NIEUWE LEÏDSCHE COURANT VAN MAANDAG 21 üËCEWIBtn fDEO DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE II. In een vorig artikel gaven we in al- gemeene lijnen aan de groote moeilijk heden die de voorbereidingscommissie voor de Ontwapenings-Conferentie on der de oogen zal moeten zien. Maar om aan de beschuldiging van eenzijdig pessimisme te ontkomen, en ook uit de overtuiging dat, niettegen staande die moeilijkheden, er toch goed werk gedaan kan worden, moet ook de positieve kant van het ontwapenings- werk bekeken worden. Vóór den Wereldoorlog bestond bij de groote massa de meening, dat krach tige bewapeningen in hooge mate er toe wouden bijdragen om het oorlogsgevaar af te wenden; werden in dit verband de hooge bewapeningskosten een niet te mispn verzekeringspremie geacht, het uitEieken van den „grooten" oorlog heeft wel bewezen, dat deze mensche- lijke berekening allerminst opging. De hoogopgevoerde bewapeningen hebben niet anders gedaan dan wan trouwen kweeken tusschen de volken. Overmatig snel handelen werd in 1914 uitgelokt, omdat van de uitermate kostbare militaire organisatie het grootst mogelijke voordeel moest wor den behaald. Reeds bij het opstellen van het Vol kenbondsverdrag werden daarom de noodige maatregelen genomen om ont wapening voor te bereiden. Art. 8 van dat verdrag bepaalt, dat het voor de handhaving van den vrede noodzakelijk is de nationale bewape ning terug te brengen tot het mini mum, dat bestaanbaar is met de natio nale veiligheid en met de uitvoering der internationale verplichtingen inge val van gemeenschappelijke actie 1 Rekening houdend met de aardrijks kundige ligging en de bijzondere toe standen van elk land zal de Raad plan nen tot vermindering voorbereiden. De ideaaltoestand zou natuurlijk zijn, dat aan Staten die de bepalingen van het Volkenbondsverdrag willen overtreden de gelegenheid daartoe ont nomen werd, door hun de middelen om dit te doen te onthouden. Het zou dan noodig zijn, dat de be wapening van eiken Staat zoover zou worden teruggebracht en dat de troe penmachten van eiken Staat geëischt tot vorming van een internationale po litiemacht, in zoodanige verhouding zullen zijn, dat men zekerheid heeft, dat die politiemacht in elk geval de sterkste is. Evenzeer als het in den geordenden Staat aan particulieren verboden is,' een macht te vormen die zich met eeni- ge kans op succes tegen politie of leger zcu kunnen verzetten, zou de beperking der bewapening zoover moeten gaan, dat er zelfs voor enkele Staten, die ge zamenlijk optreden, niet aan te denken viel om het op té nemen teren de In ternationale politie. Dat dit alles, helaas, slechts toe komstmuziek is, behoeft geen betoog, al staat dit program ver boven de paci fistische phraseologie die er geen reke ning mee houdt dat het verdichtsel van een menschenhart boos is. Natuurlijk brengt dit systeem wel gevaren van nacionalen aard mee, b.v. 't gedeeltelijk prijsgeven van staatssou- vereiniteit. Maar toch, dien kant moet het uit. Niet het doen verdwijnen van oorlog moet ons doel zijn zeide Prof. Ancma in zijn réeds eerder aangehaal de Eerste-Kamer rede, want verdwij nen zal de oorlog nooit, maar wel is het waarschijnlijk mogelijk hem te beper ken. Want al wordt de mensch als zooda nig niet beter, de opvattingen van wat recht en geoorloofd is, zijn zeker voor uitgegaan. Tijdens de Amerikaansche burgeroorlog waren er b.v. nog vele personen die op Schriftuurlijke gron den (de onderwerping van Cham aan zijn broeders) de slavernij trachtte te verdedigen, iets waarvoor nu wel nie mand meer te vinden zal zijn. Ook zal geen beschaafde regeering 't meer wagen wegens export van opium een oorlog te beginnen, zooals Engeland tegen China, dat weigerde den invoer daarvan toe te laten, daar de tegenstand binnen eigen grenzen te gxoot zou zijn. Natuurlijk blijft de mo gelijkheid dat de binnenlandsche pers stelselmatig verleugend is, zooals tij dens de Boerenoorlogen 't geval was, maar in 't algemeen kan men zeggen, dat door een goede internationale rege ling de oorlogsgevallen beperkt kunnen worden tot tijden van groote spanning. De oorlog is, evenals ziekten en mis daden een gevolg van de zonde. Maar zoogoed als men ziekten door een hy- giënische levenswijze en geneesmid delen kan bestrijden, en misdaden be perkt o.m, door de preventieve wer king der straf, kan ook de verbetering in de internationale verhoudingen ge zien worden als een middel door God geschonken, om de gevolgen van de zonde te bëstrijden. En zoo goed als wij verplicht zijn bij c: nstige ziekten alle ons ten dienste staande middelen ter genezing te ge bruiken, zijn wij verplicht de actie voor een betere samenleving der Sta ten, te steunen. Ook de Nederlandsche regeering is uitgenöodigd deel te nemen aan de voorbereidende vergadering, die 15 Fe bruari geopend zal worden. Behandeld zullen worden in hoofd zaak twee kwesties Eerst zal nagegaan worden op-welke wijze men de toepas sing van art. 16 van het Volkenbonds verdrag scherper zou x kunnen omlij nen. Daarin wondt bepaald dat indien een lid van den Bond een on- rechtmatigen oorlog begint, de andere leden zich verplichten terstond alle 'handels- en financieele betrekkingen met dat lid te verbreken. Het gaat hier dus om een economi- schen boycot, die ook toegepast zou moeten worden als een Staat zich niet aan de aanwijzingen van den Vol kenbond zou storen en toch geen ge- wapenden weerstand zou bieden. Een tweede punt van behandeling is, dat bij het vaststellen van de basis der bijdragen, welke elk lid van den Bond moet leveren voor den weder zijdschen hijstand volgens datzelfde art. 16, ook rekening moet worden ge houden met de onzichtbare bewape ning of de industrieel© mobilisatiemo gelijkheden van elk land in het bij zonder, opdat volkeren met grootere hulpbronnen de volkerenmet zwak kere industrieele organisatie kunnen bijstaan. Zoo zou dus Engeland, dat rijk is aan steenkolen en machinefabrieken en derg. een grooter bedrag bij moe ten dragen en meer oorlogsmateriaal voor de „internationale politie" moe ten leveren dan een land, dat met een even groot bevolkingscijfer, of 'n zeer hooge begrooting, minder natuurlijke en industrieele hulpbronnen heeft. Deze beide punten kunnen inderdaad een goeden grondslag voor de confe rentie vormen, 't laatste meer dan het eerste, daar tot nog toe een economi sche boycot niet altijd de gewenschle uitwerking had. Maar als de verhoudingen, waarin elke staat moet bijdragen tot de alge meen© kosten van een politieleger, vastgelegd zijn, en er op dat punt geer. verwarring meer kan ontstaan, zal de oorlogskans zeer verminderen, daar een Staat het niet licht zal wagen de kans te loopen een goed georganiseer de macht tegenover zich te krijgen. Men ziet dus dat van eigenlijke ont wapening nog geen sprake kan zijn; de hoofdzaak zou zijn dat vastge legd werd de sterkte van eiken be schaafden Staat, en dat de gezamen lijke troepenmacht tegen een eventu eelen aanval, hetzij van Rusland, het zij van een nu verbonden Staat be stand zal zijn. S. UIT DE OMGEVING. S AS Si. i ii.óiH. Vrijdagavond vergaderde de „Oran je Vereeniging in het „Bruine Paard". In zijn openingswoord wees de voor zitter, de heer Bisschops, er op, dat het altijd moeilijk zal zijn, wat de organi satie der feesten betreft, allen te bevre digen. Het Bestuur zal zich echter spie gelen aan de feesten die achter ons liggen, en zich in blijven spannen om het mogelijk te maken, dat de geheele Burgerij, eens per jaar prettig en eens gezind feestviert. Medegedeeld werd, dat voor het hul deblijk aan H. M. de Koningin ter ge legenheid van haar zilveren huwelijks feest was gecollecteerd 253.86. De voorzitter bracht dank aan de dames die dit werk hadden verricht. Uit het verslag van den penningm. bleek, dat de ontvangsten bedroegen 2334.39 en de uitgaven 1939.17 zoo dat er een batig saldo is van 395.22. De boeken werden nagezien door de heeren Rosema, Fortuin en M. van Tol, en in orde bevonden. Bij de gehouden Bestuursverkiezing werd de heer A. Warnaar Jr. herkozen, in de plaats van den heer H. vanDam, die zich niet herkiesbaar stelde werd gekozen de heer P. M„ Beije. De heer G. Dannigs werd door het Bestuur benoemd als toegevoegd be stuurslid. Bij de rondvraag sprak de heer A. J. van der Voort zijn teleurstelling uit over het laatste feest. Waar hier 's zo mers hard gewerkt wordt, meent hij, dat de menschen recht hebben op een paar dagen prettig feest, waar iedereen groot en klein, rijk en arm aan mee doen. Hij wenscht hierbij zooveel mogelijk amusementen, en vooral een draaimo len, waartegen niemand bezwaar kan hebben. De A.-R. Burgemeester van Boskoop had dezen zomer hard meege werkt aan de organisatie Van een feest waar twee draaimolens waren. Hij hoopt, dat het Bestuur met een en an der rekening zal houden. De vodrz. dient spr. van antwoord. Hij zegt toe, dat door het Bestuur met den geuiten wensch zal worden reken, gehouden. Het is echter steeds de be doeling geweest, dat de oude kermis niet on,der een nieuwen naam zou te- RECLAME. Medicijnen zijn gevaarlijk! Menthol en Eucalyptus-olie, die in de meeste hoestmid delen worden verwerkt, zijn geen geneesmiddelen voor den hoest, maar dienen voor mondverzorging en werken slechts verfrisschend. Zij zijn beslist scha delijk voor de maag. Dennen Borst Caramels bevatten geen van deze stoffen, maar bestaan voor 50°/0 uit moutextract, de beste suiker en een extract van geneeskrachtige kruiden. Ze smaken heerlijk, genezen snel en absoluut zeker en zijn voedzaam en^ver sterkend. De zwakste maag kan ze verdragen. Gebruik niets anders bij hoest, heeschheld, vastzittend slijm, kinkhoest, catarrhe. Door Doctoren aanbevolen. 7000 attesten. Sedert 40 jaar beproefd. R 3 Pakje 40. doos 75 cents bij Apoth. en Drogisten. Let op hei merk *3 Dennen rugkeeren, en de voorz. hoopt, dat men e ook in de toekomst in slagen zal de feesten zoo te organiseeren, dat alle groepen mede kunnen werken. De heer A. Warnaar Jr. wijst er eveneens op, dat de opzet van de Oran jever. is geweest, zóó feest te vieren, dat iedereen mee kan doen. Dat is in omliggende plaatsen niet het geval. Spr. hoopt, dat we ook in de toekomst eensgezind feest zullen kunnen vieren. Hij wil graag overwegen welke amuse menten zonder bezwaar kunnen wor den toegelaten. Indien men echter te ver gaat op dezen weg, zal hij door zijn principes genoodzaakt worden als Be stuurslid te bedanken. De voorz. zei nog toe, dat het Bestuur alles zeer zorgvuldig zal overwegen. De vergadering was door ongeveer 80 leden bezocht. We gelooven niet, dat zich hieronder, de Bestuursleden inbe grepen tien, zegge tien, Antirevolutio nairen bevonden. Als de zaken nu een loop zouden nemen, die niet door onze menschen wordt begeerd, hebben ze dat in de eerste plaats te danken aan hun eigen lakschheid. Dit wilden we nog e\en vastleggen. NOORDWUKERHOUT. Door de stemgerechtigde leden der Ned. Herv. Kerk zjjn met een flinke meerderheid tot notabelen herkozen de heeren Joh. Hoogstraten. C. van Eeuwen. BODEGRAVEN. Bjj onderiiandsche inschrijving werd aan de Gebr. Versluijs en Co.. straatl makers te Ouidewater, het maken van bestratingen ?..an de Emmakade alhier vergund voor de som van f 4150. Naar wii vernemen hoopt de Geref Zondagsschool „Jachin" met de kinde ren Kerstfeest te vieren op Dinsdag 22 Dec aanvangende., 's avonds te 6.30 uur. De jaarlijks te geven uitvoering van ons muziekgezelschap „Soli Deo Gloria" voor genoodigden en publiek, heeft weder plaats gehad. De zaal van Rossum was flink bezet. In muzikaal opzicht is de uitvoering zeer goed geslaagd. Onder de bekwab me leiding van den directeur, den heer M. Kouprie te Leiden, werden de ver schillende nummers vlot gespeeld. Ook de leden van ons corps deden goed hun best, en beheefschtoem volkomen hun instrumenten, zoodat met voldoening op dezen avond mag worden teruggezien. Donderdagavond j.l. gaf de heer B. van Asp eren. Ver venne, hoofdassi stent, rij kspiuimveeteeltconsulent, in de zaal van Rossum, eq£ interessante le zing met lichtbeelden over pluimveeteelt daartore uitgenoodigd door de Holl. Mij. van Landbouw en de Bodengravensche Pluimveeteelt en I^onijnenvereeiniging alhier. De Nederlandsche Pluimveeteelt werd in vier bedrijven in beeld gebracht, zoodat men aanschouwelijk te zien kreeg de belangrijke veeteelt in Noord Holland en Gelderland, met haar model- hoenderparken, valnestcontrole en broedmachines. Het conserveeren van eieren in kalkwaterputten, elk inhom dende ongeveer 30.000 stuks, gaat zeer vlug en handig af, waarbij tevens uiter ste zorg moet worden besteed, dat geen eieren met gebroken schaal er bil ko men. r De voornaamste soorten van pluim vee werden besproken, onder welke de Leghorns en Barnevelders niet buiten beschouwing bleven. Deze kippen heb ben zeer goede eigenschappen, maar die moeten tot ontwikkeling worden gebracht. Daarom is het van zeer groot belang, de wenken, daartoe gegeven, ter harte te nemen. Het was zoowel een nuttige als een aangename avond, voor de vele belangt sellenden, die deze filmvoorstelling heb ben bijgewoond. Burgerljjke stand. Geboren: Teunis zoon van T. root en A. E. Vuijk. Juria nus, zoon van J. Windhorst en M. Rem me. Aagje, dochter van J. Schouten en A..MarKus. Overleden: Antje dhr. Brunt, 27 i. geh. met G. Voordouw. Jan van Donk 79 jaren. Ondertrouwd: G. P. H. van der Mooj. len, 27 jaar en M. J. Balvert, 29 jaren. Gevestigde personen: G. H. Kruissen, dienstbode, van Am sterdam. J. A. Oostveen, dienstbode, v. Barwoutswaarder. S. J. de Rijk, boeren knecht, van Barwoutswaarder. Vertrokken personen: T. Boekhout, boerenknecht, naar Zwammerdam. E. Roseboom, dienstbode, naa rRietveld. P. L. Slager, zonder be roep, naar 's Gravenhage. W. J. Oost trom, bakker, naar Alkemade. G. de V 03, dienstbode, van Alphen aan den Rijn. I. Groeneveli, dienstbode, naar Zwammerdam. II. Eibers, dienstbode, naar Waarder. T. van Tol, dienstbode, naar Rietveld. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Zendingssteun in Natura. Zeer geachte Redactie, Gaarne zagen wij onderstaand stuk je opgenomen in Uw geëerd blad. Bij voorbaat onzen oprechten dank. Ons Comité heeft de gelukkige ge dachte gehad Ds. Gunning te Bilthoven te verzoeken een woord van aanbeve ling voor ons streven te schrijven in het bekende weekblad „Pniël". Door het stukje, dat 8 Augustus van zijne hand verscheen, zijn we in de gelegen heid gekomen vele belangstellenden te bereiken. We kunnen zelfs reeds van tastbare resultaten spreken, al is dat niet het hoogste waar we naar streven. Een sigarenfabrikant heeft zich voor genomen van elk tiental sigaren, dat hij van een bepaald merk verkoopt een cent aan de Zending te offeren. Wij hopen, dat hij veel van 't nieuwe merk verkoopen mag. Twee leden van het be stuur hebben besloten zoo nu en dan een dag vrij te nemen van hunne werk zaamheden en dan door door persoon lijk bezoek nauwer contact te krijgen met de Zendingsvrienden en zoo de propaganda voor Zendingssteun in Na tura met, naar wij hopen, meer vrucht te voeren. In zijn jongste vergadering besloot het comité vijfhonderd gulden af te dragen aan de Samenwerkende Zendingscorporaties. Tot onzen spijt is een der Comité-schapen ziek geworden er afgemaakt. Wellicht is er iemand, die 't door een ander vervangen wil? Eene verloting van „Zendingskonijnen" to Axel heeft de ronde som van hon derd gulden in onze kas gebracht. Ons kapitaal is door een gift van 25 en een obligatie groot nominaal 1000 weer gegroeid. Verantwoording van giften. Mevr. A. R. V. te J. f 10; N. N. f 1.19 en f 12 voor een week avondles; N. N. f 1000 voor kapitaalvorming; G. d. H. te K. f 40.50; en later nog f 17; E. te D. f 9; Mej. A. B. te Oe. f 6; Mej. J. D. te Oe. f 27.50; Mevr. S. te U. f 2.50; Mej. R. te O. f 4; N. de O. te A. f 11.40; A. S. te Oe f 2; N. N. f 2.50; Mevr. v. d. V. te Oe. f 6.50 van aardbeien; Jongeheer D. v. R. f 7.54, van opbrengst kalenderver koop; Zr. J. B. te 's-Gr. f 6.92; Mevr. G. te W. f 2.50; Mej. I. S. te L. f 1.60; van Ds. R. v. D. te A. f 100 van verloting „Zendingskonijnen"; van een belang stellende te A. f 25. Namens het Comité voor Z. I. N. H. SCHILP, Secretaris. RECHTZAKEN. Raad voor de Scheepvaart. Zaterdag heeft de Raaid voor de Scheepvaart een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de aanvaring, welk op 11 Juni 1925 heeft plaats ge had tusschen de zeilvisschersvaartui- gen Martine" VI. 120 en de „Noord zee XIII" KW 178. Van de beide vaartuigen zijn "de schippers en de stuurlieden gehoord, en volgens den schipper en den stuur man van KW 178 is de aanvaring ver oorzaakt door de VI. 120r De schipper en de stuurman van de VI. 120 hebben de KW 178 de schuld gegeven. De VI. 120 dacht voor den steven van de KW 178 over te zullen gaan. De stuurman poogde toen dit niet lukte op het laat ste oogenblik nog door het ophalen van het roer het achterschip vrij te la ten draaien, doch vergeefs. De Raad zal later uitspraak doen. De Raad dééd verder uitspraak in zake de klacht van den derden machi nist van 't stoomschip „Willem van Driel" tegen den gezagvoerder van dat stoomschip. De Raad is van oordeel, 'dat de klacht niet in alle opzichten gegrond kan wor den verklaard. Klager heeft dit zelf wel ingezien, toen hij ter zitting ver klaarde, dat blijkbaar allen die hem vroeger hadden gesteund, hem w^ren afgevallen. Wat betreft de punten, welke zijn komen vast te staan, is de Raad van oordeel, dat aan de zorg. v-oor klager, die ernstig ziek was, wel het' een en ander heetf ontbroken De kapitein had aan klager een betere verpleging kunnen geven, reeds door hem of zijn medehutgenoot de leege hut te laten betrekken hetgeen hier aangewezen was. Ook ie met de melkvoeding in den aanvang te karig omgesprongen. De Raad verklaart de klacht, wat de hierboven aangegeven punten betreft, gegrond en voor het overige onbewe zen en straft den aangeklaagde docr het uitspreken van een berisping. De toepassing der Huurcommissiewei. Iemand te Arnhem had een huis aan het Velperplein gehuurd en het ais lunchroom geëxploiteerd. De huurprijs bedroeg f 3000 per jaar en toen de huur der in Jan. 1923 het huis verliet, had hij ruim f 6000 aan huur betaald. Eerst later kwam de huurder tot de ontdek king, dat in verband met de huurwet ten de huurprijs niet meer dan onge veer f 1000 mocht bedragen. Over de ze zaak volgde een proces, waarbij de huurder een bedrag van f 4000, dat hij z.i. onverplicht aan hum* zou hebben betaald, terugvorderde.' De eigenaar beweerde, dat de huurwetten niet op een hotel en lunchroom toepasselijk waren. Het gerechtshof heeft thans be slist dat uit het huurcontract met vol doende duidelijkeid blijkt, dat het huis, als woning werd verhuurd. Wel ko men daarin de woorden voor: de huur der zal het gehuurde als hotel eh lunchroom mogen bezigen, maar deze bevoegdheid werd slechts als desge- wenscht verleend en daaruit kan niet volgen, dat het huis uitsluitend als' hotel en lunchroom is verhuurd. Het Hof achtte de huurcommissiewet van toepassing op het huis en veroordeelde, den eigenaar tot terugbetaling van de geëischte f4000 LICHAAMSOEFENING. Voetbal. De uitslagen van de Zaterdag ge speelde wedstrijden der Engelsche clubs luiden als volgt: BirminghamArsenal 10 Blackburn R.Leicester C00 BuryWest Ham U41 Cardiff CityBurnley 23 EvertonBolton Wanderers 21 Huddersfield T.Notts C20 Manchester C.Newcastle U. 22 Sheffield U.Liverpool 31 SunderlandAston Villa 32 Tottenham H.Leeds U32 W. Bromwich A.Manchester U. 51 Barnsley—Preston N. E20 BlackpoolSheffield Wed10 BradfordCity Fulham0—0 ChelseaPortsmouth 00 Clapton O.Middlesborough 1—0 DarlingtonSwansea Town 33 Derby CountyStookport 40 Hull C.Wolverhampton W. .-.31 Nottingham F.—Oldham 1—1 Port ValeSouth Shield 20 SouthamptonStoke 12 De stand der leidende clubs in dese afdeeling luidt thans: Chelsea 19 10 7 2 41—17 27 Derby C19 11 5 3 40—18 27 Sheffield W. 20 12 3 5 45—25 27 Oldham A... 18 10 5 3 35—21 25 Middlesbr. 21 12 0 9 42—38 24 (Telegr.) Scheepstijdingen. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. B0ET0N, uitreis, 19 Dec. van Col lombo. BAD JA, thuisreis, pass. 19 Deo. Grai. vesend naar Hamburg. ENGGANO, thuisreis, 18 Deo. te Mol dan. J. P. COEN, thuisreis, 19 Deo. van Southampton. KONIN GIN DEK NEDERLANDEN, Dec. van Amsterdam naar Batavia. HOLLAND.AMERIKA LIJN. L0CHG0IL, 19 Dec. van Rotterdam naar de Noord Pacific. NARENTA, 19 Dec. van de Noord Pa eific te Hoek van Holland. VECHTDIJK, 19 Deo. van New York te Rotterdam. VOLENDAM, van New York naar Rotterdam, wordt 21 Deo. v.m. te Ply. mouth verwacht. BEEMSTERDIJK, 19 Dec. vau Rotter dam naar Baltimore. GROOTENDIJK, Vancouver naar Rot terdam via Donden, 18 Dec., 7.57, v.m. 100 mijl Z. W. van Niton. BREEDIJK, 19 Dec. van Rotterdam naar New York. NIEUW AMSTERDAM, Rotterdam n. New York, pass. 19 Dec. Sable Island. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. MERAK, gech., 19 Dec. van Am3ter. Idam naar Antwerpen. ZAANLAND, uitreis, 18 Deo., 5.19 v.m., 30 mijl Z.Z.O. van Niton. ROTTERDAMSCHE LLOYD. DJEMBER, thuisreis, 19 Deo. v.m. te Marseille. INDRAPOERA, 19 Dec. vau Vlissin. gen te Rotterdam. SOEKABOEMI, uitreis, pass. 18 Dec. Dungeness. TAMEORA, thuisreis, 18 Deo. te Mar. seille, zette denzelfdcn dag de reis voort KON. NEDERL. STOOMBOOT MIJ. VULCANUS, 19 Dec. van Alexandrië te Amsterdam. AURORA, 19 Dec. van Amsterdam naar Rotterdam. HERCULES, 19 Dec. van Amsterdam, naar Barcelona.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 6