CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN ADVERTENTIE-PRIJS 6e JAARGANG ZATERDAG 5 DECEMBER 1925 NUMMER 1689 COOHANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per weeki 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Oit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Kracht in isolement. Meermalen is de laatste weken de wensch geuit, «dat de Antirevolutionai re partij de samenwerking met andere partijen definitief zou* verbreden, om naar het woord v^,n Groen van Prin- sterer in isolement kracht te zoeken' Over het denkbeeld zelf valt te praten. De omstandigheden kunnen zoo wor den, dat de samenwerking moet wor den beëindigd en dat wij ons op eigen erf terug moeten trekken. Voor de partij zelf zou dit waar schijnlijk zelfs met ongewenscht zijn. Door den heer Diemer is er in zijne dezer dagen verschenen en door ons besproken brochure tereoht op gewe zen, dat een legercorps niet altijd in de voorste liniën kan staan, zoodat een tijdelijk terugtrekken aanbeveling kan verdienen. Langdurige samenwerking brengt voor iedere partij zekere bezwaren met zich. Het voortdurend zoeken naar den grootsten gemeenen deeler verzwakt op den duur de propagandistische kracht en veroorzaakt onvermijdelijk een zekere matheid. 'Wanneer dan oog geen v o 1 k o m en overeenstemming onmisbaar voor verdere samenwerking! wordt verkregen, kan de Antirevolutionaire partij, al betreurt ze het dan ook met het oog op 's lands financiën, met op gewektheid zich terugtrekken om in isolement kracht te zoeken. Toch moet men met een beroep op Groen van Prinsterer in dit verband voorzichtig zijn. De voorstelling wordt vaak gewekt, alsof de Antirevolutionaire partij door met andere partijen samen te werken van 't goede spoor zou zijn afgeweken, en in strijd zou hebben gehandeld met het bekende woord van Groen: In ons isolement ligt onze kracht" Deze voorstelling is echter niet juist, hoewel verklaarbaar. Immers, reeds de' bekwame woord voerder van de conservatieven, Mr. Wintgens, bleek Groen van Prinste rer te hebben misverstaan, toen hij in 1873 Groen vergeleek bij Simeon den Styliet. »Zijn eigenlijke type zoo zeide hij is Simeon de Styliet, een ernstig man, een wijsgeer, die op een zuil plaats nam, vandaar zijn leerstellin gen verkondigde, en niet zag wat in de wereld der werkelijkheid de feiten waren, maar die van dat verheven standpunt het zuivere toonbeeld, de ware uitdrukking was van de leer: „In mijn isolement ligt mijn kracht." •Een meer dwaze voorstelling is ze ker zelden gegeven Simeon de Styliet, was de bekende pilaarheilige, die in de 5e eeuw op een tachtig voet hooge zuil zijne dagen in afzondering sleet. En daartegenover staat Groen .van Prinsterer, die wel niet in de eerste plaats zijn kracht zocht in de practi- sche politiek, maar wiens leven was een leven van arbeid en wiens streven het was, de Christelijke, de Antirevo lutionaire beginselen toe te passen op heel het leven, met al zijn verhou dingen. Maar wat bedoelde Groen dan met zijn veelbesproken leuze? Om dit te verstaan, moeten wé zijn uitspraak niet verminken, maar ze in haar geheel lezen. Zij luidt aldus: „In ons isolement, of wilt ge liever een Hollandsoh woord, in onze zelfstandigheid, in onze begin selvastheid ligt onze kracht." Dat is heel iets anders dan wat Mr 'Wintgens er van maakte. In de dagen van Groen van Prinste rer werden de Antirevolutionaire be ginselen weinig begrepen. De mannen van Christelijke belijde nis openbaarden zich veeleer als con tra-revolutionairen. Zij vormden in de practijk een smaldeel van de con servatieve vloot. En daartegen toornde Groen. Tegen die politiek van meegaandheid en zelfwegcijfering protesteerde hij eerst BUREAUHooigracht 35 Leiden in woord en geschriften en toen dat niet hielp, door in 1871 met al zijne vooraanstaande politieke vrienden te breken en alle krachten van het Anti revolutionaire volk samen te trekken op een drietal candidaten Kuyper Otterloo Keuchenius. Door dit isolement, door dit zelf standig optreden onder eigen banier, heeft Groen de Antirevolutionaire par tij gered. Dr. Kuyper kon dan ook in de He raut schrijven: „Het leger op papier is geschrapt. Onze duizenden zijn tot hon derden geslonken, ma: die honderden staan ook werkelijk hun roeping be wust en welgewapend te velde. Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 Met samenwerking met andere .par tijen, waartegen het gewoonlijk wordt aangevoerd, heeft dit woord van Groen van Prinsterer dus niets te maken, Van samenwerking was bij. geen te genstander. Toen Da Costa hem daar over schreef, antwoordde hij: Juist om de onwrikbaarheid van een standpunt dat men niet verlaat, kan aan anders gezinden zonder vrees om> meegesleept te worden, de hand worden gereikt" Samenwerking met andere partijen, mits op een welomschreven program en een vast accoord, behoeft niet te worden afgekeurd. Kan zelfs in 'slands belang noodzakelijk zijn en eisch van het beleden beginsel. Maar steeds dient daarbij gewaakt, dat de zelfstandigheid, de beginselvast heid niet teloor gaat. Zoo heeft het de Antirevolutionaire ook in de afgeloopen jaren verstaan, toen hare voormannen in het parle ment voortdurend voor de Antirevolu tionaire beginselen het pleit voerden. En zoo moet he.t ook zijn in de toe komst. In ons isolement, in bet streng vast houden aan onze beginselen zal, hetzij dat wij regeeringspartij zijn, betzij dat wij weer teruggaan in de oppositie, on ze kracht liggen Een oplossing? Van verschillende zijden wordt thans gewezen op een mogelijkheid om het geschil tusschen de R.-K. en de Chris tel jk Bistorischen, dat tot de Kabinets- •risis aanleiding gaf, uit den weg te ruimen, door beide partijen te bevredi gen. Door iitt afvaardigen van een gezant naar het Yaticaan buiten bezwaar van s lands schatkist zou aan de wen-schen van de R.-Katholieken zijn vol laan, terwijl de Cbristelijk-Historischen zich niet meer in bun geweten bezwaard zouden gevoelen. Mort herinnert zich, dat wij reeds eenige weken geleden van geru-kten in dezen geest, waarbij dan een beioep werd gedaan op een uitspraak van Mr. de Savornin Lohman in „Onze Consti tutie", melding maakten. Zou op deze wijze een bevredigende oplossing worden gevonden? Wij betwijfelen het. Het is volkomen juist, dat het recht om gezanten te benoemen berust bij de Kroon, maar even juist is ook, dat ook van zulk een handeling de betrok ken minister de verantwoordelijkheid draagt. Kwam bet nu tot de handhaving van liet gezantschap op de boven aangege ven wijze, dan spreekt bet vanzelf dat mannen als Ds, heften daarin niet zouden berusten, mtar een mot'.e voor stellen cm deze daad van de R .'geering af te kernen. Heel de linkerzijde zou na .uur'ijk onmi.ïacJlijk bereid zijn zulk een mo tie te stonnen. CjQ'.munisten en socia listen en alles wac links staat zou zi» h opnieuw achter Ds. Kersten scnaren. Maar ook de Christelijk-Historischen voor wie althans voorzoover ze geen minister zijn of geweest zijn deze kwestie, volgens de „Nederlander" een gewetenszaak is, zouden zulk een mo tie moeten steunen. En dan waren we even ver van huis, zoo niet verder. Wij achten het in 's lands belang, dat de samenwerking van de rechtsche partijen weer hersteld wordt, en dat bet Kabinet-Colijn zijn pas aangevan gen werk kan voortzetten. Maar dan moet het steunen op een solide basis. En een stevige basis wordt door lap middelen als waarop in de aangeduide geruchten gedoeld wordt, niet verkre gen. STADSNIEUWS. Transcriptie en translitteratie. In de gisteravond gehouden maan- delijksche vergadering van de Maat schappij der Nederlandsche Letter kunde hield Prof. Dr. N van Wijk. hoogleeraar in de faculteit der Lette ren en Wijs-begeerte aan de Rijks U- niversiteit alhier, om onderwijs te ge ven in de balto-slavische talen, een voordracht over „Transcriptie en trans litteratie." Niettegenstaande herbaalde pogin gen om voor de transcriptie van talen en dialecten een algemeen geldig sys teem te verkrijgen, heerscht er tot nog toe in de praktijk een groote verschei denheid, aldus ving spr. aan. Op een 'der bijeenkomsten van de Union des Académies was een bespreking tus schen prof. Jespersen uit Kopenhagen en prof. Salverda de Grave uit Amster dam aanleiding, dat den professoren Rozwadowski te Krakau en Van Wijk te Leiden verzocht werd de mogelijk heid van een internationaal systeem te onderzoeken en eventueel de eerste stappan te doen, om tot opstelling hiervan te geraken. Zij stelden een enquête bij een honderdtal geleerden in, die voor de veelheid der meeningen en de vaagheid van vele daarvan wei nig resultaat opleverde. De heer Jespersen meent echter, dat een bespreking tusschen vertegenwoor digers van verschillende takken der taalwetenschap meer vruchten zou op leveren. Het Rask-Oerstedfonds te Ko penhagen gaf de noodige gelden en in April 1925 had' de conferentie te Ko penhagen plaats, waaraan deelnamen de heeren Jespersen (anglist en alge meen taalkundige), Pedersen, Sommer Rozwadowski (indogermanisten), Ven- dryès (keltist en algemeen taalkundi ge), Brock en Van Wijk (slavisten). Meinboff (afrikanist), Brockelmann (semitist), Karlgren (sinoloog), Thalbit- zen (amerikanist), terwijl de op de praktijk van leerboeken gerichte school der Association Internationale de Phoenétique vertegenwoordigd was door Daniël Jones De conferentie, die zich ook bezig hield met de translitte ratie van alfabets, slaagde er in een week in, een compleet transcriptie-sys teem samen te stellen, dat binnenkort als een voorstel aan de taalgeleerde wereld zal worden gepubliceerd. Daar alle pogingen, om zonder hetzij diacritische teekens (systeem-Lepsius) hetzij nieuw gemaakte letterteekens (systeem Lundell) iets te bereiken, ge faald hebben, ontstond de vraag, welk dezer twee principes te volgen; soms was het eene eenvoudiger, soms bet andere, in eenige gevallen liet de com missie de keus tusschen twee syste men. Zij stelde zich intuschen tevre den met een „broadsysteem" dat de aanduiding van allerlei finesses aan de specialisten overlaat, welke om een of andere reden details van uitspraak wil len aanduiden, die voor elke taalgroep van andere soort kunnen zijn en veelal de verschillende variaties van een zelf de phoneeren betreffen. Er werd naar gestreefd, een zelfde diacritische teekën slechts in één func tie te gebruiken en ook overigens alle dubbelzinnigheid te vermijden, die tot nog toe o.a. door het in zeer verschil lende beteekenis aanwenden van de teekens C en Y in vele gevallen be stond. Ook moest met de op de druk kerijen voorhanden beperkte mogelijk heden gerekend worden. Om plaats te laten voor de aanduiding van allerlei toon- en accentnuances, wordt de plaats van het accent en de quantiteit door teekens vóer de syllabe resp. na den linker aangeduid; alleen voor de meer naar voren geschoven klinkers werden de punt en dubbel punt boven de letters bewaard. Hierna gaf spreker een overzicht van ide verschillende klanken en besprak de overwegingen, die in de afzonder lijke gevallen de keus der teekeps be paald hebben, waarbij hij in het bijzon 'der bij het netelige probleem van pa latalen en gepataliseerde medeklinkers stilstond. Wat de klinkers betreft nam de conferentie in haar verslag het door D. Jones uiteengezette systeem van cardinal vowels op, stelde daarnaast echter een ander, dat volgens de mee ning barer meerderheid beter aan de eischen der wetenschap voldoet. Bij dc translitteratie der aphabets komt het niet zoozeer op een nieuw systeem aan, doch wel op het eümi- neeren van eenige ongerijmdheden in bestaande systemen en van contradic ties met het transcriptiesysteem. Spr.'s voordracht werd door de tal rijke aanwezigen met groote aanuacht gevolgd. De Gemeentebegrooting. In verband met de a.s behandeling van de gemeentebegrooting zijn nog de volgende voorstellen en moties bij den Gemeenteraad ingediend: Door den heer Verweij: I. De raad spreekt de wenschelijk- heid uit, dat in de omgeving van den Haagweg een Openbare School wordt gebouwd. II. Ondergeteekende stelt voor 1000 beschikbaar te stellen voor schoolreis jes. III. Ondergeteekende stelt voor, dat gedurende de vacanties de verstrek king van schoolkindervoeding voort gang vindt. IV. Ondergeteekende stelt voor over te gaan tot aanstelling van een vasten schoolarts ter vervanging van de vier schoolartsen, die thans het geneeskun dig schooltoezicht uitoefenen. V. Ondergeteekende stelt voor dat in het vervolg schoenen zullen worden verstrekt aan de kinderen, die van s^hoolkinderkleeding gebruik maken. Door den heer Groeneveld: I. Ondergeteekende stelt voor: De Raa i verzoekt Burgemeester en JWet- houders zoodanige maatregelen te ne men,-dat de taak van Je Commissie voor het Marktwezen wordt uitgebreid tot een Havendienst Dr.or den heer Baart: I De Raad, van noordeel, dat een be- sliss ng over het trt stand kome-j eoner personeelreservte niet moet worden uitgesteld tot de herziening van het W erkliedenreglemeijt aan de orde woi'it gesteld, besluit het voorstel, ingediend door den beer Van Eek op 11 Juli 19?1, te zanden om advies naar de Commissie van bet Georganiseerd Overleg en ver zoekt Burgemeester en Wethouders zoo spoedig mogelijk daarna praeadvies aan den Raad uit te brengen. Door den heer Schüller. I. Dé Raad verzoekt B. erïW. in over weging te nemen om Art. 12 der Ver ordening op wegen, lanen enz. waterin gen en slooten toe te passen voor de eigenaresse der sloot loopende langs bet z.g. Zwarte Pad, en den Raad me- dedeeling te doen van hun besluit. Zilveren Jubileum. Onze stadgenoot R. v. d. V eg t e beeft vandaag bet feit herdacht, dat hij 25 jaar werkzaam is op de werven van de Scheepshouwerij „De Hoop" der fa. v.h. Gehrs. Boot. Vanmorgen werd de heer v. d. Vegte in den kring zijner collega's gehuldigd, waarbij de heer C. Roos het woord voerde, die hem ten slotte als een blijk van waardeering namens het persb- neel een cadeau aanbood, bestaande in een collectie meubelen van zes stoe len en leunstoel. De jubilaris bleek dit bewijs van vriendsohap zeer op prijk te s-tellen en betuigde er zijn welgemeenden dank voor. In bet privé kantoor werd hij ont vangen door de directie, van wie het oudste lid hem complimenteerde met zijn jubileum en hem met eenige waar- deerende woorden een kostbaar gou den horloge met inscriptie aanbood. Als een bijzonderheid zij hierbij nog vermeld, dat bet thans voor de 25e maal was, dat onder het personeel van deze firma iemand zijn 25-jarige werk zaamheid in haar bedrijf herdacht. Een nieuwe brug. Dezer dagen Is op enkele kleine dingen na, de brug gereedgekomen die de lang gewensente verbinding zal vormen tusschen den Maresir.gel en de Langegracht, via Huygstraat, naast het terrein van de Lichtfabrieken. Zooals men zich herinneren' zal, werd de bouw opgedragen aan de fa. Zitman, dezelfde, die ook de bruggen bij de Kraaier- en de Pelikaanstraat bouwde, voor de som van f25000. De brug, die alleen is bestemd voor voetgangers, rijwiel- en. klein rijver keer, bestaat uit drie gedeelten, waar van het middelste 3 M. breed is, ter wijl zij een doorvaartwijdte heeft van 8 M. Zij werd geconstrueerd met ijze ren liggers op houten jukken en een ijzeren belans op houten hameipoort. De afwerking zal wat het schilderwerk aangaat, eerst in het voorjaar worden voltooid. Aansluitend op den 3 M. breeden verbindingsweg aie langs de begraaf plaat naar de Huygstraat loopt, kan ae bru£: voor het beoogde doel uit- Gewone advertentiën per regel 22'/» een Iagezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiên bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. Naar gemeld wordt is spoedig de op dracht tot kabinetsformatie aan Dr. de Visser te wachten. Buitenland. Een ongekend zware mist boven En geland. De financieele voorstellen hebben in den Franschen Senaat een gunstige ontvangst gevonden. In Spanje blijft ondanks de rege?- ringswisseling de toestand voorioopig bij het onde. nemend dienen, al moesten, eenige minder geriefelijke bochten voor lief worden genomen om te voorkomen dat de brug zou komen te liggen op een piek die lastigwas voor het draaien der groote kolenschepen, die de gasfabriek willen bereiken. In verband met 'de thans noodig geworden uitbreiding van de veriicht- ting, heeft men besloten eenige lan taarns te plaatsen, waarvan er een zal komen te staan op een vluchtheuvel die geprojecteerd is op de plaat? van het thans aan het P.-H .plein gelegen Plantsoentje. De brug zal de volgende week wor den afgesteld. Pont-SchooL Voor het diploma Steno-Typen van de Ver. van Dir. van Pont-Scholen slaagden: De dames H. M. v. Bemmel, D. Berg, E. de Vries, N. Staal -en de heer C. Lodders; als kantoorsteno graaf in de Eng. taal de heer J. de Long. Voor het diploma Typen: De dames M. Wr Briejer, Chr. C. ,H. Kasten, M. W, E. Kop, W. C. v. d. Wjater en de heeren E. Kwaad gras, J. J. Lokker, D. C. Smit al len te Leaden. De dames M. A. Filippo te Lei derdorp, A. G. Kamerling, E. Tim- mers te Oegstgeest en de heeren B. H. Kroon te Alphen a. d. Rijn en D. Middelkoop te Oegstgeest. Schaken. Leidsche studentenschaakclub Leiderdorpsche Scliaakvereen. Gisteravond werd alhier in de derde klasse groep A der competitie de voF Leidache gtudentenschaakclub Leiderdorpsche schaakvereen. Jongenburger en v. Klaveren io A. Quartel en F. do Bruü" o i Jonkergouw en de Koning J.M.zL oi J. Stam en de Kornng Az. i o Cl J. Gorter en A. v. Klaveren i o J. P. Munting en J. Boot o i J. W. Grüsclike en G. d. Blanken i o J. L. ter Haar en W. Goedhart VaV» W. N. Sam som en M. Splinter VaVa H. Lindeman en K. Kranenburg Va*—Va Totaal 5Va-4Va De Leidache Studentenschaakclub woö derhalve m$t 5 Va tegen 4Va punt Naar wij vernemen, is Prof. Dr. W. Einthoven gisteren naar Zweden vertrokken, daar hij is uitgenoodigd in Stockholm voordrachten te houden. De schilder van Dijk heeft een portret geschilderd van Prof. Eintho ven, dat bestemd is later in de Senaats kamer te worden opgehangen. Gisteren is na afloop van de vee markt een schaap op het marktterrein onbeheerd achtergebleven. De politie kan inlichtingen geven. Op den Hooge Rijndijk had gister middag een aanrijding plaats tusschen een uit den Haag afkomstige auto en een kaasbrik, bestuurd door den land- bouweWi. R., uit Hazerswoude. Het Wgeval gebeurde toen de auto een ander voertuig wilde voorbijgaan. De kaasbrik werd aangereden, even als het paard, dat ervoor stond, en dat aan een der pooten werd verwond. De auto was van de fa. v. d. V. en Co. te Den Haag. Bij het afrijden van de Borstel- brug is gistermiddag om half'vier een vrachtwagen van den kaashandelaar L., uit zijn stand geraakt doordat van een versleten as een deö wielen afliep. De bestuurder, de 25-jarige N. v. d. D., viel van den bok, doch liep geen verwondingen op, evenals het paard, dat ook was gevallen. Voorbijgangers hielpen den wagen aan den kant zetten, waarna doze ter plaaise voorioopig kon worden gerepa reerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1