NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 6 JANUARI 1926 Ik heb respect voor uw roeikunst, zei H. M. vriendelijk. En bij 't heengaan schudde ze hem nog eens hartelijk de hand voor zijn flink optreden. Waarlijk, 't is geen wonder, dat de gemoedelijke Limburgers bij al liet leed en in den grooten angst glim lachen als zij de Koningin zien. Ze ptaat als een moeder tusschen haar kinderen en ontziet zich in geen enkel opzicht. Het Nederlandsche volk denke aan het koninklijk voorbeeld als hulp ge- I vraagd wordt voor deze geteisterde streken. Want de waterramp van 1926 gaat alle beschrijving te boven. Gilt van H. M« de Koningin. H. M. de Koningin heeft aan $e Al- gemeene Vereenigde Commissie tot le niging van rampen door watersnood, waarvan thans voorzitter is de heer Walrave Boissevain, een bedrag van 10.000 doen toekomen, na terugkeer watersnood geteisterde gebieden. De commissaris der Koningin te Reeuwijk en Zwammerdam. Gistermorgen heeft de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, E. C. baron Sweerts de Landas Wyborgh, een bezoek gebracht aan de door de overstrooming geteisterde gemeente Reeuwijk. Vergezeld van mr. Bloem bergen, referendaris ter provinciale griffie, arriveerde de commissaris om 11 uur per auto uit Den Haag aan hotel de Zalm te Gouda, waar hij door den burgemeester van Reeuwijk, den heer L. J. Lucassen, werd opgewacht. Het gezelschap begaf zich vervolgens naar Reeuwijk. Na de ontvangst ten gemeen tehuize had in de raadszaal een confe rentie plaats tusschen den commissa ris der Koningin, het gemeentebestuur van Reeuwijk en het bestuur van de polders Reeuwijk en Sluipwijk. Per auto begaf zich de commissaris, die zich door den ingenieur der rijks waterstaat van Elizingen reeds om trent den toestand had laten inlichten, vervolgens naar den overstroomden polder. Om 1 uur zette baron Sweerts zijn tocht voort naar Zwammerdam, tot welke gemeente een deel van den on- dergeloopen polder behoort. Aangaande de bespreking ten ge meentehuize vernamen wij van den burgemeester van Reeuwijk, dat de commissaris geen enkele mededeeling had gedaan betreffende de te nemen maatregelen tot weder-droogmaking van den polder. De burgemeester zeide te hopen, dat de overstrooming aan leiding zou zijn tot droogmaking van alle Reeuwijksche en Sluipwijksche plassen, Het polderbestuur kan de kosten van herstel niet dragen; steun van rijk en provincie is noodig. De burgemeester schat de kosten echter zóó hoog, dat hij vermoedde, dat men of alle plassen zal droogleggen of den ondergeloopen polder prijsgeven. Door dit ogeval, zoo besloot de bur gemeester, wordt de aandacht van pro vinciaal- en rijksbestuur opnieuw op deze droogmakingsplannen, die reeds lang hangende zijn, gevestigd, zoodat eindelijk omtrent eventueele droog legging een beslissing zal worden ge nomen. In verband hiermede zal Don derdag de directeur van het rijksbu reau voor ontwatering, ir. Panhuys, een onderzoek ter plaatse instellen. Zeer voldaan was de heer Lucassen over de hulp, die hem van verschillen de zijden geboden wordt. Zoo heeft de burgemeester van Gouda noodwonin gen te zijner beschikking gesteld. Omtrent den toestand op het oogen- blik vernamen wij, dat geen onmid- delijk gevaar meer dreigt voor omrin gende polders. Er wordt door een steuncomité geld ingezameld om in de eerste behoeften der getroffen gezinnen te voorzien. Een collecte, onder de ingezetenen van Reeuwijk gehouden, heeft in enkele da gen 900 opgebracht, Baron Sweerts de Landas Wyborgh heeft een ruime gift aan het steuncomité geschonken. UIT ONZË INDIEN. Opruiende geschriften. De recherche te Baddceng le de be slag op 500 boekjes, dia daar gedrukt werden, waarin de Russische studenten met Indonesische studenten vergeleken worden. De inhoud der boekjes is van opruienden aard. De schrijver Tadioe- Idin is gevlucht en wordt door de politie gezocht. Vierhonderd der boekjes zijn bereids in omloop. De Radio-dienst. Naar het „Bat. Nwsbl1." meldt, be staat het voornemen, om binnenkort den radiodienst van Bandoeng naar Batavia y>ver te brengen. Het technische gedeelte bljjft natuur lek op Malabar, doch de radiografisten fcvorden naar Batavia overgeplaatst, ter wijl dan voortaan de radiogrammen Rechtstreeks naar Holland kunnen wor den doorgeseind via Malabar met uit schakeling van het telegraafkantoor Ban doeng. Moskou en Indië. 1 Volgens de ,,Api" (vuurj,. het orgaan der communistische partij in Indië, werd door het bestuur dier partij het volgen de telegram uit Moskou aan de Indische broeders ontvangen: „De R.V.I. volgt met groote belang stelling de vrijheidsbeweging van het Idonesische proletariaat. Wenscht hun vastberadenheid ear uithoudingsvermo gen tot het zegevierend einde. Leve de solidariteit der revolutionaire arbeidersbeweging in den strijd te«en den gemeenscnappelijken onderdrukker Een zonderling heerschap. Onlangs werd melding^ gemaakt van de ontvangst van een brief 1: door Iden Amerikaanschen consul te x.ata- gia, waarin dezen verteeen woordiger eener buitenlandsche mogendheid .gead viseerd werd zoo spoedig mogelijk zijn biezen to pakken. De briefkaart aan den Amerikaan- schen consul te Batavia was ondertee kend door een zekeren J. A. v. P. en deze persoon bleek bij nader onderzoek te bestaan. Aangetoond kon worden, dat de verzending van de briefkaart uit Padang had plaats, gehad, deelt nu het „Bat. Nwsbl." mede. Hoewel het post stempel niet duidelijk leesbaar was, heeft men zulks kunnen navorschen en in genoemdeplaats is woonachtigeen zekere J. A. y. P., een gouvernements ambtenaar, die meer zonderlinge stre ken heeft uitgehaald, en die bekend staat als een ongevaarlijke fantast. Hij heeft een schrobbeering gehad, nadat hij erkend had, de briefkaart te hebben geschreven en verder heeft men de zaak laten rusten. Kinderhuwelijken. Van inlandsche zijde gewerd „de Loc." het bericht,, dat kinderhuwelijken tegenwoordig weer aan de orde van den dag zijn, ondanks het feit, dat men in elke missigit aangeplakt vindt,' dat een meisje eerst na haar 16de jaar in het huwelijk mag treden. Men is zich in ernstige leringen der inlandsche sa menleving terdege van het kwaad, dat door deze kinderhuwelijken bedreven wordt, bewust, doch de propaganda stuit nog maar al' te vaak af op verouderde en ongezonde begrippen, welke nog heerschen in een niet onbelangrijk deel der inlandsche maatschappij. Tekort aan dokters. Volgens een officiëele opgaaf be staat er. thans een tekort aan 16 subal terne officieren van gezondheid bij het Ned. Ind. leger. Geen cholera te Solo. De telegrammen maakten er melding van, dat te Solo acht gevallen van de cholera waren voorgekomen. Van medische zijde werd in tusschen aan de redactie van „Mataram" ver zekerd, dat men hier echter te doen heeft met para-typhus B, welke ziekte klinisch hetzelfde beeld oplevert als cholera. Ook te Semarang zijn enkele gevallen van ia ie ziekte voorgekomen, doch het bacteriologisch onderzoek heeft uitbewezen, dat van cholera zoowel te Solo als te Semarang geen sprake is, doch uitsluitend van de hiervoor ge noemde para-typhus B. Pest in de Preanger. Naar het „Soer. Hbld" vernam, had zich een geval van pest voorgedaan in de Preanger Regentschappen, het eer ste geval in dat gewest. Het „A. I. D. de Pr. bode." vernam verder, dat dit in de bpurt van Tjiawi was en dat de geneeskundige dienst, meende te mogen hopen, dat het hier bij zou blijven. Typhus te Bandoeng. Er is eenige ongerustheid ontstaan over het vrij veelvuldig voorkomen van typhus te Bandoeng en verschillende personen deden zich inenten met het oog op het besmettingsgevaar. Het hoofd van den gezondheidsdienst i$ van meening, dat de ziekte geen groo- te vorderingen maakt. Het blijft natuurlijk weiischelijk, dat men zekere voorzorgen niet verwaar loost, docih Van een schrikbarende toe neming van typhusgevallen in dus geen sprake, schreef het „A. I. D. de Pr. bode". Cholera te Solo. Te Solo hebben zich 8 cholerageval len voorgedaan, waarvan 3 met doode- 1 ij ken afloop. Diefstal van i 39.000. Bij de makelaarsfirma Gijselman Steup te Soerabaja is de brandkast ge stolen. De inhoud, bedroeg f 39.000. Een spookhistorie. Het is, volgens „Mat." gebeurd op één der ondernemingen in het Djokja- sche. Avond aan avond spookte het in de buurt van de administrateurs-wo ning, een stem werd gehoord, die hoor baar fluisterde Eerst was de chauffeur aan de beurt; hem werd de raad ge geven, zoo snel mogelijk te verdwijnen anders zou hij vermoord worden Het behoeft geen betoog, dat de chauffeur onmiddellijk beenen maakte. Het vol gende slachtoffer werd aangekondigd, dat de geest zijn kind zou komen weg halen, en zoo ging het dag aan dag. de vrees wies tot ongedachte grootte Van heinde en ver kwamen 's avonds de desalieden naar de onderneming om het spook te hooren, en eiken avond was de geest present, tot on langs op een avond, toen de admini strateur zich eens met het geval ging bemoeien. Door zijn bediende gewaarschuwd daFhet spook weder druk in actie was zocht hij den omtrek af, speurde hier en daar en zag plotseling in een diep riool een schim, het spook manifesteer de zich. De uitgangen van het riool wérden door de cultuurpolitie afgezet en het spook de welgemeende raad gegeven te voorschijn te komen, aan welke uitnoodiging de bewoner der on derwereld gevolg gaf. Wie schetst de verbazing van de toegestroomde me nigte toen uit het riool te voorschijn kwameen javaansche jongen van omstreeks twaalf jaar. Hij werd bij z'n nekvel gegrepen, op een muurtje ge plaatst en zoo den volke vertoond. Uit het Sociale Leven. Uit da Tc:/ ïcünddsïrk. Men meldt uit I'u; ha In de Duitsche textielstad Nordhorn, waar vele Nederlandsche arbeiders in de textielfabrieken werken, is aan niet minder dan 1200 Hollandsche arbeiders ontslag aangezegd. Deze arbeiders zul len vervangen worden door Duitsche werkloozen. Uit de steenindustrie. De samenwerkende bonden van ar beiders in de steenindustrie hebben ook aan de individueele werkgevers, met wie deze bonden een collectief arbeids contract hadden gesloten als met den Bond van Waalstöenfabrikanten, deze overeenkomst, afloopende 31 Maart '26, opgezegd. GEMENGDMEUWSr Het roer verspeeld. De stoomtreiler „Dordrecht", IJm. 52, dr-ef Woensdag hulp-loos rond, daar het schip het roer had verspeeld. Plet schip naderde zeer dicht de kust van Terschelling, waardoor het in gevaar verkeerde en noodseinen gaf. Deze werden opgemerkt aan boord van den stoomtreiier „Greuvers", IJm. 2.-,0, die de „Dordrecnt" op sleeptouw nam. Donderdagmorgen biax d; s eeptros en door het stormweer en de ruwe. zee kostte het groote moeite weder vast te maken, wat eerst na dr.e uur ge lukte. Door de „Greuvers' werd het schip daarop venig alhier binnenge bracht. E,en kerst gave. Het draad loos station te j-/aVenti*y heefc bekend gemaakt, dat zijn aanvraag om een -iverstgave voor de artiesten en het vaste personeel eèn verrassend resul taat heelt opgeleverd.. T i gisttixji waren uit aile oorden des' Dr as 'bijna lOOi) pd. at. aan klei nere en groot-ere gaven binnengeko- me"behalve een aantal van ruim 4000 brieven waarin dankbare luisteraars hun gevoelens geuit hebben. Brand scheepskantoor. Volgens een bij de Hamburg-Amerika Lijn ontvangen bericht is er brand ge weest in het gebouw, waarin te New York de kantoren van de Hapag geves tigd zijn, welk gebouw eigendom is van de „United American Line". De brand bleef tot het parterre be- beperkt. De bureaux voor plaatsbe spreking hebben het meest geleden, doch zullen waarschijhlijk binnenkort weer geopend worden. Üud-pre&ident ge-va llen. Emile Luubet, de oud-president der Fransche republiek die reeds 88 jaar oud is, heeft 'in zijtn woning te Monté- limar een leelijken val gedaan. Hij klaagt over hevige pijn en moet het bed vasthouden. De eenzame wachter. De vuurtorenwachter Lewis, die sedert den avond voor .Kerstmis alleen in den vuurtoren Van GodvreY, 4 mijlen van St. Ives op een eenzaam en bloot gesteld punt van de kust van Cornwall was geweest nadat zijn metgezel we gens plotselinge ziekte aan land was gebracht, is Zaterdag afgelost. Er war .n verschillende pogingen ge daan om hem te naderen, maar zij1 wa ren door den storm mislukt. Zaterdag slaagde men er met veel moeite in Jwee mannen en levensmiddelen naar den vuurtoren te brengen. Een groote menigte bewonderaars met den burgemeester aan het,hoofd, verwelkomde Lewis bij zijn terugkeer op het vasteland na zijn eenzame wak© van acht dagen. Ongeluk b ij- een overweg. Uit Kalks in Britsch Indië wordt ge meld: Toen de automobielen van,den Malharadja van Patiala van een schiet kamp terugkeerde, werd een vracht auto waarin zich bedienden cn twee nichten van den. Maharadja bevonden bij een overweg door een personen trein verbrijzeld. Zes vrouwen werden op slag gedood Twee andere vrouwen stierven in het ziekenhuis, terwijl nog twee vrouwen in zorgwekkenden toestand verkeeren. De 'bestuurder der vrachtauto werd gekwetst, doch een bediende, die naast ihem zat, ontkwam als door é'en won der aan het gevaar. Gezonken. De kuststoomboot „Lady Mac Callum" is ^gezonken ter 'hoogte van de Oostkust van CeYlon na op een rots te zijn gestooten. De bemanning en de passagiers brachten een heeten nacht door in open booten. Gemeld wordt, dat vier personen worden vermist, -- Bloedvergiftiging. Het 5- jarig kind van den heer T. uit Zwolle, krabde een puistje open aan het oog. Het kind werd. daar bloedvergiftiging ontstond, naar het ziekenhuis te Zwolle vervoerd, waar het is overleden. Haan tegen kraai. Tegen een landbouwer te Oosterland is pro- Cesverbaal opgemaakt wegens dieren mishandeling, omdat hij' eenige hanen op zijn land had gezet, welke dieren met een touw van ongeveer een Meter lengte aan een der. pooten gebonden aan een in den grond gestoken stok waren vastgemaakt, om aldus zijn be zaaiden grond tegen kraaien te be veiligen. Een tekort van f20.0U0. De Tel. verneemt, dat te Leeuwarden se dert half December vermist wordt de procuratiehouder B. van de Uniebank. Er more een kastekort van meer dan f 20.000 zijn. Vermoedelijk is B. uitge weken naar Amerika. Kinderen en de criminali teit. Naar aan de Roel gemeld wordt, maken de Moskousche en Pe- u rsburgsche bladen van de laatste da gen met grooteongerustheid melding van wandaden, bedreven door de groo te troepen toezichtlooze kinderen, die in deze Steden langs de straten zwer ven. Zoo heeft, een tro©p van honderd jeugdige bandieten op den dag van Kerstmis een geheele winkelwijk ge plunderd en de bewoners, die zich ver zetten, mishandeld. Met veel moeit© is het de politie- gelukt, de orde te herstellen. Bedelen per brief. Te Roo sendaal is. een man aangehouden, die zich regelmatig 'schuldig maakte aan opiichtmg door het schrijven van be delbrieven, .voornamelijk aan „geeste lijken, vol onwaarheden over zijn toe stand en onder yalschen naam. Ver schillende geestelijken en particulieren zijn reeds de» dupe hiervan geworden. Dij een nieuvvh poging aan de St. Jans pastorie,^ kreeg- men argwaan, men waarschuwde dé politie, die den da der wist te vinden en proces-verbaal opmaakte. Laffe streek. In de buurt schap Harbrinkhoek onder de gemeen te Tubbergen hebben onbekenden een tweetal dijken doorgestoken, waar door verschillende boerderijen onder water liepen. Gelukkig dat men spoe dig hét gevaat ontdekte. De politie heeft de daders in handen. Gas vers ti kiting. Te Gro ningen is de 76-jarige J. Schuiten, tengevolge van gasverstikking om het leven gekomen. Een goede vangst. De po litie heeli in Drenthe een goede vangst gedaan met de aanhouding van N. K. te Groningen en E. R. te Bareveld. die bekend hebben met de reeds gear resteerden B. en T. 17 inbraken te hebben gepleegd in Drenthe, ook die te Daten. Zij zijn ter beschikking van de justitie gesteld. Noodlanding. 'Gistermorgen om 11 uur maakte het militair vlieg tuig JD 7 wegéns, gebrek aan benzine een noodlanding onder Geldrop. In het losse zand sloeg het vliegtuig over den kop, waarbij de schroef .gedeel telijk werd vernield. De inzittende, ser geant-vliegenier Soer, bleef ongedeerd. Stoomtram ontspoord. Te [Wedde (GtJ ontspoorde gisteravond, /tengevolge van inet vallen van een boom,/ de stoomtram Oostehik-Gin ningen. De machinist Poolstra uit ,Win schoten kreeg daardoor ernstige brand wonden en werd naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen vervoerd. Kranig 'm e is j e. Gisteren ont stond t en .gevolge van het vallen van vonken uit een fel opgestookte ka chel, brand in de woonruimte vaneen schip, geladen met hout. liggende in de vaart bij de Nieuwmeer te Nieu wer-Amst el. Een 15-jarig meiaje, dat aaii den wal liep, zag rook uic dén roef komen, zij begaf zich onmiddellijk aan boord. Zij wist door het buitenboord gepien van het reeds vlamgevat hebbend- beddegoed en het werpen van water den brand nog bijtijds te blussdhen. Een kranig stukje van het zich daar alléén bevindend schippersdochtertje. De schipper was'niet verzekerd tegen brandschade. Stormschade. Tijdens den storm is aan de Zuidwatering op Wal cheren een vrij groot gat in den zee dijk geslagen, hetgeen aan die zijde van het eiland een zeldzaamheid is. V e 1- m i s t. Te Enkhuizc-n wordt sedert 1 Januari vermist zekere Si mons. Men vermoedt dat hij' verdron ken is in de haven, waar ook zïjtri pet gevonden is. Verdronken. Te Hellendoorn is het 6-jarig zoontje van den landbouL wer R. in een sloot geraakt en ver dronken. LUCHTFOTOGRAFIE. De vliegtechniek heeft niet alleen een buitengewoon snel middel van ver voer geschapen, voor passagiers, goede ren en post, de exploitatie waarvan de K.L.M. dan ook tot haar hoofdbedrijf maakt met haar dagelijksche luchtver- bindingen, op Parijs, Londen. Ham burg en Kopenhagen, doch zij heeft ook een nieuw bedrijf, de luchtfotogra fie. geschapen'. De vogelvluchtopnamen, welke vroe ger wel eens uit luchtballons werden genomen, hadden al geleerd, welk een buitengewoon overzichtelijk beeld men krijgt, van steden-aanleg, terrein-ver- deeling enz. Echter waren d'e camera's die door de oude ballonvaarders ge bezigd werden, nog niet zoo volmaakt als de fotografische toestellen, waar mede men in den oorlog van uit vlieg tuigen is gaan werken en die werke lijk een wonderbaarlijk zuiver beeld geven van het opgenomen doel. Het is met deze toestellen, welke een zeer scherpe, zuivere, op oneindig brand punt ingestelde lens hebben, die met een honderdste onderdeel van een se conde geopend en gesloten kan wor den, dat de luchtfotograaf in een bij zonder daarvoor uitgerust vliegtuig over het te nemen doel zweeft en het op de plaat vast legt. Dit is een buitengewoon moeilijk werk, omdat daarbij tal van factoren in het spel zijn en wel in de eerste plaats de belichting. Wanneer men fabrieksgebouwen, werven enz. opneemt, doet men geen opname loodrecht naar beneden, die in het geheel niet zou spreken; men neemt een zijdelingsche opname en moet daarbij natuurlijk het licht in den rug hebben, opdat het doel be hoorlijk verlicht op de plaat komt. Al vorens dus te fotografeeren, moet men berekenen, op welk uur van den dag men boven bet doel moet verschijnen. Dan is de groote moeilijkheid om mid den in een stad, in een drukke fa- briekswijk of wel tusschen schaarsch bebouwde landen juist het doel, het doel, het gebouw, de werf, de aanplan ting, welké men zoekt, te vinden, deze onder, een goeden hoek te benaderen en in het oogenblik tijd, dat men „vlie gensvlug voorbij komt, zóó te fotogra feeren, dat het behoorlijk midden op de plaat komt te staan, goed uitko mend uit zijn omgeving, niet geschon- don door hoog uitstellende gevels enz van andere gebouwen.. De Luchtfotograaf der K. L. M. de lieer Corsten, heefc ::n zijn werk e-m buitengewone bekwaamheid verkregen en de luchtfotogra;ieën 'der K. L. M lijn dan ook beronud tot buiten de grenzen van ons land Inderdaad, kun nen zij wedijveren nut het werk van speciaal voor luchti'otcgrafie opgerich te maatschappij-_n in l;et buitenland. Nijverheid en Handel in Nederland hebben hoe lange** hoe meer het on lang dc-r luchtfotografie ingezien; liet aan'al opnamen, lat do K. L. M. thans jaarli ks te maken heeft, is dan ook buitengewoon groot. Uiteraard is de tijd, waarin men d® luchtfoto's kan maken, slechts zeer be perkt; alleen enkele zomermaandon bieden op heldere dagen den fotograaf daartoe de gelegenheid. Op de hel derste winterdagen ziet de aarde van uit de lucht gezien „blauw" d.W.z. ne velachtig, alle voorwerpen gesluierd, zoodat niets scherp valt op te nemen Ook voor- en najaar bieden geen hel der beeld, slechts enkele zomerdagen komen voor luchtfotografie in aanmer king en het is dan een heele toer voor vlieger en fotograaf om alle opdrach ten uit te voeren. Wij zeiden reeds, dat handel en nij verheid steeds meer 't belang der lucht fotografie gaan inzien. Inderdaad is er geen middel zóó geschikt om met een oogopslag de belangrijkheid, de uitge breidheid, de ligging van een bedrijf aan te geven als de luchtfotografie. Beter dan alle beschrijvingen, alle plat tegronlden en z.g.n. vogelvluchtteeke- ningen. geeft de luchtfotografie een in druk van den omvang van een bedrijf.. Daarom is het aantal fabrieken, wer ven, havens, kaden, opslagplaatsen enz. door de K.L.M. uit de lucht opge nomen, reeds legio. Gemeentebesturen zijn gevolgd hebben opnamen van hun, steden laten maken, wanneer het gold kwesties van verkeer, doorbraakplan- nen enz. nader te bestudeeren. Dan werden opnamen gemaakt van land goederen, aanplantingen, ontginningen; en ten slotte de luchtopnamen van do: stroomingen aan onze kust, de aanslib' hingen aan de riviermonden en in dej izee-armen. Hier ligt voor de luchtfoto-^ grafie nog een groot terrein en wij, zijn overtuigd, dat b.v. bij de droogleg- gin der Zuiderzee onschatbare dien sten zouden kunnen worden bewefen. Wat luchtfotografie in onbekende j streken, zooals in onze Koloniën, voorj werk kan verrichten voor exploitatie enz. belioeft geen nalder betoog. De K.L.M. bereidt thans de uttgavej voor van een boekwerk, „Nederland9®' grootste bedrijven vanuit de lucht*; idat door middel van luchtfotografieën; een beeld zal geven van handel, nij-: verheid, verkeer, stedenbouw, ontgin-1 ning enz. in ons land en dat speciaal: ten doel heeft de Indische handel en nijverheid, die helaas zooveel uit hedj buitenland, inplaats van uit Neder land, betrekt, op de VaJderlandsche bé-j drijven opmerkzaam te maken'. Meöfèl dan 150 Nederlandsche firma's hebben" him bedrijf in dit boekwerk laten op nemen. 1 j' S clieepstij dingen. HOLLAND-AMERIKA LIJN. DRECHTDIJK Vancouver n. Rotterdam 5 te Londen. VEENDAM New-York n. Rotterdam 6 (11 v.m.) v. Plymouth. BEEMSTERDIJK Rotterdam n. Plïilft- delphia p. 4 (8.12 n.m.) Cape Race. LOCHKATRINE Vancouver n. Rotterd. 2 v. Portland (Ore). •NEBRASKA Vancouver n. Rotterdam f, te Greenock. NAPIERIAN 5 v. Antwerpien tie Rotte»- dam. GROOTENDIJK Rotterdam,n. Vanxsou-. ver 5 te Londen. NIEUW AMSTERDAM New-York n. Rotterdam, 5 (12 's middags) 930 mijl v. Plymouth. VECHTDIJK 5/1 v. Rotterd. n. New-, York en was te 4u. 55 van. in zee. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. CELEBES (charter) Vladivoetock n. Rotterdam 4/1 te Suez. KONINGIN DER NEDERLANDEN (uitr.) 4/1 te Sueze. PRINS DER NEDERLANDEN (thuisr.) 4/1 v. Port Said. RIOUW (uitr.) 3/1 v. Sabang. PRINSES JULIANA (thuisr.) 4/1 v. Sa- bang. ROEPAT (thuisr.) 4/1 v. Marseille. SIMALOEN (thuisr.) 5/1 v. Colombo. JAN PIETERSZ. COEN 5/1 v. Amster dam naar Batavia. JOHAN DE WITT (uitr.) 4. v. Sabang. J. P. COEN (uitreis) 5 v. Amsterdam. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. SALLAND (thuisr.) pass. 5/1 Finister- re, 8/1 te Londen verwacht. MAASLAND (uitr.) 4/1 te Rio Janeiro. ROTTERDAMSCHE LLOYD. DJEMBER 5/2 v. Rott. n. .Hamburg. DJAMBI 5/1 v. remen te Rotterdam. RINDJANI (thuisr.) 4/1 n.m. 6 u. 25 v. Tanger. TAPANOELI (thuisr.) pass. 5/1 Perim. MEN ADO (uitr.) 5/1 Quessant.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6