NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 6 JANUARI 1926 DAG-AGENDA. Donderdag 7 Jan., 's avonds acht uur. Stadsgehoorzaal. Uitvoering van de Zangver. „Con Amore". Orkest, Kerkor gel, zang, etc. Wassenaar. Woensdag 6 Jan. 'sav. half acht Geref. Kerk, Zijlstraat. Ope ning Bazar der Geref. Meisjes ver. door Ds. v. d. Heijden. Wassenaar. Donderdag 7 Jan. Geref. Kerk, Zijlstr. Bazaar der Getfef. Meis jesver. Geopend. 3—5 en 7.3010 uur. Hazer&woude. Vrijdag 8 Jan. 'sav. ze ven uur Geref. Kerk. Orgel, zang cn lezen in blindenschrift door den heer Kruithof van Kampen. Dagelijks: Stedelijk Museum „de La kenhal": expositie van de Leidsche kunstkring „De Sphinx." De avond-, nacht en Zondagdienst der apotheken wordt van 4 Jan. tot en met Zondag 10 Jan. a.s. waargénomen door de apotheek van den heer C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 118, Tel. 523. bezwaar te hebben, dat gemeenten te korten dekken van woningvereenigin- gen, welke zijn ontstaan door huur ver jaging, die onvermijdelijk is, omdat de woningen anders zouden blijven ledig staan en het verlies door huurderving en waarde vermindering nog grooter zou worden, mits de van debewoners gevorderde huur, d.i. de huur, die voor dekking van deexploitatiekosten noo- dig zijn even hoog is, als de woningen waren gebouwd indentegewoordigen tijd. De forenseabelasting en de veilingen. Twee te. A. wonende handelaren in snijbloemen waren, naar de Tuinderij mededeelt, in de gemeente R over het belastingjaar 19231924 op grond vim art. 244 der Gemeentewet in de foren- se nb las ting aangeslagen. Het gemeentebestuur van A. brack t tegen deze eanslagen bezwaar ia bij de Kroon, aanvoerende, dat, daar be doelde personen te B. alleen aanwezig zijn tot het koopen van bloemen op de aldaar gevestigde veiling, er slechts 3prake kan zijn, van het uitoefenen van een bedrijf; dat dit echter niet ge schiedt in een vaste inrichting, daar het veilinggebouw te B. niet is een vaste inrichting. Bij besluit van 10 September 1925 no. 32, heeft de Kroon het bezwaar on gegrond verklaard, uit overweging, dat, daar aan de betrokken aangas la- genen tijdens het belastingjaar 1923— 1924 een vaste zitplaats in het veiling gebouw ter beschikking was gesteld, terwijl deze vaste zitplaats voor ben be3temd war- om persoonlijk hun werrk zaamheden uit te oefenen blijkende zulks uit het feit dat zij geregel-! de veiling bezochten daarom moet wor den aangenomen, dat de aangeshige- nen op meer dan 90 dagen van hei be lastingjaar 1923—1924 de beschikking hebben ge-had over een vaste inrich ting tot persoonlijke uitoefening van hun beroep De aanslag van de beide kooplieden in de forensenbelasting te B. bleef mitsdien gehandhaafd. Fokker in Amerika. De sedert eenigen tijd in Amerika gevoerde campagne voor een beter cn geregeld civiel luchtverkeer heeft tot gevoig gehad, dat op initiatief van de Amer-ikaansche grootindustrie verschei -dene luchtlijnen werd'en geopend. Op lange trajecten vooral blijken deze1 in een dringende behoefte te voorzien. Zoo werd dezer dagen een luchtlijn New YorkCuba, via FloridaKey- west, geopend, waarop als eerste ma chine een driemotorige Fokker F VII in dienst werd gesteld. - Bij de eerste vlucht van dit toestel op het ca. 4000 KM. lange traject, dat over een afstand van 140 KM. over den Atlantiscren Oceaan voert, was de heer Fokker persoonlijk aan boord. BUITENLAND. 'él n' i ui' DE DICTATUUR IN GRIEKENLAND. Een proclamatie van Pangalos. Na afloop van den Maandag gehou den ministerraad heeft Pangalos een ë'oclamatie tot de bevolking gericht. ij' zet daarin de redenen uiteen, wel ke hem aanleiding gaven, om de dic tatuur in Griekenland uit te roepen. Doel ervan, aldus Pangalos, is uit sluitend de politieke twisten te doen ophouden, den binnenlandschen vrede te herstellen, de openbare diensten té reorganiseeren, teneinde successievélijk het volk tot een terugkeer van een fezoncl parlementair stelsel voor te ereiden. Pangalos wijst met nadruk' op het feit, dat de buitenlandsche toestand van dien aar-d is, dat de regeering voor het oogenblik genjoodzaakt is, zich volle vrijheid van handelen voor te /behouden, weshalve zij! zich van zekere constitutioneele vormen{ die haar een belemmering zouden zij'n, moet ont doen. DE DUITSCEE CRISIS, i Naar een groote coalitie? De Duitsche Rijjksdag komt 12 dezer weder bij'een. De kwestie van de sa menstelling van een nieuw kabinet zal dan dus weer acuut worden. iHet Gentrum streeft nog steeds naar de vorming der groote coalitie en zQo- fcvel van deze zijne, als van die der de mocraten worden alle pogingen in het werk gesteld, om de sociaal-democra ten te bekeeren en hen alsnog évén- :eens gunstig .voor de vorming der groote coalitie te stenynen. Ook~ in de sociaal-democratie zelve gaan steeds meer stemmen op, d'.e de noodzakelijkheid van. een Samengaan met de andere partijen in een groote coalitie betoogen. Onder meer hebben zich in den laatsten tijd Severing, Schei demann en Noske in dien geest geuit. D,och aan den anderen kant bestaat in groote, kringen der sociaal-democra ten nog steeds hevige tegenkanting tegen de groote coalitie. Zcq heefjt eén vergadering van pari ij- en vakvereeni- gingsbesturen, die Maandag in Ber lijn heeft plaats gevonden, na een door Hermann Müller gehouden refe raat een resolutie aangenomen, waar in wordt gezegd, dat de vergadering verwacht, dat 'de sociaal-democratische rijksdagfractie, indien thans opnieuw pogingen in het werk mochten wor den gesteld voor de vorming eener regeering op de basis der groote coa litie, wederom zou weigeren daaraan deel te nemen, 'Alleen zulk een höuding aldus de resolutie, is in overeenstem ming met de belangen der partij' en der arbeidersbevolking. Mei} moet er evenwel rekening mee houden, dat de Berlijnsche sociaal-de mocraten tot de meest": radicale ele menten 'hunner partij behooren. DE FRANSCHE FINANCIEELE CRISIS. Nieuwe voorstellen. Een telegram, uit Parijs meldt, dajt aangezien de oorspronkelijke voorstel len van de fabrikanten uit Noord- Frankrijk tot het verschaffen van een leerling voor stabilisatie van den franc geen voldoenden houvast boden, het plan moet bestaan, nieuwe voorstellen m te dienen. Boumer zet zijn plannen uiteen. In de Memorie van Toelichting bij: zijn financieel herstelontwerp geeft Doumer in uiterst krachtige termen een uiteenzetting van den ernst van de financieel© crisis, welke de Fran- sche staat doormaakt, terwijl hetFran- sche volk, dank zij1 zijn ingespannen arbeid, welvaart geniet. Hij! betuigt zijn wil om onverwijld tot een krachtig financieel herstel te komen, waarbij een algeheele conso lidatie verzekerd is en tevens de staat geen enkele verplichting verzaakt je gens hen, die hem vertrouwen hebben geschonken. Dientengevolge is het, wat de be grooting betreft, zaak, tot een abso-_ fuut begrootingsevenwicht te komen" en zelfs 'hot overschotten, opdat men kali beginnen met de terugbetaling van Vde voorschotten van de Banque de France en de amortisatie van alle schulden kan verzekeren. De noodige middelen zullen ko men uit bezuinigingen, krachtige maat regelen tegen net niet-nakomen van belastingverplichtingen, verhooginge der indirecte belastingen voor 1923 en herziening van de inkomstenbelasting volgens aangifte voor 1927. Streuveis activist. Een medewerker van hec nieuw ver schenen weekblad Ons Vaderland, of ficieel orgaan Van het Vlaamsche Front (Vlaamsch-nationalis'.ische par tij), is op een politiek interview uit geweest bij Stijn Streuveis, in het Lijs ternest te Ingo/ghem. Op de vraag wat hij over het Vlaam sche activisme denkt, antwoordde Streuveis: .,11c benJ volledig akkoord met het activistische principe. Bel gisch loYalisme zou me niet weerhou den. Een Vlaming heeft alle redens om extremistisch te zijn. Als we ons kon den vrij maken met buitenlandsche hulp zouden we moeten gek zijn om 'die hulp te versmaden. Maar de'kans moet gunstig zijn en volgens mij was het onbehendig onder den oorlog aan activisme te doen omdat ten slotte de afloop van den oorlog over alles zou beslissen. Het is ten slotte een kwestie van berekening, een kwestie van succes. De Tsjechen -hebben gelijk gehad, ze hebben het gewonnen; de activisten hebben misrekend, dus hadden ze on- gelijk". De leer van Lenin. Op een vrij hardhand'ge wijze heb ben eenige sprekers op het commu nisten-congres te Moskou kameraad Kroepskaja (de weduwe van Lenin' Mie zich den laatsten tijd had opge worpen als een soorc orakel met be trekking tot de interpretatie van Le nin's leer,' op haar plaats gezet. Een hunner, Katanowietsj. betoogde, dat aan een dergelijk orakel geen behoefte bestaat en dat Lenin niemand het mo nopolie op de uitlegging van zij'n leer heeft gegeven. Een zuster van Lenin, M. I. Oel- janowa, liet zich in denzelfden £eest uit. Ik zelt, zeide zif, ben .een eigen zuster van onzen grooten leider.maar beweer daarmede geenszins, zijln ideeën beter te hegrij'pen en te kunnen inter preteeren dan anderen. Of men ooit in. echtelijke of familie-relaties tot hem gestaan heeft, doet hier niets ter zake; hetzijn niet altijd de dichtst nabe staanden, die den meest juisten en ob jectieven kijk hebben op een volks leider. Deze uitlatingen werden blijkens het verslag in de bladen door het con gres met luid applaus begroet. Koningin Victoria ziek. Naar de draadlooze dicn.it te Stock holm meldt is de gezondheidstoestand van Koningin Victoria den laatsten tijd onbezredigend en zijn haar krach ten sterk afgenomen. De koningin lijdt aan chronische bronchitis en een hart kwaal. De geneesheeren hebben haar aan geraden binnenkort naar ee.i warmer klimaat te gaan. KORTE BERICHTEN De Japansche Minister van Oorlog heeft verklaard, dat de Japansche vr sterkingsgroepen in Mantsjoa'iie onver wijld zullen worden teruggetrokken. Het bulletin van gisteravond meld de, dat de gezondheidstoestand van kar dinaal Mercier bevredigend blijft, doch dat zich een lichte hartzwakte 'had voor geda;an. De nationale, vergadering van Roe menië heeft het ontwerp t inzake den troonsafstand van kroonprins .Carol aan genomen. Bij speciaal rijksbesluit is aan de Duitsche stad Crefeld op haar verzoek toegestaan haar schrijfwijze te verande ren in Krefeld. Een dergelijk, voor den oorlog ingediend verzoek was gewei gerd. jGok dit jaar zullen in Pruisen geen carnavalsfeesten in de open lucht mo gen plaats vinden. Alle optochten zijn dus verboden. De onderhandelingen tot regeling van de It-alia&nsche schuld aan Enge- gelarid zullen thans Maandag beginnen. De onderhandeling en, 19 Decem ber te Parijs begonnen, tusschen den minister van arbeid en vertegenwoor digers van de mijnen, hebben aeleidtot loonsverhooging van de mijnwerkersin het Saargebied. Prins Windisch Graetz heeft de bankbiljetten ver valsching bekend en de namen van zijn medeplichtigen genoemd De directeur van politie te Boedapest en de afgevaardigde XJlain zrjn o.a. ge arresteerd. DE WATERSNOOD. De toestand in het overstroomde ge bied begint langzaam te verbeteren. De val van de rivieren laat in tal van plaatsen haar invloed gevoelen en hiel en daar wordt de toestand dan ook weer normaal. Daar staat tegenover, dat in andere plaatsen de toestand verergert omdat het water zijn schadelijken invloed laat gevoelen zoodat taKvan gebouwen met vernietiging bedreigd worden, ter wijl ook het water wéér nieuwe uitwe gen zoekt en polders die tot nu toe vrij bleven, nu langzamerhand gevaar gaan loopen overstroomd te worden. Dat is b.v. het geval in de omgeving van Zwolle en een gedeelte van de Betuwe. Wij laten hier nog eenige verspreide berichten volgen: De ÏJsei. Het water begon Maandag langza merhand van alle kanten Zwolle te be sluipen. Tal van kelders liepen vol. Het eerste gevolg van den hoogen water stand is dat alle werken, waarbij de 'werkloozen van Zwolle te werk ge steld zijn in het Staphorsterveld, Noor- derveclitdijken,-Ommerveld en den Berkummerbrinkhoek, stop gezet zijn. Alles staat onder water. De landerijen ten oosten van den Rijksstraatweg Meppel—Zwolle staan blank. Gisternacht hebben de boeren de betonnen duiker, die dezen zomer onder den rijksstraatweg en het Liclit- miskanaal door gelegd is, in verband met de werken van de N. Vechtdijken, open gestoken, teneinde het overtollige water, dat hun ten oosten van genoem den straatweg bedreigt, te doen weg vloeien. Gistermorgen is de duiker op gezag van den Waterstaat weder ge dicht. Gewapende politie bewaakte de plek. Pogingen om den oostelijk van deze plaats gelegen dam, in den weg van Lichtmis naar Nieuwleuzen, door te steken, zijn bijtijds door den burge meester van Nieuwleuzen verhinderd. Ook deze plaats staat onder politieke^ waking. In de Betuwe. Uit Tiel werd Dinsdagavond gemeld: Door het hooge binnenwater is de verbindingsweg Echtfeld-Lienden over de Vogelzangsche Brug onder water gezet. Het Ommerensche veld staat blank, de boeren brengen hun vee naai den Rijndijk. Uit Leeuwen zijn heden een groot aantal noodlijdenden te Tiel gekomen; de toestand van den dijk aldaar levert geen bezwaar meer op. Doorbraak bij Pannarden. De doorbraak bij Pannerden heeft de polders tot aan den dijk van den ouden Rijn onder water gezet, en zal hoogstwaarschijnlijk daar worden be perkt. De polders van Herwen en Pan nerden zijn overstroomd. De huizen komen diep in het water te liggen. De bewoners vluchten naar de dijken en de zolders. Er is hulp van marine en Roode Kruis gevraagd. Reeds zijn boo ten en vletten in de polders gelaten, om de in de huizen in nood verkeerende bewoners af te halen. De ramp is daarom zoo verschrikke lijk, wijl de polders zoo diep liggen en het water met ontzettende vaart zich in de diepte stort. Men heeft haast geen tijd 0111 zich te redden. Alles vlucht naar den dijk en vraagt om hulp. Het gat in den dijk is honderd meter. Een huis, dat midden in den stroom staat, dreigt in te storten. De booten varen over het verhoogde kerkhof heen zonder de kruisen te raken. Er is veel dood vee, dat langs denweg wordt af geslacht. Geen menschenlevens zijn er te betreuren. De Rijkswaterstaat en de Rijkspolitie zijn aanwezig en verleenen hulp. Politie-dienst te water. Uit Maas en Waal wordt gemeld, dat de was daar aanhoudt. Het water is diep het dorp Beuningen binnenge drongen. Het water nadert reeds de buitenwijken van Nijmegen. De wees-inrichting te Neei'bosch staat rondom in het water. De dijk van het Maas- en Waal-ka naal beschermt het verdere gedeelte van Nijmegen. In Wychen is de toestand nog de zelfde. De pontonniers zullen een pon ton-brug aanleggen van het klooster „Alverna"' naar het dorp Wychen. Men hoopt zoo droogvoets 't dorp te kun nen bereiken. De voedselvoorziening in Wychen en omgeving is nu goed geregeld. Morgen zal op initiatief van den dis tricts-commandant der maréchaussée, kapitein Werner, een politie-dienst te water worden ingesteld, om onge- wenschte gasten uit de overstroomde gebieden te weren. In het geheele overstroomde gebied is geen enkele doode te betreuren. Gistermorgen zijn uit Wamel en om geving nog drie honderd personen per stoomboot naar Arnhem vervoerd. Beneden-Leeuwen en Boven-Leeu- wen staan onder water. Er is in het land van Maas en Waal veel vee om gekomen en men vreest, dat ook het vee, dat zich nog in de stallen bevindt, verloren zal zijn. UIT DE OMGEVING. KATWIJK AAN ZEE. Woensdagmiddag heeft in een speci aal daarvoor beleg'de bijeenkomst in het igebouw van zijn school aan den Sluis- weg de heer Holtrust afscheid genomen als' Sitoofd dezer Chr. U.L.O.-school en is h et nieuw© hoofd, de heer van Hulzen uit Vreeswijk, als zoodanig.geinstalleerd Onder de vele aanwezigen, die de met bloemen en planten versierde plaats van sdfcienkomst vulden, werden o.a. opgemerkt Burgemeester en wethouders der gemeente, Ds. J. J. Impeta, Geref. pred., de inspecteur van het L. O., de heer J. Baak, de gemeentesecretaris en vele collega's van ander© scholen. De heer J. Veldkamp leidde als Voorzitter van het schoolbestuur de plechtigheid. Na het zingen van Ps. 89:7 en 8, en gebed, las spr. voor uit Prediker 3, om dan naar aanleiding daarvan den heer Holtrust toe-te spreken. Spr. drukt er zijn groote spijt over uit, dat de heerHoltrust voor het eindo van dén wettelijk bepaalden leeftijd de: school moet verlaten, doch dankt hem hartelijk voor den arbeid, dien hij als Hoofd van de school' heeft verricht, voor den goeden omgang met het per soneel vcor de oprechtheid van zijn karakter, voor de vriendelijkheid die hij den ouders heeft betoond, voor de liefde, die hij den kinderen schonk en voor het peil', waarop hij het onderwijs in zijn school wist te brengen. In dien dank liet de voorzitter ook mevrouw Holtrust deehn, waarna hij namens het bestuur een cadeau, een fraai tafelkleed aanbood. Het nieuwe hoofd, den heer v. Hulzen roept spr. en hartelijk welkom" toe, beveelt in zijn bijzonderen zorg de goe de verstandhouding met de ouders der kinderen ftan en draagt hiermede het ambt van Hoofd der School aan hem over. Ds. J. J. Impeta sprak vervolgens als eere-vborzitter. Spr. herinnerde aan het klein? begin, dat onder leiding van den heer H. tot zoo rijpe vrucht was uitgedijd. Ge hadt gaarne de grens wil len halen, maar God heeft dit niet ge wild. Moge Hij het nog verder wel met u maken. Hij' heeft uw trouwe vrouw nog gespaard, die met u geleden, gebeden en gestreden heeft. Zie op uw kinderen rondom u en zeg dan: „Loof den Heere mijne ziel". Na den heer van Hulzen hartelijk te hebben verwelkomd en hem de verzeke ring van zijn vertrouwen te hebben ge geven, bccd spr. het scheidend© hoofd en zijn gade namens het bestuur eenige cadeaus aan De burgemeester, da heer J. H. de Waal Male fijt zei overtuigd te zjjn dat de lof, die 'hier den heer Holtrust werd gebracht, geen onverdiende lof 13 en betuigd? hem dan ook zijn grooten tank, vcor hetgeen'hij als hoofd dezer school voor de gemeente heieft gedaan. Den opvolger toesprekende', uitte spr. den weusch, dat hij ook met hem in 'n goede verstandhouding zou kunnen ver keer: li en dat hij evenals zijn voorgan ger, bescheiden zou zijn, waar het een beroep op de gemeentekas mocht be treffen. Be inspecteur van het L.O., de-heer J. B a a k, sprak hierna den heer Holt rust toe. Eerst hebt gij, aldus spr., pioniers werk moeten verrichten, doch na jaren van moeizamen arbeid zaagt ge u gein stalleerd in dit mooi© gebouw. Zelf naamt gij altijd het grootst aantal leer lingen- vcor uw rekening; goed boots- manswerk, waarop ge met groote vol doening moogt terugzien. Er was veel wijsheid en kracht toe noodig om zulk een taak op het juiste moment neer, te leggen. En nu vindt de he:r van Hulzen het bed hier ge spreid. Het zij hem gegeven den arbeid van zijn voorganger tot heil' van Ka.twijks jeugd met dezelfde energie voort te zetten. Na een korte pauze, waarin thee ge presenteerd werd, kwamen nog eenige sprekers aan het woord. Namens de oud-leerlingen sprak de heer L. Pairlevliet J zn. den ge liefden, nu v.rtrekkenden hoofdonder wijzer hartelijk en waardeerend toe. Hij werd gevolgd door Dr. A. P. de Rulyter-Zjj Iker, dis als persoonlijk vriend eenige waardeerende woorden ^De heer va|n de Re© sprak ver volgens den heer Holtrust toe namens de collega's t? Katwijk, de heer Vijees w ijl k uit Rijnsburg namens die in den geheelen omtrek. Bij monde van den heer J. v. d. M ei e r weiden het scheidend© en het nieuwe schoolhoofd daarna toegespro ken door het personeel, dat eemerzjjds den afgetreden patroon dankte voor zjjn vertrouwen en vriendschap steeds aan zjjn onderwijzers en onderwijzeressen betoond en hem als blijk van waardee ring een electrische lamp. aanbood en anderzijds den heer van Hulzen harte lijk welkom heette, met den wensch, dat Radio-Programma. Wat er vanavond te hooien is. 5.20 (Brussel, 265 M.). Concert. 5.20 (Hamburg, 395 M.) Lezingen. 5.20 (Frankfort, 470 M.) Lezingen, enz. 5.2Q f Bremen, 300 M.). Lezingen. 5.20 (Hannover, 395 M.).- Lezingen. 5.35 (Daventry, 1600 AI.). Kinder uurtje, zang, lezing, muziek. 5.35 (Londen, 365 M.). Kinderuurtje zang, lezing, muziek, 6.(Hilversum, 1050 M.). Concert. H.D.O.-orkest. 6.2a (Berlijn, 505 M.). Verschillende lezingen. 6.20 (Parijs, Eiffeltoren, 2650 M.). Lezingen en orkestmuziek. 6.50 (Hilversum, 1050 M.). Lezing door (dien heer Joh. H. Spoor over: „Levensverzekering". 7.05 (München, 485 M.). Concert. 7.20 (Hamburg, 395 M.). Muziek. 7.20 (Stuttgart, 445 M.). Concert. 7.20 Alle Engelsche stations. Tijdsein nieuws, toespraken, leningen. 7.30 (Hilversum, 1050 M.). Politiebe richt, weerbericht. 7.45 Alle Engelsche stations. Muziek. 7.50 (Berlijn, 505 M.). Concert. 7.50 (Frankfort aan de Main, 470 M.) 7.50 Königswusterhausen (1300 M.) Concert. (7.20) Opvoering van „Die Judin". 7.50 '(Munster, 410 M.j Concert of lezing. 7.50 (Ziirich, 515 M.). Concert of voordracht. 7.50 (Parijs, Eiffeltoren, 2200 M.). Concert. 8.(Rome, 425 M.). Concert. 8.(Hilversum, 1050 M.). Uitzen ding van persberichten enz. door het persbureau Vaz Dias. S.io NSF. Christelijke Radio. Voor programma zie hieronder. 8.20 (Hamburg, 395 M.). Concert. 8.20 (Bremen, 330 M.). Concert. 8.20 (Hannover, 296 M.). Concert. Concert of voordracht. 8.20 (Daventry, 1600 M.). Concert en lezingen. 8.20 (Londen, 365 M.). Concert en lezingen. 8.35 (Brussel, 265 M.). Concert, on derbroken door nieuws. 8.50 (Madrid, 392 M.). Concert. 1 8.50 (Parijs, 1750 M.). Concert. 9.20 (Parijs, 345 M.). Concert. 10.(Hilversum, 1050 M.) Uitzen ding van persberichten enz. door het persbureau Vaz Dias. 10.20 Alle Engelsche stations. Tijd sein, weerbericht, nieuws, enz. Ned. Chr. Radio Ver. Spreker: Dr. J. C. de' Moor, predikhht te Utrecht, over het'onderwerp: Goi ter's ,Mei". Dr. de Moor geeft eerst een berede neerd overzicht van het dichtwerk, met voordracht van verschillende passages eruit. Hét is zeer gewenscht, dat, wie het boek bezitten, dit tijdens het hooren -der rede voor zich leggen om -deze beter te kunnen volgen. De pasineering die telkens aange geven zal worden is uit den derden druk, 1900. Vervolgens zal een beschouwing ge?' geven worden over de litteraire, waar de ervan, gevolgd door, een critiek uit Christelijk oogpunt. ,i de samenwerking met het nieuwe hoofd even goed moge zijn, als ze tót nu toet steeds was geweest met den heer Holt- rust. Daarna nam de heer H.oiltruist zelf; het woord. Spr. dankte B. en Wt voor, hun. be langstelling voor het onderwijs vooral van deze school', den inspecteur van: het L. O., die nauwgezet waakt voor de1: naleving der wetten, maar die ook eeni hart heeft, dat klopt voor de belangen' der onderwijzers. ij Vervolgens -dankt© hij zijm collega's,; sommigen hunner voor hun bijzondere vriendschap en gelukwenschen. -S: Den oud-leerlingen werd dank gei bracht voor het vertrouwen, dat ze in hem gesteld hadden, temeer, waar velen; van hen nu ook al weer kinderen on deze school hadden. Ook voor de stole! felijke binken uwer waardeering har-; telhk idank. Ij De vrienden en belangstellenden wer: den ook niet vergéten, maar ©en ©xtra', gevoelvol -en sympathiek woord werd; gebracht aan het personeel', waarmede; de heer Holtrust zoolang had samenge-j werkt, inzonderheid oogstte mej. Oude hand een woord van djank. 1 Tenslotte richt spr. een woord tot het nieuwe Hoofd, zijn opvolger, den' heer van Hulzen. Spr. zegt: Ook u gewerd een grooto onderscheiding door uw benoeming uit zoo groote keuze. Zin hetzelfde vertrou wen dat ik genoot, ook uw deel'. Vestig UW vertrouwen op God en héb al uw verwachting van Hem, want zoo God voor u is, dan zal niemand tegen u zijn. De heer v. Hujlzetn, daarna spre kend, zei, 'dat het h-em ini de aan den heer Holtrust gebrachte' hulde eerst recht duidelijk is geworden, welk een' 'zlware taak hij heeft aanvaard. Hij zal' dit echter doen met Gods1 hulp'. Maar, evenals de kinderen, hoort ook spr. nog gaarne een aanmoedigen® woord. Daarom dankt hij B. en W-„ den in specteur van het L. O., het schoolbe stuur en het personeel voor hun vrien delijke woorden. Een korte beschouwing over de be- teekenis van het ,Chr. onderwijs in het algemeen, besloot spr. met d© woorden van Groen van PrinstererTegen de- Re volutie, het Evangelie. Zü het ons eert moedgevende zekerheid, dat God regeert Die niet laat varen het werk Zijnei' handen. Nadat de heer Veltkamp alle sprekers had bedankt, en gezongen was Ps. 86:6 eindigde Ds. Impeta met dankgebed. ,-

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2