Oil sow bestaat ait TWEE Biss'en. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Belangrijkste nieuws in dit Hummer. 6e JAARGANG ZATERDAG 9 JANUARI 1926 NUMMER 1710 CODRANT ABONNEMENTSPRIJS Iq Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal f 2.50 Per week0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 EERSTE BLAD. Naar het fascisme? Er zijn weinig woorden waarmede in onze tbagen zoozeer geschermd wordt als met het woord „democra tie." Wie niet democratisch is of doet, telt niet mee en eerste voorwaarde om iets te bereiken is in vele kringen, den democraat uit te hangen. Een partij, zoo schreef zelfs enkele jaren geleden een liberaal blad, zal democratisch zijn of ze zal niet zijn, zoodat men uit het feit dat sindsdien het liberalisme op politiek gebied weg gevaagd werd, tot gebrek aan demo cratie bij het liberalisme zou kunnen concludeeren. Nu is dat -opzichzelf nog geen schande. Democratie beteekent toch- overheer- sching der volksmassa of als men het wat zachter wil uitdrukken, volksre- geering. Maar volksregeerinfe is een absolute ongerijmdheid. Het volk kan niet zelf regeeren. Men kan de staatshoofden verjagen om zelf leiders te kiezen, die als een soort directie worden be schouwd en aan het volk verantwoor ding schuldig zijn, maar in de prac- tijk zal er toch geregeerd moeten wor den en zal een regeering noodig zijn die een dwingende macht heeft om het volk te noodzaken te doen en te laten wat tot handhaving van recht en orde noodzakelijk is. In zg. democratisch geregeerde landen blijkt dit trouwens ook heel duidelijk. Amerika b.v. heeft een door het volk gekozen president, maar eenmaal ge kozen, heeft hij een veel grootere macht dan menig monarch ooit heeft gehad Amerika is een democratisch land, maar er is geen sprake van dat het volk zichzelf regeert. De „democratische" partijen streven als regel dan o ok niet naar een volksregeering, maar hun doel is het verplaatsen van het gezag én hef bengen van de macht in handen van andere partijen. Men wil andere machthebbers maar toch en misschien veelmeer: machthebbers. In Duitsphland en andere landen is wat de regeering betreft, na de revolu tie alles dan ook zoo ongeveer bij het oude gebleven. De personen zijn verwisseld en do titels van s6mmige ambtenaren zijn veranderd, maar dat de invloed van het volk op de regeering is versterkt, kan moeilijk worden volgehouden. Van een regeering door het volk en van het brenig.en van de regeermacht in handen van de massa is daar geen sprake, evenmin als in Rusland, waar men den Tsaar vermoord heeft, maar om anderen aan een machtspositie te helpftn en volksmenners tot dictators te maken. Is zulk een democratie theoretisch een dwaasheid en practisch niet mo gelijk, het behoeft geen betoog, dat zij in strijd is met Gods Woord, dat met groote beslistheid tegenover elkaar stelt een volk, dat geregeerd wordt en een Overheid, die bij de gratie Gods gezag oefent en van de onderdanen gehoorzaamheid heeft te eischen. Nu kan men ook in anderen zin van democratie spreken en wel in den zin van parlementarisme en zoo gezien kan de democratie ook van Christelijk standpunt worden verdedigd en zelfs toegejuicht. De Antirevolutionaire partij heeft dan ook altijd voor bevestiging van den volksinvloed het pleit gevoerd. Een goede volksvertegenwoordiging, die waakt voor de rechten en de vrij heden van het volk en waarmee door de Overheid aan wie de beslissing blijft regelmatig overleg gepleegd wordt, kan voor volk en overheid bei de van groote beteekenis zijn. Maar nu is het parlementarisme langzamerhand ontaard. De toestand is zoo geworden, niet alleen in ons land, maar schier overal, dat het par lement zich met alles wil bemoeien en het overwicht aan zich tracht te trek ken. De parlementen trachten te zitten op den stoel der regeeringen. Zij pogen te heerschen, terwijl dan de regeerin- BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 gen beschouwd worden als uitvoer ders van den wil der gekozenen, of zooals een Amerikaansch Senator het uitdrukte: wij doen onze zaken af door middel van onze agenten de Overheid Zoo is practisch de toestand gewor den. En het gevolg van dit revolutio naire systeem is geweest, dat de par lementen zich met alles gaan bemoei en, dat men in alles tracht zijn wil door te drijven, aan de regeeringen de marschroute voor te schrijven, en dat men bijgevolg zijn kracht zoekt in praten en nogeens praten. Over alle mogelijke en onmogelijke onderwerpen worden motief ingediend waarover uit den treure gesproken wordt, en interpellatie volgt op inter pellatie, waardoor het afdoen van za ken steeds meer wordt belemmerd. En dit alles is in niet geringe mate bevorderd door 't algemeen kiesrecht wat als vanzelf een dingen naar de gunst der kiezers, met zich bracht. Zoo is het parlementaire stelsel ver basterd en is de positie en het gezag van de Overheid verzwakt. Het behoeft dan ook niet al te zeer te verwonderen, dat schier overal een reactie tegen dit systeem aan het op komen is en dat er, wat men noemt een fascistische geest over Europa waait. De democratie hier genomen in den zin van volks invloed is be zig zichzelf té verteren. Terwijl men overal roept om verster kiïig van de democratie en men in ons land de bestaande politieke scheidslijn door een zg. democrati sche scheidslijn wil trachten te 'ver vangen, worden in de practijk de ge zond democratische beginselen steeds meer verloochend en de volksinvloed tót nul gereduceerd. 'Wij behoeven slechts te wijzen op Italië, Rusland, Spanje en Grieken land, waar aan het volk niet de min- 'ste invloed is gelaten. Ook in ons land begint men in deze richting te sturen. Wij kennen hier ook onze fascisten en het heeft in niet geringe mate de aandacht getrok ken dat zelfs een man als Mr. Treub het openlijk heeft uitgesproken, dat het zóó niet langer gaat en dat, indien het parlement niet vrijwillig van de dwalingen zijn weegs terugkeert, zelfs een staatsgreep toelaatbaar kan worden geacht. Ook in onze kringen zijn er wel die dit streven in stilte toejuichen en daarom kan het goed zijn hieraan bij zondere aandacht te schenken en het te toetsen aan onze beginselen. Maar dat doen we in een volgend artikel. Ieder zijn taak. De uitslag van de in 1925 gehouden verkiezingen was wat Zuid-Holland betreft voor de rechterzij-de in het al gemeen en voor de A.-R. partij in 't bijzonder niet bemoedigend. Wanneer bij de Statenverkiezingen in 1917 de verhoudingen ongeveer ge lijk zijn, wordt de A.-R. Statenfractie sterk gehavend en is het met de rechtsche meerderheid in de Staten gedaan. Het was in verband daarmede, dat het Provinciaal Comité onder leiding van zijn energieken voorzitter den heer de Wilde reeds pogingen in het werk heeft gesteld om de organisatie te versterken .en een hernieuwde actie voor te bereiden. Dit eerste pogen bleef niet zonder resultaat. Door heel de provincie kwamen de Staten-centrales hijeen om den politie- ken toestand te bespreken en na te gaan wat tot versterking van onze po sitie gedaan kan worden. De dijkwacht werd betrokken. Maar daarbij mag het nu niet blijven Zal deze actie vruchten dragen dan moeten nu onze Kiesvereenigingen aan het werk. Het Provinciaal Comité kan leiding geven en tot meerdere activiteit aan sporen. Maar het eigenlijke werk waar het op aankomt moet p 1 a a t s e 1 ij k ver richt worden. En zal deze actie slagen, dan is per soonlijke toewijding onmisbaar. Dat mogen wij geen oogenblik uit het oog verliezen. Dat het Provinciaal Comité actief is moet worden toegejuicht. Van onze Kiesvereneigingen en Pro- pagandaclubs mag worden verwacht, dat zij het begonnen werk. met kracht zullen voortzetten. Maar dit mag voor ons geen reden zijn om de zaak, die wij ieder per soonlijk hebben, te verwaarloozen. STADSNIEUWS. Ds JOH. W. GROOT ENZERINK. - Ds. Joh. W. Groot Enzerink .pre dikant bij de Ned. Herv. Gemeente al hier, hoopt a,s. Woensdag den dag te herdenken, waarop hij 25 jaar geleden te Wapenveld de Evangeliebediening aanvaardde De a.s. jubilaris, geboren 8 October 1874, werd na aan de Utrechtsche U- n'iversiteit zijne studiën voltooid te hebben, in 1900 door het Prov. Kerk bestuur van Gelderland in de Nederl. Herv. Kerk beroepbaar gesteld. Op 13 Januari 1901 werd Ds Groot Enzerink te Wapenveld in het ambt bevestigd, welke gemeente in 1904 verwisseld werd met die te Maassluis, In 1907 werd het beroep naar Leeu warden aangenomen, waar Ds. G. E. bleef tot hij op 17 April 1921 'door zijn voorganger, Dr. Schokking te Leiden bevestigd werd. Aan den avond van denzelfden dag deed Ds. Groot Enzerink hier zijn in trede met een predikatie over 2 Tim 2: 8a, „Houdt in gedachtenis dat Jezus Christus uit de dooden is opgewekt." Het te vieren jubileum heeft voor Ds. Groot Enzerink en de zijnen wel een zeer bijzondere beteekenis, daar hij enkele jaren geleden het was in het najaar van 1923 geruimen tijd als aan den rand. van het graf leefde. Door een ernstige ziekte aangetast, die een ingrijpende operatie noodig maakte, scheen het meer dan eens dat de hoop op herstel moest worden op gegeven. Maar de gebeden werden verhoord Wat naar menschelijke berekening on mogelijk scheen is gebeurd. De zieke herstelde en na een langdurige rust periode, mocht hij in den. loop van '24, zijn ambtelijk werk weer in vollen omvang herva/tten. Ds. Groot Enzerink is een strijdlus tige figuur, een vurig ijveraar voorde Geref. beginselen die de liefde hebben van zijn hart. Dat is niet het minst gebleken in Leeuwarden, waar door hem in een moderne omgeving groote invloed uit geoefend werd en waar de sporen van zijn in vele opzichten gezegenden ar beid, nog terdege zichtbaar zijn. Ook in Leiden heeft Ds Groot En zerink een groote activiteit ontwik keld, waarvan zijn wijkgebouw „Irene' het middelpunt vormt. Hij maakte zich voorts verdienste lijk door zijn onderwijs aan de Chr. H. B. S. te Alphen a. d Rijn en de voor bereiding van de uitgifte van het Jaar boekje der Ned. Herv. Gemeente te Leiden, waarvan reeds de tweede jaar gang verscheen. Door de soms scherpe wijze waarop Ds Groot Enzerink gewoon is de din gen te zeggen, heeft hij meer dan eens, zij 't dan misschien onbedoeld mede standers geprikkeld. Maar dit neemt niet weg, dat zijn vurig en kloekmoedig optreden voor de verbreiding van de Waarheid des Evangelies en zijne bezielde prediking van „Goedertierenheid en Recht" in breede kringen waardeering vindt. Aan die waardeering zal in de ko mende dagen ongetwijfeld op een on dubbelzinnige wijze uiting worden ge geven. De 13e Januari, daaraan twijfelen wij niet, zal voor Ds. Groot Enzerink en de zijnen tot een onvergetelijken dag worden gemaakt. Week der gebeden. Gisteravond was in de Week der Gebeden het onderwerp: „Huisgezin, Opvoeding, Onderwijs" aan de orde, spreker was Ds. J. G. W. Goedhart predikant der Ned. Herv. Gem. alhier. De samenkomst werd geopend met het zingen van Ps. 89:1 en 14, vervol gens ging Spr. voor in gebed, las Ps. 78:11—17 en Matth. 18:10—14 eh liet daarna zingen Ps. 111:5 en 6. Spr. begon met op te merken, dat het zoo goed gezien is, dat het pro gram van de Week der Gebeden be gint met redenen van dankzegging; immers al ons bidden is gegrond op de goedertierenheid Gods, waarvoor wij Hem hebben dank te zeggen. En inzonderheid komt dit naar voren bij het onderwerp van hedenavond, want hoe kunnen wij spreken over en bid den voor het huisgezin zonder eerst te danken voor de zegeningen van he* Verbond Gods, waarvan de doop het teeken is. Wij hebben God allereerst te danken voor den zegen van een vroom voor geslacht. Wij zijn niet, zooals de Ame rikanen, een volk zonder historie, zon der een in de eeuwen wortelende tra ditie. Het is genade van God, dat wij Nederlanders zulk een rijke historie bezitten. Wel zijn er veel sociale mis standen, is er veel onrecht en veel leugen in de maatschappij; doch dat deze dingen afgekeurd worden, is een bewijs dat God de beginselen van waarheid en gerechtigheid in ons volksleven nog laat-doorwerken. Naast dezen dank past ons ae ver ootmoediging, dat wij deze zegeningen zoo slecht zien en zoo weinig gebrui ken. Wij vergeten zoo menigmaal, welk een invloed ten goede of ten kwade van ons op jongeren uitgaat. Er worden, ook in Christelijken kring, veel ondoordachte huwelijken gesloten; er worden kinderen geboren en die worden opgevoed volgens de zinspreuk „het gaat vanzelf" Voeden is niet voldoende, opvoeden is wat anders. En die opvoeding heeft niet. alleen plaats in het huisgezin, maar niet minder op de ateliers en werk plaatsen. Wij moeten al onze medemenschen. met wie God ons in aanraking plaat"* zien in het licht van God en onze ver antwoordelijkheid in dezen gevoelen. Daarom moeten wij bidden om een zuivere sfeer, waarin de opgroeiende jeugd leert erkennen het heilige gezag en de goddelijke liefde. God geve ons liefde en voorzichtigheid en doe ons tweeërlei bedenken: vooreerst onze volkomen afhankelijkheid van God, en daarnaast onze verantwoordelijkheid: wij zullen eenmaal rekenschap moe ten afleggen. Aan het einde der samenkomst droeg spr. de belangen der opgroei ende jeugd den Heere in den gebede op. Hedenavond is aan de orde het on derwerp: „Inwendige Zending; Zending, onder Israël". Da,nkzegging: dat velen bewogen Zijn om de hand uit te strekken naar het verlorene, dat in breede kringen ver staan wordt, dat Christen te heetem. nog niet is Christen te zijn, dat steeds krachtiger aangedrongen wordt op over gave des levens aan God. Dat er eenig inzicht begint te komen dat Israël pils de eerstgeboren Zoon ge wonnen moet worden voor Zijn Messias. Verootmoediging: dat in Chris telijken arbeid niet altijd gewaakt wordt wel eens bekoelt. Dat velen tegenover voor sleur, dat 't vuur der eerste liefde Israël staan zonder belangstelling en zonder liefde. Go(bed: dat alle predikers, evan gelisten, arbeiders in de Inwendige Zen ding, Zondagsschoolonderw. persoonlijk vervuld megen zijn van den Heiligen Geest. En dat de tijd verhaast worde, dat Sion haar Koning begroet. Mr. P. M. Trapman f Met groote ontsteltenis, zegt het Wkbl. v. h. Recht, lazen wij het be richt van het plotseling overlijden van mr. Pieter Marie Trapman advoc te Leiden op 31-jarigen leeftijd te Utrecht Trapman behoorde tot de beste leer lingen van de Utrechtsche Universi teit. In 1916 werd een antwoord door hem ingezonden op een prijsvraag van de faculteit der rechtsgeleerdheid met goud bekroond, een jaar later diende hem dit antwoord „Kritische uiteen zetting van de thans in de strafwe tenschap gehilldigde opvattingen om trent de vraag, of het bewustzijn der onrechtmatigheid enz. gevorderd moet worden en gevorderd wordt als be standdeel van het strafbaar opzet" als proefschrift: 17 December 1917 werd hij met lof bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap. Zijn proefschrift werd met ingenomenheid ontvangen en beloofde veel voor de toekomst. Die belofte is niet teleurgesteld. Trapman vestigde zich als advocaat te Leiden en stond spoedig, als gevolg van treurige omstandigheden, bijna geheel alleen voor de eischen eener omvangrijke praktijk, doch hij werd daardoor niet ontrouw aan de beoefe ning der door hem geliefde strafrechts wetenschap. Talrijk zijn de artikelen van zijne hand in de verschillende tijdschriften opgenomen; wij noemen o.a uit de laatste jaargangen opstellen in Tijdschrift voor Strafrecht en Rechtsgeleerd Magazijn. De overlede- ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke redactie. Kleine adrertentien bij vooruitbetaling ▼an ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent Binnenland. Mr. Trapman herdacht. De IJseldijk bij Zalk doorgebroken. Bnitenland. Hindenburg blijft een kabinet op den grondslag der groote coalitie wenscben Er worden interpellaties in de Fran- sche Kamer verwacht over de valsche bankbiljettenaf faire. De Engelscbe gezant te Konstantino- pel zal zich naar Angora begeven voor besprekingen inzake Mossoel. ne toonde, een buitengewone werk kracht, niet onwaarschijnlijk heeft hij te veel van zijn krachten gevergd. Dat zijn arbeid werd gewaardeerd, mag daaruit worden afgeleid, dat hem tijdelijk aan de Universiteit te Gronin gen het onderwijs in strafrecht en strafvordering werd opgedragen. Het heengaan vaji Trapman op zoo jeugdigen leeftijd is een buitenger meen groot verlies. Wij zijn in ons land niet rijk aan beoefenaren van 't strafrecht; kort na elkander verloren wij thans Zevenbergen en Trapman. Wij brengen een eerbiedige hul de aan de nagedachtenis van den laatst overledene; zijn aangename persoonlijkheid zal bij ons in herinne ring blijven voortleven. Al waren de jaren hem gegund niet vele, hij heeft daarin gewoekerd met zijn krachten, en laat in de wetenschap van 't recht een naam achter, die niet zal worden vergeten Leidsche Chr. Oranjevereenlging. Ons wordt verzocht om de leden der Leidsche Chr. Oranje Vereeniging op te wekken, tot het bijwonen van een gezelligen avond» die gehouden zal worden op Woensdag 13 Januari a.s. des avonds om 8u ur in de groote zaal van het Volksgebouw, Steensch. Zang, muziek en voordrachten zullen ten beste worden gegeven. Leider: de voorzitter, Ds Thomas Men leze verder de advertentie, voor komend in dit blad. Het bestuur der Oranje Vereeniging zit dezen winter niet stil om zijn le den iets aan te bieden. Op Donderdag 4 Februari is er weer een groote feest avond in de StaJdszaal ter gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest van 't Kon. Echtpaar. Men lette op de adver-t tenties, die daarvoor binnenkort in on9 blad zullen verschijnen. Ring Leiden en Omstreken" van Chris telijke Zangvereenigingen. Op Donderdag 14 Januari a.s. zal 't bestuur van den ring „Leiden en om streken van Chr. Gem. Zangvereeni gingen met 8 van haar 15 aangesloten vereenigingen weder 'n zangersavond houden in de Stadsgehoorzaal. Men heeft slechts 8 dezer Vereenigingen in de gelegenheid kunnen stellen om zich te- laten hooren, daar steeds meer Vereenigingen zich bij den Ring aan sluiten, en het daarom spoedig noo dig zal zijn om tweev winteravonden voor zang te houden. Dat de Ring bekendheid bij het pu bliek heeft gekregen, is het vorige jaar wel gebleken, toen de Stadszaal vol was, en bij den Zangersmiddag en -avond in oud Hortuszicht, toen men velen niet meer kon toelaten Het Ringbestuur overweegt dan ook om in 't vervolg programma's op ver schillende plaatsen te doen verkoopen. De prijs is wederom gering, opdat ie der hiervan zal kunnen genieten. Voor verdere inlichtingen zie men de advertentie in dit nummer. De Hollanders op Spitsbergen. Voor de Maatschappij der Nederland- sche Letterkunde heeft Vrijdagavond mr. dr. J. C. Overvoorde, directeur van het Stedelijk Museum „De Lakenhal" en archivaris der gemeente Leiden, een voordracht over bovenstaand onder werp gehouden. Spr. ving aan met de beschrijving van de eilandengroep, die tot Spitsber gen gerekend wordt en die alle eilan den omvat tusschen 10 gr. en 35 gr. O, L. van Greenwich met inbegrip van het Beereneiland met een oppervlakte zoo groot als België en Nederland te zamen. De groote voordeelen, die de handel met China opleverde dreef in oude tij den er toe een zeeweg trachten te vin den in bet hooae Noorden. &nr. noem-

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1