CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Se JAARGANG WOENSDAG 23 DECEMBER 1925 NUMMER 170* LEfflSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS BUREAUHooigracht 35 Tel. 1278, Postgiro 58936 T.pidpn I. - Postboy 2D ADVERTENTIE-PRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per weekI 0.19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 Gewone advertentien per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentien bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent Oit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. V Woninghurcn. De vraag hoe te komen tot verlaging van de huren der woningen de laatste jaren gebouwd met steun van Rijk en (cf) gemeente, begint steeds meer de aandacht te trekken. De huren van deze woningen zijn meestal zoo hoog, dat het voor vele be woners vrijwel onmogelijk is aan limi ne verplichtingen ten dezen te voldoen. Komt hierin geen verandering, dan zal het gevolg zijn, dat zij voor wie deze woningen in de eerste plaats be stemd zijn, trachten ergens anders een onderkomen te zoeken, tot schade Van de bouwvereenigingen of liever van de gemeenten, die bij het Rijk garantzijn voor de richtige'betalingen der annuï teiten. Het staat- daarom wel vast, dat er vroeger of later maatregelen genomen zullen moeten worden om tot huurver- laging te komen. De groote vraag is echter hoe dit doel moet wordep bereikt. De gedachte om den looptijd der vooiv schotten te verlagen teneinde op die wijze tot verlaging der annuiteiten te komen, wordt steeds meer losgelaten. Zoo schreef b.v. het bestuur van het C.N.V. aan den Raad van Ministers omtrent deze zaak: „Niet zoozeer wegens het geringe ver schil komt ons een verlaging van den looptijd der bouwvoorschotten onge- weüscht <yoor, doch voornamelijk op grond van de omstandigheid, dat wel licht vele der woningen, na een levens duur van 50 jaren, niet meer in een dergelijken goeden staat zullen verkee- en, dat de exploitatie ervan de' volle huuropbrengst waarborgt. De druk der annuiteit van het bouwvoorschot dient na 50 jaren op te houden, opdat eenige vernieuwingen kunnen plaats hebben, en de huur wegens de minderwaardig heid der woning in verhouding tot nieuwe kan worden verlaagd". Deze opmerkingen schijnen ons vol komen juist. De 'oplossing zal dan ook in andere richting moeten worden gezocht. Door aflossing van de voorschotten en het aangaan van leeningen met een lager rente-type, zal in spmmige geval len althans iets bereikt kunnen wor den, maar daar staat tegenover dit be zwaar, dat de risico Van de Gemeenten die dan geheel los van het Rijk kómen *te staan, aanmerkelijk wordt vergroot Wordt toch te eeniger tijd tot af schrijving overgegaan en dat zal toch de eenig afdoende maatregel zijn s— dan spreekt het vanzelf, dat het Rijk als de voorschotten eenmaal zijn afge lost zich daarover verder niet zal be kommeren: De volle last blijft dan rus ten op de Gemeenten een last die in verreweg de meeste gevallen te zwaar zal zijn. Alleen door samenwerking van Rijk en gemeenten zal op dit gebied iets be reikt kunnen worden. En het is zeker gewenscht, dat met het nemen van maatregelen eenige spoed wordt betracht. Ook in verband daarmede is het jam mer, dat het Kabinet reeds zoo langen tijd tot werkeloosheid werd gedoemd. STADSNIEUWS. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente is tot een sj. >edelschende vergadering opgeroe pen tegen Donderdag 24 December des voormiddags te elf uur. Te behandelen onderwerp: Voorstel: a. tot beschikbaarstelling van gelden voor het verleenen van een extra-ondersteuning van 25 pet. op de gewone uitkeeringen in de Kerstweek an gehuwden, kostwinners en alleen staande personen, die, hetzij door het Burgerlijk ^rmbestuur, hetzij door de Crisiscommissie, worden ondersteund; b. om de sub a bedoelde uitgave te doen plaats hebben, zonder vooraf gaande machtiging van Gedeputeerde Staten. Ter toelichting merken B. en W. op, datzij bij de overweging van deze mo tie totde conclusie kwaï -vdat hel. nu de motie met zoo groote meerderheid (24 tegen 7 stemmen) is aangenomen aanbeveling verdiende, zoo eenigszins mogelijk, aan den daarin uitgesproken wensch gevolg te geven. Intusschen is het met het oog op den nog beschikbaren tijd vóór de Kerstda gen absoluut onmogelijk eene uitkee- ring naar behoefte te doen plaats heb ben, zooals blijkens de woorden „tot ten hoogste 25 pet" de bedoeling van den voorsteller schijnt te zijn. Een onder zoek naar de behoefte kan" niet meer worden ingestelaen aan alle in de mo tie genoemde personen zal dus nood zakelijkerwijs een toeslag van 25 pet. op de gewone uitkeeringen worden ver strekt. Voor een massale uitkeering komt echter geen post op de begrooting voor, waaruit de daarvoor vereischte gelden ten bedrage van 2000 2500 door ons college kunnen worden betaald. Deze gelden dienen derhalve bij spe ciaal raadsbesluit te worden toegestaan ^ngevolge artikel 213 der Gemeentewet kan utve vergadering dan tevens be sluiten, dat de uitgaaf zal plaats heb ben zonder voorafgaande machtiging van Gedeputeerde Staten. Op deze machtiging kan toch uit den aard der zaak niet worden gewacht, aangezien alsdan de uitkeering niet meer in de Kerstweek zou kunnen geschieden. Wij geven uwe vergadering mitsdien in overweging: a. door vaststelling van den hierbij overgelégden begrootingsstaat een be drag van 2500 te onzerNjeschikking te stellen voor het verleenen van een ex tra-ondersteuning van 25 pet. op de ge wone uitkeeringen dn de Kerstweek aan gehuwden, kostwimiers en alleen staande personen, die hetzij door het Burgerlijk Armbestuur, hetzij door de crisiscommissie worden ondersteund, en dat bedrag van 2500 te vinden door afschrijving van den post „onvoorzie ne uitgaven". b. te besluiten, dat de sub a bedoel de uitgave zal plaats hebben zonder voorafgaande machtiging van Gedepu- teerde. Statén, aangezien het wachten op die machtiging eene tijdige uitkee ring onmogelijk zou maken. Bij aanneming van dit voorstel zul len wij het Burgerlijk Armbestuur ver zoeken, wel hare medewerking te wil len verleeen aan de uitvoering voor- zooveel de door dat bestuur onder steunde personen betreft. Mij. van Ned. LetfdI'knnde. De eerstvolgende maandvergadering van de Mij. van Ned. Letterkunde zal plaats hebben op 8 Jan. 1926. Als spre ker zal dan optreden Mr. Dr. C. J. Over- voorde, gemeente-archivaris alhier, met het onderwerp: „De Hollanders op Spitsbergen". Burgerlijk Armbestuur. In de gisteravond, onder leiding van den heer Sanders, Wethouder, ge houden vergadering van het B. A. is besloten, naar aanleiding van de aan neming in den gemeenteraad van de motie Heemskerk, aan de door dit col lege ondersteunden, 25 pet. extra uit te keeren. Hoewel het Burgerlijk armbestuur van oorde'el is, dat een extra Kerst- uitdeeling niet behoort te geschieden door het Burgerlijk Armbestuur, maar door de kerkelijke en particuliere lief dadigheid, was het toch van meening, dat waar de motie-Heemskerk met zulk een groote meerderheid van stem men werd aangenomen, op royale wij ze het in die motie uitgesproken ver langen, moest worden uitgevoerd. Aan het einde der vergadering, wel ke de laatste was in dit jaar, richtte de voorzitter een hartelijk woord van afscheid tot het aftredende, doch niet herkozen lid, den heer M. F. Oostveen. De voorzitter dankte den heer Oost veen voor alles wat hij voor de Burger lijke armenzorg in de gemeente Leiden heeft willen doen en voor de bewijzen van vriendschap welke hij steeds tot alle leden betoond heeft. Met den wensch, dat het hem verder goed mag gaan en hij nog veel tot leni ging van nood, mócht tot stand bren gen, besloot de voorzitter dit afscheids woord. De, heer Oostveen bedankte den voor zitter voor zijn vriendelijk afscheids woord en betuigde ann alle |eden zijn hartelijker* da.-k voor de w. willciiu- heid en waardeering welke hij steeds •heeft mogen ondervinden. De jaren, dat hij als lid van het B. A. heeft zitting gehad, zullen bij hem de aangenaamste herinneringen leven dig houden. Stormramp-comité Leiden. Gistermiddag had ten Raadhuize de eindvergadering van bovengenoemd Comité plaats. De vergadering was slechts matig bezet. Na een woord van welkom van den Voorzitter, den heer A. L. Reimeringer, en van dank aan hen, die zich voor de inzameling van gelden bijzonder ge- interesseerd hebben, werden de heeren E. Levie en H. M. Pierrot uitgenoodigd om met den Penningmeester, den heer F. Muys van de Moer, diens rekening en verantwoording na te zien. Daarbij bleek, dat de opbrengst van de collecte en de verschillende giften heeft bedra gen 16070.375 en dat, na aftrek van de onvermijdelijke kosten, een bedrag van f15923.03 aan het „Nationaal Steunco mité 10 Augustus 25" kon worden over gemaakt. Bij monde van den heer Pierrot werd rapport uitgebracht en voorgesteld om den Penningmeester, onder dankzeg ging voor zijn accuraat beheer, te de- chargeeren, welk voorstel met algemee- ne instemming werd aangenomen. Nadat de heer Sanders den Voorzit- zer namens de leden had dank gezegd voor zijn uitnemende en aangename leiding en gewezen op het schitterend resultaat, verklaarde de voorzitter het Comité ontbonden. 3 Ootober-vereeniging. De jaaflijksch-e algemeene ledénver- gadering van dc 3 Getober-vereeniging ia gisterav*. nri gehouden in „In den Vergulden Turk Ditmaal was de be- beangsie.'iing nierYoo groot als in ion laatsten tijd weieens het geval was. wat de voorzitter, de heer W. v. d. Laan in zijn openingswoord toe schreef aan de meerdere feestelijkhe den, die op hetzelfde uur plaats von den. De voorzitter herinnerde in zijn ope ningswoord aan de belangrijkste fei ten die zich in het afgeloopen vereeni- gingsjaar voltrokken, zooals de prach tig geslaagde feestviering op 3 October en het vertrek van een der bestuurs leden, den heer J. van Hoolwerff, Spr bracht hem hartelijk dank voor de toe wijding waarmede hij zijn bestuurs taak heeft verricht, vooral ten op zichte van de regeling der feestelijk heden op het Schuttersveld, die bij hem steeds in goede handen bleek te zijn De vereeniging gaat een belangrijk jaar tegemoet. Een •lustrum-jaar, want op 13 Mei a.s. zal het 40 jaar geleden zijn dat zij werd opgericht. Vaste feest plannen zijn er nog niet. Te hopen is, dat men erin zal. slagen dit feit te berdenken met een feest dat overeen stemt met zijn beteekenis. Of die hoop in vervulling zal gaan hangt af van de deelname aan de feestviering. Wij hebben 300 menschen noodig die elk voor hun taak weten te staan Spr vertrouwt echter, dat die er zullen ko men. Hiermede verklaarde spr. de verga dering voor geopend. De heer P. Boot Jr. tweede secre taris, las vervolgens de notulen der vorige vergadering die enge wijzig J. met ank voor de redactie, werden goedgekeurd. De 1ste secretaris, de heer N C. f! j. a a r g 'r.e rcanigc ir v"ankbe- ti g vc..ï c 1. liuïde, en een ...c de- deeling van. den heer Suringer, dat hij zich ter gelegenheid van het 40-ja- rig bestaan verbindt als lid voor het leven en een bedrag van f100 onder het hoofd der vereeniging op het groot hoeken der Nationale schuld zal laten overschrijven, (applaus). Dezelfde bracht vervolgens het jaar verslag der vereeniging uit over -'24 tot '25. Gelukkig kon ook ditmaal het verslag in opgewekten toon worden gesteld en geconstateerd, dat clit jaar kon worden gevoegd bij de vele voor- i gaande eervolle jaren. De feestviering i'cn vooral liet hoofdnummer de natio- j ai.? leclame-optockt. slaagde schitte- l .ui, dank rij de goedo mede-.- erking I -ii dank zij vcr.ra 1 v*#. schoen- v- waarover we zelf niet kunnen beschik ken. Met veel waardeering gewaagde het verslag van de reeds in het openings woord geschetste werkzaamheid van het afgetreden bestuurslid van Hool werff. In korte trekken werd dan het schit terend verloop geschetst van de groo te feestviering op 3 October j.l. waar bij de toon der voldoening domineer de en ruimschoots jiank werd gebracht aan de autoriteiten, personen, corpora ties. die ditmaal hebben medegewerkt speciaal aan de deelnemers en de ju ry van den reclame-optocht. Een aan tal foto's van den optocht zullen waar genomen worden.*' Het geestdriftig gestemde verslag, werd meermalen met applaus door de vergadering beantwoord. Nadrukkelijk verklaarde ten slotte de secretaris dat het bestuur prijs stelt op aller tevredenheid over de feestvie ring. Zooveel mogelijk zal worden ge tracht in het vervolg rekening te kou met ditmaal gemaakte opmerkingen,, naar aanleiding van het cabaret en de regeling van de toegangen tot bat avondfeest een volgend jaar zal ook het laatste wel van fouten zijn gezui verd De laatste woorden van het verslag werden gevolgd door een langdurig ap plaus. De Voorzitter maakte zich tot tolk van de vergadering toen hij, weder on der luiden bijval, den heer Spaargaren dank bracht voor liet geweldige werk, dat hij ook dit jaar heeft verricht voor de 3-0ct. vereeniging, vooral in de om vangrijke correspondentie voor den re clame-optocht. De penningmeester, de heer R. de Wilde, hield hierna zijn „Millioe- nen"-rede, die hij kon aanvangen met de mededeeling, dat het tekort van ver leden jaar, hoewel niet geheel wegge werkt, toch zéér beduidend geslonken was. Het daalde ri.l. van 1184.tot 745. Normaal zou er een batig salcfo hebben kunnen zijn van plm. 600. De ontvangsten bedroegen dit jaar 20.627.81, de uitgaven 21.373.51. Uitgegeven werd, voor het Ochtend- feest 1093.45; voor het MiddagfeeSt 4640.52; voor het Avondfeest 5448.94; voor de muziek 2479; aan belasting 1202.51; aan drukwerk 1487.37; aan diversen, w.o. het nadeelig sajdo 1924 3938.38\ Ontvangen werd aan contributies 8709.50; aan entree-gelden Schutters veld 3527.25; idem H. Rijndijk 303; idem gehoorzaal 1213.10; standplaat sen Schuttersveld 5342.40; subsidie gemeente Leiden 1000. Het aantal dona.turs kwam van 103 op 107, maar daartegenover stond he laas, dat niet minder dan 1100 perso nen in gebreke bleven hun contributie te voldoen. Onder deze menschen zijn verschillende vooraanstaande perso nen, aldus de penningmeester, van wie mén anders mocht hebben ver wacht. Overeenkomstig het door een lid der vcrige kascommissie uitgesproken ver langen werden ditmaal de boeken ge controleerd door een rijks-accountant, den heer R. Yntema, wiens rapport gunstig luidt en adviseert den penning meester voor zijn gevoerd beheer te dechargeeren (applaus). Namens de kascommissie rapporteer de de heer Wilmink dat boeken, kas en bescheiden in de uitnemendste orde waren aangetroffen en dat de commis sie onder den indruk was gekomen voor de zeer omvangrijke taak waar van zich de penningmeester heeft ge kweten. Op deze woorden volgde ap plaus evenals op de woorden van dank, die de voorzitter tot de heer De Wilde richtte. Vervolgens werd overgegaan tot de verkiezing van bestuursleden. Aftre dend waren de heeren W. v. d. Laan, die alle met bijna algemeene stemmen B. de Koning* P. Boot Jr. en E. Levie, werden herbenoemd en onder applaus verklaarden daarmede accoord te gaan De vergadering stemde in met den voorslag van het bestuur om in*, de va- cature-v. Hoolwerff, niet te voorzien. Twee jaar geleden is het bestuur uitge breid met 2 leden, in verband met de aanstaande 350-jarig herdenking van het ontzet en de daarmede te verwach te n hiizondere w?^V:za?.mheden. du® Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. Een ernstig mijnongeluk in Limburg. Buitenland. Briand heeft verklaard, den bemidde laar van Abd-el-Krim niei ie willen ontvangen. Het verluidt, dat in het Fransche ka binet overeenstemming is bereikt over de financieele voorstellen. Te Sjanghai is een „anti-Christelijk# week" aangekondigd. het niet erg wanneer daarvan nu één lid afvalt. Jubileum. De heer F. G. Rosier, referendaris chef van algemeene zaken ter Gemeen- te-secretairie alhier, zal op 1 Jan. a.s. den dag herdenken, waarop hij voor 45 jaar in dienst der gemeente trad. BINNENLAND. dB kabinetscrisis. De onderhandelingen worden voortge zet. Naar in parlementaire kringen ver luidt, zou door de vier Katholieke mi nisters aan den kabinetsformateur een tegenvoorstel gedaan zijn met betrek king tot het gezantschap bij den Paus. Zij zouden er zich mee kunnen ver eenigen, dat de gezantschappen bij liefc Vaticaan en -te Bern in één pe» sooni vereenigd zouden worden, mi t9 dezen dan Rome als standplaats zou worden aaligewezen. Dit voorstel ^ou or :u9 op neerkomen dat het gezantschap te Bern zou worden opgeheven, en de ge zant te Rome bij de Zwitsersche regee ring zou worden geaccrediteerd De Nederlander zegt dat deze mededeeling in hoofdzaak juist is en voegt daaraan toe: „Hieruit blijkt dan, dat dr. De Via-' se?- zoowel bij zijn pogingen tot vor ming van een parlementair Kabinet als bij zijne latere poging, tot vorming van -een Kabinet, zicht plaatste op het zelfde standpunt. Hij ging daarbij uit van de gedachte dat 's lands belang eischt, dat de Roomsch-kathol., die ruim 30 pet. der bevolking vertegen- v. oord)gen, verantwoordelijk voor het Regeeringsbeleid blijven dragen :n samenwerking met andere groepen ter rechterzijde. Zijn voorstel: aanvaarding van de beslissing der Tweede Kamer, ophef fing van den gezantschapspost bij hot Vaticaan,, accrediteer ing van den Ne- derlandschen Gezant bij een der Euro- pecsche regeeringen ook bij den Heili gen Stoel niet aangenomen door rie Christelijk-historische Tweede Kamer fractie (bij de eerste poging van dr. De Visser) schijnt later verzet te hebben ontmoet (bij de tweede poging) bij de Roomsch-Katholieke ministers Slechts tweeërlei mogen wij opmer ken. Ten eerste, dat wij het volkomen ver staan, dat de gedachte van dr. De V is- aer bij de beide partijen, die hare be zwaren handhaafden op verzet is gestuit Onze tweede opmerking is een woord van blijdschap, dat uit het medege deelde blijkt, dat dr. De Visser, moch ten de Roomsche Ministers bij hunne bezwaren volharden, geen stap verder zal gaan in de tegemoetkomende rich ting, dan waartoe hij weken geleden, na ernstig innerlijk beraad, besloot Voor velen onzer vrienden," be sluit het blad, „die zelfs den eersleu stap niet begrijpen, zal de zekerheid, dat een tweede niet zal volgen, tot grooie geruststelling zijn". De Maasbode maakt nog mel ding van een vergadering van «ie R - K. Ie Kamerfractie. Over het behandel «ie werd c'en leden geheimhouding op gelegd, maar we meenen, zegt het blad. wei te mogen vermelden, dat de algemeene indruk, dien wij na afloop kregen, deze is, dat de R.K. Eerste Kamerfractie met belangstelling het verloop van de crisis volgt. Dit voor al 1 et bet oog op de moeilijkheden, die een Kabinet, ook al zou het met de Tw#a.1a Kamer tot een vergelijk ko-

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1