CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Oit nummer bestaa! ai! TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 6e JAARGAWÖ BAANDAG 21 DRCEffoÖRR 1935 NÜMffiER f702 COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per week ai 0.19 Franco per post per kwartaal 2.90 BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Otwone advertenliën per regel 22*/» Ingezonden Mededeelingen, dobbel tarieL Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiSn bij vooruitbetaling van ten Hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent Onredelijke lectuur. De lieer Moltmaker, het socialisti sche Eerste Kamerlid heeft aan den Minister van Waterstaat eenige vra gen gesteld, die wel teekenend zijn om trent het 'standpunt, dat de Sociaai- Democraten ten opzichte van de ver spreiding van pornografische lectuur innemen. De Directie van de Nederlandsche Spoorwegen heeft n.l. den verkoop van een aantal vuile Fransche tijdschrif ten in de stations kiosken verboden Een prijzenswaardige maatregel, die naai* verwacht mocht worden, ook van Sociaal-Democratische zijde, waar men immers ook opvoedend wil werken en steeds volhoudt tegenover de Christe lijke wereldbeschouwing niet vijandig te staan, zou worden toegejuicht. Het gaat hier immers om het zede lijk welzijn van het volk, en het weren uit min of meer offlicieele verkoop plaatsen van oneerbare geschriften, die niet anders dan een verpestenden invloed kunnen hebben. De heer Moltmaker, 'de Sociaal-de- jnocratische afgevaardigde, kan zich echter blijkens de gestelde vragen met dit verbod niet vereenigen. Hij is van meening, dat de Neder- landsche Spoorwegen buitèn hun boek je zijn gegaan en dat de Minister ten spoedigste maatregelen heeft te nemen dit verbod in te trekken. Zijne bezwaren zijn, gezien den vorm waarin de vragen zijn gesteld, in hoofd zaak van formeelen laard. Waarom,, zoo vraagt hij, den verkoop wel ver boden in stationskiosken, maar niet in den gewonen boekhandel? Dit wekt den schijn alsof hij geen bezwaar zou hebben tegen een alge meen verkoopverbod van dit zedelijk vergift en dat hij alleen opkomt tegen het meten met twee maten. Meer dan schijn is dit echter niet. Want dan zou de heer Moltmaker anders zijn opgetreden. Dan zou hij den maatregel hébben toegejuicht en gevraagd of niet een stapje verder kan worden gegaan door iden verkoop van dergelijke wanpro<iucten geheel onmo gelijk te maken. Maar dat doet de socialistische se nator niet. In plaats van op verder gaande maatregelen in deze richting aan te dringen, wat vooralsnog bezwaren schijnt op te leveren, maakt bij er den Minister een verwijt van, dat dit vuil althans van offlicieele plaatsen wordt weggebezemd. De bedoeling is doorzichtig. Men acht de hooggeroemde vrijheid, beter gezegd bandeloosheid bedreigd. Er moet vrijheid zijn om te vertoo- nen en te verkoopen wat men wil, hoe liederlijk dit dan ook mag zijn -en zelfs op eigen terrein mag de Over heid niet zuiverend en de eerbaarheid beschermend optreden. De versprei ding van onzedelijke lectuur moet on geil inderd kunnen geschieden. Dft optreden van den heer Moltma ker is van belang, omdat het ons een kijk geeft op de zedelijkheidsbegrip pen^ van de S.D.A P. die met de Godde lijke zedewet geen rekening wenscht te houden, die God niet erkent als den oppersten souverein, maar die den mensch zelf wil laten beslissen over wat goed is en kwaad. Maar het is van belang ook, omdat hieruit weer opnieuw blijkt, welk een groote verantwoordelijkheid op zich laden zij, die roekeloos de rechtsche samenwerking verbreken en die, door zich op dingen van ondergeschikten aard, blind te staren aan hen die op elk gebied een omkeer beoogen, een kans geven. Groot zijn de gevaren, ook de zede lijke gevaren, die ons van revolutio naire zijde bedreigen. En het stemt droevig te zien hoe over die gevaren met een zekere lucht hartigheid wordt gesproken en hoe, terwijl de revolutionaire partijen jui chen, men meent 's lands belang te dienen door de kracht van de Christe lijke partijen te breken. Misschien kunnen de doorzichtige vragen van den heer Moltmaker er toe re. :ewerken, dat de oogen worden geopend en dat vóór het telaat is, ee:i brug wordt geslagen waarop de recht sche partijen elkaar kunnen ontmoe ten. STADSNIEUWS. De beteekenis van Dr. Montessori voor het kind en den onderwijzerc Zaterdagavond sprak de heer S. de Vries van Amsterdam voor de vereeni- ging „De paedagogische Bibliotheek" over dit onderwerp. Spr. bleek te zijn een aangenaam causeur, die op zeer onderhoudende wijze vertelde, hoe hij eigenlijk pas door de waarneming van zijn eigen kinderen er toe gekomen was, zich be wust te maken wat hij deed. De vragen die daardoor rezen* vonden pas beant woording toen hij in aanraking kwam met Dr. Montessori, die in 1920 te Am sterdam sprak. Daar was een mensch, die wat te zeggen had. Toch stond ook épr. aanvankelijk ietwat sceptisch te genover wat hij hoorde. Was 't werke lijk mogelijk, dat er een 35 kinderen bij elkaar konden zijn, die geheel vrij waren te doen wat ze wilden, zonder dat het een „keet" werd. En reeds da delijk wil spr. zeggen: In een Montes sorischool is 't meestal niet stil. 't Best zou men zulk een school kunnen vergelijken bij een bijenkorf, waaruit U een voortdurend gegons tegenklinkt, dat wijst op algemeene arbeidzaamheid een ordelijke drukte dus. Spr. verhaalt verder, hoe de eerste poging in Amsterdam om in de lagere school voort te houwen op de basis in dc Montessorischool voor voorberei dend onderwijs afstuitte op den tegen stand van de Rijksinspectie die er het volkskind niet aan wilde wagen als of de menschen, die om een proef vroe gen, en hun heele leven onder de volks kinderen hadden gewerkt, dat wèl zou den willen. Later kwam het echter toch tot zulk een proef, en thans worden in de eene wijk na de andere Montessori scholen opgelicht. Spr. acht zich in de zen kring ontslagen van uitvoerige me dedeelingen omtrent de wijze, waarop Dr. Montessori in haar „Casa dei Bam bini" tot ontwikkeling van haar prin cipes kwam, en wijst alleen nog op den grooten opgang dien ze baakte in Ame rika, China en Japan. Komend tot de vraag, waarin het Möntessori-principe culmineert in het schoolleven, geeft spr. als eerste crite rium, dat de school moet geven een psychologisch juist opgebouwde omge ving. De eerste voorwaarde daartoe is, dat alles geproportionneerd moet zijn aan bet kind. Daarom geen logge ban ken, maar tafeltjes en stoeltjes die op de grootte en de krachten van bet kind berekend zijn, vandaar wandversierin gen op kinderhoogte, zoqdat de kinde ren ze desgewenscht zelf verplaatsen kunnen, enz. Verder moeten vanuit die omgeving op het juiste moment stimuli uitgaan, die de latente krachten, om zich te ont plooien, noodig hebben. Door den Am- sterdamschen prof. Hugo de Vries is het eerst aangetoond, dat in de ont wikkeling van planten zoog. „gevoelige perioden" voorkomen. Door anderen zijn deze ook bij dieren geconstateerd. Spr. geeft daarvan interessante bijzon derheden uit het leven van rupsen, bijen, raderdiertjes, kaardebollen. 't Is echter Dr. Montessori geweest, die er de aandacht op vestigde, dat zulke „ge voelige perioden" niet alleen een biolo gisch, maar ook een psychologisch ver schijnsel zijn. Men verstaat er onder een tijdperk in de ontwikkeling, waar in het organisme voor bepaalde func ties tijdelijk een groote gevoeligheid vertoont. Wordt van de daardoor ge boden gelegenheid niet geprofiteerd, dan is ze ook voorgoed verloren. Toe passing van dit principe heeft ver schuiving van sommige leervakken tengevolge. Zoo kunnen in een Montes sorischool de kinderen b.v. vroeger schrijven dan lezen. De taalgevoelig heid ligt vroeger in het kinderleven, dan gewoonlijk aangenomen wordt. In spr.'s school onderscheiden de kinderen in de le klas reeds mannelijk en vrou welijk 'enkelvoud en meervoud, lid woord en zelfst. naamw. Dit wordt ech ter niet op de gewone wijze aange bracht. Door gebruik te maken van legkaartjed profiteert men van den drang naar activiteit. Groot is ook de gevoeligheid voor kleur. De kinderen mogen daarom zelf de kleur van pa pier en van inkt uitkiezen. Met behulp van den duizendketting en van kaarten worden door voortdurend zoeken en tasten al spelend de getalbegrippen ge vormd. Door al deze oefeningen wordt de kindergeest voor de eigenlijke in- tellectueele werkzaamheden voorbe reid. „When the time comes for the in telligence to try the wings, let the wings be ready." In 't algemeen behoeft men zich niet ongerust te maken, of de kinderen wel „klaar" komen. Er zijn wel eens perioden waarin met minder intensiteit wordt gewerkt, maar dat kan worden toegelaten, omdat gebruik wordt gemaakt van de perioden van natuurlijke interesse en wat er dan in gaat, gaat er goed in. Een psychologisch juist opgebouwde omgeving moet verder uit zichzelf be hoefte scheppen aan orde, d.i. rust, reinheid, schoonheid. Alles heeft in een Montessori-scbool zijn vaste plaats, 't Lokaal wordt niet verlaten voor alles op zijn plaats is. Wat overbodig is, is weggelaten, want 't overbodige wekt een gevoel van onbehaaglijkheid een eerste voorwaarde voor wanorde. Om zich te kunnen verplaatsen zon der overlast aan te doen, is ruimte noo dig. Daarom groote lokalen, die ook gelegenheid geven voor oefeningen in spierbeheersching, enz. Spr. komt thans tot de vrijheid, waar om de Montessori-scholen zoo vaak ge ridiculiseerd zijn. Hij erkent, dat in de eerste scholen juist op dit gebied ge zondigd is. Die tijd, de tijd vans't ex periment, is echter positief voorbij. De vrijheid in de Montessori-school is niet ongelimiteerd. De grenzen zijn eigen en anderer welzijn en veiligheid en welge manierdheid. Wij volwassenen zijn trouwens door dezelfde limieten gebon den. De Montessori-school voedt op na tuurlijke wijze voor 't sociale leven op. Sociaal leven toch is niet daar, waar allen tegelijk luisteren, of allen 't zelf de doen, of allen aan één persoon ge hoorzamen, maar daar waar ieder zijn leven in harmonie vindt met dat van anderen. Ook door 't doen verrichten van noodzakelijke practische bezighe den bereidt de Montessori-schóol daar op voor. De vrijheid in de Montessori-school bestaat in vrijheid van keuze van leer vak en leermiddel, die een gevolg is van den eerbied voor de innerlijke con centratie. Hands-off als een kind intens bezig is. In die momenten maakt de ziel zijn meeste intense groeiperioden door. Zulke oogenblikken zijn kostbaar. Laat ons er voor waken, ze niet te ver storen. Een groot verschil tusschen de gewo ne lagere school en de Montessori school is ook, dat de „leidster" veel minder spreekt. Jan Hollands verzuch ting: „Och, dat toch die onhandige monden der schoolmeesters werden ge bonden", vindt daar verhooring. Na »nog een beschrijving te hebben gegeven van het stiltespel een der fijnste momenten in het schoolleven trekt spr. de volgende consequenties: 1. 't Klassikaal onderwijs vervalt, al ko men wel klassikale momenten voor; 2. De lesrooster is afgeschaft; 3. De zoog. praatvakken worden op een andere wijze gegeven, n.l. door lezen, wat mo gelijk is, omdat 't kind heeft geleerd, zich het gelezene te realiseeren; 4. Ruim gebruik van schoolwandelingen en schoolreisjes; 5. Sciopticon- en film voorstellingen; 6. Schoolwerktuinen en handenarbeid; 7. Lezen schrijven, re kenen komen spelenderwijs volmaakt tot hun recht. Spr. benijdt de tegenwoordige jonge onderwijzers, die zooveel beter voorbe reid, zooveel heter gewapend de school binnenkomen. Doorwerking van het Montessori-beginsel beteekent ook be vrijding voor den bnderwijzer, bevrij ding uit uniformiteit en sleur, bevrij ding uit de bestudeering van tallooze methodieken tot de studie van 't leven. Gemeenteraad. Naar aanleiding van de afwijzing van een verzoek van den Bestuurdersbond om in verband met de Kerstdagen deze week den steun der werklooze arbei ders met 25 pet. te verhoogen is door den heer v. Stralen bij den Gemeente raad de volgende motie ingediend: „De raad, van oordeel, uat het ge- W.mschw is om aan de gezinnen der werkloozen ter gelegenheid van de Kerstdagen iets meer dan de gewone ondersteuning te verstrekken, noodigt B en W. uit, om evenals zulks te Am sterdam geschiedt, in de Kerstweek de ondersteuning bij wijze van extra-toe slag met 25 pet. te verhoogen". Eerste Leidsche Vereeniging van Kanarieliefhebbers en Vogelbescher ming „de Zanger." Zaterdagavond hield de E.L.V.V.K.L. haar eerste openbare vergadering, waaraan een keuring van vogels was voorafgegaan. De heer Hoogendorp uit Rotterdam keurde de vogels, waarover bij zeer te vreden was, want er waren verschei dene vogels, die een hoog aantal pun ten haalden. Een aardig succes, te meer daar de vereeniging nog slechts kort bestaat. Om 8 uur opende de voorzitter de vergadering met een woord van wel kom. inzonderheid tot de heeren Hou- wink uit Meppel en Beuzekom uit den Haag, en bet honds-bestuur. Hierna gaf hij liet woord aan den heer Beueekom om aan de hand van lichtbeelden verschillende rassen van vogels te bespreken. Verrassend was het te zien boeveel op dit gebied door cultuur en veredeling is bereikt. Herna werd het woord gegeven aan den heer Beuzekom, die eveneens d. lichtbeelden duidelijk maakte, hoe de eieren bevrucht worden en zich ont wikkelen. Vervolgens werd even ge pauzeerd. Tijdens de pauze werd nog een Pa- thefoonplaat ten gehoore gebracht, waarop weergeven werd de zang van een kanarevogel met nachtegaalslag, waarna de heer Houwink nog even in 'tkort sprak over mogelijke uitbrei ding van de vereeniging. De heer Wansing dankte de heeren Houwensing en Beuzekom voor de be wezen moeite. De heer C. de Koning 2de voorz. be dankte de commissie voor 'tvele werk dat ze had gedaan, inzonderheid den heer Wansink, die een lastige taak had, hopende dat de comm. door de tegenslagen die ze gehad had. eer deze avond zoo buitengewoon goed ge regeld was, niet ontmoedigd zou zijn en dat de kroon, die ze op haar werk zag geplaatst, een prikkel zou blijker. om met dezelfde sympathie te blijven werken voor de vereeniging. Om tien uur werd de vergadering gesloten, waarna nog eenige gezellige uren in besloten kring werden doorgebracht. Het jazzband orkest, onder leiding van den heer Dreef alhier bracht mu zikale afwisseling, die zeer in den smaak viel. Den heer v. d. Steen gaf nog eenige humoristische nummers ten beste, waarna men voldaan uiteenging. Mogen steeds meer liefhebbers zich aansluiten, opdat net alleen de quan- titeit groot er, maar ook de qualiteit van deze vereeniging beter* mag wor den. Behaalde prijzen en punten- Klasse 2 Vogels, le pr. H. van Schouwen, 141 punten. 2e pr. H. van Schouwen, 138 3e pr. H. J. Choufour. 134 4 e pr. <H. J. Choufour, 134 5e pr. P. C. Wansink, 117 Klasse 1 Vogel le pr. S. Ginjaar 60 punten. 2e pr. E. de Heer 57 3e of 4e pr. D. v. Arnhem 54 3e of 4e pr. J. H. Choufour 54 5e pr. A. Simons 51 6e pr. H. J. Koekkoek 51 Allen bij loting. Open klasse 1 Vogel. J. v. d. Berg 69 punten. H. Koekoek 66 v. d. Meijden 63 Schipper 63 v. Arnhem 63 v. Arnhem 63 S. Ginjaar 62 Koekkoek 60 v. Schouwen 60 Benning 60 J. H. Choufour 60 Wethouder A. Mulder. De heer A. Mulder hoopt a.s. Maan dag, 28 December, den 70-jarigen leef tijd te hereiken. De heer A. Mulder, die sedert 1901 on afgebroken heeft zitting gehad als lid eatste jaren als Wethouder, is in a.-r. '.ringen een bekende persoonlijkheid. Binnenland. Te 's-Gravenhage en Amsterdam zijn valsche munters gearressteerd, tien millioen valsche Fransche francs zijn in beslag genomen. Bnitenland. Rusland is bereid aan de ontwape ningsconferentie deel te nemen, mits deze niet in Zwitserland wori.. Aou den. De plannen van den nieuwen Fran» schen minister van financiën Doumer. De FranschDuitschc handelsbespre kingen hebben tot een voorloopig ac- coord geleid. Het zal den a.s. jubilaris op zijn 70e verjaardag naar wij meenen dan ook niet aan belangstelling ontbreken. Burgerlijke stand. Ondertrouwd: P. Braggaar, jm., 21 j. en J. Dreef, jd., 23 j.; J. Arnoldus, jm., 24 j. en H. Pardon, jd., 24 j.; F. Singer- burg, jm., 30 j. en M. H. Politowski, jd., 35 j.; P. Goldberg, jm., 32 j. en A. Tes- ke, jd., 27 j.; J. van 't Zelfde, jm., 22 j. en A. Molenaar, jd., 23 j.; J. J. Zand bergen, jm., 34 j. en J. E. v. Leeuwen, wed., 41 j.; A. v. Kampen, jm., 25 j. en P. M. Brooman, jd., 19 j.; D. Smit, jm. 39 j. en E. J. Eckhardt, jd., 37 j. Mr. N. de Man, alhier, is bestemd voor den Indischen Dienst, als ambte naar bij het Binnenlandsch Bestuur. Het aantal ingeschrevenen bij de Stedelijke Werkinrichting bedroeg de vorige week in totaal 264, w.o. 6 kin deren. BINNENLAND. DE KABINETSCRISIS. „De Tijd" (R.K.) vestigt er, in ver band met een rede, welke prof. Ver aart te Arnhem en te s'-Gravenhage heeft uitgesproken, de aandacht op, dat het antwoord van de R. K. Twee de Kamerfractie aan mr. Mar chant, waarin samenwerking met de sociaal democraten alleen in het geval van de uiterste noodzaak als èen mogelijkheid wordt opengelaten, in overeenstem ming is met hetgeen reeds op 13 Mei 1922 door Mgr. Nolens over zulk een samenwerking werd gezegd. Sprekend namens de fractie heeft de voorzitter toen drie voorwaarden opgenoemd, luidend als volgt: le. dat de samenwerking niet ge zocht- wordt, maar door den uiter sten nood wordt opgedrongen; 2e. dat niet alleen de Katholieke Partij, maar ook eventueel bestaan de andere partijen daartoe overgaau, 3e. dat niet een deel, maar de ge- heele Katholieke Kamerclub van Je noodzakelijkheid overtuigd zij. Vooral de derde voorwaarde acht het blad in verband met prof. Ver aart's rede van belang. Dat de R. K. Tweede-Kamerfractie in haar geheel eenstemmig tot samenwerking met de sociaal-democraten zou besluiten ter' oplossing van deze crisis, schijnt ons toe, zoo zegt „De Tijd" te zijn uitge sloten. Emigratie naar Canada. Onze Consul-Generaal te Montreal deelt in „Handelsberichten" het een sn ander mede over de immigratie in Ca nada. In het eerste halfjaar van 1925 heeft het aantal immigranten 43.241 bedragen, dat is meer dan ongeveer 60 pet. van het aantal, dat verleden jaar aankwam (77.125), terwijl dit getal toen reeds teleurstellend heette. Uit Nederland kwamen niet meer dan 717 immigranten, tegen 1337 in 1924 en 447 in 1923. Berichten betreffende de hoe lachen de werkloosheid, weinig spoorwegaa.i leg, de moeilijkheid tot het verkrijgen van een „free homestead" en de werk loozensteun in sommige landen bevor deren de emigratie naar Canada niet, ook al staan daartoe de poortt-n wijd open. Na nog een overzicht te hebben ge geven van de arbeidstoestanden in verschillende deelen van het land, b sluit de consul zijn artikel mot mededeeling, dat mannen, niet b

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1