pogen te zien. Welke mogelijkheden staan' er Wmmp open, nu het vaststaat, dat Doumer j zich niet voor de financieefe Kameai oommissie zal buigen? Sommige afge vaardigden meetnen, dat de commissie zoo snel mogelijk in de Kamer rapport dient uit te brengen, opdat de Kamen ten spoedigste da debatten over de f> nancieele plannen van Doumer kan opfl hen. De socialist Renaudel os. zou aah) ter met het plan rondloopen, zou spoe) dig mogelijk vjjftig handteekeningen ts verzamelen voor onmiddellijke interpol; latie over de financieele politiek de® regeering. OOSTENRIJKS REGEERING AFGE TREDEN. Haar taak vervuld. In den gister gehouden Oostenrijk- schen ministerraad werd door het Ka binet besloten af te treden. De Bonds kanselier wees er op, dat dé regeering indertijd van de meerderheid der poli tieke partijen uit den Nationalen Raad opdracht kreeg, het program van Ge nève gehee! uit te voeren. De regeering beschouwt deze op dracht aS vervuld en is van oordeel, dat het program der regöering is uit gevoerd. In de daarna gehouden zitting van den Oostenrijksohein Nationalen raad, die slechts enkele minuten heeft ge duurd, deelde de president Miklas me de, dat het Kabinet-Ramek zijn ont slag heeft ingediend. De volgende zitting is vastgesteld op ehdenmorgen 11 uur. Op de agenda staat de nieuwe verkiezing van een regeering, overeenkomstig de voorstel len van de hoofdcomissie. DE KOUDEGOLF IN EUROPA. Het hoogtepunt bereikt? Volgens mededeelingen van den B-r- lijuschen meteorologischen dienst, zou het hoogtepunt van de koude-golf, die thans Europa teistert, bereikt zijn. 'Uit Rome wordt thans een groote ommekeer in de temperatuur geméld, die thans 15 graden hooger is dan gis teren. Tengevolge1 van den lichten sneeuwval in Berlijn, zijn in de straten aldaar 54 personen door de gladheid gevallen ei. gekwetst. lp België beerscht een ijskoude tem peratuur. De thermometer wijst 15 gr.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2