NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 23 DECEMBER 1925 TWEEDE BLAD. J- 11 1 Op de Raadstribune. Klaagde de heer Knuttel in een vo rige vergadering van den gemeente raad. dat er blijkens het weinige pu bliek op de tribune, weinig belang stelling was voor wat er in den raad gebeurde, MaandJag was dii't anders. De publieke tribune was overvol en niet weinigen probeerden tevergeefs een staanplaatsje te bemachtigen. Deze belangstelling gold niet de ge meentezaken in het algemeen, maar zeer speciaal een aangekondigd voor stel om de gesteunde werkloozen ter gelegenheid van het Kerstfeest een extra uitkeering van 25 pet te geven. Bij de behandeling van dit voorstel ging het er soms warm toe. Was er aan de éene zijde een pogen om. zoo als de heer Knuttel liet uitdrukte, de hienschen uit de klauwen van de par ticuliere liefdadigheid te redden, daar tegenover verdedigde met name de heer Zuidema het standpunt, dat de ge meente niet mag meedoen om de par ticuliere en kerkelijke liefdadigheid te verdringen en onmogelijk te maken en het steunen op de overheidskas in de hand te werken. Het betrof hier geen botsing van personen, maar van beginselen en daarom was de gemaakte, maar zeer heftige geuite verentwaardiging van de soc.-dem. den indruk trachtten te wekken dat haar persoonlijke aanval len bedoeld waren, volkomen ongemo tiveerd. In tegenstelling met vorige jaren, toen. dergelijke voorstellen met groo- te meerderheid werden verworpen, bleek er nu een meerderheid te zijn, voor een ietwat gewijzigd voorstel, waarin .met het element behoef te werd rekening gehouden. Aangezien het echter naar de wethouder mededeel de niet mogelijk is, de behoefte te bepalen, zal bij uitvoering van de rno tie wel aan. alle ondersteunden, voor zoover ze althans gehuwd zijn of kost winner zijn, een extra gave worden verstrekt, temeer, daar door den heer Huurman die niettemin tegen het voor stel v. Stralen stemde, een duidelijke wenk in deze richting werd gegeven. [Werd door dit besluit in strijd ge- nandeld met het advies van B. en W. ook bij andere punten was dit bet ge val. Zoo werd bij het voorstel van B. en W. om het drukken der „Handelin gen" enz. m?xar voor drie jaar aan de •irma Groe'n op te dragen en voor stel aange'nomen, om dien termijn op slechts ee,n jaar te stellen, en dit niet imdat rnen tegen deze firma en de wijze w aarop zij haar werk verrichtte jezwekar had, maar omdat meerdere leden het ongewenscht achtten, dat dergelijke belangrijke leveranties zon der inschrijving steeds weer aan een bepaalde firma worden gegund. lOok 'n ander als spoedeischend aan de orde gesteld voorstel ontmoette be zwaar, n.l. het verhuren van den visch- \vinkel aan. ieen IJmuider vijschihan- delaar. Bij de bespreking bleek, dat dit perceel «niet in 't publiek te huur 'was aangeboden, wat meerdere leden bedenkelijk achtten. B. en W. kozen gezien de sterke oppositie, den veiljg- sten we'g en trokken het voorstel in Eindelijk viel nog te behandelen een voorstel van B. en W. om de huur prijzen van met gemeentegeld gebouw de woningen ©enigermate te verlagen zuïks in verband met den verlaagden standaard. 'Hoewel uit de verdediging van dit voorstel door den wethouder Sanders duidelijk bleek, dat B. en W. met voor zichtigb.eid te werk gaan, maar dat ze tevens op dit gebied volkomen dili gent £ijn zoodanig een voorstel tot ver dere verlaging in uitzicht kon wor den gesteld, besloot toch de raad, dooi de aanneming van een amendement Dubbeldeman, dat het percentage door de vereenigingen aan de gemeente te vergoeden maar alvast op 5 pet. moest worden gesteld in plaats van op 5.5 pet. zooals B. W. hadden voorgesteld. Een naar het ons voorkomt zonder linge handelwijze, waardoor op een zeer belangrijk punt aan B. en W. de leiding werd ontnomen. De raad was dus wel in de opposi tie en doordat de rechterzijde zelfs bij belangrijke punten verdeeld was, had den B. en W. een slechten dag. De Voorzitter was door familieom standigheden niet aanwezig. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Blokzijl, R. B.Even huis, dand.-evang. te Winschoten. Aangenomen: Naar Aagtekerke (Zealand), J. W. Noteboom, cand. te! Rhoon. B d a n k tVoor Oud-Vossemeer, W. L. Mulder te Enter. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Zwartsluis, W. L. Korf ker, te Barneveld en B. Steen, te Zout kamp. Beroepen: Te Amersfoort, F. A. den Boeft, te Kruiningep. Te Kollu- merpomp, H. Brink, cand. te Hoogsr- smilde. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Harderwijk: P. J. de Bruin te Veeinendaal'. Ds. E. Bronsema. Zondag herdacht Ds. E. Bronsema, em._-pred._ der Geref. Kerk van Over- schild, zijn 95sten verjaardag. Bij .ont stentenis van den predikant der Geref. Kerk van Sappeneer verricht Ds. Bron sema nog ambtelijken arbeid. Ds. Bronsema, die in 1895 zijn eme ritaat verkreeg en in 1868 te Borger bevestigd werd, is de oudste predikant der Geref. Kerken in jaren. De nestor der Geref. Predikanten is Ds. ,W'. Die- mer, em.-preid. te Apeldoorn, die in i860 het predikambt aanvaardde'. De oude Bronsveld-periodiek. I11 zqn laatste krome., m u. .Stem men voor Waarheid en Vrede'' schrijft ï)r. M. .L A. de Vrger, over het ver dwijnen van het orgaan: ,,Met den laatsten December houdt het maand schrift op te bestaan. Reeds tijdens de redactie van Dr. Bronsveld was het ge tal abonné's te gering., De toename per 1 Januari 1925 was nihil. Een hernieuw de poging bij de predikanten de vori ge maand had tot resultaat, dat zich tien abonneerden, waartegenover het wegvallen van 2 3 vein oude lezers stond. Wij zochten ijen vorigèn jare de- re dactie niet. Integendeel, pp .de aan vrage van de ïiima KeminK en Zoon bedankte ik om de ovërmaat van pas toraal werk. Maar haar uitdrukkelijke wensch, dat de kroniek en de leiding in mijn handen zouden overgaan, deed mij zwichten. 'De Stemmen kwamen ons voor een bijzondere plaats in de Hervormde Kerk en met bescheidenheid in het Nederlandsche volksleven in te nemen. Onafhankelijkheid in het politieke, gr 00- te liefde voor de volkskerk, breede be langstelling voor religieuscy kerkelijke, sociale cultureel© vraagstukken, ken merkten Dr. Bronsveld; en ik had de zelfde idealen met door de uitgevera mij gewaarborgde vrijheid van overtui ging, die met die van' d en vorig en re dacteur in politicis niet homogeen was. De financiën der predikanten zijn nog overwegend in noodlijdenden staat. Hun beurs laat de lectuur van tijdschrif ten in eigen ►i.boiinement niet toe. De belangstelling voor theologie en het meer uitgebreid artikel is nog ingezon ken. De liefdei voor de Hervormde Kerk bij de z.g. ethischen platonisch. Dei ani mo l>j hen om boeken, studiewerken en tijdschriften te koopen en zich zoo een persoonlijke opinie te verwerven, gering. De heer Kok te Kampen lacht om het zwoegen zijner collega's-uitgevers om ethische lectuur te verkoop en. Al leen het „Dagboek"' met algemeen-or thodoxe tendenz, zonder dogmatische uit werking, is verkoopbaar. FEUILLETON. VlIUM Rathlyn Barrington. is, Li-Weng-©os toon werd plotseling gebiedend. „U ziet, Dr. Forsyth, als iemand huilt met de wolven in het bosch, zooals uw landgenooten zoo ei genaardig zeggen, dat aan zijn verze keringen weinig waarde wordt ge hecht." Wat bedoelt u daarmee?" vroeg Forsyth op verbaasden toon „Precies, wat Ik zeg mijn waarde dokter'', antwoordde de mandarijn op oen helee'digenden toon .,©c waar het zoo staat, kan ik de rust van Yong-Foo niet verstoren, omdat u zegt, dat Dat moet u", viel Dick Forsyth hem. met nadruk in de rade. „Moeten*', begon de mandarijn en Pot 2,ijn kalmte varen voor opkomsn- Jea toorn. „Dat is een vreemde manier van spreken voor een bezoeker in mijn pa leis. Ik verzoek u, u'te herinneren dat u mijn gast is, opdat ik niet vergeten zou, dat ik uw gastheer ben". ,.Ik bedoel, dat Peking de hoofdstad en zetel der regeering van China er u itote zal brengen", de dokter kalm. „U weet dat er een wet is uitgevaar digd, om het misbruik van opium te gen te gaan'. „Peking zal mij er toe brengen.!,,' De mandarijn was zich zelf weer meester. Zijn gezicht was effen als een stuk hout. zijn stem droog en toonloos. In eens brak hij in een spottenden lach uit. „Ik denk niet, dat dit gebeuren zal op aandringen van' Dr. Forsyth". Al sprekende was de mandarijn naar een tafeltje gegaan en ontrolde een daar liggende rol papier. Vervolgens wendde hij zich tot den zendeling met de woorden: „U kunt geloof ik, de Chineesche taal lezen, dokter?" „Ja". ,,Dan zal dit document misschien van belang zijn voor u". .Hij overhandigde den rol aan For syth, die hem aannam en vlug door las. Onder het lezen verbleekte hij en een diepe plooi verscheen tussGhenz'n oogen. Want het document betrof hem persoonlijk en beschulidigde hem clat hij op reis van Canton, de zendings sampan had misbruikt voor het smok kelen van opium. Hij zou n.l. drie kistjes met Mali va-opium, elk wegen- da een pidol (6* K Q.) de rivier opge- _.voard hebben en hedcoii kteties heb- Wij danken de uitgevers, onze me dewerkers, we hadden er overvloedig vele, en Vele voortreffelijke artikelen moeten wij aan de auteurs terugzenden. Met name bedank ik Mej. C. Brons veld, Ds. W. A. Hoek en Ds. Visser van. Enkhui2en, die de dominographie belangeloos verzorgde. Uit het Stellen der Kroniek leerde ik veel. Over Staat, Maatschappij en Kerk in een onder-ons redeneeren is iets an ders dan in verantwoordelijke po sitie erover schrijven. Het verdwij nen van de Stemmen doet mü leed Voor mijn Kerk. R. L P." T. Doeventlans. Te Amsterdam heeft zich een comité gevormd, dat zich ten doel stelt te be vorderen dat de heer T. Doevendans, die eenige jaren geleden wegens er gerlijken levenswandel als predikant der Ned. Hen*. Kerk werd afgezet, weer beroepbaar- wordt gesteld en te Amster dam wordt beroepen. Een droevig verschijnsel. In de Evangelische Kerk in Pruisen was een voorstel aaruiangig. om een kerkelijke inrichting voor lijkverbran ding, eetn crematorium, op tel richten. Op de Generale Synode werd slechts met een kleine meerderheid dit voor stel verworpen. Het moet met een zich noemende Evangelische Kerk al ver ge komen zijn, als een heidensch gebruik zulk een steun vindt tot in de hoogste vergadering toe. Wel een teeken van het geestelijk verval, dat er in groote krin gen van het Duitsche volk wordt ge vonden. De zaak-Geelkerken. Bij J. W. Boeijenga c!n Zonen te Sneek zijn in druk verschenen, van de hand van den heer H. Marinus: diens be zwaar tegen de preek over Zondag 3, eenige pleitredenen der Geelkerken-gr', en iets aangaande de maleontentie in Amsterdam-Zuid „aan Gereformeerd Ne derland voorgehouden" onder den titel „Het oordeel zuiver". Fransch op de lagere school. Blijkens het vcorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot wnziring van de L. O.wet 192-0, waren vele lenen van oordeel, dat de in de Memorie van Toelichting gegeven in terpretatie van de verwerping van het voorstel-Westerman, volkomen juist is, en dat de leden dezer Kamer, die dat voorstel op formeele redenen hebben be streden, bun stem wel aan het huidige ontwerp kunnen geven. Enkele leden betoogden, dat dit wets ontwerp onrecht doet aan hen die de L. O.-wet 1920 royaal uitvoerden. Deze leden Jiadden ook overwegend bezwaar, dat bii aanneming van dit ontwerp we der een jaar van onzekerheid zou in treden. Zij meienden zich b ovendien ern stig te moeten afvragein, of die tijds ruimte wel voldoende zou zijn, om tot een eindbeslissing te komen., Andere leden, hoezeer beamend, dat rust in zake het onderwijs zeer wepschelijk is, waren niettemin van oordeel, dat die rust eerst dan weldadig zal kunnen zijn, wanneer terugkeer tot den vorigen toe stand zal zijn verkregen. Daaronder be hoort volgens hen, ook de mogelijkheid om een óf meer vreemde talen op de lagere school aan te leeren. Chr. Buitengew. Onderwijs Gistermiddag hield de Ver. voor chr. buitengew. onderwijs te Utrecht een ver gadering, waarin door den Ijeetr G. A. Aldus, dir. van „Bartimeus", instituut tot chr. opvoeding en onderwijs voor blinde kinderen en jongelieden te Zeist, een voordracht over „Lezen", schrij ven en teekenen door blinden" werd gehouden. In de huishoudelijke vergadering werd als bestuurslid herkozen de heerSchreu- der, van Arnhem. Overwogen wordt een fusie aan te gaan met de Chr. Ver. voor Onderwijs aan Zwakzinnigen. Deze' zaak wordt-voor bereid door desecretarissen der beide vereenigingen tegen de eerstvolgende voorjaarsvergadering, van laatsgenoem de vereeniging. GEMENGD NIEUWS. MIJNONGELUK IN LIMBURG. Drie mijnwerkers omgekomen. Gistermiddag werd de mijnstreek wederom door een ernstig mijnonge val getroffen. ben laten afleveren door iemand van de bemanning aan Leiand Barrington, een vreemdeling, wonende in Yong-Foo Het rapport verklaarde verder, dat geen twijfel mogelijk was, daar de verdachte kistjes, ten einde zekerheid te krijgen, onderweg waren onderzocht door een ambtenaar en deze geconsta teerd had, dat ze de verboden koop waar bevatten. Er was niet terstond beslag gelegd, omdat men de bestem ming van de opium wilde te weten komen. Toen Dick Forsyth de lezing van dit rapport voleindigd had, keek hij niet terstond, op. Duidelijk zag hij voor zich de val, waarin hij was geloopen en 't was hem. als hoorde hij weer het verhaal van Leiand Barrington over de vernagelde kanonnen. De Engelsch- man was steeds op de hoogte geweest van dit bedrog; mogelijk had. hij het met Li-Weng-Ho van te voren uitge dacht en hadden zij samen reeds zich verheugd over hot mogelijke slagen van'hun list, terwijl het meisje Een oogenblik hield hij op. Had Kath- lyn Barrington het gfweten? Had ze hem gebruikt met de vooropgezette be doc-ling do mogelijkheid van zijn werk te vernietigen? De woorden van haar vader hadden destijds dien indruk wil- Op cle si taatsmijn „Hend ak" wer den niet minder dan drie mijnwerkers gedood. Toon gistermiddag de 29jarige Ko. ïodzey een Duïtscher, die woonachtig was te Brunssum, de 21-jarige Budde, een Nederlander, woonachtig in het Gezellenhuis te Nuth, en de 29-jarige Zielke, eveneens een Duitscher uit Gangelt, in de staatsmijn „Hendrik" bezig waren een verticale „opbraak" te maken, werden zij plotseling, over vallen door een enorme watermassa. Zij hadden een watterader aangoc boord. Zij werden alle drie door een zeer groote watermassa bedolven. Toen spoedig daarop hulp op kwam dagen, begon men hem onmiddellijk te be vrijden. Budde kon vrij spoedig bevrijd wor den, maar bleek reeds dood te zijn. .Uren werkte men, om ook de beide anderen, Kolodze yen Zielke, te voor schijn te brengen. Toen dat einde lijk lukte, bleken ook zij reeds over leden te zijn. De beide Duitschers waren gehuwd en vaders van huisgezinnen. Budde was ongehuwd. Dadelijk na het bekend worden, van het ongeluk, waren de bedrijfsingeL- nieur van de „Hendrik" en de directie van de staatsmijnen aanwezig. Zij daal den in de mijn af. Zij leidden het onderzoek met groote voortvarendheid. Helaas zonder resul taat. 12000 echtg.enooten zoek. Londen staat voor ee<n puzzle: uit te vinden, waar zich twaalfduizend echt- genooten bevinden, die vermist wor den. Deze mannen zijn niet vermoord., of op een andere wijze uit den weg geruimd; zij worden eenvoudig zon der meer vermist, blijkens een statis tiek, door den Londenschen gemeente raad over het jaar 1924§5 gepu bliceerd. In deze statistiek wordt me degedeeld dat er in Londen 877.298 gehuwde vrouwen wonen, doch slechts 865.300 mannen. Waar zijn de vermiste echtgenooL ten, vraagt de „Daily Mail" met eënL ge bezorgdheid. Stations brand. In de kel ders van het station te; Passau is brand ontstaan, die zich spoedig uitbreidde en waarbij zich een zoo sterke rook ontwikkelde, dat de brandweer vafi rookmaskers moest gebruik maken. Het blusschingswerk werd zeer be moeilijkt, doordien de kranen bevro ren waren. Na geruimen tijd gelukte het den brandweer echter het vuur meester te worden. 'Advocaat-dief verdwenen. De politie te Boedapest heeft de New Yorksche politie in kennis ge steld van het feit, dat de Boedapes1- ter advocaat Dr/ Zoltan met achter lating van een schuld van 4 milliard kronen de wijk heeft genomen naar Amerika. Hij heeft enorme bedragen ver speeld. Vele kleine banken en particulieu ren hebben groote schade. Belangrijke diefstal. Te Alphen aan den Rijn is bij zekeren de Kw. een ijzeren kistje ontvreemd linhqudende 4 obligaties Ned. IWerkeL lijke schuld tezamen tot een bedrag van f 3.000, f 400 aan bankbiljetten en zilvergeld, 2 obligaties der Ned. Herv. Kerk van resp. f 100 en f 50 3 portemonnaies met geld, 4 spaar bankboekjes der Boeren'eenbank met een totaal tregoed van f 13.200 een spaarbankboekje met f8 eti polissen. De politie is den vermoedehjken da der op het spoor. Veertien dagen in h e t ij s. [Gistermorgen is het motorschip van schipper Kool uit Medemblik, dat voor ruim veertien dagen in cle Zuider zee in het ijs geraakte, in de haven yan Kuinre binnengebracht. Ruim 20 man hebben met inspanning van alle krachten verscheidene dagen gewerkt en thans mocht het gelukken met be hulp van zeilen, stoom en menschec lijke kracht door de ijsmassa he:n te worstelen en het schip in de ha ven te brengen. Gasbedwelm'ing. Xa het rei nigen van een gascomfoor had giste ren mej. W. A. wonende Vlietstraat te Rotterdam vergeten de gaskraan te sluiten. Tengevolge van deze onop- len wekken en als hij zich de verande ring op haar gezicht herinnerde, toen hij had gesproken over het dulden door den mandarijn van den opiumhandel overviel hem een plotselinge twijfel. Onbegrijpelijk als de mogelijkheid scheen, leek het toch. Li-Weng-Ho's stem, gluipend en tri- omfeerend, verbrak zijn overpeinzin gen. .„Dat document schijnt u nogal wat stof tot denken te geven, D,r. Forsyth 't Zal me benieuwen of u ook eenigo nadere verklaring voor me heeft". Nn hij ineens weer bij de zaak be paald werd, aarzelde hij geen oogen blik om de waarheid te zeggen. Die kistjes waren niet van mij. Ik wist niet, wat er in was. Door bijzondere om standigheden waren ze op den zen- clingssampan gekomen". „Van wie waren die kistjes dan?' vroeg de mandarijn minzaam. Door den vriendelijken toon van üen. man darijn gewaarschuwd, overdacht hij, alvorens te antwoorden! wat hij zeg gen zou. Mogelijk had de doortrapte Oosterling een andere bedoeling met zijn vraag, dan hij eerst vermoedde. Misschien zocht hij Kathlvn Barring ton volkomen in zijn macht te krijgen en trachtte hij dit doel te bereiken lectendheid geraakte zij na eenigen tijd met haar dochtertje van 5 mnd. door het uitstroomende gas bewuste loos. Door personeel van den Genees- neeskunc^igen Dienst zijn bij beiden de levensgeesten weer opgewekt. Steiger ^ngestort. Gistermid dag is de steiger, welke staat voor het perceel op den hoek van Valkenbosch laan en AVeiinarstraat te 's.Gravenha ge, ingestort. De oorzaak van het on geval is tot heden toe niet opgehel derd. Op den steiger waren drie werklie den aan het werk. Een daarvan kwam op een lager staanden steiger terecht en is er zonder verwondingen afge komen. De tweede, De V., viel in ieen kelder en moest naar het zieken huis worden vervoerd. Hij is nog steeds bewusteloos. Ook de derde werkman is naar het ziekenhuis gebracht. Zijn toestand is bevredigend. Marine-sleepboot omgesla gen Gistermorgen is in de haver van Nieuwediep de marinesleepboot no. 3, die het flottielje!.vaartuig .Klo ris"- van den wal zou trekken, o mg et- slagen, doordat de sliphaak waar mede de tros aan de Flo ris" ver bonden was niet losgeslagen kon wor den. Het sleepbootje werd omgetrok ken en zonk onmiddellijk. De beman ning bestaande uit 4 koppen, kon door het loodspersoneel, dat met een vlet op zij van de „Floris" was, gered wor den. Door toepassing van kunstma/. tige ademhaling werden de levensgees ten bij den schipper, majoor Van der [Molen, die reeds bewusteloos was, we. der opgewekt. De bemanning werd naar het Ma; rineLhospitaal verVperd. Kruitfabriek ontploft. ;Naar een telegram uit Saarbrücken meldt is Maandag tegen den middag tengevolge van het in brand geraken van buskruit op 'de mijn Merkenbach een ontploffing voorgevallen. De luchtdruk was zoo sterk, dat in de gebeele omgeving tot iVorbach de vensterruiten sprongen en de pannen van de daken vielen. Vooral de naburige school werd ge troffen, waar de kinderen juist aan het spelen waren. Velen van hen wer den aoor naar beneden komende pan nen zwaar of licht gewond. Nader wordt gemeld, dat het on geluk te Merkenbach grooter is dan {aanvankelijk gedacht werd. Er zijn wel geen dooden, doch het aantal gewonde kinderen bedraagt 25, terwijl het ge tal gekwetste arbeiders even groot is. De materieele schade wordt geschat op 10 h 12 millioen frs. Over de eer ste oorzaak is nog niets bekend. Vervolging van nfet-s tem. imers. Naar gemeld wordt, zal te Amsterdam een vervolging op groo te schaal worden ingesteld tegen het», die zier voor de Kamerverkiezingen in Juli niet van hun plichten als kie zer of kiezeres gekweten Ti ebben. Eenige maanden geleden hebben zTj reeds namens den burgemeester een. uitnoodiging gekregen, zich te ver voegen aan het verkiezingsbureau 111 d'Geelvinck op den 'Singel, ten einde opgave van redenen te doen betref fende hun niet verschijnen ter stembus :Ei* is nagegaan of die redenen accep tabel waren, voor een geaeeite zijn ze niet aangenomen: zoo waren er b.v. acht a negenhonderd gevallen van pèr som die in een andere plaats hadden kunnen stemmen, doch dit verzuimd hebben. Een paar duizend zijn niet in het géböuw drGeelvinck verschenen. Het aantal personen, tegen wie van rechtswege een vervolging zal worden ingesteld, bedraagt naar schatttingl2 15 duizend. Zij allen zuilen door de politie daar ter stede bij proces-ver. baal gehoord worden. Voor d? behan- ling van dat groote aantal zaken zijn zes kantonrechters aangewezen, cue daartoe speciale zittting zullen hou den. Men kan een vervolging voor komen door te voren naar den amb tenaar van het O.M. bii het Kanton gerecht te gaan en met dezen de zaak te regelen en financieel at" te doen. De politie heeft speciale maatrege len getroffen om bet hooien van de overtreders en overtreedsters zoo snl mogelijk te doen geschieden In ver band met een en ander hebben tus- schen de politie- en andere autoriten len verschillende conferenties plaats gehad. door haar van het smokkelen van opi üm ie beschuldigen. Dit denkbeeld scheen voor hem zeer aannemelijk en als hij dus antwoordde moest hij hier mede rekening houden. Daarom be sloot hij tot, een verrassend en slag .Zij waren van uw Engelschen com pagnon, Leiand Barrington' Toen Forsyth sprak, schoten de oogen van den mandarijn vuur en hij' hief zijp waaier op 0111 zijn gezicht daarachter te verbergen. Een seconde later was hij weer kalm .onverstoor baar zelfs. Ik weet niet wat u daar zegt", zei hij koel. „Maar dit weet ik wel' dn- 1 opium in Yong Foo hebt gesmokkeld en dat ik u gevangen moest nemen. En de straf voor het smokkelen van opium is niet de canguo is niet ge vangenisstraf. maar de dood Als u dus levend mijn paleis verlaat, heelt u dat uitsluitend aan mij lef danken." „U zou het niet durven", antwoordde Forsyth onverschrokken. ,Ik ben. een Engelschman". De cangue is een soort van hou ten scliandbod, verzwaard met gewich ten. dat de veroordeelde om den hals moet dragen. J tW.ordt vervdo'dU

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 5