CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. Belangrijkste nieuws in dit Hummer. Ba JAARGANG VRIJDAG 8 JANUARI 1926 Nummer 1715 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal f'2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. V Waarom zoo lang? De „Nederlander" en wij mogen jlat als een gunstig teeken voor het aerstel van de rechtsche samenwer king begroeten bevatte dezer dagen aen hoofdartikel om duidelijk te ma ken, dat men zonder gevaarlijke staats rechtelijke toeren te -verrichten, het pptreden van een gouvernement, dat fluiten bezwaar van 's lands schatkist aet gezantschap bij het Vaticaan hand haaft, kan verdedigen. Ter toelichting van dit standpunt Wordt er op gewezen, dat het bij de ge houden stemming voor een deel over het gezantschap zelf ging en voor een ieel over heel iets anders, dat niets het het. gezantschap te maken had De leider van een fractie, wiens stem Élen doorslag gaf, verklaarde toch uit- Ürukkelijk „om reden buiten de wen- >chelijkhei<J van het gezantschap ge legen tegen te stemmen", terwijl hij de- :e houding ook in de daarop volgende Weken bevestigde. Met dié omstandigheid mag de Re- peering bij het trekken van de conse quentie die uit het votum voórtvloeit seker rekening houden. En na dan gewezen te hebben op verschillende uitspraken van Prof. 5truycken komt het blad tot de con- .lusie, dat deze of een volgende Regee- fing vrij zou zijn de als amendement verkleedp motie naast zich neer te leggen, zoo zij mocht aannemen, dat de Kamermeerderheid zich niet op het ;tandpunt stelde: „indien gij u niet /olgens dit votum gedraagt, hebt gij aiet meer ons vertrouwen". En dat nocht zij aannemen, gegeven de hou- ïing der c.-h. Kamerfractie, die nim- her haar vertrouwen in de Regeering afhankelijk heeft gemaakt van de ai- Jchaffing van het gezantschap - Van „staatsrechtelijke acrobatiek jooals Het Vaderland had be- ioogd, is hier volgens het Christelijk- Historische hoodorgaan geen sprake. En daaruit zou dus volgen, dat in- lien de gezant bij het Vaticaan buiten bezwaar van s lands schatkist wordt gehandhaafd, en een niotie werd inge diend, waarin deze houding van de Re- peering werd afgekeurd, de Christelijk Historische Kamerleden aan zulk een {notie hun stem niet zouden behoeven le geven. Met de „Nederlander" komt het ons ?oor, dat hier van „staatsrechtelijke Acrobatiek" niet gesproken mag wor den. Of hier dan echter geen andere acro batiek in het spel komt? De zaak is toch, dat het bij de Chr.- Hist. fractie niet ging om het luttele bedrag,dat bij het gezantschap gemoeid )s, maar om de zaak zelf, om het be ginsel. Het was voor hen, volgens den heer Bnpeck Henkemans een gewetenskwes tie; het ging om de redding van net protestantisme. Daaruit zou moeten volgen, dat men ook een eventueele motie, waarin handhaving van het gezantschap wordt afgekeurd, zou moeten steunen. Dat er een neiging is dit niet te doen *n dat daardoor het herstel van de lechtsche samenwerking wor$t moge lijk gemaakt, verblijdt ons. Maar tevens vragen we ons af waar om dan toch een crisis moest worden Uitgelokt en waarom 't zoo lang moest luren dat overeenstemming kon wor sen bereikt: C.O.V. „Con Amore." De vergelijking van muziek met bouwkunst begint langzamerhand iets van een gemeenplaats te krijgen. Toch herhalen we ze met verwijzing naai de cultuur-historische betrekking tus- schen de twee uitersten, die elkaar raken in de rij der kunsten. Dan wij zen we op de strenge geslotenheid van de Romaansche bouwkunst en de strenge eenheid en eenvoud van het vroegere Gregoriaansch; op de statige rijzing van het lijnenspel der Gothlek, de weelde van het ornamentiek dat de spitsboog vult en daarnaast de uitbun dige jubilatie van het latere Gregori aansch en de pblyphonie der 15e eeuw Als de Renaissance komt met haar strakke logica en beheersching der proporties bloeit de Palestrijnsche school, naar geest en sentiment ten deele nog Gothiek, maar getranspo neerd tot de vormklaarheid der Re naissance. En dan komt Bach, de koele, de Jtlare, de strakke, de machtige, die in BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 het Noorden de Gothiek overwint Maar een nieuwe glans van piëteit en hemelheimwee verlucht zijn fuga's of gaat, als een biddend verlangen naai den Verlosser der Menschheid, door de statige perioden van zijn koraal. Bach, tegelijk eenvoudig en diepzinnig naief als een kind en verbluffend ge leerd is de zuiverste uitdrukking der Renaissance in de Protestantsche lan den, maar scheppend in deze deRem- brandtieke glorie als men in 't Zuiden niet vindt. Tegelijkertijd ontwikkelt zich in het Zuiden bouwkunstig de Barok, die weer de uitbundigheid van vormen en ornamentiek verbindt aan de logica der Renaissance. In de muziekhet zelfde streven: bij Bachs tijdgenoot Handel, de vroeg-barok, bij Mozart de rococo, bij Haydn de laat-barok. Wij zullen niet doorgaan. Handel, de vroeg-barokker, heeft in zich de geweldige strengheid der Re naissance, maar zijn prachtlievende ziel overglanst deze strengheid met de feestelijke glorie van korolatuur en an der melodisch ornamentiek. Zijn be heersching blijkt uit de majestueuze pracht van zijn orgelcomposities, uit de klaarheid waarmee hij het fuga- tisch koor maakt tot een transparant wonder '^!n episch-religieuze verruk king. Handel is de schepper van het Ora torium als zelfstandigen kunstvorm, losgemaakt van den Katholieken eere dienst, waaruit het zijn oorsprong nam onafhankelijk gebleven ook van den Protestantschen eeredienst; maar een kunstvorm, die sterk episch-drama- tisch is en vóer alles diep religieus, het innerlijk godsdienstig leven van allen aangrijpt en wijding geeft. Gewoonlijk koos Handel het onder werp zijner Oratoria uit het Oude Tes tament en eischte hij van zijn tekst dichters, dat ze niet huiten de lijn van liet verhaal gingen malligheden, wraaraan modernen zich wel eens schuldig maken. Door de brandende extase van zijn genialiteit wist hij den tekst te verheerlijken, te ómluisteren met het klare goud zijner instrumen tatie, te doorzingen van zijn vroom- aandachtig levensgevoel. Van een dezer grootsche scheppin gen, de Saul" heeft ,Con Amore" in waren zin con amore., met liefde en toewijding-, een verrassend nobele ver klanking gegeven En dit treft te meer omdat het werk zeer zwaar is en hoo- ge eischen stelt. Wij beginnen met een woord van hulde aan den dirigent, den heer Smink. die beschaafd en rustig en met volkomen beheersching het groots het geheele podium vullende ensemble leidde. Zijn taak is niet gemakkelijk ge weest, want, vanaf het krachtige „Wie wunderbar schallt, Hen-, Dein Preis" tot aan het imposante „Halleluja" aan liet slot, zaten de dikwijls fugatiscli opgezette koren met al hun lastige in zetten er goed in. Er moet. hard en stoer aan zijn gewerkt. Er werd zui ver en beschaafd gezongen met heel goede verhouding der stemmen. Enkele malen hij pianozang, bv. bij „Heil dir, König, grosz an Macht" en vooral ook bij „Heil sei dem Mann der treu und stet, Auf Gottes Weg unstraflich gelit!" trof ons de lichte, transparante klauk van de sopranen. Dat was wel zeer mooi. Het jongenskoor heeft in deze com positie niet zoo heel veel te doen, maar waar het optreedt geeft het toch wel een bijzondere kleur aan de koren. Met groote klaarheid heeft de heer Smink ons d. melodischen rijkdom en het contrapuntisch weefsel doen aan voelen ,niet alleen in den zang, maar in heel het grandioze samenstel van Handels compositie. Wonderlijk is in deze strak-schoone en toch soms weer zoo uitbunlige mu ziek het rijke coloriet, waarvan de or gelpartij den achtergrond vormt, die alles draagt en alles opstuwt tot een weelde van zingende, zuchtende of klagende schoonheid en aan het slot hoog heft den jubel van het Halleluja geroep. De orgelpartij was bij den heer Iveyning aan vaardige handen toever trouwd. Jammer, dat wij in onze Stadszaal geen imposant concertorgel bezitten! Het Residentie-orkest, als altijd volg zaam en slagvaardig, speelde met smaak, had sublieme momenten in de begeleiding en kon zich in zijn volle kracht toonen bij de zuivere instru mentale gedeelten, als de donker ge kleurde symphonie", „de strijd." en de ontroerende „Treurmarsch" na den dood van Saul en Jonathan. De heer Leo Mens had de Cembalo voor zijn rekening genomen, het instrument, dat vooral in samenwerking met de strij kers soms een sfeer van weemoedige verinniging wist te scheppen. Met de solisten is „Con Amore" niet onverdeeld gelukkig gewee'st. De so praan, Mevr. Martha van Werven-Nip zong heel mooi met glanzend timbre. De heer Caro voldeed eveneens uit stekend, daar het dramatische van de Saulpartij hem heel goed lag. De Alt, Mej. Gertha Stotijn, scheen af en toe, vooral in de hoogte met haar vocalen overhoop te liggen waardoor zij moeilijk te volgen was. Ook hinderde haar vibrato. De tenor, de heer Vincent van Bers schoot tekort in dramatische uitbeel ding en werd. daardoor mat. In het lied: „O, frevle an dem Jüngling nicht" dat zuiver lyrisch was en begeleid werd 'door orgel en violen con sordine scheen hij zich meer te kunnen geven, wat misschien in verband kan staan met het genre van zang, dat hij tot 'dusverre het meest heeft beoefend. Afgezien van dit mooie lyrische lied, heeft hij ons niet zoo goed kunnen vol doen als toen we hem een paar malen hoorden als tenorsolist in de Mis van Diepenbrock. Een kleine bariton-partij werd nog vervuld door onzen stadgenoot, den heer H. R. Goudsmid, wiens sympa thiek geluid, na dit debuut, bij voort gezette studie zeer zeker aan uitdruk king en voordracht zal winnen Resumeerend mogen we zeer dank baar zijn voor den mooien avond. De uitvoering werd geopend met ge bed van den voorzitter en besloten met het zingen van Gez. 96 door het koor, 'dat zeer zeker reden tot dank baarheid en lofprijzing had. De groote zaal was geheel bezet. Leidsche Groentenveiling „de L.T.P.V." (Houtmarkt). Genoemde veiling ver eeniging hield gis termiddag in „Zomerlust" een algenieei ne ledenvergadering. Zij werd geopend door den waame menden voorzitter, den heer W. Sl'oot weg, die de talrijke aanwezigen ver welkomde en zijn voldoening uitsprak, over de goede opkomst. Er is iii het afgeloopen jaar heel wat gebeurd in onze vereeniging, aldus spr. maar in weerwil van alle moeilijkheden zijn we erin geslaagd ons verenigings leven in de goede banen te houden en kunnen we werkelijk op succes bogen. Er is dit jaar voor meer dan vier ton omgezet, en het laat zich aanzien, dat dit cyfer in het pas begonnen jaar nog hooger zal zijn. Met den wensch, dat het nieuwe jaar een vruchtbaar vereenigingsjaar zou blij ken te zijn, opende spr. de vergadering Tevens verwelkomde hij eenige leden van de veilingsvereeniglng „Ons Be lang", die een deel van de vergadering zouden bijwonen in verband met wat dezer dagen over de verhouding tus- schen de beide vereenigingen in de bla den is geschreven. In afwachting van het oogenblik, dat dit punt aan ae orde zou worden ge steld, verzochten de afgevaardigden van „0. B." bij monde van den heer v. Vliet, zich even te mogen verwijderen, welke voorslag met erkentelijkheid aan vaard werd. De secretaris, de heer J. Lajman, las vervolgens de notulen der vorige ver gadering, die in haar geheel werden goedgekeurd, nadat er op verzoek van den lieer de Graaf aan was toegevoegd, dat indertijd de motie naai* aanleiding van de bemoeiingen van de Kamer van Koophandel niet by acclamatie, doch nadrukkelijk met algemeene stemmen is aangenomen. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van den heer Th. Berg te Zoo terwoude, waarin hij mededeelde, dat hy zijn benoeming tot commissaris nog even in beraad wenschte te houden. Ter vergadering aanwezig verklaarde de heer Berg de benoeming liever niet te zullen aanvaarden. Na eenige bespreking nam de ver gadering genoegen met zijn toezegging dat hij zou medewerken aan het vinden van een plaatsvervanger. De heer J. Zwetsloot te Hoogmade berichtte, dat hij zijn benoeming tot commissaris niet kon aanvaarden, doch Jat hij in zijn plaats den heer C. P. Borst benoemd wilde zien. De vergadering ging daarmede ac- coord. Ale nieuwe leden werden, na aan de vergadering te zijn voorgesteld, inge^ schreven <ie heeren Chr. v. d. Werf, P. Laman Mz., en H. Wessel te Zoeterwou- de. De twee eersten zijn lid geweest van „Ons Belang". De vergadering benoemde daarna een eersten en een tweeden voorzitter. Nadat de heer de Graaf de kwestie die hieraan verbonden is, had toege licht en had gereleveerd, wat daarover in de vorige vergadering is gezegd, werd in de plaats van den heer WL Slootweg, die bedankt had, tot voor zitter gekozen de heer A. J. de Graaf, met bijna algemeene stemmen. De heer W. Slootweg wérd daarna benoemd tot tweede voorzitter. De heer de Graaf sprak zijn vol doening uit over de genomen beslissing en het in hem gestelde vertrouwen. Met Coegen zei spr. zich weer beechik- r te rdellen voor de voorzittersfunc tie, nu gebleken is, dat het voor een goede afwikkeling van de loopeinde za ken gewenscht was, dat de oude leiding nog weer terugkwam. Spr. verwacht in de toekomst van de leden alle mede werking, maar ook critiek, en wel van een gezond, opbouwend karakter. Vervolgens motiveerde spr. de aan wezigheid van de pers. Spr. hoopte ten aanzien van de voor lichting ,die de plaatselijke bladen ge ven, dat die in 't vervolg geheel onpar tijdig zijn, wat voorheen niet altijd 't geval was. Vooral het „L. Dagbl." en de „N. L. Crt." hebben we! eens tegen stand geboden, wanneer haar gevraagd werd verslagen en ingezonden stukken over de kwestie tusschen de beide vei- lingsvereenigingen op te nemen, wat niet in het belang was van een objec tieve voorlichting. Aan de redactie van de „Leidsche Courant" werd onder applaus dank ge bracht voor haar welwillende, onafhan kelijke houding. Uit verschillende bladen cite eren de gaf spreker een overzicht van den ge- voerden pennestrijd, waarin volgens spr. door „Ons Belang" de kwestie meer malen is verlaagd tot een persoonlijken strijd. Door de drie plaatselijke bladen was een verslag van een vergadering van „Ons Belang" opgenomen, aafc, naar spr. Dij onderzoek bleek, niet in overeen stemming met de werkelijkheid was. Toen hij daarop de bladen een ingezon den stuk aanbood, heeft alleen ae „L. Crt." dit opgenomen, Door Ons Belang is het voorgesteld, alsof de bewuste kwesties, n.l. aie van het uitzonderen van 'het artikel spina zie van het verplicht veilen, een nie tigheid was, waarvoor de vereenigingen niet gescheiden mochten blijven. Tegen die voorstelling is door spr. met kracht geprotesteerd en hij vraagt de vergadering of hij daarin gehandeld heeft in den geest der vereeniging. (luid applaus). Nadat de vertegenwoordigers van Ons Belang weer ter vergadering waren gekomen, gaf spr. nog eens een over zicht van de gevoerde discussies en van de redenen, door welke hij zich daarbij SLeeft laten leiden. Spr .begon met den wensch uit te spreken, (a|at de heeren van Ons Be lang ervan overtuigd zouden worden, dat het inderdaad ni$t gaat om een persoonlijke kwestie, ook niet gaat om de persoon^ van spreker, zooals van de andere zijde wel1 eens is voorgesteld. Het zaü adlen duidelijk zijn, dat de Leidsche tuinders alleen zijn gebaat bij het bestaan van één groote veiling. Welnu, waar het slechts noggaat over het al of niet uitzonderen van spinazie voor het verplicht veilen, is het oogen blik zeer geschikt om te spreken over hereeniging. De andere zaken kunnen gevoeglijk blijven rusten. De heer v. VU iet, lid van Ons Be lang", zei? naar de vergadering te zijn gekomen, omdat hy, zooals alle leden van Ons Belang iedere poging om een heid te verkrijgen met ingenomenheid begroet. achter zei spr. nog eens te willen hooren, wat de „Houtmarkt" eigenlijk wilde. De Volorzitter noemde dit een dubbelzinnige houding. Wij, „Houtmark- ters" hebben niets te vertellen. Wy wil len alleen weten, of Ons Belang nag of niiet meer het uitzonderen van da spinazie van het verplicht veilen een „nietigheid" vindt. Cms Belang heeft zelf eigenlijk een basis aangeboden in het verplicht veilen. Het gaat er nu slechts om, of Ons Belang in haar ge heel de houding goedkeurt, die door den heer Bontenbal in een ingezonden stuk is aangenomen. Jn dat stuk is af gekeurd, dat de Houtmarkters het voor stel van de Kamer van Koophandel hebben verworpen, terwijl toch in dit voorstel sprake was van een „herstel len van de fouten door de kopstukken onder de Houtmarkters gepleegd jegens de oude L. T. P. V.". Wanneer men van de zijde van Ons Belanc werkelijk eenheid wilde, had de heer Bontenbal als haar secretaris eay der grootste vraagstukken geen „nie tigheid" mogen noemen. De heer v. Gala 1 en, ook lid van Ons Belang, stelde voor, de dingen van ondergeschikt belang, zooals ae „kis- tenkwestie", enz* in een speciale ver- ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen, dobbel tarieL Bij contract, belangrijke redactie. Kleine adrertentiën bij vooruitbetaling van ten Hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Binnenland. H. M. de Koningin maakt een Inspec tietocht door het watersnoodgebieiL Volgens „De Morgen" kan de oplos sing van de Kabinetscrisis nog deze week worden verwacht. Herdenking zilveren jubileum van het Koninklijk Echtpaar. Buitenland. Het moet in de bedoeling van Panga- los liggen, een Venizelistische staats greep voor te bereiden. De bankbiljettenzwendel zal geen wijziging in de samenstelling der Hon- gaarsche regeering brengen omdat het een actie was van particulieren. Een ernstige cholera-epidemie in Fransch Voor-Indië. gadering te bespreken, nu de groote vragen zijn opgelost. De voorzitter constateerde met voldoening deze houding en zei, dat, als Ons Belang de door haar secretaris tegen spr. geveerde pers. actie wilde verloochenen, er aan le ineensmelting niets meer in den weg .staat Namens het bestuur verzocht spr. den heer v. Gaaien c.s. om, evenals de Houtmarkters dit zullen doen, te bewerken, dat het beschikbar- fust aan alle principalen zonder eenig lorbe- houd en kosteloos voor gebruik, worclt afgestaan. De Houtmarkters hebben reeds dade lijk aangeboden om de door de oude organisatie gemaakte schuld te dlgen. De borgen stonden voor f 48.000 ga rant. De Houtmarkters hebben uit eigen zak f 18.000 gereserveerd en f 15.000 bjj de banken weten los te krijgen, dus samen f 33.000 den borgen aangebo den, met liet verzoek' om voor het resteerende beirag nog tenhoog- ste vijf jaar borg te willen blijven. Echter jiebban zij'dat nobel, aanbod op ingeving van het bestuur der Coop. Boerenleenbank en van du kopstukken uit Ons Belang geweigerd. Vooral een oer borgen, de heer Fiii> terman, is hevig om den tuin geleid en bewogen om het aanbod te weigeren. Do geheele opzet is eenvoudig g .weest ona kapot te maken. Met het tegen dein be kenden hoogen huurprijs inhuren van de loods aan de Boommarkr en de aan vrage van het faillissement was deti Houtmarkters volkomen den weg tot herstel afgesneden en waren zij van hun verantwoordelijkheid voor goed ent heven. Spr. zou allen leJen van Ons Belang dringend willen aanraden zich te onttrekken aan een leiding, dio on- noodig pen noodlottige verdeeldheid be stendigt. De heer v. Vliet (Ons B?lang) zei het te betreuren, dat de Houtmarkters hadden geweigerd een bespreking met de Kamer van Koophandel te houden. De voorzitter: Wat noemt u een' „bespreking?" De Kamer van Koop handel heeft eenvoudig een ui tap rink gedaan, waarin bij de procenten af werd aangegeven, wat elk der partnen in de oude schuld zouden moeten bij dragen, met de uitdrukkelü e v rzek.-, ring, dat ip,p' deze beslissing geen be roep was. Is dat een „bespreking?" (In stemming). De heer v. Vl'idt: Lot gaat maar om hef verplicht veilen. Daarover zijn we het eens. De heer Wessel (Houtmarkt)Zoo ver waren we in het najaar van 15)24 ook' al. We waren het toen op buna alle 9 punten eens. Maar men had toen moeten ingaan op ons voorst.', om de onderhandelingen 8 dagen te rekken. Wij zijn nu van de verantwoordelijkheid af. De heer v. Vliet (Ons Belang): Ons Belang heeft nooit gezegd, dat zij niet aan de Mutfe schuld wenschte t-' beta len. De voorzitter: Ik heb hier een schrijven van uw voorzitter Bink, waar in hq zegt nooit één cent te zullen be talen. Daar heeft Ons Belang ons fail lissement op aangevraagd. Nu betalen, aldus spr., wij niet meer. U moet eens willen verklaren, dat u geheel van de schuldvraag afziet De heer v. Vliet: dat zjjn manr bij zaken...." (groot rumoer). De voorzitter: pardon, dat is da verantwoordelijkheid van Bink en con sorten. Laat die de gevolgen van hun pelitiek dragen. Dat moet u niet voor stellen aTs een „algemeen belang". (In- Stemming). (Spr. geeft da pers inzage van da correspondentie, ook van d' weigering van den heer Flinderman om het aan bod van f 33.000 te aanvaarden). De voorzitter tot den beer van Vliet O.8.u gaat acooord met de uit spraak van da Kamer van Koophandel, Dg heer nk)i wuift

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1