NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DINSDAG 15 DECEMBER 1925 schijn om de Pharao's op te zoeken, maar dat artikel stond nergens ver meld. De statuten gewagen, zeide de ambtenaar, niet van Pharao's. Wij zul len zooals gewoonlijk dit artikel rang schikken onder de hoogst belastbare artikelen, die er ongeveer mee over eenkomen. Ik zal hetzelfde in rekening brengen als voor gedroogde visch. Maspero betaalde voor den invoer van zijn mummie het recht verschul digd voor den invoer van gedroogde visch. Felle brand in Durgerdam. In den nacht van Zaterdag op Zon dag om circa halfdrie werd een zware uitslaande brand in de voormalige ge meente Durgerdam aan het centraal bureau der Amsterdamsche brandweer, gemeld. De omstandigheden, die een groot gedeelte van Amsterdam-Noord op "de been brachten waren de volgende: om streeks halftwee ontwaakte de vrouw van den koster Visser van de Neder- duitsch Hervormde Kerk te Durger dam, omdat zij een lichtschijnsel in haar slaapvertrek zag. Zij wekte haar man en zeide, dat de kinderen het licht in de huiskamer hadden laten branden De koster stond op, doch nauwelijks was hij de slaapkamer uit, of een dich te rook kwam hem tegemoet. Op 't zelf de oogenblik werd van de straatzijde door een voorbijganger brand geroepen. De vrouw en zes kinderen van het gezin van Visser werden gewekt en de koster had de tegenwoordigheid van geest naar de kerk te loopen en de brandklok te luiden. In weinige oogen- blikken tijd was de wijk in rep en roer en tientallen bewoners begaven zich naar het Kerkepad, dat van den groo- ten Zuiderzeedijk landwaartes voert. In allerijl werd zooveel mogelijk huis raad van de kostersfamilie in veilig heid gebracht. De brand breidde zich steeds meer uit en sloeg over naar het oude wees huis van de Nederduitsch-Hervormde Gemeente, dat haaks op de kosterswo ning is gebouwd. In dit Weeshuis waren den laatsten tijd geen kinderen wel was de consi storiekamer der Ned. Herv. Gem. er in gevestigd en het was tevens in gebruik als bibliotheek, vergader- en leslokaal. Ook hier werd een en ander gered een orgeltje werd naar buiten gesleept, doch de bibliotheek met drie honderd boeken van de Christelijke Durger- damsche Jongelingsvereeniging, werd een prooi der vlammen. Spoedig na aankomst van de brandt weer stortte het weeshuis en de wo ning in elkaar; de koude wind voerde de vonken mee ver over het dorp. Het duurde nog zeer lang, alvorens het puin gebluscht was. Geruimen tijd bleef hot materieel nog op de plaats van den brand. De kleine motorspuit reed pas Zondagmiddag om halfdrie, dat is een half etmaal na het alarm, haar kazerne weer binnen. Uit het politieonderzoek blijkt, dat een schoorsteendefect de oorzaak van het gebeurde moet zijn. Verzekering dekt zoowel voor de Ned. Herv. Gem., als voor koster Visser de schade. Opmerkelij-k was, dat dezen nacht, niettegenstaande de koude, en de glad- gevroren buitenwegen, honderden, waaronder zelfs Amsterdammers, den tocht naar Durgerd. hadden onderno men. De felle vuurgloed, die boven het IJ zichtbaar was, wees hun den weg. Als een bijzonderheid bij dezen brand zij nog terloops vermeld, dat op eeni- ge meters afstand van de kosterswo ning een kippenhok stond, dat dank zij de windrichting voortdurend was blootgesteld aan den rook en de vlam men. Éenige uren na het uitbreken werd het „ontdekt". De kippen kakel den druk, doch geen harer was gesneu veld. Nog steeds ij s. De haven te Lemmer is nog steeds door het ijs ge sloten. De stoombootcfienst Groningen via LemmerAmsterdam heeft voor- loopig via Stavoren plaats. Land- en Tuinbouw. De invoer van N.ircisson in Amerika. Mededeelingen van Prof. van Slogte- ren en den heer Arentshorst De Ver. „De Narcis" had Maandag middag in Haarlem een vergadering belegd, waar Prof van Slogieren en de heer van Arentshorst zquden spreken over hun reis naar Amerika, waar zij op de conferentie te Washington de Hollandsche belangen hebben verde digd. De vergadering werd geleid door den heer Grullemans van Lisse, die de bei de sprekers met een kort woord inleid de. Hij sprak er zijn leedwezen over uit, dat de regeering niet bereid was geweest eenige steun te verschaffen, zoodat de ver. „De Narcis" alle kos ten, aanh et uitzenden van deze hee- ren verbonden, voor haar rekening had moeten nemen. Hij vertrouwde echter dat de leden de handelwijze van het Bestuur goed zouden keuren. De heer Arentshorst, die hierna het woord verkreeg, begon met de vorige conferenties te memoreefen, die reeds in verband met het bollen-vraagstuk in Amerika waren gehouden. De eerste hearing had plaats in 1918 waar gehandeld werd over de Bos- koopsche, en Belgische planten en de verschillende bijgewassen als Pioenen Gladiolen enz. Deze hearing werd door de belanghebbenden niet geheel seri eus genomen. Men kon zich toen nog niet indenken, dat Amerika werkelijk tot het verbieden van den invoer van verschillende artikelen zou overgaan. De uitsluiting die volgde, was een zeer onaangename verrassing. Toen in 1922 dan ook een tweede hearing werd gehouden, was men ee- nigszins gewaarschuwd. Er is daar wel veel gesproken, maar toch was de voerde actie niet voldoende georgani seerd. Reeds sinds 1912 had de Fecferal Hort. Board het recht om den invoer van artikelen, die men schadelijk acht te te verbieden, maar van dit recht is voor 1918 geen gebruik gemaakt. Op de in Mei 1922 gehouden confe rentie kon men het niet eens worden over wat wel en wat niet behoorde te worden geweerd. Daarom werd in het najaar 1922 de derde hearing gehou den, waar Holland vertegenwoordigd was door de heeren Kreiage en War- naar. Het resultaat vras, dat acht ar tikelen van ondergeschikte beteekenis, waarvan de invoer in 1918 was verbo den, weer voor drie jaar werden vrij gelaten, maar aan dit lijstje van acht artikelen werden nog toegevoegd de Narcissen, die ook na 1 Jan. 1926 ge weerd zouden worden. Op deze conferenties was gebleken, dat op een andere manier moest wor den gewerkt. Men achtte het niet wen- schelijk om de zaak met kracht in het publiek ter hand te nemen voor het verschepingsseizoen van 1925 ten ein de was, daar rekening moest worden gehouden met het gevaar, dat indien men de zaak voor dien tijd aan de or de stelde, de mogelijkheid niet uitge sloten was dat er dan nog eerder een invoerverbod zou komen. Men besloot de behartiging van de Hollandsche belangen toe te vertrou wen aan den heer Van Coenen Torchi- ana, den Hollandschen consul te San Francisco, een zeer bekwaam advo caat, die sinds 35 jaar Amerikaansch burger is. Deze heeft zich in de eerste plaats ten doel gesteld de Amerikaan- sche belanghebbenden te organiseeren Dank zij deze goede "organisatie en waarschijnlijk mede ten gevolge van het feit, dat de Amerikaansche minis ter van Landbouw Wallace was over leden en door Mr. Jardine was vervan gen, kregen we de hearing van 16 Nov j 1. Deze vergadering werd bijgewoond door ongeveer 350 menschen, waaron der veel dames. Dit was een zeer ge lukkige omstandigheid, want hierdoor werd de bewering van de Federal Hort Board, dat het publiek zich van deze zaak niet zooveel aantrok, maar dat al de beweging werd veroorzaakt door een troepje Joodsche importeurs en de buitenlanders, duidelijk ontzenuwd. Aanvankelijk was spr. bevreesd, dat deze hearing eenzelfde verloop zóu hebben als haar voorgangers. Door 3 sprekers, ambtenaren van het departe ment van landbouw werden de geno men maatregelen verdedigd, terwijl 'n bioscoopvoorstelling werd gegeven van al de Schadelijke beesten en para sieten die wel op die Hollandsche Nar cissen werden gevonden. Monsters van zieke bollen, die waren gevonden, wa ren eveneens aanwezig. Het bleek echter, dat deze aardighe den niet zooveel indruk meer maakten als bij vorige gelegenheden het geval was geweest, de menschen weten zoo langzamerhand wel dat er schromelijk wordt overdreven. Bovendien werd er dit keer, in tegen stelling met vroegere malen, door de autoriteiten werkelijk aandacht ge schonken aan wat door de tegenstan ders van een invoerverbod naar voren werd gebracht De 8 bijartikelen als sneeuwklokjes, scilla's enz. waarvan de invoer in '22 weer werd toegestaan, zullen volgens spr. meening ook in de eerstvolgende jaren wel worden vrijgelaten. Om tactische redenen hebben de Hol landsche afgevaardigden in Washing ton niet het woord gevoerd, de Ame rikanen zijn zeer bang voor buitenland sche propaganda, daarom heeft odk de heer Coenen Torchiana slechts ge sproken toen hij persoonlijk werd aan gevallen. Behalve dat deze hearing werd ge houden, wil de minister van Land bouw zich ook nog voor laten lichten door een onpartijdig deskundige, die persoonlijk de Amerikaansche kwee- kerijen zal inspecteeren. Spr. wees er nog op, dat het niet te verwonderen is dat de beslissing ee nige weken op zich laat wachten, daar het officieele rapport der hearing on geveer 450 bladzijden groot zal zijn. en hieraan nog verschillende documen ten en stukken worden toegevoegd. Prof. van Slogteren wilde na. do uit voerige mededeelingen door den heer Arentshorst gedaan, meer een woord betreffende onszelf. Als we iets willen bevechten is het noodig eerst de hand in eigén boezem te steken, en te zien of er ook fouten bij onszelf liggen. Hij verzekerde, dat de heeren de reis naar Washington wel eenigszins met lood in de schoenen hadden aanvaard. De ondervindingen op vroegere con ferenties opgedaan waren niet zoo prettig. Men hoort tegenwoordig wel eens spreken van een „dolkstpot in den rug", en aan zoo iets moet ui'Jf- denken als men hoort, dat er Hollan ders in Amerika zijn die v o o r de slui ting ijveren. Bovendien warener be richten dat er dit jaar veel bollen in slechten toestand waren aangekomen. De behandeling op deze conferentie was echter veel beter geweest dan. bij vroegere gelegenheden. De mededeelingen van de Federal Hort. Board komen in het kort hier op neer: De Hollandsche Cultures moeten zaor ziek zijn, alles is nagekeken dc rapporten wijzen het uit. Ook zi,n de Amerikaansche voorraden te velde ge- inspecteerd en deze rapporten gwcn aan, dat de toestand in Amerika veel beter is. Spr. wees er op, dat men dadelijk voelt, dat deze rapporten overdreven zijn, maar dat het niet zoo gemakkelijk is deze beweringen te weerleggen, als men niet alle getallen en cijfers te zij- n« i beschikking heeft. Als de Board op grond der inspectie constateert, dat, 15 pet. der Holland sche Narcissen ziek is, weten we -lat dit onmogelijk is. Er is dan ook bij de Amerikaansche autoriteiten op aan gedrongen een paar deskundigen aan te wijzen, die hier in Holland een streng onderzoek naar den gezond heidstoestand der cultures in komen stellen. Het is niet uitgesloten dat aan dezen wensch zal worden gevolg ge geven. Later bleek, dat niet 15 pet. der bol len ziek was bevonden, maar dat 15 pet. der kisten aangetast was geweest. Dit maakt natuurlijk een groot ver schil. Als een kist met 1000 bollen slechts één zieke bol bevat kan ze reeds aangetast worden genoemd. Het percentage zieke bollen is dan echter nog uiterst gering. Bij een meer nauwkeurige inspectie van enkele bepaalde kisten was men. echter tot nog slechtere resultaten ge komen. En al zijn deze rapporten onge twijfeld overdreven, er moeten toch schuldigen zijnin onzen eigen kring,die ondanks alle waarschuwingen toch weer zieke bollen naar Amerika hebben gestuurd. De Amerikaansche autoriteiten heb ben toegezegd een lijst te zullen zenden van de nummers en merken van de 300 slechtste kisten. Het bestuur zal deze lijst zoo noodig publiceeren. Een belangrijke vraag was op de Conferentie of de kleine Narcisvlieg werkelijk gevaar oplevert voor andere gewassen. Men beweert wel eens, dat ook uien er door kunnen worden aan getast, maar deze meening berust op litteratuur van 1877, en practisch is dit gevaar nooit geconstateerd, wat door Dr. Griffinth, een der leden van de F. H. B. werd toegegeven. Door de Hollandsche afgevaardigden is met verschillende Amerikaansche ambtenaren gesproken, en tenslotte ook nog een stuk opgesteld dat aan het officieele rapport voor den Minister van Landbouw zal worden toegevoegd. Hierin is gezegd, dat door een nog strengere inspectie, door het koken van alle Narcissen voor het planten, en eindelijk een strenge nakeuring in Rotterdam gestreefd zal worden naar een nog beteren gezondheidstoestand der Holl. narcissen. In uiterste instan tie zou men zelfs bereid zijn alle lever bare bollen een warmwaterbehandeling 'te geven voor het verzenden, om zoo practisch alle gevaar voor den invoer van zieke bollen uit te sluiten. Bij de bespreking werd nog medege deeld, dat ook volgens de Amerikaan sche rapporten de Fransche Narcissen in sterkere mate door het aaltjesziek aangetast waren dan de Hollandsche. Een voor de Hollanders gelukkige omstandigheid is, dat ditmaal de oeco- nomische factoren geheel buiten be spreking zijn gelaten. De Minister zal zich bij het nemen van een beslissing uitsluitend laten leiden door de over weging of de import van Narcissen schadelijk kan zijn voor andere gewas sen. Door den Secr. der ver., den heer van der Laan, werden tenslotte nog eenige mededeelingen gedaan betreffende maatregelen, die do<?r het bestuur wor den overwogen om in het vervolg nog een strengere controle toe te passen, en fraude onmogelijk te maken. Er was voor deze vergadering zeer groote belangstelling, en de heeren Arentshorst en Van Slochteren hebben ongetwijfeld velen aan zich verplicht, zoowel door hun belangrijke mededee lingen als door de prettige en onder houdende wijze waarop deze werden gegeven. Dat de heeren zich niet aan voorspel lingen waagden spreekt wel van zelf, maar we kregen toch wel eenigszins don indruk dat de toestand niet zoo hopeloos is als we ons de laatste weken wel hebben voorgesteld. INGEZONDEN. I (Builen verantwoordelijkheid der Redaeti*») i i Mijnheer de Redacteur, Het verschijnen, dezer dagen van „Het Leidsclio Turnblad", heeft mij genoodzaakt eenige plaatsruimte van U te verzoeken. Een nieuw blad wekt tegenwoordig geen verwondering meer, maar dit maal heeft het bij mij. en misschien bij meerderen met mij, wel verwonde ring gewekt. De kop van het blad vermeldt de namen der organisaties die medewer ken om dit orgaan in het leven te houden, en welke zullen trachten, vol gens de inleiding van den naamloozen redacteur, abonnementen te plaatsen bij al haar leden. 1 s Onder den naam der medewerkende neutrale organisaties, vindt men* ook de ,,Chr. Gymnastiek- en Schermver- eeniging Jahn". „Jahn" werkt mede om dé uitgave van dit Maandblad mogelijk te maken. „Jahn" zal medewerken om dit blad in de huizen der turners(sters; in gang te doen vinden. Van welk blad?, 's Zal niet spreken van een geplaatst verslag van een „Soiree Dansante", 'k zal niet spreken van de. geannon ceerde uitvoering, met medewerking van keurturners van het K.N.G.V. Maar 'k zal, w e 1 spreken over een andei en inhoud. Over de oefening die beschreven is. Een rhythmisch dansje. Versierd (?J met twee foto's. Weet ge niet meer, „Jahn"-leden, tevens leden van het „Nederl. Chr. Gymnastiek Verbond", wat over dit systeem en over deze kleeding in .„on ze" bladen geschreven is? De redacteur van ons Maandblad schreef reeds in het Juni-nummer van 1924: „Op mij heeft het geheel© systeem teveel den indruk gemaakt van li chaamsverheerlijking,. het tentoonstel len van het vrouwelijke lichaam. Voor een groot gedeelte zit dit hem mis schien ook wel in 't costuum der da mes. De turnsters werkten in èen soort zwempak met okselbedekking en verder geen enkel kleedings'tuk, ook geen schoeisel". Dit systeem helpt gij nu propa- geeren! Deze plaatjes hebt gij nu reeds in de huizen'Uwer leden laten verspreiden. Weet ge ook niet meer wat de se cretaris van het N.C.G.V. hierover in hetzelfde blad geschreven heeft? Het had den titel „Ten Strijde" en luidde o.a.: „een costuum, waaruit blijkt, dat de lichamelijke oefening niet alleen meer het doel is, doch dat de vormen van het vrouwelijk lichaam daarbij tentoongesteld, het publiek moeten hel pen om in extase te komen. Evenals het K.N.G.V. het naaktturnen voor heeren in het leven heeft geroepen om de krachtige gestalten beter te kunnen bewonderen, zoo wil men nu ook bij de oefeningen der dames de „elegance" van het .lichaam in oogen- schouw nemen. De lichamelijke oefe ning zal men als middel gaan gebrui ken om het'zedelijk peil van de mênschhei^naar beneden te trekken". En verder: „Laten wij als een man staan tegen over dezen nieuwen vijand, die zeer ze ker zal trachten ook in onze rijen door te dringen". Ten slotte besluit onze secretaris: „Waakt en bidt, opdat gij niet in verzoeking komt!*' Nu kan ik niet begrijpen hoe een systeem dat in zeer veel bladen van onzen bond gesignaleerd is als niet thuis hoorende bij ons, door „Jahn" door middel van deze samenwerking met de neutrale^ vereen, gesteund wordt. Het is heulen met den vijand. Langzaam maar zeker zal hij m on ze kringen het gif der moderne gym- nastiekbeoefening zien door te laten dringen, schitterend geholpen door on ze eigen menschen die> nu door middel van abonnementen enz. helpen Üit pro ces te verhaasten. Keer weer van dezen weg Traent het vertrouwen der ouders Uwer leden te herwinnen 1 Keer weder in Uwe eigen kring waar ge kunt spreken van ons schoon ideaal: „Vaardig en sterk tot .Gods eer!" K. CEBOD. Kanaalstraat 17' Leiden. RECHTZAKEN. KANTONGERECHT LEIDEN. Voor de openbare zitting staan 1J0 zaken op de rol* voor niet-openbaav 9 zaken. F. J. H. E. te Zoeterwoude, niet verschenen, heeft verzuimd de rente- kaart in te zenden, waarvoor »na het hooren van getuige Goslinga, werd ge- eischt f 10 of 5 dagen. In de zaak van J. v. 'tW. winkelier te N o o r d w ij k, welke vorige week was aangehouden, werd nu gehoord Mej. Remmerswaal en Mej. Groenen dijk, 'di© van beklaagde brandewijn ge kocht zou hebben voor f 1.60 de liter. Getuigen konden dit bevestigen, doch het Was „brandy" die 10 pet. alcohol bevatte, en gebruikt werd voor advo caat te maken, die heel goed was. Ge tuige Plaque, Rijksveldwachter te Noordwijkerhout, had niet veel meer gedaan dan inbeslag genomen. Het O. Min. achtte het feit bewezen op grond, dat er veel drank aanwezig was voor eigen verbruik, zoodat de verkoop in 't klein vaststaat. Eisch f 10 of 10 dagen, met teruggave van de inbeslag genomen dranken. Mr. van Roy, als verdediger optredend, kon de eisch zeer mild noemen, doch wilde de zaak nog eens op den keeper beschou wen. De verkoop is niet geconstateerd, wordt maar afgeleid, door deA hoeveel heid, die geen maatstaf kan zijn, daar de wet geen minimum noemt, en ver lenging tot b.v 10 pet. is toegestaan en dus ook de verkoop. Dat er een on rechtmatige inbeslagname plaats heeft gehad, blijkt uit het vrijgeven reeds den volgenden dag door den Directeur der Accijnzen. Nu is er een bewijs naar voren gebracht dat eerst niet bestond, waarom spreker er niet veel waarde aan hecht, Bekl. heeft geantwoord op vragen over drank tijdens den oorlog en de politie laat dit slaan op den drank van nu. Spreker vindt het wel verklaarbaar, dat, waar de politie op groot wild was gaan jagen, zij, nu het gewenschte niet bereikt werd fhv1 dacht een geheime branderij bij bok!, te vinden is gaan schieten op mus- schen. De klopjacht en overval met 16 politiemannen onder leiding van den commandant is een geheel verkeerden opzet geweest van de politie, die in praatjes daartoe aanleiding heeft ge vonden. Pleiter meent dan ook niet dat hier voldoende bewijzen geleverd zijn voor een veroordeelend vonnis. H. J. O. te Leiden, die met een motorrijtuig op den Haagweg een brug heeft willen passeeren, toen daar reeds een gespan paarden van militai ren op was, hoorde na het hooren van de getuigen kap. de Jong, Luit. Man- tus, en wachtmeester IJspolder f10 of 10 dagen eischen. J. v. d. O. en J. W. C. H. te Katwijk is ten laste gelegd het beurzen op den hoek eener straat. De eerste beklaagde is niet verschenen, de laatste beweerde op z'n vrouw te wachten, die in den winkel van v. Best was. De verbalisant -Schaap vertelde, dat de vrouw niet !n den winkel was. Beklaagde vindt het vreeselijk zooals de politie staat te lie gen, en hoe zij goedgezinde burgers 't leven zuur maakt. Eisch f 1 of 1 dag. E. 'J. E en A. P. A. te L e i d e n heb ben beiden als drukkers, terwijl over gewerkt werd, geen aanteekening daarvan gehouden, waar zulks ver- eischt is. Voor de eerste werd f3 of 3 dagen, voor de laatste 7 x f3 boete geëischt. J. v. d. P. schipper te Katwijk, heeft tijdens de zeereis geen scheeps journaal bijgehouden 't Was door het slechte weer. De Ambtenaar zegt het met veel moeite de KatwijkerS geleerd te hebben, en eischt voor deze overtre ding een boete van f 50 of 25 dagen. J. P. B. te Leiden hoorde voor zon der licht rijden f2 of 2 dagen eischen. P. Ph. J. te Leiden voor zonder bel f 3, doch de omstandigheden nopen den laatste zonder straf weg te zen den. P. O. koopman^ te Leiden, heeft a een hondenkar zonder licht gereden in den avond; b. op die hondenkar geze ten, waar 'tniet mocht; c. de politie heel leelijke uitdrukkingen toegeroe pen. De man had een slechten dag ge had, toen nog 2 bekeuringen, zoodat bij niet wist, hoe hij' de politie ge noemd heeft. Voor ieder feit werd fl geeischt. J. H. autobusondernemer te Boa koop, heeft zonder vergunning een standplaats ingenomen. Eisch f10. J. J. Z. den Haag, heeft in Leid«n te snel gereden. Beklaagde is al an derhalf jaar zonder werk en hoort nu nog f10 boete tegen zich eischen. De kantonrechter zal nog eens zien. M. C, J. vischha'ndelaar te Leiden heeft, ongeijkte gewichten op zijn wa gen gehad. Eisch 9 x 50 ct. boete met verbeurdverklaring der gewichten P. B. werkman te Voorsch oten is door de marechaussee bekeurd voor 't mollen vangen. Hij had niet de ver- eischte vergunning van den Comm. der Koningin, die de Burgemeester nu heeft aangevraagd, omdat het de eenigste verdiensten is van den man. De eisch luidde f 3. De kantonrechter zal nog wel zien. E. J. H. te N o o r d w ij k, die zonder licht gefietst had in den avond entoen de politie kwam er van door ging. hoorde nu 2 x f 2 eischen. De petroleumkachels van Jam in. De advocaat-generaal bij den Hoo- gen Raad, mr. Tak, heeft heden gecon cludeerd tot vernietiging van een von nis der rechtbank te Alkmaar, waarbij de gebroeders Jamin waren ontslagen van rechtsvervolging inzake hun ten laste gelegde overtreding van de Ar- béidswet (het verwarmen der winkel9 door middel van petroleumkachels). Voorts vroeg mr. Tak schuldig-ver klaring wegens liet als hoofd van een onderneming of inrichting van arbeid niet zorgen, dat in die onderneming of inrichting geen arbeid wordt ver richt in strijd met de bepalingen der arbeidswet en veroordeeling tot een geldboete van f 10. De uitspraak werd bepaald op 25 Jan. as.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 6