abonnementsprijs Oil nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN advertentie-prijs Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 6e JAARGANG MAANDAG 7 DECEMBER 1925 NUMMER 1690 NIEUW! LEIDSCHE COURANT In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaalf 2.50 Per week1 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 V Een moeilijke winter. De revolutie heeft ook in Beieren niet de vervulling gebracht van veler geluksdroomen. De toestand van een groot deel der bevolking is diep treurig. Met angst wordt de komende winter tegemoet gezien. Het is in verband daarmede, dat de Regeer.ng 'n officieele waarschuwing heeft gepubliceerd, waaraan wij het volgende ontleenen: ,,Wij staan aan het begin van een moeilijken winter. Desniettemin hoort men in alle kringen praten over dan sen en vermaak en feesten. Dit is niet in Overeenstemming met den ernst der tijden. Dergelijke feestelijkheden zijn als een hoon bij den bitteren noodtoe stand, waarin zich de meerderheid van het volk bevindt Zij maken ook in het buitenland een verkeerden indruk. De Beiersche regeering acht het haar plicht waarschuwend, haar stem te ver heffen. Het is nu geen tijd om feest te vieren. Slechts een ernstige levenswij ze, onverdroten arbeid en uiterste spaarzaamheid kunnen ons redden uit de economische ellende. De gelukkigen, die nog in staat zijn. gelden beschikbaar te hebben voor an der doeleinden dan voor de bestrij ding van hun onmiddellijken nood druft, mogen den nood van hun mede- menschen gedenken, die met bange zorgen den winter te gemoet zien en dien van de openbare en particuliere weldadigheidsinstellingen die de groot ste moeite hebben het hoofd boven wa ter te houden. De staatsregeering doet een beroep op de zedelijke plichten der bevolking in alle kringen om in haar ge- heele doen en laten rekening te hou den met den bestaanden noodtoestand di,e in de komende maanden waar schijnlijk nog zal toenemen. De leden zelfs der regeering zullen in elk geval niét in staat zijn in dezen winter aan feestelijkheden deel te nemen, die niet in overeenstemming zijn met den ernst van den toestand en verzoekt van uit- noodigingen daartoe verschoond te blijven Dit waarschuwende woord heeft ook ons wel wat te zeggen. De vroeg ingevallen witner, voor ve len een bron van rijk genieten, betee- kent voor een niet gering deel der be- volkihg vermeerdering van gebrek en armoede en ellende. Voor velen is de vraag: wat zullen wij eten en waarmede zullen wij ons kleeden een bange levensvraag gewor den, die zij niet weten te beantwoorden Maar dat verhindert niet, dat ook hier berichten over dansen en vermaak en schitterende feestmaaltijden aan de orde van den dag zijn. Naast de bitterste armoede is er vaak een tergende uitstalling van weelde en overvloed. Worde ook hier verstaan, dat de nood der tijden beperking eischt, niet alleen, maar dat op a 11 e n die door God met overvloed gezegend werden, de heilige plicht rust om te helpen en te steunen hen, die gebrek lijden. STADSNIEUWS. DE GEMEENTEBEGROOTING. Door den heer van Stralen zijn bij den Gemeenteraad nog de volgende voorstellen ingediend: I. Ondergeteekende stelt voor de sub sidie aan de Stedelijke Werkinrichting volgnummer 488 der gemeentebegroo- ting) te verhoogen met f1000 teneinde daardoor uitkeering van 100 procent van het werkloon aan de verzorgden mogelijk te maken. .II De Raad, gezien de nog altijd voorfdurende werkloosheid in onder scheidene bedrijven; van meening, dat ten deze de Over heidszorg vooral gericht moet zijn op net verschaffen van productief werk aan werklooz.en; erkennende de beperkte mogelijkheid n dit opzicht in een gemeente als Lei- den; van oordeel echter dat op het gebied van grachtd.emp.ng en overwulving. alsook van den aanleg van speelter reinen in onze gemeente nog verschil- BUREAUHooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 lende werkverschaffingsobjecten zijn te vinden; noodigt Burgemeester en Wethou ders uit de noodige maatregelen te ne men om op de snelst mogelijke wijze tot de uitvoering van een of meerdere werkverschaffingsplannen te komen. III. De Raad spreekt de wenschelijk- heid uit, mede uit werkverruimings oogpunt, van de verbetering en ver breeding van den Haarlemmerweg, ge paard gaande zoo mogelijk met het doen vervallen der voortuinen en het dempen der slooten, en noodigt Bur gemeester en Wethouders uit met spoed de daartoe noodige stappen te doen. IV. De Raad, van oordeel dat verbe tering van den Haagweg vanaf de Wit te Poort tot aan De Vink dringend ge- wenscht is, zoowel om redenen van verkeersbelang als uit werkverrui mingsoogpunt, verzóekt Burgemeester en Wethou ders er bij het Rijk op aan te dringen, dat verbetering van dezen Rijksweg zoo spoedig mogelijk onderhanden ge nomen wordt. Voor de Chr. Fröbelschool. Door het Bestuur der Ver. voor Chr. Fröbelscholen in de omgeving van Heerensingel, Kooipark enz. is de vol gende circulaire verspreid: Door het bestuur van bovengenoem de vereeniging is besloten om bij ge noegzame belangstelling op te richten oen Moederkrans en een Meisjeskrans, met het doel op de bijeenkomsten goe deren en voorwerpen te vervaardigen voor een in het volgend jaar te houden Bazar, ten bate van de Fröbelschool aan den Heerensinel. Het voornemen is om de eene week te vergaderen met de moeders en de andere week met de meisjes en wel in een der lokalen van de Heerensingel- school. De meisjes zullen op de bijeen komst ook onderricht krijgen in nut tige handwerken. De leiding is opge dragen aan Mej. De Rave, Hoofd der school, die door verschillende Dames zal worden bijgestaan. Gehuwde vrouwen, die geen of nog geen schoolgaande kinderen hebben, doch voor het goede doel willen wer ken, zijn natuurlijk even hartelijk wel kom als de moeders onzer kinderen zelve De meisjes moeten de lagere schooi hebben doorloopen en dus ten minste pl m. 13 Jaar of ouder zijn. Zij, die aan deze bijeenkomsten wil len deelnemen; worden verzocht a.s. Dinsdag 8 December in de Heerensin- gelschool te komen en wel de meisjes om 7 uur en de vrouwen en moeders om 8 uur. Alsdan zal een en ander na der worden besproken. Een ieder wordt verzocht in zijn om geving aan deze zaak zooveel mogelijk bekendheid te geven, daar bij onvol doende deelname een ander niet kan doorgaan. Belangstellende vrouwen en meisjes Jie deze circulaire niet hebben ontvan gen, worden vriendelijk verzocht daar om niet weg te blijven, doch ter be stemder uur te komen. Een jubileum. Den 9den December a.s. hoopt onze stadgenoot, de heer R. Th. van Leeu wen, zijn 40-jarige loopbaan als stads- beiaardier te herdenken. In het jaar 1885 aangesteld, heeft hij zijn functie met voorbeeldige trouw en toewijding waargenomen en onze inge zetenen eiken Woensdag- en Zaterdag morgen vergast op zijn schoone klok- kenklanken. Een guitig Leidenaar zou met het oog op onze torenbedekking kunnen zeggen, dat alles van een leien dakje ging, maar in werkelijkheid is dit niet zoo. Met krachtige vuisten moeten de toetsén, die door metalen draden aan de klokken verbonden zijn, worden ge slagen, en de zeer groote klokken moe ten met de voeten, die de pedaaltoet- sen met zekerheid treffen, in beweging worden gebracht. Reeds geruimen tijd voor zijn aan stelling had de heer van Leeuwen, tij dens de ziekte van zijn leermeester, den heer Hartrop, zoowel in Den Haag als in Leiden, het carillon bespeeld. Dat zijn spel gewaardeerd werd bleek, toen in Juli 1908 de heer van Leeuwen werd uitgenoodigd tijdens de Lustrumfeesten te Delft mede te wer ken in combinatie met het Toonkunst koor en een orkest. Voegen wij hier ook nog bij de rele extra bespelingen tijdens de in Leiden plaats gehad heb bende congressen, enz. Dat genoemde heer ook naast zijn talenten als beiaardier een goed the oreticus is, bewijzen wel de verschil lende liederen, bij heel en halfslag, daar toch deze liederen gearrangerd moeten wordn met het oog op het aan tal aanwezige klokken. Dat ook dit werk zeer op prijs wordt gesteld, be wijzen toch zeker de aanvragen van vooraanstaande mannen in de muziek om hun composities te arrangeeren voor carrillon. Wij hopen, dat de dag van 9 Dec. voor den heer van Leeuwen een ware jubeldag mag zijn, en hij nog langen tijd de klokken van onzen stadhuis toren zal doen zingen. Ex. apothekersassistent. Bij 't laatst gehouden ekamen slaag den van de 4 opgeroepen candidaten mej. N. Snaardijk, geb te Borger. Classic. Bestuur Leiden. Het Classic. Bestuur van Leiden der Ned. Herv. Kerk heeft den heer A. Blij leven te Nieuwkoop toegelaten tot de bediening als godsdienstonderwijzer. Een ergerlijk staaltje van wegenvan- dalisme Onder bovenstaanden titel schrijft de „Haagsche Courant" het volgende: Men heeft ons een ergerlijk staaltje van wegenvandalisme gesignaleerd, dat wij, indien wij het hedenochtend niet met eigen oogen aanschouwd hadden, ongelooflijk genoemd zouden hebben,. Het blijkt, dat artillerietroepen uit Leiden, Maandag met eenige batterijen op Scheveningen geoefend hebben. Om de een of andere reden is men dien dag niet met de stukken teruggekeerd. Zij bleven in Scheveningen achter. 'Den volgenden dag kwam men weer met losee paarden uit de garnizoens plaats om te trachten de stukken op te halen. Ook ditmaal mislukte dit Blijk baar iajehtte men de wegen te glad om een veilig transport mogelijk te maken. Eerst Donderdag, toen er geen ver sche sneeuw meer lag, en verschillende wegen, o.a. door bemiddeling van den Rijkswaterstaat door zandstrooiïng be gaanbaar gemaakt waren, heeft men de poging hernieuwd en thans slaagde men er in de stukken naar het garnizoen terug te breng en. Maar op welke onver antwoordelijke wijze vond dit transport Het schijnt, dat de batterijen, be staande uit zware houwitsers, in twee afdeelingen teruggevoerd zijn, de eerste afdeeïing passeerde omstreeks vier uur, op klaarlichten dag dus, den Leidschen straatweg ter hoogte van Huize De Deyl, de tweede groep ging eenige uren later voorbij. Ziehier de manier, naar het verhaal van ooggetuigen, waarop de troepen, waarbij zich verschillende officieren be vonden, kris-kras den Leidschen Straat weg hebben bereden. Even voorbij het Boschhek ziet men rechts van den weg diepe sporen^ door de wielen der zware affuiten m de (sneeuw gemaakt. De troepen' hebben hier te veel naar rechts gehouden- Boom na boom is door de ijzeren wielen be schadigd. De bast is aigescheurd en diep dringen de groeven in den stam en verminken het hout. Nadat dit staaltje van onbekwaam rijden vertoond was, trokken de troepen dwars den weg over, door den berm en kwamen zoo op het rijwielpad terecht, dat daarna over een afstand van eenige kilometers vernield werd. De grond is door de paardenhoeven omgewoeld, diep gaan de breede sporen van de wielen der affuiten het verharde pad en maken er een mul ruiterpad van. Wat de militairen bezield mag hebben weet men niet, maai* het is onverklaar baar, dat men dit rijwielpad verliet om nog meer naar links te gaan, waardoor men in de afrastering van het landgoed van den heer Van Ommeren terecht kwam. Over een afstand van tien of twaalf meter werd dit kapot gereden, zoodat men thans zonder hindernis van den weg af het goed kan binnengaan. Nog was deze vernieling den troep niet voldoende. Weer werd de Rijksweg overgestoken en thans kwam men, voor bij „De Deyl" op het geteerde rijwiel pad, dat hier rechts van den weg ligt. Ook hier werd het mooie pad door ae zware kanonnen gegroefd en geplet. Een der nieuwe boompjes moest het bovendien ontgelden en werd omver ge reden. Bij den Haagsche-Se houw werd rechts afgebogen. Tot hier toe hebben wij het spoor van den troep gevolgd. Het mooie rijwielpad, waarop zoo lang door. de wielrijders is aangedrongen, eerst weinige maanden in gebruik, is ho peloos vernield. Maanden van hard wer ken door den Waterstaat zijn hier in een paar uren illusoir gemaakt. Rücksichtlos heeft men gehandeld. Zonder eenige noodzaak want de Leidsche straatweg was. doordat er met zand ietóooic was, xuet alad meer en lag over vele kilometers zelfs zonder sneeuw hebban de troepen de ver- keersvoorschiiiten, welke voor ieder:e.i gelden, overtreden en is het particuliere eiff&n^om schande.jjk vernield. Wij hoorden, dat de marechaussée een onderzoek naar de plegers van dit wegenvandalisme heeft ingesteld, ter wijl bovendien de Rijkswaterstaat ter bevoegde plaatse zal protesteeren en zal trachten de koëten voor het herstel, wel ke in de duizenden zullen loopen, op hen, die voor dit schandelijk stukje aan sprakelijk zijn, te verhalen. Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Reuvens." Aanwinsten. Berg son, H. De scheppende evo lutie. O vink, B. J. H. Overzicht der Griek sche wijsbegeerte. Cornells, H. W. Handschrift en karakter. Druten, H. van. Geschiedenis der Nederlandsche Bijbelvertaling. Voortrekkers van d. Vaderland- schen stam. Beynum, J. E>. van. Paul Kruger. Rijn, G. van. Nicolaas Beets. 3 aln. Klaver, A. Rabindranath Tagore. Witt Huberts, Fr. de. Willem III, Stadhouder. Bakhuizen van den Brink, R. C. Studiën en schetsen over vaderland- sche geschiedenis, deel V. Amundsen, R. Mrjn Noordpool- vlucht. Columbus, C. De ontdekking van Amerika. Cortes, F. De verovering van Mexi co. Hans, G. Kerlingaland. Rutgers, H. C. Door Amerika, Ja pan en Korea naar China. Thomassen Thuessink vain der Hoop, J. Door de lucht naar In- dië. Hurley, T. Parelvisschers en Pa- jpoea's. Poor ten-aar, J. en Geertruida Poortenaar-van Vlader acken. En kunstreis in de tropen. Brug mans, J. J. Dé arbeidende klasse m Nederland. Kranenburg, K. Het Nod. Staats recht. L Büchiner, E. H. Molekulen en ato men. A mm era Küllor. Jo v. De op- standigen. Arras, J. Begynensprookjes. Gekke vertelsels. Bang, H. Mikaël. Bruun, L. Van Zanten's gelukkige tijd. Van Zanten's eiland van geluk zaligheid. Buerbaum, J. Keldermond-vertel lingen. Conscience, H. De kerels van Vlaanderen. E b b i n k, W. M. De groote misleider. Franzos, K. E. Moechko van Par ma. Haggard» H. Rider, Otomie. Hargrave, J. Harbottle. Heyermans,H. Vuurvlindertje. Jenkins, H. De avomdclüb. Juffrouw Bindle. De Bindle's op zwart zaad. Kellermann, B. De zee. Lagerlöf, Selma. De groote betoo vering. Laoberton, Mien. Schemeringen. Laman de Vries. Tchi-Mè. Lewis, S. Babbit. Mason, Caroline Atwater. De vertreden weg. Mikkeisen, E. Benoorden wet en recht. Montgomery, L. M. Het huis van Anne's droomen. Het regenboogdal. Rilla van Ingleside. Naeff, Top. Voorbijgangers. Obstfelder, S. Het kruis. Penn ing, L. Jan kordaat. Porter, Ëleonor, H. Zus Sanraie. Querido, I. Mooie Karei. Keymont, W. H. De boeren. I. Ru na. Ols Barbro. Het i}s. Sinds Zaterdag staat alles in het tee- ken van het ijs en van het ijsvermaak. Nadat zooals we reeds gemeld hebben. Zaterdag de Leidsche ijsbaan is open gesteld, zijn ook andere gelegenheden beproefd, aJ zijn die over het algemeen nog zeer schaarsch. Op de Singels, spe ciaal den Witte Singel, waarop geen verbod ligt, is gisteren vrij druk op de schaats gereden, maar er werd groote voorzichtigheid vereischt. Zekerheids halve hield de politie de kinderen zoo veel mogelijk van het ijs, terwijl ook verder de agenten steeds met reddings middelen in d'e nabijheid bleven. De openbare ijslman op den Zoeter- woudsche Singel bleef gisteren den ge- heelen dag nog gesloten. Oogenschijn- lijk is het ijs er van vrij goede kwali teit, maar gelet op de minder gunstige omstandigheden waaronder zich dit maal de ijsvloer vormde, stellen de autoriteiten aan de ijsdikte een iet- Gewone advertentiën per regel 22'/$ cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling tan ten hoogste 30 woorden, worden dage-' lijka geplaatst ad 40 cent. Berichten over de in binnen- en bui tenland heerschende koude. Bij een scheepsramp op de Sohelde zijn 4 personen verdronken. Het kabinet-Lnther ls afgetreden. wat verhoogden eisch, wat o.i. zeer te waardeeren valt. Gedurende den geheelen dag werd er vandaag gepeild. Misschien wordt de baan vanavond nog opengesteld. Wat de verbinding met de omgeving betreft ziet hét er nog niet schitterend uit. Door de ongestadige ijsvorming en den tusschentijd8chen sneeuwval is niet gerekend op een definitieve strem ming van de scheepvaart, zoodat het water óf lang opengehouden, óf gedeel telijk ijsvrij gemaakt. En heel hard vriest het eigenlijk nog niet. Verder dan 4 a 46 graad beneden nul wil het kwik nog niet zakken, en dus kan het nog wel eenige dagen duren, vooral waar er weinig reden schijnt om de scheepvaart te belemmeren, eer van eenige betrouwbare groote verbindin gen kan worden gesproken. Burgerlijke stand. Ondertrouwd: W. A. Mulder, jm. 31 j. en A. v Duijn, jd. 20 j., H. van Houten, jm. 28 j. en H. Hemerik, jd. 30 j., P. Helvensteijn, jm. 26 j. en A. Pon, jd. 23 j., P. J v. cLBurg, jm. 29 j. en M. J. Ros, jd. 20 j. Het schijnt, dat er dezer dagen weer heel wat katten worden gemept. Gisteren w as het weer de opzichter bij de S.L.F., J. M. B. uit de Lange Zandstraat, die aangifte deed van het spoorloos verdwijnen van zijn poes. Het 7-jarig zoontje van de familie P. D. in de Leege Werfsteeg kwam gis- teravond spelenderwijs tegen een thee* tafel aan te vallen, met het droevig ge^ volg dat hij den kokenden inhoud van een theepot op het lichaam kreeg. Met vrij ernstige brandwonden werd hij door den E. H. D in behandeling ge nomen. Gistermiddag om half vier zijn op den Haagweg de auto van den heer B. uit Leiden en van den heer M. C. M. uit Maastricht tegen elkaar opgere den, met het gevolg dat beide voertuL gen werden beschadigd Persoonlijk letsel kwam er niet bij voor. BINNENLAND. Nederland en de Volkenbond. Naar aanleiding van een verzoek van den secretaris-generaal van den Vol kenbond om een vertegenwoordiger, aan te wijzen in den raad, wanneer overeenkomstig art. 4 van het Volken- bondsverdrag de Nederlandsche regee ring wordt uitgenoodigd, deel te nemen aan de besprekingen nopens de beëin diging van de functie van commissaris generaal voor Oostenrijk, heeft de Ned. regeering als zoodanig aangewezen mr. R. J. H. Patijn, oud-secretaris-gene raal van het departement van buitenL, zaken, lid van de commissie van con trole voor Oostenrijk. Mr. A. R. Zimmerman. Belga seint \iit Genève, dat in ^en loop van den maaltijd, dien de verte genwoordiger van Frankrijk bij den Volkenbond, de heer Paul Boncour, ge geven heeft aan de leden van de com missie uit den Volkenbondsraad en aan mr. Zimmerman, deze het teeken van groot-officier van het legioen van eer ontvage heeft. Te Genève gaat het gerucht, 'at door een groote Nederlandsche maat schappij aan Mr. Zimmerman een be- 'angrijke pofitie is aangeboden. Begrooting Vestingstelsel. Blijkens verslag over het wetsont werp tot vaststelling van de begrooting van uitgaven ten behoeve van de vol tooiing van het vestingstelsel 1926 werd bij het afdeelingsonderzoek de vraag gesteld of niet in verband met de ver anderde wijze van oorlog voeren tot opheffing van het vestingstelsel dient te worden overgegaan. Andere leden vroegen of de minister de verzekering kan geven, dat mot de gelden, bij_dcze begrooting aangevraagd, voldoen c kan worden voorzien in het onder! van gebouwen en andere werken in niën en stellingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1