CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN I ADVERTENTIE-PRIJS 6e JAARGANG DINSDAG 8 DËC1MBER 1925 NUMMER 1691 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal I 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. V Veel beloven. In den oorlogstijd hebben de Leid- sehe Sociaal-Democraten zich onder scheiden door het stellen van ver gaan de eischen, waarvan zij zelf moesten verklaren, dat ze niet voor verwezen lijking vatbaar waren. Zelfs op het congres van de S.D.A.P. werd dit optreden door leidende figu ren afgekeurd. Ter verontschuldiging werd toen door Mr. van Eek aange voerd: „wij zijn er 'groot bij gewor den." Groot worden, aanhangers werven onder de kiezers, dat is nog altijd het ideaal van de Leidsche sociaal-demo craten en geen middel hoe afkeu renswaard ook op zichzelf dat daar toe dienen kan, wordt ongebruikt ge laten. D't blijkt ook weer bij 'de behande- ling van de begrooting voor 1926. Hier heeft men weer dezelfde tac tiek die in de oorlogsjaren werd ge volgd: hooge eischen stellen ook als men weet, dat zij niet voor verwezen lijking vatbaar zijn. Er werd, zooals uit het verslag blijkt een verbijsterend groot aantal voor stellen en moties ingediend, voor stellen, die voor een deel onuitvoer baar zijn en die overigens zulke hooge uitgaven met zich brengen, dat dé toch al hooge belasting zeer belangrijk ver hoogd zou moeten worden. Wat thans gevraagd wordt, is en daarvan zijn ook de Sociaal-Q/emo*- craten overtuigd voor Leiden on betaalbaar. Vandaar dat men de vraag,* wie dat alles zal moeten betalen geheel heeft laten rusten. Dat laat men gaarne aan de burgerlijke" meerderheid over. Men stelt eenvoudig eischen, die op' het goedgeloovige publiek een goeden in druk kunnen maken, maar bekom mert 2lich niet over de vraag, wat van de aanneming van die "voorstellen het gevolg zou zijn. Dat Leiden op die manier onbewoon baar zou worden, dat de lasten tot een ondraaglijke hoogte zouden stijgen, dat de financiën hopeloos ontredderd zouden worden en dat behalve de mi- denstand ook de arbeidersklasse daar van de droeve gevolgen zou ondervin den, dat alles laat hen koud. Zij bepalen zich eenvoudig tot het veel beloven, in de hoop op die wijze niet de kiezers, maar de partij vroolijk te doen leven. Vertrouwd mag worden dat de recht v sche meerderheid haar plicht zal doen en aanneming van deze dwaze en ge vaarlijke voorstellen zal weten te voor komen. En vertrouwd mag tevens worden, dat de oQgen van het publiek langza merhand zullen opengaan en dat 'tde tactiek van de S.D.A.P. die noch op het gemeentebelang noch op het be lang van de ingezetenen is gericht, zal doorzien. STADSNIEUWS. Kinderkoor „Voordorp". Een mooie avond was dat gisteren in de Oosterkerk voor de sympathieke stichting der Ned. Herv. Gemeente. Uit breeden kring waren de belang stellenden opgekomen, en vulden na genoeg geheel het ruime kerkgebouw, dat voor deze gelegenheid heerlijk ver warmd was. Typisch was de belangstelling, die het publiek toonde, toen de kleine zan gers en zangeressen, voorafgegaan door de directrice, binnenkwamen en zich neerzetten in het gedeelte dat voor de ze gelegenheid als koor gebruikt werd. De uitvoering werd geopend door Ds. G. H. Beekenkamp,voorzitter van het bestuur van „Voordorp". Nadat Z.Eerw. had laten zingen Ps. 100 1—4, gevolgd door het lezen van den 98sten Psalm en gebed, heette .hij de vele aanwezigen hartelijk welkom, zijn voldoening uiting gevend over de groote belangstelling. Niet door het Woord, zooals gewoon lijk op deze plaats, maar door het lied zullen we vanavond, aldue spr. hooren gewagen van den rijkdom van Christus de heuglijkheid van het Kerstfeest. In het hijzond er verwelkomde spr. ien directeur van Voordorp s kinder- LEIDSCHE COURANT BUREAU: Hooigracht 3S Leiden r koor, den heer F. D. van Wijck, aan wiens goede leiding het is te danken dat het tot deze uitvoering kon over gaan. Wat het ten gehoore zal brengen is geen beroepswerk, maar is eenvou dig uiting van hetgeen onder goede lei ding werd aangekweekt. Spr. besloot met den wensch, dat de vele hoorders dezen avond zouden worden gesterkt in hun overtuiging, dat het schoone werk der opvoeding in Voordorp den steun en het gebed verdient Van allen en dat het met de opvoeding in Chris- telijken geest op Voordorp nog altijd goed in orde is. Hier ging de leiding over naar den directeur van het kinderkoor. Een kort praeludium voor orgel (Mej. H. A. Schreuder) en piano (Mej. M. Meerburg, L.dorp) en leidde de drie stemmige Kerstcantate, getoonzet door A. Lijzen op woorden van H. W. Has- selboek, in, .waarna de jeugdige zan gers inzetten. Het begin, dat sterk in mineur is ge zet, omdat het den droevigen toe stand van Israël bij de geboorte van Christus teekent, werd wat heel som ber door het domineeren van de twee de en de derde stem, maar gelei delijk herstelden zich de verhoudingen en kwam het koor in zijn kracht. De koorgedeelten werden afgewis seld, in het laatste deel ook begeleid door solozang, waarbij mr. J. H. Goud smit de tenor-, en Mej. Zaalberg de sopraanpartij vervulde. Naar beiden werd met genoegen geluisterd. Het werd zoo een mooi geheel. Een kinderkoor heeft om meerdere rede nen een bijzondere aantrekkelijkheid, en ook hier liet zich die eigenschap ge voelen door den eenvoud en de onbe vangenheid, waarmee gezongen werd. Ieder bleek zich goed bewust van eigen taak en bracht die trouw ten einde De jongens probeerden zelfs nu en dan er wat bij te doen, maar dan bracht gauw de directeur weer bet evenwicht. Meer malen, vooral door het prachtig aan vullend werk van Mej. Schreuder en Mej. Meerburg, kwam het koor er heel aardig „in" en kon men de diepe schoonheid van de melodie als het ware voelen doorstralen. De pauze bracht afwisseling door het gemeenschappelijk zingen van de ver zen 1, 4 en 5 van den lofzang van Za- charias, daarna werd het andere deel der cantate uitgeVoerd. Tenslotte bracht Ds. Beekeiftamp al le medewerkenden hartelijk dank. Ge moet, aldus spr., dit tekstboekje maar bewaren, en den inhoud nog eens goed doorlezen. Evenwel, het ging vanavond meer om de wijze waarop die inhoud werd vertolkt, en die was van dien aard, dat we een woord van lof hier op zijn plaats achten. Hartelijk dankte spr. de dames Schreuder, Zaalberg en Meer burg en den heer Goudsmit voor hun medewerking, de kinderen voor hun zang en den directeur voor zijn leiding. Zij deze avond u een spoorslag om uw beste gaven aan de kinderen van Voordorp te blijven geven, aldus be sloot spr., dit tevens toepassend op den grooten vriendenkring die opgekomen was. Mogen velen hier aanleiding hebben gevonden om voor het eerst of in meer dere mate hun sympathie en daadwer kelijke liefde aan Voordorp te geven. En voorts: Sursiim Corda, de harten naar boven. Met het zingen van Psalm 150 1 en dankgebed werd geëindigd. Armenraad Leiden. Naar wij vernemen heeft de heer A. Couvee P.J.zn., die in de laatst ge houden vergadering van den Armen raad tot voorzitter werd gekozen, deze benoeming niet aangenomen. Het ligt in de bedoeling binnenkort den Armenraad weder in vergadering bijeen te roepen, teneinde een nieuwen Voorzitter te benoemen. Enkele namen hoorden wij reeds hiervoor noemen n.l. de heeren: Lau rens Bosch, J. W. Groot Enzerink en T. S Goslinga. Winkelweek „Centrumbolang". De prachtig geslaagde Ni-vi-bo-win- kelweek van de winkeliers in het Cen trum is gisteravond officieel gesloten met een vergadering in de Graanbeurs In zijn openingswoord kon de voor zit Ier. de heer J. C. Schrijvers, na de aanwezigen verwelkomd en op de winkelweek-periode een 'terugblik te hebben gegeven, gewagen van veel sue ces. RECLAME. AMSTERDAMSCHE ANTHRACIET M". Heerensingel 34/35. Tel. 1323. PRIMA KWALITEIT. VERZEGELDE ZAKKEN. Wat ons nog niet bekend was, is 't reeds eerder tot uiting gekomen inltia tiet van de Centrum winkeliers, toen n.l. in 1921 reeds de heeren Schrij vers, de Haan en M. Splinter plannen maakten voor een winkelweek. Helaas door het onverwacht verscheiden van den heer Splinter kon daar toen niets van komen. Na verloop van eenigen tijd kwam het weer tot een samenwerking onder de centrum-winkeliers, en nu kunnen we terugzien, aldus spr., op een aan vankelijk welgeslaagde actie. De winkelweek is een groot succes geworden, dat onze verwachtingen niet heeft teleurgesteld. Duizenden, waaronder ook velen, die miet het Centrum nog niet bekend waren, zijn komen kijken en hebben met de winke liers kennis gemaakt. Spr. boopte, dat het kennismaking voor langen tijd zou blijken te zijn. Vervolgens werden de namen der prijswinners bekend gemaakt. Een lan ge lijst, die we hier niet in haar ge heel kunnen plhatsen. Maar den prijs winners is een circulaire toegezonden waarin hen van hun succes mededee- ling werd gedaah. zoodat het niet on ze schuld zal zijn, als er prijzen blij ven liggen. In totaal waren er 1631 oplossin gen ingekomen, een cijfer, dat genoeg zegt aangaande de belangstelling van de winkelweek, waaronder er 386 wa ren, die de zinspreuk juist hadden sa mengeeteld. Bij het sluiten van de vergadering die door de muziek van een strijkje en eenige voordrachten aangenaam werd afgewisseld, memoreerde de voor zitter nogmaals het bereikte succes, terwijl hij tevens aanspoorde tot wak- kerblijven en den wensch uitsprak, dat een tweede maal dewinkeliers, die zich afkeerig toonden, zullen mee doen. Het publiek wil wel naar het cen trum, maar wij moeten den weg er heen aantrekkelijk blijven maken. Spr. hoopte, dat dit ook de aandacht van het gemeentebestuur zou blijken, te hebben, en dat binnenkort de tot het Centrum behoorende straten en grachten een betere verlichting, bree ds trottoirs en een asphalt straatbo- dekking zouden hebben. Ten slotte bracht spr. allen die tot het welslagen hadden medegewarktt hartelijk dank, speciaal hen die ge schenken hadden afgestaan, de pers commissie, de pers, en ook den gezant van de Graanbeurs en het strijkje, dat besloot met een krachtig gespeeld Cen trumlied. Tandheelkunde. In 1913 werd door een wetswijziging aan tandtechnici de bevoegdheid ont nomen de tandheelkunde uit te oefe nen. Vele tandtechnikers werden door deze bepaling broodeloos gemaakt; daarom was het gewenscht, dat voor de toen in functie zijnden een over gangsbepaling werd gemaakt, hetgeen onlangs geschied is, welke bepaling voorkomt in Staatsblad 282 van 25 Ju ni J.I. Hier ter stede is er één tandtechni- cus, die onder deze bepaling valt en die dus thans wettige bevoegd heid heeft. Dat is de heer J. J. Bollin, die tot dusver werkzaam was in de practijk van den tandarts Schouten, Breestraat 155. Leidsche Burgerwacht. Hadenavond half 6 zullen in Café. 1' Union, Stesnstraat, da competitie wedstrijden van de Leidsche Burger wacht een aanvang nemen. De burge meester zal bij deze opening tegenwoor dig zijn. Kerstpakketten voor Oostenrijk. Evenals vorige jaren zal er ook thans weer gelegenheid bestaan, om Kerst pakketten met Liebesgaben naar Wee- nen en verder Oostenrijk te verzenden. Deze pakketten zooveel mogelijk in houten kistjes te verpakken, niet zwaarder dan 10 K.G. per stuk wegend. De verzendingskosten tot Weenen be dragen ongeveer 1.35 per pak. De kistjes moeten zoo spoedig mogelijk, uiterlijk Zaterdag 12 Dec., toegezonden worden aan den heer D. M. van Nes, TeL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 na voorafgaande mededeeling van aan tal stuks, en adres van bestemming, bij wien alle nadere inlichtingen zijn te verkrijgen, (adres Vreewijkstraat 8, Leiden, Tel. 2152). Kindertransport naar Oostenrijk. Op 21 December zal nog een klein transport van Oostenrijkshce pleegkin deren van deze voorloopig laatste ge legenheid om hen onder geleide te doen terugkeeren, gebruik wenschen te maken, dienen zich, voor Leiden en omgeving, zoo spoedig mogelijk te wenden tot den heer D. M. van Nes, Vreewijkstraat 8, Leiden, ter verkrij ging van nadere inlichtingen. Alle met den Oostenrijkschen vacantietrein hier gekomen en achtergebleven kinderen dienen thans mede terug te reizen, ten zij men er de voorkeur aan geeft, hen voor eigen rekening te houden en later terug te zenden. Nieuwe Waldadigheldspostzegels. Wij vernemen, dat in den tijd van 17 Deoembertot 16 Januari weer weldadig- heidspostzegels zullen worden uitgege ven, en naar een geheel nieuw ontwerp van den heer Ant. H. J. Molkenboer vervaardigd. De zegels, waarvan wij reeds een ver grootten afdruk onder de oogen kregen, zien er mooi uit. Die van 2 cent dragen het wapen van Noord Brabant, die van 71/a cent het wapen van Gelderland, terwijl op die van 10 cent het wapen van Zuid Holland voorkoont. Voor de zegels van 2 ceot wordt 4, voor die van 71/2 cent 10 en voor die van 10 cent 121/2 cent betaald. Het prjjsverschil komt ten bate van den arbeid voor het bescherming- en hulpbehoevende kind, uitgezonderd de zuigelingenverzorging. Ongetwijfeld 'n mooie en gemakkelij ke vorm van offeren goor een zeer sympathiek doel. De overgroote meerderheid kan wel, zjj het desnoods een enkele maal, voor zfjn postzegel 12 Va cent in plaats van 10 cent betalen. Moge het voor een ieder duidelijk zjjn dat, wie naar znn vermogen weloadig- heidszegels koopt, niet alleen gemeen schapszin toont, maar ook een daad van naastenliefde doet jegens het misdeelde kind., dat ook zjjn hulp behoeft. Kamez van Koophandel. De Kamer van Koophandel zal Woens dag 9 Deo. te half drie n.m. in de bo venzaal der Sociëteit „Amicitia" bijeen komen ter behandeling van de volgende agendapunten: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 5. Opheffing van één poetbestelling te Leiden. 6. Bescherming van den buitenland- schen kooper. 7. Bureau voor uitvinders. 8. Vereeniging „Nederlandsoh Fabri kaat". 9. Vereeniging „Nederland in den Vreemde". 10. Opleiding van Landmaohinisten. 11. Normalisatie in Nederland. 12. Wetsvoorstel tot heffing van ac cijns op Vruchtenwijn. 13. Herziening IJkwet. 14. Rondvraag. 15. Sluiting. BINNENLAND. De Hnnrcommissies. De parlementsredacteur van „Het Volk" schrijft: „Bij geruchte vernemen wij, dat op initiatief van minister Kooien aan het departement van Arbeid wordt voorbe reid de opheffing van de Huurcommis- sies in den lande tegen 1 Febr. a.s., en wel zoodanig, dat de definitieve beëin diging van haar werkzaamheden zal plaats hebben tegen 1 Augustus 1926. „Wij hebben getracht, betreffende dit gerucht zekerheid te verkrijgen aan het departement van Arbeid, waar men ons verklaarde zich er niet over te kunnen uitlaten. „Op onze vraag, of men het gerucht dan kon tegenspreken, gaf men een ontkennend antwoord. „Evenwel voegde men er bij, dat het eenige, dat men kon.mededeelen is, dat in deze kwestie in geen geval een be slissing wordt genomen, zoolang de re- geeringscrieis niet is opgelost." Verkoop rijwialplantjes. De rijwielplaatjes voor 1926 zullen eerst op 1 Januari a s. op do postkan toren verkrijgbaar zijn. Teneinde aan de behoeften van het publiek tegemoet te komen, zullen de plaatjes op 1 Ja nuari a.s. gedurende den geheelen duur der openstelling van de postkan toren verkrijgbaar zijn Gewone advertentiën per regel 22'/» cont Ingezonden Mededeelingen, dobbel tarieL Bij contract, belangrijke redactie. Kleine adrertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks gepisatst ad 40 cent. Belangrijkste nieuws in.dit Nummer. Binnenland. H. M. de Koningin heeft Dr. de Vis ser, oud-minister van Onderwijs, op dracht gegeven tot Kabinetsformatie. De Logger „Nally MA 29" uit Maas sluis is vermoedelijk vergaan. Buitenland. De Volkenbondsraad bijeen ter ha- handeling van het rapport inzake het Grieksch—Bolgaarsche geschil. In Duitschland wordt een rijkskabi net verwacht op den grondslag van een groote coalitie. De verschrikkelijke toestand der Christenen, die uit Mosoel verdreven zijn. Zooals voor de hand ligt, zijn aan het zoo laat verkrijgbaar stellen van de plaatjes, bezwaren verbonden voor het wielrijdend publiek, dat zich op 1 Januari tot een gang naar de postkan toren verplicht ziet en niet minder voor de postkantoren, alwaar men óp dien dag toch al handen te kort komt en waar men nu personeel zal moeten vrij maken voor den verkoop van de plaatjes, die natuurlijk druk zal loo- pen. Wij vernamen dan ook, dat ver schillende directeuren tegen den ver koop niet vroeger dan 1 Januari, be zwaren bij de centrale postdirectie In dienden. Aangezien reeds eenige weken ge leden een aanvang is gemaakt met ds toezending der plaatjes aan de post kantoren, schijnt de maatregel gericht te zijn tegen vervalschers der plaatjes, die nu geen gelegenheid hebben zullen om, op toogenblik van de grootste vraag naar rijwielplaatjes, him pro duct aan de markt te brengen. Zilver bons. De min. van Financiën maakt in de „Stcrt." bekend, ter voldoening aan art. 6 der wet van 6 Augustus 1914 (Stbld. no. 377) dat in de maand No vember 1925 bij de Alg Rekenkamer zijn overgebracht: 400.000 stuks onbruikbaar geworden zilverbons a f 1 van den bij Koninklijk besluit van 19 Februari 1920 (Stbld. no. 82) bepaalden vorm; 700.000 stuks onbruikbaar geworden zijverbons a f 2.50 van den bij Konink lijk besluit van 14 Juni 1918 (Stbl. no. 357) bepaalden vorm De Communistische Gids. Het partijbestuur van de Comm. Par tij Holland deelt in „De Tribune" me de, dat bet door zakelijke redenen ge noodzaakt is, tot opheffing van ,,De Communistische Gids" te besluiten. Het December-nummer van „De Com munistische Gids" zal het laatste num mer zijn. Modernen en Communisten. „De Strijd", het orgaan van het N.V. V., schrijft: De communisten hebben eenige hun ner leden in onze moderne vakbewe ging gezonden om bij ons te komen wroeten. Als redacteur van „De Strijd" merken we dat aan de ingezonden stukken. Zoon communistische schrijver vraagt dan plaatsing op grond zijner democratische rechten. Zouden we er aan voldoen, dan lach ten ze ons achter onzen rug uit om on ze domheid, die voortvloeit uit onze democratische ideologie. Daarom deelen we eens en vooral mee, dat alle communistisch geschrijf bij ons de prullemand ingaat. De drie communisten, die ons een artikel zon den, weten nu meteen wat er met hun epistel is geschied. Aan deze verklaring voegen we een waarschuwing toe. De communistische agenten in onze vakvereenigingen zul len nu wel een motie van protest bij hunne afdeeling indienen. De voorzit ter der afd. late daarover geen diskus» sie toe. Daar is het deze herrieschop pers en vandalen juist om te doen. Nu ze in het N.A.S. en in de con munistische Partij de deuren en sters hebben kapot geslagen zoeken ij een andere plaats om bun vernielzu '.t bot te vieren. Onze afdeelingsbestuurders dieren daar korte metten me» te maken. Over de motto zonder disku&jto

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1