NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN MAANDAG 7 DECEMBER 19i2t> DAG-AGENDA. Maandag 7 Dec. 's av. acht uur. Oos- terkerk. Uitv. Kerstcantat© „Vrekl© op aard©'' door het kinderkoor „Voor dorp." Spr. Ds. G. H. Beekenkamp. Bassenhidm. Wtoensdag 9 Dec. 's av. zeven uur, Gebouw „Concordia." Openb. Verg. voor alle belijders der P. G. tot oprichting eener Prot. Zie kenverpleging. Donderdag 10 Dec. 'sav. acht uur. Geref. Kerk. Hooigr. 2e Winterlezing door Dr. de Hartog van Amsterdam. Zoe terwon de. Donderdag 10 Dec. des avonds zeven uur Patronaatsgebouw, Schenkelweg. Verg der Coöp. Boeren leenbank. Dagelijks: Stedelijk Museum „de La kenhal": expositie van de Leidsche kunstkring „De Sphinx." De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 7 tot en met Zondag 13 Dec. a.s waar genomen door de apotheken van de hJh. D. J. v. Driesum, Mare 76. telef 406 en W. Pelle, K. Rapenburg 12, tel 594. Weer een aanslag in Atjeh. Naar de „Sumatra Post" verneemt (eigenaardig genoeg, is het officieele bericht uitgebleven), heeft, precies een week nadat de commandant van Sigli werd vermoord, dus ook weer op Vrij dag een nieuwe aanslag plaats gevon den op een Europeaan en wel op een onderopzichter van de B.O.W., die in de buurt van Sigli bezig was een brug op te meten. Hij werd daar van achteren plotse ling door een amokmaker aangevallen en kreeg met een klewang een klap over den schouder. Toen hij opkeek, ontving hij nog een houw over zijn gezicht. Zijn koelies kwamen echter tusschenbeide, trachtten den Atjeher te pakken,- doch deze wist te vluchten. Om hem te zoeken, werd een mili taire patrouille Uitgezonden, terwijl ook nog uittrokken de controleur, de contr. ter beschikking, een commies, een rechercheur en een mantri-politie. Deze laatste „patrouille" nu slaagde er in geholpen en voorgelicht door de be volkingspatrouilles den man te ont dekken. In een kleinen kampong aan zee zat hij in een klein huisje op een graf. Hij werd gesommeerd zich over te geven, doch antwoordde, dat hij dood wilde en dat de Kompenie maar moest komen. Er ontwikkelde zich toen een uitvoerige schermutseling. Toen de menschen naderden, vloog hij op den Europeaan van het gezelschap toe. Door de revolverschoten op verren af stand werd hij niet getroffen. Het kostte bijna meerdere ïnenschen- levens om hem ten slotte neer te leg gen. BUITENLAND. DUITSCHE KABINETSCRISIS. Het Rijkskabinet afgetreden. Dr. Luther heeft Zaterdagavond oizr zes uur bij den Rijkspresident Von iHindenburg het ontslag van het ka binet ingediend. De president nam het ontslag aan, en verzocht den Rijks kanselier samen met de ministers tot de vorming van een nieuwe regeering de loopende zaken te behandelen. De Rijkspresident zou hedenmorgen de vertegenwoordigers der Rijksdag fracties ontvangen met uitzondering van de Communisten en de Völki- schen. Het kabinet-Luther heeft Zaterdag morgen zijn laatste zitting gehouden en voornamelijk kwesties van econo- jmischen aard behandeld. Daarna be sloten de ministers hun ontslag in te dienen. Het kabinet heeft ongeveer 11 maanden bestaan; 15 Januari werd het door den Rijkspresident Ebert geïn stalleerd. Hindenburg ontvangt Loebe. Na de aanvaarding van het ontslag van het- Duitsche Rijkskabinet heeft president Hindenburg gistermiddag als eerste der vooraanstaande poli tici, wier meening hij wil hooren, den voorzitter van oen Rijksdag, Loebe, Ontvangen. Hindenbuirg heeft ui zijn langdurig onderhoud met Loebe het standpunt ingenomen, dat moet worden getracht, zooveel mogelijk partijen te winnen voor de vorming van en den steun aan de nieuwe regeering. De president Leeft de verwachting geuit, dat men •erin zaï slagen, een kabinet te vor men op een breeden grondslag, rei kende van de sociaal-democracen tot de Duitsche Volkspartij. De noodza kelijkheid voor een op zulk een bree den grondslag berustende regeerïng spruit voor hem voort uit den ern- stigen economischen toestand, die nog zal verergeren, waar de werkloosheid in dezen winter zeer sterk dreigt toe te nemen Luther weer kabinetsformateur? Nadat de rijkspresident de leiders der voornaamste fracties za! hebben geraadpleegd zal hij vermoe-ielijk aan Luther opdracht versirekLcn ecu Ka binet te vormen. Omtrent de onderling ou'i -g van de voor de rege aan merking komè.ide rs-ht nog vo komen ci Op den laiid volkspartij L vanden rijksdag, afgevaardigde Lëicht verklaard, dat de vorming van liet ka binet ditmaal nog lastiger dan vroeger zal zijn. De Beiersche volkspartij zal het toejuichen, als Luther weer met de leiding wordt belast. De Beiersche minister-president, dr. 'Held, heeft op dit Congres verklaard, een tegenstander der groote coalitie zijn. Zoolang de sociaal-democraten zoo georiënteerd blijven als in den afgeloopen zomer, zal hij 't zoowel op binnenlandsth als op buitenlandsch politiek gebied als een ramp beschou wen, indien de groote coalitie tot stand zou komen. De eenige oplossing is een aaneen sluiten der burgerlijke partijen. Alhoe wel de Duitsch-nationalen zichzelf uit geschakeld hebben, mïg toeft geen ontwikkelingsmogelijkheid voorbij ge gaan worden, c£ie zou kunnen leiden tot teen consölideering der bourgeoisie 'Held sprak zich uit voor de vor ming eener coalitie tusschen 'Centrum, Duitsche Volkspartij, Democraten, Bei ersche Volkspartij en Economische Partij. Voorwaarde voor de vorming eener zoodanige coalitie is echter, dat Beieren als staat wordt erkend en niet langer slechts als een provincie wordt behandeld. Als de revolutie slaagde De Popoio d'Italia" meldt, dat bij een "huiszoeking in het gebouw der so cialistische vakvereenigingen in een geheim laad je documenten zijn gevon den) waaruit blijkt, hoe de socialisten zich de samenstelling denken van het eerste kabinet, na het welslagen eener eventueele revolutie. Prampolini zou "^premier worden, Duratti minister van Binnenlandsche Zaken, Giufrida mi nister van Financiën, Treves minis ter van Buitenlandsche Zaken, Mo- digliani, minister van Oorlog. Een speelbank te Konstantinopel. De door zoovelen betreurde „mo derniseering'' van Turkije, welke met de invoering van tal van gebruiken der Westersche „beschaving" is be gonnen, schrijdt met rassen spoed verder. En tot alle Westersche heer lijkheden, waarmede de Turken thans worden begiftigd, behoort ook een speelbank, die eerstdaags, naar het illuster voorbeeld van Monte Carlo, in Konstantinopel zal worden geopend. De Turksche speelbank zal door amb tenaren van het Casino te Monte Carlo worden ingericht. Maar de Turksche wetgevers zijn wel zoo verstandig om te zorgen dat de Turksche onderdanen verre van deze speelbank zullen blijven, want in de Nationale Vergadering te Angora is een wetsontwerp ingediend, waar bij het aan elk Turksch burger ver boden wordt, een club, casino of in richting te betreden, waar dobbelen en wedden is toegestaan. Dit wordt aan de vreemdelingen overgelaten. In de toelichting wordt gezegd dat een speelbank de stad Konstantinopel ongetwijfeld voordeel zal brengen. De Stpat beoogt met de oprichting ervan de buitenlanders te trekken en de stad van het binnenkomend geld te doen profiteeren. Maar het zou onjuist zijn, mdien het fortuin der Turksche bur gers zou worden opgeofferd aan een etablisemerft, dat slechts één gemeente moet bevoordeelen. De bevolking van Japan. De uitslag is gepubliceerd van de op 10 October gehouden volkstelling. Er blijkt uit, dat de bevolking van Japan 59.736.000 zielen telt, waarvan 30.012.000 mannen. Vergeleken biide volkstelling van 1920 is er een toe neming met 3.773.000 zielen. De kinderen in Sovjet-Rusland. Het bolsjewistisch blad „Goedok" deelt de volgende gegevens mede over den gezondheidstoestand van de kin deren in Rusland. Er werd in 38 gou vernementen een onderzoek ingesteld naar hun gezondheidstoestand en daarbij bleek het, dat 44 pet. van de kinderen ziek zijn. Er lijden 11 pet. van de kinderen aan tuberculose en in de meeste gevallen zijn de kinderen niet meer te redden. Bij een onderzoek in de scholen van de kinderen der fabrieksarbeiders bleek het, dat de meeste kinderen over vermoeid zijn, dat zij aan duizeligheid en slapeloosheid lijden enz. Behalve de algemeene economische en sociale toestanden in de Sovjet-Unie, speelt hierbij een rol de wijze, waarop de sovjet-autoriteiten met de kinderen omgaan hen misbruiken. Het bleek n.l. dat in veel gevallen de schoolkinderen 12 uur per dag moeten werken, soms zelfs nog meer. Om een pluimpje te krijgen, laat de onderwijzer de kinde ren dikwijls meer presteeren, dan waartoe zij eigenlijk in staat zijn. Zij leveren dan werk in, waarop de onder wijzer trotsch kan zijn, maar hun ge zondheid lijdt er onder. Er heerscho thans in Rusland een streven de kinderen aan lichaamsoefe ning te laten doen. Daarbij worden echter alle regelen van gezondheid ver waarloosd en de kinderen moeten veel meer doen dan zij kunnen. In plaats van ontwikkeling van het lichaam krijgt men uitputting, die bij de onder voedheid van de Russische kinderen ernstige gevolgen heeft. De militaire luchtvaart in Rusland. Op 1 Juli van dit jaar bezaten de Sovjets 987 luchtwaardige oorlogs vliegtuigen. Dit aantal bestaat uit 625 verkenners, 296 jachtvliegtuigen en 66 bombardementsvliegtuigen. Deze vloot is verdeeld in escadrilles, waarvan er 32 gestationneerd in Oekrajine, 17 in de Kaukasos, 17 in de provincie Moskou en 9 in rit omgeving van Leningrad. Het bovengenoemd aantal oorlogs vliegtuigen is behalve door. de doorj de Duitsche technici geleide fabrieken ge leverd door Nederland, Italië, alsmede in Rusland zelf. Nederland leverde aan Rusland 73 vliegtuigen in 1922, 74 in 1923,16G in 1924 en 60 vliegtuigen in '25. SCHEEPSRAMP OP DE SCHELDE. Vier slachtoffers. Zaterdagmorgen heeft ter hoogte van Astruweel een hevige botsing plaats gevonden tusschen een Ameri- kaansch stoomschip van de „Ameri can Federal", en de Engelsche stoom boot Ash ton", beiden komende van Antwerpen. De „Ashton" maakte on middellijk water en zonk in enkele oogenblikken. Nader wordt nog het volgende ge meld Ten gevolge van den mist ramde het Amerikaansche schip "de kleine boot, die in het midden werd getrof fen, ter hoogte van de machinekamer. De „Ashton werd ïn tweeen ^gesne den en zonk binnen erikele minuten. Bij den schok snelde de uit negen personen bestaande bemanning van de Ashton" naar de brug en klemden zij zich vast aan de sloepen en reddings boeien, die zich in hun bereik bevon den. Allen werden in het ijskoude wa ter geslingerd. Gelukkig waren er drie sleepbooten ter plaatse. Een daar van redde drie schipbreukelingen en twee anderen werden opgevischt door de andere s leepJooten. Een zes A En- gelsche matroos werd nog opgepikt door de „Federal" zelf. Allen verkeerden in een deernis-- waardigen toestand. De man, die door de „Federal" werd gered, moest aan boord blijven, de andere vijf gered den werden naar Antwerpen overge bracht en in het Stuyvenoerg-zïeken- huisopgenomen, Het zijn: de eerste- officier Langlois, de kok Harding, de eerste-machinist Hollman, de tweede machinist Joburs en de stoker Mudgs. Door de „Federal" wercl gered de va der van den kok Harding. Kapitein Scard is onder tragische omstandigheden omgekomen. Hij was er in geslaagd, in een reddingsboot te komen mety aen eeersten-officier en een matroos. Plotseling sloeg deze boot om, waardoor de drie mannen dpnieuw te water geraakten. De twee metgezellen van Scard werden opge pikt, maar hij zelf kwam niet meer boven. Ook cfe matroos Cann en de stoker Cook kwamen om. Tevens is de Nederlandsche loods Schrijvers uit Vlissingen verdronken. Het wrak van de „Ashton" belem mert de vaart niet, want het schip is gezonken in diep water op 150 Meter van den oever. Men kan de toppen van de masten en den schoorsteen zien De „Ashton" had een lading potte- bakkersaarde aan boord. De voorste ven van de „Federal" is boven de waterlijn ingedrukt. Het schip is ter plaatse liggen met 'het oog op het on derzoek. Tornado £n Amerika. Twee menschep zijn gedood en 25 personen zijn dakloos door een tovna- do, welke de stad Yazoo in den staat Mississippi geteisterd beeft. In de streek van Norfolk (Virgïnië) zijn niet minder dan 50.000 inwoners dakloos geworden door de tornado die ook in de omgeving d:©r stad gewoed heeft. KORTE BERICHTEN. De Frausche Senaat heeft het plan-L:;uch -ur in zijn ^iheel aangeno men met 205 tegen 26 stemmen. Vrijdag is te Esch in Luxemburg de als fascist bekend staande secreta ris van het Italiaanscüo steuncomité op zijn bureau door een vreemdeling neeigc-choten. Men denkt, dat de -Ja- der een commun'st is. De Poolsche schrijver W. S. Rey- mot is overleden. Generaal Gamelin is tot opperbe velhebber van de Franscbe troepen in Syrië benoemd. De Franscbe troep 3 i zijn de laat ste versterkte plaats der Droezen, Hasbaya binnengerukt, zoodat het ge- heele gebied van de Libanon nu van Droezen gezuiverd is. Den 7en Maart zal in Frankrijk een volkstelling worden gehouden. Het aantal werkloozen is de afge loopen week te Berlijn tot 101.758 ge stegen, d.i. ongeveer 10.000 meer dan verleden week. Men vreest, dat tal van ondernemingen bun personeel geheel of gedeeltelijk met 31 December zullen ontslaan. GEMENGD NIEUWS. DE VROEGE WINTER. Berichten omtrent ijs en ongelukken Vanwege den Zuid-Hollandschen Ijs bond wordt medegedeeld, dat in de boerderij van café Meerrust te War mond hetbureau van district Warmond van den Zuid-Holl. IJsbond gevestigd zal zijn, waar alle inlichtingen over tochten enz. zullen zijn te bekomen. Zeer waarschijnlijk zullen Donder dag of Vrijtlag op de nieuwe baan van de Haagsche IJsclub de onderlinge bondswedstrijden in hardrijden plaats hebben. Gistermiddag is de zeilvaart in al- 1° richtingen van Enkhuizen gestaakt wegens het ijs. De stoomboot „Vereeni ging" (Amsterdam—Enkl>uizen) kwam met vier uur vertraging binnen, de Ur- aangetroffen. Uit Lemmer wordt gemeld, dat alle sloombootdiensten in de binnenwate ren zijn gestaakt. De stoomschepen hebben in zee veel last van ijs. De sa lonboot van de HollandFriesland-lijn is hier gistermorgen met gebroken roer binnengekomen, terwijl de nachtboot van de Groninger—Lemmer Mij., welke hier uit Amsterdam moest binnenko men, weer naar Amsterdam is terugge- stoomd. Voor zeilschepen is de haven geslo ten. De Gouwzee tusschen Marken en Monnikendam is dichtgevroren. Het ijs is evenwel nog niet vertrouwd. De verbinding MonnikendamMar ken geschiedt van Monnikendam te voet naar den Jan Hagelhoek, daarna per ijsvlet naar Marken. De dienst is zeer beperkt. In het Noordhollandscb kanaal ligt thans zooveel ijs, dat de scheep vaart er door bemoeilijkt wordt. Met kleine vaartuigen wordt niet meer in het kanaal gevaren. Wegens het drijf ijs kon men giste ren op Schiermonnikoog met de vlet de postboot niet bereiken. Deze heeft den dienst naar den vasten wal gestaakt. Ook de vrachtmotorbooten van Gronin gen en Dokkum zijn wegens het ijs niet aangekomen, zoodat het eiland totaal geisoleerd is. Gisteren is te U r e t e r p de 12-ja- rige Anna Duursma door het ijs gezakt en verdronken. Op den Bergweg te Hilversum gleed Vrijdag een 7-jarig jongetje uit en kwam met zijn hoofd tegen een slede terecht. Bij de hierdoor ontstane slaap- wonde kwam hersenvliesontsteking en gistermiddag is het knaapje overleden. Te F e r w o u d e bij Worku mzak- ten twee zoontjes van een veehouder door het sneeuwijs. De vader redde zijn oudsten jongen, de jongste verdronk, aangetroffen. KOUDE IN HET BUITENLAND. Uit verschillende deelen van Euro pa komen berichten betreffende hevi ge koude, zelfs spreekt men van een „koudegolf". Een geweldige koude heerscht in Fr a n k r ij k vooral in bet gebied van de Vogezen en van de Alpen. Men heeft temperaturen opgeteekend van 19 gra den beneden nul. Te Parijs werd een temperatuur van zes graden beneden nul opgeteekend. Te Saint Etienne zijn reeds drie per sonen doodgevroren. Ook in Italië heerscht grimmige koude. In verschillende streken is de thermometer tot onder het vriespunt gedaald. In Triëst werd een koude van 11 gr. onder 0 geconstateerd, in Sondrio en Piacenza is het 10, in Verona 5, in Venetië 1 graden vorst. In Napels, Pi- sa en Livorno stond de thermometer op 0. In Sicilië daarentegen is de tem peratuur iets gestegen. Uit het heele staatsgebied van Tsjecho-Slowakië wordt sterke vorst gemeld. Zoo: heerschte er o.a. in Lucenetz (Losoncz een koude van 37 graden Celsius. Te Eger in Bohemen vroor het 23 graden, te Budweis 20 gra den en te Tabor 19 graden. In Oost-Duitschland was het gisteren aanmerkelijk warmer dan den vorigen dag. Te Koningsbergen, waar het kwikzilver tot 16 graden Celsius onder het vriespunt was gedaald, steeg bet gisteren zelfs tot 1 graad boven nul. In bet Duitsche binnenland is er van een verandering van temperatuur niets te bemerken. Hier werd gemiddeld een koude van 10 k 17 graden geregistreerd. In West-Duitschland varieerde de temperatuur tusschen 16 en 20 graden onder nul. Een koude-record schijnt Munchen te hebben behaald. Daar was de thermometer tot 27 graden onder nul gedaald, bij een barometerstand van 786 mm. Munchen schijnt de koud ste stad van Europa te zijn. Volgens ontvangen berichten is in Ï^oord-Rus- land bet kwikzilver slechts tot 26 gra den onder vriespunt gedaald. Op de Zugspitze, het hoogste punt van Duitschland, heerscht een koude van 1? graden en het observatorium van Sonnenblick, het hoogste punt van de dostenrijkscbe Alpen registreerde een koude van 24 graden. In Engeland heeft gedurende het week-end de vorst onverminderd voort geduurd. Overal wordt schaatsen gere den. Men voorspelt daar evenwel stijging van temperatuur. Brusselsche Bank-affaire. De officier van justitie heeft te gen de beide beklaagden in de Brus- selsche Bank-affaire Briedeé en de Jong wegens valschheid in geschrifte 4 jaar gevangenisstraf geëischt. Trein on geTuk. In Moravisch Ostrau tGechosIovakije; "ïs een elec- trische smalspoor-trein gederailleerd, waarbij "de motorwagen over den kop sloeg en vijf personen werden gedood. Brand. Brand is uitgebroken in 'n loods van het militaire vliegkamp te Hinawi, waardoor 4 vliegtuigen ver nield zijn, terwijl groote materieeie schade is aangericht. Radio-Programma. Wat er vanavond te hooren is. 5.NSF. Kinderuurtje door Ant. van Dijk. 5.20 (Frankfort, 470 M.) Lezingen, enz. 5.20 (Brussel, 265 M.). Concert. 5.20 (Hamburg, 395 M.) Lezingen. 5.20 (Bremen, 300 M.). Lezingen. 5.20 (Hannover, 395 M.l. Lezingen. 3.35 (Londen, 365 M.). Kinderuurtje zang, lezing, muziek. 5.35 (Daventry, 1600 M.). Kinder uurtje, zang, lezing, muziek. 6.20 (Parijs, Eiffel'..--en, 2650 M.). Lezingen en orkestmuziek. 6.20 (Berlijn, 505 MJ. Verschillende lezingen. 6.45 NSF. Halfuurtje voor de huis vrouw. 7.05 (Munchen, 483 M.). Concert. 7,15 NSF. Een praatje over radio. 7.20 (Hamburg, 395 M.). Muziek. 7.20 (Stuttgart, 445 M.jj. Concert. 7.20 Alle Engelsche stations. Tijdsein nieuws, toespraken, k_;..-en. 7.30 (Hilversum, 1050 M,). Politiebe richt, weerbericht. 7.45 Alle Engelsche stations. Muziek. 7.50 Königswusterhausen (1300 MJ Concert. 7.50 (Munster, 410 M.) Concert of lezing. 7.50 (Zurich, 515 M.). Concert of voordracht. 7.50 (Berlijn, 505 M.). Concert. 7.50 (Frankfort aan de Main, 470 M.) Concert of voorJr„eht. 7.50 (Parijs, Eiffeltoren, 2200 M.). Concert. 8.(Rome, 425 M.). Concert. 8.(Hilversum, 1050 M.). Uitzen ding van persberichten enz. door het persbureau Vaz Dias. 8.10 (Hilversum, 1050 M.). Concert. Het Krettley-kwartet. 8.20 (Daventry, 1600 M.). Concert en lezingen. 8.20 (Londen, 365 M.). Concert en lezingen. 8.20 (Hamburg, 395 M.). Concert. 8.20 (Bremen, 330 M.). Concert. 8.20 (Hannover, 296 M.). Concert. 8.35 (Brussel, 265 M.). Concert, on derbroken door nieuws. 8.50 (Parijs, 1750 M.l. Concert. 8.50 Qtiadrid, 392 M.). Concert. 9.20 (Parijs, 345 M.). Concert. 10.(Hilversum, 1050 M.) Uitzen ding van persberichten enz. door het persbureau Vaz Dias. 10.20 Alle Engelsche stations. Tijd sein, weerbericht, nieuws, enz. UIT DE OMGEVING, SASSENHEIM. Blijkens een in dit nummer voorko mende advertentie zal in onze gemeen te getracht worden te komen tot oprich ting van een Protestantsche ziekenver pleging, evenals die reeds in naburige plaatsen bestaat. Er heeft zich een voorioopig comité gevormd, dat tegen .Woensdag 9 Deo. a-s. in „Concoraia" des avonds te Z uur een vergadering heeft belegd. In deze vergadering zullen de predi kanten Krykamp en Boeijinga het woord ■voeren en hflopt men te komen tot oprichting van een vereeniging, .van wel ke eerlang de Protestantsche zieken verpleging in onze gemeente zal uit-, gaan. Ieder, die belangstelt in dezen arbeid; wordt a-s. Woensdagavond in „Concor dia" verwacht, en wij twijfelen niet, of het rijn er velen. BODEGRAVEN. Ds. Groot Enzerink van Leiden Bprak Vrijdagavond in de Verhoeff P.0 liman- school over: „De Voorzienigheid Gods" daartoe uitgenoodigd door de Confessio- neele vereeniging hier ter plaatee. Na opening met gebed, voorlezing van een gedeelte uit Mattheus 6 en het zangen van Ps. 337 en 10, begon de spreker zfjn rede met een beschouwing over den Tempel van Solomo. Het sprak daar al les van Jehova's macht en bijzonder in de namen der pilaren die het heer lijke gebouw droegen: Jachin en Boaz, was de scheppende en onderhoudende kracht Gods zinnebeeldig voorgesteld. Na den zesden scheppingsdag heeft God gerust en toch werkt Hij immer door tot den dag van Zijn volmaakte heerlijk heid zal gekomen zijn. Spr. zet zijn betoog, verder voort naar aanleiding van Art. der Ned. Geloofs belijdenis. In onzen tjjd wordt de waar heid idiaarvan veelszins in twijfel ge- trokken. Denk slechts aan Kant, Hegel Spinoza, Multatuli. Maar welke theorieën men ook in den loop dei- tijden al heeft gehuldigd, aan welke machten men het ontstaan en de onderhouding aller dingen ook heeft toegeschreven, of al wat is, is overgege- gen aan het noodlot of geworden is uit het spel der milliarden atomen er is toch in dit alles niets, dat op de diepste vragen van het menschenhart een antwoord geeft, omdat het besef der eeuwigheid in het hart des menschen door God Zelf is gelegd. Voor den geloovige ligt in de Voor zienigheid Gods een groote troost. Hoe zouden wij anders getroost kunnen zijn bij een blik in de toekomst; waarheen met al de raadselen en vragen die het leven ons biedt, indien we slechts wa ren aangewezen op het spel van ee«n onberekenbaar toeval? Wij zien in de Voorzienigheid Goda Zfln 'onderhouding, medewerking en lering. e onderhouding Gods is een besten dige werking, die geen oogenblik gemist kan worden. Toeval, noodlot en wille keur zijn uitgesloten. Er zijn vaste wet ten der natuur, maar ook deze staan onder Gods directen invloed. Daarin ligt ook de verklaring van het wonder. Welk een sprekende bewijzen levert de ge schiedenis van het Israëlitische volk ons daarvan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2