ABONNEMENTSPRIJS öii nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN ADVERTENTIEPRIJS STADSNIEUWS. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 5© JAARGANG MAANDAG 14 DËCËMBËR 1925 TflJMMËR 1696 In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per Uwartaal I 2.50 Per weekI 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 V De nieuwe opdracht. Dr. de Visser heeft, zooals wij reeds •Zaterdag hebben gemeld, de hem ver strekte opdracht tot vorming van een parlementair Kabinet niet kunnen ver vullen De oorzaak is licht te bevroeden. Er - is veel geconfereerd de laatste dagen, tusschen de leiders van de rechtsche groepen, de rechtsche Ka merfracties hebben herhaaldelijk ver gaderd, maar tot overeenstemming is men niet kunnen komen. De breuk in de coalitie is niet ge heeld. Noch de Roomsch Katholieken, noch de Christelijk Historischen. zijn op het stuk van het gezantschap bij het Vaticaan tot toegeven bereid ge bleken. Belangrijke vraagstukken roepen om oplossing, groente belangen staan up bet spel, een uiteengaan van de recht sche partijen kan voor land en volk onberekenbare gevolgen hebben, maar al die groote dingen zinken*bij de lei ders van de R. K. staatspartij én van de Chr. H.st. Unie in het niet, verge leken bij het simpele vraagstuk van het gezantschap. Zijn, zoo is men geneigd te vragen, deze mannen dan met blindheid ge slagen? Begrijpt men idan niet, welke get- volgen uit een crisis als wij nu bele ven, kunnen voortvloeien? Nederland was tot nu toe in poli tiek opzicht een unicum. Nergens vond men een principieele partijgroepeering als hier het geval is Wij hebben hier in tegenstelling met andere panden een regeering, die het openlijk uitspreekt, dat zij God erkent als de bron van het gezag en dat het haar bedoelen is, de Chris telijke grondslagen van ons volksleven te beveiligen en te versterken. Vandaar, dat de linkerzijde, die in de staatkunde met God niet wenscht te rekenen, sinds jaren geroepen heeft om een andere partijgroepeering, waarbij niet de beginselen, maar de vermeende belangen den doorslag ge ven Het uiteenslaan van de rechtsche partijen beschouwde zij sinds lang als haar "eerste en voornaamste taak. Alle aanvallen werden echter afge slagen en ook bij de jongste verkiezin gen werd aan de rechtsche groepen 'n belangrijke meerderheid verzekerd en het optreden van een Christelijk Ka binet mogelijk gemaakt. En nu gaat men uiteen om een zaak van zeer ondergeschikte - beteekenis en maakt men de baan vrij voor een Kabinet dat met God en zijn Woord niet wenscht te rekenen. Want dat is natuurlijk het einde. Ddar gaat het heen. Er kan misschien nog wat gekramd en gelijmd' worden, maar als de recht sche partijen niet langer kunnen sa menwerken, dan zal er een andere combinatie worden gevormd, waarin de Soc. Democraten als een der groot ste partijen een belangrijke rol zullen spelen. Voor ons als Antirevolutionairen is het een oorzaak van vreugde, dat deze crisis buiten ons toedoen ontstond, maar de zaak blijft er niet minder droevig om. Over de vraag in welke richting Dr. de Visser nu een oplossing zal zoeken, loopen de meeningen uiteen. Gezien de parlementaire verhoudin gen schijnt ons vooralsnog hetmêest waarschijnlijk, dat getracht zal wor den, een z.g, extra-parlementair Ka binet te vormen, dat hoewel niet officieel, zijn steunpunt zal vinden in de rechtsche partijen. De band met de* rechtsche groepen is dan wel verbroken, maar er is dan een zekere vriendschappelijke verhou ding, die voortarbeiden althans moge lijk maakt. Misschien zou het zelfs mogelijk zijn, dat op die wijze het tegenwoordige Ministerie gehandhaafd bleef, maar dan als een extra-parle mentair Kabinet. Een ideale oplossing zou dit zeker niet zijn. Een krachtige en doelbewuste poli tiek wordt op die manier niet moge lijk. Immers, de linkerzijde zal ook dan geen gelegenheid laten voorbijgaan ten. Op een loyale oppositie valt niet BUREAU: Hooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 om het Kabinet den voet dwars te zet te rekenen. En daar de band met de partijen, waarop het Kabinet thans steunt ver broken is, wordt ook het verantwoor delijkheidsgevoel bij die partijen min der en zal de kans op conflicten waar van de linkerzijde gebruik kan maken, grooter worden. Misschien is het in de gegeven om standigheden nog de beste oplossing. Maar een bevredigende oplossing zou het niet zijn. Ds. C. Hartwigsen. Na gedurende zes maanden door on gesteldheid daarin verhinderd te zijn geweest is gistermorgen in de Hopgl. Kerk Ds. Hartwigsen, pred. der Ned. Herv. Gemeente alhier weer opgetreden in de bediening des Woords. De dienst, waarvoor zeer veel belang stelling werd getoond, werd ook bijge woond door de ambtsbroederes van Ds. Hartwigsen in deze gemeente, voor zoover zij niet in een der andere kerk gebouwen behoefden op te treden. Alvorens tot de bediening van het Woord over te gaan hield Z.Eerw. een voorafspraak waarin hij gewaagde van de btille dankbaarheid die zijn hart vervulde, nu hij na een tijd van ver hindering weer het voorrecht genoot om te mogen optreden als verkondiger van het Evangelie en als de tolk der gemeente. Voor pijnlijk lichaamslijden, aldus 9pr., heeft God mij gespaard, het was slechts een toenemend gevoel van moeheid, dat mij verhinderde mijn geheelen ar beid te verrichten en mij noodzaakte gedurende eenigen tijd gebruik te ma ken van de welwillendheid mijner ambtsbroeders, die zoo vriendelijk wa ren mijn plaats in de prediking in te nemen. Het viel spr. niet gemakkelijk de be diening te moeten nalaten wanneer de kerkklokken luidden en het volk op ging naar de godsdienstoefening. Maar anderzijds is er toch weer geen reden tot klagen, waar God mij, aldus spr., gedurende 30 jaren onafgebroken on der u gaf te arbeiden. En in het bijzon der is er op dit oogenblik weer rijke stof tot danken. God heeft mij slechts een tijd alleen willen nemen om mij iets te zeggen en mij persoonlijk te la ten gevoelen mijn onwaardigheid maar ook het heil dat in Christus is geopenbaard. Als tekst voor' zijn predikatie koos Z.Eerw. Jes. 59 9einde en Jes. 60 1 tot 3, terwijl gezongen werd Ps. 146 1 en 3, Ps. 1G 4 en 6, Lofzang van Zacha- rias 4 en 5 en Ps. 89 7. Aan het einde van den dienst zong de gemeente Ds. Hartwigsen Ps. 119 80 toe: Ai! zie, o Heer, dat ik uw wet ue- min; Uw Gunst vernieuw' miju leven en mijn krachten De predikant dankte daarna met '*ïn kort woord de gemeente, ook voor de liefde waarvan hem tijdens zijn r.ng - steldheid dikwijls de bewijzen gewer den. Ik hoop, zoo besloot Z Eerw., dat ook gijzelf in de vervulling uwer bede zult worden gezegend en dat mi/i ar beid zal mogen bijdragen tot een 9teeds inniger geloofsleven. Ds. W. Bouwman. Ds. W. Bouwman, predikant bij de Geref. Kerk alhier, mocht dezer dagen, in den huiselijken kring, zijn 30-jarige ambtsvervulling herdenken en tevens zijn 30-jarig huwelijksfeest vieren. In het kerkgebouw aan de Heeren gracht, waar gistermorgen Ds. Bouw man vóórging in de bediening rlesj Woords, werd door Z.Eerw. in het ge bed aan dezen gedenkdag herinnerd en God gedankt vopr al de ondervon den zegeningen. Aan het einde der samenkomst hief de gemeente het laatste vers van Ps. 134 aan-, waarvoor de p odikan. z'n er kentelijkheid en grooten dank betuig de. - Gok in de avondgodsdienstoefening in de Kerk aan de Oude Vest waar Ds. Bouwman het Woord b:diende, werd hem de zegenbede uit Ps. 134 toegezongen Prol. EamazIiAgh G:mes. Prof. dr. H. K a me id i rah Onnes 's be noemd tot lid van de D:-u:siTi;i Al;a h mie der Naturforsrhcr 'I-' opoldina? ia Halle. Eenige Fransche bladen bevatten het portret van prof. Kamerlingh Onnes bij zijn benoeming tot Associé Etranger van de Akademie van Wetenschappen te Parijs. Onder het portret in het Jour nal des Débats staat: Le magicien du fioid. Leid sche Kunstkring. Naar men ons meldt, zijn de func ties in het Bestuur van den Leid9chen Kunstkring verdeeld als volgt: P. Ver hoeven, waarn. voorzitter. H. W. Spen- del, L. Mare 34, le secretaris, Mej. E. M. Valk, 2e secret; L. Gerverdinck, Ka naalstraat 2, le Penningmeester, J. Hartkamp, 2e Penningm. A. Harmzen, Mej. C. Oudshoorn en Mej. L. Sibbes, Commissarissen Het ledental is mo menteel 1187. J. A. Verhoog. De heer J. A. Verhoog, opzichter der gemeente hoopt op 2 Januari a.s. den dag te herdenken, waarop hij 25 jaar geleden zijn tegenwoordige functie aanvaardde Met het oog op de vele connecties, die er tusschen den zeer verdienstelij ken en practischen ambtenaar gedu rende dezen mooien diensttijd zijn ont staan mag worden verwacht, dat de dag van dit jubileum zal blijk geven van veler waardeering en sympathie jegens den jubilaris. Burgerlijke stand. Ondertrouwd: L. Roggeveen, jm. 27 j. en G. A. H. Bakker, jd. 20 j; R J. Florijn, jm. 23 j. en C. Kukler, jd. 18 j; A. Faber. jm. 28 j. en M. C. Koppier, jd. 36 j; F. H. Teegelaar, jm. 20 j, en S. Boom_ jd. 21 j; W. F. de Bruijn, jm 21 j. en H. v. Strater, jd. 18 j; L. Ser- dijn, jm. §2 j en M. J. v d Wijngaard, jd. 31 j. Wedstrijden Leidsche Burgerwacht. De voorloopiee stalden der diverse wedstrijden, opgemaakt tot het einde van den vierden dag, zijn als volgt: Korps wedstrijd Buks: 1. D. Q. B. Voorschoten (le vijftal) 470; 2. Neder land en Oranje, Alphen aan den Rijn 469; 3. B. W. Bodegraven 455; 4. B. W. Alphen aan den Rijn 441; 5. B. W, Rijnsburg (le vijftal) 412 punten. Korpswedstrijd Marga: 1. B. W. Al phen aan den Rijn (le vijftal) 280; 2. Generaal Snijders (3e vijftal) 273; 3. Nederland en Oranje, Alphen aan den Rijn 273; 4. B. W. Voorschoten 263; 5. B. W. Boskoop (2e vijftal) 262 punten. Vrije Baan Buks (8 hoogste schut ters): 1. W. Werkhoven, D. O. B. Voor schoten 200; 2. Barthen, Willem Teil Leiden 198—99; 3. T. J. de Vries, B. W. Bodegraven 197—98; 4. W. Derogee, D O. B. Voorschoten 196; 5. H. Brou wer, Willem Teil 195 en 3 maal 96; 6. A C. Mijs, B. W. Alphen aan den Rijn 195—96; 7. W. Meijer D. O. B. Voor schoten 19496; 8. W. Kroon, Neder land en Oranje, Alphen aan den Rijn 194 punten. Vrije Baan Marga (7 hoogste schut ters): 1. A. C. Mijs, B. W. Alphen aan den Rijn 72 en 7 maal 36; 2. P. de Win ter, Generaal Snijders Leiden 72 en 3 maal 36; 3. J. Worst, Generaal Snijders Leiden 72 en 2 m. 36 4. H. Brouwer, W. T Leiden 72—36; 5. J. v. Staveren Jr., Leidsche B. W. 71 en 4 maal 35; 6. L. de Wit, Willem Teil Leiden 71 en 3 maal 35; 7. J. v. d. Eist, B. W. Voor schoten 71 en 2 maal 35. Personeele Baan Buks (11 hoogste schutters): 1. W. Meijer, D. O. B. Voor schoten 98—97; 2. A. Breedijk, B W. Bodegraven 9796; 3. L. C. Jongenbur ger, Nederland en Oranje Alphen aan den Rijn 9796; 4. G. Bergshoef, iedem 9792; 5. W. Werkhoven D. O. B. Voor schoten 9697; 6. G. v. d. Werken, Wil lem Teil Bodegraven 96—96; 7. A. C. Mijs, Nederland en Oranje 96—84; 8. W. Derogee, D. O. B. Voorschoten 95 94; 9. N. C. A. v. d. Linde, B. W. Al phen aan den Rijn 95—92: 10. Teromet- to, B. W. D^lft 9591; 11. D. de Gunst, B. W. Leiden 9591. Personeele Baan Marga (12 hoogste .schutters-: '1 N. Bos, B. W. Bodegraven 60—33, 2 Ph. v cl Drift. B. W. Leiden -°.6; 3 A. Breedijk, B W. Bodegra ven 58—35; 4 W B. Kroon, B. W. Ai- p'un aan den Rijn 57—34; 5 N. C. A. v d Linde. B W. Alphen aan den Rijn B. van Mulligen, B. W. Voor- ('Ml 51--31; 7 K. c Bos, B. W. Bo- von 57—Si8 E. v Waveren. Wil iiTeil Bodegraven 56—36; 9 A. C. - h. \V. A!p'::n aan den Ribi 56- IJ L C ..i:-:- Leiden 56—35; 11 T. Zaal Pzn. B.W. Bo degraven 5634; 12 H. A. Hietbrink, B. W. Bodegraven 5634 punten. Dagmedailles 11 Dec.: Buks: W. B Kroon, Nederland en Oranje, Alphen aan den Rijn. Marga: J. Worst, Gene raal Snijders, Leiden. Zaterdag was het de laatste (vijfde) dag, waarop de schietwedstrijden, uit geschreven door de Leidsche Burger wacht. werden gehouden. De belangstelling voor deze wed strijden, zoowel van de zijde der ver schillende autoriteiten als schutters is groot geweest. Was het Gemeente bestuur van Leiden verhinderd bij de opening tegenwoordig te zijn tenge volge der behandeling van de Gemeen- tebegrooting, welke zijn tijd in beslag nam, Vrijdagavond en Zaterdag gaven het door een persoonlijk bezoek blijken van sympathie en medeleven met de Leidsche Burgerwacht. Vrijdagavond was wethouder Sanders geruimen tijd de gast der wedstrijdcommissie en Za terdag had zij het genoegen den Bur gemeester van Leiden en wethouder van Reimeringer in hun midden te hebben. Ook kapitein v. Blarkom van het 4e Reg. Infanterie gaf door een persoonlijk bezoek blijken van sym pathie. Aan Mevr. Steenhauer werden Za terdagmiddag, bij monde van' den Commandant der Leidsche Burgerw. namens de wedstrijdcommissie eenige bloemen aangeboden als dank voor het werk van haar echtgenoot als Voorzitter der Wedstrijdcommissie verricht, welke attentie door mevr. Steenhauer onder dank werd. aan vaard. Toen Zaterdagavond de laatste scho ten gevallen waren, nam luitenant P. Steenhauer, als voorzitter der Wed- strijdcommissie het woord om aan het einde der wedstrijden eenige woorden te spreken. Hij meende in de eerste plaats te moeten constateeren. dat de wedstrijden, door de Leidsche Burger wacht van 8 tot en met 12 Dec. gehou den, een groot succes zijn geweest, waarop men te allen tijde met trots mag terugzien. Spreker dankte tevens voor de belangstelling, welke deze wedstrijden van de zijde der autoritei ten mochten ondervinden, waardoor deze blijk gaven met het werk der Leidsche Burgerwacht mede te leven, wat vreugdevol stemt. Dan dankt spr. de heeren Barendse, v. d. Velden en van Staveren voor hun diensten de Burgerwacht verleend ge durende de wedstrijden, door hunne belangelooze medewerking. Tevens dankt hij de heeren onderofficieren van het 4e Reg. Inf. voor hunne dien sten als baangriffiers bewezen, waar van voorzeker een groot deel van het succes d.. wedstrijden heeft afgehangen en hoopt bij volgende gelegenheden wederom een beroep op hen te mogen doen Spreker dankt de verschillende Burgerwachten en Vereenigingen, wel ke deelnamen aan de resp. wedstrij den. en richt dan eenige woorden van dank aan den heer Eng. Rap, exploi tant der Concertzaal „'1 Union" die op zoo'n eminente wijze de wedstrijdcom missie ter zijde stond en alles deed wat in zijn vermogen was om het suc ces der wedstrijden te verzekeren. Spreker hoopt bij volgende gelegen heden ook op zijn medewerking te mo gen rekenen. Dan rest den Voorzitter der Wed strijdcommissie nog een woord van dank aan zijn medeleden der commis sie voor de prettige samenwerking, waarna hij de wedstrijden voor geëin digd verklaart. De eindstand der verschillende wed strijden, gehouden door de Leidsche Burgerwacht, zal zoo spoedig mogelijk worden gepubliceerd. Turnkring Leiden en Omstreken. Zaterdagavond heeft de Turnkring Leiden en Omstreken een grooten pro- paganda-avond gehouden in de Stads gehoorzaal, onder hoofdleiding van den heer Ant. Metz en met medewerking van het keur turnerscorps van het K. N G. V. en de bij den kring aangeslo ten Gymnastiekverenigingen. Na den opmarsch van alle deelne mers en deelneemsters opende de heer M. A. A. Steyns de uitvoering met een korte speech in het belang van de turnbeoefening, waarna met de afwer king van het programma werd aange vangen. De dames-leden van „Concordia" en Gewone advertentiën per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen, dnbbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine adrertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Binnenland. De persstemmen over de nieuwe op dracht aan Dr. de Visser. Het bezoldigingsbesluit voor de Rijksambtenaren. Prof. Mr. J. A. van Hamel benoemd tot Volkenbondscommissaris te Danzig. Buitenland. Fehrenbach heeft een opdracht tot kabinetsvorming in Dnitschland afge wezen. Chamberlain heeft de documenten betreffende het verdrag van Locarno bij het volkenbondssecretariaat gedepo neerd. „Brunhilde" alhier voerden onder lei ding van den heer P. Zuidam alg. slot oefeningen uit. Het keurkorps gaf rnoöi geslaagden Brug- en Hoogrekoefenin- gen te zien; „Wilskracht en Genie al hier staaf- en ringoefeningen; „Concor dia" Tremplin- paard- en rhytmische uitbeeldings(!)oefeningen; „Hou Vast" Alphen, vrije- en knotsoefeningen j „Brunhilde" rhytmische oefeningen; „K. D. O.", Hillegom stokoefeningen en standen dóór „Excelsior; terwijl onder leiding van den heer W. Renée alge- meene oefeningen vobr heeren werden gehouden. Voor zoover de uitvoering recht streeks hetrekkig had op het zuive re turnen, en als zoodanig trad vooral het werk van het keurturnerscorps op den voorgrond, kan er inderdaad pro pagandistische invloed ten goede van zijn uitgegaan. De uitvoering werd gevolgd door een bal. Verduistering. Als verdacht van verduistering van circa 3000 ten nadeele van de Utr. firma B., is aangehouden en in arrest gesteld de 30-jarige J. D. Schaken. Stand der competities. De scheidsrechter heeft de 4 afgx broken partgen uit den wedstrijd L. S. G. IN. Rott. sch. II beslist, eindstand >5lVa4V2. In dezelfde groep won de Schev. sch. soc. op 24 Nov. met 5 Va4Va van Disc. Disc, li en op 10 Dec. met 73 van de Res. sch. I. De stand in deze groep is thans de volgende Schev. Sch. sec. 2200 12V171-' 4 Leidsch Sch. I. 2200 12 8 4 Disc. Disc. II i o o I 4Va5Va 0 N. Rot. Sch. II. 1 o o 1 41a5 Va o Res. Sch. I 2002 0V213V2 o De ie rij zijn de gespi, de 2de de gew. de 3e de gel., de 4e de verl., de 5e en 6e resp. het aantal punten voor en tegen, terwijl de 7e de totalen der pan. tijen aangeeft. Het Rott. schaakgen. I speelt de een. ste wedstrijd op 10 Dec- a.s. te Rott terdam tegen D. D. II. Stand 3de klasse, groep A. Leidend. Sch. ver. 2 1 o 1 111 8 Va Voorsch. sch. ver. 1 1 o o 51 -4Va 2 Leimuid. Sch.ct. 1 1 o o 5Va4Va 2 Leidsch sch. gen. II 1 o o 1 41251 Philidor 1 o o 1 3 7 o De ie rg zijn de gesp., de 2de de gew. de 3e de gel., de 4e ae verL, de 5e en 6e resp. net aantal punten voor en tegen, terwijl de 7e de totalen der part tijen aangeeft. De volgende wedstrijd wordt j op 4 Januari a.8. tusschen L. en Philidor. De heer A. M. Blok, alhier, tot arts bevorderd, is bestemd tot reserve-offi-. cier van gezondheid 2e kl. bij het reser ve- personeel van den geneeskundigen dienst #der landmacht. De heqr F. W. J. Croughs, dezer dagen alhier tot semi-arts bevorderd, is bestemd tot officier van gezondheid bij het leger hier te lande. Mej. W. N. van der Weel alhier is geslaagd voor het' examen Wiskunde M. O. In de Stedelijke Werkinrichting zijn de afgeloopen week opgenomen 250 volwassen personen, 6 kinderen. Totaal 256 personen. Gistermiddag hebben hier weer enkele tramontsporingen plaats gehad oa. een 's middags om half drie op den Rijnsburg er weg, waardoor 't tram verkeer nogal eenige vertraging had

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1