CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Oit «er bestaal uil TWEE Biaden. Belangrijkste nieuws in dit Hummer. 6e JAARGANG W DINSDAG 12'JANUARI 1926 NUMMER 1718 1 COURANT ABONNEMENTSPRIJS Is Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaalf 2.50 Per week I 0.19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22l/i cent Ingezonden Mededeelingen, dobbel tarief/ Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. EERSTE BLAD. V De Koninklijke boodschap. Hce rijk bevoorrecht is toch ons land. Wij hebben een regeering die het openlijk uitspreekt dat zij zich naar Gods geboden wenscht te richten. En aan het hoofd van die Regeering staat een Vorstin, die hoe hoog ook geplaatst, zich niet schaamt in het openbaar te belijden, dat bare ver wachting is van den Heere haren God Toen een deel van ons volk door den schrikkelijken watersnood werd ge troffen, was zij nacht en dag in de weer om haar'lijdende volk te troos ten en op te beuren. Maar zij deed meer. Teruggekomen van haar bezoek aan de geteisterde streken en diep onder den indruk van wat zij daar aan schouwd had, richtte zij een persoon lijke boodschap tot haar volk, die met deze treffende passage besloten wórdt: Kennende de kracht clie er van uit gaat zich gedragen te weten door ge meenschappelijk gebed, zoowel voor de door dc-n watersnood getroffenen als voor de verdedigers onzer dijken, zui len allen zonder onderscheid een wensch van mij vervullen waanneer zij zich daarin met mij vereenigen." Een Vorstin die zich tot haar volk richt met het verzoek zich met haar te vereenigen in het -gebed tot God, dat is toch wel een unicum in dezen tijd. Wee het land, welks Koning een kind is. Maar ook gelukkig het land welk's Vorstin een kind der Edelen is, ook in geestelijk opzicht. Moge de wensch van H. M de Ko ningin weerklank vinden bij ons volk opdat Vorstin en volk één zijn in het buigen voor Hem die ook de wolken lucht en winden, wijst spoor en loop en baan. V De Kabinetscrisis. Naar bet schijnt zal nu eindelijk aan de Kabinetscrisis een einde ko men. Van verschillende zijden werd al thans gemeld, dat in den loop van deze week de oplossing kan worden verwacht. Omtrent de wijze waarop de crisis zal worden beëindigd, tast men intus- schen nog steeds in het duister. Bekend is dat het pogen van Dr. de Visser om een parlementair Kabinet te vormen, niet met succes is be kroond. In de verschillende berichten wordt er dan ook de nadruk op gelegd, dat Dr 'de Visser bezig is een zelfstandig rechtsch Kabinet te vormen. En in verband daarmede werd tevens ge meld dat tusschen de aftredende mi nisters een compromis werd bereikt- De ministers zijn dus onderling tot overeenstemming gekomen. En vermoedelijk in dien zin, dat de gezant te Rome naar Weenen of Bern wordt overgeplaatst, maar tevens bij het Vaticaan geaccrediteerd blijft. Een oplossing dus, die aanvankelijk zoowel in Roomsch Katholieke als in Christelijk Historische kringen op on overkomelijke bezwaren stuitte. Die bezwaren schijnen nu althans bij de ministers te zijn overwonnen, waaroor dit bereikt is, dat niet( op het votum ten opzichte van de gelden behoeft te worden teruggekomen- De vraag doet zich nu echter voor. wat we onder een zelfstandig rechtsch Kabinet te verstaan hebben Men spreekt van een Koninklijk Ka binet, een Zaken-kabinet, -een extra parlementair Kabinet, en we hebben zelfs gehad een Kabinet steunende op den volkswil. Maar van een ..zelfstandig Kabinet" hebben we voor zoover wij weten, nooit gehoord. Uit het feit, dat nadurkkelijk gepu bliceerd werd, dat met de rechtsche fracties geen overleg werd gepleegd, zou men kunnen afleiden dat het Ka binet geheel zelfstandig zijn koers za! bepalen. Maar zulk een Kabinet zal toch nooit los staan van bet parlement en indien het iets zal willen bereiken jtQ vooral indien het daarbii op het praedicaat rechts" prijs stelt, zal het toch een steunpunt moeten vinden in de volksvertegenwoordiging. Het verwondert dan ook niet, dat er sprake is van nieuwe moeilijkheden, in verband met bezwaren gerezen in den boezem van rechtsche fracties. Indien met en tusschen de recht sche fracties geen overeenstemming bereikt wordt, dan zal ook een. zelf standig rechtsch Kabinet" niet met eenige hoop op een goede reis zee kunnen kiezen. Met belangstelling wachten wij dan ook af den uitslag van de besprekin gen die vandaag door de R. K Ka merfractie gevoerd zouden worden en de nadere verklaring omtrent de be- teekenis van een zelfstandig rechtsch Kabinet. STADSNIEUWS. BE STORMKLOK LUIDT. Een ernstige ramp heeft een gedeel te van ons vaderland getroffen. Onze oude erfvijand het water heeft opnieuw de boeien waarin het ge klemd lag, verbroken, en zich over on ze lage landen uitgestort. Dijken en waterkeeringen zijn weg- gestormd en niet uit te spreken is de ellende en niet te schatten de schade die daarvan het gevolg was. Eerst als het water weer is wegge vloeid zal de werkelijke omvang van de ramp blijken, maar dat omvangrij ke schade is aangericht staat nu reeds vast. Opnieuw hoe kan 't anders wordt een beroep gedaan op het mee leven het mede-lijden van ons volk. H. M. de Koningin is daarin voorge gaan en er zijn aanwijzingen te over om te verwachten dat ons volk zijn Vorstin daarin zal volgen en dat het aan daadwerkelijken steun waardoor de ellende eenigermate kan worden verzacht, niet zal ontbreken. Ook de Leidsche ingezetenen worden in de gelegenheid gesteld van hunne offervaardigheid blijk te geven. Donderdag a.s. zal een collecte langs de huizen worden gehouden. Wij vertrouwen, dat niemand zich zal onttrekken, maar dat een ieder naar vermogen zal bijdragen. Voor wie niet thuis mochten zi^n, of voor hen, die dat wenschen, zal er ge legenheid zijn hunne gaven recht streeks aan den penningmeester, den heer F. Muys van de Moer, Plantsoen 49, Girono. 57471, te doen toekomen. Ook ons blad is gaarne bereid even- tueele giften in ontvangst te nemen. Watersnood-Comité. In de gisteren gehouden vergade ring van 't Watersnood-Comité werd nog aan het Uitvoerend Comité als lid toegevoegd Kapelaan Th. P. Glom, die de benoeming welwillend aan vaardde. Bij het Watersnood-Comité zijn reeds de volgende giften ingekomen: Jrfr. Mr. N. C. de G. f100; F. M. v. d. M. f25; Korf. Ned. Grofsmederij af cl. Kettingmakerij f25; Ir. W. M. f10; van een gesjochten jongen fl; H. v d. B.~fi. Giften worden gaarne ingewacht bij 'den Penningmeester, F. Muys van de Moer, Plantsoen 49. postgiro nummer 57471. Leidsche Burgerwacht. De schietoefeningen der Leidsche Burgerwacht zullen weer worden voortgezet^op Dinsdag 12 Jan. a.s. des n.m 8.30 uur Pieterskerkgracht, ter wijl de schermlessen aanvangen en Gymnastiek op' Vrijdag 15 Januari a.s resp. om 8.30 en 9.15 n.m De prijsuitreiking der 1.1 gehouden schietwedstrijden van 812 Dec. zal plaats hebben op Maandag 25 Jan. a.s njm 8 uur in het Concertgebouw L' Union, -Steenstraat 39, alhier. Loop der bevolking over het jaar 1925. Vermeerdering Geboorte Vestiging M. 731 1697 V. 684 1912 Tot. '4'5 3Q°9 2428 2S96 5024 Vermindering. OveiUj.iin 282 1872 3'9 2135 601 40O7 2'54 2454 4608 Bev. an. 1925 33094 V ersciiil +274 35376 .+'42 68470 +416 rev. 31 Eee. '2 5 33368 355'8 68886 Mevr. Montagne. f Hier ter stede is overleden Mevr. A. C. Montagnev. d. Lee, in leven lid van den oasrdiiraad en Regentes van RECLAME. Heerenslngei 34/35. Tel. 1523. PRIMA KWALITEIT. VERZEGELDE ZAKKEN. het H. G. of Arme-, Wees- en kinder huis. Uit laatstgenoemde betrekking had zij in den loop van het vorige jaar we gens gezondheidsredenen ontslag ge nomen, waarna zij, daar de reden die haar tot dat verzoek genoopt hadHen vervallen waren, in de Raadsvergade ring van 26 October opnieuw benoemd werd. Leidsche Universiteit. Ter gelegenheid van den 351sten verjaardag der Leidsche Hoogeschool zal de rector magnificus, prof. dr. W. de Sitter Maandag den 8sten Febru ari des middags twee uur in 't groot auditorium'der universiteit een feest- rede hou'den, tot bet bijwonen waar van alle belangstellenden worden uit- genoodigd In den loop van dit jaar zullen twee Leidsche hoogleeraren hun 25-jarig hoogleeraarsambt herdenken. Den 25 September zal het namelijk 25 jaar ge leden zijn, dat prof. Dr. W. B. Kris- tensen aan de Leidsche universiteit het hoogleeraarsambt aanvaardde in de geschiedenis der godsdiensten in het algemeen en de phaenomenologie van den godsdienst en 2 October prof. mr C. van Vollenhoven het hooglee raarsambt in het adatrecht van Ned. Indië en liet staats- en administratief recht van Ned.-Indië, Suriname en Cu ra ga o. Jubileum Ds. J. Wl Groot Enzerink. In verband met liet 25-jarig jubile um rfat Ds. Job. W. Groot Enzerink morgen hoopt te vieren, zal hij D V. a.s Zondagavond in de Pieterskerk een gedachtenisrede uitspreken. Kiescollege Ned. Herv. Gem. Wij vermeldden vorige week reeds, dat bij enkele candidaatstelling duor de drie kerkelijke kiesvereenigiugen in de Ned. Herv. Gemeente de dit jaar aan de beurt van aftreding zijnde hee- ren alle waren herkozen. Daaraan kanthans worden toege voegd, dat in de vacatures J. Bink, P. J. Jansen, W. H. Lamme, D. Sprui- tenbürg, P. P. de Koning, F. Eiker hout, H. Kokkedee en W. P. ten Kate eveneens bij enkele candidaatstelling zijn gekozen de heeren: A. Vergunst, W. v. d. Berg, M. A. v. d. Berg, J H. v. d. Broek, Jolis. Koelman, A. Somer- wil, D. Stigter en W. A. v. d. Tang. BINNENLAND.^ .DE KABINETSCRISIS. Na de berichten over een spoedige oplossing van de Kabinetscrisis komt thans de Tele gr. vertellen, dat zich nieuwe moeilijkheden hebben voorge daan die 't eenigszins twijfelachtig ma ken of het huidige ministerie wel zal kunnen aanblijven. „De moeilijkheden, zegt het blad. doen zich voornamelijk gelden van R. K. zijde. Hoewel de R.K. leiders en de R. K. ministers zich in het algemeen onder de gegeven omstandigheden konden vereenigen met het denkbeeld van den kabinetsformateur om den ge zant te Bern of te Weenen bij den Heiligen Stoel te accrediteeren, toch bestaan er in de R. K. Tweede Kamer fractie ernstige bezwaren tegen deze oplossing. Deze bezwaren gelden meer de con sequenties van deze oplossing, dan wel het compromis zelf, omdat na de totstandkoming van 'dit compromis, volgens de meening van verschillend^ R. K. Kamerleden, bezwaarlijk zou kunnen worden volgehouden, dat 's lands belang er mede gediend is, wijl van de zijde van de regeering en van de voorstanders van het gezant schap bij bet Vaticaan dit gezant schap verdedigd is, als zijnde een noodzakelijke luisterpost in dit diplo matieke milieu. Aan de vergadering van de R. K. Kamerfractie, die morgenmiddag zal gehouden worden, wordt daarom te recht in politieke kringen groote be- teekenis gehecht, omdat dan zal moe ten blijken of deze bezwaren overwon nen kunnen worden. Wat de C H. Tweede Kamerfractie aangaat, daarin zijn drie 9troomingen te onderscheiden: 1. die strooming, welke gekant is tegen de bovenge noemde oplossing, op grond van het feit, dat dan de diplomatieke relatie blijft bestaan tusschen ons land en 't Vaticaan en ten 2e de strooming, wel ke zich daarmede wel kan vereenigen. De derdè groep is van oordeel, dat. hoewel er bezwaren tegen de bewuste oplossing bestaan, deze niet van dien aard zijn, om daaVop het kabinet te doen vallen." Invalidlteits- en Ouderdomswet. Op 1 December 1925 werden 5588 weduwenrenten en- 7401 weezenrenten krachtens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op genoemden datum krach tens art. 373 dier wet 48.027 personen in het genot verkeerden van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week; voorts genoten 11.289 personen een invaliditeitsrente als bedoeld in art 71 dier wet, Krachtens de vrijwil lige verzekering, geregeld in de Ou derdomswet 1919, waren op vorenge noemden datum 98.256 personen in het genot van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsren te van drie gulden per week. De watersnood. Het Tweede Kamerlid Duymaervan Twist heeft den minister van water staat de volgende vragen gesteld: I. Is het den minister bekend, dat ten gevolge van den hoogen water stand in de provincie Drente en van de gestremde waterloozing bij Zwart sluis het Staphorsterveld is onderge- loopen, waardoor behalve groote overlast welken de overstro faring aan de bevolking brengt, ook groote mate- rieele schade is toegebracht aan de particuliere eigendommen, benevens aan de nieuwaangelegde werken in 't waterschap Hasselt en Zwartsluis? II. Is het feit juist, dat in het voor jaar 1923 door het waterschap Has selt en Zwartsluis een voorstel werd aangenomen tot het aangaan van een leening, groot f150.000, ten einde de wat erke erin g de Stouwe te kun nen ophoogen, dat op dit voorstel door het vereenigd college van hetwa terschap de goedkeuring werd ge vraagd van Gedeputeerde Staten van Overijssel, over welke goedkeuring tot op heden nog geen beslissing viel? III. Zoo de tweede vraag bevesti gend wordt beantwoord, is de minis ter dan bereid, een onderzoek in te stellen naar de oorzaak, welke er toe gelei'd heeft, dat de goedkeuring van Gedeputeerde Staten van Overijssel uitbleef, waardoor het vereenigd col lege van het waterschap niet bij machte was, de maatregelen te tref fen om het waterschap tegen over strooming te beschermen, en wil de minister voorts nagaan, in hoeverre er termen aanwezig zijn, dat de scha de, welke wordt geleden, wordt ver goed? Salarisregeling belastingpersoneel. Naar de Res. bode meldt, is thans de salarisregeling voor de belasting ambtenaren bekend geworden. Zij luidt aldus: Dienstvak directe belastingen, in voerrechten en accijnzen: Ontvanger 3e kl. f3400—4200; idem 4e kl. f 30003600, verificateur f 2700 4200, adspirant-verificateur met vak examen f 15003000; kommies-verifi cateur f2003200; hoofdcommies 2300 —2900, kommies le kl. f 15002400, idem 2e kl. f 13001700, idem te wa ter le kl. f 13001900, hoofdcommies f30004000, commies f25003400, adj. commies f11002700, rijksklerk met vakexamen f 11002100, idem zonder vak-examen f 1100—1800. De standplaatsaftrek blijft bepaald op 4 pet. Dienstvak registratie, kadaster, en hypotheken: Ontvanger 5e kl. f34004200, idem 6e kl. f30003200, commies ter direc tief 25003000, landmeter bij het ka daster f20005000, boekhouder bij het kadaster f 25003400, teekenaar kadas ter f 1300—2800, adspirant-landmeter f1600, adjunct-comm. f 11002800. Voor de rijksklerken bij dit dienst vak geldt dezelfde regeling als voor die bij den dienst der directe belas tingen, invoerechten en accijnzen. Voor de hulpkomm iezen en particur liere klerken is nog geen regeling ge troffen. maar binnenkort zullen ten aanzien van deze groepen nadere ge- gegevens bekend gemaakt worden. Het isolement van Wlleringen. Ofschoon de verbindingsweg met den afsluitdijk door het Amsteldieg Binnenland. De toestand in het watersnoodgebied verbeterende. Geruchten omtrent de oplossing van de Kabinetscrisis. Buitenland. Er is sprake van, dat de bijeenkomst van de voorbereidende commissie voor de ontwapeningsconferentie zal wor den uitgesteld. Heden zal de soc.-dem. Rijksdag- groep vergaderen teneinde haar hou ding ten opzichte van de groote coali tie te bepalen. Een verklaring van Tewfik Roesjdi bei in de Tnrksche nationale vergade ring. nog niet gereed is, kwam Zondagmor gen j.l. het eerste paard en rijtuig over den dam te Wieringen aan en maakte een pleizierrit over het eiland Thans is het nog niet aan te raden met voertuigen over den diik te gaan, want aan het einde is het een ware modderpoel, waar bijna niet door te komen is. Emigratie naar Canada. Zooals gemeld bevindt zich op het oogenblik in Nederland een vertegen woordiger van de Holland Coloniza- tion Board, welke zetelt in de pro vincie Saskatchewan in Canada en welke, vertegenwoordiger hier gezin nen wil werven voor vestiging in die Canadeesche provincie. De Directeur van het Informatiebu- reu van de Nederlandsche Vereeni- ging „Landverhuizing" deelt in ver-, band met dit feit mede, dat de aan biedingen van de Holland Colonizati on Board bij genoemd Informatiebu reau nog te onvoldoende bekend zijn om daarover een afdoend oordeel te kunnen uitspreken. De Directeur acht het niettemin noodig allen, die er over mochten denken om op die voor stellen in te gaan, in him eigen be lang dringend aan te raden geen be sluit te nemen, vóórdat zij aan de Ne derlandsche Vereeniging ,/Landverbui zing" Bezuidenhout 97, den Haag, voorlichting en raad hebben gevraagd. Een militair fascistische partij? Naar men aan de „Rsb." medeu deelt, zijn in Den Haag plannen in bewerking om te komen tot de op richting van een militair iascistische| partij. Oud-hoofdofficieren, zouden hun instemming reeds hebben betuigd. DE WATERSNOOD. De toestand verboterd. De toestand in de overstroomde ge bieden wordt steeds beter. Maastricht seint 40 c.M, val en weldra zal de ri vier in Limburg in haar bedding zijh teruggekeerd. In Limburg: is de toe stand in de overstroomde gebieden bijna weer normaal. In Cuyk, Mook, Gennep, Heugem» Boxmeer, Oeffeit en Haps daalt het water merkbaar; steeds meer straten komen vrij. De levensmiddelenvooav ziening is er goed geregeld. De Dommel en de Aa vallen en t9 Boxtel trekt het water steeds meer weg De stand van de Beersche Maas is ook aanvankelijk lager, nu alleen nog maar water voor de doorbraak bij Cuyk hier instroomt, en de Beersche OVerlaat niet meer werkt. Ook om den Bosch valt het water, evenals in de Langstraat. Nu het ka naal den Bo9ch-Dingelen meer water kan verwerken, en de B-okhovensche Overlaat meer water in de Maas stort is voor de Beersche Overlaat geen ge vaar meer te duchten, al blijven de dijkwachten ook voorloopilg nog actief. Ook voor het land van Heusden en Altena bestaat geen enkele vrees meer. De toestand in het Lairi van Maas en Waal blijft ernstig De aanhouden de val van de Maas maakt het wel is waar mogelijk den stand van het water binnendijks te Neer-Asselt ge lijk te maken aan den stand van de Maas, doch hiermede is adles natuur lijk nog niet in het reine. Spoedig zal men met het dichten van tien dijk be- ginnen, waarvoor intus schim alle voor

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1