tVOAi gemengd' nieuws? NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN ZATERDAG 2 JANUARI 1926 DAG-AGENDA. Zondag 3 Jan. s av. zeven uur. Jeruël, Middelstegr. 3. Samenk. Spr. de heer Vergunst van Londen. Donderdag 7 Jan., 's avonds acht uur. Stadsgehoorzaal. Uitvoering van de Zangver. „Con Amore", Orkest, Kerkor gel, zang, etc. Dagelijks: Stedelijk Museum „de La kenhal": expositie van de Leidsche kunstkring „De Sphinx." De Zondagsdienst der huisartsen wordt op Zondag 3 Januari 1926 waar genomen door Dr. Timmermans. D^avond-, nacht en Zondagdienst der apotheken wordt van 4 Jan. tot en met Zondag 10 Jan. a.s. waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 118, Tel. 523. Financieel, aldus wordt aan „Het Hbld" gemeld, zal het echter voor de arbeiders- zoowel als voor de neringdoen den middenstanders een slag zijn. De koopkracht der textielarbeiders cal' aanmerkelijk minder worden dan wanneer de voorstellen der werkgevers waren geaccepteerd, hetgeen uit het volgende blijkt. lot heden varieerden de loonen van f 2030 bij een. werkweek van plm. 50 uur. Hoewel er (de vaste arbeiders uitgesloten) geen uurloon, - doch stuk loon wordt betaald, kan men het uur loon in doorsnee op plm. 50 cent stel len. Door den verkorten werktijd zal het loon nu met plm. f 1 dalen; terwijl bij een 53-uri^a week dit (plm. verhoogd met 21/2 pet.) dus ruim f 27 zou be dragen; hetgeen een verschil vormt van plm. f 3. De 48-urige werkweek is er voorloo pig, zij het echter dan ten koste van niet geringe financieele offers. Kalkzandsieenfabrieken. De minister van Arbeid# Handel en Nijverheid heeft aan hoofden of bestuur ders van kalkzandsteenfabrieken in alle gemeenten des rijks vergund, dat man nen van 1 Jan. tot en met 30 Juni, in afwijking van het bepaalde bij art. 24 der Arbeidswet 1919, gedurende 10 uren per dag en 55 uren per week arbeid ver richten, onder voorwaarde, dat de ar beidstijd van bedoelde arbeiders in zijn geheel is gelegen hetzij tusschen 6 uur voorm. en 6 uur nam., hetzij tusschen 7 uur voorm. en 7 uur nam. BUITENLAND. DE OVERSTROOMJNGEN ÏN BELSIë, De toestand te Luik. De overstroomingen in Luik nemen een katastrofaal karakter aan. De Stadswijken van Outre en de Maas zijn gescheiden; De bevolking verkeert in gevaar, terwijl er hongersnood heerscht Vele huizen zijn ingestort. Het water stijgt nog steeds. De pont des Arches welke na den oorlog was hersteld, verkeert in gevaar. De schade aan openbare werken wordt geschat op 25.000.000 francs, terwijl de particuliere schade, welke aangericht is, biet te schatten is. De regen blijft steeds aan houden; al het tramverkeer is stop ge zet, terwijl de verlichting ontbreekt. De geh'eele stad Luik verkeert in duis ternis en ellende. Een orkaan boven Bergië. Te midden van de berichten over ■overstrocmingen alom, tengevolge van hete smelten der sneeuw op débér- geu na de plotselinge sterke stij ging van de temperatuur en den zwaren regenval, maken de berich ten uit Berlijn gewag van een he vige n orkaan, welke de Duit sche hoofdstad oude aarsmorgen heeft igeceisterd. Op verschillende plaatsen werd 'groote schade aangericht. In alle plantsoenen zijn boomen ontworteld. Talrijke menzchen op straat werden door vallende dakpannen getroffén. In de voorsteden werden hier en 'daar de daken van de huizen ge rukt. Ernstirp ontploffing. In leen Chineesche vuurwerkfa briek te Macao, de Portugee-che vrijhaven op het Chineesche ei'and Mi. heeft een ontp^ffing ^plaats ge [had. Er zijn 40 Chinee en gedood en 50 gewond, terwijl nog 200 per sonen vermist worden. Het grootste gedeelte d.r slacht offers zijn vrouwen. Tcet-ank-Amen. De gouden kist met de mummie van Koning Toetank-Amen n Don derdagmiddag op de schouders van 3 man van de vallei der Koningen naar hef spoorwegstation te Loek- sor vervoerd, en onder geleide van 'Howard Carter en ecniige EgYpti- iische beambten in den trein naar KaVro gep^atst om in het museum aldaar eenigen tijd tentoongehcld té worden. Carter heeft op helt' perron ©enige woorden aan dt historische oogen- blik gewijd, waarin hij vooral wee? op her ver chi tvsrenen d:ze pro zaïsche. proc -s en die van 3000 jaar geleden to; n dezelfde kist. mét pracht en praal, en naar men toen •dacht, voor eeuwig, naar zijn rust plaats werd geleid. Toenemende werkloosheid in Dciisch- land. De werkloosheid in DuitscWnn is in de eerste helft van De. 1 RECLAME. i.aa.i. TvSni i -Tifi'tfr'-'' Prijsvermindering Ongeil!. Goed. Manshemden 98 cents Vrouwenhemden 9S Mansbroeken145 Vrouwenborstrokken. 130 sterker toegenomen dan zulks reeds in November het geval is geweest. Het aantal werkloozen, die onder steuning van staatswege genieten, nam in de tweede helft der maand Novem ber met 40 pet. toe; daarentegen be draagt de toeneming in de eerste helft van December niet minder dan 57 pet. Het aantal werkloozen, die recht op ondersteuning hebben, bedroeg op 15 Decembej 1.057.000. KORTE BERICHTEN. De Fransche communistische leiders Cachin en Doriot zijn we gens militaire opruiing tot 3 maan den gevangenisstraf veroordeeld. Het Amerikaansche Congres heeft de credieten voor dé délégatié naar de ontwapeningsconferentie te- Genève gevoteerd. De 32-jarige kroonprins Karei van Roemenië, heeft' aan zjin vader, den koning, een schrijven doen toe komen. dat hij vgn alle rechten af ziet. De reden, is een liétdésgé- sdhi edenis. Scheidemann heeft zich uit. gesproken vóór deelneming der soc. dem. partij aan een regeering van de groote coalitie met het oog *|oo de bescherming van de republiek. DE OVERSTROOMINGSRAMP. De toestand verergert nog steeds. Geheel Gennep overstroomd. De electrische Centrale te Venlo stopgezet. De toestand in het zuiden van Lim burg verergert nog steeds. Tusschen Obbricht en Grevenbricht stroomt het water over den Maasdijk. Geheel, Gre venbricht staat in het water. Te Sittard zijn gister 15 mariniërs met twee vletten gearriveerd, die he den naar Grevenbricht zijn vertrokken. Ook de brandweer uit Sittard is der waarts gezonden om hulp te verleenen. In het dorpje Meers hij Elsloo is de Maasdijk doorgebroken. De huizen van het dorp staan geheel in het water. Verschillende huizen dreigden in te storten en ve,le hewoneres moesten met levensgevaar vluchten of worden gered. De burgemeester van Elsloo, die naar Meers was gegaan om de bewo ners te waarschuwen voor het hooge water, Was juist ter plaatse, toen de dijkdoorbraak plaats had. Hij moest in het schoolgebouw vluchten en kon dit gebouw thans niet meer verlaten. Een val ingetreden. Hedenmorgen werd aan het persbu reau V.D. uit Heerlen geseind; In het Rijnland en in Zuiu-Duitschland wast het water niet langer. Er is een val in getreden. Hedenmorgen werd ons uit Venlo geseind, dat de toestand aldaar zeer ernstig is. Gedurende den nacht is het water nog gestegen. Boven de Maas brug was het water hedenmorgen 10 c.M. lager, vermoedelijk doordat bij La- naye het water over den dijk stroomt. In de omgeving van Venlo, waar het land zeer laag is, is de toestand nog ernstiger. Op de vele huizen in het Inr zitten de menschen op de daken enrcepen wuivende met zakdoeken en k. dingstukken om hulp. Er worden maatregelen genomen om de voedselvoorziening te verzekeren. De Koningin naar de geteisterde 1 gebieden. H. M. de Koningin en Prins Hendrik welke laatste vergezld werd door een onder-voorzitter van het Roode Kruis, Jhr. H. Roëll, zijn gister uit den Haag vertrokken om de door het water ge teisterde gebieden te bezoeken. H. M. zal Maandag te Den Haag te- rugkeeren, doch hierin kan door de omstandigheden wijziging komen. Het gevolg van dit onverwacht ver trek is, dat de Nieuwjaarsreceptie, die de koningin hedenmiddag zou houden, voor het corps diplomatique, is uitge steld. evenals de 'ontvangst van den nieuwbenoemden Japanschen gezant, die heden zijn geloofsbrieven zou over handigen. De Minister van 'Waterstaat Ir. Bon- gaerts. is heden eveneens naar de ge teisterde gebieden vertrokken. Uit Nijmegen wordt ons hedenmor gen geseind, dat H. M. de Koningin door in den afgeloopen nacht is aange- wordt hedenmorgen te 9 uur te Altena hij Wychen door den burge meester van Wychen en een marine autoriteit in een sloep afgehaald. In dezesloep zal H. M. de meest geteister de punten van de overstrooming in dit gebied bezoeken. De Koninklijke sloep zal gevolgd worden door een sloep met levensmid delen, welke aan de bevolking zullen worden uitgereikt. Met den minister van Waterstaat is hedenmorgen ook de minister-presi dent Colijn naar de geteisterde streken vertrokken. Verwacht wordt, dat de koninklijke trein hedenavond te 7.42 te Roermond zal aankomen. Uit Maastricht wordt ons geseind, dat de stand van de Maas hedenmor gen 1 c.M. lager is dan gistermorgen. Een paniek te Lobith. Uit Lobith werd ons hedenrriorgen geseind: Gister is de toestand hier zeer ver- ei gerd. De was bedroeg gister 58 c.M. en hedenmorgen nog 43. Keulen seint gelukkig, behalve 18 c.M. was, 2 c.M. val, zoodat waar schijnlijk de hoogste stand van het wa ter verkregen is. De hoogste stand was 38 c.M. hoog^ dan bij de vorige vloeden. Het tuindorp van Lobith is gister onder water ge- loopen. De overstrooming kwam vrij plotse ling en veroorzaakte een paniek. De be woners vluchtteii van het dorp Lobith en, voorzoover zijn niet konden wegko men, naar de zolderverdiepingen. De Ossenwaard is geheel onder water De boerderijen in dezen polder staan ver in het water. Gevreesd wordt voor het,doorbreken van eenige zomerka den, waardoor de steenfabrieken ge vaar loopen. De verbinding met Elten wordt over de Ossenwaard met roaibao- ten onderhouden. Nieuwe doorbraak. Uit Gennep wordt geseind: De pas gereed gekomen ringdijk om Gennep heeft het tot middenacht van 1 op 2 Januari uitgehouden. De toestand was de laatste dagen op verschillende punten herhaaldelijk critiek, doch onder de energieke lei ding van de wethouders Peters en Steenman, werd tot dien alle gevaar afgewend. Vrijdagmiddag begojj de Maas sterk te wassen. De nog niet op volle hoogte gedachte dijk langs de Niers en een noodkeering zijn in den afgeloopen nacht bezweken. Geheel Gennep is overstroomd, in sommige straten staat het water 1 M. hoog. De bewoners wa ren voorbereid, zoodat geen ongevallen voorkwamen. De rijksweg Gennep—Heyen is een halve M. overstroomd, evenals de weg van Gennep naar Vlasmolen. De Maas- buurtspoor staat geheel stil. Het sanatorium Maria-oord 'is Don derdag reeds uit yoorzorg ontruimd. .Gennep en Otte9en zijn geheel ge- isoleerd. De Gennèpsche buurtschap, waar nog 60 huizen staan, welke door een noodkeering beveiligd wordt, is heden nog vrij, doch de toestand iscri- tiek. De trein van Gennep naar Wezel rijdt slechts tot Zanten. De rest van den spoorweg staat onder water. Hedemorgen is ook de, electrici- teitscentrale te Venlo stopgezet. Venlo is dus'vanaf heden zonder electriciteit en gas. Uit Doetinch'em werd ons hedenmor gen geseind: Het overstromingsgebied in deze omgeving is naar schatting gister en vandaag met 1000 H.A. toegenomen. Uit Maastricht wordt gemeld: Nadat het water eenige g.M. was gevallen, is de stand weer stationair gebleven. De dijk bij Petite Lanaye za^wel te- gen het water bestand blijken, doch even hoogerop loopt het Maaswater over den dijk in het kanaal, zoodat de stand in het Kanaal 7 c.M. per uur wast. Daardoor zal Maastrichtlangza- merhand last van het kanaalwater krij gen. Men hoopt in Maastricht een spoedi- gen val van den stand, doch geheel ge rust is men er niet op. In de Stations straat te Maastricht is het water gezakt en naar lagere plaasen weggestroomd. Volgens nog niet bevestigde berich ten is even ten Z. van de grens in Bel gië een binnendijk doorgebroken. Luik heeft zeer veel last van het water. Nieuwe doorbraken van den Maasdijk. De geweldige kracht van het water begint steeds meer op de Maasdijken in te werken en uit verschillende plaat sen werden ons hedenmorgen nieuwe doorbraken geseind. Tus- scehen Cuyk en Agatha bood de Maas dijk aan de N.-B. kant hedenmorgen omstreeks 11 uur nog^felechts weinig weerstand en men vreest elk oogenblik een doorbraak. Het water werkt zich over en door den dijk heen en stroomt het plaatsje Cuyck binnen. In Cuyck staat reeds meer water dan in 1920 bij den doorbraak het geval is geweest. Te Grave was de waterstand hedenmorgen 10.54 M., hetgeen 8 c.M. hooger is dan gistermorgen. De Beersche Maas begint harder te werken. Verschillende hui zen staan op het punt in te storten; zoodat de bewoners naar elders moe ten worden overgebracht. In Grave zijn de openbare gebouwen gerequireerd en zijn 200 bedden bij het Roode kruis aangevraagd ten behoeve van de 'vluchtelingen. Het dorpje Oef feit heeft veel van het water te lijden. De kapitale behuizing „Sint Maarten" moest worden ontruimd, daar men vreest, dat het gebouw zal instorten. Uit Sittard werd hedenmorgen half 12 uur geseind: Tegenover de gem. Ur- woud aan den Belgiscllen kant i3 de Maasdijk doorgebroken op dez&Jfde plaats waar hij in 1920 bezweek. Bij Stein is de Maasdijk eveneens bezweken. De burgemeester van Stein die met 2 beambten op weg was naar M aas bank, werd door het water over vallen en het bootje wantin hij zich bevond tegen den dijk geslagen. Na eenige bange oogenblikken werden hij en zijn helpers door eenige jongelieden uit Maasbank gered. Ue bewoners van Stein zijn onder leiding van de Paters van de Missie druk bezig, den Maasdijk bij Schaar- berg te versterken om een doorbraak aldaar te voorkomen. Uit Zevenaar wordt gemeld: De Rijn is vannacht weer 30 cM. ge wasteen. Het invallende slechte weer komt den toestand verergeren. De noodklokken luiden. Vrijdagnacht is hij Meer in de buurt van Reesen 'de dijk doorgebroken. Bij Emmerich is de toestand ellendig. In all eDuitsche grensplaatsen hebben gis teravond de noodklokken geluid. Het dorp Druten was tegen heden middag geheel in het water. De tram verbinding is stop gezet. De bewoners van het laag gelegen gedeelte van het 'dorp zijn naar hoogere punten over gebracht. Uit Aalten werd hedenmiddag te 12 uur gemeld: Het water heeft een nooit gekende hoogte bereikt. De meeste hui zen in de straat langs den dijk staan in het water. Het St. Elisabethsgesticht is alleen, uit 'de Stationstraat te be reiken. De pastorie van Ds. Stegeman is al leen over de brug bereikbaar. Het ver keer, ook voor voetgangers is in de Dijkstraat gestremd. Deze weg wordt bewaakt door de politie, aangezien het verkeer levensgevaarlijk is. Hedenmiddag 12 uur weTd uit Gorin- chem geseind: Het water vóór de stad wast lang zaam. Het nieuwe werk buiten de Wa terpoort is overstroomd. Het water staat tegen 'de Donderdag aangebrach te kisting van de Dalerpoort. De industrie-terreinen langs deLin- ge zijn gedeeltelijk ondergeloopen. Het werk is stilgelegd. Voor den Beneden-Rijn in de Lek is 'de buitengewone riviercorrespondentie ingesteld. De dijkwachters zijn betrok ken-, Voor de stad Gorinchem zelf be staat geen gevaar.. Hedenmiddag 12 uur werd uit Roer mond geseind: Het water slaat groote gaten in den Spoordijk van Roermond naar Maas tricht. Met alle kracht wordt gewerkt, om een doorbraak van den dijk te voor komen en den dijk sterk genoeg voor het spoorwegverkeer te houden. De groote'verkeersweg tusschen Roermond en Maastricht is hij Michielsbrug over stroomd. De brug over de Roer te Vlo drop is weggeslagen. Uit Enschedé wordt gemeld, dat de dijk van de rivier de Dinkel bij Dene kamp in de onmiddellijke nabijheid van de stoomtramlijn is doorgebroken. Auto te water. Woensdag avond is de reclameauto van van Rattingn's Zeepfabriek te Susteren op de Handelskade in Den Bosch in de Binnenhaven gereden. Het on geval gebeurde om kwart over tien, tijdens den hevigen storm. Vermoe delijk heeft de chauffeur, Maar. sen uit Susteren, een reiziger vifti genoemde fabriek, door den regen geen voldoende uitzicht gehad en zich in den weg vergist. Hij heeft getracht uit den auto te komen, doch dit is hem niet gelukt. Toen de politie den auto - uit het water had gehaald, was de man reeds over leden. i' UIT DE OMGEVING. NOORDWIJKERHOUT. Tot onderwijzer aan de R. K. Jon eensschool alhier is benoemd de heer C. A. Driessen te dezer plaatse. Dezer dagen is aanbesteed: 1. Het ophalen en vervoeren van straatvuil: 2. Het laden, vervoeren en lossen van benoodigdhedeai voor de rioleering van den Gooweg, Kortenbaohstraat, School laan en Kukweg. 3. het laden, vervoeren en lossen van 78.000 waalsteenen voor bestra ting Delfweg. 4. Het laden, vervoeren en lossen van 1300 vierk. M keien voor bestra ting Schipperssloot. Radio-Programma. Wat er vanavond te hooren is. 5.20 (Brussel, 265 M.). Concert. ,5.20 (Hamburg, 395 M.) Lezingen. 5.20 (Frankfort, 470 M.) Lezingen, enz. 5.20 (Bremen, 300 M.). Lezingen. 5.20 (Hannovei, 395 M.). Lezingen. 5.35 (Daventry, 1600 M.). Kinder uurtje, zang, lezing, muziek. 5.35 (Londen, 365 M.). Kinderuurtje zang, lezing, muziek. 6.20 (Berlijn, 305 M.). Verschillende lezingen. 6.20 (Parijs, Eiffeltoron, 2650 M.). Lezingen en orkestmuziek. 6.45 NSF. Halfuurtje voor de huis vrouw. 7.05 (Miinchen, 485 M.). Concert. 7.20 (Hamburg, 395 M.). Muziek. 7.20 (Stuttgart, 44; M.). Concert. 7.20 Alle Engelsche stations. Tijdsein nieuws, toespraken, lc_l.:gen. 7.30 (Hilversum, 1050 M.). Politiebe richt, weerbericht. 7.45 Alle Engelsche stations. Muziek. 7.50 (Berlijn, 505 M.). Concert. 7.50 (Frankfort aan Je Main, 470 M.) 7.50 Königswusterhausen (1300 MJ Concert. 7.50 (Miinster, 410 M.) Concert of lezing. - 7.50 (Ziirich, 515 M,). Concert of voordracht. 7.50 (Parijs, Eiffeltoren, 2200 M.). Concert. S.(Rome, 425 M.). Concert. S.(Hilversum, 1050 M.). Uitzen ding van persberichten enz. door het persbureau Vaz Dias. 8.10 (Hilversum, 1050 II.). Concert. Uitzendavond van de vereeniging van arbeiders radio>-amateurs. 8.20 (Hamburg, 395 M.). Concert. 8.20 (Bremen, 330 M.). Concert.) 8.20 (Hannover, 296 M.). Concert. Concert of voordracht. 8.20 (Daventry, 1600 ML Concert en lezingen. 8.20 (Lopden, 365 M.). Concert en Orkest en solisten, lezingen. Orkest en solisten. 8.35 (Brussel, 265 M.). Concert, on derbroken door nieuws. 8.50 (Madrid- 392 M.). Concert. 8.50 (Parijs, 1750 M.). Concert. 9.20 (Parijs, 345 M.). Concert. iq(Hilversum. 1050 M.) Uitzen ding van persberichten enz. door_ liet persbureau Vaz Dias. 10.20 Alle Engelsche stations. Tijd sein, weerbericht, nieuws, enz. ZONDAG 3 JANUARI. 10.(Bloemendaal, 346 M.) Geref. Kerk, Ds. J. C. Brussaard. 10.(Hilversum, 1050 M.). Uitzen ding van den Kerkdienst uit de Nieuwe Westerkerk te Rotterdam. Voorganger: Ds. J. A. Tazelaar, pred. bij de 'Geref. Kerk. van Rotterdam. Tekst: Matth. 16:26 (ie ged.): Wat baat het een mensch, zoo hij de geheele wereld gewint, en lijdt schade zijner ziel?" 5.(Bloemeridaal, 346 M.) Geref. Kerk, Ds. J. C. Brussaard. Inge3chrèven hadden de heeren J. Duivenvoorde (Heremenesj f815,60; N. Duivenvoorde f 874,50 en B. Meeu- wencord voor f 960,90 voor 1 tot en met 4. Aan den laagsten inschrijver is al les gegund. BOSKOOP. Op de gehouden verkooping ten overstaan van notaris Houtzagers is het heerenhuis van minister Mr. V. H. Rut gers, gelegen aan de Biezen alhier, ge gund aan den heer J. Loef, aannemer alhier, voor de som van f do.ioo. De burgemeester dezer gemeente heeft afwijzend beschikt op het verzoek van de tooneelvereeniging ,,Naar betere tijden" om vergunning .tot het opvoe ren van het toneelstuk „Allerzielen" van Herman Heijermans. Op de gehouden ledenvergadering van de coniessioneele vereeniging zijn tot bestuursleden herkozen de Keeren W. Kranenburg en A. Njjhof. In de vacature van den heer C. J. v. d. Broek werd gekozen de heer W. v. Bergen. SASSENHEIM. Chr. Geref. Geméénté. Maan dagavond 7 uur de heer B. Oost hoek, tbeol. student té Apeldoorn. STADSNIEUWS, f Het 75-jarig Jubileum van A. W- Sijthoff's Uitgeversmaatschappij. Het 75-jarig jubileum van A. W. Sijt- hoff'e uitgeversmaatschappij is van daag onder zeer groote belangstelling herdacht. He+ móóie gebouw aan de Doezastraat prijkte inwendig met een schat van hioempn: van de portiek tot boven in de directiekamer stond alles vol. Het personeel werd vanmorgen een intiem feest aangeboden, waarbij 'de heer A. W. Siithoff, directeur der Haag sche Courant, sprak en namens de com missarissen en de directie een stoel aanbood. Namens het personeel sprak ilo procuratiehouder, 'de heer P. du Cruis Deze bood een fraaie bronzen plaquette aan, in het midden de beel tenis dragend van den oprichter, om geven "door die van den schoonzoon en tweede directeur C. S. Frentzen en die van den tegenwoordigen directeur den heer A. W Frentzen. De burgemeester en wethouder San ders brachten namens B. en W. hc? zoek. Schriftelijke gelukwenschen en tele grammen kwamen bij honderden bin-

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2