Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Belangrijkste nieuws in dit Hummer. 6 e JAARGANG WOENSDAG 6 JANUARI 1926 NUMMER 1713 COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd" zijn Per kwartaal i 2.50 Per weeki 0.19 Franco per pogt per kwartaal f 2.90 EERSTE BLAD. Wapengekletter. •Van verheuging met heving spraken wij gisteren bij een beschouwing over den internationalen toestand. En 'dat daarvoor alle reden is, blijkt nu weer uit wat uit Griekenland ge meld wordt. In navolging van Italië en Spanje heeft nu ook Griekenland een soort dictator gekregen. Generaal Pangalos, de Grieksche eer ste-minister heeft aan een feestmaal tijd' medegedeeld, dat hij, om later openbaar te maken redenen, gedwon gen is een andere gedragslijn te vol gen. Hij zal voortaan de algeheele aan sprakelijkheid van de regeering des lands aanvaarden en zich daarbij uit sluitend verlaten op, de kracht van bel leger en het nationale geweten, tenein de Griekenland te redden. Ter nadere verklaring voegde bij hieraan nog toe: „Zijn wij niet onlangs getuigen ge weest van het schouwspel, d'at Griek sche staatslieden den vijand argumen ten verschaften, ten tijde van het Grieksch-Bulgaarsche grensincident?. Ik ben vastbesloten, dit alles te veran derenIk zal een strikt nationaal program uitvoeren Over eenige maan den zal onze vloot sterk genoeg zijn 1 en ons leger het sterkste op den Bal kan. Mijn nieuw program zal als basis de gewapende krachten van Grieken land hebben." Dit optreden is in meer dan een op zicht merkwaardig. Vooreerst omdat we hier een nieuwe uiting hebben van den fascistischen geest die overal openbaar wordt. Het Parlement, volgens Pangalos een der oorzaken van de moeilijkheden, waarin Griekenland verkeert, is sinds geruimen tijd niet bijeen geweest en er schijnt vanuit het volk ook geen aandrang te komen tot de bijeenroe ping over te gaan, wat als een bewijs zou kunnen gelden, dat ook het volk verlangt naar een krachtige hand, die tot regeeren in staat is. Maar voorts is ook van belang, dat dit ..militair gesnoef" zooals we het er gens gekarakteriseerd zagen volkomen in strijd is met de vreedzame ontwik keling van Europa, waarvan velen droomen. Griekenland is dóór den Volkenbond tegenover Buigarije in het ongelijk ge- steld, maar inplaats van zich nu aan deze uitspraak te onderwerpen, zoekt het naar een gelegenheid om door mid del van wapengeweld zijn deel te be reiken. lEn nu zou dit niet van zooveel be lang zijn indien Griekenland in dit op zicht alleen stond. Maar zoo is het niet. Het broeit overal op den Balkan en een kleine vonk kan straks het oor logsvuur weer naar alle kanten doen uitslaan. Voor overdreven optimisme is er dan ook in t geheel nog geen reden. STADSNIEUWS. Provinciale Synode „Zuid-Holland Noord" der Gereformeerde Kerken. Gisteren is hier een buitengewone Provinciale Synode gehouden van de Gereformeerde Kerken in Zuid-Hol land-Noord. Namens de kerk van Leiden opende Ds. W. Bouwman de zitting, waarna tot moderamenleden werden aangewe zen Dr. K. Dijk van Den Haag als prae- ses, Dr. W. H. Gispen van Schevenin- gen als assessor en Ds. E. H. Broekstra van Rijnsburg met Ds. J. Bropwer van Oude-Wetering als scribae. De Synode behandelde eeuige be zwaarschriften van leden der kerk van Gouda, en van Ds. T. Sap, tot voor kort predikant van die kerk. Over enkele zaken heeft de Synode een uitspraak gedaan, terwijl overigens een commissie werd benoemd, be staande uit twee predikanten en een ouderling, om verzoenend tusschen de partijen te Gouda werkzaam te zijn. Verder werd besproken de samen roeping van de Generale Synode. Tegen deze samenroeping werden% door sommigen bezwaren ingebracht vooral omdat door de particuliere Sy node van Noord-Holland en de classis Amsterdam over de zaak in geding nog piet behoorlijk uitspraak is gedaan. Toch heelt de Synode uit dep aard BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone adrertentiën per regel 227, cent Ingezonden Mededeelingen, dnbbel terieJL Bij contract, belangrijke redactie. Kleine adrertentïën bij vooruitbetaling ran ten hoogete 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent der zaak aan de ultnoodigïng voldaan en deputaten benoemd. Benoemd zijn tot depütaten-predi- kanten: primi Dr. K. Dijk (Den Haag) en Ds. W. H. Gispen (Scheveningen); Secundi Ds. Broekstra (Rijnsburg) en Ds. A. H. v. Minnen (s-Gravenzanae). Ouderlingen, primi: D. de Bruyn Yzn. (Hazerswoude) en W. v. d. Brink (Voor burg); Secundi: oud. Buurman (Hille- gom)en C. v. Muyswinkel (Zwammer- dam). De Synode is slechts voorldbpig ge sloten en zal alleen voortgezet worden als buitengewone Synode wanneer het resultaat van het bemiddelingswerk der commissie-Gouda zulks noodig maakt. Met de samenroeping is opnieuw be last de classis Leiden. Week der Gebeden. De tweede samenkomst in de jaar- lijksche Week van. gebed bad gistera vond in de Oosterk'erk plaats, waarbij aan de orde was het onderwerp: „De Algemeene Christelijke Kerk. Als spreker trad op Ds. J. L. de Vries Chr. Geret predikant te Rijnsburg. Nadat gezongen was Ps. 89: 7, gir.g Ds. de Vries in gebed voor en las ver volgens 1 Cor. 3: 615 Daarna werd nog gezongen Ps. 74:12 en 18. Spr. be gon met op te merken, dat een bekend Utrechtscb predikant eens gezegd had, dat de tegenwoordige kerken wel gele ken op' een modern druk station, waai de witkielen als om strijd zichzelf op dringen Dit is zeker geen artistieke schoon heid maar toch een gezegde van aan- griipende beteekenis. In de Kerken is veen,vrede, van een eenheid der-Chris tclijke Kerk is dikwijls zoo weinig te bespeuren. Zooals Zwitsers, die in bet buitenland vertoeven, door een klank die gelijkt op het geluid van een alpen hoorn aan htm vaderland herinnerd worden, en dan ziek van heimwee naar hun land terug willen trekken, zoo is 't ook met vele christenen bij de gedachte aan die heilige Algemeene Kerk. Spr. wilde zijn gehoor een oo- genblik bepalen bij 't Woord van Hoog lied 6:9 'teerste gedeelte: .Een eenige is mijne duive, mijn volmaakte" De duif is dikwijls 't beeld van de Kerk van Christus, die vaak ook zoo zwak en teeder is. Oprechtheid is ook een zinnebeeldige eigenschap der duif Maar een duivenoprechtheid is een ga ve Gods. die verkregen wordt als de ziel voor God vernieuwd is. De Kerk van Christus is heilig en volmaakt. Toen de Oorlogsbrand in 1914 uit brak, twijfelden wel velen daaraan Het gedeelt-o van onze geloofsbelijde nis: Ik geloof eene Heilige, Algemeene Christelijke Kerk blijft voor de aarde het ideaal waar we naar moeten jagen maar in den hemel is t werkelijkheid. Op de aarde is strijd, voor 't beginsel en tegen den vorst der duisternis. 't Is een groot gebrek in onze dagen dat de mensclien zoo weinig behoefte ihebben' om te bidden. Maar in biddend gelooven moeten ook de Christenen van onze dagen uitzien naar de komst van God. opdat het dan zal zijn een Kud'de en een Herder. Staande werd daarna gezongen Ps 141.2, en nadat Ds. de Vries in gebed voorgegaan was, werd geëindigd mei 't zingen van Ps. 68:7. Hedenavond is aan de orde 't onder werp: „Volken en Overheden." Dankzegging: dat alles veilig is in Gods hand, en dat Hij ook hier op aar de regeert. dat bij velen t bewustzijn ontwaakt, dat niet door menschen 'de geschiede nis gemaakt wordt; dat er een drang naar waarheid komt, om het kwaad bij den naam te noemen; dat wij nog leven onder de gezegen de regeering van een Koningin, die voor haar volk bidt. Verootmoediging: dat onze liefde niet krachtig genoeg zich openbaart om in eigen omgeving en in verhou dingen met anderen de d'uivelsche stel ling te logenstraffen, dat de een leeft ten koste van den ander. Gebed: dat de mogelijkheden, die God ons geeft om als klein land de atmosfeer te helpen zuiveren, krachtig door ons mogen gebruikt worden. Dat daartoe ons volk en ons Koninklijk Huis. als ook de Regeering worden ge sterkt, en bekwaam gemaakt. Dat over de geheele wereld' meer waarheid en gerechtigheid moge heerschen. Posi voor Indië. De directeur van het Postkantoor te Leiden vestigt er de aandacht op, dat in verband met de gewijzigde afvaart- data van de booten van de Maatschap pij „Nederland" en de Rotterdamsche Lloyd'f, de per Zeepost te verzenden correspondentie voor Nederlandsch- Oost-Indië op Dinsdag 12, Maandag 18, Dinsdag 26 Januari enz. ter post is te bezorgen. Ccllecien. De collecte voor de diaconie der Ger Kerk alhier op den Oudejaarsavond, heeft de som van f 1122 opgebracht. Onder dit bedrag waren 2 giften van elk f500. Kiescollege Ned. Herv. Gemeente. Gisteravond heeft de hoofdcommis sie voor de verkiezing der Ned Herv. Gemeente alhier zitting gehouden tot het in ontvangst nemen der candida- tenlijsten voor de verkiezing van ge machtigden van het kiescollege. Door de drie kerkelijke kies vereen. Geref., Confessioneel en Ethisch was gezamenlijk een lijst ingediend met 37 candidaten voor ae 37 vacatures, zoo dat bij enkele candidaatstell^g in de opengevallen plaatsen is voorzien op één na, daar een candidaat moest af gevoerd worden, die kerkelijk niet te Leiden woonachtig is. Reeds kan worden gemeld dat her kozen zijn de aftredende heereh: L. J. Beij; A. van Biemen; A. Cou- vée; C. T. Èggink C.Jzn.; W. F. Fla- man; Pn. van Hoven; D. Knotter; .Wc F. van 4er Laaken; C. H. Lens: J. H. Looman; P. Mazurel (1856'; T. J3. Meijpen; J. P. Mulder; L. Mulder; H. M. van Nes; W. L. J. de Nie; P. P. Nieboer; D. J. Noest: J. C. Sierat; T. J. Smits; J. Splinter (1880'; J. P. Ultee; A. H. A. Vlasveld; T. .Vos: A. Wiggers (1844'; W. C. van der Walk (1868;; E. van Wijhe; G. van Wijk; L. Zitman. Geref. Kerk. Naar wij vernemen hebben de heeren T. Kamminga en W. Meilof hunne be noeming tot iaken bij de Geref. Kerk aangenomen. Aan de heeren T. de Jong en H. J. v. d. Hee, resp. gekozen tot ouderling en diaken is door den Kerkeraad op hun verzoek ontheffing verleend. Schaken. Stand der competities. Door iülen uitslag 6—4 L.S.G. II en „Philidor" is de stand in de 3de kl. A. nu de volgende geworden. Leiderd. Sch.v. 2 1 o 1 111/38 H 2 Leidsch sch.g. II 2 1 o 1 10//29V2 2 Voorsch. sch.v. 1 1 o o 51/24V2 2 L. Stud, sch.cl. 1 1 o o 51/24V2 2 L. Sch. Philidor 2 00*2 7 13 o De ie rij zip de gesp., de 2de de gew. de 3e de gel., de 4e de verl., de 5e en 6e resp. het aantal punten voor en tegen, terwijl de 7e de totalen der par tijen aangeeft. Ook in ae 2 de klasse valt nog een uit slag te vermelden, n.l. tusschen Disc. Disc. II en Rett, schaakgen., n.l. 55. Hier is de 3la.1I aldus: Schev. sch.soc. 2200 121/27(2 4 L. sch.gen. 220012 8 4 Disc. Disc. If 2011 9I0 -10V2 i Rett, sch.gen. 1 o 1 o 5 5 1 N, Rott. sch.v. II 1 o o 1 41/25V2 o Resid. sch. 2002 6V2131/2 o De ie rij zijn de gesp., de- 2de de gew. de 3e de gel., dcK'te de verl., de 5e en 6e re3p. het aantal punten voer en tegen, terwijl de "e de totalen der pari. tijen aangeeft. Op 19 Jan. a.s. speelt de L. Stud. Sch. te Voorschoten. Op denzelfden datum komt h't Rott.' schaakgen. te Leiden spelen, tegen het L.S.G. I, bovendien werden nog ge speeld 4: Jan. N. R. Sch. II en Schev. schaaksoc., 14 Jan. Resid. sch. I en D. D. II en 27 Jan. N. R. Sch. II en Rott. schaakgen. Gistermiddag is op den hoek van de Princessekade en den Apothekers- dijk de 53-jarige courantenbezorger J. v. Z., terwijl hij uitweek voor een auto aangereden door een andere. In den winkel van den heer van der Lelie binnengebracht, werd hij daar door een dokter van den E.H.D, onder zocht en later per auto naar huis ge bracht. Hij had geen beteekenende ver wondingen bekomen. Hedennacht om drie uur zag de heer Graaf van Limburg Stirum uitx den Haag, toen hij per auto uit Haar lem kwam, onder Oegstgeest op den Haagschen straatweg iemand1 naa9t z'n rijwiel op den grond liggen. Bij onderzoek bleek het een jong medisch student, E. R A. C. uit den Haag te zijn. De jongeman was geheel bewusteloos. Bijgestaan door den heer de G. uit Oegstgeest. die ook de zorg voor het rijwiel op zich nam, bracht de graaf den student in zijn auto naar het Aca demisch ziekenhuis. Daar constateerde de geneesheer een hersenschudding bij den patient. Zijn toestand: werd niet zonder gevaar geacht. Of en door welke oorzaak de getrof fene van zijn fiets gevallen ls, kan nog niet worden vastgesteld. Het on derzoek is nog niet afgeloopen. De ouders zijn van het ongeval in kennis gesteld. BINNENLAND. DE KABINETSCRISIS. Een oplossing aanstaande? Uit Den Haag wordt gemeld, dat op goede gronden kan worden, aangeno- men, dat de pogingen tot oplossing van de kabinetscrisis in de richting gaan van het aanblijven van het hui dige ministerie Naar verluidt zou ten slotte de ba sis van een compromis toch' gevonden zijn in het tegelijkertijd accrediteeren van onzen gezant te Bern bij den Hei ligen Stoel. Alleen rnr. Schokking zou deze op lossing niet kunnen aanvaarden, re den waarom hij van het nieuwe kabi net niet meer deel zou wensohen uit te maken. Zijn portefeuille van Justi tie zou door jhr. De Geer worden over genomen, terwijl zijn plaats in het ka binet zou worden ingenomen door Dr. de Visser, wien dan de portetfeuille van^. Binnenland'sche Zaken zou wor den toegewezen. In dit verhand verdient ook de aan dacht een artikel van Mr. A. v. Wijn bergen in .,De Tijd" waarbij van de veronderstelling wordt uitgegaan, dat de rechtsche samenwerking' blijft be staan en het Kabinet Colijn wordt ge handhaafd. „Aannemend, aldus de schrijver, dat weldra het Kabinet-Colijn z'n taak zal kunnen hervatten, dan zal de cri sis deze winst, en waarlijk niet gerin ge winst hebben opgeleverd dat door velen de beteekenis en de waarde dei- coalitie beter dan tot dusverre is be grepen. Ook, dat ingezien is geworden dat het bewaren en in stand houden der coalitie een voorwerp behoort te wezen voor voortdurende waakzaam heid en oplettendheid En nu meene men niet, dat ^ve van oordeel zijn, dat diegenen onder tie katholieken, die voor de crisis voorstanders waren van andere patijgroepeering, zich min of meer duidelijk uitlieten tegen de coa litie, thans tot andere gedachten zijn gebracht. Neen. Wat wij op het oog hebben is het volgende. Wanneer men vergelijki hoe' de laatste weken over de coalitie gesproken en geschreven is, met de koelheid, de onverschilligheid, nu een jaar geleden door verschillenden tegen ever haar aan den dag gelegd, met de toen soms onomwonden uitgespro ken meening, dat het beter, tactischer was het woord coalitie" zelfs maar niet te noemen, dan moet met groote blijdschap geconstateerd, dat een zeer belangrijke kentering ten goede is in getreden, dat de rechtsche de Chris telijke politiek, heel wat meer, heel wal krachtiger, vuriger verdedigers ge vonden heeft .Men vreugde en met dankbaarheid zij het erkend. Laat ons echter aanstonds daarbij de hoop uit spreken dat die goede stemming blij vend wezen moge." „Het gevaar, dus besluit de heer v. Wijnbergen, dat. thans heeft gedreigd, en nog dreigt, doch. naar wij hopen en vertrouwen zal worden afgewend, mo ge tot'het inzicht hebben gebracht, dat, ook in normale tijden, ons volk telkens en telkens op het groote be lang op de ontzaglijke waarde der co alitie moet worden gewezen, telkens en telkens er aan moet worden herin nerd. dat de coalitie op heden h e t e e n i g middel is, waarmede~te berei ken valt, dat Nederland christelijk ge regeerd worde." Denk aan de rijwielplaatjes. Wij herinneren er aan dat morgen 7 Januari de controle op de rijwielplaat jes 1926 begint. Wie dus nog geen nieuw plaatje bezit, schaffe zich er he den een aan. Een gemeente in nood. De toestand der financiën van de ge meente Petten is zoo ongunstig gewor den, dat bet gemeentebestuur niet in staat is de ambtenaarssalarissen over December 1925 uit te betalen Daarmee ls een noodtoestand ontstaan, waar aan slechts een einde kan worden ge maakt, hetzij door ingrijpen van Ged Staten waarom de burgemeester reeds meermalen, doch steeds tever geefs, heeft verzocht hetzij door ver eeniging van de gemeenten Petten en Zijpe. Waar intusschen ook verschillende Binnenland. De berichten omtrent de overstroo-* mingen worden gunstiger. Op sommige plaatsen blijft de toestand nog critiek. De oplossing van de Kabinetscrisis schijnt aanstaande. Minister Schokking zou door minister De Visser worden vervangen. De contrfile op de rijwielbelasting- plaatjes. Provinciale Synode „Znid-Holland- Noord". Buitenland, Pangalos heeft een proclamatie tot de bevolking van Griekenland gericht. De pogingen tot oplossing aer Duit- sche kabinetscrisis. Stijn Sireuvels heeft zich onomwon den uitgesproken voor het Vlaamsche activisme. iMwnriaBE^^ bee - JM andere uitgaven wegens gebrel: ,2an kasgeld-achterwege moesten blijven en o.a. rente en aflossing van leeningen niet kon worden voldaan, heeft de Na tionale Bankvereenging beslag gelegd op de gelden der gemeente Petten, el ie bij de Bank voor Ned. gemeenten zijn gestort Salariskorting. Bepaald is, dat op jaarwed degen la tende militairen, die verpleegd v.onA.i in een ziekeninrichting, sanatorium -i krankzinnigengest. per dag emi k ting op hun jaarwedde zal worden toe gepast ten bedrage van: opperofficieren f 5 50, kolonel f 4 50 luit.-kol. of majoors f3 50, kapiteins f2.50, luitenants f 1.50, hoofdopzichters van fortificatiën f3, adj. ond off. fl.50 6erg. majoors fl, sergeanten fti.öU. Officieren op non-activiteit zal een korting worden opgelegd van 2—3 v u het bedrag der actief dienende rang genooten. Postcheque- en Girodienst. Over het jaar 1925 werden 12.4JS nieuwe postrekeningen geopend, liet geheele aantal bedroeg op ultimo Dcc. 113.224. Het aantal aan de rekeninghouders verzonden afrekeningen bedroeg 6.307.235. Het aantal op de postrekeningen bij geschreven stortingen bedroeg 4.602.850 tot een gezamenl. bedrag v. 837.195.854; het aan tal credit-giro's 6.305.048 en tiet (tintal debet-giro's 5.709.942 tot een edrag van 3.410.899.109; het aantal van de rekeningen afgeschreven chè- ques 1.377.947 tot een gezamenlijk be drag van 516.489.509. Het algemeen saldo-tegoed bedroeg op ulto. Decem ber 490.012.392, tegen 175.185.155 op 31 December 1924. Wethouder gevraagd. In de jongste raadsvergadering te Almelo, toen bij de tweede stemming over een wethouder alle briefjes blan co waren ingeleverd, deelde de voor zitter mee, dat, nu de raad weigerach tig was in zijn medewerking tot de be noeming van een wethouder, B. en W. thans een wethouder zouden aanwijzen B. en W. schijnen echter bevreesd te zijn dat alle raadsleden achtereenvolg gens zullen bedanken. Thans heeft, naar „Het Volk ver neemt, het college aan alle raadsleden een schrijven gestuurd, waarin ze ver zocht worden vóór 7 Januari te berich ten onze een eventueele benoeming tot wethouder aanvaarden. Het is wel een zeldzaam geval, B. en W. sollicitanten oproepende voor een wethouderszetel. Of er gegadigden zullen zijn voor 2000 voor het wethouderschap? Het hurenprobleem. Sinds eenigen tijd is een commissie, ingesteld door de Vereeniging van Ne- derlandsche Gemeenten en den Natio- nalen Woningraad, werkzaam, welke tot taak heeft het hurenprobleem voor de woningen door gemeenten en wo- ningbouwvereenigingen gebouwd of nog te bouwen, in zijn meest volledigen omvang te onderzoeken. De commissie bestaat uit de volgende leden.: A. J. M. van den Berg, J. Bommer, R. Boomsma W. J. Bossenbroek, P. J. J. Haazevoet, Jhr. Mr. J. I.' de Jonge van Ellemeet, Mr. A. Jonker. H. Th. Klein, G. F. Lln- deyer, J. H. KDti.endaal en K. R. van Staal. De commissie hoopt binnen een half jaar met hare werkzaamheden ge reed te komen. Hnnrverlaging en tekorten bij Woningvereenlgingen. v De Minister van Arbeid H. en N, heeft, volgens de „Gemeentestem", op een daartoe strekkende vraag aan Ged. Staten van Friesland meegedeeld, geep

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1