MODE RUBRIEK NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN ZATERDA DECEMBER 1925 Nieuwe blouses. Afb. 1. Jumper met staanden kraag en jabot schoon er bij de op het oogenblik heerschende mode alleen 9prake is van een geheel costuum is de blouse toch een kleedingstuk dat in geen enkele garderobe van onze dames mag ontbreken. De blouse is toch een zeer gemakkelijke en dikwijls sier lijke completeering van het toilet en bij een mantelcostuum of een kort jasje staat een aardige jumper coquetter dan een geheele jurk, vooral nu de blouse met ver stelbaren kraag gedragen wordt. Voor eenvoudige doeleinden komt de jumper in aanmerking terwijl men om gekleed te zijn de casaque draagt die veel korter geworden is. De casaque heeft een niet te lagen hals en lange mouwen, terwijl de jumper het overhemdmodel vertoont Afb. 1. Jumper met staanden kraag en jabot Bedrukte crepe-stof is het materiaal voor dezen jumper. Voor- en achterpand zijn uit een stuk en worden door een schouderstuk ver bonden, waarbij de voorgedeelten ingehaald zijn. De voorste randen loopen over elkaar en aan de rechtsche rand is een spits-toeloopende jabot op- gehecht. Opzij is rug- en voorpand ingeknipt op taillehoogte en de bovenkant ingehaald, zoo adat de onderkant er glad over heen ligt. De mouw heeft het onmiskenbare blousemodel. Van onderen is deze in een smal boordje gevat en wordt afgewerkt door een mooie volant Stande kraag die van voren sluit Afb. 4. Casaque met lange wijde mouw. Afb. 5, Costuum- rok met plooien opzij. Afb. 2. Jumperblouse met patte en verstel baren kraag. Hier zien wij de jumperblouse van voren en van achteren door een lange patte gecompleteerd. De voor- randen sluiten onder een met knoopen bezette patte en openen zich naar boven met den kraag. De mouw heeft een patteboordje. Afb. 3. Overhemd met dubbelen staanden kraag en jabot Deze blouse die van onderen in een boord gevat is, heeft opzij smalle ingestikte plooien. Midden voor is de jabot aangebracht van glasbatist of kant De blouse is voorzien van een om geslagen staanden kraag. De lange! mouw wordt afgewerkt door een, zich van onderen verwijdende manchet met dubbele knoop sluiting. Afb. 4. Casaque met lange wijde mouw. Deze voorname blouse is gemaakt yan zwart fluweel en wordt gegarneerd door spits- toeloopende inzetstukken van kant in het midden en op de mouwen aangebracht De gladde panden zijn opzij iets klokkend. Afb. 5. Costuumrok met plooien opzij. Deze eenvoudige rok is voorzien van naar achteren gelegde plooien, die scherp in gestreken worden. Het midden van de rok blijft geheel vrij. HET GEZANTSCHAP BIJ DEN PAUS Over dit onderwerp schrijft Prof. Mr. D. P. Fabius in het „Handelsblad": Telkens hoort men dezer dagen zeg gen, dat de Tweede Kamer den gezant- schapspost bij den Paus heeft verwor pen Formeel is die wijze van spreken onjuist. Op Hoofdstuk III der staatsbegroot- ting wordt het bedrag der kosten van de gezantschappen in ééne som uitge drukt. Er wordt niet gestemd over elk gezantschap afzonderlijk. Het amende ment van de heeren Kersten en Zandt hield dan ook in, het verminderen van den post voor de gezantschappen, ge- raam d. op f 1.262.000 met f28.000 f(9000 op de jaarwedden en f 19 000 op de ver blijfsvergoedingen en toelagen). Weet de Regeering uit het vermin derde bedrag ook den gezantschaps- post bij 'den Paus te bekostigen, dan kan zij dit doen met volkomen recht. Maar zal men wellicht zeggen de bedoeling van de Tweede Kamer bij de stemming over dat amendement, was toch, dat die gezantschapspost ver vallen zoude, zoodat de Regeering door dien post te handhaven, waarschijnlijk met de Tweede Kamer in botsing ge raakte. Is dit echter juist? De meerderheid voor het amende ment was een gemengde; slechts een deel dier meerderheid was tegen dat gezantschap gekant; het andere dat bedoelde met hare stemmen de coalitie van de groepen der rechterzijde te bre ken. De meerderheid der Tweede Ka mer is voor behoud van het gezant schap; althans niet daartegen. Daar het zuiver stellen van quaes- tiën steeds van belang is, achtte ik het wenschelijk, op een en ander de aan dacht te vestigen. Wat de Resident ie bode als 'n oplossing van de moeilijkheid heeft aangewezen (een gezantschap bij het Vaticaan buiten bezwaar van 's lands schatkist) noemt mr. H. P. Marchant in de „Vrijzinnig-Democraat" een treu rig plan. De vraag of de Tweede Kamer door aanneming van een amendement tot verlaging van een begrootingspost in vloed kan oefenen op het recht van de Kroon om gezanten aan te stellen krachtens het Koninklijk opperbestuur der buitenlandsche betrekkingen is oud. Het recht is ontkend door den ou den Heemskerk, met name ten aan zien van het amendement-Dumbar, dat in 1871 een einde maakte aan het ge zantschap bij den Pauselijken Stoel. Buijs twijfelt reeds. Maar in de prac- tijk van ons constitutioneele stelsol is de beteekenis van zoodanige uitspraak der Kamer nimmer betwijfeld. Zij heeft zich steeds verder ontwikkeld in de richting van een zich uitbreidende zeg genschap van de volksvertegenwoordi ging. Ook de partijen der rechterzijde hebben dit standpunt ingenomen Werd het hier besproken plan uitge voerd, dan zou het een besliste reactie zijn tegen die ontwikkeling; het ware een stap in de richting van het sys- teem-Mussolini, en als zoodanig een feitelijke verzwakking van de positie der Kroon in den vorm van een schijn bare versterking. In dezen tijd zijn soortgelijke proeven voor het gezag van de Kroon onder het volk uiterst gevaarlijk. In de tweede plaats zou men een Ko ninklijk gezantschap handhaven op kosten van particulieren. Dit ware nog veel bedenkelijker. Het ware een on dermijning van ons staatsbestel. Verder zij iets gezegd over dit plan uit een politiek oogpunt. Het is duidelijk: gingen 'de christe- lijk-historischen op dit plan in, dan zouden zij zelfs den schijn niet redden. Het zou een doorzichtige manoeuvre zijn om de werkèlijke capitulatie tegen over de Katholieken te bemantelen. In wezen 'gaven zij hun stem aan de hand having, in strijd met him beginsel, van het Nederlandsch gezantschap bij den Pauselijken Stoel. Wie dit gezantschap zou bekostigen, doet er niet toe. En terwijl de christelijk-historischen ,tot dusver de bevoegdheid van de volksvertegenwoordiging hebben er kend en gehandhaafd om over het al dan niet voortbestaan van het gezant schap te beslissen, zouden zij thans die bevoegdheid betwisten. In plaats van ruiterlijk te keeren, zouden zij twee feilen begaan in plaats van één. Wij bemerken, dat Lohman niet meer in ons midden is. De „Tribune" (comm.) merkt in dit verband op: De zaak met den gezant bij den paus is dus echt Hollandsch herleid tot een negotie. De Katholieken koopen zich eenvoudig den gezant dien ze niet kon den krijgen. En de Christelijk-Histo- rischen nemen wat ze zoo verafschu wen als het centen kost graag aan nu ze het voor niks kunnen krijgen! Het is wel echt burgeHijk-principi- eele politiek! En nu ten deze het ijs is gebroken, nu opent zich een wijd verschiet van mogelijkheden. Wie weet wie en wat we den eerstvolgenden tijd niet zullen zien opkoopen en wegkoopen op de parlementaire markt! Alles is onder het kapitalisme ten slotte een kwestie van duiten. Wordt het niet hoog tijd, dat de pro letarische baggerlaars het erbarmelijk kapitalistisch regiem ondersteboven schopt en de arbeidersklasse zelf de macht in handen neemt? UIT DE OMGEVING. ALPHEN. Gistermorgen omstreeks elf uur, werd in het scheepswerf bedrijf der firma Eoot alhier, groote consternatie verwekt door een zware ontploffing in het ge bouw, waarin de acethyleen-lasehappa- raten worden geborgen. Vermoedelijk is uit een lek in een der apparaten gas ontsnapt, hetwelk door onbekende oor zaak is ontploft. In een straal van 100 Meter sprongen alle ruiten. Gelukkig werd in het gebouw niet gewerkt, wel in de nabijheid. Door de rondvliegende brokken puin werden de arbeiders M. W. en W. L. niet ernstig gewond. De schade is groot. NOORDWIJKERHOUT. De gemeenteraad heeft gekozen tot wethouder, inplaats van den heer Ma- rijnen, die ontslag heeft genomen, den heer P. Warmerdam (R. K,). De burgemeester onzer gemeente, de hl eer A. v. Iers el, die kort geleden van zijn ziekteverlof uit het buitenland is teruggekeerd hoeft wegens zenuw overspanning wederom de gemeente ver laten. HAZERSWOUDE. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9.30 en nam. 6.30 uur, Ds. Luuring. Gerei. Kerk. Voorm. 9.30 uur (H. Avondmaal) en nam. 6.30 uur (H. A. en Dankzegging), Ds. Gispen. Maandag 7 Deo. des avonds te 71.30 uur zal D. V. in het lokaal voor de Geref. Kerk de A. R. kiesvereeniging „Nederland en Oranje" optreden Mr. Dr. E. J. Beumer, lid van de Tweede Kamer, met ihet onderwerp „Onze Plicht Een woord van opwekking tot het bijwonen dezer verga/lering zal wel over bodig zijn. Zoowel mannen als vrouwen worden verwacht. Tot notabelen der Ned. Herv. Kerk zijn gekozen de heeren A. Qualm en M. P. den Hollander. Op uitnoodiging van de Chr. J. V. „Eere zij Go er' trad in het lokaal Salvatori voor haar op de Wel Eerw. héér Ds. N. G. Veldhoen van Alphen aan den Rjjn met het onderwerp: „Wet en Geweten". Op zeer duidelijke en leerzame wijze behandelde Z. Eerw. dit onderwerp, dat met onverdeelde aandacht door de vele aanwezigen werd gevolgd. Bi| de Donderdag ten overstaan van notaris F. C. Engelberts in het koffiehuis van den heer J. Angenent, alhier gehouden verkooping van negen woonhuizen met schuren en erf, een erceel tuin- en weiland, gelegen nabij en Voorweg en 4 woonhuizen met schuur en t in, staande en gelegen in het West. in e, is koop er geworden van de 9 woningen en het perceel tuin- en weiland, de heer R. Zaal alhier voor f ró.435. De 4 woningen, in bod gebracht op f 1700, daarop afgemijnd op f 100, wer den met gegund. ZWAMMERDAM. Aan den heer J. de Bruin alhier werd opdracht gegeven tot het bouwen van een woonhuis met stalling voor den heer D. Rootert aldaar. Bij de herstemming voor een lid van het kiescollege der Ned. Herv. Kerk alhier (vacature Abr. Hobgendoom) werd gekozen de heer D. Hoogendoorn Jzn, die 11 stemmen meer verwierf dan zijn tegencandidaat de heer L. Hoogen doorn Azn. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur (Doopsbed.) en nam. 7 uur, Ds. Kloots. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 en nam. 6.30 uur, Ds. Wissink. Burgerlijke stand. Ondertrouwd: Gijsbert Imthorn, jra. 27 jaar te Kat- wi|k en Catharina van der Leek, jd. 20 jaar. SASSENHEIM. Burgerlijke stand. Geboren: Hendricus Hendrik Simon, z, v. C. Ver- degaal en C. E. P. Bader; Cornelia Pe- tronella, d. v. M. Meeldijk en M. C. Kooijman; Martinus, z. v. J. G. van den Hoek en W. van der Zon; Cornelus Pe trus, z. v. J. van der Meij en M. van der Meer. Overleden: Petrus Ludovicus Alphon- sus Maria van Cranenburgh, 42 j., on gehuwd. Ondertrouwd: Pieter Cornelis Have naar, 28 j. en Petronella de Ridder, 29 j. Gehuwd: Pieter Kooger, 25 j. en Adri- aantje van Steensel, 22 j. Vertrokken: Mej. Th. S. van der Voort van Boschlaan 12 naar Woens- drecht, J. Diederiks, geb. Kouwenberg, van Hoofdstraat 163F naar Leiden; H. Kroon, van Hoofdstraat 96 naar Al phen a. d. Rijn. NOORDWIJK AAN ZEE. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur en na. 5 uur Ds. J. Vermeulen, voorm. bed. H. Doop. Geref. kerk voorm. 10 .uur en nam. 5 uur, Ds. Koers. NOORDWIJK RINNEN. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur en nam. 5.30 uur. Ds. VV. W. van Haaften NOORDWIJK. Bij het alhier gevestigde correspon dentschap voor arbeidsbemiddeling zijn tdezen week als werkzoekende in geschreven 130 personen, t.w.: 10 losse arbeiders, 56 landarbeiders, 42 Vis- schers, 2 timmerlieden, 5 schilders, 5 stucadoors, 8 opperlieden en 2 kantoor bedienden. ADVENTSLIED. Blijde boodschap van den Heer: Uit het rijk der eeuwigheden Daalt Hu in het aardsche heden Als een 'Koningskiridie neer, Om door lijden Zijh geliefden te bevrijden. Als 't volbracht is, keert Hij weer. Kent gij 't woord van den Profeet Israel zal zich verblijden, Als zijn Vorst kamt binnenrijden, 's Heeren Zoon in boetekleed; Hij zal komen 'Als Vervuiler van hun droornen, Staat al voor de reis gereed. Dit is 't aangename 'Jaar; 't Groote Heil komt nederdalen Uit de hooge hemelzalen, Begeleid door de englenschaar. In hun zingen Konden zij den stervelingen: Wereld, zie, uw Vorst is daar. Nu ontbrandt de groote strijd Tusschen God en 'swere'ds machten, Die den hoogen Heer niet achten, Maar zich zeiven zijn gewijd. Zie ze vallen Trots hun stout hoogmoedig brallen Ook al is Hem 'tgraf bereid. De Eengeboor'ne, 's Vaders Zoon, Op wiens woord 't heelal ontwaakte, 't Leven oprees, waar Hij naakts, Draagt welhaast een doornenkroon. Maar die doornen Spitsen weg des Rechters toornen; ,s .Werelds hoon drijft 's werelds hoon. Al de zaal'gen in het Huis Zien met heilig hemelbeven Den Gezalfde nederzweven, Hem, bestemd voor 't mart'laarskruis. Dood en zonden Worden door Zijn dood verslonden; Als verwinnaar komt Hij thuis. Wereld wggkt, uw Koning naakt 1 Met verlossing en met zegen Treedt Hij u in liefde tegen; Wereld wacht op Hem, ja waakt! Dat met zangen Gij "Uw Heiland moogt ontvangen: Straks heeft Hij u vrijgemaakt. J. P. VERGOUWEN, 30 Nov. 1925. EEN ENGELSCHE DAME BIJ DE DRDSEN. De leidster van de Engelache missie, in Syrië, miss Cave, arriveerde van Hasbaya te Beiroeth. Zij is de eenige Engelsche vrouw, die binnen de linie der Drusen is geweest. Miss Cave heeft daar jarenlang ge woond en zjj weigerde Hasbaya b;i het uitbreken der vijandelijkheden te ver laten, omdat zit verwachtte de vrouwen en kinderen te kunnen steunen. Omtrent de gebeurtenissen te jHas baya geeft zij een interessant verhaal. Den 6den November arriveerden enkele rebellen, die mededeelden, dat de hoofd macht drie dagen later zou komen en WEEKAGENDA. 7, December. Uitvoering kinder koor „Voordorp" te Leiden. 10 December. 2e Chr. Winter- lezing Leiden. Spr. Dr. A. M. de Hartog. 16 December. Openb. verg. van den Geref. Bond. 17 December. Verg. Hulpvereen. Geref. Zendingsbond. Spr. Ds. Bokma. 21 December. Openb. verg. Chr. Besturenbond. Spr. Dr. K. J. Brou wer. 7 Januari. Uit voerng door „Con Aore" van „Saul", door G. F. Han del. 13 Januari Openb. verg. Chr. Geref. Jongelingsvereeniging. 21 Januari. Openb. verg. Chr.Be sturenbond Leiden. Spr. de heer G. Post. 22 Januari. 3e Chr. Winterlezing Leiden. Spr, Dr. Callenbacn. 3 Februari. Openb. verg. Chr. Ge rei Jongelingsvfereeniging. 18 Februari. Openb. verg. Chr. Besturenbond. Spr. Ds. K. Schilder 2ó Februari. 4e Chr. Winterlezing Leiden. Spr. Ds. Voorsteegh. 15 Maart. Herdenking 15-jarig be staan Chr. Besturenbond Leiden. 17 M a a r t. 5e Chr. Winterlezing Lei den. Spr. Dr.'B. Wielenga van Amster dam. 18 Maart. Openb. verg. van den Geref. Bond. die beloofden, dat geen schade aan de stad zou worden toegebracht. Tevens werd als voorwaarde gesteld, dat het garnizoen uit twindg Sanegaieezen be staande, zou vertreksein, aan welke voor waarde werd voldaan. Inderdaad arri veerden de Drusen drie dagen later, zij waren in lompen gebuid en trokken de stad door onder he, uitstoooea van oor logskreten, terwijl zij voortdurend sal vo s in de lucht losten. De rebellen sneden de telefoondraden door, verwoestten de regeeringsarchiei ven en instaaleeoxien zion in de nuizen der Christenen. Zij dwongen de vrohwen voedsel te verstrekken en hun kleeneren, voor zoover zij die bezaten, te reuugen. Ove rigens vielen zjj niemanu lastig en maak ten zich evenmin aan wreedneden schul dig. Het huis van miss Cave werd bele gerd door vrouwen en kinderen, die met have en goed daarheen waren ge vlucht, zooara net bericht van de naue- ring der rebellen bekend was geworden. Zjj had de grootste moeite hen te kal- meeren. Den 1 idem» November trokken de re bellen door naar Kawkaba, vergezeld van de Drusen uit Hasbaya, die een- oude veete met de bewoners van deze plaats hebben. Na alle mannen te hebben beroofd en gedood, trokken zjj verder naar Jo diden en vervolgens naar Kasjaya, waaï zjj 13 November arriveerden. Geduren de dó daarop volgende dagen héersch te in Hasbaya groote paniek, vooral door het gedonder der kanonnen. De vrouwen eu kinderen der Christenen begonnen nu te vertrekken, nadat die der Drusen reeds eerder waren ge vlucht Bjjna onmiddellijk na ontvangst van het bericht, dat Rarjaya ontzet was, kwamen 70 Drusen van Hasbaya in de stad terug. De uit Rasjaya vertrokken Drusen staken vuren aan op den Hermons- barg als teekem, dat er versterking noo- dig was, die dan ook al spoedig uit de Djebel kwam aanzetten. Op 22 November arriveerde te Has baya een bemiddelaar uit den Libanon met een ultimatum der Franschen, om zich binnen 24 uur over te geven. De rebellen kwamen bijeen onder het uit roepen der kreten: „Ham ham, dain dam", betgeen beteekent: „nood nood, bloed bloed", en kwamen overeen, dat zij tot bet laatst weerstand zouden bieden. Den 24sten November werd de stad door de Franscke troepen twee maal per dag bestookt, waardoor voor al aan de buizen der Christenen groott schade werd aangericht. Miss Cave zelf had van da bewolking niets -te lijden, integendeel, een det; Drusen-leiders van de Atrash-rebeiler. had haar vroeger reeds een vrijgeleide aangebotlen en bijna iederon dag kwan: men vragen, of zij nets noodig had of was lastig gevallen. Zjj bes.oot niet temin te vertrekken, daar er voor haai huis groot gevaar bestond, ofschoon zi op het dak ©en door haar samengestel de Engelsche- vlag had aangeoracht et bovendien de naam der Britsche missit duidelijk was aangegeven. Het ieu, dat haar buurman een bekende Druse was bracht echter de kans mee, dat iedei oogenblik een bom, voor zijn huis be stem, op het hare kon vallen. Bij haar vertrek gaven de leider, der Drusen ham- een schriftelijke ver klaring mede, dat zij, en haar reisge- nooten beschermd moesten worden. Kei der Drusen maakte zich onmiddelljjl gereed haar te vergezellen. Toen zij vertrok verschenen er two vliegmachnes, die bommen begonnen t< werpen. Miss Cave zette toen met haa reisge-nooten een vrooiijk lied in, on de kindei-en niet bang te maken. Zjj vertrok eindelijk op 27 Novembe te voet -met 7 Christenvrouwen en kinderen. Haar begeleider verliet haa. alvorens zij Kawkaba bereikten, da door de Franschen bezet was. Evci buiten Jedideh kwamen zij een auti tegen, die haar naar het Fransche hoofi kwartier reed, waar zij den nacht door brachten. Op weg naar Nabatiyeh pas -c-rdei zjj een Fransche artillerie-a.d-el n ei vernamen, dat den volgenden dag lias bava van verren afstand zou worde, gebombardeerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 8