NIEUWE LETD5CHE COURANT VAN MAANDAG 7 DECEMBER 1925 U MODERN HEIDENDOM. Het weekblad „De Groene Amster dammer" bevat een rubriek voor de vrouwen. Het voorlaatste nummer bevat een min of meer mystieke beschouwing over „Onze gelukspoppen." Voor de karakteriseering van den geest die sommige kringen beheerscht, nemen wij het wazige stuk in zijn ge heel over Ziet hier de wijsheid, welke de schrijf ster Marta Carlin aan den dag brengt: „Andreas Latzko heeft 't onlangs nog zoo juist gezegd: Ons vermeend gemis aan geluk schulit daarin, dat wij dit grootst bezit wèl wenschen voor de to8 komst en herkennen in onze herinne ringen, maar de gave missen, het ook in het heden te ontdekken. Toch zullen we, willen we ons geluk kig voelen, het geluk van het heden moeten veroveren, zullen we in den roezemoes van alledag het lichtpuntje in het oog moeten houden, dat hoe klein en ontbeerlijk 't ook moge schij nen. hoe weinig het moge te maken hebben met ons werk en onze plich ten een stille poëzie door ons leven weeft, die ons vaak later als de eenige kostelijke herinnering uit een langen, moeitevollen dag blijkt te zijn bijgeble ven. De menschheid schijnt wel algemeen overtuigd van haar tekort aan dage- lijksche vreugden: meer dan ooit is 't een lieve gewoonte geworden onze vrienden bij allerlei gelegenheden te verrassen met een materieelen geluk- wensch in den vorm van een „geluks- pop" en zeker zijn er onder mijn leze ressen maar zeer weinigen, die niet er gens in huis dezen zichtbaren wensch vinden ui A drukt: 'tzij als grappige kabouter, tuimelend aan de huiska merlamp 'tzij als pierrot op de leu ning van de canapé, als neergehurkt meisje op de toilet-tafel, of zelfs als aapje, varkentje, ppes of hondje, bun gelend aan een koord op de jurk van onze jongste. En zeker is, dat dit popje, hoe ver stard het ook moge rondkijken in onze woning, in staat is, er geluk te bren gen, wanneer we maar gelooven aan zijn zending en overtuigd blijven dat zijn bezit ons waarborg is voor aller lei goeds. Want dan immers zal het vertrouwen in de macht van dit zwijg zame wezentje ons dwingen, ons te be zinnen op ons geluk; dan immers zal, telkens wanneer we het aanzien, onze sluimerende, aandacht opbloeien tot die heimelijke blijdschap, die met on geweten duidelijkheid het goede wan den dag herkent en ons hart tot stille dankbaarheid beweegt? T-- Fétichisme? Och, wat doet het er toe! Zou het veel verschil maken, of wij door den aanblik van een be spottelijk bontzijden flodderwezentjs dan wel van den fonkelenden avond hemel er toe gebracht worden, erken telijk te zijn voor al het mooie, waar door we zijn omringd? voor dé ge nade, die het leven is, voor het bezit van opze dierbaren, voor hun liefde voor onze zegenrijke herinneringen, voor vogelenzang en zonneschijn? En voor ons eigen diepste wezen, dat in staat is zich geukkig te voelen, zoo liet dit maar hartstochtelijk wenscht? 'Want zeker, het is geen toeval, dat de oude stalckerige blinde ontroerd wordt door den zonnèschïjn, dien hij op zijn verschrompelde handen voelt. Omdatz ijn dank zich niet meer hech ten kan aan eenig materieel bezit, gaat heel zijn smartelijk verlangen uit naar het laatste trouwe geluk, dat hem, die niets meer van het leven verwachtte, wordt tot een innig en kostbaar eigen dom. Laat ons dan dagelijks een oogen- blik offeren aan onze gelukspop en haar dank zeggen voor alles, wat haar aanwezigheid ons heeft geopenbaard. Laat ons voor haar onbewogen blik al het goede bedenken, wat wij heden genieten: laten wij er toe besluiten, in haar bijzijn eeh oogenblik in te keeren tpt óns zelf en te bekennen, dat wij ge lukkig. zijndat wij juist daarom zoo ongevoelig langs de groote zege ningen van het leven gaan, en niet van noode hebben, onze hunkerende ge dachten uit te zenden naar bet aller diepst bezit, waarin onze armoede zijn allesoverheerschenden troost zal be hoeven Modern heidendom) plaatsten wij boven ons artikeltje. Is die titel onjuist? En is het niet goed gezien, dat onze christen-vrou wen zich opmaakten om in de bewe ging der vrouw gansch anderen toon te doen hooren? BINNENLAND. Do Duitsche tarieven. Reeds vele weken lang hebben ver tellende vakbladen op 't gebied van ii tuinbouw en den handel in tuin- i miwproductén, artikelen gewijd acu wijzigingen, in de handelsvcrdra- en tusschen Duitschland en de ande- Europecsche staten. Eindeiijk is wat betreft den handel in tuinbouwartike- len tussclien Duitschland en ons land meer klaarheid gekomen e~ weet men tenminste waar men aan toe is en het moet gezegd, dat in de invoerrechten niet zoo hoog zijn, als aanvankelijk werd gevreesd. Nu kent men algemeen reeds de ta rieven van het Ned. Duitsche Douane- en Credietverdrag. Inmiddels is echter tusschen Duitschland en Italië een han delsverdrag tot stand gekomen, dat vermoedelijk 15 December in werking zal treden. Voor verscheidene tuin- houw-producten zijn daarin nog reduc ties vastgelegd, die verder gaan, dan de aan Nederland toegestane. Ten gerieve van tuinbouwers en han delaars laten wij deze tarieven, die dus het zij herhaald eerst medio December van kracht worden, volgen, en wel in goud-marken en per 100 K.g Aardappelen, (versch) van 1 April tot 31 Juli, 1.50; Groenten (versch): rha barber 6; Asperges van 1 April tot 30 Juni 10; Tomaten van 1 Mei tot 15 Juni 2; van 16 Juni tot 30 September 1.50; Bloemkool: van 1 November tot 31 Mei 2.50; van 1 Juni tot 31 Oct. 5; Peen en selderij 5; Erwten van 16 April tot 15 Juli 5; Boonen van 1 Mei tot 30 Sep tember 4; Sla van 1 December tot 31 Maart 3; Komkommers en augifrken van 16 April tot 15 September 5; Uien 1; Knoflook: van 1 Juli tot 31 Januari 2; van 1 Febr. tot 30 Juni 7; andere, in het algemeene tarief en hiervoor niet afzonderlijk genoemd 6; Groenten, in gemaakt, gedroogd enz. in pekel inge maakt, in vaten bij meer dan 10 K.g. Bloemkool 6; Komkommers en augur ken 8; Snijbloemen van 1 December 30 April 100; Snijbloemen van 1 Mei tot 30 November 130; Snijgroen: Lau rierbladeren en twijgen, magnoliabla deren 25; Ander, van 1 December tot 31 Maart 75; Tafeldruiven: in postzen- dingen tot een gewicht van 5 K.g. bru to, van 1 Aug. tot 30 November 5; op andere wijze ingevoerd, in fust tot een gewicht van 15 K.g. of minder, van '1 Aug. tot 30 Nov-.: 7; Appelen, versch onverpakt, van 25 Sept. tót 31 Dec. 2: van 1 Januari tot 24 September 4.50: in zakken van ten minste 50 K.g. bruto van 25 September tot 31 Dec. 2.50; in andere verpakking 7; Peren, versch: onverpakt, van 1 Juli tot 31 Augustus 4.50; van 1 Sept. tot 30' November 2; van 1 Dec. tot 30 Juni 6; verpakt in zakken van ten minste 50 K.g. bruto van 1 Sept. tot 30 November 2.50; in andere verpakking 7. Versche appelen en peren worden als onverpakt beschouwd, indien zij los in voertuigen zijn gestort. Daarbij mogen die voertuigen door loodrechte schuttingen in afdeelingen zijn ver deeld; voor Spoorwagons mogen die afdeelingen niet meer dan vijf bedra gen. Bodem en zijwanden der voertui gen mogen met stroo, papier of derge lijk verpakkingsmateriaal belegd zijn en de vruchten mogen daarmede ook zijn bedekt. Kersen, versch 4; Abriko zen en perziken, versch 5. Beroepen. Tusschen het jaar 1900 en. het jaar 1921 is het percentage der bevqlking, dat zijn onderhoud verdient in de nij- verheidsbedrijven toegenomen van 12 8 tot 15, dat der landbouwbedrijven is gedaald van 11,2 tot 9, dat van vis- scherij en jacht daalde van 0.4 tot 0 3, dat van den handel steeg van 3.6 tot 4, dat van verkeerswezen steeg van 2.7 tot 3.8, dat van het cerdiet- en bankwe zen steeg van 0.1 tot 0.4, dat van het verzekeringswezen steeg van 0.08 tot 0.25, dat der huiselijke diensten bleef 3 2. In lz25 ebdroeg het aan'tal rijks ambtenaren 83.000. Het Leger des Heils. Sinds het verscheilen van comman dant Povlsen heeft de chef-secretaris, de heer K'ng, tijdelijk de leiding der zaken van het Leger des Heib in han den gehad. De "benoeming van den nieuwen leider bleef nogal lang uit Thans is bericht ontvangen en met groote ingenomenheid begroet* dat het hoofdbestuur te Londen, commandant Howard, die drie jaar geleden wegens een ernstige ziekte, die een chronisch karakter scheen te dragen, het bevel moest neerleggen, opnieuw met de leiding van het Leger des Heils in Ne derland belast heeft. De commandant is op het continent, waar hij reeds nagenoeg vijf en twintig jaar werkzaam is, thuis en neemt den 9den dezer het bevel op zich. Onbewaakte overwegen en mist. Wij lezen in „De Kampioen": „Onbewaakte overwegen leveren voor het publiek een groot gevaar op. Dat gevaar is vooral in dezen tijd van het jaar, den tijd van mist, bijzonder groot. Bij eenigszins dikken mist kan men de treinen niet alleen niet zien komen, maar men. kan deze ook op een afstand van misschien nog geen 200 M. nog niet hooren. Als men den trein hoort, is 't voor wieai den overweg wil oversteken, licht te laat. Om den trein te kunnen hooren naderen, moet men met rijtui gen stilhouden en met auto's zelfs den motor stilzetten. Na aandachtig luis teren, waarvoor men bij gesloten auto's wellicht nog uit moet stappen, moet men1 weer aanzetten, hetgeen tijdver lies veroorzaakt. Op den treinenloop kan men ook niet altijd rekenen. Op zulke dagen ou eigenlijk bij el- ken onbewaakten pverweg, een man, voorzien van een lijstje van de treinen, met de uren waarop defce moeten pas- seeren, geplaatst dienen te worden om het publiek in te lichten en te waar schuwen, schrijft een bondslid. Voor een groot gedeelte zal dit kun nen worden gedaan door het spoorweg personeel zelf. Het werken aan de baan (dat op zulke dagen ook bezwaar kan opleveren) zou misschien wel eens een balven of een heelen dag kunnen wor den uitgesteld. Of zouden in de omge ving personen te vinden zijn, die zich voor de bedoelde bewaking op mistige dagen wel beschikbaar willen stellen tegen een billijke Vergoeding". De opgraving van Sichem. Ihalf uui; afstand voor de haven in het ijs haar roer verspeeld, maar de kapitein wist met de boot nog zoo danig te manoeuvreeren, dat hij op •eigen kracht to Lemmer kon binnen komen. Door de tram gedood. Za terdag omstreeks kwart vóór 12 uur wilde (het 5-jrige jongetje Dirk den H., wonende in de Windasstraat te Scheveningen den overweg-Duisstraat oversteken van de -stoomtram- Scheve ningenHbllandsche 'Spoor, toen, Uit de richting Scheveningen een tram passeerde. Hoewel de tram met hard reed en het feitelijk reeds te Taat was om over té steken, liep het ventje vlak voor de tram naar den over kant. Hij werd gegrepen en was on middellijk dood. doordat het hoofdje vrijwel geheel- van den romp geschei den werd. van de oil. Mij. van Landbouw, den R. K. L. T. B. en den Chr. Boeren- en Tuin- dersbond de fijnzaadbouwers uit Haar lemmermeer en omgeving. Besloten werd een vereeniging op te richten van zaadteelers. De afgevaardigden der drie bonden \verden belast verder'de plannen uit te werken om te komen tot een arbitrage tusschen zaadtelers en handelaren. Omtrent de aanleiding tot deze ver-, gadering werd ons van de zijde der fijnzaadbouwers het volgende medege deeld. Er zijn voortdurend moeilijkheden tusschen handel en telers. Er werd tot nu toe slechts op contract geleverd. Bij ontvangst der zaden, werd gelet op deze drie factoren: kiemkracht, vochtigheid en zuiverheid. Over deze 3 factoren nu ontstonden voortdurend onaangenaam heden. Men wil nu trachten dergelijke ge schillen door arbitrage op te lossen. De opgerichte vereeniging bestaat alleen uit zaadtelers. Dezen besloten alleen te leveren op contracten, waarin wordt vastgelegd, dat in geval van geschil de zaak aan arbitrage zal worden onderworpen. De Conferentie van Washington. Wij lezen in het „Weekblad voor Bloembollencultuur" De heeren Arentshorst en Prof. v. Slogteren zijn Dinsdag in goeden wèl- stand uit Amerika teruggekeerd. Om trent hun indrukken vernamen wij van hen'het volgende: ---\ Tengevolge van ongunstig weder kwam <de „Majestic", waarmede, de heenreis gemaakt werd,, een dag te laat te New York aan. Deze vertra/- ging "belette de heeren niet om tij-" dens de dagen, die aan de conferentie voorat gingen, de noodige 'besprekin gen te houden met den "Nederlahd- schen Gezant te 'Washington, den heer Van Coenen Torchiana en an-, deren. De conferentie zelve duurde, zooals reeds gebleken is, twee dagen. De lei ding dezer conferentie was volkomen onpartijdig, zoodat voor- en tegen standers van het invoerverbod, die in twee ongeveer gelijke kampen waren verdeeld, alle gelegenheid gegeven werd om hunne belangen te Bepleiten. De besprekingen bepaalden zich al leen en uitsluitend tot het vraagstuk van het Narcissen verbod; over janc*f; dere bolgewassen werd niet gespro ken. De heeren Arentshorst en iVan Slogteren hebben aan de gedachten- wisseling niet deelgenomen, omdat het standpunt der tegenstanders van "Set invoerverbod van Amerikaansche zijde zeer uitvoerig en veelzijdig werd toe gelicht en de conferentie uitsluitend- beschouwd behoort te worden m vér- oana met Aménkaansche belangen. - De argumenten van voor- en tegen standers van het invoerverbod zijn on zen lezers zoo goed bekend, dat het zeker overbodig genoemd mag wor^ den, de besprekingen hier in pijzon- derheden te vermelden. Onder 'de te genstanders verdienen bijzondere mel ding de dames van 'de Garden Ulub, die talrijk waren opgekomen en wier presidente, Mevrouw Pratt, warm voor net behoud van den onbeperkten in; voer pleitte. Het incident, door den correspon dent van De Telegraaf overgeseind; namelijk het verwijt door Dr. Marlpft tot den heer Van Coenen Torchrana gericht over het aan dezen voor zijd bemoeiingen toegekende salaris, miste zijn uitwerking, daar de heer Van zoenen Torchiana erop icon wiizen* m oezen niet als "Nederlandsen con sul, maar als advocaat op te treden'. Noch uit den loop dei" besphekin- noch uit gestelde vragen otp gemaak te opmerkingen kon tijdens de con ferentie het vermoeden worden afge leid, dat het voornemen zou bestaan, de Fransche Narcissen wel, en de Nederlandsche niet meer toe te laten. Wat intusschen het besluit zal zdj'n, waartoe de Amerikaansche Minister v. Landbouw, na alle verslagen, en rap porten van de conferentie te hebben bestudeerd, zal komen, is volkbrhenj onbekend. De onpartijdige leiding der conferentie maakte een gunstigen in druk, en scheen te getuigen van den wfl, om het vóór en tegen nog eens ernstig te overwegen. Voorspellingen kunnen echter met geen enkelen goe den grond worden gedaan. Na de conferentie had Prof. van' Slogteren nog verscheidene besprekin- fen met verschillende 'leden van r den 'ederal Horticultural Board en an dere mannen der wetenschap. Het geheele bloembollenvak is aan de heeren Arentshorst en Van Slog teren grooten dank schuldig voor ae moeite, die zij zich door hun reis naar Washington hebben willen ge troosten. Moge het blijken, dat, mede door hun optreden, een gunstig re sultaat is bereikt. Steun aan Canadeesche veehouders. Het „Ned. Wbl. v. Zuivelbereiding en -Handel" dee it mede, dat het Mi nisterie van Landbouw in Canada, de veehouders in noordelijk Ontario ge durende 3 jaar financieel zal steunen, met het doel den veestapel te ver beteren en tot de oprichting te ko men van eenige coöperatieve zuivelfa brieken op geschikte plaatsen. Voor Sis aanaeei dat een veehouder, in een zuivelfabriek neemt, wordt hem 90% 'door de regeering verstrekt. Het Canadeesche gouvernement is van meening, dat ef hier een groote toekomst voor de zuivelbereiding ligt,, daar men er de beschikking heeft over niet minder dan 12 millioen h.a.j ,van het vruchtbaarste land. Onlangs hebben de dagbladen mel ding gemaakt van het-plan om de puin- hoopqn van de stad Sichem in Palesti na,-de oudste hoofdstad en koningstad der Israëlieten, op -te graven. Dit plan, dat mooie en belangrijke resultaten belooft voot onze kennis der oude Israëlietische beschaving in het Bijbelsche tijdperk, is sindsdien ver der gevorderd! Er heeft zich een Comi té gevormd, waarin, behalve de heeren prof. Jhr. dr. J. Six (voorzitter), mr. G. Vissering, mr. Chr. P. van Eeghen, vooraanstaande vertegenwoordigers van alle wetenschappelijke richtingen en godsdienstige gezindheden zitting hebben genomen. Ook de Ministers Co- lijn en Rutgers hebben blijk gegeven van hun belangstelling ip dit plan dat zij warm aanbevelen. De circulaires met de volledige lijst der Comité-leden worden dezer dagen verzonden. De con cessie is door de Palestijnsche regee ring reeds verleend en ook het pacht- contract is met den eigen, van den heu vel van Sichem reeds voorloopig geslo ten. Het zal wellicht niet gemakkelijk zijn, dé voor dit mooie doel aanvanke lijk benoodigde som 25.000 hier in Nederland bij elkaar te verzamelen. Het feit echter, dat zelfs een Nederlan der in San Francisco op grond van de allereerste berichten in de dagbladen onmiddellijk een cheque van f 500 ter beschikking stelde geeft moed om dit werk met ijver aan te pakken Ook uit Amsterdam zijn er reeds mooie giften en toezeggingen. Maar dat alles is nog een eerste begin. Spoedig hopen wij meer te berichteu, ook over den tegen- woordigen toestand van den heuvel, over de geschiedenis van het oude Si chem en over de vondsten die hier zijn te verwachten. Mogen straks de bijdra gen toestroomen. Het adres van den penningmeester, is: J C. Fabius, in fa. Aders en Fabius, Kerkstraat 363, Am sterdam (Postnummer 120386). GEMENGD NIEUWS. Overstroomingen. Door het wassen van het water van het Skoe- tarimeer in Albanië, zijn ernstige over stroomingen in de omgeving der stad Skoetari aangericht. Verscheidene bruggen tusschen Skoetari, St. Jean Medus en Tirana zijn weggerukt. No- vibazat is overstroomd. Dievenbende gearresteerd. De Praagsche politie heeft aldaar een bende gearresteerd, die onder leiding van Frank Rose reeds verscheidene inbraken heeft gepleegd. Veertien per sonen zijn gevangen genomen. F rank Rose zou een 7NT ederlander zijn. Royale schenking. De Brit- sche kanselier van de schatkist maakt bekend, dat hij't van een houder van 100.000 oorlogsobligaties, dié öjaar geleden reeds afstand had gedaan van alle interesten, bericht heeft ontvan gen, dat hij ook voor de volgende 5 jaar dé interest aan de schatkist wenscht te schenken. De kanselier wenscht in het open baar den dank van Z. M. regeering te betuigen, voor 'deze edelmoedige gift aan de natie, en diepe waardeering te betuigen voor de vaderlandsliefde, waarvan dit besluit getuigt. Bedrieger gearresteerd. Op verzoek van den rechter van in structie te Potsdam is ritmeester Her mann von Oppen 'te "Berlijn onder be schuldiging van oplichting, bedrog en wisselyervalsching, alsmede zwendel in huwelijks-affaires, in vier gevallen ge pleegd, gearresteerd. Ontploffing. In de vuurwerk fabriek te Neusenburg heeft een zware ontploffing plaats gehad, waarbij drie jonge arbeidsters gedood werden. Vele arbeiders en arbeidsters werden ge wond, waarvan vijf ernstig. Doodelijk ongeva 1. Op den Bergweg te "Hilversum g^eed Vrijdag een 7-jarig jongetje uit en kwam met zijn 'hoofd tegen een slede terecht. Bij de hierdoor ontstane wonde aan den slaap kwam nog hersenvliesont steking en gistermiddag is het knaap je overleden. Levend verbrand. Te Vaals zij op een stoel bii de kachel zat, met is de 70-jarige wed. Dohmen, terwijl haar kleeren in Aanraking gekomen met het vuur, waardoor haar kleeren in brand geraakten. Het arme oudje kon zich niet meer redden en toen men net ongeluk bemerkte, bleek het slachtoffer 'levend verbrand te zijn. Ho er verspeeld. Te Lemmer is 2onüer roer Dinnengeloopen ae sa lonboot „Holland", kapitein Doom- spleet, van de Holland-Friesland-Groi nin^enlijn, op reis van Amsterdam naar Lemmer. Deze boot had op een Verstikking door kolen damp. Zaterdagavpnd tegen elf uur wilde de schipper M. v. D. Uit Poortugaal zijn knecht wekken, om uit te varen. Deze sliep op de motor boot „Onderneming", gelegen aan de Buitenwalenvest te Dordrecht. Bij het openen van de kajuitsdeur sloeg de schipper een herige kolendamp tegen^ terwijl hij zijn knecht den 15-jarigen G. J. v. d. E. uit -Rotterdam, be wusteloos vond. De geneesheer, wiens hulp werd ingeroepen, kon niets an ders dan den dood -constateeren. Schoolafgebrand. Te De Pol (Dr.; 'is door onbekende oorzaak gisternacht de openbare lagere school i':'gebrand. De woning van het hoofd eter school bleet gespaard. Auto's op elkaar gereden.— 'Op ld en. weg tusschen Haarlem en Halfweg, is bij dé Liedebrug een ern stig ongeluk gebeurd. Uit Haarlem kwam de auto van de wasscherij van de firma van Hoof in aanrijding met een auto uit Amsterdam. De eerstè auto geraakte defect. De lauto van de wasscherij van de firma .Vasen uit Haarlem stopte, om "hulp te verléenen.' Deze laatste wagen is waarschijnlijk door de gladheid dicht naar de tramrails gegleden. Toen even later uit Haarlem een' tram kwam, werd dé outo van Vasen gegrepen en voor het grootste gedeel te.- vernield. De mist was zoo dicht, dat eeni paar andere auto's de ruïne op straat niet zageïi en er boven op reden. Ook deze wagens werden ernstig be schadigd. Wonder boven wonder hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. De schade is echter aanzienlijk. RUSLAND EN EUROPA. Ontwapening en Volkenbond. De „Times" schrijft, dat er de laat ste dagen zeer veel is gesproken over de ontwapening en sovjet-Rusland. Wat de ontwapening betreft, is een gemeenschappelijke politiek nog niet vastgesteld, hoewel sommige regeerin gen 'om financieele overwegingen, an dere op andere gronden, op bespoedi ging aandringen. Het is echter duide lijk, dat een ontwikkeling in deze rich ting slechts langzaam kan gaan, Rus land is een der voornaamste factoren hij dit vraagstuk, want zoolang Rus land goed bewapend is, kunnen andere naties niet verantwoorden, dat zij zich ontwapenen. Er zijn echter ook andere en drin gender redenen voor het voeren van besprekingen over Sovjet-Ru9land. Tsjitsjerin's bezoek aan de Europee- sche hoofdsteden heeft een beteekenis, die steeds duidelijker wordt. Het had den schijn, ^alsof Duitschland op grond van het verdrag van Rapallo vroeger me't sovjet-Rusland overeenkomsten had aangegaan voor een gemeenschap pelijke politiek ten opzichte van den Volkenbond én Polen, en voor 't ver trek van den Duitschen minister van buitenlandsche zaken naar Locarno heeft Tsjitsjerin hieraan herinnerd. Alles wat Tsjitsjerin echter van Duitschland verkregen heeft, is een handelsverdrag, waarbij Duitsche cre- dieten tot een bedrag van 100 millioen goudmark werden toegestaan voor het koopen van Duitsche goederen en, wat •het belangrijkste is, de vernieuwing van het herverzekeringsverdrag, aan gezien Duitschland zich verplicht heeft geen tegen Rusland gerichte overeen komsten te sluiten of toe te treden tot een aan Rusland vijandige coalitie. Deze overeenkomst heeft op de ver tegenwoordigers van Frankrijk en En geland geen bijzonderen indruk ge maakt, en men heeft zelfs de verzeke ring gegeven, dait de overeenkomsten van Locarno niet tegen Rusland zijn gericht. Integendeel heeft men de hoop geuit, dat sovjet-Rusland DuitschLanci bij zijn toetreden tot den volkenbond zou volgen. Tsjitsjerin's verblijf in Frankrijk heeft groote beteekenis. Vastgesteld is, dat zijn houding ten opzichte van den volkenbond niet zoo afwijzend is, als men het na zijn uitlatingen^ in het open baai*' had verwacht. Echter is ver klaard, dat Rusland nog aan bepaalde voorwaarden moet voldoen alvorens een toenadering mogelijk is. Laad- en Tuinbouw. Vereeniging van zaadteelers. Zaterd.mid. vergaderden te Hoofd dorp op uitnoodiging van de besturen

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 6